ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа ја разнебитува државата и од мултиетничка ја претвора во бинационална држава

Krste-Jovanovski-pres-VMRO

ВМРО-ДПМНЕ инсистира да се одржат нови предвремени парламентарни избори, рече денеска на прес-конференција Крсте Јовановски.

Видео и интегрален текст од прес конференција на Крсте Јовановски

Тиранската Платформа е против уставна и нејзиното прифаќање ја втурнува Македонија во процес на федерализација и растурање на државата. Тиранската Платформа ја разнебитува државата и од мултиетничка ја претвора во бинационална држава.

ВМРО-ДПМНЕ ја отфрли Тиранската Платформа и остро се спротивставува на нејзиното реализирање. Таа претставува класична уцена и со неа се поткопува и руши уставниот поредок во Република  Македонија.

Криминогеното раководство на СДСМ во целост ја има прифатено Платформата од Тирана.Тоа беше потврдено и од нивниот пратеник Мухамед Зекири кој јавно пред преставник на ДУИ рече дека СДСМ се согласува со точките од платформата.

Затоа целосно се излишни секаков вид понатамошни изговори и измислици со кои ќе се обидат да ја релативизираат реалноста.

Граѓаните ја прочитаа ваквата перфидна политика на СДСМ и се чувствуваат измамени. Затоа се секој ден се помасовно и се помасовно излегуваат на улиците во градовите ширум нашата цела татковина Македонија.

СДСМ затоа бега и се плаши од распишување на локални избори. Знаат дека народот жестоко ќе ги казни.

Затоа ВМРО-ДПМНЕ инсистира да се одржат нови предвремени парламентарни избори. Гласот на народот мора да се слушне. Зоран Заев треба пред граѓаните да излезе со Тиранската Платформа која сака да ја реализира, наместо да им ја подметнува пост изборно како кукавичко јајце.

Во спротивно револтот ќе расте и секој ден се повеќе и повеќе граѓани ќе  го изразуваат својот гнев од антидржавниот и сервилен однос на аболицираниот криминалец Зоран Заев.

Народот е на нозе! Македонија се буди!

Тиранската Платформа не поминува!

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Благодарение на граѓаните денес во Македонија нема да се формира Тиранска влада (ВИДЕО)

Ilievski-Damovski

Заговорниците на Тиранската платформа рекоа дека до 24 март ќе има влада која ќе функционира според овој срамен документ. Денес е 24 март и благодарение на над 200-те илјади граѓаните кои излгоа на улиците ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, на повеќе од 40 локации, денес во Македонија нема да се формира Тиранска влада.

Ова денеска го изјавија дел од организаторите ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА кои воедно ги повикаа граѓаните масовно како и досега, така и вечерва да се приклучат на протестот.

Според Богдан Илиевски и Борис Дамовски, ова е нова значајна победа на иницијативата, односно на граѓаните кои излегоа да покажат дека се спремни и крајно одлучни да се борат за зачувување на земјата која што ја сакаат.

-Не смее да се избере пртеседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа и да ја осуди нејзината содржина. Таа мора да биде осудена и отфрлена од сите политички чинители, а Македонија не смее да стане бинационална и двојазична држава, туку мора да биде заедничка држава на сите граѓани кои живеат во неа, истакна Илиевски.

-Упорноста, присуството, посветеноста и разбирањето што го имаме кај народот ни дава сила и право да ги повикаме во уште поголем број, да не се откажат и да продолжиме до остварување на целите. Сите сте добредојдени, без разлика на вера, нација или пак политичка определба, додаде Дамовски.

Тие најавија дека продолжуваат и понатаму- денес е 26 ден од протестите.

ВИДЕО: Артан Груби ја потврди целта на инженерингот – Македонија мора да го смени името

Artan-Grubi-promena-na-imeto

Артан Груби, блискиот соработник на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во телевизиска дебата потврдува цека целиот изборен инженеринг и постизборна операција води кон менување на името на државата.

