СДСМ КУПУВА ГЛАСОВИ СО 3.200.000 ЕВРА: Шилегов и Николовски дале по 500.000 евра во двете џамии во Теарце

silegov-kece-pari-dzamija

Новинарот Миленко Неделковски на својт Фејсбук профил објави дека СДС(без М) синоќа оставиле по 500.000 евра во две џамии, односно дека за прегласувањето во Теарце вкупно ќе платат 3.200.000 евра.

„СДС, односно Спасовски со службено возило на МВР и Николовски со службено возило на МЗШВ, синојка однеле и оставиле по 500.000 евра во двете џамии во Теарце.

Буџетот на СДС за ова гласачко место за ова прегласување е 3.200.000 евра. Кеш.“, напиша Неделковски.

milenko-nedelkovski-fb-tearce

Колумна на Ирена Радовановиќ: Албанците гласаа за Заев за да имаат почист воздух

irena-radovanovik-albanci-zaev

Опозицски приказни за граѓанство

Додека ни се продава приказната за „граѓанскиот“ концепт на Заев, преку медиуми блиски до СДСМ, не е мал бројот на оние Албанци кои сè почесто ги прашуваат Македонците дали би учеле албански и зошто не сакаат да учат.

А зошто тие да не бараат од Македонците да учат албански кога тоа го бара Македонец, лидер на една од најголемите македонски партии. Тој двојазичноста ја стави на маса, заедно со кантонизацијата. Примамлива понуда за оние Албанци на кои им се побитни нивните политички права од економијата, а таквите не се малку. За Заев гласаа речиси 70.000 Албанци. Дојдоа дури и од други држави. Што значи, етничкото ги мотивира да гласаат за него, а не граѓанското. Албанците не гласаа за тоа што Заев им ветил почист воздух, туку сакаат да ги видат Македонците како зборуваат албански и како нивните општини стануваат сè понезависни од централната власт. Додуша и воздухот ќе им биде почист кога ќе се затвораат во кантони во кои ќе нема Македонци.

„Граѓанската“ приказна, која сака да ни ја продаде опозицијата, фино ја дообјасни британскиот дипломат Тимоти Лес. Според него, на Балканот се враќа национализмот, а кога ќе избледи влијанието на Западот, ќе настапи нова ера на немири кои ќе резултираат со прекројување на денешните граници, вели Лес. Тој истовремено предупредува дека Русија почнала да го користи своето влијание за да го фрустрира процесот на евроинтеграцијата поттикнувајќи ги малцинствата во своите барања за сепаратизам. Замислете, Русија ги поттикнува малцинствата на сепаратизам, а гледаме дека во Македонија токму потезите на САД со помош на СДСМ и албанските партии, не доведоа до состојба денес да расправаме дали сме за или против федерализација на државата. Kолку добро ни мисли САД да не се навраќаме многу далеку, како, на пример, 1948 и нивниот однос кон тамошните жители во егејскиот дел на Македонија. Доволно е само да се потсетиме на времето од 2001 година, па наваму. А и две години претходно, односно во 1999 година, кога им дозволивме да прават што сакаат со воздушниот и со просторот на земјата и на државата со цел да ја спроведат акцијата бомбардирање на СРЈ. И верувавме дека со тоа ќе ги придобиеме симпатиите на Западот предводен од САД. Примивме 350.000 бегалци, кои две години подоцна ни се „заблагодарија“ за гостопримството заедно со ОНА помогната од ОВK, а сето ова поддржано од Западот. Западните демократии во чии устави, нели, граѓанинот е на пиедесталот, а не припадникот на етничката заедница, ни го стокмија Рамковниот договор, со кој нè обележаа како племенски заедници. Потоа ни ја скроија територијалната реорганизација. А ден пред референдумот во 2004 година САД не признаа под уставно име.

Опиени од признавањето не видовме дека државата ни се подели по етничка линија токму таква каква што посакуваше едно малцинство, а која сè поочигледно му одговара на Западот. Тактиката на поддршка на едни наспроти други или раздели па владеј, добро ја спроведоа и добивме едно малцинство, кое му е полојално на САД и на некои околни држави отколку на државата во која неговите припадници се родиле, израснале, се образувале.

И така денес дојдовме до идејата на Тимоти Лес за поделба на Македонија. Тој, всушност, сака да не реши по брза постапака. Па му предлага на Вашингтон да помогне државата што побрзо да се федерализира, па потоа да се присоедини западниот дел на Македонија кон Албанија.

