ДИК има налог да ги руши референдумите: Мигрантите се прашање кое не заслужува одговор (ВИДЕО)

Migranti-SDSM-DIK

СДСМ, референдумите во општините за населување на мигранти ќе ги рушат преку Државната изборна комисија, односно ќе сакаат да спречат изјаснување на граѓаните по ова прашање- дали се „ЗА“ или „Против“ населување на мигранти во нивната општина. ДИК има налог од новата власт предводена од Заев и СДСМ да донесе одлука дека не смее да има референдуми. Членовите на ДИК ризикуваат кривична одговорност.

Толкувањето на членовите на ДИК било дека нема технички можности за такво нешто, што е сосема неоправдано, бидејќи одржувањето на локалните избори со себе повлекува инфраструктура и техничка поддршка и логистика, која треба да се искористи и за одржувањето на референдум против одлуката на владата за доселување на мигранти.

Постои законска обврска, референдумите да се закажат во рок од 40 дена што се совпаѓа со првиот круг од локалните избори. На овој начин, дополнително ќе се заштеди, бидејќи и референдумите и локалните избори ќе бидат на ист трошок.

И од иницијативата „Будење“, поради кратење на трошоците, велеа дека е добро референдумите да се одржат на истиот ден како и првиот круг од локалните избори.

Охрид, Куманово, Кавадарци, Битола, Прилеп, Кочани, Радовиш, Гази Баба, Карпош, Ѓорче Петров, Центар, Аеродром, Неготино, Дојран, Богданци, Гевгелија и Штип, се 17-те општини во кои граѓаните бараа референдум.

„Нема да дозволиме никој да донесува одлуки без да го чуе нашиот глас за вакви суштински и болни прашања, никој не смее да ја погази волјата на народот и самоволно да одлучува во наше име“- порачуваат граѓаните.

И шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во изјава за Дојче Веле вели дека Македонија е подготвена да прими мигранти.

Средба на ДИК и МОСТ по повод Денот на изборите

Izbori-glasanje

По повод Глобалниот ден на изборите, кој се оддржува секој прв четврток во февруари, Државната изборна комисија оствари работна средба со претставници од Граѓанската асоцијација МОСТ.

Средбата, како што соопшти ДИК, била во насока на проширување на соработката помеѓу ДИК и МОСТ, а на која Граѓанската асоцијација МОСТ на ДИК и ја предала на користење датабазата на одлуки и пресуди по приговори и тужби за изборите, претходно подготвена од страна на МОСТ.

Датабазата е изработена во форма на веб-страница (http://izbornapravda.mk) која ги содржи самите одлуки и пресуди во форма на документи во pdf формат, како и основни податоци за истите, како на пример изборен циклус, вид на приговор, избирачко место, одлука по приговор итн. По  овие критериуми датабазата може и да се пребарува.

Датабазата е подготвена како дел од проектот „Патоказ кон слободни и фер избори“ спроведен од Граѓанската асоцијација МОСТ, а финансиски поддржан од Амбасадата на Кралството Холандија во Република Македонија, Британската Амбасада во Скопје, Националниот демократски институт (NDI) и Националниот фонд за демократија (NED).

Новаковски: Резултатот од изборите е јасен со верификацијата на мандатите

novakovski-tv-nova

Имајќи ги предвид сите случувања во текот на изминатите години, ние бевме опседнати со избори кои мораат да завршат коректно и да имаат легитимитет, истакна поранешниот претседател на ДИК, Александар Новаковски во „Отвореното студио“ на ТВ Нова.

Тој додаде дека резултатот од изборите е јасен со самата верификација на мандатите во Собранието.

-Познато е кој има мнозинство, а кој нема. Мандатот е доделен на победникот, не можеме да кажеме дека друг е победник, победникот се знае, резултатите се признати, и никој не ги оспори, посочи Новаковски

ДИК ги објави конечните резултати од прегласувањето во Теарце

Izbori-glasanje

Конечниот резултат е 51 пратенички мандат за ВМРО-ДПМНЕ, 49 за СДСМ, што значи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата влада.

На прегласувањето во Теарце, ВМРО-ДПМНЕ освои 149 гласа, СДСМ 245, ДПА, ДУИ и Алијанса за Албанците по 1 и ВМРО за Македонија 2 гласа. Ова се официјални резултати кои ги објави ДИК и според нив нема да има промена во освоените пратенички мандати.

preglasuvanje-tearce-rezultati

ВИДЕО: Чичаковски дрво пијан, пресот на ДИК доцнеше за да може да се отрезни?

cicakovski-pijan

Неофицијално Република дознава дека причина за доцнењето на прес-конференцијата на Државната изборна комисија од цели три часа не е неможноста на Општинската изборна комисија да го состави записникот 21, како што рече претседателот на ДИК, туку тоа што претседателот на комисијата бил дрво пијан.

