Новаковски: Резултатот од изборите е јасен со верификацијата на мандатите

novakovski-tv-nova

Имајќи ги предвид сите случувања во текот на изминатите години, ние бевме опседнати со избори кои мораат да завршат коректно и да имаат легитимитет, истакна поранешниот претседател на ДИК, Александар Новаковски во „Отвореното студио“ на ТВ Нова.

Тој додаде дека резултатот од изборите е јасен со самата верификација на мандатите во Собранието.

-Познато е кој има мнозинство, а кој нема. Мандатот е доделен на победникот, не можеме да кажеме дека друг е победник, победникот се знае, резултатите се признати, и никој не ги оспори, посочи Новаковски

Албанската платформа е предизборен маркетинг на албанскиот премиер Рама

rama-so-albanski-partii-od-makedonija-1

Албанската платформа е предизборен маркетинг на албанскиот премиер Рама, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, истакнувајќи дека улогата на Рама како покровител во составувањето на платформата е против принципите на Обединетите Нации и претставува директно мешање во внатрешните работи на една суверена држава.

„Она што го направи премиерот Рама е негов предизборен маркетинг наменет за албанската внатрешна јавност во соседна Албанија, но безразлика на предизборните побуди на Рама кој сака да се претстави како покровител на Албанците од регионот, две работи се непренципиелни:  Прво, непренципиелно е премиер на една држава да се меша во политиките на соседна држава преку утврдување на било какви проекти за составување на Влада во соседната држава. Тоа е мешање во внатрешните работи на една суверена држава и против принципите на Обединетите Нации, со тоа Рама направи престап. Дополнително во очите на јавноста, до одредена мерка ги направи недоветни претставниците на албанските политички партии во Македонија коишто делуваа како да немаа сопствен капацитет да состават платформа, па им требаше покровител“, заклучи Милошоски.

Тој заедно со поранешниот претседател на ДИК Александар Новаковски гостуваше во „Отворено студио“ на ТВ НОВА на тема „Преговори и црвени линии“.

Милошоски: Ќе се обидеме да создадеме влада која ќе ја отсликува волјата на гласачите искажана на изборите

Milososki-Kanal5

Не планираме да формираме влада по секоја цена. Особено не за оние клучни прашања, како менување на Уставот. Нема да го менуваме Уставот по никоја цена, особено не за воведување двојазичност на територијата на државата. Ние немаме мандат од нашите граѓани за тоа да го направиме, вели во интервјуто за Канал 5, Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

– СЈО во изминатиот период видовме колку е политизирано. Мандатот и надлежноста на СЈО ќе ги испочитуваме но нема да влегуваме во политички инжињеринг. Очекувавме дека спротивставените позиции по овие прашања со ДУИ може да претставуваат отежнувачки фактор во формирањето влада. Очекувам во текот на следната недела ВМРО ДПМНЕ официјално да ги почне преговорите со ДУИ за состав на нова влада. Дали ќе успееме ќе се знае на истекот од законскиот рок – 29 јануари.

Милошоски вели дека зачудува тоа што изминатите две недели СДСМ имаат став за загадувањето, увозот на струја и други прашања но не и за главната тема – Платформата на албанските партии. Партијата на Заев преку свои експерти праќа сигнал дека за нив е се прифатливо само да дојдат на власт – вели Милошоски.

– Платформата е постизборна на неколку партии на македонските Албанци во Република Македонија и тоа што ние го забележува беше начинот на кој таа е создадена. Пред се, без разлика на содржината на Платформата, многу е непринципиелно кога премиер на соседна, трета држава се меша преку учество во таа Платформа во внатрешно политичките работи на друга држава и тоа е спротивно на меѓународното право и на самите Декларации на ОН за почитување на суверенитетот на сите земји членки на ОН. Ние имавме пред две години една политичка криза во Македонија и е надвор од правилата на игра таа политичка криза некој да ја искористува и преточува во меѓуетничка криза за компензирање на одредени прашања кои можеби се приоритет за две, три партии, но не и за сите граѓани на Република Македонија. Тоа јасно го кажавме, ќе се обидеме да создадеме влада која ќе ја отсликува реалноста на гласачите преку нивната волја на изборите, истакнува Милошоски.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот одлучи, процесот на десоросоизација отпочнува

Makedonija-zname-miting-VMRO

СДСМ и Сорос константно работат на уништување на граѓанскиот сектор и иницијативи, како и на независното новинарство во Република Македонија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ и Сорос се посветени на мисијата за уништување на демократијата преку директен и брутален напад на секоја мисла различна од нивната матрица, од диктатите на Бихаќка и идеите на Џорџ Сорос во изминативе 25 години.

