Унгарски медиуми: За Македонците Сорос е чудовиште (ВИДЕО)

Ungarski-mediumi-Makedonija-Soros

Работењето и мешањето во внатрешната политика на Македонија на Џорџ Сорос, беше тема на за прилог на Унгарската телевизија „М1“. Државата од која потекнува и потекнува тој, е една од оние кои се бунат за мешањето на Сорос во внатрешните политички работи на држави низ светот.

Прилогот започнува со протестите на граѓаните, кои во голем број на улиците низ целата држава бараат да се отфрли Тиранската платформа

Од последните избори во декември лани, во Македонија секојдневни се уличните демонстрации. Сега луѓето се излезени на протести бидејќи бараат предвремени избори. Не сакаат СДСМ да формира влада со поддршна на албанските партии, бидејќи албанските партии нивната поддршка ја условуваат со исполнување на редица барања кои се неприфатливи за македонското мнозинство граѓани. На пример, албанскиот јазик да стане официјален на целата територија на државата, се вели во прилогот на унгарската телевизија.

Во прилогот се пренесува и изјава на Борис Дамовски, еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кој зборува за тоа дека Џорџ Сорос преку неговите организации врши влијание врз македонската внатрешна политика и настојува државата да се подели.

Тој е едно чудовиште кое е одговорно не замо за се што се случи во Македонија, туку за тие низ целиот свет, Унгарија е вториот пример за тоа, вели Борис Дамовски.

Во прилогот се пренесува и изјава на Унгарецот Јожеф Шутуш од Војводина, кој три децении живее во Македонија, тој вели дека отпорот кон организациите на Сорос постојано расте кај граѓаните.

Она што тој би сакал да види, во оваа држава да не постојат нации, не постои чување на историјата, традициите, да не се одржува култот на јазикот, просто да се вклопиме во глобалните текови, вели Шутуш.

Унгарската телевизија издвојува време и за цивилната организација „Стоп операција Сорос“, која ги повика нејзините приврзаници да излезат на улиците.

„Сорос надвор од Македонија!“, „Не за владата на Сорос!“ беа натписи на транспарентите кои во текот на месец март демонстрираа ротив влијанието на Џорџ Сорос во оваа балканска држава, се вели во прилогот.

Никола Србов, еден од основачите на СОС Македонија за унгарската телевизија изјави дека постојат докази за тоа дека милијардерот се меша во внатрешната политика на Македонија. Според него, не е случајност ниту тоа што внатрешно политичката криза во Македонија ескалираше во моментот кога Македонија активно се вклучи во одбраната од мигрантскиот бран.

Организациите блиски до фондацијата на Сорос ги дестабилизираат државите долж балканската рута, Турција, Македонија, а најново и Унгарија. Целта им е по дестабилизацијата на овие држави, мигрантите непречено да стасаат до Западна Европа, по балканската рута, а како тоа што однапред ко испланираа, дел од нив да остануваат во државите долж рутата, вели Србов за унгарската телевизија.

Во прилогот се говори и за интервјуто на претседателот Ѓорге Иванов за М1, каде зборува за тоа дека оваа балканска држава е тема на разговори и во САД и додава дека повеќе цивилни организации и членови на конгресот се занимаваат со ова прашање.

Социјалните мрежи се храна за лажните вести преку кои креираат една алтернативна реалност, а на тоа жртвите сме ние тука во Македонија, а бенефитите од тоа ги имаат цивилните организации во Македонија, чии членови се поддржани од мрежата на Џорџ Сорос. Ние сметаме дека еден дел од парите на даночните обрзници на САД се потрошени за финансирање на насилни акции, како што беше палењето на мојата канцеларија за странки. Цивилните организации тврделе дека палењето беше дел од демонстрациите, но во предметот се спроведува истрага, вели Иванов.

Во прилогот се вели и дека активностите на Џорџ Сорос во Македонија предизвикаа бранување и во САД. За тоа пишува и 888.hu. Според оваа интернет страна, Џуидишал воч, организација која ги надгледува активностите на Владите, ќе ги тужи и Министерството за надворешни работи и Агенцијата на Владата со барање да се објават содржините на договорите со Фондацијата Отворено општество и организациите во Македонија кои се исто така блиски со милијардерот Џорџ Сорос, бидејќи го обвинуваат дека се меша во внатрешната политика во Македонија, па дури можно е и тоа дека тој стои и зад уривањето на владата во Македонија.

