Николовски: ВМРО-ДПМНЕ е најдобар партнер на Албанците во Македонија кои сакаат заеднички да ја градиме оваа држава

Aleksandar-Nikoloski-Faktor

Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ гостуваше во емисијата „Фактор 24“ со Горазд Чомовски на ТВ 24 Вести. За време на интервјуто Чомовски третираше различни теми на кои не се задржа предолго и потемелно поради ограничувањето во време за разговорот со Николовски.

Новинарот во текот на интервјуто напати постави нејасни прашања кои беа на работ на нелогичноста и недокажаноста, како што е прашањето/констатацијата дека за време на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ училишта и улици биле двојазично именувани.

„Тоа е дел од овој мит кој што се создава, меѓу неколкуте митови кои што се создаваат за ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е обидот да се портретира ВМРО-ДПМНЕ како антиалбанска партија.“ вели Николовски и продолжува:

„ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против Албанците во Република Македонија, напротив доколку сакаат заеднички да ја градиме Македонија е нивни најдобар партнер. Но исто така ВМРО-ДПМНЕ нема никогаш да се согласи да работи на штета на Уставот и законите во Република Македонија и на штета на Македонците и другите етнички заедници во Република Македонија.“

Пандов: Шовинизмот на албанските политички лидери не ѝ смета ниту на меѓународната заедница, ниту на Заев

Pandov-Samo-vistina

Во гостувањето во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, политичкиот аналитичар Александар Пандов кажа дека лидерите на албанските политички партии настапуваат чисто шовинистички и само за интересите на албанскиот народ. Тој како пример го зема Зијадин Села, кој изјави дека македонскиот народ не постои и говори чисто за албанските интереси.

-Ако лидер на политичка партија вели дека јас не постојам како народ, а тој настапува чисто етнички. Значи јас не сум слушнал ништо македонско да говори господинот Села, напротив, говори чисто за албанските интереси, албанските партии, настапува чисто етнички. Не само што настапува етнички, тоа исто може да ми биде прифатливо, националист си е човекот, во ред тоа е нормално во политичкото дејствување. Но, не мал дел од албанските лидери настапуваат шовинистички. Значи вреѓајки го мојот народ, вреѓајки го мојот етникум, вреѓајки ја мојата држава, они го издигнуваат албанскиот, тоа е чист шовинизам и тоа не смета ниту на меѓународна заедница, ниту на Зоран Заев. Гледаме дека со истите тие ликови, тој може да разговара, да преговара, да договора, изјави Пандов.

Груевски до СДС: Медениот месец ќе ви помине и ќе треба да испорачате резултати

Gruevski-izjava-20-5-2017

Го слушнав вчера Оливер Спасовски кај што кажа дека ќе требало многу време за да се сределе работите коишто ние сме ги правеле, во смисла дека ние сме направиле лошо. Како што тој рече, режимот што траел десет години. Јас вака сакам да му одговорам на Оливер Спасовски. Оваа влада во овие десет-единаесет години направи толку многу работи што тие не можат да сонуваат дека ќе ги направат, па макар биле три пати подолго на власт отколку што бевме ние, иако тоа нема да се случи, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевси одговарајќи на новинарско прашање.

-Тие уште не влегле во Владата, а говорат сами за себе дека ќе биле реформска влада. Тие прво треба да научат од нас што е реформска влада. Реформи се работи што се прават, да се направат промени за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните. Ќе видиме какви реформи тие ќе направат. Сега за сега од она што можам да го дознаам главната реформа ќе им биде промена на името на државата и идентитетот, законот за јазиците и одредени работи кои што се зацртани во извештајот на Европската унија, кој што без оглед ние ќе го завршевме доколку формиравме влада, рече Груевски.

Груевски им порача на СДС прво да направат нешто, па потоа да критикуваат и ги потсети дека „тие не беа избрани од граѓаните на Република Македонија на овие избори, тие дојдоа на сила“.

-Тие дојдоа со надворешни притисоци, со надворешни интервенции и правење на коалиции од надвор, заради тоа што ветија некои работи коишто претходно ние не се согласувавме да се завршат. СДС не треба да го заборави тоа, да не се однесува како победник, бидејќи кога зборува, зборува како за нив да гласале двапати повеќе граѓани отколку за ВМРО-ДПМНЕ, а ситуацијата беше поинаква. Граѓаните на Македонија во мнозинство се изјаснија за ВМРО-ДПМНЕ, затоа што знаеја, дека ВМРО е партија што прави реформи, што прави напредок и ВМРО е таа која што направи огромни тектонски промени во Македонија кон подобро во изминатите 11години. Така што би му порачал прво малку да скокнат, па да кажат оп, како што вели старата поговорка. Да не се фалат предвреме, уште не влегле во влада, а бараат алиби. Ова што го говорат дека ќе им требало долго време да ги средат работите е чисто алиби за нивното неработење и неспособност за коешто се свесни. Затоа што до вчера зборуваа дека ќе сме им оставеле празна каса. Кога слушнаа вчера дека неделава 180 милиони има во буџетот, ликвидност, односно слободни средства, престанаа да говорат дека ќе сме им оставеле празна каса, како што тие нам ни оставија во 2006 година, рече Груевски.