Токму поради ваквите сценарија, ВМРО- ДПМНЕ побара на изборите да се гласа за Македонија. Но, за жал, голем број од Македонците гласаа за Заев. Му дадоа глас на човекот кој решил да ја докрајчи Македонија. Kому побитно му беше рушењето на Груевски, по цена да ја сруши и државата.

Предизборното ветување на Заев за Албанците, ги крена до плафон барањата на албанските партии за влез во владата. Дел од условите на ДУИ, Алијансата за Албанците и Беса се: целосна еднаквост на Албанците со Македонците под што тие подразбираат поделба на државата и влез во НАТО (под што тие подразбираат промена на името на државата. Останатиот декор како барањата за СЈО како уставна категорија, и Албанец на местото шеф на државата, премиер или претседател на Собранието се само некаква панделка на целиот пакет.

А сè ќе беше поинаку наместо Заев, на чело на опозициската партија стоеше човек кој ќе го личи да биде патриот и кој никогаш не би се пазарел со државните и националните интереси.

Дали има време за спас на Македонија?

Пишува: Ирена Радовановиќ за Дневник

Додовска: Очекувањата на СДСМ се сведуваат на теоријата на фантомски гласови која тие ја промовираа

ivanka-dodovska-tv-nova

Универзитетската професорка Иванка Додовска вели дека очекувањето на СДСМ за промена на бројот на мандати се сведува на теоријата на фантомски гласови, која патем ја промовираше СДСМ.

-Сметам дека прегласувањето кое треба да се одржи на едно избирачко место, според прифатената тужба од СДСМ од страна на Управниот суд, во конкретниов случај во избирачко место во Теарце во ништо нема да го промени финалниот исход кој го освоија политичките партии на изборите на 11 декември. Се работи за избирачко место каде што сите политички партии имаат свои поддржувачи и свои стандардни гласови. За да се случи било каква промена во освоените мандати во шестата изборна единица хипотетички би требало сите гласачи да гласаат само за СДСМ, со што би освоиле 400 гласа и би успеале да го променат изборниот резултат. Таква можност се исклучува бидејќи на 11 декември СДСМ освои помалку гласови од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ т.е. околу 80 гласови. Очекувањето за промена на бројот на гласови се сведува на теоријата на фантомски гласови која патем да ве потсетам ја промовираше СДСМ, вели Додовска за Курир.

ВМРО-ДПМНЕ: Мнозинството во ДИК му ја задоволи желбата на Заев за фалсификување на волјата на граѓаните (ВИДЕО)

nikola-todorov-pres-vmro-nov-1

Мнозинството во ДИК му ја задоволи желбата на Заев запролонгирање на кризата и што е уште поопасно за пролонгирање на кризата преку обид за постизборен инженеринг. Преку обид за постизборен инженеринг да се фалсификува волјата на гласачите и волјата на мнозинството. Мнозинството во ДИК одлучи да не верува на јавно дадените искази на сите членови на изборната комисија, кои јавно пред целата македонска јавност изјавија дека ја виделе и констатирале дека Фатиме Сулејмани го искористила своето право на глас и не ` дозволиле тоа да го стори уште еднаш.

Оваа одлука којашто ја донесе мнозинството на ДИК е скандалозна и нема никаква врска со правото ни со правдата. Оваа одлука на мнозинството на ДИК само му помага на Зоран Заев да го исполни својот план за постизборен инженеринг и за фалсификување на волјата на граѓаните, рече членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров на прес-конференцијата што се одржа по прифаќањето на приговорот на Беса.

Тој се осврна на уште еден приговор по којшто треба да одлучува ДИК.

Ова е исто така уште еден скандалозен приговор поднесен од СДСМ. Станува збор за ИМ 2011 во Теарце. Најпрво нè убедуваа дека станувало збор за т.н. бугарски воз. На крајот целата јавност виде дека нема ништо од тоа. Сите се уверија дека нема ништо од бугарски воз. Сепак има можност мнозинството на ДИК да му удоволи на Заев за пролонгирање на кризата и обид за постизборен инженериг.

Се провлекува дека на тоа избирачко место иако не е основан приговото на СДСМ, сепак била нарушена тајноста на гласањето на тоа избирачко место.

Ова воопшто не е точно. Има повеќе избирачки места во Македонија, преку 20, на кои гласал само еден гласач.