НЕМА ДА ПОМИНЕ: Провокаторот Талат Џафери исвиркан и вратен назад (ВИДЕО)

Talat-kola-protest

Народот одлучно одговори на ваквите провокации и со негодувања и свирежи го врати назад Џафери.

Пратеникот на ДУИ и кандидат за претседател на Собранието Талат Џафери денеска на најнизок можен начин се обиде да ги испровоцира граѓаните кои во голем број протестираат против Тиранската платформа.

Џафери со автомобил се појави пред масата народ, која се спротивстави на обидите за провокација и го врати назад. Останува енигма дека се работи за смислен пропуст на полицијата на терен, во чии редови пред некој ден на самите протести можеше да се забележи сопругот на Фросина Ременска од СДСМ, Јовче Ременски.

Токму Ременски е одговорен за постапувањето на полицијата, која наместо да блокира свесно го пропуштила Аудито на провокаторот Џафери, кој дрско сакаше да испровоцира и да издејствува реакција на насобраните граѓани, кои и денеска излегоа во масовен број.

Народот одлучно одговори на ваквите провокации и со негодувања и свирежи го врати назад Џафери.

„Џудишал воч“: Бејли и УСАИД на суд поради финансирањето и политичките активности на Сорос во Македонија (ВИДЕО)

Judicial-Watch-press

„Џудишал воч“ објави дека поднеле тужба според Актот за слобода на информации против Стејт департментот и американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) заради податоци и комуникации во врска со финансирањето и политичките активности на Фондацијата Отворено општество – Македонија. Македонската организација, дел од фондацијата „Отворено општество“ на Џорџ Сорос, примила речиси 5 милиони долари од УСАИД од 2012 до 2016 година. Тужбата е поднесена во окружниот суд на САД во округот Колумбија.

Како што информираат од „Џудишал воч“ тужбата ја поднеле откако и американскиот Стејт департмент и УСАИД не им одговориле на нивното барање од 16 февруари во кое барале:

– Сите податоци кои се однесуваат на сите грантови, договори или исплати на средства од страна на Стејт департментот на Фондацијата Отворено општество- Македонија и / или на подружници на Фондацијата. Ова барање ги вклучува сите поврзани барања докуманти за финансирање, овластувања на исплата, или слични записи, како и сите поврзани документи и податоци со евиденција на комуникација помеѓу службеници, вработени, или претставници на Стејт департментот и на службеници, вработени или претставници на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД).

– Сите документи и податоци за комуникација помеѓу службеници, вработени или претставници на Стејт департментот и службеници или претставници на Фондацијата Отворено општество- Македонија и / или други придружни организации на Фондацијата. Ова барање ја вклучува и евиденцијата на комуникацијата испратена од или по наредба на американски амбасадор во Македонија Џес Л. Бејли.

Сите анализи или слични записи за политичките активности на Фондацијата Отворено општество- Македонија и / или други придружни организации на Фондацијата.

Сите пораки пренесени преку SMART системот на Стејт департментот испратени од сите вработени во Владата на САД или вршители на работа под надлежност на шефот на мисијата на американската амбасада во Скопје кои се однесуваат на Фондацијата Отворено општество- Македонија и / или други придружни организации на Фондацијата.

На веб-страницата на УСАИД стои дека во периодот од февруари 2012 до крајот на август 2016, оваа организација префрлила речиси 5 милиони долари на сметката на соросовата Фондација Отворено општество- Македонија, во партнерство со четири локални невладини организации. Веб-страницата на УСАИД нуди директен линк до фондацијата на Сорос (www.soros.org.mk,) и вели дека во проектот биле обучени стотици млади Македонци за тема како што се правото на слобода на здружување, , младински политики, граѓански иницијативи, аргументација и користење на медиумите.

Во февруари, „Џудишал воч“ објави:

Американската влада крајно нетранспарентно потрошила милиони долари на даночните обврзници на САД со цел да ја дестабилизира демократски избраната, централно-десничарската влада во Македонија, и тоа во соработка со милијардерот Џорџ Сорос. Според доказите што ги поседува „Џудишал воч“, Амбасадорот на САД, Џес Бејли соработувал со Фондацијата Отворено општество и префрлил големи суми државни пари на сметката на фондацијата за остварување на целта, што претставува мешање на амбасадорот во внатрешни политички прашања и кршење на Виенската конвенција.

