НОВИ НАВРЕДИ ОД СДСМ: За Тричковски аеродоромците се 100 цистерни со го*на истурени меѓу „Капитол“ и „Бисер“

Идеологот на СДСМ Бранко Тричковски во својот Фејсбук пост изнесе досега невидени навреди кон граѓаните на општина Аеродром, но и кон сите Македонци.

Причината е затоа што Тричковски смета дека Македонија треба да прими 200.000 мигранти и да им обезбеди домување преку изградба на згради, станови и цели населби низ Македонија финансирани од буџетот, платени кирии, вработувања, поволни кредити, градинки, школарини…

„Тие петицијаши, кретенчуги, се еквивалент на сто цистерни со говна истурени меѓу Капитол и Бисер. Не, малку е. Тие смрдежи и даваат тон на општата слика и еве гледам дека не искачиле на самиот врв на Европа“, пишува Тричковски.

Стратегијата предвидува најмалку 100 згради за мигрантите целосно покриени од Буџетот на РМ

Во самата стратегија која е предложена од Владата на СДСМ и Зоран Заев и Министерството на Царовска стои дека до крајот на годината предвидено е почнување на 71 проект.

Во секторот „Домување“ се вели дека треба „да се идентификуваат и обезбедат парцели на државно земјиште на располагање за инвестирање во социјални станови“. Очекувањата на Владата и Министерството се „Достапни локации за изградба на социјални станови“.

Од општините се бара „барем 100 единици – локации да станат достапни“, а иако не е одредено колкав ќе биде, буџетот се предвидува а биде обезбеден од државата и да биде 100 процентен.

Царовска, минатиот месец истакна дека Министерството и Владата целосно стојат зад овој документ.

Тричковски и Аднан Џафероски ИО на СДСМ: Уставното име ми е како херпес, како стомачен вирус, како сифилис, го мразам (ФОТО)

Еден од главните идеолози на СДСМ, Бранко Тричковски преку пост на својот ФБ профил искажува полна омраза кон уставното име Република Македонија. Ваквиот статус на Тричковски им се допаѓа на членот на Извршниот одбор на СДСМ Аднан Џафероски и голем број членови на СДСМ.

„Болест. Уставното име ми е како херпес, како стомачен вирус, како сифилис, понекогаш го доживувам као астма и менингитис, ме тресе како кравјо лудило! Го мразам! Превртувам желки во дворот во надеж дека ќе го избркам од мојот живот“, пишува Тричковски.

Овој статус на Тричковски му се допаѓа на Аднан Џафероски, член на Извршниот одбор на СДСМ од 2013 година.

Тричковски од СДСМ: Нека има војна и нека загинат сите што ја сакаат Македонија

 

Бранко Тричковски, новинарот близок до СДСМ продолжува своето скандалозно однесување. Тој е познат по своите колумни и Фејсбук статуси каде што со тешки навреди удира по сите кои ја сакаат Македонија.

Тој во својот пост повика на смрт на сите патриоти.

-Јас сум за војна во која ќе загинат сите патриоти, гласи статусот на Бранко Тричковски.

СДСМ на чело со Заев, Царовска и Ковачевски ја поддржуваат стратегијата за мигранти, од буџетот на РМ ќе се прават згради и населби за мигрантите, со вработување, кирии и стипендии

Владата на СДСМ со Стратегијата за бегалци и мигранти 2017/2027 се обврзува дека за истите ќе обезбеди домување со изградба на кампови, преку 100 згради и населби во кои ти ќе бидат сместени. Меѓудругото се обврзува дека ќе им обезбеди вработувања и плаќање на кирии доколку државата не обзебеди домување, социјална помош како и бесплатни курсеви по македонски и бесплатна здравствена заштита и образование . Полициските проверки ќе бидат омекнати со оправдување дека постои можност да немаат соодветна документација за престој во Македонија, а на мигрантите ќе им биде и овозможено олеснето добивање на македонско државјанство.

