Коце Трајановски со велосипед се качи на Водно (Галерија)

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски со велосипед се искачи на Водно. Градот Скопје денеска организира велопикник што ќе се одржи на паркингот на Средно Водно, од 9:00 до 13:00 часот, како дел од активностите во вториот дел од Европската недела на мобилноста 2017.

Собирањето на велосипедистите е пред објектот на ИЗИИС, а стартот на турата е во 9:30 часот. По пристигнувањето на паркингот на Средно Водно, велосипедистите и рекреативците ќе имаат можност да погледнат промоција на велосипедските продавници и сервиси во Скопје, промоција на (не)формалните велосипедски водичи, да го истражат Водно со велосипед или пеш, да уживааат во музичката програма со диџеј и многу други активности.

Во периодот од 9:00 до 13:00 часот за сообраќај ќе биде затворен патот кон Средно Водно, на потегот од објектот на ИЗИИС до Средно Водно, како и патот од „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно, освен за автобусите на ЈСП.

Успешен министер – поуспешен градоначалник: МИСАЈЛОВСКИ ЗА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ!

На овие локални избори најголемата опозициска партија одлучи за противкандидат на Александар Наумовски во Ѓорче Петров да го кандидра поранешниот министер за транспорт и врски Владо Мисајловски.

Кој не играл фудбал на „Кокта“, баскет на „Кочо“ и не пливал на Састав, тој не знае што е Џорче. А, џорчевци сите ја поминале таа „школа“. И Владо Мисајловски, „у Џорче“ познат као Кендо, е џорчевец. И тоа баш џорчевец. И по татко, од кого го наследил надимакот

Ако ги прашате соседите и пријателите на Кендовци у Џорче ќе речат:

-Вредно момче, кое покрај ангажманите во политиката, не се штеди, ниту срами, да му помогне на татко му во фурната.

Од едно обично маалско момче од Џорче, кое почнува како член во ВМРО-ДПМНЕ, вредно и макотрпно работи за да го изоди трнливиот пат и да се искали во човек на кого луѓето му веруваат. Кендо не е од оние кои имале предиспозиции во политиката, поради тоа што некој од нивните родители биле политичари или функционери. Кендо е фајтер, кој сам си го трасира патот, и тоа го прави многу квалитетно.

Изборот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, има богата и успешна кариера зад себе. Тој првпат се кандидира за градоначалник. Мисајловски и неговото семејство потекнуваат и живеат во населбата Ѓорче Петров. Ѓорчепетровци одлично го познаваат и го почитуваат како умерен, работлив и исполнителен човек.

Дипломирал на Факултетот за политички науки и меѓународни односи, отсек дипломатија и меѓународна политика.

Кариерата ја започнал во приватна фирма за трговија на стоки, по што влегува во кабинетот на Претседателот на Собранието како помлад соработник за меѓународна политика. Потоа станува советик за меѓународна политика во Кабинетот на Претседателот на Собранието. Следно работно искуство има како советник во општината Ѓорче Петров, па како претседател на Комисијата за прашања, избори и именувања во истата општина, па советник за меѓународна политика во општина Центар, каде што имал и функција раководител на Сектор за подршка на активности на градоначалникот. Потоа влегува во Министерството за надворешни работи како државен секретар, па станува државен секретар во Министерството за транспорт и врски, па директор на Јавното претпријатие за државни патишта, од каде што преминува на чело на Транспорт и врски.

Шиповиќ обвинува за корупција: Жерновски и Пенов од газда на градежна фирма добиле 200.000 евра за самостоен настап на локалните избори

Претседателот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ продолжува да открива информации за владеењето на градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски. Се посериозно е зборува дека Жерновски нема да биде пуштен како кандидат за градоначалник на Центар, туку СДСМ на овој терен ќе оди со кандидат од својата партија, најсериозно име кое се споменува е Саша Богдановиќ, директор на паркинзите во општината и претседател на локалниот огранок на партијата.

Сепак, Шиповиќ кој минативе денови објави информации за нерационалното трошење на пари од страна на Жерновски, кој прошетките низ Европа си ги плаќал од парите на центарци. Претседателот на советот сега вели дека е можно Жерновски заедно со поранешниот градоначалник на Скопје и негов сопартиец Ристо Пенов да одат самостојно на изборите.