Тоа е оправдување затоа што знаат колкави им се капацитетите, знаат дека програмата им е празна, без сериозни и крупни работи.

-Знаат дека со укинување на радиодифузна такса не се решава економската состојба на граѓаните. Знаат дека ветуваа работи што се нереални, ветуваа дека граѓаните кои се раселени од тука масовно ќе се враќале, дека ќе се зголемела платата, стандардот и ќе донеле живот. Свесни се за своите лаги и сега сакаат да купат време година -две кажувајќи лаги дека заради нашето претходно работење ќе им требало многу време за да се почувствувале придобивките од нивното работење. Таква придобивка нема ниту да има, а во тоа граѓаните сами ќе се уверат, а тие во мнозинство тоа и го знаат затоа и не гласаа тие за да победат, туку ние. Луѓето ќе направат компарација за тоа како се работеше досега и како ќе се работи во иднина, а сега додека се во тој таканаречен меден месец, кога луѓето ги гледаат како власт, а немаат никаква одговорност и само се фалат и нас не критикуваат и говорат за некое идно време, нека го живеат ова нивно време на меден месец. Тоа ќе заврши, ќе ги видиме после што ќе направат, рече Груевски.

Тој нагласи дека граѓаните имаат големи очекувања, затоа што имаше големи ветувања и големи лаги,

-Времето ќе покаже каква реформска влада се тие, јас велам дека ќе бидат антиреформска и времето ќе покаже што тие ќе направат, јас знам дека тие ќе направат неспоредливо и помалку од она што го направи ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија, рече Груевски.

ВИДЕО: Пеењето на албанска химна и кршењето на Деловникот го предизвика револтот

Albanska-himna-i-albansko-zname-vo-Sobranie

Пратеникот Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ на обвинувањата од Оливер Спасовски од социјалдемократите дека од ВМРО-ДПМНЕ го организирале упадот во Собранието на 27 април, рече дека нема логика тоа да го организирале неговата партија или лидерот Никола Груевски.

Тодоров потенцираше дека се пеело албанска химна, се кршел Деловникот при избор на спикер и потоа се случи нападот. Смета дека тоа довело до влошување на состојбата и зголемување на револтот кај граѓаните и вели дека едно зло носи друго зло.

-Ниту сум знаел што ќе се случи, ниту имало што да се знае. Ова е катастрофално немил настан- рече Тодоров кој потоа го праша Спасовски зошто изборот на Талат Џафери се случи во 18 часот, а не порано.

ГАРАНЦИЈАТА Е ФАРСА – Заев ги лаже и Албанците и Македонците

Zaev-Ivanov-mandat

По сите лаги што ги чувме и по сите предавства што ги видовме од квислингот Зоран Заев во изминатите три години, претседателот на државата Ѓорге Иванов реши да ја прифати неговата гаранција дека од позиција на власт ќе ја штител унитарноста, сувереноста и независноста на Македонија. За да го добие мандатот предавникот беше доволно да изусти, дури и со половина уста, дека „гарантира заштита на уставниот поредок и на територијалната целост“. Првото прашање што го мачи секој Македонец е зошто Иванов ја изневери довербата на македонскиот народ и му го додели мандатот на квислингот? Дали ветувањето на Заев во заднина е покриено од нашите стратегиски партнери со гаранции за неповредливост на унитарноста и на границите на државата или, пак, станува збор за сериозни закани за безбедноста на државата? Која е вистината, верувам дека ќе дознаеме во некоја блиска иднина, но никако не верувам дека претседателот поверувал во искреноста на патолошкиот лажго. Сепак, сѐ додека јавноста не ги добие вистинските одговори има право да се сомнева дека чинот на доделување на мандат и давањето гаранции беше чиста фарса.

Верувам дека ниту Заев и неговите странски налогодавци не веруваат дека народот ќе ја проголта неговата гаранција. Зар македонскиот народ и сите ние што предупредуваме на опасноста од тиранската платформа по трагикомичната изјава на Заев треба да здивнеме со олеснување дека државата е спасена и да му посакаме успешен мандат на предавникот? Се прашувам дали сѐ уште има здраворазумен човек што може да се потпре на збор даден од аболиран криминалец, кој лажеше кого стигне цели три години? Можеби планот е да се донесе закон со кој ќе се казнуваат сите што нема да му веруваат на Заев?

Но и тоа не е доволно. Можеш да го казниш, но не можеш да го натераш да верува дека унитарноста ќе ја штити човек што пред само неколку месеци јавно ветуваше редефинирање на државата. Можно ли е воопшто некој да му верува на ваков клинички случај? За каква заштита на суверенитет зборува овој човек кога доаѓа на власт устоличен од дипломати и амбасадори со фашистички методи откако истите тие претходно насилнички му го одзедоа суверенитетот на народот?

Покрај другите гаранции, квислингот ни гарантира „дека процесот на донесување на одлуките ќе биде во согласност со основните демократски принципи и владеењето на правото, не доведувајќи ја Република Македонија во зависност или потчинетост од други држави“.

