Ефтов: Нема логика ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да не се договорат поради СЈО (ВИДЕО)

Vasko-Eftov

На ВМРО-ДПМНЕ многу полесно ќе му беше да ја минира работата на СЈО, доколку направеше коалиција со ДУИ, отколку во овој момент да ја прифати тоа да го прави како опозициска партија, изјави Васко Ефтов во својата емисија „Во Центар“.

-Ако некој се плаши од СЈО, повеќе може да ја блокира работата на СЈО како власт или како опозиција. Ако Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се плашат од СЈО, тогаш многу пологично е да направат коалиција со ДУИ и од позиција на власт да ја минираат работата на СЈО, отколку да не се договорат за нова влада поради СЈО, нема логика, изјави Ефтов

Гостин во емисијата на Ефтов беше Слободан Близнаковски од ВМРО Народна партија, кој што кажа дека за секоја одлука за понатамошниот мандат на СЈО е потребно двотретинско мнозинство. Ефтов смета дека ВМРО-ДПМНЕ нема страв од СЈО, бидејќи доколку имаше страв многу полесно ќе направеше влада со ДУИ, со што немаше да дозволи структурата на СЈО да се претопи во Основното јавно обвинителство.

Ефтов се надоврза и на претставката за уставноста на СЈО која стои во фиоката на уставниот судија Јован Јосифовски, кој за време на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ беше претседател на ДИК. Ефтов кажа дека се прават многу погрешни политички анализи околу улогата на СЈО, иако дефакто тоа е партиска институција, како што кажа тој.

-Уставен суд не расправа за СЈО, иако има претставка, иако таа претставка е кај господинот Јосифовски ако не се лажам, кој беше претседател на ДИК во мандатот на ВМРО-ДПМНЕ. Значи тој како известител пред Уставниот суд може кога сака да го отвори тоа прашање за уставноста на СЈО, но не го отвара. Многу фама, многу баук се прави околу тоа СЈО, мислам дека многу погрешни политички анализи се прават околу улогата на СЈО, иако дефакто СЈО делува на некој начин партиски, изјави Ефтов.

Ефтов се надополни и на политизираноста на судството откако Близнаковски обвини дека политиката е вмешана во Уставниот и дека таму има малку правосудство. Ефтов спомена и дека политичар со најмногу судски постапки е токму лидерот на СДСМ, Зоран Заев, партија со која ВМРО НП сака да влезе во коалиција

-Како и секаде во државата знаете, не можеме да вадиме само камчиња од мозаикот кои нас ни одговараат, ако има политика има секаде во државата политика, во секое судство, во секоја судска постапка. На крајот на краиштата, политичар со најмногу судски постапки, не сме јас и вие, туку тој со кој треба да коалицирате, односно вие сакате да коалицирате, изјави Ефтов.

ДЕМИРИ ЗА НОВАТА ВЛАДА: Ќе биде со краток рок, ДУИ ги чува силите за локалните избори

Alajdin-Demiri

Од ДУИ сметаат дека тројката Теута Арифи, Изет Меџити и Невзат Бејта е највредното во партијата

Кога ќе се погледнат имињата на новите министри, очигледно е дека тие немаат никаков капацитет да ги спроведат реформите кои се потребни. Повеќе од јасно е дека оваа влада ќе биде со краток рок, убеден е поранешниот дипломат Алајдин Демири.

Тој во разговор за Телеграф.мк ги објаснува причините зошто СДСМ и ДУИ се решиле за, како што вели, ваков лош кадар. Демири е убеден дека ДУИ се чува за локалните избори, додека пак поради предолгото време поминато во опозиција СДСМ останал без квалитетни луѓе во своите редови.

- Ако зборуваме за новата влада дали има капацитет да го спроведе она што го вети, реформи и со кои луѓе би го направила, може да се каже дека е со ниско ниво. Ниско е бидејќи СДСМ долго време е во опозиција и човечкиот капацитет се растури, а пак ДУИ поради долгото време поминато во власта тешко можеше да најде луѓе што не се вмешани во криминал и во корупција – нагласува дипломатот за Телеграф.мк.

Според него, очигледно е дека во ДУИ повеќе размислуваат за локалните избори и ги сметаат за многу позначајни работи отколку изборот на владата.

– ДУИ своите сили ги чува за изборите за градоначалници бидејќи им е јасно дека оваа влада ќе има краток век. Тие сметаат дека тројката Теута Арифи, Изет Меџити и Невзат Бејта е највредното во партијата, но јас не сум убеден во тоа – додава Демири.