Врвот на СДСМ на чело со Зоран Заев дава целосна подршка на оваа стратегија и се заложува за целосна нејзниа имплементација во наредниот 10 години. Министерката за труд и социјала Мила Царовска во заедничката изјава која ја имаше со премиерот Заев во Штип на 21.07.2017 изјави ,, Ние стоиме позади тој документ дека тоа е само стратешка позиција на Македонија во делот на мигранти кои мораат да имаат обезбедено права соогласно меѓународни документи’’.

Во Акциониот план на Владата на СДСМ  во секторот „Домување“ стои следново:

Како мерка „Да се идентификуваат и обезбедат парцели на државно земјиште на располагање за инвестирање во социјални станови“.

Очекувања на Владата и МТСП „Достапни локации за изградба на социјални станови“.

За надлежна институција на оваа мерка е Владата, а планирано е со „одлука на Владата; Барем 100 единици – локации да станат достапни“.

Временската рамка е од „2017 година и понатаму“.

„Проценет годишен буџет во евра – државен придонес: 100 проценти“

Советниците на СДСМ во општина Аеродром не ја отфрлија Нацрт стратегијата за мигранти

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ (15) на седницата гласале „ЗА“ неприфаќање на нацрт стратегија за интеграција на бегалци и странци 2017 – 2027 година, како и Акциски план 2017 – 2027“, додека советниците од редовите на СДСМ не се изјасниле никако.

Ова практично значи дека тие со молк одлучија да ја одобрат нацрт стратегија за интеграција на мигрантии бегалци со која меѓу другото се предвидува изградба на станови за нивно домување во земјава.

Тричковски имал досие на психијатрија во Бардовци, неодамна престанал да користи тешка терапија која го држела под контрола

Фејсбук активистот и новинар на СДСМ Бранко Тричковски имал досие во психијатриската болница во Бардовци каде бил примен со тешки психички растројства пред неколку години, дознава Журнал.
На Тричковски му била препишана тешка терапија, за која оние кои го познаваат се сомневаат дека прекинал да ја користи, поради што се почесто во изминатиот период има испади на непресметливост.
-Тој не е злобен човек, го паметите сите дека беше нормален солиден новинар, но имаше одредени проблеми кои го доведоа до нивото на нервно растројување и последиците се забележливи и денес, вели негов поранешен близок соработник кој бараше да остане анонимен.
-Ова што сега го пишува, дека сака да убива луѓе, да се тркалаат глави на вмровци, дека сите вмровци и патриоти треба да бидат обесени или запалени… тоа не мислам дека навистина го зборува Тричковски, туку оној другиот во него за кого ете, ни во Бардовци нема лек, додава соработникот.
Во неговото маало зборуваат дека неколку пати во доцни вечерни часови знаел да вика гласно по улица, да се соблече речиси целосно гол и да шета по влезови и да се мачка по телото и да пишува разни неповрзани зборови врз себе со кафеава течност.
Соседите често повикувале прва помош и полиција и на неколку пати Тричковски го немало по 7-10 дена, после што веројатно надлежните го испуштале од болница и го враќале дома со назнака задолжително да ја пие терапијата која треба колку што е можно да го држи под контрола.

 

Тричковски од СДСМ: Нека има војна и нека загинат сите што ја сакаат Македонија

Бранко Тричковски, новинарот близок до СДСМ продолжува своето скандалозно однесување. Тој е познат по своите колумни и Фејсбук статуси каде што со тешки навреди удира по сите кои ја сакаат Македонија.

Тој во својот последен пост повика на смрт на сите патриоти.

– Јас сум за војна во која ќе загинат сите патриоти, гласи статусот на Бранко Тричковски.

Branko-Trickovski-FB-vojna

Но, ова не е прв пат овој соросоиден некрофил и бездушен сдсм-овец да посака смрт на луѓето што ја сакаат и бранат својата држава, тоа стана редовна пракса во опкружувањето на аболицираниот криминалец, шпион и шиптарољубец Зоран Заев.

