ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да престане да се однесува како опозиција

VMRO-Nov-Stab

Владата на ВМРО-ДПМНЕ беше посветена на реформи и мерки за подобрување на стандардот на граѓаните, за разлика од владата на СДСМ која, како што велат, уште од првиот ден започнала со спроведување на антиреформи и креирање на црна пропаганда против раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата треба да престане да се однесува како да е опозиција и да почне да го реализира она што им го ветила на граѓаните, се вели во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Најдобар доказ за тоа, додаваат од партијата, се новите работни места кои се отвараат. Според ВМРО-ДПМНЕ Заводот за статистика во Република Македонија вработени се 734.000 граѓани, односно има 20.000 повеќе граѓани кои се вработени во однос на истиот период лани. Бројот на невработени лица е намален за 13.000. Во моментов невработеноста е на рекордно најниско ниво од осамостојувањето на државата и сега изнесува 22.9 проценти,

– Граѓаните на Република Македонија ја воочуваат разликата. ВМРО -ДПМНЕ се што имаше ветено, работеше деноноќно за да го оствари ветеното, со цел да го оправда гласот на народот. Бидејќи народот очекува исполнување на ветеното. СДС започна со најави за уривање, блокирање и укинување, а граѓаните ја бараат ветената минимална плата од 16.000 денари и просечна плата од 30.000 денари, додека докторите очекуваат плата од 100.000 денари. Граѓаните од СДС ги очекуваат и новите 500 километри автопат кои им ги вети, но и економскиот раст од 5 проценти годишно, како и повратот на 15 проценти од ДДВ, се вели во соопштението.

Во него се додава дека сите очекуваат СДСМ да го оствари и ветувањето за брз влез во НАТО и ЕУ без притоа да се задира во идентитетските прашања и да се прават договори на штета на македонскиот народ.

– Без разлика на повторувањето на грчките црвени линии од страна на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, СДС има обврска да не ги повтори грешките со изневерените очекувања како при ветувањето за по еден вработен од секое семејство. Затоа време е СДС да започне да го реализира ветеното, а не да се однесува како опозиција, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека Македонија се сака со дела, со многу работа и одрекувања.

ВМРО-ДПМНЕ: Само заради непринципиелната блокада на Грција, Македонија не е членка на НАТО

vmro-dpmne-glaven-stab

Република Македонија ги исполни сите услови за членство во НАТО уште во 2008 година на самитот во Букурешт. Само заради непринципиелната блокада од страна на Република Грција во моментов Македонија не е членка на НАТО. Впрочем и со пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг од 2011 година, се потврди дека Грција ги прекршила одредбите од времената спогодба, ставајќи вето на влезот на Република Македонија во НАТО, се наведува во денешното соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, а во врска со изјавите на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас.

-ВМРО-ДПМНЕ смета дека процесот веднаш треба да се деблокира и да се исправат неправедните одлуки. Република Македонија заслужува да стане членка на НАТО што е можно побргу. Со нашето учество во меѓународните мисии, сите овие години покажавме дека имаме капацитет и знаење да бидеме рамноправен партнер, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека изјавите на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во кои се повторуваат црвените линии на Република Грција не одат во прилог на добрососедските односи.

-Со изјавата дека Република Македонија ќе може да стане членка на НАТО дури откако ќе се реши проблемот кој Грција го има со нашето име, Коѕијас не придонесува за надминување на проблемот. Напоменувањето дека Грција нема да потклекне под притисоците за зачленување на Република Македонија во НАТО под времената референца може да доведе до дополнително закопување на двете страни во сопствените ровови. Зоран Заев и новата влада ветија на граѓаните дека многу бргу ќе ја внесат Република Македонија во НАТО и ЕУ. Зоран Заев и СДС мора да ги исполнат ветувањата токму како што беа дадени. Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО час поскоро, но притоа да не се задира во идентитетските прашања и да не се склучуваат договoри на штета на Македонскиот народ и држава, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ФОТО: Груевски и Тодоров во разговор по денешниот обид за атентат

Todorov-Gruevski

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска оствари разговор со високиот фунционер на партијата Никола Тодоров по денешниот обид за атентат врз довчерашниот министер за здравство и заменик претседател на Владата.

Груевски денеска на прес-конференција истакна дека обидот за убиство бил недвосмислен, свиреп и со умисла.

-Пукано е од непосредна близина во главата на Никола Тодоров. Присебноста и брзата реакција во дел од секундата го спасија Тодоров од првиот испукан куршум, а реакцијата на полицијата од вториот испукан куршум. Тие делови од секундата одлучија Тодоров да е жив, а неговите две деца да не се сираци. Овој обид за убиство не дојде ниту случајно, ниту без подготовка на атмосфера за тоа

СДСМ, Зоран Заев, куп невладини организации финансирани од соросовите инсталациуи, Шарената платеничка револуција, нагласи Груевски, цели три години градат атмосфера за ова денес да се случи.

Денешниот обид за убиство не беше случаен, бил подготвуван. Денес било трагано по него, со одење во неговиот дом и веќе е јасно дека е политички поттикнато со градење атмосфера против Тодоров.

Груевски: СДСМ три години градеше атмосфера за да се случи ова денес, обидот за убиство не дојде случајно

Gruevski-pres

Денес во Македонија се случи обид за атентат врз Никола Тодоров кој до пред неколку часа беше заменик на претседателот на Владата и министер за здравство, кој истовремено е член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, носител на изборната единица 2 и шеф на Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ, истакна на денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски чие обраќање ви го пренесуваме интегрално во продолжение.

-Обидот за убиство беше недвосмислен свиреп и со умисла. Пукано е од непосредна близина во главата на Никола Тодоров. Присебноста и брзата реакција во дел од секундата го спасија Тодоров од првиот испукан куршум, а реакцијата на полицијата од вториот испукан куршум. Тие делови од секундата одлучија Тодоров да е жив, а неговите две деца да не се сираци. Овој обид за убиство не дојде ниту случајно, ниту без подготовка на атмосфера за тоа

СДСМ, Зоран Заев, куп невладини организации финансирани од соросовите инсталациуи, Шарената платеничка револуција цели три години градат атмосфера за ова денес да се случи. И се со единствена цел, СДСМ да дојде на власт, Зоран Заев да стане премиер, ВМРО-ДПМНЕ да се испрати во опозиција и по можност да се уништи.

Врз Тодоров и врз сите нас три години се фрлаат етикети, лажни обвинувања, се манипулира со се што работевме. Со лажни информации се создаваше хистерија и се користеа сите методи за наше оцрнување и прикажување со најцрно светло.