СДСМ и Сорос преку мрежата на марионетските невладини и корумпирани политичари создава атмосфера на тензии која на терен неговата „невладина армија“ ја користи за да се бори за зголемување на влијанието на Сорос во државата во која делува.

Мејловите кои Сорос ги праќал до политичари, а ги објави Викиликс се јасен и прецизен показател за начинот на кој делува тој и неговата фондација. Интервјуата на човекот кој е „икона“ за многу македонски невладини експоненти кои цел живот живеат извршувајќи ги наредбите од Сорос, се јасен показател за каков безмилосен и брутален капиталист се работи.

СДСМ и Сорос системски ги корумпираат новинарите и медиумите, создавајќи од нив роботизирани послушници кои се хранети со грантови за без приговори да ги извршуваат задачите кои ќе им бидат дадени.

Само во последниот период во Македонија СДСМ и Сорос преку деструктивната платеничка револуција направија штета од стотици илјади евра, повредија повеќе од 50 полицајци, демолираа државни институции и уништија споменици на културата и на македонскиот народ.

СДСМ и Сорос се срам и елементарна непогода за Република Македонија.

На 11-ти декември народот јасно, одважно и прецизно и кажа „Не“ на целата деструкција во режија на аболицираниот криминалец Зоран Заев  и соросовите инсталации во Македонија.

Народот одлучи: процесот на десоросоизација отпочнува

Очајниот СДСМ го пушти низ вода и Шкариќ – сите се бламираат во заштита на губитникот Заев

Svetomir-Skaric

Небулозни обвинувања, шпекулации и драмолетки наместо издржани правни мислења и толкувања на Уставот. Последните парламентарни избори од „најнеизвесни“, станаа  најскандалозни, не поради самите себе, туку поради самоволните толкувања на Уставот од страна на дел од „стручната јавност“. Така, професорот Светомир Шкариќ од етаблиран стручњак по уставно право, со последните тврдења може комотно да се окфалификува како сенилен шарлатан кој со своите манипулативни толкувања на Уставот ги подгреа постизборните шпекулации и комбинаторики.

Не навлегувајќи во тоа дали Уставот е добар или лош, единствената уставна одредба што се однесува на оваа проблематика е претставена во членот 90, а тој гласи:

„Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата“.

Наспроти обвинувањата од страна на ценетиот професор Шкариќ дека Претседателот на државата требало прво да утврди кој може да обезбеди мнозинство во парламентот, а потоа да го даде мандатот за формирање влада,  прво и основно, е што Уставот не налага таква обврска.

Како би можел Претседателот да го утврди тоа? Постојат ли какви било механизми со кои лидерот на одредена партија би гарантирал дека е способен да формира Влада? Кој Претседател во историјата на Република Македонија досега има направено претходни консултации со партиите по ова прашање? Кој претходен лидер/претставник на партија што освоила најголем број на гласови на избори, дал некакви гаранции дека ќе формира Влада?

Уставот не дефинира што во случај кога повеќе партии ќе освојат ист број на гласови. Уставот не му налага на претставникот на партијата што го добил мандатот за состав на нова Влада, доколку не успее да ја формира истата, да го врати мандатот назад. Дури и да е така, Уставот не дефинира кому во овој случај Претседателот на државата ќе ми го додели мандатот. Уставот не налага во услови на неуспех за формирање на нова Влада, дека треба да бидат распишани нови избори…

Како тогаш одлуката на Иванов мандатот да му го даде на Груевски е противуставна и како тоа Иванов требало да направи консултации со партиите?

