Милошоски: Граѓаните не заслужуваат уште една постизборна измама покрај она што се случи со Тиранската платформа

Antonio-Milososki-Sobranie

Да ја читаше оваа програма Дедо Мраз пред Нова година ќе имаше помалку ветувања и помалку проекти кои се реално неостварливи, истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски коментирајќи за програмата на идната влада.

-Проектите кога ќе ги кажете од оваа говорница и откако ќе ја прочитате програмата, станува јавна државна и голема обврска. Граѓаните не заслужуваат уште една постизборна измама покрај она што се случи со декларацијата во Тирана, вели пратеникот.

Според Милошоски, новата влада ќе се карактеризира со три одлики, селективна правда, купен меѓуетнички соживот со власта како цена и економија на кредит која ќе донесе зголемен процент на невработеноста.

-Сметам дека селективна правда со новата влада ќе имаме затоа што внатре има луѓе кои се аболицирани. Тие не се соочиле со правдата, туку го искористиле бенефитот од аболицијата. Има луѓе кои се корумпирани, тоа не го кажале луѓе од ВМРО-ДПМНЕ, туку има изјави од функционери на СДСМ и на ДУИ како едни за други се натпреваруваат кој ќе каже за кого дека е повеќе корумпиран. Имаме обвинети, и кандидати за премиер кој во моментов е на судско рочиште за случајот „Поткуп“. Има шпекулации дека случаите „Сопот“, „Монструм“ и „Диво Насеље“ ќе добијат изнудени политичко судски предуси за да може и тој да ја добие пресудата што ја очекува, вели Милошоски.

Тој додава дека колку помалку остварени проекти од преголемите ветувања ќе има, толку повеќе ќе се засилувала желбата за реваншизам.

– Меѓуетничките теми не се базираат на платформа за повеќе вработувања на сите граѓани во Република Македонија, туку на платформа која после изброите некој ја потпишал, а друг ја прифатил како уцена за да се стигне до власт. Затоа сметам дека така купениот меѓуетнички соживоти купената за власт меѓуетничка доверба не е поставена за стабилни основи, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ.

Во врска со економскиот дел, Милошоски истакна дека 2006-та година Владата наследила 38 проценти невработеност во Република Македонија, а денес имаме 23 проценти невработеност.

-Она што го слушаме и читаме во економскиот дел не дава голема надеж дека тенденцијата на опаѓање на невработеноста ќе продолжи. Од друга страна гледаме дека тој купен меѓуетнички соживот има свои хипокризии во самиот однос меѓу личностите кои се во владата. Имаме мандатар кој изјави дека поднел кривична пријава против Бујар Османи, поранешен министер за здравство за наводен криминален тендер од 28 милиони евра. Сега истиот мандатар ни го предлага истиот човек за министер во реформска влада. Треба да се расчити меѓу нив самите дали лажел Заев кога го обвинил Османи, или е лажна сегашната доверба за реформи. Имаме коалиционен партнер Зијадин Села кој на неколку прес-конференции обвини дека Рамиз Мерко проневерил илјадници евра од буџеткстата каса на општина Струга. Денес го имаме Мерко предложен и поддржан од Села како човек за кој треба да веруваме дека ќе донесе реформи во новата влада. Овие работи не се мали фалинки, ова се сериозни обвиненија и се луѓе кои утре ќе имаат сериозна одговорност во извршната власт, посочува Милошоски.

Според него оваа влада ќе има одлика и на слаби економски резултати.

-Ветува зголемување на минималната плата на 12 и 16.000 денари, а знае дека хартијата може да трпи се, но реалната економија е таа која ги зголемува платите. Зголемувањето на вработувањата е тоа што ги зголемува платите. Оваа влада одбегна поголема дискусија и повеќе време за разгледување на предлог проектите и програмата и листата на кандидати за министри за да сокрие дека една од тенденциите на владата е зголемување на персоналниот данок на доход и зголемување на придонесите за здравствено и пензиско осигурување што ќе значи општо оптоварување на буџетот на многу фирми кои треба да бидат главните чинители за зголемен стопански раст и со самото тоа за поголем број на вработувања, нагласи Милошоски.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ има голем потенцијал, Maкедонија надживеала и потешки товари

Antonio-Milososki-Izjava

Секое зло за добро! Што не било, што не поминало. Македонија доживеала и надживеала и потешки товари на историјата, пишува пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на Фејсбук.