Каква перверзија! Овој човек успеа додека беше опозиција да ја направи државата целосно зависна од странски центри на моќ, ги стави националните интереси на тацна на непријателите на македонскиот народ, се пазареше со државните симболи, ја „свитка кичмата“ за името на државата… Отворено прашувам, што може да очекуваме од едно вакво суштество кога ќе дојде власт.

Истиот овој лажго и аболиран криминалец што се фалеше со „чадорот“ и го убедуваше лидерот на ДПА дека го подготвувале повисоките надвор од Македонија, сега вели дека немало да ја доведе Македонија во зависност или потчинетост. Многу скоро ќе видиме за што ги подготвувале со Рамуш Харадинај, кој за еден месец се очекува да стане премиер на Косово.

Квислингот што целосно ја прифати тиранската платформа за да се дограби до власт, а истовремено тврдеше дека не постои таков документ, сега ни гарантира дека „ниеден документ, платформа, акт или дејство не може да бидат услов ниту основа за формирање влада на Република Македонија“.

По три години интензивно лажење, следуваат моменти на вистината. Сега откако го украде мандатот од народот, време да покаже кого излажа – Ахмети или Иванов? Кој документ е фалсификат – платформата или гаранцијата? Чии идеали ќе ги предаде – македонските или албанските? За неисполнувањето на тиранската платформа веќе нема да може да се вади ни на ВМРО-ДПМНЕ, ни на претседател, ни на народ.

Човекот што го спроведе државниот удар во Собранието организирајќи незаконски избор на претседател на Собранието сега тврди дека сакал при изборот на влада да бидат завардени практиката и процедурите. Таа влада и тоа Собрание никогаш нема да бидат легитимни само затоа што ги признале дипломатите што учествуваа во ова политичко насилство. Затоа шефовите на Заев преку изнудениот мандат од Иванов имаат потреба да го легализираат сиот криминал што го направија изминатиот период. Време е да се бришат трагите и да се обвинат други за применетото силеџиство кон народот и кон државата. Со други зборови, народот ќе ја плати цената затоа што ја принуди длабоката држава во САД и нејзините структури во Брисел да се понижат до степен јавно да ги погазат сите демократски принципи и начела и, уште повеќе, да применат фашистички методи за инсталирање квислиншка власт.

Но, Заев и сите колаборационисти на новата влада, која ќе биде директно диригирана од странскиот фактор, треба да бидат свесни дека со доаѓањето на власт нивната одговорност не се брише. Не се брише ни меморијата на народот, кој вечно ќе го памети предавството. Ќе одговараат сите до еден пред народен трибунал за своите злодела, пред сѐ, кон државата. Заев, исто така, треба да биде свесен дека го загуби чадорот уште пред да седне на премиерската фотелја. Отсега натаму нека размисли кој ќе го брани од народот за злоделата. И нему и на сите околу него треба да им е јасно дека оваа фашистичка банда порано или подоцна ќе биде казнета од истите тие патриоти што ги направија терористи. Затоа што предавство на сопствениот народ не се простува!

Пишува: Ненад Мирчевски за Република

АНАЛИЗА: Која е политичката иднина и судбина на Македонците за 10 години?!

Analiza-Platrofma-10-godini-1

Коалицијата на СДС, Зоран Заев и албанските партии најавува власт во Македонија. Кога ќе се земе во предвид и фактот дека и во СДС има најмалку 60.000 албански гласови и целосно се зависни од вољата на Албанците, и кон тоа ќе се додаде бројот на албанските пратеници во парламентот од ДУИ, Беса, Алијансата и ДПА… математички е лесно пресметливо дека во иднина Македонија ќе има албанска власт врз мнозинството Македонци, или – 20% од населението ќе владее со околу 66% од Македонците и остатокот составен од Турци, Срби, Роми, Власи и Бошњаци.

Македонците немаат никакво влијание врз власта на Албанците во општините низ северозападна Македонија но, затоа Албанците ја држат власта во цела држава. Тоа е цената која е спремен да ја плати Заев и СДСМ за да добие власт. Оваа секако ќе доведе и до политичка албанизација на државата, влошување на односите на Македонија со Србија и Грција кои исто така се соочуваат со албанскиот експанзионизам, и изолација на Македонците дома и во регионот.

Оваа состојба ќе доведе до зголемено иселување на Македонците од северозападна Македонија, а потоа и од државата, создавање етнички чисти албански територии, намалување на економската моќ на општините каде Македонците се мнозинство и – понатамошно намалување на наталитетот меѓу Макеоднците.

Македонците немаат реална опасност ниту од грчките претензии за промена на името, ниту од Тбугарските најави за очекувана поделба на државата по што тие гледаат свој дел од тоа, ниту од која било надворешна причина. Македонците решија да исчезнат со фактот што не сакаат да имаат деца кои ќе ги наследат.

За 10 до 15 години, доколку се продолжи со албанизацијата и намалување на наталитетот кај Македонците, тие нема да бидат повеќе од половина од населението во сопствената држава.

