ФОТО: Однародената и предавничка СДСМ остана без народ – Мечкин Камен и Пелинце празни

Пелинце никогаш не било попразно. Неколку партиски делегации, 30-тина пензионери, а најбројни беа стотици полицајци во униформа и цивил. МПЦ не испрати свои претставници со што испрати силна порака до Зоран Заев и СДС. Очајната посетеност на Мечкин Камен и Пелинце е јасна порака до Зоран Заев и СДСМ и силен удар за новата власт која се соочи со целосно фијаско.

Погубните политики на СДС, кај граѓаните на Република Македонија наидуваат на се поголем отпор и револт. Доказ за тоа е и денешната прослава во Меморијалниот центар АСНОМ, Пелинце. Природните пространства на Пелинце денеска останаа празни. СДС се казнети и оставени сами на поинаков начин да ја научат лекцијата. Денешниот гламур со стотиците полицајци, служби и контроли пропадна. Меѓу себе коментираа полицајците.

 

Покрај тоа што граѓаните ги казнија, на чествувањето во Пелинце не дојде ниту членството на СДС од Куманово, Скопје, Крива Паланка, Ранковце и Кратово.  Протоколот на настанот беше тотално фијаско, делегациите не биле информирани како ќе се одвива церемонијата. Старите и изнеможтени борци и ветераните останаа на силното сонце да чекаат додека да се снајдат одговорните.

Денешната порака која ја испратија граѓаните на Република Македнија и Македонската Православна Црква е силна порака до Заев и СДС, од нив зависи како ќе ја протолкуваат, истакнуваа пензионерите и борците кои беа таму.

Слична тажна слика денеска имаше и во Крушево. На денешната прослава организирана на Мечкин Камен на која државата одлучи дека ќе се појави спикерот Талат Џафери, немаше „живо пиле“.

Граѓаните очигледно реагираа жестоко на безбројните провокации кои Џафери ги прави од собраниската говорница, како и на начинот на кој што беше избран, со кршење на Уставот и деловникот за работа на Собранието.

Ниту на Џафери ниту на другите членови на делегацијата од СДС никој не им пружи рака додека пристигнуваа на локацијата. Коментаторите на социјалните мрежи забележаа дека дури и ако на Мечкин камен „имаше радијација како во Чернобил, пак повеќе луѓе ќе имаше“.

Овие тажни слики денеска каде што видовме најмалку народ во цела историја, очајна посетеност е јасна порака на народот според експертите. Според нив и договорот со Бугарија е страшен удар врз СДСМ, со што тие губат многу поени, а на сметка на тоа расте рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ.

Бугарското МНР и Каракачанов презадоволни од договореното со Заев: Илинденското востание е бугарско, исто како Гоце и Даме

Лидерот на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов искажа големо задоволство од договорот кој неговата влада го потпиша со владата на Зоран Заев. Според Каракачанов со овој договор се исправале големи грешки и неправди низ историјата.

-Гоце Делчев, Даме Груев, многу од спомениците кои се поставени овде, се од луѓе кои припаѓаат на еден народ, си пишале самите во писма дека се Бугари, нема што да делиме од историјата, вели Каракачанов кој вчера имаше средба со Шекеринска, а вечерта со поголема делегација од владата на РМ го прославуваа договорот во една скопска кафеана, како што известија медиумите.

Тој на самиот почеток на интервјуто за големиот празник Илинден изјави дека е бугарски, односно востанието кое започнува во Крушево на 2-ри август 1903 година е едно од најголемите бугарски востанија во време на турското ропство.

Кога човек со вакви ставови е презадоволен од договорот во кој Заев прифати се што побараа од него, а тој не побара ништо за да го брани македонскиот интерес, и повеќе од јасно е дека сите релативизации од страна на Заев, СДСМ и нивните активисти се попусти и провидни.

Договор во кој Македонија благодарение на Заев ги прифаќа сите барања на Каракачанов, Волен Сидеров и низа други луѓе кои тврдт дека македонската нација е измислена во 1944 година не може ни во најлуди соништа да биде договор кој нема да е максимално штетен за Македонија, како и многу други договори кои СДСМ ги направи во својата историја.

