„Тврдокорни“ повикува на марш: Македонски марш – завет за Македонија

Tvrdokorni-povik

Македонското патриотско здружение „Тврдокорни” денес организира марш под мотото „Македонски марш – завет за Македонија“. Маршот ќе почне денес во 17 часот пред Соборниот храм на МПЦ во Скопје, а ќе заврши до паркот „Жена-борец”.

Здружението ќе се обрати до владините коалициски партнери од кои ќе бараат детали од договореното во Мала Речица.

„Секој молк или одговор кој нема да е во склад со македонскиот Устав и законите, ќе биде мотив повеќе здружението преку протести да ги повика виновниците на одговорност кои нема да бидат од церемонијален карактер и низ разни облици на побуна секојдневно ќе се вршат легитимни притисоци додека не се повлечат штетните одлуки“, се вели во соопштението на „Тврдокорни“ кои сакаат да дознаат дали со „подзаконски акти или дотерување на постоечките закони, некој притаено ќе се обиде да нѐ донесе пред свршен чин од низата сепаратистички барања на албанските политичари“.

Во известувањето „Тврдокорни“ информираат дека денешниот марш е најавен пред 10 дена и затоа, како што велат „не може да постои предумисла за правење немири при евенталното создавањето или несоздавање Влада“.

„Ако дошло до поклопување на термините тоа е сосема случајно. Во врска со создавањето на Влада, МПЗ „Тврдокорни“ од понеделник, со јавен писмен допис ќе се обрати до евентуалните владини коалициски партнери, каде што ќе се бара ЈАВНО да се одговори: што е договорено во Мала Речица! Секој молк или одговор кој нема да е во склад со македонскиот Устав и законите, ќе биде мотив МПЗ преку протести да ги повика виновниците на одговорност кои нема да бидат од церемонијален карактер и низ разни облици на побуна секојдневно ќе се вршат легитимни притисоци додека не се повлечат штетните одлуки!“, се вели во известувањето.

МПЗ „Тврдокорни“, велат дека никогаш не би имале против коалиција на СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ со кои било албански партии кои се лојални на позитивните македонски закони.

„Она што нас длабоко не засегнува е прашањето – дали со подзаконски акти или дотерување на постоечките, притаено ќе се обидуваат да подметнат нов и веќе предзавршен чин од долгата редица на сепаратистички барања на албанските политичари!“, се вели во соопштението во кое членовите на здружението се повикуваат да дојдат на протестот во црна облека и со македонски знамиња и други ознаки, а не со партиски обележја.

Биљали до Трајковска: Македонија треба да се подели еднаш засекогаш

Biljali-Trajkovska

На интернет-каналот „Јутјуб“ завчера се најде уште една снимка во серијалот објавен од анонимно лице, кое се потпишува како „Никола Тесла“. Станува збор за разговор меѓу новинарката Оливера Трајковска и албанскиот аналитичар и професор Мерсел Биљали, пишува Дневник.

Од она што се слуша на снимката од приватниот разговор, Биљали и’ се обраќа на Трајковска во прилично интимна конотација при што и’ вели дека ако го покани во емисија ќе ја силува пред камерите, а потоа разговорот продолжува на тема – нејзините гости во дебатната емисија. Откако таа му одговара дека меѓу гостите ќе биде и аналитичарот Рамадан Рамадани, Биљали го квалификува како „екстремист, кој има пукано“, а подоцна обајцата се шегуваат на негова сметка. Во текот на разговорот Биљали коментира и дека „Македонија треба да се подели еднаш за секогаш“.

Зошто токму сега и зошто токму овој разговор се прашањата поставени во форма на коментар под видеоснимката на „Јутјуб“. Одговор нема од анонимниот објавувач, а нема ни од надлежните институции, како што немаше ниту за другите снимки од приватни разговори на јавни личности, политичари и новинари претходно.

СЈО молчи и за овој и за сите разговори претходно

„Дневник“ се обрати вчера до Специјалното јавно обвинителство дали тие имаат намера да покренат постапка, но до крајот на работниот дел од денот одговор не добивме.

