Заев се изгубил во преводот – двајцата под истрага биле од власта, а не од владата

Двајца членови на Владата се под истрага, изјавил денеска премиерот Зоран Заев по одржувањето на Самитот Македонија 2025.

– Мој приоритет е во Македонија да не се повторуваат грешките од минатото, пред сè, корупцијата. Законот мора да важи еднакво за сите, зашто само така може да се овозможи доаѓање на инвестициите – рече Заев.

Како што рече, врз основа на пријава на граѓани, покрената е истрага против две лица, кои се во Владата, а кои се на власт од крајот на летото.
– Работат само два месеца и веќе се под истрага. Понатаму не сакам да кажувам детали – додал Заев, според кој сузбивањето на корупцијата е многу важно прашање за регионот и за Македонија во правец на привлекување на инвестиции.

И додека Заев се истрча да каже дека „двајца членови на Владата се под истрага поради корупција“,од  Владата подоцна преку соопштението ја корегираа изјавата на Заев, нагласувајќи дека премиерот во изјавата рекол дека „се води истрага против двајца високи претставници на власта“.

Инаку, Заев изјавата ја дал на англиски јазик, одговарајќи на прашања на учесниците на панел-дискусијата.

– Доколку ние ги фокусираме нашите напори да ја искорениме корупцијата, овој чекор ќе биде силен ветер во грб за целото општество. Но, исто така, транспарентноста е многу важна. Ова го кажувам првпат, јас постојано ги охрабрувам граѓаните на нашето општество да пријавуваат потенцијални случаи на корупција и како резултат на тоа, во моментов се води истрага по овие дојави за двајца високи претставници на власта, кои се на должност неколку месеци. Се разбира, ова е само истрага, не можеме да откриваме повеќе детали. Со ова сакам да кажам дека законот мора да важи еднакво за сите – изјавил Заев, пишува во соопштението на Владата.

Гласно се поставува тука прашањето од каде Владата предводена од СДСМ има информации какви истраги и против кого води Обвинителството, како премиерот ги има овие информации, ако се знае дека информациите за работата на Обвинителството се тајни. Од Владата се уште нема одговор за спрегата со Обвинителството.

Со реакција за изјавата на Заев денеска излезе и опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од таму велат со изјавата на Зоран Заев дека обвинителството наводно водело истрага за криминал на двајца членови од владата, Заев потврдува дека постои директна спрега помеѓу СДСМ и јавното обвинителство кое се користи за механизам за дисциплинирање, закана и уцена.

-Имено, постапките во обвинителствата се тајни и во ниту еден случај премиерот не би требало нити би можело да знае што работат обвинителите кои се посебен државен орган, но со оваа изјава на премиерот се потврдува дека Заев во суштина е нарачател на работата на обвинителите, факт кој е скандалозен и тотално незаконски. Сега е јасно дека Заев освен што е инсталиран премиер, е и шеф и на државното и на специјалното обвинителство, со што се врши директно загрозување на функционирањето на правниот систем , и од тука не е воопшто чудно што на срамен начин се организираа, легитимираа и легализираа најкриминалните избори кои се случија во изминатиот месец, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

-Сето ова е театар во кој Заев аболиран за криминалот во Глобал од 8.5 милиони евра, човек против кој се одолговлекува судски случај за барање на мито од 200 илјади евра, и кој во Струмица на своите фирми, и фирмите на своите братучеди и блиски им делеше милионски тендери, сака да се престави како лажен борец за правда. Бидејќи веќе и јавно не се крие спрегата помеѓу обвинителство и СДСМ, го повикуваме Заев јавно да ги објави осомничените криминалци од неговата влада-потенцираат од ВМРО ДПМНЕ.

НОВ ГАФ НА ЗАЕВ: Вчера при уши нè правеше „слепи“, денеска „го пробил звучниот ѕид“ (ВИДЕО)

Не поминува ден, а лидерот на анти-македонската партија која се залага за федерализација и двојазичност на Македонија, балистот Зоран Заев да не направи некој гаф или во обид да каже некоја метафора, за да звучи паметно, да не каже некоја непромислена глупост.

Така, во духот на својата традиција, црпнатиот балист од Муртино, Зоран Заев огромната ризница на глупости ја збогати со уште еден гаф – се пофали дека „го пробил звучниот ѕид на сите времиња од посовремената македонска историја“. 

Ситуацијата со менталното здравје на дупнатата балистичка лејка е повеќе од алармантна, но ќе им оставиме на надлежните здравствени институции да реагираат, доколку воопшто може нешто да се стори.