Македонската јавност овој договор го нарече црн договор, а ВМРО-ДПМНЕ најави дека кога ќе се врати на власт ќе го преиспитува договорот и сите отстапки кои свитканиот во кичма Заев ги направи кон Бугарија, а за кои не доби ништо. Напротив, доби навреди за македонската историја од потписник на договорот, на самиот ден на големиот празник Илинден.

На Денот на востанието на македонскиот народ, ниту еднаш не беше спомнат македонскиот народ

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев смета дека годинашниот Илинден е празник на поделени чувства, а во Пелинце, по повод прославата, во официјалните говори, како што изјави, македонскиот народ и Македонците, не беа спомнати.

– На Денот на востанието на македонскиот народ, тука, во Пелинце, ниту еднаш не беше спомнат македонскиот народ, не беа спомнати Македонците. На денот на вториот Илинден од епопејата на народноослободителната борба не беше спомната борбата против фашизмот во официјалните говори, истакна Ѓорчев.

Среќни сме, додаде, за празникот, но исто така и секој Македонец го допира она што во моментов и се случува на Македонија.

– На чествувањето на македонскиот државен празник 2 Август, годинава, за разлика од претходните години, присуствуваат помал број луѓе од Куманово и соседните општини, посочи Ѓорчев.

Според него, Македонија продолжува понатаму, Македонија е секое семејство, секој човек, катче, населба што ја љуби Македонија.

– Илинден е потсетник дека Македонците се борат за своите правдини, дека даваме порака кон сите граѓани на Македонија, дека Македонија не може да биде покорена. Македонија е слободна и сака да го има она што го имаат и другите, не се согласува на помалку, Македонија има свој идентитет, наследство и самобитност и слобода, изјави Ѓорчев.

Одговарајќи на новинарско прашање во кое својство е дојден на Пелинце, како пратеник или како дел од партиска делегација, Ѓорчев рече дека тука е за да оддаде почит на Илинденците, партизаните и на она што се нарекува борба за македонска самобитност и непокор.

Иванов: Заедничката историја започнува на 15 јануари 1992 година, кога Бугарија ја призна независноста на Македонија

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот, вклучително и преку мешовитата комисијата, која треба да работи на градење доверба и пријателство, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во обраќањето на одбележувањето на државниот празник Илинден.

– Од самиот почеток на процесот, инсистирав договорот да биде симетричен. Што значи тоа? Добрососедството е двонасочна улица. Овој договор подразбира дека истите правила важат и за левата и за десната страна на улицата. Она што важи за Македонија, важи и за Бугарија. Придржувајќи се до принципите на рамноправност и реципроцитет, затвораме едно отворено прашање што ги оптоваруваше нашите односи. И, истовремено, отвораме врата за градење меѓусебна доверба и соработка, рече претседателот Иванов.

Тој истакна дека од почетокот на првиот мандат се залага за унапредување на добрососедските односи со сите соседи, и тоа врз основа на принципите на заемно почитување, помош и поддршка. Затоа, рече Иванов, ја поддржал и иницијативата за преточување на Декларацијата за добрососедство од 1999 во Договор за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија.

– Ако започнеме да ги отвораме старите рани, лесно ќе најдеме причини за кавги. Затоа, уште на почетокот јасно посочив дека со Бугарија треба да ги славиме само светлите датуми од заедничката историја на нашите две соседни, суверени и рамноправни држави, порача македонскиот претседател.

Признавањето на независноста на Република Македонија од страна на Република Бугарија и Денот на Европа – 9 мај, се настаните кои, како што посочи македонскиот претседател, тој предложил заеднички да бидат прославени.

– Таа заедничка историја започнува на 15 јануари 1992 година, кога Република Бугарија, под водство на Претседателот Жељу Желев, прва ја призна независноста на Република Македонија. Со тоа Желев го отвори патот за меѓународно признавање на Македонија и ги разби мрачните сценарија за нови поделби на Македонија. Затоа, предложив заеднички да го славиме 15 јануари – денот на признавањето на независноста. Бидејќи тоа е почетокот на нашата заедничка историја. Кога, пак, на 19 декември 2009 година стапи на сила визната либерализација за македонските граѓани, заедно со поранешниот бугарски претседател Прванов ги кренавме рампите на граничниот премин Деве Баир – Ѓуешево. Со тоа симболично го кренавме меѓникот што ја делеше Европа на два дела. Затоа, предложив заеднички да го славиме и 9 мај – Денот на Европа. Бидејќи, таму е насочена нашата заедничка иднина, рече претседателот Иванов.