Дека нови снимки ќе бидат објавувани „Дневник“ пишуваше на почетокот на декември, а истите се однесуваат на врвот на ВМРО-ДПМНЕ и на бизнис-секторот близок со неа. Ваквата најава тогаш ја даде токму лицето со ник „Никола Тесла“, а кое и претходно стоеше зад пуштањето повеќе снимки од прислушувани разговори.

Во дописот што беше тогаш испратен до порталот „Револуционер мк“ се наведува дека првите разговори беа пуштени со цел македонските граѓани да видат на кој начин се водела државата изминативе десет години. Во продолжение лицето наведува дека нема да ги поштеди ниту новинарите. Авторот наведува дека снимките, во кои ќе се објават и скандалите со сексуалната ориентација во врвот на владејачката партија, ќе бидат објавени наскоро.

Подоцна истиот месец беа објавени три телефонски разговори на истата новинарка со Мендух Тачи, но никој не реагираше, ниту од МВР ниту од СЈО. Стануваше збор за разговори снимени незаконски пред минатите избори, а беа објавени на фејсбук-страницата Opozita Shqiptare e Maqedonise и на Lirim Ilirid. Не е познато кој ги објавил овие разговори. Но, на оваа социјална мрежа може да се види дека фејсбук-страницата Opozita Shqiptare e Maqedonise е од постар датум и оти има дури 28.645 поддржувачи. На оваа страница, покрај нејзиното име, може да се забележи и ознаката дека е kundermaqedonise, односно „противмакедонија“. За разлика од неа, фејсбук-страницата Lirim Ilirida е нова и очигледно е направена со цел преку неа да се објават најновите снимки на прислушуваните разговори.

Цедиња со снимки се нудат од 100 до 300 денари

Од моментот на објавувањето на прислушуваните разговори од опозицискиот СДСМ и нивното предавање на Специјалното јавно обвинителство, во јавноста почнаа да се појавуваат и други снимени разговори. Тие не само што почнаа да се пуштаат по социјалните мрежи, туку слободно можеа и да се купат на разни локации во земјава по цена од 100 до 300 денари за едно цеде.

Претходно објавените разговори се однесуваа на приватни конверзации меѓу уредникот на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ – Латас, и сопственикот на медиумот, Горан Иванов, на разговорот меѓу Павловиќ и Ивона Талевска, главен и одговорен уредник во дневниот весник „Вечер“, како и меѓу првиот човек на скопската Kомерцијална банка, Хари Kостов, и Бранко Бојчевски, основач на агенцијата за обезбедување „Оса“.

Сите овие снимки и натаму може да се слушаат преку социјалните мрежи и покрај најавите од МВР и од Специјалното јавно обвинителство дека ќе преземат с` што е потребно да се открие личноста што ги објавува и да се оневозможи нивното натамошно објавување. Од овие органи с` уште нема никакво објаснување до каде стасале во истрагата иако засегнатите граѓани поднеле барање за отворање кривична постапка за објавени разговори на „Јутјуб“ од анонимно лице потпишано како Никола Тесла.

ЌОТЕК ЗА ФОТЕЉА: Физичка пресметка на Централниот одбор на ЛДП

LDP

Само што започнала седницата на Централниот одбор на ЛДП, еден од членовите, Дејанчо Цветановски бил физички нападнат од член на ЛДП од Кисела Вода, објави А1он.

Во салата било тензично и очигледна нетрпеливоста помеѓу струите во ЛДП, а извешатаите од претседателот Милевски едвај поминале на гласањето со тесно мнозинство, дознава опозицискиот портал.

Незадоволни од ваквата атмосфера, видни членови на ЛДП ја напуштиле седницата на ЦО, со негодување. Никица Корубин, кандидатот за пратеник реагира дека не може претседателот да се стави над централниот одбор, ниту по стаут ниту по Деловник.