– И ова ќе помине, а ние ќе посведочиме и ќе работиме тоа што поскоро да се случи!
Народот има животна мудрост. ВМРО-ДПМНЕ има голем потенцијал. Посветени, упорни, достоинствени и сплотени. Претседателот Иванов е паметен човек. Да живее Македонија!, пишува тој.

Инаку во неделата, во викенд куќата на родителите на Милошоски беше пронајдена експлозивна напрaва во подрумот која за среќа не се активирала при отворањето на подрумската врата. Полицијата го истражува случајот.

Милошоски: Ова е обид за убиство на моите родители и закани кон мене за моето политичко делување

10081-ova-e-obid-za-ubistvo-na-moite-roditeli-i-zakani-kon-mene-za-moeto-politichko-deluvanje

Текст од прес конференција на членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

Почитувани,

Денес би сакал да одржам прес конференција која што е поврзана со еден обид за убиство на моите родители.

После 3 годишното малтретирање на државата и граѓаните со објава на монтирани бомби изгледа дека некој реши да отвори нова страница во криминално политичкото дејствување на некои луѓе и да почнат да поставуваат реални, вистински бомби по домовите и куќите на политичките неистомисленици.

Вчера во вечерните часови во куќата на моите родители во село Ижиште, каде што престојуваат секој викенд, и каде што многу често јас, брат ми со сопругите и нашите деца престојуваме исто така, откриена е поставена бомба монтирана на задната врата од куќата на моите родители. Имале голема среќа што при отварањето на таа врата, експлозивната  направа не се активирала и екипи од МВР од Македонски Брод и Прилеп и антитероризам од Скопје дошле и ја демонтирале експлозивната направа.

Ова го сфаќам како закана и како обид за убиство на моите родители, а со тоа закана и притисок личен кон мене за моето политичко дејствување, затоа што никогаш до сега, откако е направена таа куќа од мојот дедо, па до ден денес, никој и никогаш на ниеден начин, ниту физички, ниту вербално немал никакви проблеми, ниту обиди  некого да заплаши, а камо ли да се обиде да го убие по однос на моето семејство.

Политичките притисоци кон мене почнаа пред неколку недели, од страна на одредени институции како СЈО, за што од еден пратеник од Собранието од една друга политичка партија, бев предвремено предупреден дека ќе следуваат заради моето политичко дејствување и говор по однос на постапките на г-дин Заев и неговите штетни политики кон Република Македонија.

Нема да ме изненади и во следниот период ако вакви притисоци од одредени институции или надвор од институциите, кои што би можеле да загрозат нечиј живот или безбедност продолжат, но се надевам дека надлежните органи навремено ќе интервенираат и ќе успеат да најдат доволно докази и вакви сторители и нивните нарачатели или инспиратори, да бидат изведени пред лицето на правдата.

Во секој случај, тоа што сакам да го порачам денеска е дека без разлика на ваквите заплашувања и обиди за убиство, нема да има никакво политичко колебање во политичкиот настап, во слободниот говор, во искажувањето на ставовите што сметаме дека се од интерес за нашата држава, за сите граѓани и за сите институции во кои што делуваме.
Во интерес на истрагата која што сеуште се води не би сакал да давам никакви дополнителни податоци поврзани со овој настан, освен уште еден силен апел, да се реагира навремено, да се најдат сторителите и нарачателите за ова да не му се повтори на никого во Република Македонија, обид за убиство на родители на активен политичар, затоа што ако се случи еднаш и помине неказнето, ќе има и други жртви и други закани и ќе има поголеми штети за целата држава.

 

Одговори на новинарски прашања

Прашање 1: Рековте секој викенд го посетувате викенд домот во Ижиште? МВР  соопшти дека од минатиот месец не била посетена куќата?