Денешниот обид за убиство не беше случаен, бил подготвуван. Денес било трагано по него, со одење во неговиот дом и веќе е јасно дека е политички поттикнато со градење атмосфера против Тодоров.

Од 2014 година сите тие, СДСМ, Зоран Заев, НВО, платените таканаречени револуции, дел од новинарската дела и многу други нивни поддржувачи, Никола Тодоров кој чесно и одговорно си ја извршуваше својата функција го нарекуваа министер за смрт. За да дојдат на власт, за да го убедат народот нас да не мрази, а нив да ги изгласа поигрувајќи се и злоупотребувајќи ги чувтсвата и емоциите на народот, а особено на блиски на пациенти кои починале или се во одредена тешкотија, оваа платеничка и злосторничка група алчна за власт непрекидно и континуирано со лаги и манипулации градеа атмосфера која денес резулатираше со обид за атентат на Никола Тодоров.

И ова не е прв случај.

Пред околу две недели, ден по незаконското гласање на Талат Џафери во домот на родителите на Антонио Милошоски беше пронајдена бомба која за среќа не експлодирала како што тоа некој го планирал. Ако експлодирала ќе имаше жртви, а во прв ред тоа ќе беа или пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски и поранешен министер за надворешни работи или неговите родители.

Денес ден по изборот на Зоран Заев за премиер имаме обид за убиство врз Никола Тодоров.

Пред неколку дена со влез во зградата каде живее Гордана Јанкулоска, непознати лица влегле и го демолирале нејзиниот автомобил очигледно како порака од некого.

Вакво однесување СДСМ имаа и кога дојдоа на власт во 2002-рата, кога вечерта по објавување на резултатите во возилото во кое се движев беше испукан куршум, кој за среќа не ме погоди.

Сторителот не се најде тогаш, сторителот не е најден ни во случајот со поставената бомба во дворот на родителите на Антонио Милошоски.

За среќа, денешниот сторител е совладан од полицијата на лице место, доколку не беше совладан, доколку случајно не се најде полицијата да го совладаат и доколку избегаше, можеби и него немаше да може да го најдат.

Се прашувам дали за ова се бореа сите поддржувачи на СДСМ, и оние од внатре и оние однадвор. Дали ова е животот кој од денес требаше да дојде во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ е под напад, под оган од сите страни и со сите средства. Ова е хајка и поттикнување на одмазднички акции.

Очигледно вака ја замислува демократијата СДСМ. Ова е срам за државата. Срам за демократијата и за ова како поттикнувачи своја вина носат сите оние кои ја потпалуваа атмосферата и народот исто така беше потпалуван од нив цели три години,  со цел да дојдат на власт бидејќи поинаку со идеи, со работа, со резултати не можеа да дојдат на власт.

Три години секој ден по улиците го слушаме зборот револуција, не зависно дали е во контекст на таканаречената револуција или во било кој друг контекст.

Нормална последица во подгревањето атмосфера за револуција е да заврши со убиство односно обид за убиство како што имаше денес врз Никола Тодоров или пред две недели врз Антонио Милошоски.

Напоменувам дека повеќемина од раководството на ВМРО-ДПМНЕ се под закана во ваква креирана атмосфера. Јас лично и моето семејство подолг период сме под јавна закана од повеќе страни, тргнувајќи од соопштенијата на ОНА, па преку разни криминални и политичко-новинарски структури кои објавуваат статии како го змаислувале моето убиство и погреб.

Инспиратор, мотиватор, подготвувач на оваа атмосфера е тој кој три години во немоќ по нормален пат да дојде на власт ја гради.

Затоа ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност, одговорност од сторители, но и од поттикнувачите.

Ова дело може да се повтори, може да се повтори на било кој друг и било кога. Денешниот случај е само кулминација на се она што се гради како атмосфера подолг период во Македонија. овој случај, овој подмолен чин нема  да не заплаши, ниту ќе не премисли во нашето делување.

Ние ќе продолжиме да бидеме на страната на вистината, на страната на правдата, на страната на државните и на страната на националните интереси на Република Македонија.

Груевски до СДСМ: Знам дека најмалку во првите 6 месеци вашата неспособност ќе ја прикривате со префрлање на вината на нас

Gruevski-obrakjanje-Sobranie

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва се обрати во Собранието на Република Македонија.

-Од утре, СДСМ ја превзема одговорноста за водење на државата. Однапред знам, дека најмалку во првите 6 месеци, неспособноста ќе ја прикривате со префрлање на вината на нас, ќе се занимавате со нас, ќе ја омаловажувате нашата работа, и тоа ќе се обидете да го претставите како оправдувања на вашите неуспеси, на нереалните ветувања и неспособноста. Но, после 26 години демократија, народот е толку свесен и толку искусен, што тоа нема да ви помине, истакна Груевски.

Груевски: Во последните години бевме предмет на операција на надворешни центри со цел промена на власта

Nikola-Gruevski-Sobranie

ВМРО-ДПМНЕ беше на власт речиси 11 години. Направи многу реформи и крупен исчекор напред во секоја сфера. Се решија многу проблеми, се работеше многу и се добија и многу позитивни резултати, за многумина над очекувањата. Македонија немала власт со поголем учинок и напредок од оваа во овој период, истакна на собраниската седница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

-Сепак, во последните неколку години очигледно бевме предмет на операција на надворешни центри со цел промена на власта. И покрај тоа, на последните избори, народот гласајќи ни даде најголема доверба. Но, со понатамошни напори, и покрај јасната победа, и покрај долгогодишниот воспоставен принцип на коалицирање на победник со победник, помеѓу партијата со најголем број освоени гласови во земјата, и партијата со најголем број гласови од албанската заедница во Македонија, со прекршување на овој принцип, кој беше јавно баран токму од оние кои го прекршија, како и со понатамошни чекори спротивни на деловникот, законот и уставот при изборот на претседател на Собранието, и особено спротивни на вољата на мнозинството народ, со примена на аргументот на силата и моќта, се издејствува ново мнозинство, а наскоро и нова влада. Непринципиелно, на сила и недемократски. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија направија се што е во наша моќ до моментот до кој не беше јасно дека одејќи понатаму Македонија и граѓаните во неа ќе имаат многу поголема штета отколку корист. Личните и партиските интереси, повторно ги ставивме под државните интереси, посочи Груевски.

Според него, главна причина за надворешната операција била токму нивната политика во однос на името.

-Главната причина за оваа надворешна операција беше нашата политика во однос на барање на фер решение за проблемот со името, кое не го добивме, и како резултат на тоа се уште не ја добивме заслужената покана за членство во НАТО и преговорите за влез во ЕУ, кои беа и ќе останат стратешка цел на ВМРО-ДПМНЕ. Сепак, покрај оваа стратешка цел, стратешка цел е и фер решение, а не наметнато решение кое ќе не обезличи како народ, како нација и како држава. Од новото  мнозинство  се очекува поинаков пристап по ова прашање. Времето ќе покаже кој бил во право, додава Груевски.