Негодувањето почнало по говорот на Милевски кој како што кажуваат присутните на седницата рекол “како знае дека атмосферата е тензична, зошто по десет години треба да се делат функции“.

ВИДЕО: Заев прифати 5.000 евра казна за неупотреба на албанскиот јазик!

Bujar-Osmani-Alsat-M

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прифатил три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, изјави вечерва во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М телевизија гласноговорникот на ДУИ, Бујар Османи.

Овој закон е за употреба и заштита на албанскиот јазик. Тука многу јасно се предвидени механизмите за набљудување на употребата на албанскиот јазик и казнувањето на евентуалното неупотребување на албанскиот јазик. Со прецизни казни се предвидуваат три до пет илјади евра за институцијата, 30% за физичкото лице на таа институција. Дефинирани се сите компетенции на тој инспекторат, но и на агенцијата која ќе го направи стандаризирањето и одбраната, рече Османи.

На прашањето дали албанскиот јазик ќе биде официјален на банкнотите, Османи рече:

Како член 8 од овој закон, и банкнотите и монетите ќе бидат на албански…

Османи вечерва откри и дека заради фотелја Заев ги прифатил максималистичките барања на албанските партии.

Законот е подготвен од ДУИ во соработка со Алијансата на Албанците или политичките партии со кои имавме средби или тркалезна маса во овој период. Целосно е усогласен меѓу овие партии. На СДСМ им е даден и им е кажано на работните групи дека текстот на Законот не е прашање за преговори, евентуално ако тие даваат правни забелешки, за тоа како може да изгледа подобро, или забелешките што ги даде професорката дали се разгледани сите правни аспекти на Законот, но текстот на Законот не бил прашање на преговори, немало можност ниедна апртија да ја ограничи употребата на аалбанскиот јазик како што го предвиделе ДУИ и другите албански партии, рече Османи.

 

Клетников: Албанските политичари ја уценуваат Македонија

Eftim-Kletnikov

Албанските политичари нѐ уценуваат петнаесетина години, изјави во Отвореното студио на ТВ Нова поетот Ефтим Клетников.

-Не се обеспокојуваат тие бидејќи сѐ им оди од рака. И Европа се со нив, и Американците и Заев и СДСМ и тие се спокојни. Е сега ние скокаме бидејќи нѐ боли. Кај нас е болката, не е кај нив, тоа е нашата емоција, вели Клетников.

Клетников потенцира дека кога зборува за Албанците не мисли на албанскиот народ и оти ниеден народ не е лош.

-Секој народ има добра душа. Зборувам за албанските политичари кај нас кои нѐ уценуваат десетина-петнаесет години, многу од нив имаат терористичко досие, рече Клетников.

Каракамишева: Да имаше решение во рамки на Уставот, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе најдеа заеднички јазик

Tanja-Karakamiseva

Секоја изјава којашто е дадена, особено од лидер на политичка партија мора да биде многу повнимателна од она што сега го гледаме, изјави во гостувањето во вестите на ТВ Нова универзитетската професорка Тања Каракамишева.

-Имам чувство дека позади целата таа еуфорија којашто се чувствуваше во изјавата на господинот Заев се крие еден голем страв и се крие еден голем прашалник, што доколку не успеам да го спроведам до крај сценариото што ми е дадено во рака и што со мене и со мојата политичка кариера и воопшто со сите оние што ги повлеков со мене во услови кога нема да можам да го реализирам тоа што го ветив, рече Каракамишева.

-Да беше така лесно и така едноставно како Зоран Заев сака да каже дека нашле заедничко решение во рамките на законот, и да беше тоа сѐ во согласност со Уставот, верувајте дека за такво решение ќе најдеа заеднички јазик и претходните коалициски партнери, односно ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, додаде Каракамишева.

Сорос бара голем меѓународен медиум за да се спротистави на темата за злоупотреби од Сорос, УСАИД и Амбасадата на САД во Македонија

Soros-USAID

Фондацијата Отворено Општество и целата соросова мрежа деновиве под полна пареа бараат голем меѓународен медиум кој би пишувал во одбрана на Сорос и УСАИД во врска со случајот на можни злоупотреби на пари на американските граѓани преку Сорос, УСАИД и американската амбасада во Македонија.