Одговор: Моите родители секој викенд, ние со семејството многу често, не ме разбирајте буквално, многу често моите родители предстојуваат во таа куќа, многу често во сончевите месеци брат ми и јас со сопругите и нашите малолетни деца.

Прашање: Според информациите СДСМ на некој начин се обидува да го услови одржувањето на локалните избори со давање на мандат на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов за состав на нова Влада. Кој е ставот на ВМРО-ДПМНЕ?

Одговор: Локалната самоуправа е уставна категорија на која што граѓаните имаат право, и таа на ниеден начин не е поврзана со Претседателот на државата или со извршната власт. Локалните избори мора да се оддржат што поскоро за граѓаните да имаат градоначалници, општини и од нив надлежности и функции без разлика дали Претседателот на државата или другите лидери на политички партии имаат разлики по однос на прашањата поврзани со извршната власт. Затоа сметаме дека СДСМ на еден многу непринципиелен начин го уценува овозможувањето на локални избори со поврзување за очекуваниот или посакуваниот мандат од господинот Заев. И сметаме дека покажува страв да се соочи на брзи и скорешни локални избори каде што граѓаните ќе можат да одлучуваат за своите локални потреби.

Прашање: Дали ќе присуствувате на утрешната координативна средба во Собранието на Република Македонија?

Одговор: ВМРО-ДПМНЕ ќе дејствува на секој можен начин  кој што сметаме дека ќе биде корисен за граѓаните и во интерес на државата. И без разлика на нашите постапки во собранието ние имаме еден принципиелен став. Господинот Талат Џафери има мандат да биде пратеник но нема легалитет да биде Претседател на тоа Собрание, бидејќи како човек со амбиција да биде прв меѓу еднаквите треба прв да го брани деловникот, а не прв да го крши ако е во прашање неговата лична политичка амбиција.

Прашање: Вчера г. Тодоров беше на средбата свикана од г. Талат Џафери, како го објаснувате тоа, не го признавате Талат Џафери како Претседател на Собранието?

Одговор: Господинот Џафери има мандат да биде пратеник и тој е верификуван и е представник на политичка партија, на ДУИ. Но без разлика на тоа што е представник на политичка партија ние не можеме нелегалниот избор и кршењето на деловникот со цел да се оствари неговата лична политичка амбиција, Претседател на собрание да го признаеме и верификуваме.

Прашање: Дали има осомничени за вчерашниот настан, во оваа фаза ?

Одговор: По однос на вашето прво прашање ќе кажам дека во овој момент не би одел со било какви подробности за осомничени во овој случај бидејќи во интерес на истрагата е тие да си ја вршат својата работа.

Прашање: Можат ли да се одржат локалните избори без претходно да поминат законските измени?

Одговор: За да се оддржат локални избори треба да има одлука на собранието за распишување на изборите и определување на датум. Парламентарното мнозинство ги има сите механизми во своите раце, да распише локални избори во најскоро можно време. И ние тоа ќе го поддржиме затоа што во интерес на граѓаните е да има локални самоуправи и избани градоначалници и советници наместо да има блокирана локална самоуправа која што ќе носи само поголема штета и последици за самите општини и интересот на граѓаните.

Прашање: Практично и го поддржувате Талат Џафери ?

Одговор: Човекот е нелегален и нелегален ќе остане бидејќи е скршен деловникот на најгруб можен начин и не би се повторувал. Не би се повторувал во однос на локалните избори, имам интерес што побрзо да се оддржат затоа што е во интерес на граѓаните. Да се блокира локалната самоуправа му одговара само на тој што се плаши од избори  и само на оној кој што се радува на штетни последици на грбот на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ смета дека граѓаните не заслужиле блокада на локалната самоуправа и дека уставното право на локална самоуправа може да се овозможи со една одлука на парламентарното мнозинство за оддржување на локалните избори на 2-ри јули, Септември или Октомври кога тие сметаат дека кај нив ќе има помалку страв за да се соочат со вољата на граѓаните на избори.