– Сите што сме тука и Вашингтон и Брисел знаеме дека ако Мaкедонија не го смени името во согласност со барањата на Атина, не може dа направи вистински чекор кон ЕУ и кон НАТО. Ова е една добра можност, овие резултати во Собранието можат да ни овозможат решение да го заокружиме случајот со името – вели Груби. Настапот на Груби, како човек близок до Ахмети, не смее да се анализира само како негов личен став, туку како став на целата гарнитура на ДУИ.

И во текот на кампањата во која социјалдемократската врхушка ветуваше редефинирање кон брзи евроатлански интеграции и по неа, со појавата на тиранската платформа во која јасно стојат барањата за смена на името и симболите на државата, заедно со иредентистичките настапи на коалицискиот партнер на Заев, Села, дека не ги почитува знамето и химната бидејќи не биле „мултиетнички“, станува сѐ појасно дека предупредувањата од ВМРО-ДПМНЕ за крајната цел – смена на името и идентитетско обезличување на македонскиот народ и култура – се вистинскиот предизвик пред народот и државата.

Tиранската платформа започнува да се остварува: Заев договорил претседател на Собрание Албанец

Rama-Zaev-Ali-platforma

Тиранската платформа на албанскиот премиер Еди Рама започнува да се остварува со избор на претседател на Собрание кој ќе биде Албанец.

Албанскиот медиум „Индекс онлајн“ пренесува дека за прв пат во Македонија претседателот на Собранието ќе биде Албанец и ќе биде од редовите на ДУИ.

Ова го потврди шефот на кабинетот на Али Ахмети, Артан Груби,кој појасни дека овој договор е постигнат во четвртокот помеѓу идните коалициони партнери,ДУИ и СДСМ, за формирање на институциите во Македонија.

Албанските медиуми пишуваат дека од различни извори се дознава дека идниот претседател на Парламентот ќе биде Талат Џафери.

Иако првично било договорено Оливер Спасовски да биде претседател на Собранието, па после функцијата да ја преземе кадар на ДУИ, но сепак работите се смениле откако настанало незадоволство во редовите на дуи и Ахмети ја довел во прашање целата коалиција.

Со поставувањето на Албанец на чело на Собранието, започнува да се реализира Тиранската палтформа, која според експертската ајвност е неуставна и е вовед во федерализација на Македонија.

Американ спектатор: Трамп и Тилерсон, видете како Македонија си ја брани унитарноста од Сорос и УСАИД

Soros-vojna-ogan

Под насловот „Претседателот Трамп и Државниот секретар на САД Тилерсон да обратат сериозно внимание на ова“, угледниот аналитички Интернет портал Американ спектатор објави голема детална анализа за активностите на организациите финансирани од милијардерот Џорџ Сорос во Македонија, и, како што пишува порталот, „нивните активности за разнебитување на унитарноста на Македонија со цел да донесат на власт ним блиски партии“.

„Малата, но силна Македонија е глушец во споредба со големите лавови, но таа гласно рикна оваа година објавувајќи му војна на Џорџ Сорос, бидејќи, најверојатно, тој и неговата Влада во САД финансирале левичарска агенда за поделба на нацијата и да се донесе на власт социјалистичко-муслиманска коалиција на власт“, пишува угледниот аналитички Интернет портал Американ спектатор.

„Тоа беше еден вид на манипулација на администрацијата на Обама, која рутински и незабележано помина во 2012 година, кога УСАИД Скопје го одбра соросовата Фондација Отворено општество Македонија да менаџира 2,5 милиони долари, пари на македонските даночни обврзници, со наводна цел –  “изградбата на демократијата”, за две години подоцна тој износ да го зголеми на 4,8 милиони долари“, пишува Американ спектатор.

„Како што зборувавме и претходно, Фондацијата Отворено општество Македонија е партнер на УСАИД за регрутирање на кандидати за “грантови за млади ангажман за поддршка (YES)”, пишува порталот.

„Судирите меѓу унгарско-американски милијардер и националните интереси на Македонија се објаснети на Интернет сајтот StopSoros.mk, кој го отворија група македонски новинари од Скопје“, пишува Американ спектатор.