Еве како функционира тајната операција, според извори во Република Македонија и во САД кои обезбедиле документи за „Џудишал воч“ како дел од тековната истрага. Фондацијата Отворено општество има воспоставено и финансирано десетици левичарски, невладини организации во Македонија со цел да ја урне конзервативната влада. Еден македонски владин претставник интервјуиран од страна на „Џудишал воч“ во Вашингтон неодамна ги нарече „пешадијата на Сорос“.

Пешадијата на Сорос ја сочинуваат младински организации и влијателни медиуми кои организираат насилни протести со цел да се поткопаат институциите на државата и владините политики. Една од овие организации ја преведе на македонски јазик и ја дистрибуира книгата „Правила за радикали“ на Сол Алински, која служи како тактички учебник за субверзивни дејности и радикални улични протести. Благодарение на амбасадорот на Обама, кој се уште не е разрешен од страна на претседателот Трамп, американските пари продолжиле да течат кон овие групи, за нивни активности и регрутирање, потврдуваат извори во Македонија и во САД.

Според InsidePhilanthropy.com, Фондацијата Отворено општество на Сорос можеби е и најголемата филантропска организација што некогаш била создадена, со филијали во 37 земји. Додека Фондацијата Гејтс троши повеќе пари, Фондацијата Отворено општество има поголеми димензии во светот благодарение на многу од нејзините локални канцеларии, вклучувајќи ги и тие низ Африка. Буџетот на Фондацијата Отворено општество ќе биде околу 930 милиони долари…

Активностите на амбасадорот Бејли и финансирањето на Фондацијата Отворено општество од страна на УСАИД неодамна се најдоа и под конгресна истрага. На 17 јануари, 2017 година, републиканскиот сенатор Мајк Ли испрати писмо до Бејли барајќи од него да ја објасни врската на Стејт департментот со Фондацијата Отворено општество. На 24 февруари 2017 година, републиканските конгресмени Крис Смит и Луи Гомерт и други побараа одамериканската Канцеларија за одговорност на Владата да се спроведе истрага и ревизија на активностите на Стејт департментот и на УСАИД и можно мешање во внатрешните политички работи во Македонија и кршење на Виенската конвенција за дипломатски односи.

– Изгледа дека администрацијата на Обама ги користела парите на даночните обврзници, во обид да го финансира работењето на Сорос. Стејт департментот и УСАИД под администрацијата на Трамп треба се организираат и да ги откријат деталите на врската меѓу Обама и Сорос, изјави претседателот на „Џудишал воч“ Том Фитон.

Димовски распали по Села: Свесен си за твојата неспособност, па мора да изиграваш најголем Албанец

Ilija-Dimovski-do-Sela

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница го предупреди Зијадин Села да престане својата неспособност како градоначалник на Струга да ја префрла на ВМРО-ДПМНЕ и немајќи што друго да изиграва најголем Албанец со тоа што со сите свои изјави ги навредува Македонците.

-Господине Села вие си играте со чувствата на граѓните кога тврдите дека не постојат Македонци, а исто и колегите од СДСМ заради тоа што вашите три пратеници се клучни во ова Собрание и ниту еднаш не ја осудија вашата изјава со која што тврдите дека Македонци не постоеле од пред 100 години. Знаете, за да постои геноцид мора да има тенденција на намалување на население, а не на зголемување на население. Пример, во вашето родно село пред 100 години пола од населението биле Македонци. Денес нема ниту еден Македонец. Во вашето родно село пред 100 години имало црква но во 1960 година таа црква е срушена. Можеби на тоа треба да дадете одговор, рече Димовски.

Димовски го потсети Села дека Струга се дави од запалената депонија која што им смета и на Македонците и на Албанците, но дека Села наместо да го реши проблемот продава приказни за некакви геноциди и празен национализам.