Наши извори велат дека Александар Чичаковски бил толку многу под дејство на алкохол, што било невозможно прес-конференцијата да се одржи во 21.30, како што беше закажано. Членовите на ДИК морале да почекаат Чичаковски да си дојде при себе за да може да ги прочита официјалните информации во врска со прегласувањето во Теарце пред камерите.

Од снимката можете самите да заклучите во каква состојба е претседателот на ДИК.

ДИК: На 25 декември ќе се прегласува на избирачкото место 2011 во Теарце

dik-ilustracija

Државната изборна комисија донесе одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце, откако ИТ секторот на Комисијата направил симулација дека тоа може да влијае на резултатот, односно бројот на освоени мандати на партиите во Изборната единица 6 на парламентарните избори што се одржаа на 11 декември.

Одлуката на ДИК, е донесена врз основа на член 151, став 3 од Изборниот законик гласањето да се повтори доколку тоа може да влијае на крајниот резултат, но и врз основа на вчерашната одлука на Управниот суд да ја прифати тужбата на Коалицијата предводена од СДСМ и да донесе решение за поништување на гласањето на ова избирачко место.

Прегласувањето ќе се врши на 25 декември 2016 година.

КЛАСИЧЕН ФАЛСИФИКАТ: Ова е вистината за ИМ 2011 во Теарце, сé друго е постизборен инжинеринг на СДСМ (ВИДЕО)

dik-tearce

Управниот суд ја уважи тужбата на овластениот претставник на листа на кандидати за избор на пратеници во Собранието. Според одлуката, гласањето на гласачко место бр. 2011, општина Теарце за изборна единица број 6, се поништува и треба да има повторно гласање.

Одлуката која што Управниот суд ја донесе со која се укинува решението на ДИК со кое се одбија приговорите на СДСМ за избирачкото место 2011 во Теарце, е апсолутно несоодветна со реалната и вистинита ситуација, но и со досегашната судска пракса.

На ова избирачко место гласаат вкупно 714 гласачи, а на изборите на 11-ти декември излегле 56.58% од гласачите или 404 гласачи. Според ВМРО-ДПМНЕ се работи за обид за изборен инженеринг, односно, СДСМ има точно таргетирана група на гласачи со кои ќе се обиде на прегласувањето да ја украде изборната волја на граѓаните со прегласувањето.

Разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во ИЕ 6 е 307 гласа, кои значаат еден мандат.

Вистината пак за тоа што се случило во Теарце на избирачкото место 2011, ја кажаа членовите на избирачкиот одбор на избирачкото место, при што целата Македонска јавност можеше да сведочи за обидот за лажење од страна на претставничката на СДСМ во избирачкиот одбор Христина Трипуновска.

Сите до еден објаснија дека на избирачкото место немало проблеми, ниту пропусти, додека за спорното „ливче со кочанот“ објаснија дека било грешка.

Во своето образложени, Управнот суд денеска соопшти дека  напуштањето на седницата од страна на еден член на комисијата за време на гласањето, а кој присуствувал цело време на расправата по приговорот, не може да се смета како воздржан глас.

-Ова упатува на заклучок дека оспореното решение, е донесено во постапка и на начин кој е спротивен на член 10 став 2 точка 34 (б) и точка (в) од Законот за измени и дополнување на Изборниот законик (Службен весник на Република Македонија бр.196/2015), во кој е утврдена постапката и на начинот на кој Државната изборна комисија донесува одлуки. Според судот, изјаснување со „воздржан“ ќе се смета како изјаснување „против“ само доколку лично е искажано на седница на Комисијата, се посочува во образложението.

Членот на ДУИ во ДИК, Субхи Јакупи во саботата непосредно пред гласањето сам се иззеде од одлучување, иако како што рече имал став по овој приговор.

-Јас доаѓам со предлог на политичка партија ДУИ и за да не влијаам во решавање, јас немам друго право треба да бидам за или против. Имам став, али тој став за овој приговор ќе го оставам на вас, а јас ќе се иземам од гласањето, рече Јакупи.