Во текот на последните три недели, инспирирани од Трамп-револуција, десетици илјади Македонци одржаа мирни собири за унитарноста на Македонија, за крај на хаосот што го создава Сорос/УСАИД и за испитување на работата на Американската Амбасада и американскиот Амбасадор во Скопје, во однос на сите овие активности на организации финансирани од Сорос“, потенцира Американ спектатор, давајќи ги како пример бројните транспаренти на македонските демонстранти на кои стоеја написи како „Не за соросоидна Влада“.

На овие македонски проблеми реагираше и американскиот Капитол Хил, кога шест угледни Републиканци побараа испитување на работата на американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, повикувајќи се на скандалозни извештаи за мешање на Амбасадата под водство на Бејли во внатрешната политика на Македонија и фаворизирање на ним блиски политички опции. Потоа следеше и директното писмо за оваа проблематика што шест републикански Сенатори го испратија лично до американскиот државен секретар Тилерсон“, пишува Американ спектатор.

Торстен Фрај: Неприфатливо е мешањето на Рама во внатрешните работи на Македонија

Torstej-Fran-CDU

Пратеникот на Христијанско – демократската унија (ЦДУ) во германскиот Бундестаг Торстен Фрај вели дека е неприфатливо наметнувањето политички теми од странски држави и политичари во Македонија.

На прашање на МИА како ги коментира состојбите во Македонија во поглед на т.н, Тиранска платформа,  Фрај кој е член на Kомитетот за надворешна политика на германскиот Парламент смета дека како принцип ниту во ЕУ ниту во Западниот Балкан не смее да има мешање на странски политичари во внатрешните политички прашања на други земји.

– Според моето искуство Албанија во минатото секогаш имала конструктивен улога во регионот. Но, сега не е добар сигнал тоа што албанискиот премиер сака да наметне албанска платформа преку албанските партии во Македонија. Тоа не е прифатливо. Актуелните политички предизвици се внатрешен проблем на Македонија и не смее да има наметнување на прашања од други држави. Јас  немам никакво разбирање на мешањето на албанскиот премиер во внатрешните работи на Македонија, вели Фрај, кој е добар познавач на состојбите на Баканот, а во ноември ја посети Македонија.

Во исто време Фрај смета дека на Македонија мора да преземе мерки за да се зголеми нивото на интеграција на сите граѓани во општеството.

– За волја на вистината во изминатите години не се покажа дека Охридскиот рамковен договор помогна за поголема интеграција на Албанците во македонското општество. Мислам дека одлучувачко прашање е во иднина да се постигне висока интеграција во општеството, за да може сите граѓани да се идентификуваат со Македонија. Тоа е задача што ја имаат сите во земјата и во регионот. Германија се обидува да помогне со тоа што форсира заедничка соработка која што треба да ја намали опасноста од поделби, вели германскиот пратеник кој е дел и од комисијата за ЕУ во Бундестагот.

Во врска со прашањето на дописникот на МИА од Берлин за европската иднина на Македонија и другите земји од регионот во ЕУ, Фрај вели дека Унијата мора да влева доверба кај идните членки дека тоа што е договорено ќе го исполни. Притоа, смета Фрај, зејмјите во регионот мора да ги надминат сите отворени прашања за да можат да продолжат на патот кон ЕУ.

– Во најдобар интерес на ЕУ и на Германија е да ги поддржат земјите од западниот Балкан и тие да станат членки. Треба да биде јасно дека ако критериумите од Копенхаген бидат исполнети тогаш мора да следи членство во ЕУ. За мене ова е прашање кое што влијае на довербата и на кредибилитетот на ЕУ.  За волја на вистината во многу земји од западен Балкан се уште имаат проблеми кои треба да се надминат. Во Макеоднија имаме уставна криза поради која се уште не може да се направи влада по изборите во декември. Ситуацијата е комплицирана, но треба да се извади најдоброто од изборните резултати и да се почитува волјата на македонскиот народ и македонските граѓани, вели Фрај за МИА кој на сојузните парламентарни избори во септември повторно ќе биде кандидат за пратеник во Бундестагот од редовите партијата на канцеларката Меркел.

