Беса: Програмата на СДСМ е во рамките на платформата од Тирна

Kasimi-Besa

Програмата што вчера ја претстави СДСМ е рамка која треба да се догради за да биде сеопфатна и за прашањата кои се однесуваат на Албанците, смета движењето „Беса“.

Во денешното сооштение „Беса“ информираат дека во оваа фаза ќе се воздржат од коментар на деталите од претставената програма од СДСМ, бидејќи се уште не е деблокирано доделувањето мандат за претседателот не СДСМ, што, посочуваат, е процес кој создава можност за почнување  преговори за создавање влада.

– Затоа дотогаш нема да коментираме, а откако ќе му биде доделен мандатот, и ние ќе се изјасниме со забелешки и сугестии, се со цел да се постигне една сеопфатна владина програма, секако со надеж дека тоа ќе се случи, соопштуваат од „Беса“ и истакнуваат дека и понатаму имаат разлики со СДСМ во однос на толкување на уставните одредби кои се однесуваат на употребата на албанскиот јазик.

Со ова се потврдува дека Заев ја договорил платформата од Тирна и продолжува да ја лаже македонската јавност дека не го прифатил тоа што веќе било договорено во Тирана. Тој се обидува да создаде слика кај јавноста дека ги брани македонските интереси, што не е точно, бидејќи, како што демантира Османи, имплементирањето на Платформата од Тирана е веќе договорено.

Движењето БЕСА со писмо до Рама: Договорот не беше предложен од страна на ДУИ, се беше започнато од страна на Владата на Албанија

Besa-DUI-Gazeta-Impakt

Договорот за обединување на албанските партии во Македонија не е напишан од страна на ДУИ на Али Ахмети. Ова беше суштината на официјалното писмо кое неодамна беше испратено од Движењето Беса упатено до премиерот на Албанија, Еди Рама, пренесуваат медиумите на албански јазик.

Функционерите на БЕСА исто така најавија дека без посредство од страна на албанска влада нема да прифатат да седнат да преговораат со ДУИ. Од друга страна, пак, СДСМ на Зоран Заев испратила писмен документ до Демократската унија за интеграција, во кој предложила договор за формирање на владина коалиција, пишуваат албанските медиуми

БЕСА во писмото бара објаснување во врска со една изјава на ДУИ, според која договорот за да ги собере албанските партии под една платформа беше предложен од страна на претставници на Демократската унија интеграција.

-Движењето Беса го отфрли ова тврдење и наведува дека се беше почнато од страна на Владата на Албанија, додавајќи дека поради оваа акција нема да прифати веќе да седне и да разговора со ДУИ, но додава дека може да направаат исклучок само во случај ако средбата биде посредувана од страна на премиерот Рама, пишуваат албанските медиуми.

Во меѓувреме, во тек се преговорите за формирање на нов владин кабинет. Официјални извори за албанските медиуми информирааат дека СДСМ поднесе и писмен документ на ДУИ, понудата на Зоран Заев за албанската партија. Сеуште не се знае точно кои точки по ред се наведени во овој документ, но ќе мора да се чека за тие да се обелоденат и да се види дали понудата ќе биде прифатена или не од Демократската унија за интеграција.

-Во време кога албанските партии треба да го искористат овој одлучувачки момент за иднината на земјата, изгледа тие се насочени кон длабоки поделби. Нешто вакво беше потврдено и од изјавата на лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој рече дека ДПА, Беса и Алијансата за Албанците треба да се соединат против ДУИ, бидејќи ДУИ не е конструктивна во преговорите, пишуваат албанските медиуми.

Шабан Зендели од Беса: Платформата е црвена линија (ВИДЕО)

Saban-Zendeli-BESA

Албанските партии потписници на платформата повторуваат дека веќе нема да чекаат македонските партии да им предлагаат идеи за албанскиот јазик, што всушност и се потврди откако доцна синоќа ДУИ достави предлог до СДСМ.

Шабан Зендели од Движењето БЕСА вели дека не требало некој друг да им пдоготвел Закон за употреба на јазиците, туку тие како албански партии требало самите да го направат тоа.

-Да им подготвиме драфт и да им понудиме, ова се нашите барања конформ Декларацијата. Платформата не е документ за владеење. Во платформата има неколку точки и не е документ за заедничко владеење. Тоа се црвени линии од кои не треба да отстапиме, вели Зендели.