Во јули минатата година, додека вандалите и дивите орди на СДСМ ги пцуеја фамилиите на полицајците, а чуварите на редот и мирот и луѓето кои ги ризикуваат и положуваат своите животи за одбрана на територијата на Македонија и безбедноста на граѓаните од страна на разјарената толпа на СДСМ повторно беа нарекувани – убијци. Тогаш некрофилот Тричковски на својот Фејсбук профил објави статус со ужасна содржина, посакувајќи „куп мртви полицајци“.

Trickovski-policajci-sardisani

 

Но, низата на Тричковски продолжува, тој и претходно, во екот на случувањата во Куманово за полицијата напиша:

Полицајците кои денеска не успеаја да загинат во служба на Големиот идиот, ќе имаат можност да се ослободат од усраните животи во првата наредна прилика

Branko-Trickovski-FB-1

СДСМ Ѝ СЕ ДОДВОРУВА НА ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сè само за да влезе во владата.

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е напишано во платформата само да се играчи за составување на новата влада. За ова нема потврда ниту јасен демант од СДСМ.

Без заддршка за раководството на СДСМ било прифатливо да се воведе двојазичост на целата територија вклучително и во градови како Делчево, Струмица, Штип, Свети Николе и останатите градови каде Македонците се убедливо мнозинство, како и решавање со учество на албанските партии на спорот за името со Грција како наводен услов за интеграции во Европската унија и НАТО. Но и непристрасна работа на Специјалното јавно обвинителство, и редица барања, меѓу кои и резолуција за осуда на „геноцид врз Албанците во Македонија“.

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата.

Дека „ишаретите” на СДСМ до албанските партии се реалност, се надоврзува и ставот на идеолозите на СДСМ дека платформата на Албанците е премногу мека и на тој начин создавајќи услови таа безусловно од СДСМ да биде прифатена.

Главниот медиумски стратег на опозицијата, Бранко Героски во колумна пишува дека очекувал пожестоки, посуштествени и поконкретни барања.

Очекував многу повеќе од „заедничката пплатформа на албанските партии за Македонија“, подготвена под спонзорство на Тирана. Очекував пожестоки, но посуштествени и попринципиелни барања. За жал, тие тоа не се. Не се „историски исчекор“, како што се фали Еди Рама, пишува Героски.

За уште еден отворен опозициски поддржувач, Бранко Тричковски, платформата на албанските партии е „добра основа за формирање на влада“. Тричковски пишува „не гледам зошто во Уставот не би се ставила формулацијата дека македонскиот и албанскиот јазик се официјални јазици во Република Македонија“.

Не гледам зошто не би ја смениле химната која во музичкиот дел е катастрофална, а во текстуалниот грозна, не можам да сфатам зошто да не ги хармонизираме и знамето и химната, со нашата стварност. Конечно, Македонецот мора да разбере дека државата е сериозна работа и дека ако реши десетина години да и се препушти на идиотската хистерија на ВМРО, цената ќе мора да ја плати. Треба да биде среќен ако помине само со овие „издатоци”!, пишува Тричковски.

ДУШМАНСКИ ПЛАТЕНИЦИ: Идеолозите на СДСМ со став дека платформата на Албанците е премногу мека

Политичка платформа со услови кои водат кон редефинирање на националните симболи на Македонија, како химната и знамето, така и јазичното устројство на државата, извадија три партии од албанскиот блок кои освоија пратенички места во новиот парламентарен состав. Идеолозите на СДСМ се со став дека платформата на Албанците била премногу мека. За политичките аналитичари, платформата на албанските партии е антиуставен ултиматум.

Преку платформата се бара албанскиот јазик да добие статус на официјален јазик на целата територија на земјата, економска рамноправност,  решавање со учество на албанските партии на спорот за името со Грција како наводен услов за интеграции во Европската унија и НАТО, но и непристрасна работа на Специјалното јавно обвинителство, и редица барања, меѓу кои и резолуција за осуда на „геноцид врз Албанците во Македонија“.

Платформата доаѓа само недела дена по средбата на лидерите на четирите албански партии со премиерот на Албанија, Еди Рама во Тирана. По објвувањето на платформата, Рама на социјални мрежи напиша дека станува збор за историски исчекор и притоа истакна дека Албанците во Македонија не се борат за фотељи.