-Се зборува низ градов дека Ристо Пенов и Андреј Жерновски добиле од газда на градежна фирма 200.000 евра за самостоен настап на локалните избори, је*емга дали е вистина? Кој би знаел? Можеби ќе ни помогне фатот дека пред скоро време Општина Центар платила на градежната фирма 2.000.000 евра и тоа не можам да проверам, може да, може не, пиша на Фејсбук Шиповиќ.

Инаку Шиповиќ минативе денови почна целосно да го разоткрива расипничкото однесување на градоначалникот Жерновски. Градоначалникот на Центар, во текот на неговото четиригодишно владеење со општината со пари на центарци си шетал низ Европа и посетувал фудбалски натпревари, пишува порталот Денешен.

Тој кажа дека градоначаникот лаже дека бил на приватно патување, а излегоа сметки дека тоа го платила општината.

Градоначалникот ЛАЖЕ, на прашање на советник ИЗЛАЖА дека бил приватно во Франција а излегоа сметки за пат и престој кои ги платила Општината, лаже и дека со мене нема односи од моментот кога ме намести, Тој почна од првиот ден апсолутистички ( Груевистички ) да се понаша во Општината и од првиот момент немаме добри односи. Наместо да соработува со советниците за доброто на граѓаните тој соработува со луѓе вон Општината за свое добро, пишана Фејсбук Шиповиќ.

Шиповиќ и претходно на Фејсбук на Фејсбук откри дека Жерновски си плаќал службени патувања, за кои не побарал дозвола и не поднел извештај за целите на службеното патување, обвини Шиповиќ

-Забележливо е дека градоначалникот Андреј Жерновски си се шетал по Париз на сметка на Општината, а притоа од никого не побарал дозвола за тоа, ниту пак поднел извештај за службеното патување, пишува Шиповиќ. Секој што службено патува знае дека за да се изведе службено патување треба одлука Управен одбор(во нашиот случај Совет на општината) и потоа на истиот орган му се поднесува извештај за остварените цели и задачи на службеното патување.

На крај во статусот Шиповиќ прашува: „А лани нели имаше некој фудбал во Франција?“.

Инаку токму за годината за која Шиповиќ ги откри информациите дека градоначалникот Жерновски си шетал на сметка на граѓаните на Центар низ Париз се одржуваше Европското првенство во Франција, каде дел од натпреварите се играа на стадионите во овој град, Сент Дени и Паркот на принцовите, кој е дом на најбогатиот тим во Франција ПСЖ.

Центарци се гневни што градоначалникот на сметка на општината си шета насекаде, додека во Центар има проблеми кои треба да се решаваат, но очигледно како што велат тие градоначалникот си има други приоритети, сопственото задоволстов пред потребите на центарци.

Кај центарци има сомнеж дали и другите спортски авантури на Жерновски ги плаќале токму они. Жерновски минатите четири години можевме да го видиме на трибините на сите важни настани за македонските репрезентации во странство. Последното патување за кое јавноста знае е патувањето на Жерновски во Келн, на фајнл-форот каде што Вардар ја освои титулата во ракометната Лига на шампиони, иако самиот Жерновски претходно со најпогрдни и навредливи зборови зборуваше за Самосенко, сопственикот на клубот кој ја покори Европа.

Што стои во позадината на убиството на градоначалникот на Боговиње?

Крвавите дамки брзо ќе се исчистат но тетовско Боговиње долго ќе го памети вчерашниот ден кога во бурекџилницата во близина на општинската зграда беше убиен градоначалникот Хазби Идризи. Во него пукал 53 годишниот инженер Абази Ќасани кој до неодамна бил вработен во општината, пренесува ТВ Сител.