ЌЕ ИМА ЛИ ПРАВДА: За тројца министри од ДУИ се води истражна постапка

DUI-Mala-Recica

Тројца министри од ДУИ во новиот владин кабинет не ги разјаснија шпекулациите дека постојат сомненија за извршени криминални дела. Тоа се идните министри Рамиз Мерко, Бујар Османи и Садула Дураку, јавува телевизијата Алсат-М.Поранешниот градоначалник на Струга Рамиз Мерко е осомничен за злоупотреба на службената должност и е под истрага од страна на ОЈО. Мерко воедно е под истрага за злоупотреба на постапката при јавен повик.

Поранешниот портпарол и поранешен министер за здравство од редовите на ДУИ Бујар Османи, е осомничен за нелегални набавки во времето кога тој беше министер за здравство. Сомнежите се за проектот за реконструкција на Државна болница во износ од 400 илјади евра. Аферата беше објавена во „бомбите“ на СДСМ, а од извори во СЈО, Алсат-М дознава дека за овој случај е отворена предистражна постапка уште од пред една година.

Поранешниот министер за земјоделство и градоначалник на Липково, Садула Дураку, се дознава дека се уште не го исчистил досието за извештајот на Државниот ревизор, каде било констатирано дека за време на неговото раководење со Министерството за земјоделство, фалеле милиони евра. Дураку исто така е спомнат и во судските рочишта за случајот „Куманово“. Се шпекулира дека тој со наредба од Али Ахмети е испратен за преговори со „Кумановската група“, за дознавање на нивните мотиви.

Астеруд: Ахмети ќе ја внесува Македонија во НАТО и ЕУ без ниту една жена од ДУИ за министерка

Karolina-Ristova-Asterud

И, ете така, Али Ахмети ќе ја внесува Македонија во НАТО и ЕУ, кои од уста не ги вади, без жените Албанки, поточно,без ниту една жена од ДУИ за министерка, пишува на својот Фејсбук профил поранешната пратеничка од СДСМ, Каролина Ристова- Астеруд.

– Од шест места, ниту една, камоли две-три, па некако да го креневме општиот „рекорд“ од 4 на барем 5! Тоа е тој европски идентитет, онака, во ум, душа и срце, во најдестилираната форма. Не дека СДСМ и другите се многу понапред и дека се претегнале. Толку од реформскиот дух во тој дел, а сепак многу, многу индикативен! МЕГАРАЗОЧАРАНА!, напиша Астеруд.

И МИЛЧИН РАЗОЧАРАН ОД ЗАЕВ: Дураку и Османи можат да направат само штета

milcin-protest-sdsm

Платеникот на Сорос, Владимир Милчин не е задоволен од составот на новата влада која што СДСМ и нејзиниот лидер, Зоран Заев се обидува да ја направи.

Milcin-ministri-DUI-SDSM

-И јас, Геро, бев одлучил да не коментирам за составот на новата влада, но не можам да одмолчам што мислам за некои предлози на Али Ахмети. Се разбира доколку она што се појавува на ФБ е точно. Мислам на предложените министри Садула Дураку и Бујар Османи. За нив не е потребно да причекаме 100 дена па да видиме што можат. И едниот и другиот можат само штета да направат. Нема зошто да чекаме 100 дена. Кога Бучковски го предложи Садула Дураку алиас Командант Вентили за министер за земјоделие во Централниот одбор на СДСМ јас гласав против и си дадов оставка на членството. И мислам дека бев прав, пишува Милчин.

ЛИПКОВО 2001-ВА ЌЕ МУ СЕ ДЕСИ: Командант Вентили го остава Заев без капка поддршка

Zaev-Komandant-Ventili

Министерскиот список кој од Мала Речица пристигна на „Павел Шатев“ ја растера маглата пред очите на поддржувачите на политиката на Зоран Заев.

На социјалните мрежи не се воздржуваат од коментари во кои го потсетуваат лидерот кого го поддржуваа дека во владиниот кабинет ќе седнат волци во јагнешка кожа. Заев можеби не памти, но новинарите Саше Димовски, Огнен Чанчаревиќ, Јорданка Ивановска Јоци, шарениот Замир Мехмети, кој е и брат на поранешната интегративка Ермира Мехмети, аналитичарот Бранимир Јовановиќ и други, многу добро се сеќаваат на вешот што го вадеше Заев за интегративците, но и на 2001, конфликтот, браната во Липково.

Komandant-Ventili-FB-Branimir Komandant-Ventili-FB-Hugo Komandant-Ventili-FB-Joci Komandant-Ventili-FB-Ognen Komandant-Ventili-FB-Zamir

АХМЕТИ ГИ СООПШТИ МИНИСТРИТЕ: Терористот Хазби Лика – организаторот на Масакрот кај Вејце ќе биде заменик-премиер!