Ваквата панична реакција и барање на голем медиумски партнер „под дрво и под камен“ доаѓа после големиот публицитет кој го доби можната злоупотреба на позиција и пари во спрегата Сорос-УСАИД-Американска амбасада во Македонија, за која пишуваа најголемите американски медиуми како Фокс и Брајтбарт.

Темата иницијално беше поттикната од активностите на движењето „Стоп Операција Сорос“ кое се бори против странски влијанија преку фондации и амбасади во насока на нарушување на суверенитетот на Македонија.

Откако беа презентирани повеќе докази за потенцијална злоупотреба, за оваа тема се разбуди интересот кај неколку американски конгресмени кои не штедеа на зборови за да ја адресираат својата загриженост од можните злоупотреби извршени од страна на американски официјални претставници во странска земја, како и одлучност и најава за институционална разрешница на случајот, преку истраги и инспекции.

Некои од конгресмените дури и покренаа истраги за работењето на Американската амбасада во Скопје која се сомничи дека насочувајќи пари на невладини кои се под капата на Сорос/СДСМ застанала на страната на една политичка партија во Македонија.
Тие не штедеа на реторика во нагласувањето дека доколку тоа се докаже како точно, ќе повлече санкционирање на персонал од амбасадата на САД во Скопје.

Конгресмените најавија исто така дека со цел темелно истражување на овие основани сомнежи, ќе бидат активирани и Генералниот инспектор и Генералната канцеларија за сметководство на САД.

Поради добиените димензии и сериозноста, за случајот се заинтересираа и голем број на медиуми во Америка меѓу кои и телевизијата со рекордна гледаност „ФОКС“ која ги анализираше сомнежите за работењето на амбасадата во Македонија во неколку наврати. Истото го направи и третиот најчитан информативен портал во САД Брајтбарт чиј главен уредник беше Стив Банон, се до моментот кога стана главен советник на Доналд Трамп.

На темата за потенцијалните малверзации на релација Сорос-УСАИД-Американска амбасада во Македонија меѓу другите пишуваа и зборуваа и „Хот Ер“ – портал со огромна популарност преку Атлантикот, десничарскиот важен „Дејли Сигнал“, еден од најчитаните сајтови „Дејли Колер“, мега-популарното радио на Тони Перкинс и Советот за семејни истражувања – едно од најслушаните радиа во Америка со исто така милионска публика.

Токму поради магнитудата која ја зафаќа овој случај, од добро информирани извори во САД дознаваме дека со зголемен интензитет Соросовата мрежа е во потрага по медиумски партнер кој ќе парира на негативниот публицитет кон Сорос, УСАИД и одредени официјални претставници на САД во Македонија, презентирајќи ја добропознатата соросова мантра дека тие се тука за да помагаат на сиромашните, беспомошните и емнаципираните.

Целта на соросовата пропаганда за која се бара меѓународен партнер е да се одговори на светско ниво на се погласните муабети за недозволено однесување на официјални претставници на САД во Македонија, заземање политичка страна и директно мешање во внатрешните работи на Република Македонија.

Досега многуте соросови портали и неколку телевизии беа одбраната на Сорос за овие обвинувања, се до моментот кога „С.О.С“ не се впушти во пожестока иницијатива која резултираше со активирање на интересот од апсолутно најгледаните, најчитаните и најслушаните американски медиуми, кои го отворија прашањето дали пари на американските граѓани се користат за непримерно и недозволиво помагање на една политичка опција во Македонија и дали нивниот амбасадор заземал страна и се мешал директно на политичката сцена во една странска држава.

Откако сфатија дека појавата на една од странките која е предмет на истрага на една државна телевизија во Македонија сепак е недоволна за да се токми со еден „Фокс“ и „Брајтбарт“, соросовата мрежа го активираше планот Б – наоѓање на „релевантен“ голем медиум кој ќе ја шири соросовата пропаганда на светско ниво. Резултатот од оваа потрага ќе го видиме наскоро.