СЈО по налог на СДСМ ќе го уништува ВМРО-ДПМНЕ

SJO

Со­ци­јал­де­мо­крат­ско­то ја­бан­џи­ско оруж­је (СЈО) по­тфр­ли во ис­пол­ну­ва­ње­то на на­ло­же­но­то. Да, мо­же­би де­лум­но и ус­пеа во ми­си­ја­та „со две ра­це“ да по­мог­не во на­мет­ну­ва­ње­то на За­ев за ман­да­тар, но нес­по­рен факт е де­ка му тре­ба про­дол­же­ние на сопс­тве­ни­от ман­дат. СЈО е да­ле­ку од фи­ни­ши­ра­ње на сво­е­то не­де­ло. Крај­на­та цел е уни­шту­ва­ње­то на опо­нен­тот на па­те­тич­ни­от мур­тин­ски спа­си­тел. Сè до­де­ка Гру­ев­ски и ВМРО-ДПМНЕ се при­сут­ни во јав­но­ста, СДС без М не­ма да ја има по­са­ку­ва­на­та сло­бо­да за да ги ис­по­ра­ча да­де­ни­те ве­ту­ва­ња, кои и го про­тур­каа до ов­де. А дол­гот е го­лем и ви­си над де­моН­крат­ски­те по­ри­ви и гла­ви. Не Ја­не­ва, пра­шај­те ја Мо­ге­ри­ни…

По­не­дел­нич­ки, Ка­ти­ца по­втор­но ја из­не­на­ди јав­но­ста. Мно­гу­ми­на на­ив­ни со­ци­јал­де­мо­кра­ти „пад­наа“ во не­свест за­тоа што, ве­ру­ва­ле или не, Ја­не­ва по­ба­ра про­дол­же­ние на ман­да­тот на СЈО?! За­чу­де­но­ста од овој чин не­ми­нов­но про­из­ле­зе од ед­на мно­гу ед­но­став­на при­чи­на. Па чу­му Ка­ти­ца ба­ра про­дол­же­ние на ман­да­тот, ко­га це­лос­но си ја из­вр­ши за­да­ча­та за ко­ја бе­ше соз­да­де­но СЈО? Зо­што по­ба­ра нов ман­дат ко­га ус­пеа во ни­е­тот и во ми­си­ја­та да му обез­бе­ди ман­дат на За­ев? Па не­ли тоа бе­ше и по­ен­та­та на оваа ан­ти­прав­на и пар­ти­ска фор­ма­ци­ја? Или, се­пак, спе­ци­јал­ци­те стиг­наа до цел­та на­ло­же­на од на­ло­го­да­ве­цот од ри­дот?

Да, иа­ко дел од пред­ви­де­но­то е ис­пол­не­то, крај­на­та цел на па­ра­ин­сти­ту­ци­ја­та е да­ле­ку од сво­јот фи­ниш. СЈО не го за­вр­ши сво­е­то не­де­ло. Крај­на­та цел е уни­шту­ва­ње­то на опо­нен­тот на па­те­тич­ни­от мур­тин­ски спа­си­тел. Сѐ до­де­ка Гру­ев­ски и ВМРО-ДПМНЕ се при­сут­ни во јав­но­ста, СДС без М не­ма да ја има по­са­ку­ва­на­та сло­бо­да за да ги ис­по­ра­ча да­де­ни­те ве­ту­ва­ња што и го про­тур­каа до ов­де. А дол­гот е го­лем и ви­си над де­моН­крат­ски­те по­ри­ви и гла­ви. И та­ка, ми­си­ја­та на Ја­не­ва и неј­зи­на­та пар­ти­ска по­друж­ни­ца бе­ше ток­му де­вал­ва­ци­ја и раз­не­би­ту­ва­ње на по­ли­тич­ки­те фа­кто­ри што се гри­жат за на­ци­о­нал­но­то и за уни­тар­но­ста на др­жа­ва­та. Ва­ка, де­лум­на­та ис­пол­не­тост на за­да­чи­те зна­чи са­мо не­моќ­на ма­ри­о­нет­ска вла­да, ко­ја стар­ту­ва од по­зи­ци­ја на сло­бо­ден пад и сил­но ќе „трес­не“ при пр­ви­от пре­диз­вик. Си­лен пре­диз­вик за нив, не­за­вис­но да­ли тоа би­ло име­то, зна­ме­то, хим­на­та, гр­бот, ја­зи­кот, фе­де­ра­ли­за­ци­ја­та…

За­мис­ле­те са­мо, За­ев и СДС без М пра­ват из­лет и ис­пол­ну­ва­ат, а СЈО и Ја­не­ва не се ту­ка за да ја за­ме­тку­ва­ат јав­но­ста со из­мис­лен кри­ми­нал на ВМРО-ДПМНЕ? А тол­ку се на­вик­наа на мо­мен­тот, се­ко­гаш ко­га ќе на­пра­ват или пла­ни­ра­ле да на­пра­ви­те глу­пост, ед­но­став­но, вр­тат во СЈО и оп, ди­гре­си­ја! Ка­ко то­гаш би функ­ци­о­ни­ра­ла вла­да­та на За­ев без СЈО? Па не мо­жат Мо­ге­ри­ни, Хан, Хојт Ји и ком­па­ни­ја це­ло вре­ме да ги спа­су­ва­ат, не­ли. Та­кси­рат, ама го­лем…
Со што од на­ве­де­ни­те иден­ти­тет­ски „ре­фор­ми“ и да поч­нат, со опо­зи­ци­ја ка­ко ВМРО-ДПМНЕ и си­лен на­род, раз­бу­ден, дла­бо­ко осве­стен и одам­на све­сен за пос­ле­ди­ци­те од ти­ран­ска­та пла­тфор­ма, кој де­мон­стри­ра­ше (до­се­га не­ви­де­ни во Ма­ке­до­ни­ја) 250.000 при­сут­ни на про­те­сти­те при по­се­та­та на „при­ја­те­лот“ Хан, свес­ни се де­ка тоа ќе би­де са­мо брз по­че­ток на кра­јот на нив­на­та по­ли­тич­ка ка­ри­е­ра.