Од обвинителството велат дека Ќасани го забележал градоначалникот во бурекџилницата, по што излегол од автомобилот и се упатил внатре. Избила жестока распоравија, по која, 53 годишниот инженер извадил пиштол и скоро целиот шаржер го испразнил во градоначалникот Идризи. Испукал шест куршуми од кои дури 4 завршиле во телото на Идризи а еден во главата. Повредите биле фатални. Иако веднаш со автомобил бил префрлен во тетовската болница, петте прострелни рани не им оставиле на докторите простор да му помогнат на градоначалникот. Смртта е констатирана веднаш по неговото пристигнување во болницата.

53 годишниот Ќасани по убиството побегнал од бурекџилницата и со автомобилот се упатил кон својот дом. Последниот куршум го чувал за себе. Си пукал во главата, но не починал веднаш. Бил префрлен во тетовската болница, каде лекарите го интубирале и го испратиле во Скопје. Починал само што бил примен на скопските клиники.

И покрај настојувањата на Сител, од МВР кое го раководи кадар на ДУИ не сакаа да зборуваат пред камери за убиството на градоначалник од сопствените редови. Во писменото соопштение не се откриваат детали за мотивот за убиството. Во отсуство на официјални информации, во Боговиње кружат неколку верзии кои го навестуваат мотивот на убиецот.  Тој бил вработен во општината, а според неофицијални информации градоначалникот му замерувал за пропусти и несовесно работење. Ситуацијата ексалирала кога добил отказ.

За да се смират тензиите, градоначалникот Идризи му ветил вработување, но Ќасани бил нестрплив. На убиството му претходеле неколку расправии. Речи си сите жители на Боговиње знаеја за односот меѓу градоначалникот и Ќасани, но никој не се надевал на ваков крај.

Од партијата на Идризи вчера преку писмено соопштение му изразија сочуство на семејството на градоначалникот и побараа институциите целосно да го расветлат случајот.

ВМРО-ДПМНЕ ја осуди изјавата на дебарскиот градоначалник Ружди Лата

ВМРО-ДПМНЕ ја осуди изјавата на градоначалникот на Дебар, Ружди Лата, за која смета дека го уништува духот на соживотот и длабоко го поткопува темелот на државноста и уставното уредување, и нагласи дека Зоран Заев и СДСМ се главен поттикнувач на „големо албанските“ апетити во Македонија и во регионот.

– Ваквите националистички и ретроградни изјави кои зачестија во последниот период се предизвикани директно од антидржавното делување на Зоран Заев, неговите антидржавни ветувања во Берн и прифаќање целосно да ја реализира тиранската платформа. Покрај Лата, вакви антидржавни изјави се изнаслушавме и од Зијадин Села, коалицискиот партнер на Заев, од кого зависи мнозинството на СДС во Парламентот, Еди Рама, Хашим Тачи, Дитмир Бушати и Месила Дода и ниту една изјава не беше осудена од страна СДС, истакна Драган Данев на денешната прес-конференција.

Тој посочи дека Заев ги разбудил духовите на минатото и шовинистичките и иредентистички намери на одредени кругови во регионот.

– Со прифаќањето на тиранската платформа прифати двојазичност, промена на знаме, химна и грб, промена на името по грчки терк и федерализација на државата, што во крајна фаза, судејќи по апетитите во регионот, ќе заврши со дисолуција на Република Македонија.Заев сето ова го прави за да си го плати долгот кај нарко-мафијата и останатите негатори на македонскиот идентитет кои му помогнаа на изборите, рече Данев.

Тој додаде дека граѓаните ја сакаат Македонија унитарна и мултиетничка со еднакви права и можности и оти цврсто ќе се спротистават на секој обид за уништување на државата.

ВИДЕО: Градоначалникот на Дебар покажа заби „Крвта и душата ни се во Тирана, Дебар е тиранска населба“

Националистичките изјави на албанскиот премиер Еди Рама, кој ја состави Тиранската платформа, која стана услов за формирање влада, а лидерот на македонската опозиција Зоран Заев ја прифати, им даде сила на албанските градоначалници од Македонија и од регионот. После неговите скандалозни изјави, пораснаа апетитите и натпреварот во провокации од страна албанските градоначалници.

Скандалозна изјава за локалната телевизија Арт даде градоначалникот на Дебар, Ружди Лата. Тој смета дека крвта и душата на Албанците се во Тирана, тој смета дека Дебар станува населба на Тирана.