УПРАВЕН ЈА ПРИФАТИ ТУЖБАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Нема да има прегласување во Гостивар за косоварката Фатиме Сулејмани

glasanje-albanka

Управниот суд го отфрли решението на ДИК за прегласување во Гостивар на избирачкото место на Фатиме Сулејмани од Гостивар, каде што беше спорно дали таа сакала да гласа два пати, или некој го фалсификувал нејзиниот потпис

Урп бр.517/2016

ВО ИМЕТО НА ГРАЃАНИТЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

УПРАВНИОТ СУД во совет составен од судиите М-р Есма Алибашиќ Јонуз како претседател на советот, Розалиа Кочковска, Ана Герасимовска, М-р Тања Терзиева и Ељмедине Асани – членови на советот, со записничарот Роберт Јордев – судски соработник, решавајќи по тужбата на тужителот Коалиција за предвремени избори за пратеници во Собранието на Репубилка Македонија 2016 година, предводена од ВМРО – ДПМНЕ, поднесена преку овластен претставник Емил Димитриев против Решението на Државната изборна комисија УП 1 10-487 од 16.12.2016 година, на јавната седница одржана на ден 20.12.2016 година, во присуство на претставникот на тужителот Александар Михајловски, согласно член 150 став 3 од Изборниот законик, донесе:

П Р Е С У Д А

Тужбата на тужителот Коалиција за предвремени избори за пратеници во Собранието на Репубилка Македонија 2016 година, предводена од ВМРО – ДПМНЕ, СЕ УВАЖУВА.

Решението на Државната Изборна Комисија УП 1 10-487 од 16.12.2016 година СЕ ПРЕИНАЧУВА и СЕ ОДЛУЧУВА:

Приговорот УП 1 10-487 од 13.12.2016 година, поднесен од подносителот на листа на кандидати – политичка партија Движење Беса, за постапката на гласање во гласачкото место број 0396/1, општина Гостивар, Изборна единица број 6, согласно чл.147 став 3 алинеа 2 од Изборниот законик, СЕ ОТФРЛА КАКО НЕУРЕДЕН.

О б р а з л о ж е н и е

Со Решението на Државната изборна комисија УП 1 10-487 од 18.12.2016 година, приговорот УП 1 10-487 од 13.12.2016 година поднесен од подносителот на листа на кандидати политичка партија Движење Беса, за постапката на гласање во гласачкото место број 0396/1, општина Гостивар, Изборна единица број 6, се уважува и резултатите од гласањето по листите на кандидатите за избор на пратеници во Собранието на Република Македонија, на гласачкото место број 0396/1, општина Гостивар, Изборна единица број 6, врз основа на чл 151 став 2 алинеја 6 од Изборниот законик, се поништуваат.

Незадоволен од донесената одлука, Коалицијата за предвремени избори на Пратеници 2016 година предводена од ВМРО ДПМНЕ преку овластен претставник Емил Димитров, поднесе тужба во законски предвидениот рок до Управниот суд преку Државната изборна комисија, со уредно овластување против Државната изборна комисија претставувана од Претседателот Александар Чичаковски со основ поништување на решение УП 1 10-487 од 16.12.2016 година, а врз основа на член 151 став 4 од Изборниот законик в.в. со член 46 став 1 од Правилникот за начинот и постапката на решавање на приговори бр.08-2931/1 од 04.11.2016 година. Тужителот во тужбата, донесеното решение од страна на Државната изборна комисија го оспорува како незаконито, поради повреди од формално правен аспект на одредбите на Изборниот законик и подзаконските акти, погрешно и нецелосно утврдена фактичка состојба и погрешна примена на материјалното право.

Судот постапувајќи по тужбата на тужителот, а врз основа на списите по предметот, најде дека:

Тужбата на тужителот е основана.

Согласно член 147 став 3 од Изборниот законик („Службен весник на Република Македонија“ бр.40/2006, бр.136/2008, бр.148/2008, бр.155/2008, бр.163/2008, бр.44/2011, бр.51/2011, бр.142/2011, бр.31/2013, бр.34/2013, бр.14/14, бр.30/14, 196/15, бр.35/16, бр.97/16 и бр.99/16), приговорите се поднесуваат во писмена форма и содржат:

· место, време, опис на направената повреда, сторителот и доказите на кои подносителот се повикува;
· име, презиме и потпис на подносителот на приговорот, односно на овластениот претстваник и
· електронско сандаче за прием на писмената.

Согласно член 5 став 1 точка 6 од Правилник за начинот и постапката за решевање на приговори бр.08-2931/1 од 04.11.2016 година на Државната изборна комисија, приговорите се поднесуваат во писмена форма и содржат потпис на подносителот на приговорот.

Согласно член 41 став 1 алинеа 1 од Правилникот, со решение приговорт се отфрла.

Согласно цитираните одредби од Изборниот законик и Правилник за начинот и постапката за решавање на приговори бр.08-2931/1 од 04.11.2016 година на Државната изборна комисија, Судот од извршениот увид во Приговорот УП 1 10-487 од 13.12.2016 година, во оригинал, поднесен од подносителот на листа на кандидати политичка партија Движење Беса, за постапката на гласање во гласачкотот место број 0396/1, општина Гостивар, Изборна единица број 6, утврди дека приговорот не содржи потпис од подносителот на приговорот, односно на овластениот претстваник Блерим Сејди ниту електронско сандаче за прием на писмената што е спротивно на член 147 став 3 од Изборниот законик, поради што Државната Изборна Комисија погрешно го применила материјалното право, постапувајќи по приговорот, без потпис, кое нешто не е спорно ниту на тужениот орган ниту на тужителот, а е наведено во образложението на оспореното решение, дека приговорот не е потпишан.

Судот, согласно чл.150 став 2 и 3 од Изборниот законик, одлучи како во изреката на пресудата и одлуката ја донесе, едногласно со 5 гласа ,,ЗА”.

ПРЕСУДЕНО ВО УПРАВЕН СУД на 20.12.2016 година под УРП.бр.517/2016.

Записничар – судски соработник Претседател на совет – судија
Роберт Јордев М-р Есма Алибашиќ Јонуз

Пресудата да се достави на:

-тужител – Коалиција за предвремени избори за пратеници во Собранието на Репубилка Македонија 2016 година, предводена од ВМРО – ДПМНЕ

-тужен орган – Државната Изборна Комисија

Претседател на совет – судија
М-р Есма Алибашиќ Јонуз

ЕК: ДИК и судовите да работат непречено, без притисок и политичко влијание

Maja-Kocijancic

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, во изјава за МИА, денеска побара во име на официјален Брисел Државната изборна комисија (ДИК) и судовите да се остават да работат непречено, без притисок и политичко влијание.

ЕК ги забележа прелиминарните резултати на изборите, како и резултатите од жалбите и сега го очекува исходот од процесот на жалби. На релевантните национални власти, вклучително и ДИК и судовите, треба да им биде дозволено да работат непречено, без притисок и политичко влијание. Ние сме многу загрижени поради тензиите во текот на последните денови и зголемувањето на негативната реторика. Комисијата ги повикува сите заинтересирани страни да се однесуваат одговорно, со цел да се зајакне довербата на граѓаните во јавните институции и во демократските процеси, порача Коцијанчич.

Во продолжение на пораката од неформалната Влада на Еворпската унија, Маја Коцијанчич го повтори делот од веќе познатото соопштение на потпретседателката на ЕК, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, дадено ден по предвремените парламентарни избори во Македонија:

Со нетрпение очекуваме брзо формирање на новиот парламент и на новата Влада и спроведување на реформите за решавање на системското владеење на правото, исто како и на Итните реформски приоритети, како и повикуваме на континуираната имплементација на претходните политички договори. Комисијата ќе продолжи со поддршката на земјата во процесот на европската интеграција, заврши гласноговорничката на ЕК.

ВМРО-ДПМНЕ: Имаме цврсти докази дека ДИК донесе незаконски одлуки

nikola-todorov-pres-vmro

Изминативе недела дена, сите бевме сведоци на срамен обид некои од членовите на Државната изборна комисија да ја оспорат и да ја фалсификуваат волјата на мнозинството граѓани која беше јасно изразена на мирни, фер и демократски избори кои минаа без ниту еден инцидент, изјави декеска на прес-конференција членот на Изврпниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров.

-Изминативе недела дена, целата македонска јавност беше сведок на непрофесионалното однесување на одредени членови на ДИК кои се впуштија во постизборен инженеринг со тоа што прифатија скандалозен и неоснован приговор на политичката партија Беса, за едно избирачко место во Гостивар.

ВМРО-ДПМНЕ веќе поднесе тужба против ова решение на ДИК која сама по себе е невиден преседан.

Тужбата на ВМРО-ДПМНЕ е поднесена врз три правни основи:

1. Повреди од формално-правен аспект на одредбите од Изборниот законик, и подзаконските акти
2. Погрешно и нецелосно утврдена фактичка состојба и
3. Погрешна примена на материјалното право.

