ЗАЕВ ГИ ОСЛОБОДУВА МОНСТРУМИТЕ: Терористите кои ги масакрираа децата кај Смилковско езеро ќе бидат ослободени

Само четири месеци по превзимањето на владата на СДСМ ја спроведува својата најголема „реформа’’ ослободувањето на терористите од македонските затвори. По ветувањето за амнестирање на лица поврзани терористичката организација ИСИС уапсени во акцијата „Ќелија“, следи и намалување на казните, односно ослободување на „монструмите“ кои го извршија терористичкиот акт кај Смилковско езеро.

Ubostvo-Smilkovsko-ezero

Да не заборавиме дека на конститутивната седница во Собранието пратеникот од редовите на ДУИ Реџаиљ Исмаил не потсети дека ДУИ и Алијансата на албанците не се откажале од Тиранската Платформа и на фактот дека таа ќе биде дел од новата владина програма. Тој во својот говор како главни точки од платформата кои ќе бидат реализирани и дел од новата програма на владата на СДС ги спомена двојазичноста на целата територија, рамномерниот регионален развој како и ослбодувањето на терористите од случаите Монструм и Бродец. Колку да се потсетиме и ослободувањето на терористе од случајот Диво Насеље исто така беше дел од платформата иако пратеникот Исмаил не го спомена конкретниот случај.

Во интервју за Макфакс Мухамед Зекири најави дека случаите „Сопот“, „Монструм“ и „Диво Насеље“ дека ќе бидат решени во најбрзо време. Тој најави дека случаите ќе бидат решавани надвор од судовите преку анкетни комисии ќе се решаваат „Сопот“ и „Монструм“ а случајот „Диво Насеље“ ќе биде решен преку меѓународна комисија. Освен Зекири, и Оливер Спасовски најави дека и покрај тоа што судењето за терористите од Диво Насеље е пред самиот крај, ќе се бара и вештачење од странски агенции (ФБИ), што најверојатно ќе резултира со констатација дека терористите не се виновни.

За работите да станат уште по замрсени адвокатот Сашо Дуковски кој е редовен гостин како ,,правен експерт’’ во режимските медиуми и е во блиска врска со СДСМ, ги брани обвинетите во случајот „Монструм“. Тој исто така е правен застапник и на пет учесници во шарената револуција.

Во своето гостување во емисијата „Во Центар“ со Васко Ефтов родителите на загинатите деца на Смилковското езеро изјавија дека биле повеќе пати изманипулирани од Зоран Заев за тој лично да добива политички поени на своето конто. Родителите стојат на ставот дека луѓето кои сега се во затвор се сторителите на свирепото повеќекратно убиство кое се случи на големиот христијански празник Велики Четврток. Според Накевски притисокот од ДУИ и меѓународната заеднивца го кочело обвинителството и судот за донеување пресуда, а министерот од редовите од ДУИ Аднан Јашари немал потпишано ниту еден документ за екстрадиција. ,, Господинот Заев пет месеци се рекламираше со нашиот случај, ни пушпти порака дека ќе ни ги даде тие пет разговори, државна тајна, тој прво викаше шест, ама ништо од тоа до сега. Пораката од Заев ја имаме и во телефон и испечетано пораката. Неговата гаранцијааж видовте колку вреди.’’

Zaev-Monstrum-Smilkovsko-ezero

Заев откако родителите му ја покажале пораката кој тој им ја напишал демантирал дека луѓето кои се во затвор обвинети во случајот „Монструм’’ се невини. Од се може да се извлече поука, во нашиот случај пораката е дека на Заев неможе да му се верува и фактот дека тој е човек кој е спремен на се само за да остане на власт. Во овој случај тој е спремен да ослободи терористи и убијци за да ги придобие албанксите гласови.