Главниот медиумски стратег на опозицијата, Бранко Героски во колумна пишува дека очекувал пожестоки, посуштествени и поконкретни барања.

-Очекував многу повеќе од „заедничката пплатформа на албанските партии за Македонија“, подготвена под спонзорство на Тирана. Очекував пожестоки, но посуштествени и попринципиелни барања. За жал, тие тоа не се. Не се „историски исчекор“, како што се фали Еди Рама, пишува Героски.

За уште еден отворен опозициски поддржувач, Бранко Тричковски, платформата на албанските партии е “добра основа за формирање на влада“. Тричковски пишува “не гледам зошто во Уставот не би се ставила формулацијата дека македонскиот и албанскиот јазик се официјални јазици во Република Македонија“.

-Не гледам зошто не би ја смениле химната која во музичкиот дел е катастрофална, а во текстуалниот грозна, не можам да сфатам зошто да не ги хармонизираме и знамето и химната, со нашата сварност.  Конечно, Македонецот мора да разбере дека државата е сериозна работа и дека ако реши десетина години да и се препушти на идиотската хистерија на ВМРО, цената ќе мора да ја плати. Треба да биде среќен ако помине само со овие „издатоци”!, пишува Тричковски.

Никовски: Платформата на албанските партии е антиуставен ултиматум

За разлика од ставовите на опозициските идеолози кои сметаат дека платформата на Албанците е премногу мека, политичкиот аналитичар и поранешен амбасадор, Ристо Никовски излезе со став дека платформата на албанските партии е антиуставен ултиматум.

„Антиуставниот ултиматум на Тирана и Приштина испорачан преку нивните тројански коњи во земјава мора да оди на референдум. Тој не е надлежност на мандатар“, вели Никовски за Нетпрес.

Според Никовски, платформата пропагира нелегално редефинирање на државата и додава дека нема унитарна држава која е двојазична и нема никаква потреба Македонија да биде прва.

„Се работи за документ за нелегално редефинирање на државата кој мора да оди на референдум. За такво нешто мора да одлучува народот а не мандатар на било која нова влада. Ново е што, овој пат, промената на уставниот карактер на државата не ни е подметнат по неуспешна војна за “ослободување на албанските територии“ во државата (2001),  во која ние, сепак, бевме поразени. Сега, со овој ултиматум, токму преку договорот од Охрид, кукавички подметнат од страна на Вашингтон и во негова режија, се бара завршување на големоалбанскиот проект. Ако народот го прифати анти уставното редефинирање на државата на референдум – така мора и да биде. Ако, пак, спротивно на иредентистичките аспирации на Тирана и Приштина, целосно поддржани од Вашингтон, не прифати уставно редефинирање тоа ќе мора исто така да се почитува. Инаку, во светот нема унитарна држава која е двојазична и нема никаква потреба Македонија да биде прва“, вели Никовски.

ДУШМАНИ И НЕКРОФИЛИ: За СДСМ Македонија е курва и навиваат да умре

Сороспискиот портал на Бранко Героски, Плус Инфо како колумна го објави Фејсбук статусот на сдсмовскиот новинар Бранко Тричковски со наслов: Затоа што СДСМ не победи ќе навивам за смрт на Македонија.

-Еве како јас ја сумирам стварноста! Официјалните резултати од изборите се резултат на украдните гласови од БЕСА во корист на ДУИ и од СДСМ во корист на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа не е единствената причина, но сосема е доволна да го компромитира изборниот процес како криминален, а власта што ќе биде конституирана врз основа на тие и такви резултати, за нелегитимна! Јас ќе ја продолжам битката за слобода, правда, мир и демократија, свесен за тоа дека сите идентитетски врски со Македонија ми се избришани: само триесетина илјади души (како што убаво забележува Теодосиевски) се одлепиле од јатото на власта по сите бомби и катастрофи, што значи дека со тоа тело на роботизирани идиоти не можам да остварувам никаква комуникација, тие ќе си спијат и кога ќе дојдам да им јавам дека куќата им гори, впрочем, како што им јавував толку пати, подобро ќе се разберам со бетонскиот ѕид за тенисери почетници или со уличните песови во моето маало. Тие си ги добија старите гробари кои секоја секунда им фрлаат по една лопата свежа земја. Морам да признаам дека ме радува нивната сигурна и агонична смрт. Влегувам во нова димензија на мојата борба, напиша Тричковски.