Analiza-Platrofma-10-godini-2

Ова е етничката мапа на Македонија објавена во 2016 година во германските водечки весници, и тоа како Берлин ја гледа идната линија на етничка поделба во Макеоднија. Да, секој овде знае дека процентот на Албанци во централна Македонија и Скопје е напумпан но, нема попис кој Албанците го бојкотираат за да се утврди фактичката состојба но, затоа има многу вакви проценки од Германија или Британија кои – по искуство, потоа стануваат факти за политичка употреба.

Проблемот не лежи во миграцијата, бидејќи албанското и ромското население се иселуваат во поголем број од Македонците. Не е проблем демографскиот земјотрес за Македонците со последици на елементарна катастрофа – ни во невработеноста, бидејќи Македонците се повеќе вработени од Албанците и Ромите.

Да ја видиме политичката иднина на среден рок, од околу десетина години, како последица на демографскиот земјотрес кои сами го предизвикавме.

Слободниот пад на наталитетот кај Македонците во државата во следните десет до дваесет години ќе предизвика и сериозни поместувања во политичката сцена. “Белата чума” која пустоши цели региони во централниот и источниот дел на државата може да доведе да губење на голем број гласови на локалните и парламентарните избори кои би се одржале во наредната декада и со тоа комплетно да ја измени сликата, состојбата и односот на силите на домашната политичка сцена.

Минатаите две години за прв пат во историјата на оваа македонска држава бројот на новородени од македонска припадност е под 50 отсто од вкупниот број, а лани имало 2.669 повеќе починати од родени, или толку Македонци се помалку во однос на годината пред тоа.

Од друга страна, пак, кај албанското население во Македонија наталитетот е во константен пораст, па така во 2014 бројот на граѓани од албанска националност е зголемен за 4.907 жители.

Analiza-Platrofma-10-godini-3

Ако овој тренд продолжи, на изборите што би се одржале во 2025 година на Избирачкиот список би имало околу 30 илјади гласачи помалку од македонска националност, а 50 илјади гласачи повеќе од албанска националност.

Тоа е разлика од 80 илјади гласови, кои според изборниот модел кој се применува во државата, би можеле на Албанците да им донесат неколку пратенички и градоначалнички места, а според пресметките, секои две години македонските партии ќе имаат еден пратеник помалку во Собранието на Република Македонија, а албанските партии по еден пратеник повеќе.

За период од 15 годни тоа се загубени околу 30 пратенички места за македонските партии што од сегашните околу 90 е пад на околу 60 места, или само на половична застапеност во Собранието кое брои околу 120 пратеници, зависно од тоа колку пратеници има од трите места планирани за претставници на иселениците.

Ако кон ова се додаде и праксата, кога ќе затреба, во албанските средини да се гласа со излзност над 90 проценти, бројот на македонски пратеници во Собранието би бил уште помал.

За илустрација може да се наведе и податокот што во мандатот од 2001 до 2013 година партиите ДУИ, ДПА и НДП имаа 24 пратеници, а истите партии во сегашниот состав учествуваат со три пратеници повеќе, односно со 27 пратеници.

На ова мора да се додаде и фактот што овој тренд следните години ќе се забрза бидејќи македонското население е изразено старо, а албанското население е младо и е во време кога се основаат семејства и се создава потомство.

Ова осообено се однесува на западниот дел од државата, каде што партиите од македонскиот блок добиваат околу една четвртина од вкупниот број пратеници.

Кој ќе владее во иднина?

Analiza-Platrofma-10-godini-4

На последните парламентари избори трите најголеми партии од албанскиот блок имаа мала излезност –  освоија безмалку 238 илјади гласови од вкупно излезени 1,1 милион гласачи, или околу 22 отсто. Партиите од македонскиот блок освоија нешто над 800 илјади гласови, што покажува дека соодносот на гласови е по 4:1 во корист на македонските партии.

Доколку наталитетот го задржи истиот правец, за десет години оваа разлика ќе биде 3:1. Но, изленоста кај Албнците на избори нема секогаш да е мала како сега. Да се потсетиме само на состојбата со гласањето за градоначаник на Кичево.

Гледано по избирачки единици, општините со најголем раст на наталитетот се наоѓаат во единиците 1, 2 и 6, каде што албанските партии освоија 80 отсто од своите пратенички мандати. Со овој интензитет, на изборите кои би се одржале за 15 години партиите од македонскиот блок во изборната единица 6 не би имале 2, до најмногу 3 пратеници, а во единиците 1 и 2 би изгубиле барем 4 пратенички места.

Со тоа односот на силите во македонскиот Парламент би бил многу поразличен, бидејќи албанските партии би добиле барем десет пратеници повеќе од сегашниот број. Иако повеќето граѓани сметаат дека проблемот со падот на наталитетот е директно поврзан со економската состојба, светските искуства го покажуваат токму спротивното.

Наталитетот во богатите земји

Analiza-Platrofma-10-godini-5

Така, во некои од најразвиените земји во Европа и во Азија стапката на фертилитет, односно просечен број на родени деца по жена во нејзиниот животен век е мал, иста како онаа со македонското население, иако имаат многу поголем БДП, повисоки плати и помала стапка на невработеност.