Јас ќе се осврнам на само едно тоа е избирачкото место 0640 во Демир Хисар во петата избирачка единица. На ова гласачко место гласал само еден граѓанин. тој еден граѓанин гласал за СДСМ. Целата изборна комисија и сите набљудувачи знаат кој е тој граѓанин, затоа што само еден граѓанин гласал и тој еден граѓанин гласал за СДСМ. Ова е јавен податок и е објавен на официјалната страна на ДИК.

nikola-todorov-pres-vmro-nov

Дали ова значи дека и овдека на ова избирачко место 0640 во Демир Хисар е нарушено тајноста на гласањето? Не. Одговорот е не. Затоа што на овој начин не се нарушува тајноста на гласањето, исто како и во случај кога некој член на избирачкиот одбор помага на некој гласач на кој што му е потребна помош при гласање да гласа. Заради ова избирачките одбори или членовите на избирачките одбори имаат потпишано изјава за чување на тајност на податоци. Тие се должни овие информации кои што ќе ги дознаат кои што се поврзани со гласањето да не ги соопштат на никој. Затоа апелираме до мнозинството на ДИК да не подлегнува под било какви барања на било кого особено не на Заев и на неговите желби за пролонгирање на кризата и за постизборен инжињеринг.

ДИК не смее да биде соучесник во обидот на Заев да направи пост изборен инжињеринг во Република Македонија и да ја фалсификува волјата на граѓаните. Ако мнозинството на ДИК одлучи да биде соучесник во постизборниот инжинеринг преку носење на скандалозни и против законски одлуки за тоа мора да има одговорност. Апелирам до ДИК да работи по закон да ги стави на страна сите други нивни политички ставови и било какви убедувања единствено што треба да прави ДИК е да работи по закон а не по налог на било кого.

Змејковски: Нема да дозволиме фалсификувани избори

narpd-pred-dik-so-zname

Свое обраќање пред насобраните граѓани пред ДИК имаше и Борис Змејковски, кој порача дека нема да се дозволи изборен фалсификат.

-Вие сте сведоци дека не само две години се води тортура, од една единствена кујна на платеници на Република Македонија. Тие го продадоа името. Тие ги створија тешките услови за да влезиме во ЕУ и НАТО. Кој им дозволи да ја менуваат територијалната поделба на Македонија? Ние имаме проба уште еднаш да ги украдат изборите во земјава. Видоа дека народот не им дава поддршка, удрија на полицијата. Нас нè има многу. Ќе се соберат 500 илајади луѓе. Нема да дозволиме фалсификувани избори, рече пред насобраните граѓани Борис Змејковски.

ПРАВЕН ПРЕСЕДАН НА ДИК: Почна реализација на сценариото за кражба на изборите!

dik-cicak

Преку правен преседан во Државната изборна комисија (ДИК), започна реализација на сценариото за кражба на изборите од страна на СДСМ и БЕСА, кои со приговори во чисто албански средини сакаат да ја украдата волјата на мнозинството македонски гласачи.

Надвор од Изборниот закон, ДИК презеде улога и за прв пат побара вештачење, кое е истражна мерка што им стои на располагање на органите на истрагата, каков што не е ДИК.

Денешниот преседан на ДИК во пракса значи дека во иднина секој што излегол да гласа може да се потпише во Избирачкиот список различно од потписот во личната карта и тоа да стане основа за масовни оспорувања на Избирачкиот процес, кој ќе биде блокиран преку илјадници барања за вештачења. Споменатата жена Фатиме Сулејмани имала трага и на прстот и личната карта и фотографијата се поклопувале.

Членот на ДИК, Сашо Срцев по продолжението на седницата на ДИК исто како и дел од неговите колеги реагираше на начинот на која Фатиме Сулејмани била донесена во ДИК, односно без нивно барање туку од страна на претставник на СДСМ, тоа според него покажува дека случајот е претходно подготвуван.

– Начинот на кој беше повикана Фатиме Сулејмани не ми е јасен затоа што кој и кога ја повика и врз основа на која одлука таа дојде овде. Ова е спремна работа однапред, рече Срцев во дебата за понатамошната постапка во случајот.

-Предлагам да ми посочите одредба, бидејќи работиме согласно законот сакам да ми се објасни и врз која основа и одредба од законот ние ќе носиме одлуки. Веќе ако се вештачи, а јас не сум за тоа тука спаѓа и полиграфското вештачење кое го предложи и колешката. За да се дојде на избирачко место основна работа е лична карта и биометриска патна исправа и без тоа не може да се гласа од самиот факт дека треба да се спореди фотографијата која за прв пат се најде во избирачкиот список, како и адресата и не ми е јасно како дошле тие со нејзина лична карта или патна исправа за да гласа. Јас морам да ви упатам дека потписот кој што го дава МВР е сосема различен од оној на хартија, значи тоа е посебна постапка а ние земавме да утврдуваме и цениме потпис. Ве молам прочитајте ја одредбата за да можам да гласам, изјави Сашо Срцов.