-Ве молам немојте да отварате вакви теми и да ги злоупотребувате чувствата на граѓаните за дневна политика и да се правите најголем Албанец тука поради тоа што немате што друго да понудите. Заради тоа што десет дена Струга е загадена од запалената депонија за која што ништо не сте направиле додека бевте градоначалник па да одговарате зошто не само Македонци, туку и Албанци да дишат најнечист воздух во Република Македонија последниве 10 дена и тука ќе продавате патриотизам и ќе кажувате геноциди и ќе хушкате народ против народ. Немој да заборавите дека дека обичните луѓе и Македонци и Албанци и Турци и сите останати кои што живееле и во Струга и во Велес никогаш немале проблем помеѓу себе да живеат, никогаш немале проблем да си помагаат, никогаш немале проблем да си честитаат Велигден или Курбан Бајрам, си помагале во секоја прилика. Немањето концепт како да се дојде на власт освен да се крене омраза на Албанците спрема ВМРО-ДПМНЕ е метод во кој што вие учествувавте, а го водеше СДСМ. Ги злоупотребувате луѓето. Еден ден вие ќе ја плаќате цената од Албанците не од Македонците, заради тоа што вие потфрливте како градоначалник на Струга. Заради тоа што некој друг во Тетово потфрли како градоначалник и сите ваши неуспеси ги префрлате на сметка на ВМРО-ДПМНЕ. Зошто? Заради тоа што треба да се вратите во Струга и да кажете што не сте направиле? Е не го кажувате то вам ви е полесно да кажете овие ВМРО се вакви, овие ВМРО се такви, овие ВМРО се незнам што. Ве молам, не чепкајте по теми кои што не ги познавате, второ по теми кои што предизвикуваат негативни реакции, додаде Илија Димовски.

ВИДЕО ДОКАЗИ: Тиранската платформа има за цел да го промени Уставот, СДСМ потврди дека се согласува со неа

Zaev-alnanci-zname

Тиранската платформа која СДСМ ја прифати и која е направена со помош на туѓа држава веќе подолг период е топ тема во јавноста.

Меѓу другото, со Тиранската платформа се предвидува постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија“.

Според ова, Тиранската платформа има за цел да го промени Уставот, а доколку албанскиот јазик со неговото писмо стане официјален јазик, тоа би значело и дека ќе се воведе двојазичност на целата територија на Македонија. Но, освен тоа, Артан Груби, кој е шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети рече дека се предвидуваат и казни од 3.000 до 5.000 евра за неупотреба на албанскиот јазик.

Тој посочи и дека албанскиот јазик ќе се вметне и на банкнотите и монетите.

-Како член 8 од овој Закон, и банкнотите и монетите ќе бидат на албански.

Потврда за измените во Законот за јазици, но во и Уставот дојде и од првиот човек на ДУИ, Али Ахмети. Тој вели дека доколку биде претседател на Собранието, парламентарната седница ќе ја водел на албански јазик.

-Во парламентот на Република Македонија, ако јас сум претседател ќе зборувам на албански. Треба парламентарната седница да ја водам на албански јазик. И во говорна и во пишана форма, албанскиот треба да се користи во сите државни институции. Тоа значи официјална употреба на албанскиот јазик. Во овој момент албанскиот јазик се користи само на локално ниво, истакна Ахмети.

Освен јазикот, предмет на платформата се знамето, химната и државниот грб. Во Тиранската платформа како една од точките е и „сеопфатна дебата за знамето, химната и за државниот грб на Република Македонија, со цел државните симболи да ја рефлектираат општествената мултиетничност и етничката рамноправност.“

-Прашањето на химната, значи вие имате ситуација каде што втората по големина етничка заедница не ја прифаќа таа химна, бидејќи ги исклучува нив. Ги исклучува во секој аспект од таа химна и ние велиме за да бидеме полојални, за да бидеме инклузивни, за да можеме сите да станеме на иста химна, таа химна треба да не претставува и нас. Меѓутоа, за тоа треба двотретинско мнозинство, вели Груби.

Македонската јавност не заборава ниту на скандалозните изјави на лидерот на Алијанса за Албанците, Зијандин Села, кој велеше дека со пописот од пред 100 години не постои Македонски народ. Според него, Албанците сакаат да ги сменат знамето и химната.

-Потребите на Албанците не се еден Премиер кој ќе дава заклетва пред знаме и химна кои ни сакаме да ги смениме, рече Села.

Инаку, СДСМ заедно со Тиранската платформа која ја прифати сака да усвои Резолуција во Собранието со која би се осудил наводен геноцид врз албанскиот народ во Македонија од 1912 до 1956 година.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во интервјуто за ХРТ на почетокот од март потврдува дека дел од договорот за коалицирање со ДУИ, е носење на резолуција за осуда на геноцид кој наводно бил направен врз Албанците минатиот век.