Евро-пратениците кои „ги избришаа“ Македонците од Албанија застанаа на страната на СДСМ/Сорос

Andrey-Kovachev-Elmar-Brok

Елмар Брок и Андреј Ковачев се најновите евро-пратеници кои по веќе воспоставената пракса од време на време се јавуваат со политички изјави во врска со случувањата во Македонија, а во корист на спрегата СДСМ/Сорос.

Андреј Ковачев е особено познат за македонската јавност како бугарскиот европратеник кој заедно со Ангел Џамбаски се автори на скандалозната резолуција со која Европскиот парламент легитимираше бугарско малцинство во областите во Албанија каде што живеат Македонци.

Kovachev-Djambaski

Откако „го избриша“ македонското малцинство во Албанија, Ковачев сега се фокусира во одбрана на политиките на СДСМ/Сорос и напад врз Никола Груевски. Тој инаку доаѓа од партијата ГЕРБ на Бојко Борисов, кој и самиот кажал дека во Македонија негов пријател е Зоран Заев, а не Никола Груевски. ГЕРБ и СДСМ неретко се наоѓале на иста линија на интерес, а нападите против македонското малцинство во Албанија се само последниот еклатантен пример.

462227-ilinden-vo-albanija-nema-bugari-tuku-samo-makedonci

И двајцата пратеници се наоѓаат на листата на подобни соработници на Сорос, тајниот документ кој излезе на површина после „протекувањето“ на мејлови од фондацијата на Џорџ Сорос. Во овој документ нарачан од Фондацијата Отворено Општество, консултантска куќа изработила профил на сите 750 европратеници избрани на изборите во 2014 скенирајќи ги оние кои соработувале со Сорос и се подобни за соработка и политичка борба за идеите на мултимилијардерот и неговото т.н. Отворено општество. Целта на Сорос била да види кај колку пратеници во парламентот може да има влијание за да ги користи по потреба.

brok-kovachev

Па така, секогаш кога на СДСМ/Сорос ќе им треба „ветар во грб“ со европски предзнак, во Македонија пристигнува писмо од некои Евро-пратеници кои задолжително, без промашување, се наоѓаат токму на оваа листа на соросови соработници, „тивки партнери“ на ултралевичарот Сорос задолжени за форсирање на неговите цели во различни земји во светот.

Двајца од нив, Брок и Ковачев, се потпишаа на писмо адресирано до Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во кое го обвинуваат за блискост со движењето „Стоп Операција Сорос“ кое се бори токму против рушењето на суверенитетот на државите од страна на мултимилијардерот.

pismo-potpis

„Со оглед на блискоста меѓу раководството на СОС и на владата и неодамнешните изјави на владини политичари за таканаречен процес на “десороизација“, загрижени сме за нашите активности таму како и за тоа дека Владата на Македонија не ги дели иститите вредности.“, стои во писмото адресирано до Груевски, а се однесува на изложувањето на соработниците на Сорос во Македонија, на кои како „адвокати“ сега скокнуваат нивните соросови браќа, европратениците Брок и Ковачев.

„Веруваме дека имате моќ да ги стопирате нападите врз Европските Федералисти во вашата земја и бараме од вас да ги преземете неопходните мерки кои ви се на располагање за да го негувате граѓанското општество и да ги поддржите нашите заеднички европски вредности и цели.“, велат уште во писмото Брок и Ковачев.

andrej kovachev nyama

Експертите кои ги консултиравме посочуваат дека ова е вообичаена пракса зад обландата од „борба за европски вредности и цели“ да се бара оставање на чист простор невладиниот сектор во Македонија потполно да биде заробен и окупиран од соросовите невладини, за да може да ги спроведуваат нарачките на нивниот „стопан“ и главен финансиер, Џорџ Сорос.

