КОВЧЕГ И ЗАКАНИ ЗА УБИСТВО НА ГРУЕВСКИ: СДСМ и Сорос финансираат и стимулираат смртни закани

Ковчези и закани со убиство на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од опозицијата наидуваат на одобрение од соросовиот сектор кој ги финансира и стимулира ваквите закани.

На порталот на најгласниот поддржувач на Зоран Заев, „Плусинфо“ на Бранко Геровки, осамна наслов „Може ли Груевски да биде убиен?!“ потпишан од сдсмовскиот новинар Бранко Тричковски.

Ова не е прв ваков наслов објавен на опозицискиот портал, спонзориран од УСАИД и фондацијата Сорос, а управуван од Бранко Героски.

trickovski-ubistvo-gruevski

Препознатливо, во негов стил, еден од новинарските перјаници на Зоран Заев неодамна се огласи и преку социјалните мрежи повторно со говор на омраза. Тричковски објави статус на својот Фејсбук профил со наслов: Поради тоа што СДСМ не победи ќе навивам за смрт на Македонија.

trickovski-fb-smrt

Имено, во низа наврати во изминативе неколку години, Тричковски објавуваше како „замислувал снајперски куршум кој поминува низ главата на Груевски“, бараше да се крене во воздух штабот на ВМРО-ДПМНЕ со сите внатре, и плукаше по загинатите бранители во кумановско Диво Насеље.

Trickovski

Дополнитело имаме целосно отсуство на било каква реакција од соросвиот невладин сектор на ваквите закани и повици за убиство кој иначе е најактивен кога станува збор за коментирање на некои други ситуации. Хелсишнкиот комитет на Уранија Пировска која инаку се испотави дека беше дел од платеничката револуција на СДСМ и СОРОС молчи, исто како и народниот правобранител.

pogreb-sdsm-1

Истите тие молчеа кога протестантите на СДСМ пред Владата извадија мртовечки ковчег и погребна поворка на кој стоеше слика од Груевски.

pogreb-sdsm-2

-Патриотите се ѓубре од кој треба да се солободиме, напишта сдсмовското перо Тричковски. Од СДСМ нема никаква осуда што значи дека тие го одобруваат ваквиот начин на комуникација и ширење на говор на омраза.