– Но, има луѓе од цивилизациско значење кои треба заеднички да ги слават не само Македонија и Бугарија, туку и сите словенски земји, како светите браќа Кирил и Методиј, истакна во обраќањето претседателот Иванов.

Моја должност како Претседател, порача Иванов,  е да ги штитам придобивките за кои се бореле и избориле нашите предци. – А тие придобивки нужно ја вклучуваат и вистината за нашето минато, како основа за нашата сегашност и иднина, истакна македонскиот  претседател.

Иванов подвлече и дека е подготвен да кохабитира за сите закони кои ќе го градат европското лице на Македонија.

Кохабитацијата подразбира дека треба заедно да работиме на решенија за доброто на граѓаните кои не избрале. Решенија кои нема да бидат оспорени, и нема да предизвикаат штетни последици. Решенија не само до наредните избори, туку и за наредните генерации. Затоа, подготвен сум да кохабитирам за сите закони кои ќе го градат европското лице на Македонија, порача претседателот на Република Македонија.

Иванов истакна дека како досега така и во иднина учествувам во креирањето на надворешната политика во соработка со Владата и побара професионалност, стручност и искуство од македонските дипломати.

– Кај мене ќе поминат само оние предлози за амбасадори кои ќе ги исполнуваат критериумите за професионалност, стручност и искуство. Од сегашните и од идните амбасадори очекувам засилен ангажман во насока на реализација на поставените стратегиски цели на Република Македонија. А тоа се евроатлантските интеграции, добрососедските односи, регионалната соработка и отвореноста кон сите добронамерни партнери, истакна шефот на државата.

Иванов истакна дека очекува унапредување на координацијата меѓу надлежните институции задолжени за надворешни работи, со цел македонската дипломатија да зборува со единствен, јасен и добро аргументиран глас. – Мора да ги зајакнуваме постоечките и да создаваме нови пријателства и партнерства на билатерален и мултилатерален план, порача претседателот Иванов.

Системските реформи на системот за национална безбедност да бидат во согласност со уставните надлежности на Советот за безбедност, додаде Иванов.

Претставувањето, безбедноста и одбраната на државата не се луксуз, туку потреба. Буџетот за претставување на државата не е трошење туку инвестирање во нови пријателства и партнерства за Македонија. Буџетот за безбедноста и одбраната не е трошење туку инвестирање во услови за нормално функционирање на државата, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во своето Илинденско обраќање.

– Разузнавањето е првата линија на одбраната, а столбот на одбраната е Армијата на Република Македонија. Армијата не само што си ја исполнува уставната обврска да го штити територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија, туку  честопати ги извршува и задачите на други институции. Оперативната средина се менува. Се почесто ќе се справуваме со непогоди и неконвенционални закани. Затоа Армијата треба да биде подготвена, а за тоа и е потребен зголемен буџет, истакна шефот на државата.

Претседателот изјави дека ги поддржува системските реформи на субјектите на системот за национална безбедност, и посочи тие да бидат во согласност со уставните надлежности на Советот за безбедност на Република Македонија.

Иванов порача дека врвен приоритет на секоја Влада треба да биде  успешна економска политика, со цел да придонесе кон економски просперитет за македонските граѓани.

ВМРО-ДПМНЕ: Илинден претставува симбол за македонската непокор, желба и одлучност

Големиот македонски празник Илинден претставува симбол за македонската непокор, желба и одлучност на многу генерации во минатото за денес ние да живееме во слободна и независна Република Македонија. На овој ден сите Македонци ги чествуваме славните и храбрите Илинденци кои го жртвувале својот живот за татковината како и мудрите и пожртвувани припадници на Народнослободителната војска кои се нераскинлив дел од модерна Македонија, пишува во честитката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ по повод празникот Илинден.