Со­о­че­ни со ви­сти­на­та и со си­ла­та на про­тив­ни­кот, на чи­ја стра­на е на­ро­дот и кој, уште по­бит­но, му пре­чи на „ча­до­рот“ и има ма­на што се про­ти­ви на ис­пол­ну­ва­ње­то на не­го­ви­те скри­е­ни жел­би, пла­нот за уни­шту­ва­ње на не­по­жел­ни­те по­ли­ти­ча­ри со став бе­ше и е да би­де ток­му пре­ку про­дол­же­на­та ра­ка СЈО. Кра­тен­ка што, всуш­ност, зна­чи СЕНЗАЦИОНАЛИСТИЧКО ИЛИ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКО ЈАБАНЏИСКО ОРУЖЈЕ. Из­бе­ре­те са­ми­те…

СЈО: Многу фантазија, читање, глума и индиции со малку факти и докази

За го­ле­ма жал на Ка­ти­ца, таа уште утре­ден­та бе­ше за­се­не­та од не­до­вет­но­ста на Фе­де­ри­ка Мо­ге­ри­ни, ко­ја без срам и пер­де го по­ви­ка ман­да­та­рот За­ев во Бри­сел. Не­фер чин од Ита­ли­јан­ка­та, ко­ја со пре­се­да­нот го от­трг­на вни­ма­ни­е­то од тол­ку те­шко смис­ле­ни­те и из­мис­ле­ни пос­лед­ни об­ви­не­ни­ја во СЈО, две од три про­тив нај­го­ле­ми­от не­при­ја­тел Гру­ев­ски. Не са­кај­ќи, ча­дор­џи­ка­та за­се­ни тол­ку труд и не­прос­па­ни но­ќи по­ми­на­ти во из­мис­лу­ва­ње. А и зо­што да не, па ако го прог­ла­си­ја Та­лат за пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то во 19.00, т.е. са­мо по­ло­ви­на час по не­у­став­но­то наз­на­чу­ва­ње, чу­му и ман­да­та­рот, кој сѐ уште пре­го­ва­ра за Вла­да, да не го прог­ла­сат за неј­зин пре­тсе­да­тел? Или, уште по­ед­но­став­но, зо­што во Ма­ке­до­ни­ја да има ка­кви и да е из­бо­ри, да­ли пре­тсе­да­тел­ски, пар­ла­мен­тар­ни или ло­кал­ни? Ед­но­став­но, за да нѐ спа­сат од мал­тре­ти­ра­ње и тро­ше­ње па­ри, Бри­сел и Ва­шин­гтон не­ка ни из­би­ра­ат сѐ, па и та­ка ни го пра­ват тоа кр­шеј­ќи ги си­те пра­ви­ла и нор­ми. Што е по­ен­та­та на „има­ње“ др­жа­ва во ко­ја сѐ се ре­ди и на­ло­жу­ва од стра­на? На­стра­на што се­ко­гаш ни мис­лат „до­бро“, а не де­ка те­ра­ат свои лич­ни ин­те­ре­си, не­ли…

За гре­во­та, но Мо­ге­ри­ни ја за­се­ни смо­квар­ка­та од Мр­зен­ци ток­му отка­ко „спе­ци­јал­ци­те“ се „скр­ши­ја“ од ра­бо­та и од из­мис­лу­ва­ње слу­чаи, во мо­мент ко­га со­о­че­ни со кра­јот на сво­е­то и та­ка не­до­вет­но дејс­тву­ва­ње и ман­дат, при­тис­на­ти од об­вр­ска­та да „ис­по­ра­ча­ат“, па­ра­ин­сти­ту­ци­о­нал­ки­те нав­ле­гоа во сво­јот зе­нит. Со пос­лед­ни­те три слу­чаи, се раз­би­ра на „Т“, Ка­ти­ца, Лен­че и Фа­ти­ме го стар­ту­ваа сло­бод­ни­от пад кон за­ле­зот на „ин­сти­ту­ци­ја­та“, ко­ја во исто­ри­ја­та ќе оста­не за­па­ме­те­на ка­ко нај­го­лем срам за прав­на­та фе­ла во др­жа­ва­та. Слич­но ка­ко ша­ре­на­та на­пра­ви­ја за по­и­мот ре­во­лу­ци­ја. Се на­ѕи­ра ли сли­чен исто­ри­ски при­мер со но­ви­от пре­ми­ер? По ана­ло­ги­ја, не­ли…

Афинитетите и „квалитетите“ на СЈО

analiza247-zaev-top-tema-katica

Во ре­чи­си 18 ме­се­ци ра­бо­та по­ка­жаа ед­но. Де­ка „Ву­јак­ли­ја“ по­сто­ја­но им е отво­рен на бу­ква­та „Т“ и де­ка има­ат мно­гу, мно­гу фан­та­зи­ја. Мал­ку бол­на, но, се­пак, фан­та­зи­ја. Са­мо за по­тсе­ту­ва­ње, збро­у­ва­ме за не­до­вет­ни­те и без тро­шка до­ка­зи во се­бе „Ти­та­ник“, „Твр­ди­на“, „Тенк“, ТНТ“, „Тор­ту­ра“, „Транс­пор­тер“, „Ти­фа­ни“, „То­тал“, „Три­ста“, „Таб­ла“, „Тре­зор“, „Топ­лик“, „Тен­де­ри“, „Тар­гет“, „Тенк“, „Та­ри­фа“, „Труст“, „Та­лир“, „Тра­е­кто­ри­ја“ и „Трев­ник“… И та­ка не е бит­но име­то, си­те се про­тив ВМРО-ДПМНЕ, што очиг­лед­но и бе­ше цел­та на не­про­коп­са­ни­те на­зи­ви. Ге­не­ра­ли­за­ци­ја, неј­се што е те­ме­ле­на на пу­сти ин­ди­ции…

Не де­ка за ед­на и пол го­ди­на не по­ка­жаа и одре­де­ни ква­ли­те­ти. Мо­же­би не прав­нич­ки, но пре­зен­ти­раа ду­зи­на дру­ги афи­ни­те­ти. Фа­ти­ме јас­но и нед­вос­мис­ле­но ѝ де­мон­стри­ра­ше на ма­ке­дон­ска­та јав­ност де­ка има не­ос­тва­ре­на, сил­на и огром­на жел­ба да би­де актер­ка. И по­до­бро што не би­ла, би­деј­ќи со ка­та­стро­фал­ни­от та­лент ќе ги за­се­не­ла ду­ри и Ри­стиќ и Та­сев­ски.

Ка­ти­ца, пак, освен афи­ни­те­тот кон смо­кварс­тво­то и ста­но­ви­те, по­ка­жа де­ка има огром­на жел­ба да на­у­чи да чи­та. Не­ко­гаш, ко­га ќе го сов­ла­да и овој те­жок чин, мо­же­би и ќе ус­пее да ги про­чи­та и на­у­чи тол­ку по­треб­ни­те за­ко­ни.

