ДУИ ТАКТИЗИРА: Ахмети ќе пресече, одлуката ќе биде во „консултација со меѓународните пријатели“

Ali-Ahmeti-DUI-pres

ВО МАЛА РЕЧИЦА ГИ АНАЛИЗИРААТ ОПЦИИТЕ

Централното претседателство на ДУИ вчера во Мала Речица решаваше со какви позиции ќе настапи во преговорите за новата влада, во очекување нивниот лидер Али Ахмети и официјално да добие покана од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Никола Груевски за средба.

Интегративците ќе премеруваат која од опциите – коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада, ДУИ во опозиција или нови избори – ќе биде најдобра за партијата.

Воедно анализата на интегративците ќе биде и за тоа која од можните опции ќе им нанесе најмала штета, особено во пресрет на локалните избори во мај годинава, а во ситуација кога ДУИ е клучот дали Македонија ќе добие влада по изборите на 11 декември.

– Kај некои членови на ДУИ и кај членовите на Централното претседателство преовладува отпор за повторно владино партнерство со ВМРО-ДПМНЕ предводено од Никола Груевски и други високи функционери опфатени во истрагите на СЈО. Но, ова не значи дека одлуката ќе биде да не влегуваме во влада со ВМРО-ДПМНЕ. Во ДУИ на крајот секогаш пресекува лидерот Ахмети – вели член на Претседателството на ДУИ.

Во ДУИ немаат одговор за тоа како тогаш би правеле влада со СДСМ, бидејќи додека Груевски е осомничен, Заев е обвинет во најмалку два случаја пред Јавното обвинителство на РМ, „Пуч“ и „Поткуп“. Ако го применуваат тој принцип, им останува во секој случај да бидат надвор од владата или да бараат нови избори, што не би им го решило проблемот бидејќи и на новите избори Груевски и Заев би ги предводеле своите партии. Исто така немаат одговор ни за тоа како тогаш Ахмети можеше своевремено да влегува во Владата на РМ и партијата да застане зад тоа кога беше обвинет пред македонските судови за воени злосторства.

Нашиот соговорник додава дека за секоја од опциите што се на маса ќе се дебатира кои се придобивките, но и последиците и за партијата, албанскиот електорат и за државата.

– Особено голем отпор за влада со ВМРО-ДПМНЕ има од градоначалниците, бидејќи во мај се локалните избори. Стравувањата се дека ДУИ на локалните ќе доживее целосен крах и фијаско и ќе изгуби повеќе од половина општини ако ја продолжи соработката со ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи на парламентарните избори завршивме со преполовена доверба – вели функционерот на ДУИ.

Ова значи дека Ахмети е на тешки маки за која од опциите да се определи, ако се знае дека најблиските соработници на лидерот, односно сите потпретседатели на партијата Теута Арифи, Изет Меџити, Невзат Бејта и Садула Дураку се и градоначалници. Ако ним им се приклучи и организацискиот секретар и партискиот бунтовник Хазби Лика, јасно е дека најтесното партиско раководство на ДУИ е меѓу функционерите што се противат на коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Но, од друга страна, Теута Арифи одамна влече кон СДСМ, за Невзат Бејта неодамна се изјасни Груевски во интервјуто за „Дневник“, а за отпорот на градоначалникот на Чаир постојат други шпекулации.

За влада со ВМРО-ДПМНЕ натежнува фактот дека владејачкото мислење во партијата е оти коалиција на ДУИ и Алијансата за Албанците со СДСМ ќе биде со краток рок. Аргументите за ова се дека ако ВМРО-ДПМНЕ биде опозиција, ќе ги користи сите демократски мерки да ја опструира и блокира работата на Собранието, а тоа ќе значи дека голем дел од барањата од албанската платформа не ќе може да добијат законска рамка, бидејќи ќе нема двотретинско мнозинство. Аргумент во корист на влада со ВМРО-ДПМНЕ е и дека ДУИ тогаш нема да го прекрши принципот што сама го наметна – победниците да прават влада.

– Тешка ќе биде одлуката и ако решиме да одиме со ВМРО-ДПМНЕ, но и ако одлучиме да не коалицираме со партијата на Груевски – вели функционер на ДУИ.

Дека функционерите на Централното претседателство се меѓу два огна, потврда се позициите оти ДУИ, пред с`, треба да мисли на партиските интереси и, од друга страна, дека станува збор за одлука за процеси што се подолгорочни и покомплицирани.