Според статистиките, Македонија има иста стапка на новородени (фертилитет) како и побогатите држави Австрија, Германија, Естонија или Италија, а помала има Јапонија и Хонг Конг.

Според експертите, проблемот лежи во системот на вредности, семејните вредности и убедувања, клучните точки на кои се осврна и Владата на РМ со неколкуте кампањи за поттик на зголемување на семејствата со новородени, било да се работи за финансирање на подолги породилни отсуства, надомест за трето дете, изградба на градинки или грантови со финансиски поттик за младите родители.

Според податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС), во 2014 година според припадноста на етничката заедница на мајката и таткото родени се 11.603 Македонци, 7.488 Албанци, 1.080 Турци и 1.226 Роми.

Од друга страна, истата година починале 14.213 Македонци, што е речиси за 3.000 повеќе од родените. Истата година статистиките покажуваат дека починале 3.230 Албанци, што е половина помалку од 7.488 родени припадници на овој етникум.

Доколку се погледнат статистиките од првиот квартал во 2014 година, општини со најдобар наталитет се: Тетово, Чаир, Куманово, Сарај, Студеничани, Струга, Шуто Оризари, Боговиње и Аеродром. Повеќето од нив се наоѓаат во изборните единици 1, 2 и 6, додека општини со најслаб наталитет се: Битола, Карпош, Прилеп, Велес, Кочани, Охрид, Кисела Вода, Кичево, Демир Хисар и Босилово, каде што живее претежно македонско население.

Muslimani-klanjanje

Без навлегување во емоции, лични ставови или проценки, фактичката состојба отсликана и прикажана низ овие бројки покажува дека Македонија се стреми кон целосна етничка и демографска трансформација. Радикално намалување на бројот на Македонците и христијаните и рапино зголемување на бројот на муслиманите во кои спаѓаат етничките Албанци, Турци и Роми.

Оваа трансформација ја менува културата, безбедноста и политичката содржина на државата со трајни последици, ги менува односите и партнерите за соработка па по 15-тина години главни политички партнери на Македонија, соодветно на искуствата од Босна, ќе бидат муслиманските држави како Турција и Саудиска Арабија со сите последици кои од тоа произлегуваат.

Што ова може да донесе лесно е да се претпостави. Засега, и досега, одлуката дали трендовите и последиците ќе можат да се превенираат и сменат е во наши раце.

Извор: Start.mk 

Тиранската платформа е фашистичка техника за предизвикување војна

Karlsbad-1938

Додека дел од јавноста сѐ уште одбива да прифати дека домашните предавници со помош на надворешни центри на моќ спроведуваат процес за уништување на Македонија, историјата точно ни покажува со какви фашистички методи и тактики се служат Еди Рама и Зоран Заев во реализацијата на монструозниот план, но и нѐ предупредува на тоа што нѐ очекува во блиска иднина.

Планот за создавање Голема Албанија со кој ЦИА, Сорос и некои западни дипломати, меѓу другото, сакаат да го затворат и македонското прашање е неверојатно сличен со тој на Хитлер, кој водејќи се од сонот за голема Германија пред окупацијата на Чешка во 1938 година ја измислил карлсбадската програма, која е предок на денешната тиранска платформа. Всушност, тоа што денес се случува во Македонија, застрашувачки потсетува на сето тоа што се случувало во Чехословачка непосредно пред инвазијата од Германија и пред почетокот на Втората светска војна. Дали Македонија ќе ја доживее судбината на окупирана и поделена Чехословачка, останува времето да покаже.

Во дваесеттите години од минатиот век Чехословачка беше млада држава формирана по распадот на Австро-Унгарското Царство, брзо развивајќи се во парламентарна демократија, која ги штити сите човекови права што ги прокламираат модерните западни држави. За тоа кратко време од своето постоење Чехословачка успева да спроведе модел на децентрализација во кој германското малцинство – Судетите, добиле можност да ги управуваат свои училишта на мајчин (германски) јазик и да имаат реална локална власт. Во судетската област каде што имало мнозинско германско население (3,5 милиони Германци) официјален јазик бил и германскиот. Судетските Германци имале право да избираат и да бидат претставувани од свои претставници во парламентот. Сѐ на сѐ, историјата пишува дека судетските Германци уживале подобар третман од кое било друго малцинство во Европа.

Сепак, историјата, исто така, забележала дека и покрај сите привилегии што ги уживале, Судетите се кренале на бунт под изговор дека се незадоволни од статусот. Подоцна било утврдено дека зад бунтот на Судетите стоел лично Адолф Хитлер, кој го искористил германското малцинство да предизвика криза во Чехословачка, а потоа да ја употреби ситуацијата како оправдување за инвазија на земјата и за „враќање на редот“. Всушност, зад сето тоа се криела идејата на Хитлер за голема Германија , која требало да ги обедини сите народи што зборувале германски јазик или некој германски дијалект во една голема држава. Воените агресии ги правдал со правото на заштита на германското малцинство каде и да се наоѓа.

Во одбрана на правата на судетските Германци во 1935 година е формирана Германската судетска партија СдП, на чело со Конрад Хенлеин. Улогата на Хенлеин денес во Македонија ја играат предавникот Зоран Заев и лидерите на албанските партии. Оваа партија била марионетска и сателитска партија на Националсоцијалстичката германска работничка партија, директно финансирана и поддржана од Хитлер. Сѐ до сигналот од фирерот во 1938 година, Хенлеин водел умерена политика, не барал радикални промени во Чехословачка, но постојано ја истакнувал нерамноправната положба на судетските Германци.

tema245-karlsbad-1938-2

Од наведеното може да се увиди дека во периодот пред Втората светска војна ситуацијата во Чехословачка била многу слична како во Македонија пред почетокот на кризата што ја наметна квислингот Зоран Заев по наредба на центрите на моќ.

Но, што велат понатаму историските записи? Како продемократски ориентираната држава, која применува највисоки демократски стандарди за заштита на малцинските права, за само една година станува одговорна за воени провокации и завршува поделена и под окупација!?

Во март 1938 година марионетата Хенлеин добива наредба од Хитлер да создаде криза во земјата преку испорачување нереални барања до владата, а откако барањата ќе им бидат одбиени, германското малцинство треба да почне да се жали дека е прогонувано. Со тоа треба да ѝ се отвори патот на Германија да влезе во Чехословачка за да го заштити своето малцинство од прогон.

tema245-karlsbad-1938-3

Така, прво партијата на Хенлеин во Народното собрание на Чехословачка на 29 март 1938 година бара на Судетската област да ѝ се даде политичка автономија, а потоа почнуваат протести на судетските Германци во таа област. Со овој настан е отворена таканаречената Судетска криза. Во април 1938 година на конгресот на партијата во Карлови Вари е донесена таканаречената карлсбадска програма, во која германското малцинство барало:

  1. Целосно изедначување на германската национална група со чешкиот народ;
  2. Потврда на судетската германска етничка група како правно лице за да се задржи овој статус на еднаквост во државата;
  3. Дефинирање и признавање област со германско население;
  4. Развој на германска автономна администрација во областа, во врска со сите аспекти на јавниот живот, доколку се однесуваат на интересите и на потребите на германската етничка група;
  5. Законски мерки за заштита и на тие судетски Германци што живеат надвор од судетската област каде што се мнозинство;
  6. Отстранување на неправдите нанесени на судетските Германци од 1918 година и исправање на штетата што била предизвикана во текот на овие неправди;
  7. Давање административни права на Германците – германски државни службеници за германските области;
  8. Целосна слобода да се признае и да се одржи нашата германска етничка припадност и нашиот германски поглед на свет.

Стратегијата на Хитлер за намерно предизвикување конфликт во Чехословачка денес ја гледаме на дело во Македонија, а точките од карлсбадската програма, буквално, се преточени во тиранската платформа каде што се бара редефинирање на државата во бинационална држава преку изедначување на албанскиот со македонскиот народ, воведување целосна двојазичност, признавање област со албанско население -федерализација, па дури и осуда на неправдите кон албанскиот народ преку декларација за геноцид.

Историските записи велат дека оваа карлсбадска програма директно влијаела на Уставот и на суверенитетот на Чехословачка, а со тоа и директно се влијаело на опстанокот на државата. Потоа Германија почнува античехословачка политичка кампања, дипломатска изолација и конечен воен удар на земјата.

Во следните недели Британија и Франција вршат притисок врз чехословачката влада да ги прифати барањата на Хенлеин во интерес на мирот во Европа. Место да го прифати предлогот, Едвард Бенеш, водејќи се од неточни разузнавачки информации што велеле дека е неизбежна германска инвазија, на 21 мај наредува делумна мобилизација на чехословачката војска, со тоа ја приближува Европа на чекор до војна. Таканаречената Мајска криза од 1938 година е запишана во историјата како криза во која Чехословачка се смета за одговорна поради „неоправдана воена провокација“ со која ги разгневила челниците на европските велесили. Германија ја искористила можноста да го претстави Бенеш како личност што е склона кон провоцирање војна. Во исто време, германската пропаганда ја бомбардира јавноста со лажни вести за случувањата во Чехословачка. Во една лажна вест се вели дека владата во Прага извршила мобилизација на војската по налог на СССР и на Франција. Оваа лажна информација подоцна е искористена како оправдување за инвазијата. Врз основ на таквиот развој на настаните нацистичкиот врв донесува одлука дека во „скора иднина“ мора да се изврши воена интервенција на Чехословачка.

На 5 септември владата во Прага сфаќа дека војната е речиси неизбежна, па во последен обид да спречи такво нешто прифаќа седум од осум точки од карлсбадската програма. Но, Хитлер немал намера да се задоволи со овие точки, па во пограничните подрачја почнал да собира германски трупи.