Од формален аспект побиваната одлука на ДИК е незаконска од следниве причини:

1. Видно од доставениот приговор усвоен од страна на ДИК е дека истиот е поднесен без потпис од страна на овластениот претставник на подносителот на приговорот, со што се повредува член 147 став 3 точка 2 од Изборниот законик. Иако дел од членовите на ДИК укажаа на овој пропуст и инсистираа приговорот да биде отфрлен поради процедурални причини или процедурални недостатоци, ДИК спротивно на член 147 став 3 точка 2 од Изборниот законик и спротивно на Правилникот за начинот и постапката за решавање на приговори истиот не го отфрли.

И само овој основ да беше е доволен Управниот суд да ја отфрли, да ја прифати тужбата на ВМРО-ДПМНЕ и да донесе решение со кое што ова решение, оваа одлука на ДИК ќе се стави вон сила, вели Тодоров.

2. Одлуката е донесена спротивно на член 148 став 3 од Изборниот законик, бидејќи истата е донесена по истекот на рокот од 48 часа утврден во овој член. Согласно овој член ДИК е ДОЛЖНА во рок од 48 часа по приемот на приговорот да донесе одлука. Од цитираната одредба неспорно може да се утврди дека овој рок е преклузивен, што значи дека ДИК не може да постапува и да одлучува по истекот на овој рок.

3. При донесување на утуженото Решение, во постапката за разгледување и одлучување по приговорите од страна на Државната изборна комисија сторени се исто така повеќе процесни повреди на одредбите од Изборниот законик и Правилникот за начинот и постапката за решавање по приговори.

Во постапката за разгледување на приговорот од страна на ДИК е изведен како доказ сослушување на сведок, поточно сослушување на лицето Фатиме Сулејмани од Гостивар, за што од страна на ДИК не беше воопшто, ниту дискутирано, ниту пак е донесена одлука за изведување на овој доказ согласно со одредбите од Изборниот законик и Правилникот за начинот и постапката за решавање по приговори. Овој сведок беше донесен внимавајте, од страна на овластениот претставник на коалицијата предводена од СДСМ, иако приговорот е поднесен од овластениот претставник на Политичката партија БЕСА или Движење БЕСА, кој не беше воопшто присутен во салата каде што се одржуваше седницата. Од страна на дел од членовите на ДИК беше укажано дека за изведување на овој доказ не е донесена формална одлука од Државната изборна комисија и дека не треба да се дозволи сослушување на наведеното лице, сепак, претседателот на ДИК спротивно на закон и подзаконските прописи дозволи нејзино сослушување. На овој начин ДИК постапи спротивно на член 35 од правилникот каде е предвидено дека можат да одлучат да сослушаат на јавна седница подносител на приговор, тоа значи дека имал обврска да донесат таква одлука, а ваква одлука не е донесена.

4. Во постапката за разгледување и одлучување по приговори ДИК донесе одлука да се изведе како доказ графолошко вештачење на потпис на овој сведок, без притоа да биде издадена наредба за вештачење, и без претходно да се определи начинот на кој ќе биде извршено ова вештачење. Оттука, вештиот наод и мислење на вештото лице дадено во постапката и изведено како доказ во постапката на ДИК е во целост спорно од формален но и од материјален аспект, но и по однос на резултатите од истиот.

Дополнително, вештото лице, согласно член 5 од Законот за вештачење, воопшто не било законски овластено да врши вакво вештачење. Имено, Законот таксативно предвидува дека вештачење можат да вршат само: високообразовна установа, научна установа и стручна установа, трговец поединец-вештак основан согласно ЗТД кој има вработено најмалку едно лице со лиценца за вештачење и трговско друштво регистрирано согласно ЗТД кое има вработено најмалку две лица со лиценци.

Лицето кое што го извршило графолошкото вештачење не спаѓа во ниту една од овие категории коишто се утврдени во Законот. Лицето кое го извршило графолошкото вештачење е вработено во АД МЕПСО Скопје.

Понатаму, самото графолошко вештачење беше извршено во раните утрински часови, без присуство на овластени претставници на политичките партии кои имаат правен интерес да присуствуваат на изведувањето на овој доказ, што создава сомнеж како во однос на околностите под кои е извршено вештачењето, така и во однос на начинот на кое што истотот е извршено.

5. Во текот на постапката за разгледување и одлучување по приговорот кој е усвоен од страна на ДИК како доказ беше изведено и сослушување во својство на сведоци на членовите на избирачкиот одбор од сега спорното избирачко место. Во текот на сослушувањето, сите членови на одборот и претседателот на ОИК, без исклучок, потврдија дека во текот на денот на ова избирачко место во претпладневните часови гласањето се одвивало без никакви нерегуларности што може да се утврди и од записникот за гласање и сумирање и утврдување на резултатите. Од нивниот исказ јасно може да се утврди дека во попладневните часови кога на гласачкото место се јавила гласачката Фатиме Сулејмани, врз основа на проверка со УВ ламба од страна на член на избирачкиот одбор, констатирано било дека ова лице веќе го имало остварено своето избирачко право, бидејќи на палецот на десната рака имала траги од заштитниот спреј со кој задолжително се прска секој гласач. При ваквата констатација, која произлегува од сослушувањето на членовите на избирачкиот одбор на ова гласачко место, јасно се поставува прашањето дали ова лице Фатиме Сулејмани веќе гласала на ова избирачко место, и го остварила своето гласачко право, како што тврди избирачкиот одбор како надлежен орган за спроведување на гласањето на конкретното избирачко место. Дотолку повеќе што овој доказ е во директна спротивност со претходно наведениот вешт наод и мислење изведен во текот на постапката, што несомнено наведува дека ДИК погрешно постапила кога поклонила верба само на вештиот наод и мислење, додека воопшто не им поклонила верба на исказите на членовите на избирачкиот одбор на ова избирачко место во својство на сведоци, како надлежен орган за спроведување на изборите согласно член 17 од Изборниот законик.

6. Согласно член 149 став 1 од Изборниот законик секој избирач на кого му е повредено личното избирачко право во постапката на спроведување на гласањето може да поднесе приговор во рок од 24 часа. Ова е многу значајно.

Дури и во случај лицето Фатиме Сулејмани да не можела да го оствари гласачко право на начин како што тврдеше пред ДИК, во тој случај  ова лице можело и требало да поднесе приговор за заштита на личното избирачко право веднаш откако истата констатирала дека не и е овозможено да гласа. Во тој случај ДИК, без одлагање ќе требаше да одлучи по приговорот на ова лице и на истата доколку има услови, ќе и овозможеше да гласа. Со тужбата му укажуваме и на судот дека во постапката за заштита на избирачкото право во досегашната пракса имало вакви случаи кога по приговор на избирач за заштита на личното избирачко право, по интервенција на ДИК, на таквите избирачи им било овозможено да го остварат своето право на глас во текот на денот определен за гласање.

Ова толкување наоѓа примена и е востановено во судската пракса на Управниот суд кој има одлучено дека доколку правниот лек од член 149 од Изборниот законик не бил искористен, како што е тоа случај во овој конкретен случај, подносителот на приговорот не може да бара поништување на гласањето на целото избирачко место, ниту пак да ги оспорува резултатите на избирачкото место.

7. Со членот 151 законодавецот инкриминирал гласање од страна на едно или повеќе лица кој/кои гласале за други (повеќе) лица. Од оваа одредба јасно произлегува дека за да постои основ за поништување на гласањето во избирачкото место, потребно е да било злоупотребено гласачкото право на повеќе лица од страна на едно или повеќе лица, а во конкретниот случај се работи за наводна злоупотреба на гласачкото право на само едно лице што не претставува основ за поништување на гласањето на целото избирачко место. Суштинска повреда на изборниот процес согласно член 151 став 1 алинеја 6 од Изборниот законик може да претставува само злоупотребата на гласачките права на повеќе лица кои би ги довеле изборните резултати за конкретното избирачко место под сомнение. Ова особено ако се имаат во предвид исказите на сите членови на избирачкиот одбор дека гласањето на тоа избирачко место било спроведено без никакви неправилности, и дека тој глас нема влијание врз промена на изборните резултати.

Во прилог на тужбата до Управниот суд поднесени се докази за сите овие наводи кои што ги објавив на оваа прес-конференција, дополни Тодоров и уште еднаш апелира да нема никаков притисок врз Управниот суд кој мора да одлучува исклучиво согласно законите. Секое поинакво постапување ќе значи фалсификување и крадење на волјата на мнозинството граѓани изразена на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември.

Искрено се надевам и верувам дека Управниот суд, судиите на управниот суд ќе одлучат да ја корегираат оваа незаконска одлука на ДИК и да не дозволат 7 невини луѓе да завршат во затвор заради незаконска одлука на ДИК.