Во секој случај, според соговорниците од ДУИ, одлуката што ќе ја донесе Ахмети ќе биде во консултации, како што велат, со меѓународните пријатели.

Партискиот портпарол, Бујар Османи, вчера потврди дека Централното претседателство разгледува пет опции за можно коалицирање во наредниот период. Тој истакна дека ДУИ нема стратешки партнер и оти се разгледуваат сите опции.

– ДУИ почна процес на сеопфатна анализа на можните опции за коалицирање во наредниот период. Ги спомнавме сите пет опции што се денес на маса на Централното претседателство, за кои детаљно се разговара за сите аргументи за и против и за краткорочните и долгорочните ефекти. Анализите се без емоции, без преференции, ДУИ нема стратешки партнер, ДУИ нема префериран партнер. Сериозно ги разгледуваме сите аргументи – изјави Османи.

Од партијата велат дека преговорите со мандатарот ќе почнат откако ДУИ ќе заврши со анализите на опциите и оти ќе има повеќе состаноци на Централното претседателство.

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

ali-ahmeti-intervju

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе ја донесе одлуката како ќе се постави во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ и останатите партии.

Иако во игра е и опцијата за коалиција со СДСМ и други албански партии, Ахмети вели дека таа ситуација не е стабилна.

„СДСМ не е победничка партија на изборите и кој ни гарантира нам за тоа колку ќе има стабилна ситуација. Секој избрзана одлука може да предизвика последици. Не брзаме никаде, туку 99 пати ќе размислиме, а 100-иот ќе пресечеме. За да донесеме одлука ќе ги анализираме придобивките и последиците со ВМРО-ДПМНЕ, придобивките и последиците со СДСМ, придобивките и последиците со проширена влада. Во вакви околности ДУИ одлучи да ја разгледа можноста и да прејде во опозиција, во многу специфични околности, со големи последици”, нагласи Ахмети

ПРЕГОВОРИ ЗА НОВА ВЛАДА: Груевски и Ахмети лично ќе ги водат разговорите

gruevski-ahmeti

Преговорите за состав на новата влада ќе се водат лично помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар, Никола Груевски, и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели за „Дневник“ Артан Груби, шеф на кабинетот на Ахмети.

Kако што веќе објавивме, Ахмети ќе го почитува воспоставениот принцип преговорите за влада да ги водат победниците на изборите од македонскиот и од албанскиот блок и оти лидерот на ДУИ веќе чека покана од Груевски за средба.

Груби вели дека нивниот претседател ќе инсистира преговорите за влада да се водат на највисоко ниво, односно лично двајцата лидери Груевски и Ахмети ќе треба да проценат дали е можно продолжување на владиното партнерство. Доколку тргнат разговорите и се процени дека е можна владина коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, не се исклучува можноста натамошното договарање да се спушти на ниво на партиски тимови.

Ова ќе значи дека иако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ петти пат ќе почнат преговори за владина коалиција, првпат разговорите за нова влада ќе ги водат лично Груевски и Ахмети.

Во 2006 година по победата на изборите ВМРО-ДПМНЕ водеше паралелни разговори и со ДУИ и со ДПА за владин партнер. Тогаш ДУИ извиси и владина коалиција формира ВМРО-ДПМНЕ со НСДП и ДПА.

По предвремените парламентарни избори во 2008, 2011 и 2014 година се воспостави принципот победник со победник и преговорите за владина коалиција ја водеа тимови на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ.

Kарактеристика на претстојните преговори за влада е дека иако станува збор за веќе стари владини партнери, првпат исходот од преговорите е неизвесен. Ахмети преговорите за нова влада ќе ги услови со прифаќање на сеалбанската платформа. Груевски врати дека ако ДУИ игра со платформа и ВМРО-ДПМНЕ со коалициските партнери има платформа, но и куп забелешки кон досегашното практикување на власта од функционери на ДУИ.

– И ние и во минатото, и сега и во иднина ќе бидеме речиси 25 партии во коалиција со заедничка платформа. Ако сакаме да ја играме играта со платформи, нема проблем така ќе тераме отсега – порача Груевски во интервјуто за „Дневник“.

Ахмети, пак, за телевизија на албански јазик потврди дека очекува покана од Груевски.

– Ние ќе преговараме со партијата што ќе добие повеќе мандати – потврди Ахмети.