Иако нема конкретни информации што има во предлогот на ДУИ и дали БЕСА дала согласност, според кажаното од Зендели, станува збор за целосно официјализирање и изедначување на албанскиот јазик со македонскиот. Впрочем, и лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села најавуваше дека доколку е неопходно менување на Уставот, треба да се бараат гаранции и за тоа.

-Се знае дека има преговори, но од друга страна од кога сме излегле на политичката сцена сме зборувале со овој јазик. За нашите прашања, за нашиот јазик нема да чекаме да ни испрати предлог Заев или Груевски. Но предлогот ќе го направиме самите и ќе ги уцениме тие да го поддржат, истакна Села.

Понудата и најавата на Зоран Заев и СДСМ дека ќе го менуваат уставот, ќе го укинат рамковниот договор и ќе обезбедат двојазичност во цела Македонија и кантонизација преку поголеми овластувања на општините и нивно етничко здружување, алабнските партии во Македонија го препознаа како шанса за реализација на својот национализам и укинување на унитарноста и македонскиот карактер на македонската држава, која сега сакаат да ја искористат.

-Ние ги понудивме нашите потписи, тоа не значи Влада по секоја цена. Потоа треба да влеземе и да го предадеме Законот. Прво да се гласа Законот за албански јазик и треба да оди албанскиот јазик, а потоа назад можеме да дискутираме и за други прашања, додава Села, во гостувањето.

СДСМ, ДУИ, ДПА, БЕСА и Села ќе треба да ги проголтаат сите меѓусебни навреди и да ги погазат сите принципи за да обезбедат мнозинство

Site-albanci

СДСМ, ДУИ, БЕСА и Зијадин Села изминатиов период жестоко се напаѓаа и навредуваа, но сега се во состојба да проголтаат се’ што кажале и да ги погазат сите принципи со цел да формираат парламентарно мнозинство и составување на Владата. Зоран Заев очигледно нема никакви принципи кога станува збор за доаѓање на власт.

ВМРО- ДПМНЕ не успеа во рок од 20 дена да се договори со ДУИ, а според пишувањата на денешен „Дневник“, најголем дел од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеал поради тоа што партијата предводена од Никола Груевски не отстапувала од ветеното за време на кампањата – дека нема да дозволи двојазичност на целата територија по цена на задирање во Уставот на Република Македонија. Двојазичноста, е и еден од клучните проблеми поради кои преговорите пропаднале.

-Според наши извори, на тоа се потрошени 95 проценти од времето во рок од 20 дена за преговори. Партијата на Али Ахмети предложила и инсистирала да се донесе законско решение со кое ќе се обезбеди двојазичност на целата територија, на што ВМРО-ДПМНЕ реплицирала дека нема тоа да го исполни образложувајќи кои се нејзините принципи поради кои нема да отстапи од конечната одлука. Дотолку повеќе што тоа е ветување што Зоран Заев и СДСМ им го дадоа на албанскиот електорат, односно беше отворено како прашање уште пред почетокот на кампањата кога Заев беше во посета на Швајцарија, објави Дневник.

СДСМ, ДУИ, ДПА БЕСА и Села, кои изминатиов период меѓусебно се навредуваа и напаѓаа, сега ќе треба да ги проголтаат сите меѓусебни навреди и да ги погазат сите принципи за да обезбедат мнозинство. Лидерот на СДСМ Зоран Заев ги навредуваше ДУИ дека се дел од тендерската коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а сега ги моли да влезат во коалиција со него.

-Отворивме две бомби од триесет и четирити, 37-те колку беа, за ДУИ без специјално двете и еве јавно кажувам, корумпиран е и делот на ДУИ и бегање од тоа нема. Заедно со ВМРО-ДПМНЕ делеле пари сопственост на Република Македонија и на граѓаните. За пусти пари е ова забегано општество не за нешто друго, секако моќта заради пари и нема дилеми тука, вели Заев во интервјуто за Нова ТВ.

И додека претходно за Заев ДУИ беше корумпирана, според високи партиски извори на Дневник од СДСМ раководството на СДСМ е подготвено да ги прифати сите точки од заедничката платформа на албанските партии и веднаш да направи министерски состав.

Кога станува збор за релацијата ДПА- СДСМ, односно Тачи- Заев, јавноста памети низа навреди и лични дисквалификации. Лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој ја обелодени аферата со смс-пораките кои му ги праќал Зоран Заев со цел да ја собори владата на Никола Груевски, рече дека дека ако кажел сѐ, Заев ќе имал проблеми со семејството.