Потсетување за вчерашниот гаф, при обраќањето од Заев до сите вас „што имате уши, а се правите слепи“, подобро „затворете ги очите, не слушајте“

ВИДЕО: Нов гаф на „математичарот“ Заев, отиде во минус 215.000 гласови

Таман помисливме дека црпнатиот балист Заев ги кажал сите можни глупости, а „спацијалКата“ Јанева го надополнила онаму кај што тој пропуштил да тресне некоја зелена, со што се добива впечаток дека овие двајца заштитници на „Чадорот“ се во некој натпревар за тоа кој поголема глупост ќе тресне и ќе остане жив.

И така тие, покрај толку истресени зелени сеуште се живи, и иако навидум изгледаше дека Црпнатиот ја пушта Смокварката да му ја води кампањата, дека и ја препуштил таа фамозна улога на „трескач на зелени“ на неа, дека малку од малку се вразумил, кога ете ти го веселиот математичар од Муртино се појавува и нè демантира.

Овој настап на веселиот маметатичар Заев е со нелогично вадење бројки од ракав за бројот на гласачи во изборните единици, слично на начин како што лицитираше со бројки и при најавувањето на бројот на прислушуваните разговори со кои го уценуваше државниот врв, односно со бројот на фантомите кои ги имаше само во неговата празна тиква.

Погледнете го најновиот гаф на Црпко Заев што го објави Фејсбук страната „Шетај Бранко“

ВИДЕО: НОВ ГАФ НА ЗАЕВ – Ја измери водата, но за глупоќата му нема мерка

Нов гаф на лидерот на СДСМ и страствен навивач на Шкендија, аболираниот криминалец Зоран Заев во интервјуто на соросовиот портал на кодошкиот син Борјан Јовановски.

Балистот Заев, кој себе си се прогласи за Црпнат од Господ, овојпат во својство експерт чија специјалност е физиката на облаците кои доведуваат до формирање наврнежи ги шокираше „колегите“, но и целата јавност со својата изјава дека се случил „Пороен дожд од 93 лирти во секунда, како беше… или метри кубни на час“, со што постави нова мерна единица 1 Црпко = 93 метри кубни на час, а воедно воспостави и максимална вредност на мерката за глупоќа – Еден Заев.

Не е страшно да трескаш глупости, тоа го правиш секојдневно, со секое појавување во јавност, но катастрофално е немаш елементарни познавања, а да се претставуваш како лидер на опозицијата и да си претендент за премиерска функција.

zaevizam-93-litra-na-sekunda

Црпко Муртински не ги знае елементарните единици за мерење на дождот, затоа ќе му објасниме, количините врнежите се мерат во милиметри на метар квадратен.

Еве и пример за неговата глупост: Ако 93 кубни метра вода паднат за една секунда на еден еден метар квадратен тоа е отприлика како да истуриш вода од еден бојлер од 100 литри за една секунда на површина колку една туш кабина. Затоа Црпко, кога учиш нешто, ако не можеш да запомниш, претстависи ги работите сликовито на друг начин и не треси глупости.

НОВ ГАФ НА ЗАЕВ: На 31 декември ќе ги договарал изборите за 11 декември (ВИДЕО)

Нема крај на лапсусите и гафовите на црпнатиот опозициски лидер и страствен навивач на Шкендија, балистот Зоран Заев. Според неговата изјава на 31 декември ќе се договорат изборите за 11 декември. 

Иако на сите им е познато дека согласно новиот анекс договор на Пржино, кон крајот на август лидерите треба да се сретнат, да потврдат дека има услови за избори, како и да се договори датумот за некаде во декември, Заев денеска со став дека на Нова година ќе договара за избори на 11 декември.

И овој пат, се очекува Заев да се демантира или тоа ќе го стори партијата место него. Но како и да е продолжува традицијата на тресење глупости и бламирање.

Латас: Им се извинувам на сите Турци – турскиот народ и држава се големи пријатели на Македонија

Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас во третиот Дневник. 

-Мој гаф, во текот на Дневникот употребив израз дека Заев лаже како Турчин. Им се извинувам на сите Турци поединечно, како на турската нација, така и на турската држава. Напротив, сметам дека и турскиот народ и турската држава се големи пријатели на Република Македонија, особено во поново време, нивните граѓани во Рм се лојални и придонесуваат за сите позитивни процеси во државава и затоа жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече Латас.