Милошоски до Заев: Кога се јавивте за збор, мислевме ќе ја отфрлите Тиранската платформа

Antonio-Milososki-Sobranie

Во Република Македoнија 60 дена имаме маса народ што протестира и е незадоволен. Во Република Македонија имаме една многу поларизирана ситуација најмалку што треба да се направи е како било чекор надвор од Деловникот и надвор од законите, потенцираше пратеникот Антонио Милошоски на денешната собраниска седница.

-Кога господинот Заев првпат побара збор да се обрати тука до пратениците имавме малку надеж дека ќе каже дека ја отфрли платформата заверена во кабинет на премиер на туѓа држава. Имавме малку надеж дека ќе упати апел до пратениците до победничката коалиција да ја дадат нивната поддршка ако има желба за власт, само со цел Република Македонија да не биде уценета и редефинирана – нагласи Милошоски.

Тој на Зоран Заев му порача доколку тој е уценет да не ја уценува цела Република Македонија.

– Ако сте вие заложник на некаков направен постизборен договор или на некој судски случаи, немојте Република Македонија да ја ставате во заложништво. Влогот во оваа држава на секој политичар, посебно на претседателите на политички партии е многу голем за личните амбиции, фрустрации и неостварени цели да бидат причина и повод за дополнителни ризици, нестабилност и поделба во државата – додаде Милошоски.

На крајот тој рече дека пратенците кога говорат во Собранието, говорат во името на своите гласачи, замолчување пратеник да го оствари своето право на говор значи замолчување на народот.

Милошоски: Политиката на СДСМ е како Тројански коњ, нуди едно, а подметнува друго

Milososki-Sobranie

Политиката на СДСМ е како приказната за Тројански коњ, од една страна нудат повисока просечна и минимална плата, а од друга страна подметнуваат бинационална држава и прогласување на македонскиот народ за геноциден, кажа денеска во Собранието пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски.

Политиката која шти ја води СДСМ е како приказната за Тројанскиот коњ. Од една страна нудат просечна плата од 30 000 денари, од друга страна подметнуваат прогласување на македонскиот народ за геноциден. Од една страна нудат минимална плата од 16 000 денари, од друга страна подметнуваат бинационална држава, рече денеска Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Милошоски додаде дека исто така СДСМ договориле ослободување на обвинетите од случаите Монструм, Диво Насеље и Сопот за сметка Зоран Заев да не одговара за случајот Поткуп и другите кривични дела за кои се сомничи.

Милошоски: Не може започната расправа да биде прекината само затоа што на Заев му се брза да го испорача она што го ветил

Milososki-Sobranie

Имаме еден обид за насилно и неделовничко однесување во Собранието од оние кои што три години не учат на демократија, на слобода на говор, на пресумпција на невиност, само затоа што имаат ограничен временски рок кога треба Заев да го испорача она што го вети, истакна на денешната Собраниска седница, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

Вели дека Деловникот треба да биде жртва поради амбициите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев да стане Претседател на Владата.

-Сега Деловникот треба да ја плати цената за неговата политичка амбиција од аболициран криминалец да стане Претседател на Владата. Никој нема против никого да има амбиции, ниту за оние кои се аболицирани, ниту за оние кои не се аблолицирани. Не може тука деловникот да биде жртва, и слободата на говорот на пратениците избрани од народот да биде помалку важна од изборите и од изборната демократија, а најважно да биде тоа што е договорено по изборите, посочи Милошоски.

Тој ги праша пратениците на СДСМ како можеле пред изборите да ветуваат едно, но по изборите да поддржат Платформа која е потпишана во друга држава.

– Како може пред изборите да ветувате една програма, а после изборите ги измамивте сите граѓани и се договарате за една уцена потпишана и заверена во друга држава?, праша Милошоски.

Пратеникот смета дека Собранието мора да го почитува Деловникот без разлика тоа што некому му се брза да ја испорача, како што вели, ветената Платформа која што е уцена за некој да стигне на власт.