Движењето БЕСА, вчера ги обвини ДУИ и Али Ахмети дека немаат морален и политички капацитет да донесат било каква одлука.

– Недостатокот на одлука од страна на оваа партија зборува и за недостатокот на политички капацитет на овој субјект за да донесе било какви одлуки, оваа како резултат на моралната и политичката криза на оваа партија, се вели во наапдот на БЕСА кон ДУИ.

Од друга страна, лидерот на ДР- ДПА Зијадин Села во предизборието отворено ги напаѓаче Али Ахмети и Мендух Тачи.

-Изборите во декември ќе бидат добра можност за Албанците, бидејќи од политичката сцена ќе ги остранат Али Ахмети и Мендух Тачи, изјави за ТВ АлсатМ претседателот на движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села.

После вакви низа навреди од лидерите кои сега се обидуваат да состават некакво парламентарно мноизнство, прашањето кое се поставува во јавноста е дали во ваква ситуација изборите не се единствениот излез од  новонастанатата ситуација.

ВИДЕО: Заев и Спасовски на тајна средба со раководството на БЕСА

zaev-spasovski-na-tajna-sredba-so-besa

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и генералниот секретар на партијата Оливер Спасовски денеска одржаа тајна средба со раководството на движењето БЕСА во просториите на албанската партија.

Сепак, иако се обидоа да се сокријат од јавноста, дел од албанските портали објавија снимка од моментот кога Заев и Спасовски го напуштаат седиштето на БЕСА.

Албанскиот портал „Журнал.мк“ објави ексклузивна снимка на која се гледа како Заев и Спасовски излегуваат од просториите на БЕСА во ТЦ Мавровка.

Остана непознато за што разговараа Заев и Спасовски со раководството на БЕСА и зошто средбата не беше отворена за медиуми.

ОВА НÈ ОЧЕКУВА АКО ВЛАСТА ЈА ДОБИЈАТ СДСМ И БЕСА: Касами ветува дека Беса ќе ја редефинира Македонија!

zaev-besa

Билал Касами е еден од основачите и претседател на Беса (во превод значи заклетва), партија во албанскиот политички блок која се залага за повеќе права и почит кон Албанците во Македонија. Според Касами, Беса, за помалку од две години, станала втора најголема партија на албанската заедница во Македонија. Тоа се покажа и на минатонеделните предвремени парламентарни избори, на кои резултатот кој го постигна оваа партија беше вистинско изненадување. Беса освои 5 пратенички мандати и со тоа, како што во една прилика посочи Касами, се покажа дека Беса и е зад петици на ДУИ.

Касами објаснува дека Беса нема класична структура на партиското раководство, туку дека таа обединува група на луѓе кои имаат еднаково учество во нејзиното раководење и оти тие се обединети во нивната определба за борба против, како што вели, широко распространетата дискриминација кон Албанците.

Стои цврсто зад амбициозната цел за „редефинирање“ на Македонија, базирано на принципите на владеење на правото, демократијата и слободата, вели тој.

bilal-kasami

Касами смета дека Македонија може да функционираат врз основа на консензус, со што ќе се спречи концентрацијата на моќ во рацете на една етничка група.

„Само тогаш Албанците ќе ги добијат своите индивидуални и колективни права и тоа е главната цел на партијата“, вели Касами за БИРН.

Лидерот на Беса нагласува дека Македонија функционира како моноетничка држава и оти нејзините институции не ја одразуваат мултиетничката реалност во државата. Според Касами, повеќе од 40 отсто од населението се припадници на етничките групи.

„Не можеме повеќе да толерираме на најважните државни функции да бидат поставувани исклучиво припадници на Македонците“, вели Касами.

– И покрај тоа што имаше многу притисоци кон нашите гласачи, и покрај тоа што ДУИ ги уценувала административците, Движењето Беса, како што се очекуваше, излезе како победничко изненадување на овие избори. Ние продолжуваме со нашата политичка борба за гласачот да го ужива правото коешто е основно човечко право, правото на глас, и никој да не го нарушува тоа право – рече Касами по изборите.

Касами е уверен дека партијата која ја предводи може да помогне во воспоставувањето на рамнотежа на власта во земјава, бидејќи партијата главно ја сочинуваат млади интелектуалци кои се школувале на Запад и кои не чувствуваат никаков комплекс на инфериорност.