Од ДУИ не сакаат да прејудицираат како ќе течат преговорите. Од таму повторија дека услов е сеалбанската платформа, која ќе биде на маса пред Груевски, но и пред секој евентуален преговарач за новата влада. Оттука од ДУИ велат сè е на маса, можен е договор за влада и со ВМРО-ДПМНЕ и со СДСМ, битно е да се прифатат барањата од платформата. Во спротивно, од ДУИ не ја исклучуваат и можноста од широка коалиција, тие да бидат опозиција или ако нема договор со ниту една страна, повторно да се оди на нови парламентарни избори.

Ова го потврди и Ахмети прашан дали е за нови избори.

– Зошто да не. Сигурно дека неприфаќањето на платформата од кој и да е субјект ја носи земјата кон нови избори – вели Ахмети.

Ахмети, Kасами и Села бараат нов договор меѓу Албанците и Македонците

rama-so-albanski-partii-od-makedonija-2

Молк кај најголемите партии на Македонците, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, ден по обелоденувањето на заедничката или сеалбанска платформа на ДУИ, Беса и „Алијансата за Албанците“, која всушност е понуда за нов договор меѓу Албанците и Македонците. Иако двете партии се претенденти за мандатот за составување на новата влада, ниту ВМРО-ДПМНЕ ниту СДСМ не ја коментираат платформата, која, според најавите деновиве ќе биде ставена на маса пред мандатарот.

Денеска Иванов треба да го даде мандатот

Денеска истекува уставниот рок претседателот на државата Ѓорге Иванов да го додели мандатот за состав на владата на партијата што освоила најмногу гласови на изборите, во случајов ВМРО-ДПМНЕ и со тоа партијата на Никола Груевски ќе треба да пресече дали ќе прифати албанската платформа воопшто да биде услов за составување на новата влада. Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да прифати да биде уценета со албанската платформа, мандатот за новата влада ќе треба да му биде доделен на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по што тој ќе треба да пресече.

И додека во албанскиот политички кампус фрчат честитки од Тирана, Приштина и Скопје за сеалбанската платформа со оцена дека е историска бидејќи нејзиното прифаќање ќе биде услов за секоја идна влада, такво единство нема кај партиите кои застанаа зад документот. Kако што веќе објави „Дневник“, платформата не доби параф од лидерите Али Ахмети, Билал Kасами и Зијадин Села бидејќи Беса се противи да биде во друштво на ДУИ. И по објавата на платформата, Беса повторно дава на знаење дека нема да биде дел од владејачка коалиција со ДУИ, туку дека платформата значи само нивна поддршка за прашањата што се битни за Албанците.

Од ВМРО-ДПМНЕ не сакаа да коментираат, само кусо велат дека тие имаат своја платформа.

Од СДСМ вчера никој не ни одговори за платформата што ја испорачаа албанските партии. Неодамна за ова прашање од СДСМ ни изјавија дека нема да се произнесат, бидејќи до нив не е доставена никаква платформа.

Наспроти воздржаноста на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, помалите партии Левица, ТМРО, НДМ на нож ја дочекаа албанската платформа. За Левица платформата е провокативнa и беспредметнa и ценат дека е време да се постават прашањата што ги засегаат сите етнички заедници во земјава, а тоа се социјалните права. ТМРО смета дека документот е уцена до Македонците и државата и бара македонските партии да ја отфрлат таканаречената платформа. НДМ бара ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да усвојат национален документ за виталните национални и државни интереси.

Се бара нова држава по албански терк

Инаку, платформата зад која застанаа ДУИ, Беса и „Алијансата за Албанците“ изобилува со куп барања кои не само што излегуваат од рамките на Рамковниот договор и директно имплицираат промена на политичкиот уставниот поредок на државата туку содржи и барање за промена на името, навлегува во меѓусоседските односи, односно впечаток е дека со неа се бара нова држава по албански терк.

Содржината на документот е потврда дека тој е скроен на заедничката средба на лидерите Ахмети, Kасами и Села со албанскиот премиер Еди Рама и е потврден во Приштина на средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи. Платформата всушност и не ќе беше можна без директната заложба и ангажман на Рама и очекувањата се дека само притисокот на официјална Тирана е гаранција за соработка меѓу ДУИ, Беса и „Алијансата“.

Kлучното барање од платформата, според ДУИ, кое ќе биде пресудно дали воопшто ќе има влада е официјализирањето на албанскиот јазик во целата држава, пред да се формира владата.

Документот има седум поглавја – целосна еднаквост на двата народа, право и правда, економска еднаквост, ЕУ и НАТО, добрососедски односи, решавање на името, како и поддршка на албанските институции. Впечаток е дека во голем дел документот се заснова пред с`на изборната платформа на ДУИ.