-Сметам дека без разлика на обидите да се создаде само поголема тензија и да се оди преку политичко или неделовничко насилство треба сите да постапуваме според Деловникот кој што важел од основањето на ова Собрание па до денес. Не може започната точка и започната расправа да биде прекината само затоа што на некого му се брза да ја испорача ветената платформа која што е уцена за некој да стигне на власт, мамејќи ги граѓаните и носејќи ги до еден свршен чин пред еден проект кој што е штетен за државата, а не бил предмет на изјаснување на граѓаните на Република Македонија.

Милошоски до СДСМ: Нека не ве лаже паметот да правите инциденти во Собранието

Antonio-Milososki-Sobranie

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на колегите од СДСМ им посочи да не помислуваат да креираат инциденти во Собранието знаејќи дека и онака атмосферата, како што рече, е тензична.

– Нека не ве лаже паметот да правите чекори кои што ќе ги зголемат тензиите во Собранието, рече Милошоски.

Тој исто така нагласи дека освен Движењето Беса која што има регистрирано пратеничка група, моментално ниту една партија нема поднесено барање за формирање пратенички групи и оттука како што може СДСМ да бара цело време процедурални забелешки за една иста тема така можат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Милошоски: По предупредувањето од колега од СДСМ дека многу зборувам, отворена истрага од СЈО за мене

Antonio-Milososki

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави фотографии на кои се гледа дека Специјалното јавно обвинителство почнува да врши притисок и врз него, но тој додава дека нема да го замолчат.

„СЈО продолжува со нарачаниот притисок врз неистомисленици на Аболицираниот. После моите настапи на Топ Тема контра Оливер С. и во Собранието против Заев,

– прво стигна предупредување од пратеник од СДСМ дека многу зборам,

– а сега и истрага од Катица Јанева, која ги бара моите авиони и фирми кои ги немам!

Само продолжете, нема да не’ замолчите!“, пишува Милошоски на „Фејсбук“.

antonio-milososki-dokument-sjo-640x853

antonio-milososki-dokument-sjo1

Во петокот Милошоски на „Фејсбук“ информираше дека добил закана од колега од СДСМ – доколку не престане да го критикува Заев, ќе заработи обвинение од Специјалното јавно обвинителство.

„После настапот на ТВ Телма со Талат и Оливер С., и после дискусиите во Собрание деновиве, ми приоѓа еден колега од СДСМ и ми вика “ако продолжиш вака да го напаѓаш Заев, по телевизииве и на говорница не ти бега обвинение од СЈО; колку да си знаеш!” Му кажав и нему, ќе Ви кажам и Вам, бујрум и за Заев и за СЈО, јас ќе продолжам. Подобро да бидам обвинет заради родољубие , отколку да бидам награден за велепредавство“, напиша во петокот Милошоски.

Пратеник од СДСМ со закани до Милошоски: Ако продолжиш вака да го напаѓаш Заев, не ти бега обвинение од СЈО

Antonio-Milososki-sobranie

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на социјалната мрежа Фејсбук објави дека добил закана од колега од СДСМ – доколку не престане да го критикува Заев ќе работи обвинение од Специјалното јавно обвинителство.

-После настапот на ТВ Телма  со Талат и Оливер С., и после дискусиите во Собрание деновиве, ми приоѓа еден колега од СДСМ и ми вика “ако продолжиш вака да го напаѓаш Заев, по телевизииве и на говорница не ти бега обвинение од СЈО; колку да си знаеш!” Му кажав и нему, ќе Ви кажам и Вам, бујрум и за Заев и за СЈО, јас ќе продолжам. Подобро да бидам обвинет заради родољубие, отколку да бидам награден за велепредавство, пишува Милошоски.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ посочува патоказ за излез од политичката криза (ВИДЕО)

Antonio-Milososki-pres-Patokaz

Неопходно за излез од кризата низ Дијалог единствено од избрани претставници на избори во рамки на Собранието на Република Македонија, да се изнајдат заеднички именители за овие позиции и тези по овие клучни прашања. Врз основа на таквите постигнати решенија и заеднички политички именители може да се насочиме кон одржливост на решенијата и помирување околу тоа што не обединува сите во Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Антонио Милошоски.