Беса беше дел од маршот што се одржа на 9 мај, со кој беше одбележана првата годишнина од вооружените судири во Куманово, во кои загинаа 10 вооружени Албанци и 8 полицајци. На маршот учествуваа повеќе од 20.000 луѓе, а демонстрантите побараа да се формира специјален суд кој ќе се занимава со високопрофилираните случаи во кој се инволвирани Албанци.

Касами некои го обвинуваа дека е поврзан со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и дека партијата наводно се финансира од Анкара. Касами ги отфрли ваквите обвинувања посочувајќи дека партијата ја финансира нејзиното членство и фирми донатори.

zaev-sdsm-kasami-besa

– Да се наметнуваат обвинувања за ваква ориентација од страна на оние што за идеолошка основа ја имаат Русија, комунизмот, марксизмот-ленинизмот, навистина е неморално, но ете, во политиката сѐ е можно и тие го искористија ова политичко право за да го обвинуваат Движењето Беса и покрај фактот што Беса е единствениот автохтон, автентичен и автономен политички субјект на Албанците во Република Македонија – рече Касами.

Тој смета дека ДУИ и ДПА не биле во служба на својата гласачка база. Тој обвинува дека тие функционираат речиси како приватни корпорации кои им служат на интересите на нивните лидери, Али Ахмети и Мендух Тачи.

Касами цврсто стои зад амбициозната цел за „редефинирање“ на Македонија, базирано на принципите на владеење на правото, демократијата и слободата.

– Сѐ додека на високите политички функции, како што се функциите претседател, премиер, претседател на Собранието, министер за внатрешни работи, за финансии и за надворешни работи, не биде поставен Албанец, Македонија секои 10 или 15 години ќе се соочува со длабока политичка криза – ќе каже Касами во една прилика.

Лидерот на Беса се залага за ревизија на одредбите од Охридскиот рамковен договор, бидејќи „15 години подоцна, тој и натаму правилно не се применува,а ситуацијата за Албанците во Македонија е полоша отколку во 2001 година“.

– Охридскиот договор е потпишан под притисок, за време на вооружениот конфликт и затоа време е за нов договор, кој ќе биде потпишан во мирнодопски услови – дециден е Касами.

protest-albanci-monstrum

Според него, Беса е спас за Албанците, бидејќи ако не се појавела навреме, албанските гласачи повторно ќе се определеле за ДУИ.

Касами е роден во 1975 година во Тетово. Студирал на Економскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на кој дипломирал во 2000 година. Оженет е и има две деца.

Касами влегува во политиката на почетокот на 2000 година, а како член на ДУИ, која е дел од владината коалиција, во периодот меѓу 2004 и 2006 година, поставен е за државен секретар во Министерството за економија. Следните две години работи како висок функционер во македонската царина.

Касами ја напушта ДУИ во 2008 година, тврдејќи дека таа застранила од својата платформа за обезбедување на поголеми права за Албанците. Станува член на новоформираната Нова демократија, која се распадна во 2011 година, откако не успеа да освои ниту една пратеничко место на изборите.

Во тоа време работел како асистент на Меѓународниот Балкански Универзитет во Скопје, а во политиката се враќа во 2014 година.

Вели дека се чувствувал принуден да се врати во политиката, тврдејќи дека Албанците се понижени, бидејќи финансиите и инвестициите, вели тој, се насочуваат кон мнозинското македонско население.

(Интервјуа дадени за Балкан инсајт и Слободен печат)

ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужба до Управниот суд против одлуката на ДИК да го уважи скандалозниот проговор на Беса

vmro-dpmne-glaven-stab

ВМРО-ДПМНЕ како предводник на коалицијата За подобра Македонија синоќа до Управниот суд на Република Македонија поднесе тужба против решението на Државната изборна комисија УП1 10 – 487 од 18.12.2016 година со кое се уважи скандалозниот приговор на подносителот, политичка партија Движење БЕСА и се поништија резултатите од гласањето по листите на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ, на гласачко место бр. 0396/1, во општина Гостивар изборна единица 6, информираат од партијата.

„Ваквата незаконска одлука на Државната изборна комисија директно влијае на вкупните изборни резултати на штета на коалицијата За подобра Македонија и ја оспорува јасно изразената волја на мнозинството од македонскиот народ“, пишува во соопштението на владејачката партија.

Во рамки на тужбата, пишува во соопштението на партијата, правната служба на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија приложи бројни докази и аргументи со кои се потврдува незаконитоста и неоснованоста на одлуката на Државната изборна комисија.