Ahmeti-teroristi-UCK

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, по завршувањето на состанокот на Централното претседателство во Мала Речица ги потврди имињата на новите министри во коалициската влада со Алијансата на Албанците и СДС, за која како што вели треба да биде официјализирана во понеделник, пренесуваат албанските портали

„Благодарение на конструктивната дискусија ДУИ едногласно излезе со одлука за министерските места во идната влада. Заменик-премиер за спроведување на Охридскиот рамковен договор Хазби Лика, вицепремиер за интеграција Бујар Османи, министер за животна средина Садула Дураку, министер за економија Булент Салиу, Крешник Бектеши и Рамиз Мерко како министер без ресор” – изјавил Ахмети

Лика беше командант во Тетовско за време на конфликтот во 2001 година и е едно од имињата од ОНА што најмногу се споменуваа дека стојат зад озлогласениот масакр на македонските безбедносни сили во Вејце. Лика бил командант на на 112 бригада на ОНА. Беше градоначалник на Тетово од 2004 до 2008 година. Според Нова Македонија, Лика ја оштетил општината Тетово за три милиони евра.

Денес е член на ДУИ и претседател на партискиот огранок во Тетово и предложен за заменик-премиер.

Ивчева: Командантите на ДУИ се враќаат во владата

Natalija-Ivceva

Командантите на ДУИ се враќаат во владата, напиша на Фејсбук политикологот Наталија Ивчева.

Командантот Вентили, поточно Садула Дураку откако од 2002-ра до 2006-та го оправи земјоделието, сега ќе ја оправа екологијата. Во меѓувреме Липково го направи Лас Вегас. Нека им е „со среќа“, на македонските земјоделци новиот министер командант Вентили.

Уште еден командант влегува во владата. Хазби Лика. Порано беше заменик министер за внатрешни работи и градоначалник на Тетово. ,,Успех до успех“, и на двете позиции.

За Бујар Османи велат дека е на право место. Место каде повеќе се збори, а помалку се работи. Отсекогаш бил многу добар за зборење, а ни малку успешен за работа.

Велат Ахмети ги мести министрите наспроти коалициониот партнер. За СДСМ се знае дека се неработници, па и тој оди со такви, за да нема колизија и дисхармонија во владата.

Тешко на владата во која Рамиз Мерко ќе биде реформатор (ФОТО)

Ramiz-Merko

Некои од медиумите на големо пишуваат за новиот состав на владата која лидерот на СДСМ, Зоран Заев пробува да ја формира. Според некои од нив, поранешниот градоначалник на Струга Рамиз Мерко ќе добие министерско место.

Изборот на Мерко наиде на негодувања кај новинарите, но и кај македонската јавност.

-Тешко на владата во која Рамиз Мерко ќе биде реформатор…, напиша на својот Фејсбук профил новинарката, Душица Мрѓа.

Dusica-Mrgja-Ramiz-Merko

ЗА МИР ВО КОАЛИЦИЈАТА: СЈО е и слепо и глуво за дивоградбите на Теута Арифи

Teuta-divogradbi

Специјалното јавно обвинителство, кое без никакви правни аргументи бараше замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, за дивоградбите на тетовската градоначалничка Теута Арифи во градот со кој раководи е и слепо и глуво. Медиумите неодамна пишуваа дека Арифи ги гледа од канцеларија, ама не ги руши дивоградбите од црниот список во Тетово, пишува порталот Денешен.

-Кога од Тетово ќе се погледне кон Шар Планина, кон патот што води кон Попова Шапка и од спротива кон Тетовското кале и течението на реката Пена, може да се види како еден цел град надвиснал на Тетово. Многу куќи на два, на три па и повеќе катови, огромни објекти за ресторани или хотели кои имаа и по неколку стотици квадратни метри површина, а сите имаат една заедничка карактеристика – сите се дивоградби. Општина Тетово во август, 2016 на тендер ја избира фирмата „Еуро инвест“, која  со нејзината градежна механизација треба да ги руши дивоградбите. На интернет страницата на Бирото за јавни набавки објавено е дека Општина Тетово на фирмата треба да ѝ исплати 6.500.000 денари или 100.000 евра за рушење на објектите. Иако од потпишувањето на договорот поминаа веќе 9 месеци, досега во Тетово се срушени само бараките кај старото Медицинско училиште и еден ѕид и ништо друго, пишуваа медиумите.

Толку ли беше слепа градоначалничката, прашувуваат тетовчани?