Водејќи се од принципот за Единствена Република Македонија, а со цел да извлечеме поуки и да понудиме решение за излез од сегашната политичка криза, но и од можни идни политички кризи и случувања како партија го посочуваме следниот патоказ:

Создавање на над партиски договор за секое идно принципиелно решавање на внатрешни разлики, во рамки само на институциите на државата, без странски агенди или претставници, и единствено од страна на легитимно избрани претставници на македонските граѓани.

Внатрешно обединување против вмешување во внатрешните работи на Република Македонија, од страна на странски политичари или држави кои што се косат со концептот на почитување на суверенитетот или се спротивни на принципот за  добрососедски односи.

Заеднички да отфрлиме планови и платформи или агенди кои се надвор од нашето уставно уредување или се спротивни на македонските стратегиски- државни интереси.

Или со други зборови заеднички да создаваме планови и платформи и агенди кои што се во интерес на уставното уредување на Република Македонија и стратешките интереси на државата.

Осуда на секој директен или индиректен ревизионизам на Охридскиот Рамковен договор, кој е целосно вграден во Уставот на Република Македонија и нашето уредување.

И од сите овие посочени принципи за изнаоѓање на одржливи решенија на тековната политичка криза и на можни идни, слични случувања и нивно навремено превенирање и одбегнување неопходно е најпрво транспарентно сите релевантни политички чинители да постигнат договор околу следните прашања и тези:

  1. Да се усогласиме дали важноста на политичката праксата за Коалицирање на победник со победник е фактор на дополнителна стабилност во државата дали како таква треба опстои или се отфрла сега и во иднина. Доколку се отфрла тоа би било во интерес на изедначување на гласот на секој пратеник, со сите логични последици од таков чекор ?

– Ова е неопходен предуслов со цел одбегнеме двојни стандарди во домашната политика и менување на политичките традиции, обичаи зависно од изборните резултати. На долг рок усогласувањето околу овој принцип и неговото важење или отфрлање ќе донесе поголема предвидливост на политичката сцена.

  1. Дали се прифатливи странските агенди во внатрешно-политички цели или пак единствено тие кои што се претставени и верификувани од граѓаните на Република Македонија на избори се актуелни, релевантни и продуктивни агенди за државата ?
  2. Дали при конституирање на Собранието, сегашното но и во секој иден состав позицијата Претседател на Собранието на Република Македонија логично би му следело на политичката коалиција или партија којашто победила на изборите или треба да биде предмет на надгласување ?

– Во истиот контекст, кои би биле гаранциите дека оваа позиција Претседателот на Собранието на Република Македонија не би била злоупотребена за политички махинации со цел одложување на одредени закажани или превидени избори и игнорирање на волјата на мнозинството граѓани кои што имаат најголем број на изгласани пратеници во Собранието ?

  1. Дали се сите политички актери согласни со задржувањето на мултикултурниот модел македонското општество со подеднаква промоција на сите заедници или се поддржува промена на овој моделот во двонационален, на сметка на повеќето не мнозински заедници ?
  2. Дали врвен приоритет во овој момент останува стабилизирањето на земјата, институциите, економијата и европските реформи за евроинтеграции како обединителна сила за сите граѓани, или пак сите овие приоритети треба да се заменат со редефинирање на односите помеѓу заедниците и државното устројство на Република Македонија ?

ВМРО-ДПМНЕ има изградено позиции по овие прашања кои што се водат од заедничкиот интерес на државата и на сите нејзини граѓани без оглед на нивната етничка или политичка вероисповед.

Неопходно за излез од кризата низ Дијалог единствено од избрани претставници на избори во рамки на Собранието на Република Македонија, да се изнајдат заеднички именители за овие позиции и тези по овие клучни прашања. Врз основа на таквите постигнати решенија и заеднички политички именители може да се насочиме кон одржливост на решенијата и помирување околу тоа што не обединува сите во Република Македонија.