Тој потенцираше и дека ДИК направи три повреди.

-За гласање на гласачко место 003961 во изборната единица 6 ДИК направи три повреди: Прво разгледува приговор кој не е потпишан, а кој е точно утврден со правилникот. Второ носи без одлука да се повикуваат одредени лица без одлука на ДИК и третиот прекршок надвор од правилникот законот а тоа е вештачењето, истакна Срцов.

НЕИЗВЕСНО ДО КРАЈОТ: Mожно сценарио на СДСМ, со уважување на приговорите да се направи изборен инжинеринг и да се поништи волјата на граѓаните

dik-sednica-1

Можното сценарио на поразениот СДСМ е на крајот да се уважи еден од приговорите, со кој практично ќе биде поништена волјата на граѓаните.

Досега во ДИК се одлучува според закон и единствено СДСМ ги поддржува неоправданите приговори на БЕСА.  Тоа не ја исклучува можноста на крајот да излезе на површина изборниот инжинеринг со кој ќе се уважи макар и еден приговор, со кој ќе се поништи волјата на граѓаните и ќе се овозможи прегласување и покрај немањето на аргументи.

Засега Комисијата отфрли две пријави на Беса како неоснована. Во моментов Комисијата е на пауза и се чека да се смират страстите седницата да продолжи.  Откако ќе бидат разгледани пријавите на Беса, треба да се разгледуваат и оние на СДСМ. Досега се одбиени две пријави на БЕСА.

Засега е нејасно кога седницата ќе продолжи. Рокот до кога Комисијата треба да донесе одлука истекува денеска.

Ванковска: Наместо да барате оставка од Груевски, погледнете си ги лидерите кои ви прокоцкаа две години

Vankovska-SDSM

Нападите и навредите врз неистомислениците од кампусот на СДСМ сега се насочуваат кон оние кои бараат одговорност од раководството на опозицијата за изборниот пораз. Цел на нападите се и оние „соборци“ кои сега „се осудиле“ да побараат одговорност. Но, и заради тоа што укажуваат дека воопшто е недолично странски амбасадори да се плеткаат во работата на ДИК.

Имам информации дека Бејли се пазари во ДИК за пата ситуација, спасување на образот за сите потрошени пари во поддршка на смена на режимот и формирање концентрациона влада. Колку да си знаеме кој е газдата! Мислите гајле им е за демократијата во МК? Би рекла во прашање се поголеми влогови во меѓународен контекст. Ние сме небитни!“- напиша вчера професорката Билјана Ванковска на Фејсбук, што ја почна лавината од коментари, исто како и нејзиниот пост по објавувањето на резултатите од Изборната комисија каде додава „Дочекавме: DIK has spoken at last! Резултатот не ме радува, но ќе биде олеснување да се знае дека амбасадорите се повлекоа. Сега следува потешкиот дел од работата: соочување со стварноста, секој со сопствените грешки и/или криминали, со потреба од некаква нормализација, сумирање на штетите и фаќање за работа“.

Тоа што најмногу ги погоди е нејзината анализа дека наместо да гледаат „во туѓиот двор и бараат оставки од тамошните лидери“, да „си ги гледаат своите лидери кои прокоцкаа две години, и бомби и пролет и револуции, за да се радуваат или дури и ценкаат со помош на американска амбадсада за пат-ситуација и широка влада, па уште тоа го нарекуваат голема победа. Патетично!“, оценувајќи притоа дека „Револуцијата и онака беше фејк, затоа и ваков исход на изборите“.

Поради став изнесен на ФБ, а со кој не навредувам никого (освен што укажувам дека некој ни го навредува здравиот ум), сега во опозициските кругови сум повод за покажување на нивната култура на почитување на различно мислење, безомразно, одбегнување ad hominem напади, и неизоставните клевети дека ме „слушнале во бомбите“. Па така, си читам дека сум калаштура, одвратна и злобна, грдата гејша, крава… Мислам дека ви е јасно! Се разбира, навикната сум и ова не ме допира, дури и кога доаѓа од мои колешки од Факултет и универзитет – но, тоа нема да ме натера да престанам да го пишувам она што го знам и мислам. Овие демокративе ќе мораат да се преиспитаат зошто не го збришаа режимот на Груевски и зошто мнозина не можат да застанат во ист фронт со нив“- беше реакцијата на Ванковска.

КАТИЦА СО НОВО КРИВИЧНО ДЕЛО: Го прекрши предизборниот молк, агитирајќи за нејзината партија!

katica

Првиот човек на СЈО Катица Јанева денес по исполнувањето на нејзиното гласачко право реши да го прекрши изборниот молк и да направи ново кривично дело, наведувајќи кон програмата на една политичка партија

Имено, како што знаеме само една опозициска партија во својата програма предвидува продолжување на рокот на работа на Специјалното јавно обвинителство, како што вели Јанева, верува дека токму таа партија треба да ја добие довербата на Македонските граѓани.

ВИЕ ОДЛУЧУВАТЕ: Под кое знаме ќе се разбудите в понеделник?

izbori-kutii-znaminja

Двојазичност, федерализација, кантони, ова е понудата на СДСМ, но и на сите албански партии. Според познавачите, ситуацијата е јасна: планот е Македонија како албанска земја да влезе во ЕУ и НАТО, а Зоран Заев и СДСМ се само извршители на агендата. Утре, на 11 декември, гласачите ќе изберат: Дали в понеделник ќе се разбудат под македонско знаме доколку победи ВМРО-ДПМНЕ, или под албанско – доколку победи СДСМ

Само два дена пред изборите стигна поддршката за СДСМ од Косовските радикали. Медиумскиот магнат, Бетон Хаџиу, кој е директор на косовската телевизија Клан и е еден од најистакнатите борци за идејата за “Голема Албанија#.

Зоран Заев е единствениот човек кој може да ги спаси Албанците во Македонија, вели Хаџиу.

Според Хаџиу, Али Ахмети, кој бил испратен од косовските Албанци во Македонија за тука да ги заштитува ветераните на УЧК и албанското население не успеал во таа задача, а наместо тоа почнал да се занимава со чување на овчар. Според зборовите на Хаџиу, Али Ахмети станал “овчар кој се занимава со политика по потреба”.

Директорот на телевизијата Клан, која безрезервно застана зад Заев уште за времето на терористичкиот напад на терористите од Косово во Диво Насеље, и каде што Заев првпат го промовираше проектот за воведување на двојазичност и федерализација, немаше влакна на јазикот ниту за Мендух Тачи, велејќи дека нему му било страв како и на Ахмети да се појави во Куманово бидејќи таму ќе го убиеле.

За разлика од нив, според Хаџиу, Заев е спасителот, кој добил аплаузи и скандирање од албанското население во Диво Насеље, другиот ден по завршувањето на акцијата.

Овој потег кој за Хаџиу е “месијански”, беше остро осуден во македонската јавност, имајќи предвид дека Зоран Заев и Оливер Спасовски се фотографираа со јатаците на терористите, и оние кои плукаа и ги исвиркуваа полицајците кои под два дена битка си заминуваа од Куманово.

Хаџиу не застанува тука. Тој понатаму тврди дека Косово има обврска да се грижи за Албанците во Македонија и затоа може слободно да се меша во внатрешните работи на Македонија, а за тоа најдобар би бил Зоран Заев бидејќи бил отворен кон идејата за формирање на слободни територии на кои Албанците ќе можат самите да си донесуваат одлуки за нивниот живот и територија. На овој начин, Заев би овозможил спроведување на силна комуникација помеѓу албанските слбодни територии (кантони според програмата на СДСМ), кои потоа преку референдум би можеле слободно да се отцепат.

Ова тврдење на Батон Хаџиу е доказ дека врз Македонија се врши притисок по секоја цена, насилно и со променето име државата да стане дел од НАТО алијансата, инаку според тврдењето на Хаџиу би можеле да се соочиме со други насилства слични на оние во Диво Насеље.

Всушност, косовскиот магнат само ги потврди тезите на уредникот на ТВ Сител Драган Павловиќ-Латас, кој во гостувањето во емисијата „Јади бурек# на Јанко Илковски јасно посочи дека врз Македонија се врши притисок да влезе во НАТО како федеративна албанска држава, во која нема да постои дефинирана нација и дефиниран јазик. Според Латас, ова не го дозволува Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, и тоа е една од причините што Македонија е падната во политичка криза.

