Заев намерно го одложува рочиштето за „Монструм“ зошто им ветил ослободителна пресуда на убијците, но сега не може да исполни

Веќе неколку пати е одложено рочиштето за случајот „Монструм“, каде шест лица се осудени на доживотен затвор за убиството на четири деца и еден рибар, во април 2012 година, на Велики четврток. Отворената седница која требаше да се одржи денеска за овој случај е одложена повторно. Според информациите на Журнал.нет. ова се случува поради тоа што премиерот Зоран Заев на обвинетите им ветил амнестија, која што исто така ја вети и вчера, но ветување кое во овој момент се уште не може да го исполни.

Инаку денешната јавна седница беше одложена бидејќи осудениот Фејзи Азири не беше спроведен од затворот во Штип. Отакако не бил спореведен Азири, наредено било да не бидат спореведени ниту останатите кои ја издржуваат казната затвор во други затвори.

Инаку и претходно низ медиумите се зборуваше дека Зоран Заев во коалициониот договор, како едно од ветувањата кои ги дал на албанските политички партии било ослободување на осудените во случајот „Монструм“, но бидејќи во овој момент се уште не може да го донесе законот за амнестија кој го најави вчера при посетата на затворот во Идризово, сега овој процес се одложува, со цел да не може да продолжи откако овие лица ќе бидат ослободени од страна на Владата предводена од СДСМ и Зоран Заев, велат извори за Журнал.

Инаку, во масакрот кај Смилковското езеро убиени беа младите момчиња Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски и рибарот Борче Стефковски.

Шест лица се осудени на доживотна казна затвор, а едно лице беше ослободено. Двајца од осудените, Алил Демир и Африл Исмаиловиќ се уште не се екстрадирани во земјава.