ЗАЕВ ВЕТИ АМНЕСТИЈА НА СИЛУВАЧИ, УБИЈЦИ, ПЕДОФИЛИ: Законот нема да помине, ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните со остри реакции против

Скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев, каде вети дека ќе амнестира осудени криминалци кои ќе треба да му помогнат за локалните избори на 15-ти октомври. Според многу експерти и познавачи на состојбите оваа најава на Заев се должи на високиот и се уште растечки рејтинг на ВМРО-ДПМНЕ, па ослободените криминалци и бандити од страна на Зоран Заев би требало да ги заплашуваат граѓаните и тие да гласаат за СДСМ.

-Јас сум за закон за амнестија, се надеваме дека што побрзо ќе може да влезе во владина и во собраниска процедура, изјави премиерот Заев при денешната посета на затворот во Идризово.

Со оваа амнестија, Зоран Заев ветиу амнестија за силувачи, убијци, педофили… Може да спомене и дека откако дојде Зоран Заев на власт укинат беше и интернет регистарот на педофилите, кој после жестоките  реакции на граѓаните сепак беше вратен.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се остро против овој закон и дека со сите сили ќе се обидат да го спречат неговото донесување во Собрание.

Експертите се едногласни дека токму оние криминалци, кои премиерот најави дека ќе бидат ослободени од страна на Владата предводена од СДСМ и Зоран Заев, ќе бидат главниот адут на владеачката партија за локалните избори. Причина за тоа е слабиот рејтинг кој го има СДСМ и анкетите кои прогнозираат голем пораз на СДСМ на изборите.

Граѓаните остро реагираа на социјалните мрежи на овие најави на премиерот Заев. Тие му порачаа да инвестира во реновирање на болниците, дека треба да одговора за велепредавство, а не да ветува амнестии.

Еден од коментарите на социјалните мрежи вели дека земјата се срами од ваков премиер, друг пак вели дека додека бебиња умираат по болниците, тој решил да врши увид во затворите.

Граѓаните на социјалните мрежи го прашуваат премиерот Заев дали не се срами од самиот себе?