„Како пратеници од Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ и претставници на народот, упатуваме повик до сите граѓани на Република Македонија, но и до сите политичари да работиме за зацврстување на меѓусебната почит, разбирање и сплотени сите заедно да ја чуваме државноста, сувереноста и независноста на Република Македонија. Сакајќи и почитувајќи ја сопствената татковина правиме сигурна и безбедна иднина за нас и за нашите идни поколенија“, се вели во честитката.

Стефан Влахов-Мицов: Криминалец, Татар и терорист го сквернават македонскиот Илинден

Последната желба на Гоце Делчев била еден ден коските да му бидат вопрестолнината на слободна Македонија.

По 71 година, гробот на Делчев во црквата„Св.Спас“ ќе биде осквернавен од окупатори против кои се бореше цел живот. На 1август 1902 година за бугарските врховисти и влада Делчев им напиша: „Не сакам дадавам отчет на тие кои со своите дејствија ја малтретираа Внатрешната организацијаповеке од турската власт“.

Точно 115 години подоцна, бугарските врховисти и македонските одродници и криминалци наметнуваат „пријателска“ окупација врзМакедонија и македонскиот народ.

Делчев не виде, но ја претскажа причината за таквиокупации во 20-иот век: „Јас не знам народ кој толку многу трпел од своите синовиизроди како македонскиот!“ Се додека не беше убиен по предавството од Софија, Делчев не прифаќаше бугарска окупација: „Додека моето рамо држи пушка, Бугарин во Македонија нема да владее“. Нам, на потомците ни остави порака да грее „сонцето на слободата, но не бугарско сонце“.

Денес, Македонија е окупирана истовремено од татаробугарите, од шиптарите и американците, обединети преку неофашизмот и тероризмот. Во Македонија владее квинслишка криминално-терористичка хунта, а во Скопје и во другите градови шетат американски тенкови, шиптарски банди, бугарски полицајци и агенти. Исто како во 1941г., само што германските нацисти се заменети со американски.

ДО ТАА СОСТОЈБА СЕ СТИГНА ЗАРАДИ КОНТИНУИРАНОТО ПРЕДАВСТВО ОД РАКОВОДСТВАТА НА СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ОД 1991 Г. ДО ДЕНЕС:

1). Владата на ВМРО-ДПМНЕ потпиша капитулантска Декларација со Бугарија во 1999 г. во која се откажа од македонското национално малцинство во Бугарија и го понижи македонскиот јазик сведувајќи го на службен јазик.

Денес, веќе преку Договорза „пријателска“ окупација, владата на СДСМ дозволува ЦЕЛОСНО МЕШАЊЕ НА БУГАРИЈА ВО МАКЕДОНСКИОТ ОБРАЗОВЕН СИСТЕМ, НАУКА, КУЛТУРА, МЕДИУМИ, СУДСТВО ОД ПОЗИЦИЈА НА „ЗАЕДНИЧКАТА ИСТОРИЈА, КОЈА ГИ ПОВРЗУВА ДВЕТЕ ДРЖАВИ“.

ВО ЗАТВОР ЌЕ ОДАТ СИТЕ, КОИ ГО БРАНАТ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, ИМЕ (ИДЕНТИТЕТ), ЈАЗИК, ИСТОРИЈА И КУЛТУРА.

2). Владата на СДСМ го смени македонскиот Устав и знаме, а во 1995 г. потпиша капитулантска Спогодба со Грција. Потоа, неколку влади на ВМРО-ДПМНЕ не ја укинаа, а ги продолжија преговорите со Грција за менуване на македонското име.

Денес, владата на СДСМ го завршува овој процес за менување на името и поклонувањето наантичката македонска историја на Грција. Исто како и подарувањето на македонската историја од средниот век досега, на Бугарија.

НЕЗАВИСНО ШТО МАКЕДОНИЈА Е ЕДНА ОД ЧЕТИРИТЕ ДРЖАВИ ВО СВЕТОТ ЗАЕДНО СО КИНА, ИНДИЈА И ЕГИПЕТ, КОИ НИКОГАШ НