Закон за јазиците ќе има: Заев не се откажа од двојазичноста и Тиранската платформа на Еди Рама

Zaev-pres-vo-Sobranie

Откако прво од собраниската говорница денеска повика на пуч и на избор на нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија, надвор од собранискиот деловник и процедура, спротивно на Уставот, веднаш потоа лидерот на СДСМ Зоран Заев потврди дека не се откажува од двојазичноста и најави закон за јазици.

-Точно е дека ќе има закон со кој ќе се унапреди употребата на јазиците на албанската етничка заедница и на другите етнички заедници – рече Заев на прес-конференција во Собранието и додаде дека тоа ќе било во согласност со практичната потреба на граѓаните Албанци.

Во првата точка од платформата од Тирана, која Заев ја прифати, се бара македонскиот јазик да не биде единствен официјален јазик во Република Македонија и се бара целосна јазична еднаквост на целата територија на Македонија, односно Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија.

– Постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија – стои во првата точка од тиранската палтформа.

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската платформа и сака да ја направи Македонија двојазична

VMRO-DPMNE-Soopstenie

Криминалецот Заев со својата сервилна и антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот и затоа не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од творците на Тиранската платформа, Еди Рама и Дитмир Бушати, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од ВМРО-ДПМНЕ

Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар.

Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје.

Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична, да ги смени знамето, химната и грбот, да го смени името на државата по грчки терк и да ја федерализира Република Македонија, со опасност на нејзино растурање.

Аболицираниот криминалец Заев сака своите долгови кон нарко-мафијата и неговите истомисленици од надвор да ги плати со македонската државност и прифаќањето на Тиранската Платформа.

ВМРО-ДПМНЕ апелира криминогената врхушка во врвот на СДС веднаш да ја отфрли Тиранската Платформа и да прифати нови парламентарни избори, на кои граѓаните ќе кажат што мислат за Тиранската Платформа.

Затоа народот е на нозе!

Затоа Македонија се буди!

АЛБАНИЗАЦИЈА НА МАKЕДОНИЈА: Зошто се бара двојазичност?

Risto-Nikovski

Државите може да функционираат и да опстанат само ако е овозможена нормална комуникација меѓу граѓаните. Тоа значи дека сите треба да се разбираат на еден јазик. Ова не важи за федерациите кои се поделени во одвоени целини. Во нив, обично, се зборува еден јазик, а на федерално ниво се изнаоѓа некаков modus vivendi поради реализација на заедничките интереси.

Индија е одличен пример. Таму се зборуваат преку 200 јазици, најмногу се користи хинди ама сите се разбираат преку англискиот! Тој е клучот за меѓусебната комуникација. Тоа е една од ретките позитивни последици на колонијализмот во оваа земја. Во Југославија, на пример, српско-хрватскиот јазик беше прифатен за користење во органите на федерацијата, во армијата и дипломатијата. Истовремено, во Македонија се зборуваше на македонски, во Словенија на словенечки… Ако ние и тие зборувавме на нашите јазици во Белград, Југославија многу порано ќе се распаднеше како нефункционална држава.

Македонските голготи почнаа по распадот на Југославија (непризнавање, суспензија на името…), а во трагедија се претворија со војната од 2001 преку Охридскиот рамковен договор (ОРД). Тој е меѓникот од кој почна забрзаното уништување на Македонија и нема сомнеж дека историјата жестоко ќе ги осуди неговите потписници. Тие не разбраа ниту дека „рамковен“ беше намерно наречен бидејќи планот беше да се шири. Мораме да се држиме до потпишаното, ама не смее да се дозволуваат нови нелегитимни барања. ОРД беше мировен договор и неговата улога заврши со преточувањето во Уставот и законите. Сите ни повторуваат ОРД, ОРД… а ние дозволуваме да н` уценуваат со нешто што е потрошено и беспредметно.

По ОРД, сите Албанци што се на чело на државни институции или јавни претпријатија, истите максимално и без скрупули ги албанизираат. Албанскиот јазик го користат како рамноправен на македонскиот, игнорирајќи ги Уставот и законите. На мала врата, тие ја воведуваат двојазичноста како силен исчекор кон федерализација. Фактот што така се однесуваат апсолутно сите функционери Албанци, без исклучок, е крунска потврда дека се работи за строго дефинирана политика на ДУИ, а не за изолирани лични злоупотреби. Власта замижуваше на ваквото нивно однесување, а опозицијата им се умилкуваше критикувајќи ја власта дека е – антиалбанска! Македонскиот синдром на самоуништување функционира беспрекорно во сите услови.

Игнорирање на правниот поредок

Примери за албанизирање на институциите има безброј, секојдневно. Бесими, како министер за одбрана дури и на војниците им се обраќаше на албански, што е чиста бесрамност, а Белата книга за АРМ, наменета за НАТО, незаконски ја објави и на албански. Името на Тетовскиот државен универзитет е прво на албански, меморандумите на министрите се (и) на албански… Имаме и најнови примери (април 2017): инцидентот во Охрид со нелегалниот натпис и на албански кој беше искршен и оглас во весниците на Министерството за екологија на двата јазика… Тоа се директни игнорирања на правниот поредок на државата, на кои никој не реагира. Затоа следеше и тиранската платформа.

Заклучокот е лесен: двојазичноста е процес кој е нелегално почнат по ОРД и упорно се спроведува, а тиранската платформа е обид за негова легализација. Изедначувањето на албанскиот јазик со македонскиот, за што нема никаква правна основа, освен големоалбанските аспирации, ќе го уништи македонскиот карактер на државата. Целта е албанското малцинство да стане државотворен народ, а државата бинационална и двојазична, што практично значи и федерација. Двојазична држава – не може да биде унитарна.

Не треба да имаме дилеми дека албанските партии сето тоа го прават со директна поддршка од Вашингтон. Да потсетиме дека САД го признаа нашето уставно име со единствена цел да не успее референдумот против новата погубна административна поделба (ноември 2004). Историски погрешно, со истата се дозволи албанизирање на Струга, Kичево, Скопје… Одиграа шаховски: името ни го признаа само делумно и привремено за делови на Македонија неповратно да се албанизираат. Слично, за независност на Kосово, беше бомбардиран и Белград. Тоа се кристални докази дека Вашингтон игра на карта на Албанците во регионов и, во тој контекст, целосно стои и зад федерализација на Македонија. Тоа не го гледа само тој што не сака да го види.

Што практично ќе значи двојазичноста во Македонија?

Ако тоа се дозволи, во државната администрација, во јавните претпријатија и во сите институции на системот (образование, култура, здравство…), Албанците секаде ќе зборуваат и пишуваат на – албански! А ако некој од нив ќе сака да зборува на македонски, другите сигурно ќе го спречуваат. Покрај тоа, тие сосема ќе престанат да го учат македонскиот јазик со што ќе се отвори патот за целосна нефункционалност на државата што неизбежно ќе води до нејзин распад. Македонците ќе станат странци во сопствената земја. Ќе мора да учат албански, ако сакаат да се разберат со малцинството.

Сосема со право, Албанците како лекари на пациентите, како кустоси на посетителите, како шалтерски службеници на странките… ќе им се обраќаат на албански. И, нормално, ќе очекуваат на ист начин и да им се одговори. Или, сите ќе бараат преведувачи. Тоа ќе значи дека сме два света кои меѓусебно не може да се разберат. Во институциите на системот ќе настане вистински хаос. Нема да се знае кој што работи и зошто. Хиерархијата нема да може да функционира. Траумите ќе бидат секојдневни. Ќе престане нормалниот живот. Ќе почне процес на целосна, дефинитивна и неповратна поделба на општеството. И Македонците, и Албанците ќе бидат присилени да општат главно меѓу себе. Во такви услови федерализацијата и отцепувањето ќе се наметнат дури и како единствено решение! И, еве ти ја голема Албанија. Мудро, зар не? Македонија уништена без војна, мртви, руини…! Со итрина.

За среќа, тоа е само американска утопија. Разбивање на Македонија, преку двојазичност и федерализација, не е можно без нова стравотна балканска војна. Ако Албанија зграби дел, Грците, Бугарите и Србите ќе дојдат по својот и нема шанси да се договорат што е чие. Ќе се вратат и македонските комити. Ќе следи долготраен пекол кој ќе ја дестабилизира цела Европа. Ако тоа се сака, сегашната политика на албанизација и федерализација на Македонија е навистина добра. Арно ама, тоа ќе биде на штета на сите. Долги години ќе бидат изгубени, со огромни жртви и материјалните штети. Најверојатно, Албанците најмногу ќе загубат! Сите ќе бидат против нив – и Србите, и Бугарите, и Грците и Македонците.

Позитивната страна на агресијата

Големоалбанскиот шовинизам добива на интензитет по распадот на Југославија (Илирида, паравојска…), ама с` до 2001 речиси сите го учеа и зборуваа македонскиот јазик. Тој беше обединувачки фактор. По ОРД, Албанците организирано и масовно престануваат да го учат. Тие се затвораат во гето како етапа во создавањето услови за постапна федерализација. Со тиранската платформа, пак, покажуваат дека е дојден моментот за тоа.