Во платформата, освен официјализирањето на албанскиот јазик и барањето Албанците да бидат државотворен народ, се бара промена на државните симболи, химната, грбот и знамето, ново министерство за политички систем, формирање државна комисија за буџетски грантови за општините, како и напредување на Албанците на раководните функции во безбедносните служби и правична застапеност во централната власт.

ДУИ, Беса и „Алијансата“ се обврзуваат целосно да ги спроведат препораките од Извештајот на Прибе, да го поддржат непристрасното работење на СЈО, како и решавање на случаите „Монструм“, „Сопот“ и „Kуманово“ со меѓународна асистенција. Со платформата се бара партиите на Албанците активно да се вклучат во преговорите за името, но и во разговорите за договорот за добрососедство со Бугарија.

Партиите на Албанците инсистираат и на поголема поддршка за функционирањето на албанските институции, како и формирање нова институција за унапредување на јазикот.

За барањата од документот ќе се решава на тркалезна маса на која ќе бидат застапени парламентарните партии на Албанците, а роковите и начините за сите барања допрва ќе се определат.

Пред повеќе месеци „Дневник“ објави дека политичката криза во која директно се инволвирани македонските партии и која во ниту еден момент не беше меѓуетничка, партиите на Албанците ќе ја искористат за повторно во прв план да ја стават албанската агенда и таа да биде услов за новата влада.

Рама: Платформата е историски чекор на волјата на Албанците

Со констатацијата дека станува збор за историски документ, официјална Тирана експресно ја поздрави заедничката платформа на партиите на Албанците од Македонија.

– Историски чекор за изразување на волјата на Албанците во Македонија. За правата на Албанците, а не преговори за владини фотелји – напиша албанскиот премиер Еди Рама на „Фејсбук“.

И претседателот на Собранието на Албанија, Илир Мета ја поздрави заедничката изјава и посветеноста да се изгради заедничка платформа за просперитет и стабилност на Македонија. Мета истакна дека верува оти духот на овој договор е добар знак кој покажува зголемена одговорност на албанскиот политички фактор за прашања од национално и регионално значење и верува дека овој договор ќе имаат позитивно влијание врз меѓуетничките односи во Македонија.

Извор: Дневник

Рама повторно на средби со Ахмети, Kасами, Села и Тачи

edi-rama-albanci-od-makedonija

СПОРЕД АЛБАНСKАТА ТЕЛЕВИЗИЈА „ВИЗИОН ПЛУС“

Албанската влада подготвила советодавен документ за сите партии на Албанците од Македонија што освоиле пратенички мандати, каде што го изнесува своето мислење за ставот на албанскиот фактор во Македонија, известува албанската телевизија „Визион плус“, повикувајќи се на неименувани извори. Според телевизијата, албанскиот премиер Еди Рама денеска повторно ќе има средби со лидерите и претставници на ДУИ, Беса, Алијанса за Албанците и ДПА, на кои ќе им го врачи документот.

И покрај обидите, не добивме ниту потврда ниту демант од партиите на Албанците за веродостојноста на веста и за најавените средби со Рама.

– Најголемиот интерес на официјална Тирана е што поцелосна застапеност на албанскиот блок во новата влада на Македонија, со цел да се изврши позитивен притисок за заштита на интересите на македонските Албанци – јавува албанската телевизија.

Доколку информацијата на „Визион плус“ е точна, ова ќе биде втора средба на албанскиот премиер со лидерите на ДУИ, Беса, Алијансата и на ДПА по изборите.

Пред половина месец Али Ахмети, Билал Kасами, Зијадин Села и Мендух Тачи беа на одделни средби со Рама во Тирана, на кои се разговарало за можното обединување на партиите на Албанците пред преговорите за формирање на новата влада со македонскиот партнер.

ДИПЛОМАТСКА РЕДЕНКА ВО ДУИ: Амбасадорите го „обработуваат“ Ахмети?

ali-ahmeti-miting

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, и шведскиот амбасадор во Македонија, Мат Стафансон, на денешната средба во седиштето на партијата во Тетово разговарале околу постизборните случувања во Македонија, како и за приоритетите на ДУИ и на државата.