„Ова што го гледате над Тетово, овие огромни ресторани, хотели, куќи, бидете сигурни дека тиа никогаш нема да се рушат иако се дивоградби. Толку ли биле слепи инспекциите, па и градоначалничката, и не можеле навреме да видат дека се гради објект од стотици метри квадратни? Не треба воопшто некој да им каже, доволно е само да погледнале од прозорецот на нивните канцеларии, цела Шара и Кале се гледаат начичкани со дивоградби. Сето тоа ќе си остане така, а ќе се сруши некое поткровје или шупа на некој сиромав кој нема ниту пари ниту врски да си го зачува објектот. И уште нешто, кој градоначалник врши рушење пред избори? А ние во Македонија избори имаме секоја година“, вели тетовецот кој сака да остане анонимен.

Постапката за рушење на останатите дивоградби во Тетово кои ги има повеќе од стотина  е заглавена некаде во општинските служби и комисии.

„Сѐ што е изградено после 3 март, 2011 година според Законот за легализација на дивоизградените објекти, се смета за дивоградба и не може да подлежи на легализација. Ние како инспекциска служба ги имаме евидентирано речиси сите вакви објекти и тој список сме го испратиле до Комисија за легализација на Општина Тетово. Сега оваа комисија треба само да утврди дека овие објекти не можат да се легализираат бидејќи се изградени после дадениот законски рок и да ни достави такво решение. Врз основа на тоа ние, како инспекциска служба, дури тогаш можеме да ја започнуваме постапката за рушење на дивоградбата. Досега од Комисијата за легализација на бесправно изградените објекти немаме добиено ни позитивно ни негативно решение за ниту еден од овие предмети што сме и ги доставиле, а без такво решение ние не можеме да рушиме иако очигледно е дека станува збор за дивоградба“, вели Виктор Стојановски, раководител на инспекциските служби во Општина Тетово.

collage-divogradbi

ФОТО: СДК.мк

 

Чист криминал за кој знае цело Тетово

Според Стојановски, во списокот има над 100 диво изградени објекти кои најмногу се наоѓаат на патот кон Попова Шапка и Тетовското кале, течението на реката Пена а исто така голем дел има и во градот и тоа претежно се надградби и поткровја на станбени објекти. Десетина дивоградби има и во викенд населбата на Попова Шапка. Во општинските кулоари овој список се нарекува и „црн“ список на дивоградби, но засега страшно му е само името бидејќи тетовските дивоградби никој не сака да ги руши.

-Луѓево ги става да кренат дивоградби на прва линија на Шапка на државно земјиште, и без кров, колку да се огради објектот, за да може после да утрдува согласно закон за легализација на бесправно изградени објекти и истите да се легализираат како да се донесени пред носење на законот т.е. во рокот во кој беше дозволено да се легализираат. Чист крииминал за кој знае цело Тетов, вели за Денешен уште еден тетовец кој сакаше да остане анонимен и кој додаде дека вакви биле десетина објекти моментално.

До нашата редакција беше и испратена фотографија од еден ваков објект, пишува Денешен.

tetovo

СЈО беше слепо и глуво и за дивоградбите на Заев

 

СЈО не покажуваше никаков интерес ниту за Заев и неговите дивоградби, иако јавноста е одлично запознаена со криминалот на „Цареви Кули“. ВМРО-ДПМНЕ неколку пати обвинуваше дека Заев со денови молчи за незаконското постапување, фалсификување, узурпирање на државно земјиште и изигрување на законот во случајот со објектот на Цареви Кули.

-Заев се крие во врска со најновата афера во која е вклучен заедно со неговиот долгогодишен пријател Коце Ристовски, кој фигурира како сопственик на луксузниот комплекс Цареви Кули. Заев молчи ама граѓаните на Струмица, но и целата македонска јавност веќе знаат дека тој го озаконил криминалот и му дозволил на својот верен пријател да легализира објект по истекувањето на законскиот рок за легализирање на дивоградби. Скандалот да биде поголем другарчето на Зоран Заев, Коце Ристовски освен што бил почестен со незаконска легализација на луксузниот комплекс Цареви Кули, му бил и еден од најомилените тендер пајташи на Зоран Заев. Коце Ристовски и неговата фирма Чамчифлик Голд ДООЕЛ години наназад редовно добивале јавни набавки од општина Струмица и јавното претпријатие ЈПКД Комуналец Струмица, истакнуваа од ВМРО-ДПМНЕ.

carevi-kuli-640x275

СЈО беше слепо и глуво и за овие дивоградби, исто како и оние во Тетово на Теута Арифи. Овие случаи покажуваат како ќе владеат овие луѓе кои утре ќе станат власт и како работи обвинителството кое го поддржуваа, со неосновани хајки кон политичките противници на Заев и тиранската коалиција, со нарачки од СДСМ, а при очи слепи се за сите криминали на СДСМ и партнерите.