Во претходната „соросова нарачка“ други двајца од листата на евро-пратеници под контрола на Сорос, Тонино Пицула и Виктор Боштинару испратија писмо со поддршка за формирање на антидемократска влада на соросови марионети во Македонија, барајќи од претседателот Иванов да му го даде мандатот на Зоран Заев, иако е против демократската математика после изборите на 11-ти декември.

zaev_boja_-_01

И ова писмо, како и најновото, беше на фанфари пренесено од страна на соросовите медиуми во Македонија, според однапред утврдената и добропозната шема.

Инаку, во јавноста се појавија и извештаи дека не само што си правел листа на евро-пратеници кај кои може „да пробушат“ парите на Сорос за да ги корумпира и претвори во негови извршители, туку и дека тој дал повеќе милиони долари во кампањите пред изборот на евро-пратениците во 2014-та со цел фаворизација на левичарите, односно сузбивање на влијанието на десницата во Европа.

За потсетување, досега во јавноста се појавија и документи на кои се гледа како еклатантно Сорос дава смерници на политичари дури и од профилот на Хилари Клинтон за тоа какви амбасадори или посредници треба да праќа во одредени држави, за да посредуваат во конфликти меѓу власта и опозицијата. Албанија е една од последните земји која го дигна гласот против врските и влијанието на Сорос во внатрешните работи во земјата.

soros hilari

Невладините на Сорос се забранети во некои земји, како на пример Руската федерација, а со „акциони планови“ за истражување на начинот на работа и финансирање на соросовата мрежа се јавија многу земји: од Австралија преку Израел, Унгарија, Словачка и други европски држави загрижени за својот суверенитет пред атаците на „отвореното општество“ и милијардите на Сорос со кои купува политичари за да му ја спроведуваат агендата и наредбите. Најголем удар за Фондацијата отворено општество е победата на Доналд Трамп, човекот кој Сорос го прогласи за свој личен најголем непријател.

George-Soros-Hillary-Clinton-emails-WikiLeaks-620x329

Ваквите нарачки, како писмото на Брок и македонскиот негатор Ковачев, кои се со поддршка за делувањето на СДСМ/Сорос, само ја потврдуваат неопходноста од процесот на десоросоизација во Македонија, убедени се експертите.

НОВА ЛАГА НА ЗАЕВ: Aлбанскиот е втор службен јазик во Македонија (ВИДЕО)

Zoran-Zaev-SDP-BIH

Денес од Сараево Зоран Заев искажа уште една голема лага дека албанскиот јазик е втор службен јазик на целата територија на државата.

Но, според доброупатените, прикажувајќи дека албанскиот е втор службен јазик, тој направи погрешно интерптретирање на уставот.

Амандманот 5 и членот 7 од нашиот Устав став 2 кажува дека втор службен јазик во Македонија е албанскиот јазик определен според овој член од Уставот. Така да Македонија има прв официјален службен јазик, тоа е македонскиот јазик и неговото кирилично писмо тоа е и единствен јазик за меѓународна политика, а со ставот 2 е од постоечкиот Устав од 2002 година да втор служен јазик е албанскиот јазик. Тоа е одлична ширина. Да можеме да ја дефинираме употребата на албанскиот јазик и јазиците на сите други малцинства согласно закон, без потребна промена на Уставот. Ние тоа го договоривме. Зошто го договоривме? Затоа што ширината на Уставот ни го дозволува и е доволно голема за да можеме да го утврдиме со закон.

Инаку според член 7 во уставот јасно стои дека “во Република Македонија службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо”, што значи дека јазикот кој е применлив на целата територија, е македонскиот, а во единиците на локалната самоуправа во кои како мнозинство живеат припадниците на националностите, во службена употреба, покрај македонскиот јазик и кирилското писмо, се и јазикот и писмото на националностите на начин утврден со закон.

Очигледно СДСМ со ДУИ преговара за законско решение со кое би се овозможило поширока употреба на албанскиот јазик, но таква работа би била пртивуставна. Доколку се воведе двојазичност практично се редефинира државата и се губи македонскиот индентитет. Носител на идентитетот е и јазикот како негово централно обележје. Доколку се промени тоа значи се губи и дел од идентитетот. Заев со една таква постапка најмногу би му помогнал на јужниот сосед.

Од друга страна, Груевски вчера изјави “нема да дозволиме промена на Уставот ниту кршење на Уставот преку негово изигрување со носење на закони”.

Она што го планира СДСМ е кришење на Уставот. Укажуваат дека сѐ ќе биде согласно Уставот, а всушност она што се слуша, што го планираат е кршење на Уставот. И тука ќе останеме цврсто на бедемот на одбраната на националните и државните интереси во која било форма и во било која ситуација, изјави Груевски.

ПОВТОРНО РАЗОБЛИЧЕН: Заев со купена награда избега од „Поткуп“- еве кој стои зад неговото алиби

zaev

Одбраната на Судот му презентирала известување дека Заев добил награда за најградоначалник на Југоисточна и Средна Европа и дека поради тоа, лично ќе присуствувал во Сараево за истата да му биде врачена. Поради неприсуството на Заев, судење не се одржа, а следното рочиште е закажано за 3 април.

Сепак, според информациите до кои дојдовме, станува збор за уште едно евтино алиби на Заев да го избегне судењето и соочувањето со правдата. Потпретседател на жирито кое ја доделува оваа награда е Ердал Трхуљ, поранешен министер за енергетика на Босна и Херцеговина, кој денеска работи за босанската компанија „Еуроасфалт“.

ifimes

Трхуљ инаку е добар пријател со првиот човек на организацијата ИФИМЕС, Зијад Бечировиќ , кој отворено го фаворизира Заев, поради што е јасно како Заев успева да стигне до оваа “престижна“ награда и тоа баш на истиот ден кога треба да се појави на суд за случајот „Поткуп“, па мора да отпатува во Сараево за да ја прими.

Токму Заев неодамна се сретна со директорот на ИФИМЕС, Бечировиќ, а лидерот на СДСМ учествуваше и на неколку дебати организирани од ИФИМЕС. На една таква дебата органзиирана од ИФИМЕС учествуваше и сдсмовскиот идеолог Љубомир Фрчкоски и на истата најавуваше широка коалиција за промена на уставното име. Љубљанската ИФИМЕС важи за водечки лобист и отворен поддржувач на полтииките на СДСМ во Словенија.

zaevСредба на Заев со првиот човек на ИФИМЕС Бечировиќ

Доброупратени извори коментираат дека дел од договорот при оваа купена награда на Заев е ако лидерот на СДСМ ја преземе власта во Македонија, фирмата „Еуроасфалт“ зад која стои потпретседателот на жирито кое ја доделува анградата, да добие големи градежни тендери во Македонија, бидејќи Заев ветува брда и долини кога ќе дојде на власт. Инаку, Бечировиќ е веќе разоткриен од словенечките медиуми, откако неговата ИФИМЕС е обвинета дека била вмешана во коруптивни скандали со градоначалникот на пристанишниот град Kопар, Борис Поповиќ, кој инаку близок пријател на Заев.

Истите извори коментираат дека било договорено Заев да ја добие таа награда веќе минатата година, но се чекал момент кој нему би можел да му помогне најмногу за политички да поентира на македонската политичка сцена. Токму поради тоа, Заев отиде баш денеска да ја прими фамозната награда, со цел повторно да избега од судењето во случајот „Поткуп“ и уште еднаш потврди дека со смислени сценарија се обидува да избега од правдата.

Првото рочиште за случајот „Поткуп“ беше закажано за 25 јануари минатата година, а оттогаш имаше повеќе одложувања за старт на процесот поради, како што тврдеше одбраната, службени обврски на Заев. Според Обвинителството, Заев во својство на градоначалник на Општина Струмица од струмичкиот бизнисмен Иван Николов побарал поткуп од 163.924 евра, односно по две евра за еден квадратен метар градежно земјиште во Струмица, за кое Николов бил заинтересиран да го приватизира.