Единствена надеж за иднината на Дебар е патот на Арбер, ама не заборавајте кога ќе се изгади патот на Арбер, ние ќе заборавиме на другите, крвта и душата ни се во Тирана. Ние имаме во Тирана многу луѓе, само еден податок ќе ви спомнам, во Тирана има 150 доктори на науки само од Дебар и Дебар полека станува населба на Тирана. Нашиот сон верувам полека се реализира и од причина што на инстиктивен начин, кога управуваме едно возило секогаш раката оди десно, накај Тирана накај Албанија, тоа ни е носталгија што ја имаме во душата, во чувствата, во убедувањата свеста итн., изјави Лата.

Прв албански градоначалник кој со скандалозна изјава излезе во јавноста пред Лата, беше градоначалникот на општина Бујановац во Србија, Јонуз Муслиу, кој по изјавата на Рама за сојуз меѓу Косово и Албанија, кажа дека тој сојуз е бесмислен без делови од Србија.

jonuz-musliu

-Унија на Албанија со Косово, без Прешевската долина, без Медвеџа, Бујановац и Прешево е бесмислена. Сега е клучниот момент Албанија и Косово да и покажат на Србија дека тоа е дел од Албанија, во кој не треба да се чепка, изјави Муслиу.

Ваквите изјави и однесување во Србија предизвикаа жестоки реакции кај српските политичари. Министерот за труд Александар Вулин, кажа дека овие скандалозни изјави се повик за трета балканска војна, додека шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, кажа дека ЕУ, САД и Велика Британија ќе бидат директно одговорни за последиците доколку не реагираат на изјавите на албанските политичари. За разлика од нив лидерот на опозицијата во Македонија Зоран Заев, по желба да дојде на власт по секоја цена, ја прифати скандалозната платформа составена во Тирана, која директно удира во темелите на унитарноста и суверенитетот на Република Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да одговара – тој се луксузира додека граѓаните трпат последици поради неисчистениот снег

Катастрофална е состојбата во Струмица после врнежите од снег и студеното време. Најголема вина за тоа носи незаинтересираниот и неспособен градоначалник Зоран Заев кој граѓаните ги остави на цедило, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ

Срамно е аболицираниот криминалец Зоран Заев да дозволи струмичани да си ги кршат рацете и нозете по струмичкиот мраз кој не е исчистен од улиците и тротоарите затоа што Заев или е на новогодишен одмор во монденски одморалишта, или си ги вози скапите играчки по планините, далеку од проблемите на струмичани.

Минатиот викенд во Струмица повеќе од 30 лица побарале медицинска помош поради повреди при лизгање и паѓање на мразот кој Зоран Заев и локалната самоуправа не го исчистија од струмичките улици. Дури 12 струмичани се здобиле со скршеници, а некои од нив дури и завршиле на операциона маса.

За жал деновиве слушнавме и за два трагични случаи со фатални последици за време на поларниот студ во Струмица. Еден живот згаснал поради премрзнување, а вториот додека брзата помош не можела да стигне да интервенира поради неисчистените патишта во општината на Зоран Заев.

За ова аболицираниот криминалец мора да понесе одговорност. Додека тој се луксузира и забавува во монденски одморалишта и на снегот далеку од градските мразови, неговите граѓани добиваат препораки од лекарите да не излегуваат од дома за да не си скршат раце и нозе на мразот кој Заев не го исчистил.

Ете што аболицираниот криминалец Заев направи од градот. Хаосот во Струмица е доказ за неговата непсособност. За него е најважен личниот луксуз и профит.

Него никогаш не го интересирале граѓаните и нивните животи, туку само луксузот, личното криминално богатење и милионите што секојдневно легнуваат на сметка на неговите најблиски.

Истото што го направи со милионите од Глобал го прави со милионите од струмичкиот гас, го прави со дивоградбата на Цареви кули и со сите криминални тендери во општината.

ЗАЕВ СЕ ПИШМАНИ: Останува градоначалник на Струмица (ВИДЕО)

ЗОРАН РЕЧЕ, ЗАЕВ ПОРЕЧЕ!