Во услови на непостоечки правно-обврзувачки механизми, целата оваа полемика околу прикажување на цврсти аргументи за формирање навлада се сведува на траги-комична приказна за мали деца, која единствено може да функционира на „лепи очи“ и  празно ветување како „жими мајка ќе формирам Влада“

Ако се земат здраво за готово, тврдењата на Шкариќ, во скоро сите претходни избори циклуси имаме прекршување на македонскиот Устав. Само за потсетување:

– Во 2006-та, тогашниот претседател Бранко Црвенковски му го додели мандатот за состав на нова Влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, чија коалиција освои само 45 пратеника. Ниту тогаш, која било партија успеала да има мнозинство во Собранието, но никој не го обвинил Црвенковски  дека постапил противуставно…

– Во 2002 та Бранко Црвенковски во функција на лидер на СДСМ, го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Борис Трајковски. Коалицијата „За Македонија заедно“, предводена од СДСМ, на овие избори освои 60 пратеника, односно,  и во овој случај немавме мнозинска партија во Собранието.

Најскандалозна ситуација околу определување на мандатар се случи во 1992 та година, по падот на експертската влада, кога претседателот Киро Глигоров, му го додели мандатот на Бранко Црвенковски, иако СДСМ на изборите во 1990 (тогаш СКМ-ПДП) имаше освоено само 31 пратеник, наспроти ВМРО-ДПМНЕ кои освоија 38 пратеника.

Каде беше тогаш професорот Шкариќ да настапи со критично мислење и да и ги отвори очите на јавноста дека Глигоров го прекршил Уставот.

Неговите небулозни тврдења ги побива и професорката од правниот факултет Татјана Каракамишева- Јовановска, која вели дека не може да има резервен или втор мандатар.

-Ниту Уставот, ниту Законот за влада, ниту Деловникот на Собранието, ниту кој било друг правен акт во земјата не регулира резервна варијанта која би се применила ако мандатарот не успее да состави влада во уставниот рок од 20 дена, изјави Каракамишева – Јовановска.

Она што професорот Шкариќ го нарекува „механичко делување“ на Иванов, е всушност најкоректно делување на Претседателот, согласно Уставот и досегашната установена пракса во Република Македонија, која можеме да ја видиме и во претходни изборни циклуси. Иванов не е ниту модератор, како што вели Шкариќ, ниту психолог, ниту врач за да одредува, претпоставува и проценува кој е способен, а кој не,  да формира нова Влада. Претседателот треба да делува согласно Уставот и тоа и го прави.

Му се допаѓало некому или не, единствено релевантно е тоа што го пишува во Уставот. Наспроти сите недоречености во нашиот Устав, едно е јасно пропишано, а тоа е дека додека не се избере нова, на власт ќе биде последната Влада. Жално е што ваквите „совети“ на професорот Шкариќ, кој е на платената листа на СЈО и се единствено во функција на политиките на СДСМ, ги плаќаат токму граѓаните. Доколку Шкариќ навистина е убеден дека Уставот е повреден, тој како стручњак може да се повика на правно расположливите механизми, или да поведе иницијатива до Уставниот суд. Но по се изгледа дека  неговите експертски ставови се задоцнета фрустрација по неможноста тој лично да стане судија во Уставниот суд.

Во продолжение е приказот на освоени мандати на сите досегашни парламентарни избори во Република Македонија.

Парламентарни избори 1990

Партија Број на мандати
ВМРО-ДПМНЕ 38
СКМ-ПДП 31
ПДП 17
Сојуз на реформски сили 11
Сојуз на реформски сили / Млада демократско-прогресивна странка 6
ПДП-НДП 5
СПМ 4
Независни пратеници 3

Поради несогласувања кои избија меѓу партиите, веќе во август 1992 година во Собранието на оваа Влада ѝ беше изгласана недоверба. Претседателот Киро Глигоров мандатот за формирање на нова влада прво му го додели на Љубчо Георгиевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, партија со најмногу пратеници во Собранието, но тој го врати. Глигоров потоа мандатот го понуди на Петар Гошев од редовите на СКМ-ПДП, но и тој го одби. Потоа претседателот можноста да формира влада му ја даде на Бранко Црвенковски, лидер на СКМ-ПДП. Тој го прифати мандатот и ја формираше втората Влада, која овој пат беше политичка за разлика од првата експертска. ВМРО-ДПМНЕ тогаш тврдеше дека е направена неправда, бидејќи мандатот по одбивањето на Гошев од СКМ-ПДП требало повторно да се врати кај ВМРО-ДПМНЕ, наместо два пати по ред да се нуди на СКМ-ПДП. За формирањето на Владата Црвенковски влезе во коалиција со партијата на етничките Албанци, ПДП, што потоа стана непишано правило, во секоја влада покрај најголемата македонска партија да учествува и партија која ги претставува албанските гласачи. 

Парламентарни избори 1994

Партија Број на мандати
Коалиција „Сојуз за Македонија“ предводена од СДСМ 87
ПДП 10
ЛПМ 5
НДП 4
Независни пратеници 7

Опозицијата, ВМРО ДПМНЕ и Демократската партија го бојкотираа вториот круг на изборите и тврдеа дека имаше сериозни нарушувања во изборниот процес. Поради овој бојкот, кандидатите на Сојузот за Македонија во вториот круг успеаја во голем број да бидат избрани за пратеници. Тогаш речиси едно-партиско Собрание нанесе непоправлива штета за демократијата, приватизацијата, неопходните реформи и политичкото зреење на Македонија како држава.

Парламентарни избори 1998*

Партија Број на мандати
ВМРО-ДПМНЕ 49
СДСМ 27
ПДП 14
Демократска алтернатива 13
ДПА 11
ЛДП 4
СПМ 1
Сојуз на Ромите 1

Љубчо Георгиевски го добива мандатот со освоени 49 пратеници (со ДА вкупно 62)

Парламентарни избори 2002

Партија Број на мандати
За Македонија заедно (СДСМ, ЛДП и др.) 60
ВМРО ДПМНЕ и ЛПМ 33
ДУИ 16
ДПА 7
ПДП 2
НДП 1
СПМ 1

Бранко Црвенковски го добива мандатот од Борис Трајковски со 60 мандати

Парламентарни избори 2006

Партија Број на мандати
За подобра Македонија (ВМРО-ДПМНЕ и др.) 45
За Македонија заедно (СДСМ и др.) 32
ДУИ, ПДП и ДЛБ 17
Демократска партија на Албанците 11
НСДП 7
ВМРО-Народна партија 6
ДОМ 1
ПЕИ 1

Никола Груевски го добива мандатот од Бранко Црвенковски со 45 мандати

Парламентарни избори 2008

Партија Број на мандати
За подобра Македонија (ВМРО-ДПМНЕ и др.) 63
СОНЦЕ. Коалиција за Европа (СДСМ и др.) 27
Демократска унија за интеграција 18
Демократска партија на Албанците 11
Партија за европска иднина 1

Парламентарни избори 2011

Партија Број на мандати
Коалиција ВМРО ДПМНЕ 56
Коалиција СДСМ 42
ДУИ 15
ДПА 8
НДП 2

Никола Груевски го добива мандатот од Ѓорге Иванов со освоени 56 пратеници

Парламентарни избори 2014

Партија Број на мандати
Коалиција ВМРО ДПМНЕ 61
Коалиција СДСМ 34
ДУИ 19
ДПА 7
ГРОМ 1
НДП 1

Никола Груевски го добива мандатот од Ѓорге Иванов со освоени 61 пратеник (од вкупно 123)

Откако народот ги отпиша СДСМ и Заев, Гериз призна дека се отпадок на надорешниот фактор

Geroski-Zaev

Уредникот на соросоидниот портал Плусинфо, Бранко Героски во својот најнов текст под насловот „Западот нè отпишуе?“ рони дробни солзи зошто меѓународната заедница не прави притисок врз нашата држава, со цел погазување на вољата на македонските гласачи.

Героски во неговиот текст се води на приказната на Заев дека тој е победник на изборите и прави од себе будала, поголема од Заев. Па очајува зошто нема некој од надвор, кој ќе ја погази изборната воља на 454.577 македонски граѓани кои јасно ја изразија својата воља изразена преку 51 пратеник за ВМРО-ДПМНЕ, ставајќи ги сите останати гласови од 699.385 граѓани поделени помеѓу 10 партии, како гласови против ВМРО-ДПМНЕ, ова е апсурд над апсурдите, кој очигледно само на човекот кој „на 31 Декември, може да се договори за изборите на 11 Декември“, т.е. Заев може да го разбере.

Geroski-kolumna

„Не е исклучено тоа да го почувствуваме токму сега, во постизборниот период, како отсуство на толку неопходниот меѓународен притисок јасно изразената волја на избирачите за промени да резултира со формирање стабилна и реформска влада“, пишува Героски.

Очигледно, но истовремено многу трагично е дека одредена група во Македонија, олицетворена во лицето на СДСМ и структурите на Сорос, неможе да си го замисли секојдневното живеење, без да прашаат некој од надвор што треба да прават со самите себе и сопствената држава. Белград, од синдромот „како ќе каже Белград“, за децата на СКМ, сега се замени со други центри на моќ и конкретни личности од таму. Па така Џорџ Сорос и неговите пипци низ државите каде има свои организации се за нив врховен поглавар и Бог во едно.

„Веќе подолго време од добро упатени луѓе слушам дека водечките западни дипломати во Скопје се оставени без прецизни директиви како да дејствуваат и со одврзани раце да солираат во рамките на своите можности. Ако е така, богами – црно ни се пишува.“ Пишува Героски, очигледно видно вознемирен, што македонците ќе одлучуваат самите за себе, без никој да им се меша однадвор.

Паранојата предизвикана од фактот дека Сорос нема да има повеќе  влијание како што имаше во креирањето на политиките и делувањата на американскиот естаблишмент и другите центри на моќ, за нив е рамно на смрт. Па така во изминатиов период, а дотолку повеќе во периодот што следи, ќе гледаме канонада на очајнички колумни и текстови со разно разни манипулации, како последни знаци на живот на „болниот од Сорос фондацијата“.

Каракамишева: За решение на кризата потребни се нови предвремени избори (ВИДЕО)

Karakamiseva-Kanal-5

Партиите од албанскиот блок ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, пак усвоија заедничка платформа, за која велат дека ќе биде основа во преговорите за учество во новата Влада. Според Каракамишева, таквата платформа нема да може да се реализира дури и да биде прифатена од некоја од македонските партии.

Течат роковите за формирање на новата Влада. Мандатарот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ има уште 16 дена да состави Влада, доколку не успее, според уставот тој е должен мандатот да му го врати на претседателот Иванов за тој повторно да го додели на изборниот победник, вели за Канал 5 професорката Тања Каракамишева Јовановска и додава дека  со ваквата позиција Уставот не оставил простор да се заобиколи изборниот победник.

Партиите од албанскиот блок ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, пак усвоија заедничка платформа, за која велат дека ќе биде основа во преговорите за учество во новата Влада. Според Каракамишева, таквата платформа нема да може да се реализира дури и да биде прифатена од некоја од македонските партии.

Во случај да се формира Влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, таа, според Каракамишева ќе биде на стаклени нозе.

Решение за моменталната политичка ситуација во земјава, Каракамишева – Јовановска гледа во нови предвремени парламентарни избори.

УСТАВОТ Е ЈАСЕН: Ако Груевски не формира влада – ќе има нови избори!

Gruevski-pred-Vlada

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада – мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право.

Професорката Тања Каракамишева – Јовановска, од Институтот за уставно право и политички систем, вели дека оние кои зацртуваат „втор мандатар“ всушност проповедаат флагрантно кршење на највисокиот правен акт во државата.

– Ако и по истекот на рокот од 20 дена, мандатарот не успее да состави влада, истиот треба да го врати на претседателот на Републиката, а тој повторно да му го довери на истиот мандатар. Со ваквата позиција Уставот не оставил простор да се заобиколи изборниот победник. Токму затоа во Уставот не е регулирана резервна постапка или резервен мандатар кој би се определил ако првиот мандатар не успее да состави влада во рокот од 20 дена – вели професорката во изјава за “Вечер“.