На 12 септември 1938 година фирерот одржува говор во Нирнберг во кој вели: Прашката влада во Судетската област веќе не е господар на ситуацијата. (…) Господинот Бенеш дрско ги предизвикува Германците верувајќи дека тие нема да смеат да застанат во одбрана на своите напатени браќа во Чехословачка.

Истиот ден судетските Германци почнуваат протести, а Бенеш прогласува воена состојба во земјата. Германија ја користи ситуацијата да ја оправда воената интервенција и влегува во Судетскиот регион на 1 октомври 1938 година. Искористувајќи ја слабоста на Чехословачка по ударот нанесен од Хитлерова Германија, Унгарците преземаат контрола врз областа Рутенија, а Полска навлегла во Тешен. На 15 март 1939 година фашистичка Германија ја окупирала Чешка.

Историјата, можеби, не запишала, но повеќе од сигурно е дека во времето кога била објавена карлсбедската програма дел од чешката и од меѓународната јавност не верувале дека овој документ ги загрозува Уставот и опстанокот на државата. Испровоцираната непромислена реакција на претседателот Бенеш да изврши мобилизација на војската, може да се смета за пресвртница во кризата, која целосно ја сменила позицијата на Чешка. Па така, од жртви, Чесите биле претставени како насилници, кои провоцираат воен судир, со што го предизвикале гневот на светските лидери, кои барале начин како да ја оправдаат воената интервенција на Хитлер, без притоа да го предизвикаат гневот на Третиот рајх.

tema245-karlsbad-1938-zaev-rama

Денес преку Соросовата пропагандна машинерија се создава слика за Македонија дека е недемократска земја, која ги загрозува правата на албанското малцинство. За Соросовите платеници нема ништо спорно во тиранската платформа, а истовремено стотиците илјади граѓани што протестираат на улиците за нив се националисти, без демократски капацитет да живеат во мултикултурно општество. Иронијата е во тоа што, истите тие што го обвинуваат македонскиот народ за фашизам, ги гледаме како свесно работат на спроведување на оваа фашистичка техника за провоцирање воен судир и за поделба на државата. Но, настаните од Чехословачка во 1938 година се само уште еден доказ дека историјата ќе го најде вистинското место и за овие македонски предавници.

Положани: Имам евидентирано албански семејства на кои СДСМ им има ветено дека ќе ги ослободи од кривични пријави ако гласаат за него

Polozani-Senja-1

Шпетим Положани, претседател на здружението на албанските политички затвореници во Македонија, во интервју за медиумот на албански јазик во Македонија, Шења, говори за манипулацијата од страна на СДСМ кон македонските Албанци за време на декемвриските избори, на кои им биле ветувани противправни ослободувања од затвор за луѓе кои се осудени за тешки кривични дела и чии роднини во надеж дека нивните блиски ќе бидат ослободени, агитирале за СДСМ.

Положани со следниот одговор го објаснува фактот дека илјадници Албанци на последните избори гласаа за СДСМ.

Polozani-Senja

– На последните парламентарни избори, наследниците на македонските комунисти – СДСМ, направија уште една манупулација против Албанците. СДСМ, заедно со нивните албански алатки ја искористи апатијата која кај албанскиот електорат е настаната од двете парламентарни албански партии, ДУИ И ДПА. И на сметка на оваа апатија го создадоа ситуација албанскиот електорат да гласа за нив. Таквата насоченост на албанските гласови не е нормална појава, бидејќи ако е нормално една македонска партија да има албански гласови, тогаш би било нормално да има и македонски гласови за албанските партии – вели Положани.

Тој ги открива манипулациите со кои СДСМ се служел за манипуларање на албанскиот електорат.

– Имам евидентирано неколку случаи каде на албански семејства, СДСМ им има ветено дека ако гласаат за нив ќе ги ослободи од различни кривични пријави, дека ќе им дадат некакви си привелегии, секако ако дојдат на власт. Самиот факт дека СДСМ има најмногу албански гласови во руралните места, таму каде што полесно луѓето се контролираат кажува дека тие гласови ги има добиено со манупулирање и празни ветувања. И добро е што СДСМ нема гласови од албански интелектуалци – потенцира Положани.

Прашан како го гледа влегувањето на СДСМ во албанскиот камп, Положани е дециден.

– СДСМ ги зеде албанските гласови со една класична манипулација, што не е новина. Тие им ветија на фамилиите на затворениците дека ќе ги ослободат од затвор нивните деца или блиски, ако гласаат за СДСМ – објаснува тој.

-Како е можно тие затвореници за кои се аргументирани тешки кривични дела да бидат ослободени – прашува Положани.

Споменувајќи еден класичен пример, вели: „Еден родител оди од куќа на куќа да моли за гласови, демек така ќе излезе неговиот син од затвор, кој е осуден на 12 години, затоа што во неговото возило му нашле 15 килограми кокаин“.

„Информер“: Албанците му се закануваат на Заев – Ти дадовме пари за голема Албанија, сега направи ја!

Albanci-zakani-Zaev

На албанскиот платеник, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, му се закануваат неговите финансиери, пишува Информер.рс.