Нашите големи американски „пријатели“, при насилното подметнувањето на ОРД не можеа никако да го оспорат унитарниот карактер на Македонија. Без тоа, договорот немаше шанси да им помине. Затоа, ОРД го формулираа на подол начин кој ќе овозможи билингвалност и федерализација во блиска иднина која, еве, доаѓа. Токму за таа цел, сосема намерно и плански, македонскиот јазик не го поставија како клучен стожер за меѓусебна комуникација и услов за опстанок на целосно редефинираната држава. Тоа не им одговараше бидејќи ќе се задржеше македонскиот карактер. Отворија широк простор за тиранската платформа и прашање беше кога, а не дали таа ќе се појави и како ќе се вика. Тоа беше проста манипулација ама невидлива за македонските „експерти“ и „политичари“ кои преговараа во Охрид. Американските „посредници“ отворено работеа за Албанците кои, пак, имаа и свои главно американски советници, кои сигурно координираа меѓу себе. Македонската страна, пак, го имаше надарениот Фрчкоски, кој знаеше с` ама немаше благ поим што (ни) се случува. Така, поразот беше неизбежен.

ОРД лесно може да се покаже како почеток на крајот на Македонците. За среќа, с` уште имаме можност, ако не целосно, барем доволно, да ги исправиме тие историски неправди и грешки. Затоа, албанската агресија, трасирана со платформата од Тирана, има и позитивна страна. Ни дава неочекувана шанса, додека не е предоцна, да се освестиме и одлучно да кажеме – доста беше! Не смееме повеќе да ја губиме матичната држава без ништо да преземаме! Мора да се бориме за тоа што природно ни припаѓа и што нашите пра, пра… дедовци ни го оставиле во аманет. Народот на улиците нека биде нашата совест која се буди и е готова да им стави крај на погубните процеси иницирани од Вашингтон, слепо поддржани од Брисел и реализирани од Тирана и овдешните Албанци со помош на домашни предавници. Без тоа, прекрстувањето на државата и разнебитување на македонскиот народ се на врата. Тоа неизбежно води во дефинитивно затворање на „македонското прашање“.

Прва задача мора да биде детаљна контрола на спроведувањето на катастрофалниот закон за знамиња, со кој беше прифатено туѓо државно знаме како национално на Албанците во земјава. Последиците се стравотни. Македонското го игнорираат и, кај и како ќе стигнат, си го веат знамето на матичната држава, одбележувајќи практично албански територии! Тоа мора итно да се спречи.

Ужасен е фактот што опозицијата е на погрешна страна. Ама, и без неа, мораме да тргнеме во офанзива. Сите факти и аргументи се на наша страна и треба да ги искористиме. Честите изјави на албанскиот премиер, со кои вулгарно се меша во Македонија користејќи безобѕирни лаги, се директни потврди дека платформата е – тиранска и дека се реализира големоалбанскиот проект.

Целта не се никакви лични права туку целосно уставно преуредување на Македонија што, обично, се прави со војни (2001). Ако го дозволиме тоа, самите ќе бидеме виновни за губењето на сопствената држава.

По кој знае кој пат, пак ние сме на потег.

Пишува: Ристо Никовски за Дневник

Таки Фити ја прифаќа Тиранската платформа: Албанскиот јазик треба да влезе во Уставот како официјален

Taki-Fiti

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад тиранската платформа, која, пак, е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето на мнозинството граѓани и стручната јавност.

За претседателот на МАНУ и поранешен министер за финансии во владата на СДСМ, Таки Фити, тиранската платформа е прифатлива, тој ова го изјави во интервју за „Фактор 24“, на „Телевизија 24“.

На прашањето дали албанската платформа за него е прифатлива, тој во име на МАНУ даде одговор дека не гледа загрозеност на македонскиот јазик во тиранската платформата.

– МАНУ не гледа загрозеност на македонскиот јазик во т.н. албанска Платформа, МАНУ нема да прифати решенија што се надвор од Уставот, изјави Фити.

Место да го слушне гласот на десетиците илјади граѓани, кои секојдневно протестирааат во градовите низ Македонија, меѓу кои има и голем дел кои својот глас го дале за СДСМ и Зоран Заев, Таки Фити срамно одработува за интересите на опозицијата, која е подготвена и по цена на тргување со националните интереси да се дограби до власта.

Останува нејасно како Таки Фити смета дека македонскиот јазик не е загрозен кога во првата точка од платформата од Тирана се бара македонскиот јазик да не биде единствен официјален јазик во Република Македонија.

– Постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија“ – стои во првата точка од тиранската палтформа.

Претходно и други лица што се меѓу главните идеолози во опозицијата, меѓу кои и Љубомир Фрчкоски, даваа изјави каде што велеа дека работите кои СДСМ ги прифатил за да дојде на власт, кои значат поткопување на темелите на државата, не се никаков проблем.

Наспроти ваквите срамни и недозволиви ставови на првиот човек на МАНУ, многу академци излегоа со став дека МАНУ во целост треба да ја отфрли тиранската платформа.

На последната седница на МАНУ, на која тема на расправа беше и тиранската платформа, академик Милан Ѓурчинов истакна дека платформата во овој момент е недопустливо да се лансира бидејќи, како што рече, е запаллива и може да предизвика несовладлив оган.

Академикот Витомир Митевски истакна дека државниот статус на македонскиот јазик во својата матична земја, не смее да биде загрозен во ниту еден поглед.

– Државниот статус на македонскиот јазик во својата матична земја, не смее да биде загрозен во ниту еден поглед, од страна на малцинските јазици во Република Македонија. Во таа смисла е потребно ургентно усогласување на нашето законодавство, за употреба на малцинските јазици според стандардите на унитарните земји во Европската унија – смета Митевски.

Според академикот Митко Маџунков, платформата ги повредува чувствата на Македонците под закрила на меѓународната заедница и сега е ред на Албанците да се извинат за тоа. За Маџунков сите точки на платформата се ултранационалистички и неприфатливи и тоа е акт за формирање голема Албанија, кој треба да биде отфрлен од МАНУ како акт во кој се чувствува експанзионистичката политика од призренската лига.

Ибрахими од БЕСА: Не влегуваме во влада со Заев без официјализација на албанскиот јазик

Zekirija-Ibrahimi-BESA

Пратеникот од Движењето БЕСА Зеќирија Ибрахими од собраниската говорница пред целата македонска јавност изјави дека БЕСА нема намера да влегува во било каква Влада која што нема да го официјализира албанскиот јазик.

-Движењето Беса нема намера да влезе во било каква влада која што нема да го официјализира албанскиот јазик, изјави Ибрахими.

Очигледно е дека токму тоа е цената која што Зоран Заев ја платил за да ги добие потписите на БЕСА и отткука Заев не може да излезе на говорницата и да каже дека прифатил Република Македонија да стане двојазична со тоа што албанскиот јазик ќе биде втор официјален јазик на државата.

ДУИ ПОТВРДИ: Платформа има – прва точка целосна рамноправност, втора два официјални јазика

rama-so-albanski-partii-od-makedonija-1

За да ги отстраниме дилемите за заедничката декларација на албанските политички партии, јас сум принуден да ја прочитам декларацијата која е потпишана од албанските политички партии.

Ова е програма и платформа на албанските политички партии, рече од собраниската говорница пратеникот на ДУИ, Ејуп Аљими. Тој во име на новото парламентарно мнозинство ја изнесе тиранската платформа на собраниска говорница за која од СДСМ велат дека не постои.

Првата точка, како што рече Аљими, е постигнување целосна рамноправност во согласност со Охридскиот договор и Уставот.

– Правилно спроведување на принципот на мултиетничноста во Уставот на РМ каде што Албанците се сметаат како државотворна нација, поддржување секаква правна и уставна иницијатива која ja зајакнува националната рамноправност за албанското население. Постигнување целосна јазична еднаквост, употреба на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија. Сеопфатна дебата за знамето, химната и државниот грб на Република Македонија со цел државните симболи да ги рефлектираат општествената мултиетничност и етничката рамноправност. Усвојување резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот од 1912 до 1956 година – рече Аљими.

Тој рече дека платформата предвидува постигнување економска рамноправност и општествената благосостојба, особено преку рамномерен регионален развој.

– Создавање нов механизам во форма на една државна комисија за финансирање на општините, за донесување одлуки со право за владини грантови во корист на општините. Создавање министерство за политички систем и односи меѓу заедниците како надлежен орган за почитување на правата на заедниците и поттикнување на економскиот и социјалниот развој во неразвиените подрачја. Остварување правична застапеност во органите за безбедност, војската, разузнавањето и правдата. Остварување правична застапеност во сите нивоа на централната власт, како и во јавните служби или претпријатија со јавни акции – изјави пратеникот на ДУИ.

Аљими рече и дека платформата предвидува целосно расчистување на прашањата и судските постапки како „Сопот“, „Бродец“, „Монструм“ и „Kуманово“ преку една анкетна комисија или меѓународен независен орган.

Тој рече дека во платформата има точка за создавање дух на доверба во функција на добри меѓуетнички односи како суштински елемент за политичка стабилност во земјата. Се предвидува создавање една централна институција за унапредување на јазиците на заедниците, која ќе обезбеди подготовка на преведувачи, уредници и предавачи.

Албанци во работната група за директни преговори со Грција и Бугарија

Од собраниската говорница беше посочено дека платформата содржи и решавање на спорот за името во согласност со европските вредности и принципите на меѓународното право.

– Усвојување заедничка и обврзувачка резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија се обврзува активно да се вклучи кон решавањето на спорот за името. Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција – рече Аљими.

Во делот на добри односи со соседите Аљими изјави:

– Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Бугарија. Соработка со Kосово и Албанија за интегрирано гранично управување. Отворање нови гранични премини.

Тркалезната маса на албанските парламентарни партии ќе се одвива во согласност со принципот на ротација и ќе служи како платформа за усогласување на политичкото дејствување и транспарентна комуникација со меѓународните партнери на Македонија – заклучи Аљими.

ПОЧНАА ЗАКАНИТЕ: Реализирање на тиранската платформа или самоопределување на Aлбанците (ВИДЕО)

Baskim-Bakiu

Во текот на вчерашната емисија „Топ Тема“, политикологот и аналитичар Башким Бакиу изнесе теза дека доколку не се реализира барањето од Тиранската платформа за двојазичност во Македонија, тогаш Албанците ќе отпочнат процес за самоопределување.

- Доколку не се промени и се интреперетира само употребата, односно официјализирање на албанскиот јазик како закана за суверенитетот, може, не знам, наредните години ако не може да се реализира и покрај големата бројка, може да се вроди кај Албанците и желба за самоопределување, изјави Бакиу.

Владимир Божиновски ја изрази својата загриженост дека доколку се формира коалициона Влада врз основа на Тиранската платформа, тогаш во Владата ќе влезе и Зијадин Села, човекот кој не ја признава химната и знамето, а и Македонскиот народ. На тоа се надоврза аналитичарот Бакиу кој заклучи дека ниту еден лидер на албанците во Македонија не станал пред химната.

Кој албански коалиционен партнер станал пред химна или знаме на пример?- рече Бакиу

Дане Талески, кој јавноста го памети како член на извршниот одбор на СДСМ ги навреди над 150 илјади граѓани кои секој ден излегуваат на протести дека се изманипулирани и политизирани луѓе.

Јас можам да тврдам дека сите се иструментализирани членови  на една политичка партија и присилени со сила, изјави Дане Талески.

Хипокризијата на МАНУ: Академик Ќулафкова го брани СДСМ место јазикот

Kjulavkova-MANU-SDSM-Dvojazicnost

Монетите имаат две лица. Исто како и некои луѓе. Ова е вистината, често тажна, но толку сурово реална за многу македонски ликови. Не личности, само ликови, иако дејствуваат во истата таа наша реалност. Знаете, кога дволичноста ви прилега толку едноставно и природно.

Во милата Македонија, пак, оваа карактеристика не е ексклузивно право на политичарите. Иако, дел од нив станаа синоним за дволичност, „доблеста“ како зараза се прошири и на други делови од општеството. Две и пол децении таа е устоличена во еден новинарски круг, а премина и кај неколку, исто толку неталентирани и духовно празни (наспроти полнотијата на џебовите) режисери и актери, зафати и два-тројца пејачи, а заглави во академското јато.

Во време на будење на македонската нација, време кога од туѓа држава ни се врши директен упад во унитарноста на државата и на постоењето, чијашто јаловост ќе зависи само и единствено од нас и од реакцијата на истиот тој народ, се најде академик што проговори контра сите идентитетски оставнини. А пред само две-три години, па биле и четири, тој академик или академичка толку многу се залагаше за нив?! Чудната трансформација, подобна на Стивенсовиот „Доктор Џекил и господин Хајд“, за кој малкумина знаат дека во оригинал е насловен како „Чудниот случај на доктор Џекил и на господин Хајд“, сепак, не е од вчера и, веројатно, си има свое зошто. Да, чуден случај, нема што. За нечија жал, слично на слоновите, но и на страдалниот народ, и ние ги чуваме во спомен лошите работи. По ново, на тврд диск, а по старо, во умот. Колку да не заборавиме, нели…

Преседан: Кога академик го користи истиот вокабулар со СДСМ

По точно два месеца и седум дена молк од нејзиното појавување во јавноста, МАНУ, конечно, реагираше на тиранската платформа. Но, што се случи тој ден во чудесниот свет на академиците? Се поделија ли според убедувањата, според науките, уметностите, или, сепак, некој дејствуваше според долговите од минатото. Барем дел од нив…

Во време кога сите сакаа да го чујат гласот на избраните академици, во момент кога македонскиот јазик, име, знаме, химна, грб и идентитет од еден Села, Дода, Касами, Рама, Хашим и Алија беа чепнати и се атакуваше на нив, денот на годишното собрание на МАНУ, најкусо би се опишал вака: Маџунков беше директен, Митевски го следеше, Ѓурчинов беше млак, Катарџиев заобиколуваше и бараше попис, Фити вртеше, а Ќулавкова беше во улога на Заев или на Шекеринска?

analiza237-madzunkov-2

Образот, уште од порано, им го обели Митко Маџунков, кој лично се изјасни пред повеќе од еден месец. Фиљан човек и Македонец, кој без парада и заобиколување си кажа дека албанската платформа е ултранационалистичка и уценувачка. Првоосвестениот и некалкулантски настроен академик и натаму не заобиколуваше. И во МАНУ, како пред тоа на улица, истапи и кажа што му лежи на срце:

– Сега платформата на албанските партии стократно повеќе ги повредува чувствата на Македонците и засега е ред на Албанците да се извинат и да ја повлечат својата платформа, а меѓународната заедница да се огради – рече Маџунков.

Платформата, продолжи Маџунков, содржи прашања за унитарноста и за федерализицијата на Македонија, поради што е повеќе од нужно МАНУ уште еднаш да го потврди својот став во врска со единственоста и неделивоста на државата, како што направила во 2001 година, кога ја отфрлила идејата за поделба на Македонија, поради што, рече, бил сменет тогашниот претседател на академијата.

И додека Маџунков им го белеше образот, академик Митевски бараше македонскиот јазик да биде задолжителен испит за секој државен службеник, Ѓурчиновски балансираше и зборуваше за недопустливост на лансирање на платформата, ама и дека не требало да се негира постоењето на различни мислења?! Подоцна, Катарџиев побара попис, избегнувајќи ја темата, а претседателот Фити, без став, глумеше космополит, се правеше политичар и им угодуваше на сите партии, социјалдемократскиот мраз го скрши академик Катица Ќулавкова.

Сосема „случајно“ таа при своето обраќање го употреби вокабуларот на Заев, Шекеринска и на Шилегов. Во целата прикаска, недостигаше уште да ги спомене 500.000 фантоми на изборите, фантастичните 620.000 иселени и „победата“ на изборите на 11 декември со 612.000 гласа, кои во меѓувреме пораснаа на 696.000. Но, немаше потреба, доволно беше и ова:

– Сметам дека станува збор за манипулација и се сомневам дека самите ја создале платформата за да ја задржат власта и да се амнестираат за направените злосторства што не се само финансиски, туку се и институционални и кои се однесуваат и на слободата на говор и на движење во државава. Така што целиот хистерично националистички дискурс содржи тактика за дефокусирање од главниот проблем: криминалот, слободата на говор и мирниот трансфер на власта. Затоа сметам дека првенствено тоа е алатка за дестабилизација на државата, што оди во полза на заштита на досегашната власт, а не на заштита на правата на Албанците. Не ни прилега ни артикулацијата на напади кон меѓународниот фактор. Имаме ние стручни инстанции преку кои може да реагираме соодветно затоа што сега не е време за мултиетнички конфликти. Јас го поддржувам предлогот да се повлечат секакви платформи и од албанскиот блок и од власта што одумира, а не сака да го признае тоа– изјави академик Катица Ќулавкова.

Ние само го подвлековме делот од вокабуларот, кој, сосема „случајно“, е идентичен со тој на партијата на „Павел Шатев“, речник што фреквентно и со години се злоупотребува од врхушката на СДСМ, а дел од него како „мирниот трансфер на власта“, „артикулацијата на напади кон меѓународниот фактор“ и „власта што одумира, а не сака да го признае тоа“ е хит во секое јавно изјаснување, прес-конференција или соопштение од истата партија, која и така не е баш инвентивна во однос на своите изјави. Сепак, кажано е од еден академик, кој во тек на неколку години доживеа фантастична трансформација. Кога Кире ќе изеде бана станува Бананамен, кога СДСМ ќе се доближи до власта, еден академик се побива самиот себе…

Времето кога Ќулавкова беше убермакедонка

analiza237-Kjulavkova-3Не толку одамна, во време кога СДСМ беше светлосни години далеку од власта, истата таа Ќулавкова беше сосема поинаков академик. Верувале или не, но во интервју за „Република“, поточно на 18 декември 2012 година, скептикот кон ЕУ, Катица Ќулавкова, изјави:

– Знаете, ние фактот дека сме мала држава го претворивме во комплекс на мал народ негиран од сите и на нестабилна држава, која внатре во себе се дезинтегрира по етничка основа и станува регионализирана, т.е. кантонизирана, некаде и енклавизирана државна структура. Таквата мултиетничка раслоеност, територијално, културно и јазично, го раслои и државниот стратегиски интерес. Државниот интерес на Македонците денес се манифестира дури и како опструкција на албанскиот етнички интерес, на пример, а да не зборувам за мегаалбанскиот концепт во кој македонските Албанци се препознаваат повеќе одошто во македонскиот матичен концепт. Тоа е проблем што го поттурнуваме како отпад под килимите, ама тој од ден на ден си го прави своето и последиците веќе се чувствуваат.

Звучи многу поинаку, нели, но таа не застана овде, туку полна со македонштина во неа продолжи со зборовите:

– Услов број еден за општиот државен јазик е да постои закон според кој политичките партии ќе се конституираат врз политички, идеолошки и развојно-економски принципи, а никако врз етнички. Значи, државните интереси се надетнички, затоа што во нив се препознаваат и интересите на македонскиот народ и на сите делови од други народи во Македонија.

Ако помисливте дека таа би била одличен предводник на „За заедничка Македонија“, не заборавајте што рече во интервју за „Фактор“:

– Културно злосторство е да се принудуваат Македонците задолжително да употребуваат друг службен јазик, на пример албанскиот. Рамноправноста на албанската заедница во РМ добива гротескни размери со империјалистичка и експанзионистичка тенденција. Младите Албанци не учат македонски, локалната самоуправа во Тетово, Струга, и сл. се однесува дискриминаторски кон неалбанските граѓани, пред медиумите се одбива македонскиот јазик од страна на албанските етнички партии, се заговара зборување на албанскиот јазик во парламентот без превод, се дезавуира уставната должност во врска со употребата на кириличното писмо, вековните словенски македонски топоними се преведоа на друг јазик, се вршат притисоци и врз Македонците со исламска вероисповед итн. Тоа не води кон соживот, не нуди перспектива, напротив!

Кога колегите ја прашаа: Страхувате од можна федерализација? Ќулавкова им одговори:

– Елементи на федерализација во РМ има уште од 2003 година, кога се донесе несреќниот Закон за територијална реорганизација, а всушност со тој закон Македонија е кантонизирана. Имаме полоша варијанта од федерализација.

Да, кога тогаш би било сега, верувам дека ја замислувате рамо до рамо со Дамовски, Илиевски, Мисиркова, Петрушевски, Маџунков, Лазаров, Љутков, Руси и плејада други разбудени Македонци. Арно ама…

Како академикот Џекил стана бранител на неодбранливото

И додека се мислите на што се должи ваквата чудесна трансформација, само да ве потсетиме дека таа за редовен член на МАНУ е избрана на 27 мај 2003 година, време на владеење на СДСМ. А тие, никогаш не влијаеле на ништо во државата, нели. Поверојатно, можеби самата носталгија си го сторила своето. Како и да е, „Република“,поведена од нејзините убермакедонски ставови изразени во минатите интервјуа, ѝ побара интервју пред изборите во декември 2016 година. Доби инстант негативен одговор, кој гласеше:

„Ви благодарам на поканата да направиме интервју, но не сум во состојба да планирам било какво интервју следните седмици оти работам на мои есеи (в. Книгите Македонски искушенија, Отворена поетика). Во некои од нив давам одговор на овие прашања. Вие ги поставувате исклучиво во функција на предизборен маркетинг поставен наопаку, жално. Катица Ќулавкова“.

analiza237-4

Ако ги исклучиме правописните и јазични грешки, што беше вистинскиот проблем во прашањата за академикот? Еве го, поточно, еве една половина од осумте прашања, кои, очигледно, навлегоа во нечија интима (во оригинален редослед):

3. Ако македонските Албанци повеќе се препознаваат во мегаалбанскиот одошто во македонскиот матичен концепт, колкав државен интерес препознавате во концептот за двојазичност како уставна категорија?

4. Колку новиот концепт на СДСМ во трка по албанските гласови е во насока на градење на функционална и одржлива држава?

5. Дали ветувањето на двојазичноста како уставна категорија го чувствувате како негирање и понижување на Република Македонија?

6. Како ги толкувате Законот за територијална организација, Законот за јазиците, Законот за топонимите, од аспект на понудата на уставна двојазичност на цела територија?