Во врска со блокадата од Грција во ЕУ и НАТО  Фрај смета дека Македонија мора да ги надмине внатрешните проблеми по што ЕУ треба да изврши голем притисок врз Грција со цел на крајот на процесот на пристапување Атина да не може да го блокира членството во ЕУ.  За него е правно но и прашање на морал дококу Макеоднија и било која земја од западен Балкан ги исполнат критериумите за влез и повторно не можат да бидат дел од ЕУ.

Политичарот од германската владејачка партија кој доаѓа од покраината Баден -Виртенберг кој е претседавач со  „Поткомитетот за превенција од цивилни кризи и управување со конфликти“ во долниот дом на германскиот Парламент се надева  дека во Македонија нема да дојде до конфликт затоа што земјата има доволен потенцијал да ги надмине проблемите. Но, тој бара сите политички фактори во земјата која единствена од поранешна Југославија оствари независност без војна да бидат претпазливи и да не дозволат вило каков внатрешен или меѓуетнички конфликт кој што не може апсолутно да се отфрли.

Србов: Колку американски пари легнуваат на семејниот буџет на Јанева преку нејзиниот син?

Katica-Janeva-sin

Се стеснува обрачот околу чадорот од САД и македонските извршители кои работат под негова команда. Стејт департментот веќе поведе постапка за испитување на галантното финансирање на левичарската СДСМ во Македонија, со пари од американските даночни обврзници, па реку УСАИД и невсладините организациии на Сорос, а историчарот и политички аналитичар Никола Србов, член на СОС (Стоп операција Сорос) на Фејсбук побара ОЈО да покрене истрага против СДСМ, кој годишно СДСМ, само од еден извор, добивал по 2 милиони евра за кампања.

USAID-kampanja-SDSM

Но, во контекст на тоа Србов повика да се испита и колкава сума на пари влегува во семејниот буџет на Катица Јанева од невладини организации преку нејзиниот син и дали тие средства Бејли ги користи како поттик за Катица Јанева да води партиска кампања преку СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ: Бејта потврди дека ДУИ и СДСМ се договориле околу Тиранската платформа и имаат сериозна намера да ја реализираат

dui-sdsm

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не постигнаа договор за идно коалицирање бидејќи за нас е целосно неприфатлив принципот на уцени и формирање на Влада по цена на рушење на највисоките национални и државни интереси, демантираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од демантот на ВМРО-ДПМНЕ

Ноторна лага е изјавата на Невзат Бејта дека ВМРО-ДПМНЕ предложило промена на униформите на полицајците Албанци.

Со ваквата изјава, Невзат Бејта ја презема улогата на портпарол на аболицираниот криминалец Зоран Заев и се обидува да му направи простор за реализирање на Тиранската Платформа. Бејта со изјавата потврдува дека ДУИ и СДСМ се согласиле околу Тиранската Платформа и имаат сериозна намера да ги реализираат елементите во неа.

Тоа нема да помине. Стотици илјади граѓани секојдневно го изразуваат својот гнев од сервилниот однос на криминалецот Заев.

Народот е на нозе! Македонија се буди!

Тиранската Платформа не поминува!

Даштевски: Сите партии можат да предложат кандидати за претседател на парламентот

dastevski-tv-nova

Закажана е седница за понеделник, каде што треба да се избере таа комисија и за претседател да биде избран Илија Димовски, со тоа што после ќе се повлече комисијата и ќе дискутира за претседател на собранието, односно ќе ги утврдува предлозите кои ќе ги предложат партиите. Може да предложи секој по еден или повеќе пратеници кои би биле претседатели на парламентот“, рече во „Аргументи“ универзитетскиот професор Александар Даштевски.

Даштевски ги повтори шпекулациите кои се шират во јавноста дека Оливер Спасовски ќе биде избран за претседател на собранието, а по формирање на влада тој ќе стане министер за внатрешни и местото ќе му го отстапи на Талат Џафери од ДУИ.