Ахмети ги образложил програмските ставови на ДУИ велејќи дека еднаквоста во земјата го прави општеството постабилно, додека одговорноста за решавање на спорот за името, интеграцијата, реформите, добрите меѓуетнички односи треба да ги преземат сите.

ahmeti-stefanson

ДУИ, како што нагласил Ахмети, е фокусирана на соработката со албанските парламентарни партии околу заедничката национална платформа. – Моментално не водиме разговори за коалициска влада ниту со ВМРО ниту, пак, со СДСМ. Но единствениот дијалог што го реализира ДУИ е со меѓународната заедница и со албанските партии – се наведува во соопштението.

Лидерот на ДУИ последниве неколку дена има интензивни средби со странките претставници. Пред Стефансон, тој се сретна со холандскиот амбасадор Воутер Пломп, како и со амбасадорот на САД, Џес Бејли.

ahmeti-plomp

Неофицијално, странците притискаат ДУИ да прифати некаква широка коалиција во која би влегле партиите од македонскиот и од албанскиот блок и би работеле на приоритети што ги постави ЕУ во извештајот на Прибе.

Кај ДУИ наводно не постои расположение за широка коалицијата поради тоа што колачот ќе треба да се дели со повеќе партии, наспроти коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ во која повторно би добиле неколку клучни министерски позиции, а можеби и нешто повеќе.

На средбата на еден ден пред прегласувањето во Теарце, на која ДУИ ги повика лидерите на сите партии на Албанците, се одѕва само „Алијансата на Албанците“. Тогаш беше речено дека овие две партии остануваат на барањата за албански јазик како втор службен јазик, продолжување на мандатот на СЈО, имплементација на препораките од извештајот на Прибе, рамномерна распределба на буџетот, консензуално одлучување за сите битни прашања.

По Бејли, и Kломп и Стефансон ги обработуваат Ахмети и Заев

zaev-stefanson

Средбите што изминативе денови ги имаа лидерите на СДСМ и на ДУИ со меѓународните дипломатски претставници вчера продолжија со нивните одделни средби со амбасадорите на Шведска и Холандија. И на двете средби, официјално, било разговарано за состојбата настаната по изборите на 11 декември и за можностите за составувањето на новата македонска влада. Од објавените партиски соопштенија не се гледа каков став и видувања амбасадорите им пренеле на двајцата лидери за можните коалирања за состав на новата македонска влада, пренесува Дневник.

Прво стаса соопштението за средбата на партискиот лидер Зоран Заев од информативната служба на СДСМ, во кое беше наведено дека тој се сретнал со амбасадорот на Kралството Шведска во Република Македонија, Матс Стефансон. При ова, како што беше наведено, заеднички е констатирано дека новата влада во Македонија мора да биде посветена на потребните реформски процеси, нотирани во извештаите на Прибе и на Европската комисија.

– Се гордееме со резултатот, со пенкало и глас поразивме режим. Над 612.000 граѓани во Македонија се изјаснија за промени – рече претседателот Заев според партиското соопштение.

На крајот е наведено дека на средбата се разговарало за текот на политичките процеси во земјата по реализираните предвремени парламентарни избори.

Инаку, „Дневник“ вчера и изминативе денови пишуваше за јавните истапи на амбасадорот Стефансон, кои се идентични на тие на Заев, а во кои тој оцени дека на неодамнешните избори народот во Македонија гласаше за промени.

– Тоа е многу очигледно. Очигледно е дека народот сака некакви промени. Kако тоа ќе изгледа во пракса е многу тешко за мене како странски дипломат да коментирам. Но, важната работа, сега кога изборите завршија, е што ќе може да се состави влада која има моќ и можност да спроведе големи реформи за промена, кои Македонија мора да ги спроведе – изјави тој во едно интервју по соопштувањето на изборните резултати.

Овие негови оценки, практично, беа идентични на оние што во јавноста по изборите ги изнесуваше лидерот на опозицијата, Зоран Заев. Од шведското Министерство за надворешни работи не одговорија на прашањата на „Дневник“ за ваквите оценки на нивниот амбасадор во нашата земја кои не соодветствуваат со официјалните резултати од изборите.

Од друга страна, лидерот на интегративците, Али Ахмети, со холандскиот амбасадор Воутер Пломп се сретна во седиштето на партијата во Тетово. Тие, според партиското соопштение, размениле мислења за ситуацијата создадена по изборите на 11 декември и за иднината на земјата.