Ете што беше жално, нели, засегањето во актуелната состојба и во партија, поттикната од неа. За оваа состојба, која освен академикот ја споделува и приличен број Македонци, кои, сепак, поверојатно се чувствуваат само како Македончиња, народот има одлична дијагноза. Се вика „слеп при очи“, фантастичен опис и народна дијагноза на состојба кога некој не може, а да не види што му се случува (како што е примерот со албанската платформа, лагите на Заев, кој ѝ кумуваш и др.), но поради сопствениот ќар, погрешни убедувања и ред долгови, лукративно решава дека реалноста е поинаква и свесно ја прескокнува и пренебрегнува вистината.И така, тоа што за некого е жално, за друг е вистина…

Кога животот ви го пишува Тарантино…

analiza237-5Сосема случајно, прикаската и „отворањето“ на Ќулавкова се случи ист ден кога најпознатата македонска порноѕвезда, сега само старлета, Анѓела Митковски, алијас Анѓела Вештица, преживеа напад во Сараево. Во стил на Тарантиновите „Евтини приказни“, љубоморна сопруга на босански криминалец пукаше со пиштол цели девет пати во Анѓела, но не ја погоди ниту еднаш. Ама ни еднаш…

На другата страна, имаме еден лик сличен на Квентиновите. Во Македонија, унитарна во моментов и не благодарение нему, имаме лидер на партија што ја доби својата четврта кривична пријава за криминал. А исто како и на Винсент Вега (го глуми Џон Траволта) и на нашата Анѓела Вештица, овде, само правно гледано, и по четири кривични пријави, на Заев не му недостига ни влакно од главата. Првите две му „поминаа“ со аболиција (Бранко Црвенковски, па Катица Јанева), од рочиштата на третата го „вадат“ амбасадори, а последната допрва треба да стартува. Ќе куртули ли и од неа?

Уште едно логично прашање. Во итна потреба од каква и да е дигресија од „опасноста“ од будењето на народот и од стотици илјади на улица, дали некој на „Павел Шатев“, можеби, во метежот и во брзањето не го згрешил бројот, па ѝ се јавил на погрешната Катица?

Пишува: Љупчо Цветановски за неделникот „Република“

Груевски: СДСМ ќе проба на сила да ја истурка платформата во парламентот

Pet-dokazi-deka-SDSM-podgotvuva-drzhaven-udar-f

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никога Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 истакна дека СДСМ има јасен план кога ќе дојде Законот за двојазичност во Собранието.

-Тие планираат да стават таканаречено европско знаменце на законот што значи ограничување на минутажата и бројот на јавувања на пратениците колку долго може да расправаат. Иако тој закон не подлежи под такво европско знаменце. 2008-мата година кога е донесен првпат, немаше европско знаменце, затоа што немаше потреба од тоа, не спаѓа во таква група. Но, сега сакаат да го стават вештачки во таква група и на тој начин набрзина да го поминат. По цена да ги вадат пратениците со полицајци надвор, по цена да влезат и да ја внесат дрќавата во огромен хаос, да апсат. Ќе ги употребат сите методи. Законот не е единствената работа, платформата е јасна – таа се осврнува и на името и на грбот и на државата, на темелите на државата, додава Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ само да се доберат до власт, се подготвени на целосна двојазичност на државата

VMRO-DPMNE-Soopstenie

Аболицираниот криминалец Зоран Заев помеѓу Тиранската Платформа и државните и национални интереси на својот народ ја одбра платформата, која значи директно мешање во внатрешните работи на Република Македонија, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ

Аболицираниот Зоран Заев и СДСМ само да се доберат до власт, се подготвени на целосна двојазичност на државата, двојазични амблеми на војската и полицијата, двојазични банкноти и монети, како и прогласување на сопствениот народ за геноциден.

Аболицираниот криминалец Зоран Заев и СДСМ не смеат веќе да бегаат и да се кријат со разни лаги и манипулации од народот.

Граѓаните на Република Македонија очекуваат, Зоран Заев и СДСМ јасно да ја отфрлат Тиранската Платформа и да се обврзат дека нема да ги реализираат елементите од неа.

Доколку СДСМ го стори тоа, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за идната Влада која што би ја формирал и предводел Зоран Заев.

Доколку пак аболицираниот Зоран Заев е импресиониран од Тиранската Платформа нека прифати парламентарни избори заедно со локалните избори во мај и нека излезе пред граѓаните со барањата од Тирана. Така граѓаните ќе може јасно да кажат што мислат за тоа, без притоа да бидат изборно измамени, како што тоа веќе еднаш им го направи СДСМ и аболицираниот криминалец Зоран Заев.