Историски потврдени факти се дека балистичкото движење кое за време на Втората светска војна било на страната на фашистите биле во судир со партизаните, кои ја создадоа асномска Македонија, и чиј судир продолжи по нејзното создавање. Втората власт која била во отворен судир со балистичкото движење чија цел било создавање Голема Албанија е српската власт, која била воспоставена меѓу двете светски војни. Практично, Заев признава дека прифатил да се осудат Србите и партизаните како геноциден народ.

Ова преставува голема навреда за партизанското движење и удар на асномска Македонија. Партизаните ако се прогласат за геноцидни, тогаш се негира и создавањето на асномската македонска држава.

Тиранската платформа има за цел и да ги маргинализира другите етнички групи во Македонија. Со неа се предвидува „правилно спроведување на принципот на мултиетничноста во Уставот на РМ, каде што Албанците се сметаат за државотворна нација, поддржување секаква правна и уставна иницијатива што ja засилува националната рамноправност за албанското население“.

Ова би значело дека малцинствата како Србите, Турците, Власите, Бошњаците, Ромите и другите ќе бидат маргинализирани, затоа што Македонија од мултиетничко општество би станала бинационална држава.

Уште кон крајот на минатата година албанските медиуми пишуваа дека премиерот на Албанија Еди Рама подготвил документ за сите албански партии со Македонија кои добиле мандати на изборите.

Албанската телевизија „Визион Плус“ уште на 28-ми декември објави информација, која подоцна беше пренесена од повеќе медиуми, дека платформата е составена од албанската влада.

-Официјална Тирана има подготвено нацрт документ за албанските политички партии во Македонија. „Визион Плус“ дознава дека премиерот Еди Рама ќе им го пренесе овој документ на лидерите на политичките субјекти. На тој документ се бара унификација на интересите на Албанците, објави тогаш телевизијата.

Дека СДСМ ја прифатила платформата потврдија и политичарите од партијата, но и од ДУИ.

Мухамед Зекири од СДСМ рече дека СДСМ кажала оти нема никаков проблем со платформата.

-Ние сме кажале дека СДСМ нема никако проблем со декларацијата, сега стана позната како платформа. Со декларацијата, со барањата, во завршна фаза сме со преговорите, нема што да криеме од граѓаните, истакна Зекири.

Потврда за договорот меѓу СДСМ и ДУИ дојде и од Бујар Османи.

-За тие точки се дискутирало и се усогласени, посочи Османи.

Иако СДСМ се уште негира дека не постои Тиранска платформа, туку само т.н. владина програма албанските политичари велат дека таква програма е неприфатлива, туку дека се прифаќа само платформата.

Тахир Хани од ДУИ вели дека нема зошто партијата од која тој доаѓа и другите албански политички субјекти да се соединат околу програмата на СДСМ.

Еди Рама продолжува со мешање во внатрешните работи на Македонија (ВИДЕО)

Edi-Rama-za-Makedonija

Албанскиот премиер Еди Рама, покровителот на Тиранската платформа која е вовед во федерализација и разнебитување на македонската држава продолжува да се меша во внатрешни работи на нашата земја. За Рама, Македонија е веќе бинационална држава.

Рама во своето последно интервју за една албанска телевиизија ги заборава останатите етнички групи, односно делови од народи што живеат во земјава и вели дека населението било составено од Македонци и Албанци. Според овие зборови на Рама, Македонија е веќе бинационала држава.

-Албанците не се бегалци во Македонија, тие се интегрален дел од населението со две различно националности, тоа се Македонците и Албанците, вели Рама.

Рама во интервјуто заканувалки вели дека бaз Албанците ќе ја снемало Македонија и лаже дека Албанците биле третирани како граѓани од втор ред , иако фактите говорат дека тие имаат многу поголеми права од кое било малцинство во Европа.

-Нашите соседи имаат еден државотворен нaрод без кој нема Македонија и тие се замислуваат дека можат да ги третираат како граѓани од втор ред, вели Рама.

Во интервјуто Рама се обидува да се “испере“ за Тиранската платформа, тврдејќи дека тој немал никаков удел, иако фотографиите од потпишувањето на Божиќ и претходните изјави го демантираат.