Уло­га­та на Лен­че за мно­гу­ми­на оста­ну­ва ми­сте­ри­ја, но ви­сти­на­та е де­ка „ча­до­рот“, кој им ја на­мет­на игра­та со „Т“, хо­ли­вуд­ски­те цир­ку­сант­ски прес-кон­фе­рен­ции и ома­ло­ва­жу­вач­ки­от од­нос кон ви­стин­ски­те ин­сти­ту­ции, неа ја на­мет­на ка­ко уб­ла­жу­ва­ње за „спо­соб­но­ста“, сти­лот и ли­кот и де­ло­то на Ја­не­ва. Кла­си­чен кон­траст или ди­гре­си­ја – ка­де да гле­да­ат гра­ѓа­ни­те при јав­ни­те на­ста­пи, со што би ѝ да­ла по­го­лем про­стор и сло­бо­да на Ка­ти­ца. Кол­ку по­не­за­бе­ле­жи­тел­на и по­не­и­стак­на­та, тол­ку по­до­бро за из­вр­шу­ва­ње на глу­по­сти­те. Во сен­ка…

8 милиони во ветер, ама ветер во едрата на СДСМ

За овие ре­чи­си 18 ме­се­ци, кои на­бр­гу за­вр­шу­ва­ат, СЈО по­тро­ши не­ве­ро­јат­ни осум ми­ли­о­ни евра. На­род­ни па­ри, да­де­ни во ве­тер, но не кој би­ло, ту­ку ве­тер што за­вр­ши во едра­та на СДСМ. Неј­се што сѐ им се те­ме­ли на ин­ди­ции и за тол­ку мно­гу вре­ме не из­гра­ди­ја ни­ту ед­но цвр­сто об­ви­не­ние, но за дел од па­ри­те Ја­не­ва не мис­ле­ше де­ка е по­треб­но ни да да­де от­чет пред Со­бра­ни­е­то, кое ги изг­ла­са. На­стра­на што не го ни приз­на­ва­ат. Че­каа ли да дој­де спи­ке­рот Та­лат за по­лес­но да ги оправ­да­ат? Да, но­во­то „мно­зинс­тво“ соз­да­де­но од ма­ша­та на „ча­до­рот“ пре­ку пре­диз­бор­ни­от и по­стиз­бор­ни­от ин­же­не­ринг, не­ма да има ни­ка­ков проб­лем да ги оправ­да тро­шо­ци­те на Ја­не­ва. Кол­ку и да се не­о­прав­да­ни и не­до­вет­ни. Па што ако вра­бо­ти­ла ду­зи­на на­па­те­ни и не­вра­бо­те­ни со­ци­јал­де­мо­крат­ски про­фе­си­о­нал­ни плу­ка­чи и из­вр­ту­ва­чи, кои из­ми­на­ти­те де­се­ти­на го­ди­ни беа ма­кси­мал­но вне­се­ни во де­вал­ва­ци­ја­та на акту­ел­на­та власт? Па и та­ка тоа бе­ше при­мар­на­та цел­та на СЈО и за­тоа овие ли­ко­ви тол­ку до­бро се вкло­пи­ја во па­ро­ди­ја­та. Очиг­лед­но, не е лес­но да се би­де спа­си­тел­ка на спа­си­тел од Мур­ти­но, ма­кар и са­мо­на­ре­чен. Оста­ну­ва са­мо ед­но пра­ша­ње, ко­ја ќе би­де на­гра­да­та за „пре­трг­на­то­то“ и за це­ла­та таа ма­ка со из­мис­лу­ва­ње кри­ми­нал? Да, но­ва­та „ре­форм­ска“ вла­да за­бр­за­но до­а­ѓа, „ча­до­рот“ ја тур­ка без исав, па не­ма да че­ка­ме мно­гу за да ви­ди­ме со што ќе би­дат на­гра­де­ни За­е­ви­те па­ра­ин­сти­ту­ци­о­нал­ни бор­ци. Зас­лу­жи­ја дел од ко­ла­чот. Им сра­бо­ти­ја мно­гу, што е пра­во, пра­во е…

Каракамишева-Јовановска: Граѓаните нема да ги заборават холивудските карактеристики на трите грации

karakamiseva-tv-nova

СЈО, мно­гу оче­ку­ва­но, нај­а­ви ка­но­на­да од об­ви­не­ни­ја во на­ред­ни­от пер­и­од про­тив глав­ни­от кон­ку­рент на не­го­ви­от мен­тор За­ев. Ако вни­ма­тел­но ја сле­дев­ме пос­лед­на­та прес-кон­фе­рен­ци­ја на СЈО за­бе­ле­жи­тел­но бе­ше де­ка таа не се раз­ли­ку­ва­ше мно­гу од прет­ход­ни­те, со хо­ли­вуд­ски­те ка­ра­кте­ри­сти­ки на „на­ши­те“ три гра­ции-лов­џи­ки на „кри­ми­на­лот“ и на „ко­руп­ци­ја­та“ во зем­ја­та, ве­ли проф. д-р Та­ња Ка­ра­ка­ми­ше­ва-Јо­ва­нов­ска од Прав­ни­от фа­кул­тет во Скоп­је, спо­ред ко­ја тие по­сто­ја­но го ко­ри­стат исти­от реч­ник, иста­та на­со­ка и ше­ма, иста­та цел.

Каракамишева-Јовановска: Единс­тве­на­та раз­ли­ка на пос­лед­на­та прес-кон­фе­рен­ци­ја бе­ше во тоа што ше­фи­ца­та јав­но и со до­за на го­ле­ма па­ни­ка си го по­ка­жа за­бот што најм­но­гу ја бо­ли.

По­ка­жа де­ка, бу­квал­но, го прес­па вре­ме­то што ѝ бе­ше да­де­но на рас­по­ла­га­ње и се­га ка­ко ма­му­рен чо­век што е све­сен де­ка мо­ра да ста­не за да сра­бо­ти не­што се пре­пел­ка на прес-кон­фе­рен­ции и ба­ра до­пол­ни­тел­но вре­ме за да мо­же да сра­бо­ти не­што што ѝ е од­на­пред на­ра­ча­но. Тоа што Ја­не­ва и дру­ги­те спи­е­ја на др­жав­ни јас­ли 18 ме­се­ци, што во ме­ѓу­вре­ме по­тро­ши­ја не­кол­ку ми­ли­о­ни евра на лу­ксу­зи­ра­ња и на хо­но­рар­ци, и пак не ус­пе­аа да нај­дат ни­што по­се­ри­оз­но во бом­ба­стич­но нај­а­ве­ни­те пред­ме­ти, се­га тре­ба да се за­о­би­ко­ли, да се пре­скок­не сопс­тве­на­та од­го­вор­ност пре­ку под­не­су­ва­ње ба­ра­ње за про­дол­жу­ва­ње на ман­да­тот не­ба­ре ман­да­тот им е ви­но­вен за нив­на­та не­од­го­вор­ност и сер­вил­ност во ра­бо­та­та.