– Претседателот на ДУИ, Ахмети, истакна дека партијата многу внимателно ја следи состојбата и е свесна за тешките одлуки што треба да се преземат во блиска иднина земајќи ги предвид создадените околности. Ахмети нагласи дека јазичната еднаквост, системските реформи, економската еднаквост и интеграцијата остануваат приоритети, но и транспарентноста на судските постапки кои резултираа со дилеми во јавноста. ДУИ е посветена на остварувањето на својата политичка програма во согласност со очекувањата на граѓаните во овие тешки и предизвикувачки времиња – се наведува во партиското соопштение.

Во него се наведува и тоа дека Ахмети зборувал и за потребата за подготвување и одобрување заедничка политичка платформа на албанските парламентарни партии и ДУИ останува посветена и целосно отворена за да се постигне успех во оваа исклучително важна иницијатива.

Заев и Ахмети пред една недела имаа одделни средби и со американскиот амбасадор Џес Бејли. Според партиското соопштение, претседателот на СДСМ на оваа средба нагласил дека институциите се должни да работат во служба на граѓаните.

– Граѓаните се определија за добар живот, за слобода, за демократија. Тоа што граѓаните не подлегнаа на манипулациите и провокациите изминатите денови е уште една потврда дека општеството е зрело за промени. Деновите што престојат ќе покажат дека започнатите демократски процеси во Македонија веќе никој не може да ги спречи – изјавил Заев, меѓу другото на средбата со американскиот амбасадор Бејли – соопштија од СДСМ.

На средбата Бејли-Ахмети главна тема биле изборниот процес и ситуацијата создадена по изборите.

– Ахмети ја истакна важноста на склучувањето на Рамковниот договор, но и јазична и економска еднаквост, реформи и владеење на правото, како и евро-атлантската интеграција – соопштија тогаш од ДУИ.

Тој нагласил дека сите достигнувања во изминатите 15 години во земјата се реализирани во соработка со меѓународната заедница, вклучувајќи и разрешувањето на кризата.

– Затоа ова стратешко партнерство на ДУИ со американските сојузници ќе продолжи во духот на исполнување на заедничките интереси, полноправно членство во НАТО и ЕУ – се вели во соопштението од ДУИ и се додава дека на средбата Ахмети зборувал и за одредени групи. Нагласил дека ДУИ е посветена на одржување на стабилноста и стратешката определба на земјата за членство во НАТО и ЕУ.

Средбите со меѓународните дипломати се случуваат во периодот кога постои голема неизвесност за тоа кој ќе може да формира нова македонска влада, со оглед на тоа дека ВМРО-ДПМНЕ има 51, а СДСМ – 49, ДУИ – 10, Беса – 5, „Алијансата за Албанците“ – 3 и ДПА – 2 пратенички места, и кога странските амбасадори од западните земји преку Заев се обидуваат да ја протуркаат тезата дека опозицијата освоила над 600.000 гласа, што е ноторна лага и манипулација, и кога се обидуваат да издејствуваат таа да формира влада наспроти мнозинската волја на гласачите.

По Ахмети и Тачи му рече „НЕ“ на Рама

Ahmeti-Taci

Покрај лидерот на ДУИ Али Ахмети и лидерот на ДПА Мендух Тачи му рече ‘не’ на албанскиот премиер Еди Рама, кој ги покани лидерите на албанските партии во Македонија на средба во Тирана, по неделните парламентарни избори.

Тиранскиот весник „Мапо“ информира дека и покрај најавите, лидерот на ДПА Мендух Тачи не прифатил средба со претседателот на албанската влада Еди Рама.

Весникот оценува дека засега нема објаснувања зошто и Тачи не прифатил средба со Рама онака како што тоа го стори Ахмети и притоа се додава дека ниту од Кабинетот на Рама не се дадени информации за недоаѓањето во Тирана на Ахмети и Тачи.

Со Рама имаа средби лидерите на Беса Билал Касами и на Алијансата за Албанците Зијадин Села, кои за медиумите во Тирана изјавија дека средбите биле од особен интерес.

Инаку добар дел од албанските аналитичари коментирајќи ги состојбите во Македонија оценуваат дека Албанците погрешиле што гласале за СДСМ, бидејќи според нив им наштетиле на албанските политички партии.

ДУИ СО ГОЛЕМИ ИЗБОРНИ АПЕТИТИ: Ахмети се гледа како премиер на Македонија

ali-ahmeti-miting-dui

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по изборите на 11 декември ја пикира премиерската фотелја. Висок функционер на ДУИ за „Дневник“ истакна дека ова не е неизводлива мисија, туку цел на интегративците на предвремените парламентарни избори доколку поради изборниот резултат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, како претенденти за премиерската функција не успеат да состават влада.

Тоа што е новина за изборите на 11 декември во албанскиот политички блок е дека и ДУИ и ДПА излегуваат со кадровски позиции што ќе ги стават на маса пред македонскиот партнер и пред денот на гласањето, односно и пред да се знаат победниците од македонскиот и од албанскиот блок.

Ахмети, освен премиерското столче, ги мерка и сите економски ресори, а лидерот на ДПА, Мендух Тачи, се мести за вицепремиер во новата влада со право на вето.

Од ДУИ велат дека остануваат на позицијата дека на една од трите највисоки државни функции – премиер, претседател на Собранието и шеф на државата – треба да биде Албанец.

– Наша цел е премиер на Македонија да биде Али Ахмети. Ова не е невозможно. Без оглед дали на изборите ќе победи ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ, можно е мандатарот Никола Груевски или Зоран Заев да не успеат да состават влада. Без ДУИ, односно без прифаќање на нашата платформа, ниту една македонска партија која ќе победи на изборите не ќе може да состави влада. Во таков случај шефот на државата мандатот за новата влада ќе треба да му го даде на Ахмети, односно на ДУИ како трета партија според бројот на освоените гласови на изборите – вели висок функционер на ДУИ.

Оваа варијанта е тешко изводлива доколку една од македонските партии успее да освои 63 пратенички мандати.

И покрај оптимизмот на ДУИ, сепак мали се шансите ни Груевски ни Заев да не успее да состави влада без оглед колку мандати ќе освои бидејќи отворено е прашањето како на изборите ќе поминат двете македонски коалиции „За промени и правда“ и „ВМРО за Македонија“, како и партиите ЛП и Левицата. Оттука, можни се секакви комбинации за состав на новата влада.

Од ДУИ на ова велат дека без оглед дали коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ постизборно ќе коалираат со некоја од македонските партии или коалиции, ако и колку пратенички мандати освојат тие, можно е да не се формира влада ако партиите на Албанците не го прекршат воспоставениот принцип владата да ја формираат победничките партии од македонскиот и од албанскиот блок. ДУИ игра и на картата дека, освен нив, и другите партии на Албанците што ќе учествуваат на изборите веќе се изјасниле дека нема да влезат во влада доколку македонската победничка партија не ја прифати нивната платформа. Оттука, неизвесно е дали некоја од партиите на Албанците ќе ризикува да биде дел од новата влада иако не е победник во албанскиот блок.

Уставно-правно нема пречка македонските партии да направат влада, но во 25 години плурална Македонија немало случај во владата да не партиципира партија на Албанците.

Според Уставот, претседателот на државата е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на владата да го довери на кандидатот на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Владата, по предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Доколку во првиот обид мандатарот не успее да состави влада со поддршка од 61 пратеник, тогаш претседателот на државата го доверува мандатот на оној што ќе обезбеди гаранции дека ќе го има потребното мнозинство.

Неизвесно е колку овие засега хипотетички комбинаторики може да бидат реален предизвик по 11 декември.

Од ДУИ истакнуваат дека доколку премиер биде Груевски или Заев, тогаш остануваат на позицијата тие да ја добијат функцијата претседател на Собранието, а кадар на ДУИ да биде министер за внатрешни работи или директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБK). Во претстојниот мандат ДУИ ќе инсистира да раководи со сите економски ресори, вклучително и со Министерството за финансии.

Извор: Дневник (Мариела Трајковска)

Ахмети и ДУИ на суд со порталите: Врв е ставањето на жените од партијата во еротски контекст

ali-ahmeti-dzip

АХМЕТИ И ДУИ НА СУД ЌЕ РАСЧИСТУВААТ СО ТЕЛЕВИЗИИТЕ И ПОРТАЛИТЕ

Отвора ли лидерот на ДУИ, Али Ахмети, војна со дел од медиумите на албански јазик на само неколку дена пред официјалниот почеток на изборната кампања?

Од партијата негираат дека Ахмети отвора фронт со медиумите, но, од друга страна, преку соопштение од кабинетот на лидерот интегративците изнесоа обвинувања дека неколку медиуми тенденциозно го клеветат и го валкаат името на нивниот лидер Ахмети. ДУИ оди и чекор понатаму со обвинување дека неколку медиуми, кои не ги именуваат, поттикнуваат насилство.

Од ДУИ во изјава за „Дневник“ велат дека за ова веќе го информирале ОБСЕ и дека ќе ги известат ДИK, Агенцијата за медиуми, ад хок-телото за мониторинг на медиумите. Ахмети најави и судска пресметка со неколку медиуми на албански јазик.