ВМРО-ДПМНЕ повикува да не се врши притисок врз Управниот суд од никого и судиите да одлучуваат исклучиво врз основа на закон. Секое поинакво постапување би било фалсификување и крадење на јасно изразната волја на граѓаните со пост изборен инженеринг.

Управен суд веќе одлучувал по идентична ситуација: Ако судот се води согласно сопствената пракса треба да ја укине одлуката на ДИК за прегласување!

upraven-sud

Одлуката за уважување на приговорот на Беса за прегласување на избирачкото место 0396/1 во Гостивар каде што спорен беше гласот на Фатиме Сулејмани од Косово, согласно праксата на Управниот суд би требало веднаш да биде укината

Како основа за ова е и претходно утврдената пракса на судот, во пресуда донесена на 23 април 2013-та година. Тогаш судот за идентична ситуација, при изгласан приговор од страна на Државната изборна комисија ја укинал одлуката за прегласување.

На истата одлука се повика и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој на својот Фејсбук профил напиша дека според пресудата на Управниот Суд, Уп.бр.1.11.823 од 27.4.2013 година, кога е одлучено дека „ако некое лице гласало за друго, истото лице имало право да бара заштита на своето избирачко право во даден рок до ОИК/ДИК и доколку не го направило тоа нема основ за прегласување, особено ако тој еден глас нема влијание на конечните резултати“.

УСВОЕН ПРИГОВОРОТ НА БЕСА: Ќе се прегласува на избирачкото место на Фатиме Сулејмани во Гостивар!

glasanje-albanka

Со шест гласа за и три против, ДИК го изгласа последниот осми приговор од движењето БЕСА.

Од вкупно осум приговори од БЕСА, седум се одбиени.

Сепак, за да има прегласување на изборното место 0396/1 во Гостивар зависи колку гласачи има во него и дали истото има доволно за да одлучи за пратеник.

Доколу вкупниот број на избирачи влијае на целокупниот резултат на изборната единица ќе има прегласување на тоа избирачко место.

Тоа гласачко место брои 892 избирачи.

Во моментов Комисијата отиде на пауза.

nikola-todorov-pres-31-10

-Сега ДИК го оспорува нивниот исказ и заради тоа и заради нарушување на изборниот процес ги праќа во затвор седум членовите на Избирачки одбор, заменици членови и набљудувачи- нагласи Тодоров.

Јавноста треба да знае дека Фатиме Сулејмани не пријавила ниту дека ја изгубила ЛК ниту дека некој и ја украл а таа ЛК е заведена во избирачкиот список и многу е веројатно согласно исказите на сите членови на ИО дека таа ЛК е искористена вчера за гласање- образложи Тодоров.

-Ова е изборниот инженеринг за кој што предупредувавме како ВМРО-ДПМНЕ . Ова е сценариото за постизборен инженеринг што треба да биде реализирано по нечија наредба. ЧЛеновите на ДИК кои излегоа надвор од своите надлежноститреба да размислат дали заради вакво сценарио се подготвени да испратат во затвор седум луѓе ? Дали членовите на ДИК сваќаат што ќе им направат на членовите на семејствата на тие седуммина, дали членовите на ДИК знаат кој ја донесе Фатиме Сулејмани во Скопје до ДИК со ново АУДИ А8, и дали знаат чие е тоа АУДИ А8? Дали знаат каде е во моментов еден од синовите на Фатиме Сулејмани? Дали знаат дека е можно некој да ја злоупотребил Фатиме Сулејмани и преку валкани игри да ја вклучи во вакви незаконски игри? За се ова постои морална и материјална и кривична одговорност. Дали сте свесни што правите? Дали имате совест? Дали ќе ви биде чиста совеста само заради потребата од изборен инженеринг да испратите во затвор седум невини луѓе. Свестете се, немојте да газите по живи луѓе?- нагласи на прес конференција Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ.

Бонева: Скандалозно е што СДСМ носи сведоци за приговор од БЕСА – тоа потврдува дека се работи за тежок изборен инженеринг

boneva-dik

Кој ја донесе госпоѓата, политичкиот претставник на СДСМ, кој што и поставуваше прашања или БЕСА, бидејќи приговорот, подвлече членот на ДИК, Силвана Бонева, е поднесен од страна на БЕСА.

-Ова го прашувам бидејќи членот на СДСМ поставува прашање, а ние разговараме за приговор од БЕСА. Жената беше донесена од претставник на СДСМ а приговорот е од БЕСА. Па прашувам , како може претставникот на СДСМ да носи сведок за приговор од БЕСА, праша Бонева.