Пр­во, фа­ктот де­ка Биг Ма­ма има­ше по­тре­ба на са­ми­от по­че­ток од пре­сот лич­но и са­мо­у­ве­ре­но да кон­ста­ти­ра де­ка СЈО и таа ка­ко ше­фи­ца лич­но и пер­со­нал­но ја оправ­да­ле до­вер­ба­та што им би­ла да­де­на од гра­ѓа­ни­те, а ко­ја за неа би­ла од огром­но зна­че­ње и де­ка, за­мис­ле­те, тие ка­ко јав­ни об­ви­ни­те­ли ка­ко до­се­га, та­ка и во ид­ни­на ќе про­дол­же­ле нај­про­фе­си­о­нал­но да ја вр­шат сво­ја­та функ­ци­ја, и де­ка СЈО во рам­ки­те на сво­е­то по­сто­е­ње се етаб­ли­ра­ло ка­ко про­фе­си­о­на­лен др­жа­вен ор­ган што ус­пе­ал да из­гра­ди ин­те­гри­тет на не­за­вис­на и не­при­страс­на ин­сти­ту­ци­ја, а де­ка по­твр­да за тоа би­ла кон­ти­ну­и­ра­на­та до­вер­ба, ко­ја гра­ѓа­ни­те ја има­ле во ова јав­но об­ви­ни­телс­тво ка­ко ин­сти­ту­ци­ја на ко­ја најм­но­гу ѝ ве­ру­ва­ат, всуш­ност, по­ка­жу­ва ко­ја е нај­го­ле­ма­та бол­ка на Ка­ти­ца Ја­не­ва, ко­ја е нај­го­ле­ма­та ко­ле­ктив­на бол­ка на СЈО и на си­те ин­вол­ви­ра­ни ви­со­ко пла­те­ни хо­но­рар­ци во овој об­ви­ни­тел­ски цир­кус, кој по­ве­ќе од ед­на и пол го­ди­на се­којд­нев­но нѐ мал­тре­ти­ра пре­ку ма­ли­те екра­ни.

Вто­ро, ни­ту Ка­ти­ца Ја­не­ва ја оправ­да­ла до­вер­ба­та да­де­на од гра­ѓа­ни­те, ни­ту СЈО не­ко­гаш бил, ни­ту ко­га би­ло ќе би­де про­фе­си­о­на­лен др­жа­вен ор­ган, ни­ту ра­бо­та­та на оваа цир­ку­сант­ска гру­па мо­же да се тре­ти­ра ка­ко не­за­вис­на, а уште по­мал­ку ка­ко пар­ти­ски не­при­страс­на ин­сти­ту­ци­ја, ни­ту, пак, а нај­мал­ку СЈО и Ја­не­ва ужи­ва­ат кон­ти­ну­и­ра­на до­вер­ба од гра­ѓа­ни­те. Ова се бес­мис­ле­ни ла­ги и ши­ре­ње лаж­на са­мо­у­ве­ре­ност за про­па­ганд­на цел да се при­крие це­ли­от срам и ре­зил со кој е об­ви­ен овој па­ра­др­жа­вен ор­ган, да се скрие си­от не­про­фе­си­о­на­ли­зам и прав­но нез­на­е­ње, кое по­ве­ќе од ед­на го­ди­на исте­ку­ва од ска­по пла­те­ни­те вра­ти на СЈО, и да се ис­пе­рат кол­ку што е мож­но по­ве­ќе вал­ка­ни­те али­шта од сво­е­то ра­бо­те­ње во сог­лас­ност со пар­ти­ска­та аген­да на За­ев и ком­па­ни­ја.

Ни­ту мо­жат да се ис­пе­рат, ни­ту мо­жат да го ре­ла­ти­ви­зи­зра­ат оп­шти­от гра­ѓан­ски впе­ча­ток де­ка СЈО има ед­на единс­тве­на цел во си­сте­мот, а таа е да оцр­ни сѐ и се­ко­го што зна­чи не­што во ВМРО-ДПМНЕ.

Гра­ѓа­ни­те на РМ не­ма да ги за­бо­ра­ват хо­ли­вуд­ски­те ка­ра­кте­ри­сти­ки на три­те гра­ции, не­ма да ги за­бо­ра­ват те­а­трал­но­сти­те во из­ве­ду­ва­ње­то на прес-кон­фе­рен­ци­и­те не­ба­ре сни­ма­ат кри­ми-филм, а не во­дат прес-кон­фе­рен­ци­ја за се­ри­о­зен др­жа­вен ор­ган ка­ков што тре­ба да би­де јав­но­то об­ви­ни­телс­тво. Во си­те до­се­гаш­ни по­стап­ки јас­но ка­ко ден се до­ка­жа се­ле­ктив­на­та прав­да што најм­но­гу ја ми­лу­ва СЈО, се по­ка­жа де­ка СЈО не ги по­чи­ту­ва клуч­ни­те на­че­ла на кри­вич­на­та по­стап­ка, ка­ко што се на­че­ло­то на пре­сумп­ци­ја на не­ви­ност, тај­но­ста на по­стап­ка­та, ле­га­ли­те­тот на по­стап­ка­та, по­чи­ту­ва­ње на чо­ве­ко­ви­те пра­ва на осом­ни­че­ни­те и слич­но. За СЈО нај­важ­на ра­бо­та во овие 18 ме­се­ци ра­бо­та бе­ше ка­ко по­бом­ба­стич­но да го оцр­нат Ни­ко­ла Гру­ев­ски и не­го­ви­от најб­ли­зок тим од со­ра­бот­ни­ци и ка­ко да им на­ле­пат по­ве­ќе ети­ке­ти де­ка се ло­ши лу­ѓе.