Во соопштението од кабинетот на лидерот на ДУИ се вели дека Али Ахмети остро ги осудува тенденциозните последователни клевети кои ги објавуваат одредени медиуми без никаква одговорност за вистината и без никаква почит за јавноста. Од ДУИ објаснуваат дека агендата на Ахмети за завчера била концентрирана во Тетово и на собир со граѓаните на Чаир во Скопје и оти воопшто не било предвидено лидерот на ДУИ да ги посети општина Липково и селото Опае.

– Слободата на изразување не значи слобода за клевета и измама на јавноста, а уште помалку да се манипулира една семејна трагедија за одредени цели. Некои медиуми се целосно во служба да мамат и да поттикнуваат изборно насилство повикувајќи на организирање насилни настани кон најголемата партија на Албанците и лидерот на Албанците, Али Ахмети.

Масовната поддршка на Албанците за Ахмети и ДУИ од Струга до Kуманово и Липково расте по секоја објавена клевета и по секој фрлен камен бидејќи граѓаните кај Ахмети може да најдат мир, безбедност, стабилност и покрај нивните понуди за насилство, интриги и клевети – соопштија од кабинетот на Ахмети.

Од партијата негираат дека отвораат фронт со неколку медиуми. Од таму не посочуваат кои се медиумите што клеветат и поттикнуваат насилства, само велат дека станува збор за една телевизија, весник и два интернет-портала.

– Секојдневно шират гнасни лаги против претседателот Ахмети и функционери на ДУИ. Врв е ставањето на жените од партијата во еротски контекст. За овие неколку медиуми не важи ни новинарскиот кодекс ниту, пак, дали информацијата е вистина или лага. Буквално измислуваат вести и ги пласираат без каков било обид да ја потврдат информацијата пред да ја емитуваат. Ахмети и ДУИ не влегуваат во војна со медиумите, напротив, злосторство е тоа што никој не реагира против ваквите невистини и клевети што тие медиуми ги пласираат – вели висок функционер на ДУИ.

Официјалната реакција на ДУИ кон некои медиуми следува по инцидентот на каменување на партиските возила на ДУИ и лидерот Ахмети во кумановското село Черкезе кога група граѓани се обидоа да ја спречат делегацијата на ДУИ да оствари средба со граѓаните од тој крај. За семејството на убиениот сопартиец Kомандант Шкипоња и група граѓани, лидерот на ДУИ е непожелна личност во Kуманово поради убиството, но и поради настаните во Дива Населба.

Од медиумите на албански јазик со реакција на соопштението на ДУИ вчера преку редакциски коментар се огласи само весникот „Лајм“.

Весникот ги критикува Ахмети и функционерите на ДУИ дека медиумите не се виновни оти тие не работеле и не ги исполниле ветувањата.

– Знаат Албанците да ги молат за гласови, но кога граѓаните имаат проблеми, секогаш за тоа виновен е некој друг, некогаш опозицијата, некогаш странските служби… Нормално е да ги пукаме со гласови на изборите оние што не пукале со куршуми и гранати. Во други земји политичарите што лажат ги фрлаат и во контејнер. Но ние не правиме така зашто во рацете го имаме најсилното оружје – гласот – се вели коментарот на „Лајм“.

И СДСМ бара казни за некои медиуми и портали

И опозицискиот СДСМ вчера ги повика ад хок-телото за следење на медиумите и ДИK итно да реагираат на прекршувањето на Изборниот законик, како што тврдат, од медиумите и интернет-порталите.

– Медиумите се должни да ги почитуваат одредбите од Изборниот законик, посебно членот 69-а, во кој се забранува изборно медиумско претставување и други јавни собири и настани надвор од периодот предвиден за изборна кампања. ДИK и ад хок-комисијата при Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги како гаранти на предизборниот и изборниот процес не смеат да дозволат ваквите постапки да продолжат во иднина и да останат несанкционирани. Со ваков непрофесионален однос од страна на некои медиуми и интернет-портали директно се загрозува кредибилноста на изборниот процес – соопшти СДСМ.

Од партијата не се наведува кои медиуми и со кои информации го прекршиле Изборниот законик.

Инаку, вчера во неколку медиуми беа пренесени изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од средбата со албанската дијаспора во Швајцарија. Заев на Албанците им вети дека Македонија ќе ја прави како Швајцарија.

Извор: Дневник (Мариела Траjковска)