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не се повлекува од функцијата градоначалник на Струмица иако претходно, пред советниците на општината говореше дека си дава оставка и дека ќе оди на друга функција, алудирајќи дека ќе биде нов премиер.

Но, како што веќе сме навикнати: Зоран рекол, Заев порекол! А ние сме тие кои не сме го разбрале.

– Беше заменет заменик градоначалникот, пратеничката Катерина Кузмановска стана пратеник и таа беше заменик градоначалник од редот на советниците. Вчера само објавив дека друг ќе ја води функцијата заменик крадоначалник и реков дека ова е последна седница на советот на Општина Струмица за оваа година – одговори Заев на новинарско прашање во петокот, на прес конференцијата пред Собранието.

Одлука, дека ќе се повлече од функцијата, тој ја соопшти на седницата на на Советот на општината пред 4 дена, на која ги информираше советниците дека ова ќе му биде последна седница на која тој учествува бидејќи мандатот како градоначалник му завршува поради заминување на друга функција.

-Во следните денови настапува престанок на функцијата градоначалник порадизаминување на друга функција и согласно законот сакам да ги информирам советниците, а преку медиумите и граѓаните дека наредните денови ќе именувам заменик градоначалник согласно законот. Досега функцијата заменик градоначалник ја вршеше сегашната или идната пратеничка доктор Катерина Кузмановска. – рече тогаш Заев. (ВИДИ ВИДЕО)

Заев пред само 4 дена информираше дека согласно законот вршителот на должноста градоначалник треба да биде поставен од редот на советниците и затоа на оваа позиција го именува Костадин Костадинов, актуелен советник и претседател на локалниот клуб на млади на СДСМ во Стрмица кој исто така беше и кандидат за пратеник на листата на СДСМ на последните предвремени парламентарни избори.

СТРУМИЦА БАРА НОВ ГРАДОНАЧАЛНИК: Кучиња ги напаѓаат луѓето, градот пропаѓа, Заев си го тера „ќејфот“

Повеќе од две години, од моментот на почнувањето на деструктивниот поход на струмичкиот градоначалник низ Македонија, градот е оставен на милост и немилост да пропаѓа и деградира додека струмичката администрација безмилосно ги троши народните пари

strumica-gradonacalnik-transparent

Кучиња скитници кои напаѓаат луѓе, катастрофално ниво на јавна чистота, неуредени зелени површини, осветлување кое откажува, улици полни со дупки се само дел од катастрофалната слика за Струмица која западна во немилост на времето да пропаѓа благодарение на негрижата на градоначлникот.

Додека градот пропаѓа, градската администрација продолжува безмилосно да ги троши народните пари, делејќи тендери на лица блиски до кланот Заеви. Последен во низата беше тендерот за справување со кучињата скитници, тендер во вредност од речиси милион и половина илјади денари доделен на ветеринарна станица од Богданиц, кои со прст немаат мрднато да се справат со проблемот.

strumica-kucinja-skitnici

Претходно, во јавноста излегоа низа скандали во кои беше вмешан токму градоначалникот и неговиот фамилијарен клан, за злоупотреба на општинскиот буџет за богатење на фирми блиски до Зоран Заев.

Сето ова, се случува веќе две години, а на Струмичани веќе им дојде преку глава па пред два дена поставија транспарент на кој јавно побараа нов градоначалник за Струмица, бидејќи актуелниот едноставно воопшто не се грижи за градот.

Инцидент во кабинетот на градоначалникот: Му се заканувал дека ќе го убие

Вчера во 13.40 часот градоначалникот на општина Штип Илчо Захариев во полиција пријавил кривично дело загрозување на сигурноста извршено од страна на К.П.(59) од Штип.

Истиот ден околу 13.30 часот во кабинетот на градоначалникот на општина Штип дошла вработената А.Д., која му кажала дека од нејзината службена просторија без нејзино одобрение биле земени документи од страна на лицето К.П. Веднаш било побарано од обезбедувањето да го отстранат К.П. од Општината.

За кратко време вокабинетот на градоначалникот ненајавено и без одобрение влегол К.П. и упатил сериозни закани по животот и телото на градоначалникот.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот.