ФОТО: Богоев дава инструкции – СДСМ стои зад објавените некролози на амбасадорите

ВМРО-ДПМНЕ вечерва преку соопштение го осуди објавувањето и ширењето некролози за меѓународните претставници во земјава. Ваквиот акт, велат од партијата, е целосно неприфатлив и недозволен и во иднина мора да сопре.

Недоличните некролози се дело на СДС (без М), а за тоа потврда е и Вибер комуникацијата на претседателот на подмладокот на партијата, Стефан Богоев кој ги дава инструкциите за спроведувње на ова недолична местенка зготвена во кујната на некфорилската партија на Заев.

„Масовно нека се шират вестите со некролозите со странските амбасадори. Мора да ја убедиме јавноста дека тоа е дело на вмровците, и да делува уверливо. Секој член на СДММ да шерува, јавноста ќе наседне. Поздрац Богац“, напишал Богоев.

image-0-02-05-a6de4dbb42936cc26d1db051dd714cfa5a9b5f1c5003f035044261dd80b11800-v

Но, ова не е прв пат СДС (без М) на бизарен и невкусен начин да се обиде да немести некого, односно да го искаже својот револт на подмолен начин, тоа всушност кај нив стана стандардна практика која што непрекинато се повторува.

Минатата недела, на два дена по изборите, сороспискиот портал на Бранко Героски, Плус Инфо како колумна го објави Фејсбук статусот на сдсмовскиот новинар Бранко Тричковски со наслов: Затоа што СДСМ не победи ќе навивам за смрт на Македонија, во која авторот вели дека ќе навива за смртта на Македонија зашто само смртта на таа курва може да роди нов живот.

trickovski-plus-info

А истиот денеска се закануваше и повика на убивање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

trickovski-ubistvo-gruevski

Исто така во април, пред светиот ден Велигден, СДСМ преку синдикатот „и ја затвори устата“ на мајка Богородица. На ваков чин партијата се одлучила без да бира средства, се со цел да се исполнат некои свои партиски интереси. СДСМ прави чекори надвор од секаков разум. На тогашниот протест на Синдикатот за култура кој дејствува под превезот на опозицијата се покажа големо непочитување кон православните верници само неколку дена пред најголемиот празник.

bogorodica-sdsm

Дно на целото нивно бездушно дејствување беше случајот со камперите кои подолг период протестираат пред Владата кои во јуни минатата година одржаа протест на кој со попови, поворка, веци и ковчег имитираа погреб на тогашниот премиер Никола Груевски.

pogreb-sdsm-1pogreb-sdsm-2