Затуровска: Ако е толку добра Тиранската платформа, нека си ја спроведат во Албанија

Zaturovska-Sobranie-prasanja

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Затуровска денеска од собраниската говорница порача Тиранската платформа да се спроведе во Албанија, каде што и беше составена, па да видиме какви резултати ќе даде.

-Доколку не е толку опасна тиранската платформа, како што велат од СДСМ и од албанските партии, ете нека ја спроведат во Албанија, па, според резултатите, ќе видиме дали е таа опасна или не. Со тоа албанските партии би покажале лојалност кон Зоран Заев и ќе докажат дека нема никаква опасност од уривање на унитарноста на државата – рече Затуровска.

Бушати: Тирана не се меша во Македонија, туку пријателски советува

Bushati-Albanija

Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати, кој престојува во Вашингтон, негира дека постоела тиранска платформа и дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија.

Бушати, кој беше гостин на Германскиот Маршалов фонд, одби да одговори на прашањето од американските експерти што значи изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за единство на Косово и Албанија, пренесе МТВ.

Според Бушати, погрешно е платформата да се нарекува тиранска, а Албанија не се мешала, туку дека пријателски советувала.

– Не е прецизно да се каже дека има тиранска платформа. Нема тиранска платформа. Има платформа на албански политички партии за која се дискутираше со Груевски и со Заев. Имаше договор со Груевски што потоа беше одбиен од причини што немаат врска со Албанија, Тирана или премирот Рама. Никогаш не сме се мешале во домашните работи во Македонија и многу сме внимателни при советувањето на пријателски начин, исто така на нашите пријатели во Македонија на начин да не се одговори на провокациите што доаѓаат од улица – истакна шефот на албанската дипломатија.

Бушати избегна да одговори на прашањето од претседателката на американскиот Германски Маршалов фонд Карен Донфилд да ја објасни изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за потребата за единство на Косово и на Албанија ако не влезат во Европската унија. Тој го избегна и прашањето од дописникот на Македонската телевизија да биде поконкретен дали обедувањето на Косово и на Албанија е почеток на формирање на Голема Албанија.

– Мислам дека ја објаснував позицијата на Албанија, на позицијата на албанскиот премиер за стратегиско партнерство што го имаме со Косово. Не можам да додадам ништо друго на тоа – рече Бушати и истакна дека Албанија била најдемократската држава на Западниот Балкан и бедем против руското влијание, дека имало назадување на демократијата во Србија, Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина и во Хрватска.

Потврда од Албанија: Тиранската платформа е масло на Еди Рама, нарачана од Сорос (ВИДЕО)

Prislusuvanje-Soros

Претседателот на партијата Црвено-црна Алијанса од Албанија,  Крешник Спахиу  потврди дека Тиранската платформа е масло на албанскиот премиер Еди Рама и како што вели, тој станува дел за начинот на кој треба да се формира македонската Влада, држејќи тотално страна на линијата на Сорос.

Tој во емисијата „Ora e intervistes“ на телевизијата Ора њус, која е лидер на пазарот на медиуми во Албанија вели дека се знае оти Заев е финансиран на директен начин од Сорос, па дури и дека прислушуваните разговори се финансирани од Сорос.

-Албанскиот Премиер и Тирана изиграа многу погрешно, изиграа погрешно затоа што ситуацијата во Македонија е многу чувствителна, многу кршлива, многу нестабилна и во одреден момент албанскиот Премиер станува дел, станува едностран дел за начинот на кој треба да се формира Влада држејќи тотално страна на линијата на Сорос. Затоа што се знае дека Заев е финансиран на директен начин се знае дури и дека прислушуваните телефонски разговори беа финансирани од Сорос и сигурно дека му се даде причина на претседателот Иванов да не го даде мандатот и да ја обвини Тирана за мешање во внатрешните работи и дестабилизација на Македонија, истакна Спахиу.

Тој е сегашен лидер и основач партијата Црвено-црна Алијанса, а во минатото бил Претседател на Транспаренси интернационал – Албанија во периодот од 2006 – 2007 година, како и Претседател на Врховниот суд на Албанија во периодот од 2007 – 2012 година.

По идеологија, Спахиу е националист, кој честопати е обвинуван дека е ултранационалист. Во 2013 година тој поднел барање до Централната Избирачка Комисија на Албанија за распишување на референдум за спојување на Албанија и Косово.

Владата на Еди Рама се десеткува, министрите си даваат оставка

Vlada-na-Albanija

По денешната средба на премиерот на Албанија Еди Рама со министрите од редовите на Социјалистичката партија и партиските кординатори на дванаесете околии, потврдено е заминувањето на уште тројца министри, јави дописникот на МИА од Тирана.

Така, освен првиот полицаец Саимир Тахири, заминуваат и Илир Беќја, министер за здравство, Бледи Чучи, за локална самоуправа и национален координатор за антикорупција и Бленди Клоси, министер за социјални работи.

Спорад партиските образложенија, министерите ќе бидат задолжени за кампањата за јунските парламентарни избори и тоа Тахири за околијата Тирана, Клоси за околија Берат, Чучи за Ѓирокастро и Беќај за околиите Кукс и Тропоја.

Експресно на веста за заминувањето на министрите реагираше лидерот на опозициските демократи, Љуљзим Баша, нарекувајќи ги „грозна карикатура“

– Она што се случува неколку метри подалеку од нас е една грозна карикатура на самонаречената Преродба. Тој изгради опасен сојуз. Тоа е сојуз меѓу политиката и криминалот. Ова е криминалот на оваа партија, изјави Баша посочувајќи дека не е задача на Рама да ја наполни својата канцеларија со „ќупови од кал“.

Опозицијата, која веќе 23 дена протестира пред Владата во Тирана, синоќа заминувањето на Тахири и најавите за нови смени го одбележа со оро и песна, во знак на „почетокот на крајот на криминалната Влада“.

МНР со осуда за запалливата реторика на официјални лица од Албанија

MNR

Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги осудува јавните настапи со навредлива и запаллива реторика на официјални лица на Република Албанија кои се однесуваат на Република Македонија, се вели во реакцијата на македонското МНР на изјавата на пратеничката во албанскиот Парламент Месила Дода.

– Неодговорните изјави на јавни личности кои по својата функција налагаат и подразбираат одговорност за јавно искажаниот став не се во духот на добрососедските односи и декларираните заложби за пријателство и соработка меѓу двете земји и особено не во духот на европските вредности, се вели во реакцијата на МНР.

Со сето разбирање дека изјавите се индивидуален став и чин на поединци, велат од оттаму, очекуваме официалните лица во соседството да се воздржат од потпалување на тензии во регионот.

– Далеку покоректно би било доколку нивната енергија би ја насочиле кон конструктиувни предлози и иницијативи со што би ја зајакнале соработката и довербата меѓу двете земји, би го подобриле стандардот на граѓаните, но и би ја забрзале европската интеграција, се истакнува во реакцијата.

Остануваме уверени, се додава во неа, дека пратеничката функција подразбира голема чест, но и највисока одговорност.  

МУ ДОЈДЕ КРАЈОТ: Албанците го запалија Еди Рама

Albania Opposition Protest

Додека со плитка популистичка реторика се меша во внатрешните работи на Македонија, Еди Рама се соочува со гневот на албанските десничари кои што протестират во огромна бројка и бараат негова оставка.

Albania Opposition Protest

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија - Љурзим Баша, порача дека ќе продолжат големите протести со барање владата на Еди Рама да поднесе оставка и да биде формирана техничка влада која што во јуни би распишала и би обезбедила услови за фер и демократски избори.

Баша ги предводи протестите против премиерот Еди Рама на кој што се собираат илјадници луѓе и ја обвинува албанската влада дека се обидува да манипулира со изборниот процес.

Неколку демонстранти дури и запалија кукла која што го имаше неговиот лик, а тоа можете да го видите на видеото кое што го објави TV Ruptly.

Albanija-protesti-protiv-Rama-3

Албанскиот премиер Еди Рама му одговори на Баша дека патот е сигурно тежок и дека вистинските реформи не се лесна работа. Владеачката коалиција порача дека повеќе нема време за да се исплонат барањата на опозицијата за електронско гласање.

Новинската агенција “AP” пренесува дека изборите во посткомунистичка Албанија никогаш не биле оценети како целосно слободни и фер од меѓународните надбљудувачи на изборниот процес кај нашиот западен сосед.

Парламентарните избори во Албанија се закажани за 18-ти јуни и би требало да започнат и преговорите за членство на нашиот сосед во Европската унија.

Емилија Гелева: Заев прифатил бришење на границите меѓу Македонија, Албанија и Косово!

Emilija-Geleva

Гелева ја разобличува заложбата на СДСМ и Зоран Заев за по секоја цена Тиранската платформа да биде реалност е токму тоа Ферерација на Македонија без граници меѓу двата ентитета во Тирана и Приштина или Голама Албанија.изјави Емилија Гелева, геополитички аналитичар за Програмата Гласот на народот со Слободан Томиќ на Радио Слободна Македонија.

Емилија Гелева, геополитички аналитичар смета дека Зоран Заев прифатил бришење на границите меѓу Македонија и Албанија и Косово.

– Она што досега не слушнавме во македонските гласила е дека една од седумте главни точки на „тиранската платформа“ е и барањето на Албанците за создавање „интегрирано гранично управување“ на границите со Косово и Албанија, што е всушност обид за елиминирање на границите и за правење Голема Албанија – изјави Гелева за Програмата „Гласот на народот“ на Радио Слободна Македонија.

Притоа Гелева додава оригинално ова е концепт на НАТО од април 2002 година што тие сакаа да биде преточен во декларација на една нивна замислена регионална конференција за безбедност чиј домаќин, на предлог на НАТО, би била Македонија, вели Гелева.

– Идејата во Скопје ја презентираше Роберт Сери, тогашен директор на НАТО за операции и управување со кризи. Декларацијата предвидуваше формирање заеднички гранични патроли меѓу Македонија и Албанија и Македонија и Косово, како да се на „една држава, додава Гелева.

Говорејќи за значењето на  Тиранската платформа и заложбите и  на овој важен октроиран документ на Тирана и кон се што води Гелева со став:„ Тоа беше првиот обид на НАТО за правење „Голема Албанија“, со манипулативни документи. Мислеа дека носејќи го Бранко Црвенковски на власт, во септември 2002, ќе успеат уште не влезен во кабинетот набрзина да го „сматат“ документот. Роберт Сери, уште не прогласени официјално резултатите од изборите на 16-ти Септември во Скопје се сретна со Црвенковски и потоа изјави дека договориле одржување конференција за „интегрално гранично управување“.

На крајот геополитичкиот аналитичар Гелева  ја разобличува заложбата на СДСМ и Зоран Заев за по секоја цена Тиранската платформа да биде реалност е токму тоа Ферерација на Македонија без граници меѓу двата ентитета во Тирана и Приштина или Голама Албанија.

„Македонски манифест“: Албанска платформа може да има само во Албанија

Makedonski-Manifest

Македонски манифест не гледа „пријатели“ туку закрвени непријатели кон македонската држава во лицето на терористите Бејли и Гарет – координатори на операциите против македонското име, нација и идентитетот, посочуваат од граѓанското движење Македонски манифест.

Во продолжение интегрален текс од Македонски манифест:

Македонски Манифест ги предупредува раководствата на ЕУ и НАТО, како и Албанија и американскиот протекторат Косово да престанат да се мешаат во внатрешните работи на суверена Република Македонија.

Заплашувањата и уцените кон македонската држава и кон македонскиот Претседател ќе наидат на цврст отпор од македонскиот народ кој е спремен да ја брани својата Татковина до последната капка крв.

Македонски Манифест не гледа „пријатели“ туку закрвени непријатели кон македонската држава во лицето на терористите Бејли и Гарет – координатори на операциите против македонското име, нација и идентитетот. Двајцата амбасадори уште минатата година бараа оставка од македонскиот Претседател и го заплашуваа. Денес, наместо да го продолжи Пучот врз Македонија, Бејли мора да се подготви за судски процес за потрошената сума парични средства од американските граѓани за криминални цели во македонската држава.

Македонски Манифест не гледа „пријател“ и во лицето на Могерини, бидејќи неслучајно нејзината прва средба во Македонија се случи со екстремистите на Сорос, па потоа одвај со македонските политички лидери. Не гледаме “пријатели” и кај другите гробари на Македонија како што се од ЕУ: Хан, Коцијанчиќ, Жбогар, Вајгл, потпретседателот на групата на социјалистите во Европарламента итн.

Македонски Манифест предупредува дека актуелна цел на ЕУ и НАТО е уништуването на македонската држава и нова војна на Балканот. Албанската платформа е замислена од ЦИА како повод за таква војна.

Македонски Манифест предупредува дека е можен почеток на балканска војна со интервенција од Косово и Албанија врз Република Македонија од  спремните за тоа новите балкански Милошевци – Рама и Тачи.

Македонски Манифест ги предупредува раководствата на ДУИ, БЕСА и Алијансата на Албанците дека доколку предизвикат немири во македонската држава, тоа во иднина ќе им оневозможи нивното постоење на македонска територија.

Македонски Манифест изјавува дека од сите странски држави во и надвор од ЕУ, единствено Руската Федерација веќе неколку пати ни ја дава директната поддршка за зачувување на Република Македонија како унитарна држава на македонскиот народ и се спротивстава на надворешното мешање во нејзините работи. Затоа Македонскиот Манифест бара од македонските државни институции да бидат преиспитани односите со ЕУ и НАТО и да биде воспоставена стратешка соработка и сојуз со Русија како и со другите држави од БРИКС.

Македонски Манифест му дава целосна поддршка на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и воедно бара и од другите македонски државни институции и македонски политички партии да застанат на браникот на македонската државност.

По 25 години од осамостојуването во 1991 година, конечно Република Македонија има вистински, непартиски, туку народен лидер. Затоа мора секој вистински македонец да го поддржи против домашните предавници и странската интервенција.

Димитриев со писмо до Рама: Наместо да ја редефинирате Македонија – реформирајте ја Албанија

Dimitriev-Rama

Почитуван г. Рама, Постојаното мешање во внатрешните работи на Република Македонија прави голема штета на добрососедските односи и е спротивно на европските вредности, му порача македонскиот премиер Емил Димитриев на неговиот албански колега Еди Рама.

-Верувајте, тоа не помага никому. Не и’ помага на Албанија чии граѓани очекуваат од Вас да се зафатите со слабостите во владеењето и економијата. Не и’ помага на ЕУ зашто и ним им е јасно дека барате само изговор за кавги надвор за да не се говори за она што сте или не сте го сториле дома. Не и’ помага ниту на Македонија чии граѓани сакаат суверена и независна земја во сегашните граници. Тие граѓани ја плаќаат цената за Вашите наводни амбиции да ја редефинирате Македонија, наместо да ја реформирате Албанија во постојните граници. Не помага ни на партиите во Македонија кон кои се однесувате покровителски и несоодветно потценувачки, напиша Димитриев.

Убеден сум дека и без Вашето мешање ќе изнајдеме решенија за нашите предизвици, порача Димитриев.

-Конечно, многу е некоректно да потпалувате националистички оган. Албанскиот јазик е нашироко застапен во Македонија. Албанскиот јазик, како и турскиот, српскиот, влашкиот, босанскиот и ромскиот, заедно со македонскиот јазик е дел од културата и богатството на Македонија. Ангажираме големи ресурси за промоција на јазикот и културата на нашите заедници. Добро ќе биде да не’ следите во тој правец. Во Албанија, не толку одамна, морало да се затвораат прозорците ако по дома се говорел мајчиниот јазик, за да не слушне некој. Ние тоа искуство сме го немале никогаш. Македонските граѓани, без разлика на нивната етничка и верска припадност, сами пребродиле многу кризи во историјата, ќе ја надминат и оваа. Наша заедничка цел е и понатаму да продолжиме со градењето силно граѓанско општество кое ќе биде дел од евроатлантското семејство, напиша Димитриев.

Едмонд Темелко објави Декларација до ЕУ: Македонците во Албанија не се Бугари

Edmond-Temelko-Zname

Градоначалникот на општина Пустец, Република Албанија на својот Фејсбук профил ја објави Декларацијата во која се наведува: Македонците во Албанија не се Бугари.

Во продолжение го пренесуваме целосно текстот објавен на неговиот Фејсбук профил.

„ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ОДБРАНА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА!

Партијата Македонска Алијанса за Европска Интеграција како единствена Македонска Партија што ги преставува интересите на македонскиот народ во Албанија го подржува Прогрес-Извештајот на Албанија за интеграција на Република Албанија во Европска Унија преку општо али е длабоко вознемирена и протестира за содржината на извештајот каде се споменува дека во Мала Преспа , Голобрдо и Гора наводно постои булгарско малцинство предложено од булгарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски.

Партијата Македонска Алијанса за Европска Интеграција истакнува дека малцинството што живее во овие простори е македонско малцинство официјално признаено во Преспа али не и во регионот на Голобрдо и Гора.

Македонците во Албанија не се „Булгари“. Во Албанија живее македонско, грчко, српско-црногорско, влашко, ромско, босанско и египетско малцинство и напорите за признавање на непостоечко булгарско малцинство во Албанија го сметаме како фалсификат на Историјата и на вистината.

Во Албанија нема булгарско малцинство. Такво малцинство има во главите на булгарските официалните лица во Софија кои продолжуваат со антимакедонизмот како официјална политика за негирање на македонскиот народ.

Партијата Македонска Алијанса за Европска Интеграција Прогрес-Извештајот на Албанија за интеграција на Република Албанија во Европска Унија одобрен од Европскиот Парламент во делот каде се бара признавање на булгарското малцинство во Преспа , Голобрдо и Гора го смета како сериозно кршење на меѓународниот закон, Универсалната Декларацијата на Човековите Права и Слободи, геноцид над македонскиот народ и злосторство над човештвото.

Партијата Македонска Алијанса за Европска Интеграција бара од Булгарија да не измислува булгари тамо каде што не постојат туку да го признае македонското малцинство во Булгарија.

Партијата Македонска Алијанса за Европска Интеграција бара од Брисел да не ги злоупотребува Македонците од Албанија како препрека на патот на Албанија во процесот за Интеграција во европската Унија .“