Додаде дека ситуацијата ќе се влошува закономерно и несопирливо.

-Јас ќе навивам тоа да се случува што побрзо во фантастичните форми што ќе им ги приреди примитивното и примитивистичко изобретателство на чипираните идиоти. Ќе навивам против фудбалската репрезентација на Македонија! И против ракометната репрезентација. Ќе навивам пензискиот фонд да цркне, ако може, веќе утре. Да нема за плати на циркузантите што ги напикаа под измислените бироа. Ќе навивам да им донесат странски инвестиции и да им отворат милион работни места, така ќе можат супата да ја сркаат од лево на десно, сопругите ќе им добијат хоризонтални вагини, а сопрузите трамповски пениси! Ќе навивам за смртта на Македонија зашто само смртта на таа курва може да роди нов живот, образложи на Фејсбук Тричковски.

trickovski-fb-smrt

Тричковски го сквернави Илинден, а тоа му се допаѓа на членството на СДСМ

Бранко Тричковски го сквернави Илинден, а членството на СДСМ тоа го лајкува.

Бранко Тричковски, идеологот на СДСМ и Шарената револуција, на својот Фејсбук профил објави:

“Да победеле комитите во илинденското востание, Македонците ќе виделе што е вмровско ропство уште пред 113 години.“

trickovski-fb-ilinden

Овој бесрамен чин  доаѓа во очи на големиот празник Илинден. Со оваа негова објава се сквернави Илинденското востание, херојската смрт на илинденците, саможртвата на Питу Гули и неговата чета на Мечкин Камен, смртта на јунаците од Слива и голем број други знајни и незнајни борци кои своите млади животи ги дадоа за слобода. Очигледно за шарените револуционери и активисти на СДСМ нема ништо свето. Овие зборови на Тричковски се навреда за македонскиот народ, македонската држава, традиција и историја.

Оваа скандалозна објава на Тричковски им се допаѓа на Тито Беличанец, на Мериглен Демири, Љуми Бекири кои се во првите редови на Шарената револуција, како и над 140 други локални фунционери и активисти на СДСМ. Очигледно дека на СДСМ и на нивните “шарани револуционери“ не им е беше доволно фарбањето и сквернавењето на спомениците на историските ликови и настани во Македонија, па сега посегнаа по најдолно плукање на македонската историја.

Срамота!

Ова на Бранко Тричковски не му е првпат. Тој објави Фејсбук статус и после трагичната смрт на македонските бранители во Куманово минатата година кога ги навредуваше полицајците и им посакуваше смрт: „Полицијците кои денеска не успеаа да загинат во служба на Големиот идиот, ќе имаат можност да се ослободат од усраните животи во првата наредна прилика.“

branko-trickovski-divo-naselje

Народот може да види како СДСМ плука по македонската историја, Илинден и македонските жртви. Тоа народот никогаш нема да им го заборави.

ЌЕ ВЕ ИСТРЕБИМЕ: Перјаниците на Заев посакуваат војна и крвопролевање на Велики Петок

Додека македонските граѓани со добра мисла, се спремаат за најголемиот христијански празник Велигден, новинарските перјаници на Зоран Заев, на ден Велики Петок, на македонските граѓани им посакуваат војна и крвопролевање.

Без „око да им трепне“ во очи на најголемиот христијански празник, Бранко Тричковски во свој стил, со говор на омраза, упатува страшни желби за Македонија.

– Ќе правеле селска војна. Па правете ја! Ќе ве истребиме до последното моронче. Ние нема да ја повториме фаталната грешка на комунистите, пишува тој за Плусинфо.

Опозиционерот Тричковски признава: СДСМ може да победи само на наместени избори!