Каракамишева додава дека ваквото решение доаѓа од членот 90 од Уставот на Република Македонија кој е јасен:

-Претседателот на РМ е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието.

Ustav-clen-90

Професорката толкува дека во овој, како и во ниту еден нареден член од Уставот не е уредено што во случај ако мандатарот не успее да состави влада во уставно утврдениот рок од 20 дена, што значи освен Груевски, во дадениот случај, во Македонија не може да има друг мандатар. Според Каракамишева, со ова јасно може да се види намерата на уставотворецот дека во државата можеме да имаме само еден изборен победник, и имаме само еден мандатар.

– За жал, во РМ еднаш ни се случи противуставно формирање влада кога тогашниот претседател на РМ, Киро Глигоров, го прекрши Уставот со доделувањето на мандатот за состав на влада на Бранко Црвенковски кого практично противуставно го назначи за мандатар. Оваа противуставна пракса не смее да биде повторена од страна на претседателот Ѓорге Иванов – анализира Каракамишева Јовановска.

Експертите по Уставно право се концизни и дека доколку мандатот на крај остане нереализиран во фиоката на претседателот Иванов, тогаш собранието со 61 пратенички глас „за“ треба да се самораспушти и со тоа да се распишат нови избори во рокот кој е законски предвиден.

Ахмети: Сите опции се отворени, можни се и нови избори

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети прв се огласи околу можните коалициони комбинаторики. Во интервју за македонската телевизија на албански јазик ТВ 21 тој истакна дека неговата партија отвора преговори со ВМРО-ДПМНЕ.

-Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање на нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори – рече Ахмети одговарајќи на прашањето „Дали е можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ?“.

Сепак, Ахмети додаде дека нема да влезе во влада со партија која не ја прифаќа платформата на албанските партии која ја потпишаа ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, во интервју за еден дневен весник, истакна дека за него оваа платформа е неприфатлива и дека попрво ВМРО-ДПМНЕ би отишле во опозиција отколку да прифатат ваква агенда.

Во исто време, Ахмети во интервјуто за ТВ 21 ја отфрли и фрлената ракавица од СДСМ, кои иако немаат уставна можност да го добијат мандатот, се понудија да формираат влада заедно со сите албански партии.

-СДСМ не е победничка партија на изборите и кој ни гарантира нам за тоа колку ќе има стабилна ситуација. Секоја избрзана одлука може да предизвика последици. Не брзаме никаде, туку 99 пати ќе размислиме, а 100-от ќе пресечеме. За да донесеме одлука ќе ги анализираме придобивките и последиците со ВМРО-ДПМНЕ, придобивките и последиците со СДСМ, придобивките и последиците со проширена влада. Во вакви околности ДУИ одлучи да ја разгледа можноста и да прејде во опозиција, во многу специфични околности, со големи последици, нагласи Ахмети.

Според професорката Тања Каракамишева Јовановска и во случај да се формира Влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, таа ќе биде на стаклени нозе.

-Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ одлучат да формираат Влада, со или без уште еден коалиционен партнер, новата Влада би била изгласана со доверба од 61 или 63 пратеника што на подолг рок не се доволни за обезбедување ефикасна и непречена работа на Владата во полн капацитет. Со парламентарно мнозинство од 61 или 63 пратеника оваа Влада, како и Собранието мака ќе мачат да предлагаат односно да носат бројни закони. За системски закони, или измени на системските закони не може да стане ни збор, освен ако не се постигне договор со опозицијата за нивна поддршка што е тешко да се поверува ако се има предвид досегашното функционирање на парламентарната демократија во земјата – истакна за „Вечер“ Каракамишева.

Професорката по Уставно право, која во исто време долги години ги набљудува политичките случувања во земјата, исто така оценува дека на крајот единствено решение од целата ситуација се нови предвремени парламентарни избори, затоа што распоредот на пратеници не нуди стабилност на долг рок.

-Нови избори најверојатно и ќе се случат откако многу од работите на политичката сцена излегоа на површина и станаа јасни. Уште една ваква политичка измама во земјата каква што ја доживеавме 2016 година на изборен и на политички план со сигурност нема да ни се случи – ни рече професорката.

Коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ бараат стабилна влада и внимателен пристап кон барањата на ДУИ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, придружен од раководството на партијата завчера оствари средба со коалициските партнери, со кои се коваше стратегија за постизборна коалиција. По средбата, пратеникот Илија Димовски го соопшти ставот дека треба да се постапува внимателно со барањата на ДУИ.

– Доколку ме прашувате во врска со позициите на ДУИ, би сакал да кажам дека ние ги соопштивме нашите ставови преку интервјуто на претседателот Никола Груевски. На денешната средба видливо беше негодувањето, посебно од страна на претставниците на политичките партии кои ги претставуваат помалите етнички заедници, рече Димовски.

На средбата биле различни согледувања потенцирани од страна на претставниците на политичките партии и биле давани различни идеи како од тука натаму треба Коалицијата да постапува, при што коалициските партнери несомнено го потврдиле целокупниот легитимитет и целокупната поддршка која претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, сега и како мандатар за состав на нова влада, ја има од целокупната Коалиција „За подобра Македонија“.

СДСМ ќе формирале влада – Гладна кокошка, просо сонува

Толкувањата на уставно-правните експерти целосно ја закопуваат и последната надеж дека СДСМ може да формира влада. Но, на Бихаќка очигледно се уште не се освестиле па иако во партиските кабинети седат „уставотворци“, партијата се уште го убедува своето членство дека откако Груевски немало да успее да формира влада – мандатот ќе дошол во рацете на Зоран Заев.

На состанокот на Извршниот одбор на СДСМ кој се одржа на почетокот од неделава, од партијата заклучиле дека и покрај тоа што изгубија на изборите тие биле победници и ќе формирале влада.

-Констатирано е дека ќе остане запаметено во политичката пракса, дека во Македонија е срушен режим без насилство, со пенкало и со глас. Ставот на Извршниот одбор на СДСМ е дека Македонија мора да добие влада на граѓаните на Република Македонија која ќе почне со решавање на нивните реални проблеми, соопштија од СДСМ по завршувањето на состанокот.

Во исто време, иако според официјалните резултати СДСМ освоија 436.981 глас на изборите, лидерот Зоран Заев продолжува со веселата математика дека имало 612.000 опозициски гласови во земјата – препишувајќи си ги себеси сите гласови што не отишле кај ВМРО-ДПМНЕ.

Извор: Вечер

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

ali-ahmeti-intervju

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе ја донесе одлуката како ќе се постави во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ и останатите партии.

Иако во игра е и опцијата за коалиција со СДСМ и други албански партии, Ахмети вели дека таа ситуација не е стабилна.

„СДСМ не е победничка партија на изборите и кој ни гарантира нам за тоа колку ќе има стабилна ситуација. Секој избрзана одлука може да предизвика последици. Не брзаме никаде, туку 99 пати ќе размислиме, а 100-иот ќе пресечеме. За да донесеме одлука ќе ги анализираме придобивките и последиците со ВМРО-ДПМНЕ, придобивките и последиците со СДСМ, придобивките и последиците со проширена влада. Во вакви околности ДУИ одлучи да ја разгледа можноста и да прејде во опозиција, во многу специфични околности, со големи последици”, нагласи Ахмети

Попоски: Непристојно е кога премиер или претседател од соседна земја се меша во внатрешни работи

nikola-poposki

Не е пристојно ниту соодветно кога премиер или претседател од соседна земја директно се меша во внатрешни работи. Особено не во период по демократски спроведени избори и пред формирање на влада, бидејќи се испраќаат погрешни сигнали во регионот, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски, во однос на прашањето за мешањето на Тирана и Приштина во внатрешните работи на Македонија.

– Секако дека е опасен овој пристап во место со мултикултурна традиција. Многу е далеку од практиката на добрососедството. Доколку сите сме согласни дека иднината ни е во Европа, тогаш борбата е да обезбедиме стабилност, мир, правда и економски просперитет за сите граѓани. Секогаш сме биле крајно коректни во соработката со соседите. Најдобро ќе биде и тие да ни се придружат по тој пат, наместо да се поставуваат мини кои носат ризик за сите, подвлекува Попоски.