СЈО е мно­гу, ама мно­гу да­ле­ку од не­за­вис­на и не­при­страс­на ин­сти­ту­ци­ја за ка­ква што се тру­ди, со свои збо­ро­ви, да ни се при­ка­же. СЈО е мно­гу да­ле­ку од ре­а­ли­зи­ра­ње­то на пре­по­ра­ки­те на Ве­не­ци­јан­ска­та ко­ми­си­ја би­деј­ќи оваа Ко­ми­си­ја ни­ко­гаш и ни­ка­де во Евро­па и во све­тот не под­др­жа­ла кла­си­чен пар­ти­ски раз­гра­нок во пра­во­суд­ни­те си­сте­ми, кој има единс­тве­на цел – да пра­ви пар­ти­ски лов на ве­штер­ки. Сра­мот и ре­зи­лот на „про­фе­си­о­нал­ци­те“ во СЈО не мо­же да се по­крие со ни­ту ед­но по­ви­ку­ва­ње на пре­по­ра­ки­те од Ве­не­ци­јан­ска­та ко­ми­си­ја, ни­ту со обич­но­то по­ви­ку­ва­ње на дру­ги до­ку­мен­ти до­не­се­ни од Со­ве­тот на Евро­па, од ЕУ, од ООН. Тие са­ми­те си се ви­нов­ни што се ста­ви­ја во ску­тот на За­ев, и што сле­по и вој­нич­ки ги ис­по­ра­чу­ва­ат не­го­ви­те на­ред­би за под­не­су­ва­ње об­ви­не­ни­ја, жи­го­су­ва­ње и ана­те­ми­су­ва­ње на ил­јад­ни­ци ли­ца – чле­но­ви на ВМРО-ДПМНЕ.

Ток­му за­тоа во на­ред­ни­от пер­и­од ќе се из­наг­ле­да­ме се­ка­кви пред­ме­ти за кои СЈО ќе се по­ста­ву­ва во уло­га и на ја­вен об­ви­ни­тел, зна­чи истра­жи­тел, и во уло­га на ос­но­вен, апе­ла­ци­ски, па ду­ри и вр­хо­вен суд во исто вре­ме. Ка­ти­ца Ја­не­ва со сво­јот тим ќе би­де пар­ти­ски ег­зе­ку­тор и оцр­ну­вач на се­кој што ќе мо­же да се по­ја­ви ка­ко по­тен­ци­ја­лен играч на ВМРО-ДПМНЕ за по­бе­да на ло­кал­ни­те из­бо­ри. Цел­та ќе би­де на до­се­гаш­ни­те, но и на мож­ни­те ид­ни но­ви кан­ди­да­ти за гра­до­на­чал­ни­ци што би про­из­лег­ле од оваа пар­ти­ја, а кои ка­ко лич­но­сти би мо­же­ле да од­не­сат по­бе­да на оваа пар­ти­ја во оп­шти­ни­те.

СДС пре­ку СЈО ќе би­де бе­скру­пу­ло­зен. Јав­на тај­на е де­ка СЈО е са­мо ед­на од ала­тки­те што СДС ќе ја ко­ри­сти за оцр­ну­ва­ње на по­тен­ци­јал­ни­те кан­ди­да­ти на ВМРО-ДПМНЕ. Дру­га­та ала­тка е, се­ка­ко, це­лос­но­то пре­зе­ма­ње на цен­трал­на­та власт и бр­ка­ње од ра­бо­та на сим­па­ти­зе­ри­те, под­др­жу­ва­чи­те и на чле­но­ви­те на ВМРО-ДПМНЕ. Среќ­на но­ва ’49 го­ди­на се­кој ден ќе ни би­де на ре­пер­то­а­рот. Уште се­га, уште не усто­ли­че­ни упа­ту­ва­ат за­ка­ни и уце­ни за бр­ка­ње од ра­бо­та, за пар­ти­ски ре­ван­шиз­ми, за чис­тки, за мет­ли, за ле­та­ње на гла­ви и на дру­ги ор­га­ни, и што ли сѐ не по­ра­ди раз­лич­но мис­ле­ње и раз­ли­чен став од пар­ти­ски­от став на СДС. Ве­лам став на СДС, би­деј­ќи во оваа пар­ти­ја по­стои ко­ле­ктив­но ед­но­у­мие ка­ко ре­ликт од вре­ме­то на СКЈ-СКМ.

Извор: Република

Ефтов: Нема логика ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да не се договорат поради СЈО (ВИДЕО)

Vasko-Eftov

На ВМРО-ДПМНЕ многу полесно ќе му беше да ја минира работата на СЈО, доколку направеше коалиција со ДУИ, отколку во овој момент да ја прифати тоа да го прави како опозициска партија, изјави Васко Ефтов во својата емисија „Во Центар“.

-Ако некој се плаши од СЈО, повеќе може да ја блокира работата на СЈО како власт или како опозиција. Ако Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се плашат од СЈО, тогаш многу пологично е да направат коалиција со ДУИ и од позиција на власт да ја минираат работата на СЈО, отколку да не се договорат за нова влада поради СЈО, нема логика, изјави Ефтов

Гостин во емисијата на Ефтов беше Слободан Близнаковски од ВМРО Народна партија, кој што кажа дека за секоја одлука за понатамошниот мандат на СЈО е потребно двотретинско мнозинство. Ефтов смета дека ВМРО-ДПМНЕ нема страв од СЈО, бидејќи доколку имаше страв многу полесно ќе направеше влада со ДУИ, со што немаше да дозволи структурата на СЈО да се претопи во Основното јавно обвинителство.

Ефтов се надоврза и на претставката за уставноста на СЈО која стои во фиоката на уставниот судија Јован Јосифовски, кој за време на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ беше претседател на ДИК. Ефтов кажа дека се прават многу погрешни политички анализи околу улогата на СЈО, иако дефакто тоа е партиска институција, како што кажа тој.

-Уставен суд не расправа за СЈО, иако има претставка, иако таа претставка е кај господинот Јосифовски ако не се лажам, кој беше претседател на ДИК во мандатот на ВМРО-ДПМНЕ. Значи тој како известител пред Уставниот суд може кога сака да го отвори тоа прашање за уставноста на СЈО, но не го отвара. Многу фама, многу баук се прави околу тоа СЈО, мислам дека многу погрешни политички анализи се прават околу улогата на СЈО, иако дефакто СЈО делува на некој начин партиски, изјави Ефтов.

Ефтов се надополни и на политизираноста на судството откако Близнаковски обвини дека политиката е вмешана во Уставниот и дека таму има малку правосудство. Ефтов спомена и дека политичар со најмногу судски постапки е токму лидерот на СДСМ, Зоран Заев, партија со која ВМРО НП сака да влезе во коалиција

-Како и секаде во државата знаете, не можеме да вадиме само камчиња од мозаикот кои нас ни одговараат, ако има политика има секаде во државата политика, во секое судство, во секоја судска постапка. На крајот на краиштата, политичар со најмногу судски постапки, не сме јас и вие, туку тој со кој треба да коалицирате, односно вие сакате да коалицирате, изјави Ефтов.