Заев горд на албанизацијата на СДСМ

Опозицискиот лидер Зоран Заев гордо ги кажува причините поради кои се залага за двојазичност и промена на Уставот. Тој при неговата посета на албанската дијаспора во Швајцарија, тврдеше дека СДСМ има 70.000 членови, од кои 10.000 се Албанци.

– Повеќето од опозциските партии имаат многу добра соработка со нас, но исто така во нашата партија ние имаме членови од албанската етничка група. На пример, ние имаме 70 илјади членови, од кои близу 10 илјади се Албанци, рече Заев.

Заев додава и дека било големо задоволство да се дебатира за актуелните проблеми со еден политичар како Андреас Грос, кој смета дека македонските деца треба да учат албански и јазиците да се изедначат.

– Двата јазика (македонскиот и албанскиот) треба да бидат официјални за да може да се користат на еднаков начин во сите региони во земјата исто како во Швајцарија. Кај нас, имињата на улиците се на два јазика, така треба да биде и во Македонија. Македонците да учат албански и Албанците македонски, изјави Грос.

Слична изјава стигна и од Заев, кој освен двојазичност најави и кантонизација на Македонија, или надминување на Охридскиот рамковен договор. Заев истакна и дека сите соседи на Македонија се во право кога се расправаат со земјата и и поставуваат најразлични блокади.

СДСМ ќе ги тера таксистите да научат албански

Засега не се знае како планира СДСМ да ја спроведе замислата за воведување двојазичност на ниво на државата. Од партијата не одговараат дали има доволно кадар за сите области во кои треба да се вработат Албанци – во училиштата, амбулантите, болниците, градинките, полициските станици, царината.

Планот за двојазичност подразбира и таксистите да го зборуваат албанскиот јазик покрај македонскиот и англискиот.

Таксистите Македонци и Албанци, велат дека најважно им е да имаат работа за да можат да ги прехранат семејствата, а не непотребно да им се наметнува да учат уште еден јазик покрај англискиот.

– Дома имам три деца, сопругата не работи. Сите чекаат на мене да донесам леб. Речиси секој ден сум излезен од дома и верувајте најважно е да си го прехранам семејството. Сега одевме на обука за англиски јазик, а верувајте ќе нема смисла да одам и на албански јазик за да можам да си го заработам лебот. Таа изјава е апсурдна, нека не остават на раат чесно да си работиме, вели скопјанецот Стојан Б. кој една деценија работи како таксист.

И неговиот колега Љуљзим К, со слично размислување. Вели дека најважно му е да заработи и дека политиката треба да се тргне настрана од такси-возачите.

Инаку, таксистите посетуваа обуки за англиски јазик бидејќи од 1 јануари за сите такси-возачи вработени во лиценцирани такси-компании во Македонија ќе биде задолжително основно познавање на англискиот јазик. Целта на оваа новина е да се добие поквалитетен такси превоз, особено за туристите кои ја посетуваат Македонија.

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, пред извесно време го отвори прашањето за двојазичност во Македонија, но засега не се знае како планира да ја реализира таа идеја.

Заев го поддржуваат радикали од Косово, Груевски генерал-мајори од Македонија

Пензионираниот генерал-мајор на американската армија, Роналд Џексон, во колумна за еминентниот американски весник “Дејли калер#, ја поддржа ВМРО-ДПМНЕ.

– Овој викенд македонскиот народ оди на гласање. Сигурен сум дека владејачката партија ќе си ја врати власта и дека поранешниот премиер Никола Груевски, кој првпат ја носеше таа титула во 2006, ќе ја одбележи десетгодишнината со уште еден мандат – пишува Џексон.

Генерал-мајорот додава дека изминативе години не беа лесни за Македонија. Таа се бореше со политички застој, разнишана врска со Европската Унија на нејзиниот праг и се најде во центарот бегалската криза. Во секој случај, резултатите ќе бидат добредојдено олеснување за меѓународната заедница, која ги поздрави силните реформи на Груевски за трансформирање на економијата и неговото водство кон стабилност и подобрена сигурност во регионот.

До сега поддршка за ВМРО-ДПМНЕ дадоа и останати значајни фигури, како министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, и министерот за надворешни работи на Унгарија. Целата Европска народна партија, која е на власт во ЕУ, но и во најголем дел од земјите членки на Унијата, отворено застана зад владејачката партија. Последна партија во низа, која даде поддршка за коалицијата “За подобра Македонија# е партијата на рускиот претседател Владимир Путин, Единствена Русија, која ја поддржа својата збратимена партија во Македонија, ДПСМ на Иван Стоиљковиќ.

Извор: Вечер