Според Информер, Албанците од Швајцарија, од кои Заев зел пари за да со Албанците направи коалиција и да ја прифати тиранската платформа, му се закануваат со хаос, доколку, според договорот не направи република Илирида во Македонија.

Како што се наведува, албанската дијаспора, која му дала големи пари на Заев за време на кампањата минатата година, се надевала дека веднаш после изборите, во декември 2016 година нивната влада ќе биде формирана.

Тие очекувале дека досега ќе биде спроведен барем дел од тиранската платформа, односно дека албанскиот јазик ќе се изденачи со македонскиот, дека ќе се смени грбот и знамето на земјата.

Меѓутоа Албанците не сметале на побуна на Македонците, поради што Заев не успеа да состави влада досега, па станале нервозни. Доказ за тоа е пораката која извесен Агрон Џафери од Швајцарија ја испрати на државниот секретар на СДСМ и најблизок соработник на Заев,Оливер Спасовски.

-Оливер, ти и Заев треба да ја кажете вистината во парламентот за она што се договоривме. Што треба сега ние Албанците да чекаме вие од СДСМ да кажете? Доаѓавте во Швајцарија да молите за коалиција, а сега се правите будали. Лажете на телевизија, па сакате и нас Албанците да не лажете. Ги прифативте точките од декларацијата за да имате мнозинство во собранието, што е сега проблем?Мислите дека ако ги лажете Македонците, можете и нас Албанците. Мислите дека ние Албанците од Швајцарија имаме пари да даваме на Заев, за да не лаже? Ајде кажете во парламентот што треба, за да не дојдеме пак во Куманово. Да живее Илирида – гласи пораката која ја добил Спасовски.

Информер: Терористите на ОВК подготвуваат војна во Македонија

UCK-Vojna-Makedonija

Терористите на Ослободителната војска на Косово(ОВК), подготвуваат кравави судири во Македонија, тврдат разузнавачки извори од Македонија, пишува српски Инфромер.

Тие наведуваат дека албанските екстремисти, откако во четвртокот навечер граѓаните го спречија создавањето албанска влада, почнале да се мобилизираат и планираат напади како оние во Куманово 2015 година кога за малку предизвикаа граѓанска војна.

Според информациите, терористите се собираат во околината на Тетово, а се очекува и упад на Албанци од Косово.

Намера им е да ги нападнат полициските и војните пунктови и да го разгорат судирот.

-Се сомневаме дека албанските екстремисти планираат нешто слично на она што го изведоа во Куманово во мај 2015 година. Тогаш милитантите на ОВК од Македонија и од Косово ја нападнаа полицијата. Борбите траеја пет дена, а убиени се 8 полицајци – потсетуваат македонските разузнавачки служби за Информер.

Тие додале дека лидерот на најголемата Алабанска партија ДУИ, Али Ахмети, кој е во коалиција со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, има богато искуство во паравоените структури.

учк2

-Не треба да се заборави дека Ахмети бил основач на ОВК и поранешен командант на нејзината фракција во Македонија, Ослободителната народна армија(ОНА), која ја предизвика војната во 2001 година. Тоа значи дека има искуство во мобилизирање на милитанти и сосема е сигурно дека ќе има можности да ги вооружи. Тој уште пред два месеца се сретнал со албански оперативци од Тирана, па сигурни сме дека крвав план, сличен на кумановското сценарио, постои- наведуваат извори од безбедносните структури во Скопје.

Како што истакнуваат, Ахмети истоврмено е во врска со старите соборци од ОВК и ОНА.

Меѓу нив е и Талат Џафери, поранешен командант на ОНА, кој во четвртокот, Заев се обиде да го постави за претседател на Собранието.

учк3

-Бидејќи Албанците во Македонија имаат подршка на Тирана и Приштина, како и Запад, не е тешко повторно да се собере ОНА, што веќе е во тек. Имаме податоци дека им се придружуваат и помлади генерации на Албанци – нагласуваат македонските разузнавачи.

Според нив посебно опасно е тоа што на паравоените формации им се приклучуваат и припадници на една од најмладите партии воМакедонија, албанската Беса, која се формираше во ноември 2014 година.

-Неа ја основаа припадници на разни невладини организации, кои себе си се нарекуваат албанска интелектуална елита, но всушност се партија со изразени исламистички карактер. Тоа се луѓе спремни за џихад во секој момент, а имаат блиска врска со Партијата за правда и развој (АКП) на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Исто така ги финансира директно режимот од Анкара, но и Саудиска Арабија, позната по поддршка на терористи – објаснуваат експертите.

Тие препупредуваат дека со такво засилување албанските терористи можат да предизвикаат многу покрвав судир од оној што беше во Куманово, каде има најмногу Албанци, а можеби и во целиот регион.

-Ново Куманово може да доведе по поширок судир, сличен на оној од 2001 година. Проблем е меѓутоа  што овојпат не би се завршил брзо, туку би се проширил на цел Балкан. Албанците очигледно не се откажуваат од идејата за Голема Албанија, па поради тоа загрозени се и Србија, Црна Гора и Грција – наведуваат безбедносните служби за Информер.