Стоилковски обелоденува сценарио: Владата на ВМРО-ДПМНЕ се сруши за да се смени името, целата операција ја навлекува и Русија

Naum-Stoilkovski

Се сруши ли Владата на ВМРО-ДПМНЕ со цел да се смени името – запраша новинарот Наум Стоилковски на својот фејсбук профил.

Нема место за чудење зошто Ахмети даде изјава со која делумно ретерира од Тиранската Платформа. Едноставно е. Владата на ВМРО се сруши однадвор, на сила, за да го решат проблемот со името на штета на Македонија, и со тоа да се острани пречката за влез во НАТО.  Тоа е главната, примарна цел. Се друго е второстепено – пишува Стполковски.

Според него надворешните сили кој го водат процесот увидоа дека Тиранската Платформа е нешто што може да ја попречи главната цел и сериозно да ја влоши позицијата на Заев. Поучени од реакцијата на народот кој протестираше 80 дена, реакцијата на ВМРО со филибастерингот во парламентот и реакцијата на Претседателот Иванов, сфатија дека Тиранската Платформа може да го загрози главниот проект и, како што посочува новинарот, побараа од Албанците да се задоволат со помалку, со нешто што нема многу да ги иритира Македонците и другите етнички заедници.

Веројатно им ветиле дека сега ќе има прва фаза, а откако ќе се реши името и поканата за НАТО, како и преговорите за ЕУ, ќе им помогнат и во обидот за втора фаза.

Ахмети не само што е прагматичен, туку исто како сите албански политичари, не помислува да се спротивстави на странците.

Се отвора пат за смена на името. Веројатно претходно како одреден вовед, подготовка и оправдување дека досега недостасувале реформи, ќе се поминат 10- тина “европски закони” по препораките на ЕУ, популарно наречени “реформи на Прибе”. Одкога ќе се изгласаат, ќе кажат дека сега откако се направени реформите, земјата ќе оди напред. А, тоа што ќе го “реформираат”, е реформирано и пред 5 и пред 10 и пред 15 години,исто така од меѓународната заедница, ама сега тоа не важи и нечини, а новото ќе кажат дека ќе чини.

Потоа ќе го поминат законот за јазици, веројатно без оние контраверзни барања поврзани со парите, униформите и слично.

Е потоа се знае – следи името.

Дали пред, но поверојатно по локалните избори.

Во меѓувреме ќе го замајуваат народот со бркање вештерки преку СЈО, ќе отвораат истраги, обвиненија, ќе апсат и ќе прават истовремено повеќе популистички “укинувачки” мерки како укинување на радиодифузна такса, укинивање на екстерното тестирање, алкохол да се купува и после 21 часот, па минимална плата која нема да се почитува онаму каде таа е и најважна, работниците текстилци, и други популистички мерки.

Ќе има обид да се направи позитивна еуфорија за да се зголеми довербата кон социјалдемократите, за да се намали довербата кон ВМРО- ДПМНЕ. Нив ќе ги презентираат како криминалци и корумпирани, како нечовечно алчни лажговци.

Странците ќе го канат Заев на средби со поважни лидери, а да не се изненадиме ако му наместат и приеми кај Трамп, Меј, Макрон, Меркел. Тоа е дел од шемата за подготовка на јавноста.

Многу такви и ќе дојдат и ќе гледаме „паѓања во несвест“ што Заев станал премиер; а можно е да дојдат луѓе од калиброт на секретарот на САД Тилерсон, германскиот министер Габриел, премиери на поважни земји, и сите до еден на цел глас ќе го фалат Заев како голем реформист и човек кој земјата и народот го носи во светла иднина.

Се ќе е тоа дел од сценариото за побезболна смена на името.

Имајќи во обзир дека СДСМ, ДУИ, ДПА, а делумно и БЕСА се под контрола на меѓународната заедница, ВМРО-ДПМНЕ како прозападна партија која сеуште за вакви крупни прашања носи самостојни одлуки, ќе биде под жесток притисок да го поддржи планот кој следува.

Доколку одбие, против неа и нејзиното раководство ќе се оди брутално и со сите расположливи средства, дозволени и недозволени. Како ќе постапи раководството и лидерот на партијата во обид да не се изедначи со останатите партии за прашањето за името, и истовремено да преживее од ударот кој следи, останува да видиме.

Како и да е, таквиот пристап кон ВМРО-ДПМНЕ ќе создаде и еден сериозен ризик. Нејзиното хибернирање под притисок на западот, или кршење, уништување, или само замолчување, ќе отвори бришан простор за нова партија финасирана директно од Русија. Колку и да има забелешки западот на ВМРО-ДПМНЕ, колку и во моментов да им пречи, сепак ВМРО-ДПМНЕ не само што е прозападно ориентирана, туку во минатите три години издржа неверојатен стрес- тест, во смисла на неменување на стратешката ситуација, дури и на жесток напад токму од стратешкиот партнер.

Дали локалните преставници на западните сили ќе можат долгорочно да размислуваат во оваа операција е прашање. Но нивните претпоставени веројатно знаат дека и досегашниот удар врз ВМРО-ДПМНЕ веќе создаде голем интерес на Русија најпрво да ја освои благонаклоноста на ВМРО-ДПМНЕ, а потоа откако тоа не се оствари, и зачетоци на размислувања за создавање на трета опција директно солидно финасирана и логистички поддржана од Москва – пишува Стоилковски.

Груевски: Граѓаните да се потсетат какви и кои реформи биле направени кога владеел СДСМ

Gruevski-pred-Vlada

На конгресот на СДСМ гледам стари лица што ги изгубија изборите во 2014 и 2016 година и на некој начин успеја да дојдат на власт, дадоа сериозни и крупни ветувања поради што луѓето со право имаат очекувања, оцени денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

– Ги гледам горе доле истите луѓе коишто ги препознаваме од нивното владеење по корупција, криминал, неработење, лажни ветувања, манипулации, лажни информации, обвинувања на противникот наместо фокус и концентрација на нови проекти и на нешто што ќе го подобри животот на народот. Се фокусираат на опонентите за да ги оцрнат и да фрлат лаги и невистини врз нив, рече Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по официјалното пуштање на германската инвестиција за производство на индустриски и технички текстил – Лутекс во погоните на „Нонча Камишева“ во Велес.

Тој посочи дека СДСМ секогаш кога доаѓа на власт ветува реформи и сами се нарекуваат реформска влада. Но, нагласи, ние не се сеќаваме на ниту една реформа од СДСМ.

– Секогаш со фамфари доаѓаат во владата и кажуваат какви се не реформи ќе направат, каков живот ќе донесат, како ќе биде подобро, рече Груевски и побара од граѓаните да се потсетат какви и кои реформи биле направени кога владеел СДСМ.