Опозицискиот новинар и подржувач на СДСМ, Бранко Тричковски на јавноста и е познат по дрските навреди и пцовки упатени кон македонскиот народ.

Тој е силен поддржувач на СДСМ и гласноговорник на политиките од Бихаќка, а во својата најнова колумна признава дека опозициската партија не може да победи на избори.

Односно, Тричковски вели дека СДСМ можа да победи само на наместени избори.

Изборите имаат смисла само ако не се кристално чисти односно ако се наместени во корист на битката против злото, пишува тој.

Тричковски силно посакува СДСМ да победи на изборите, но знае дека на фер и демократски избори, СДСМ нема никакви шанси да го победи ВМРО-ДПМНЕ.

Колумната на Тричковски е објавена во најновиот број на „Слободен печат“ и во негов стил, изобилува со тешки навреди.

ПОРАЗ ВО НАЈАВА: Заев навести дека СДСМ ќе ги изгуби изборите (ВИДЕО)

Kолумнистот Ивор Мицковски, чии ставови изразени во колумни се претежно блиски на опозицијата преку статус на неговиот профил на „Фејсбук“ го критикува денешниот конгрес на опозицијата за кој вели дека е „глумење лудило за промени“.

Реторика кој упатува на подготовка на гласачите кои треба да го прифатат сè поизвесниот пораз на СДСМ, почна да применува лидерот на опозицијата, Зоран Заев, како што одминува времето и се ближи денот кога во Македонија треба да се одржат предвремените парламентарни избори.

Заев во изјава за телевизијата „ТВ21“ истакна дека веќе и не битно кој ќе победи на изборите, што според познавачите на политичката реторика, укажува дека лидерот на опозицијата е свесен дека исходот нема да биде во корист на СДСМ.

– Второстепено значење е кој ќе биде победник на изборите, важно е дека тој ќе мора да има целосен легитимитет и затоа не може да има приближно фер избори туку тие мора да бидат кристално чисти, рече Заев во изјава за „ТВ21“.

Воедно Заев во изјавата спомнува и дека е можно и да не прифатат одржување на избори на 24 април, иако тоа беше договорено во Пржино летово.

Како што знаете СДСМ ги предизвика изборите и СДСМ настојува да се одржат избори. Фер, регуларни и демократски избори. Избори заради избори не ни требаат“, истакна Заев“.

Неговата изјава наиде на бројни критики и од постојаните поддржувачи на СДСМ. Така, новинарот Бранко Тричковски на неговиот профил на „Фејсбук“ напиша:

Не, не, драг мој господине, не ми се верува дека првиот опозиционер можел да смисли ваква работа, од првостепено значење е кој ќе победи на изборите, уште позначајно е тие да загубат, многу е значајно тој што ќе победи и тие што ќе загубат да го доживеат тоа во фер и демокрарска трка која во Македонија, просто, не е можна и, на крајот, екстремно е важно лидерот на опозицијата да не зборува вака, да не мисли вака, да не ги сече дрвата во кампусот на последната надеж на луѓето. На луѓето!“

Trickovski-Zaev

Со сличен став се огласи и колумнистот Ивор Мицковски, чии ставови изразени во колумни се претежно блиски на опозицијата. Тој преку статус на неговиот профил на „Фејсбук“ го критикува денешниот конгрес на опозицијата за кој вели дека е „глумење лудило за промени“.

Mickovski-SDSM

Дечки зае.ете вие програми од пет столбови и декларации. Немоќта и очајот што се чувствуваат после последната сеча, на сета загаденост, на кич узурпацијата која се заканува дека по стоти пат следува, на уморот на поделените и незастапени граѓани, на реалноста која не гази и заборава како патетични противници на злосторство кое повторно ќе победи, последно нешто што ни треба е вашето глумење лудило за промени, вашите институционални формализми и реторичко-популистички успеси за граѓанството. Сакавте да се акомодирате со власта, да станете дел од нивната власт, ајде, направете нешто институционално што ќе ги смени работите“, пишува Мицковски.

Извор: Телеграф.мк