Претседателот на партијата Црвено-црна Алијанса од Албанија,  Крешник Спахиу неодамна потврди дека Тиранската платформа е масло на Еди Рама и како што вели, тој станува дел за начинот на кој треба да се формира македонската Влада, држејќи тотално страна на линијата на Сорос.

Tој во емисијата „Ora e intervistes“ на телевизијата Ора њус, која е лидер на пазарот на медиуми во Албанија вели дека се знае оти Заев е финансиран на директен начин од Сорос, па дури и дека прислушуваните разговори се финансирани од Сорос.

-Албанскиот Премиер и Тирана изиграа многу погрешно, изиграа погрешно затоа што ситуацијата во Македонија е многу чувствителна, многу кршлива, многу нестабилна и во одреден момент албанскиот Премиер станува дел, станува едностран дел за начинот на кој треба да се формира Влада држејќи тотално страна на линијата на Сорос. Затоа што се знае дека Заев е финансиран на директен начин се знае дури и дека прислушуваните телефонски разговори беа финансирани од Сорос и сигурно дека му се даде причина на претседателот Иванов да не го даде мандатот и да ја обвини Тирана за мешање во внатрешните работи и дестабилизација на Македонија, истакна Спахиу.

Албанските медиуми уште кон крајот на минатата година пишуваа дека премиерот на Албанија Еди Рама подготвил документ за сите албански партии со Македонија кои добиле мандати на изборите. И покрај обидите за негирање дека Платформата на албанските партии од Македонија е создадена и потпишана во Тирана, албанската телевизија „Визион Плус“ на 28-ми декември објави информација, која подоцна беше пренесена од повеќе медиуми, дека платформата е составена од албанската влада.

-Официјална Тирана има подготвено нацрт документ за албанските политички партии во Македонија. „Визион Плус“ дознава дека утре премиерот Еди Рама ќе им го пренесе овој документ на лидерите на политичките субјекти. На тој документ се бара унификација на интересите на Албанците, објави телевизијата.

rama albanski politicni partii

Албанските партии ги имаат веќе потврдено овие информации во врска со средбата со премиерот на Албанија.

-Формирањето на нова Влада во Македонија претставува еден посебен интерес за официјална Тирана. Формирањето на Влада во Скопје дефинитивно зависи од ставот кој ќе го заземат албанските партии таму. Албанската Влада има подготвено еден советодавен документ за сите албански партии во Македонија каде ја пренесува својата позиција околу ставот на албанскиот фактор во соседната држава. „Визион Плус“ дознава дека албанскиот премиер Еди Рама ќе го предаде ова писмо на состанокот во четврток со лидерите и претставниците на албанските политички субјекти, велат од албанската телевизија.

Во прилогот на телевизијата се наведува дека најголемиот интерес на официјална Тирана е да има едно покомплетно претставување во идната Влада во Скопје, а со цел да се предизвика конструктивен притисок од овие субјекти за одбрана на интересите на сите Албанци во Македонија.

Петров за РСМ: Нерелевантно е барањето на пратениците од СДСМ за прекин на седницата

Todor-Petrov-RSM

За да се заврши оваа конститутивна седница мора да се испочитува Деловникот на Собранието. Изборот на Претседател се врши по предлог на Комисијата за избори и именување и најмалку 20 пратеници, вели за Радио Слободна Македонија, Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес, Тодор Петров.

Според него, во тек е расправата по формирање Комисија за избори и именување, така што, како што вели, нерелевантно е барањето на пратениците од СДСМ за прекин на седницата, избор на Претседател па продолжување на расправата по точката за формирање Комисија за избори и именување, затоа што на тој начин се суспендира правото на членовите на Комисијата.

Петров вели дека Членот 90 е исцрпен.

– Членот 90 е исцрпен. Мандат за состав на Влада се дава само на еден мандатар. Постојат држави чии Устави предвидуваат втор, па дури и трет мандатар на партиите со најголем број на пратеници по редоследот на пратенички места во Собранието. Меѓутоа, таа можност кај нас во Уставот не постои, посочи Петров.

Вели дека е погрешно читањето на Уставот ако се смета дека наводно треба да заврши конститутивната седница, па оттогаш да почнат да течат роковите за доверување мандат.

– Доколку беше така, немаше пратениците да чекаат ред, туку веднаш ќе интервенираа за злоупотреба на службената должност од Претседателот кога го довери мандатот на 9-тиот во рок од 10 дена од верификацијата на мандатот на пратениците, на 30 декември. Меѓутоа, тоа не се случи, ниту од СДСМ како реакција, протест, ниту од ДУИ или од другите партии кои што имаат пратеници во Собранието, потсетува Петров.

Посочува дека партиите ја прифатиле логиката, бидејќи, како што вели, не постои други читање освен тоа дека конституирањето на Собранието не завршува со исцрпувањето на дневниот ред од конститутивната седница.

-Конституирањето на Собранието започнува и завршува со верификација на мандатот на пратениците. Тоа се врши како прва точка за да почнат да работат со сите права и обврски утврдени во Уставот и Деловникот за работа. Затоа Претседателот на Републиката во рок од 10 дена, според членот 90, го доверил мандатот на кандидат од партија, односно партии со мнозинство со Собранието, потенцира Петров.

Албанските медиуми со провокација и со понижување кон Македонците во Струмица (СКРИЕНА КАМЕРА)

Albanec-vo-Strumica

Невкусно и понижувачки, албанските медиуми ги провоцираат Македонците во Струмица испраќајќи скриена камера и новинар, кој на албански јазик му се обраќа на пазарџија за да купи мандарини.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори жестоко и соодветно ако СДСМ се обиде насилно да избере претседател на Собрание

Gruevski-nova-sportska-sala

Доколку СДСМ влезе во такво сценарио за кое се заговара деновиве на неправно, незаконско, недемократско, неделовничко однесување во Парламентот, треба да знае дека ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира остро, а треба да очекува дека и народот во Македонија ќе има сериозна реакција според она што можеме да го видиме деновиве.

Ова денес го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи ја новинарско прашање околу гласините дека СДСМ планира насилен избор на претседател на Собранието.

-Тоа би било голема грешка на СДСМ во правец на нарушување на демократијата на Република Македонија и нарушување на стабилноста во земјата. Народот е прилично сензибилитиран, народот е свесен дека Заев има преземено обврски, дека добива фактура која сама ја договорил, дека ќиријата му е висока, но народот и државата не се должни да ја плаќаат неговата фактура и тој треба да го знае тоа. Овој народ е свесен, знае што се случува, гледа какви обврски преземал Заев и неговата банда од СДСМ криминалци и реагира секојдневно на улиците. Го предупредувам да не си поигрува со демократијата во Република Македонија, да не си поигрува со народот бидејќи оваа држава не е негова, државата е на народот и тој не може зад грбот на народот да договара одредени сценарија, платформи од туѓи држави и тоа после избори и откако ги исполажа луѓето. Да не мисли дека тоа ќе помине туку така и дека народот ќе остане со скрстени раце. ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори жестоко и ќе одговори соодветно, дециден е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

ФОТО+ВИДЕО: Нападнатото момче ги демаскираше лагите „Погледнете што ми направи пратеникот на СДСМ Максим Димитриевски“

Maksim-SDSM-pretepal-momce

Пратненикот на СДСМ Максим Димитриевски ме претепа во кафеана затоа што не сакав да седам со него на иста маса. Вака нападнатото 28 годишно момче од Куманово го објаснува вчерашниот инцидент во кој според него пратеникот на СДСМ го нападнал во кафеана.

Maksim-SDSM-pretepal-momce-1

Момчето вели дека откако на Димитриевски му било кажано дека не сакаат да седи со нив, тој почнал да ги навредува, по што брутално го нападнал момчето.

-До инцидентот дојде кога музичарот дојде кај нас да свири, си порачавме македонска песна. Тогаш дојде Максим, се приближи на нашата маса. Културно му кажавме дека не сакаме да биде со нас тука. Тој си отиде, го викна музичарот и ни ја изгаси музиката. Потоа отидов да прашам зошто го сторил тоа? Тој почна да не навредува, да не пцуе и го прашав зошто прави така? Се заврти кон мене, ми удри два бокса и потоа викнавме полиција, тврди нападнатото момче.

Вели и дека како последица на ударите од Димитриевски, тој има еден скршен и еден напукнат заб.

-Еден заб ми е скршен, еден ми е напукнат и во пределот на устата сум повреден. Расцепени ми се усните и исто така имам модринки во пределот на усните, рече момчето.

Maksim-SDSM-pretepal-momce-2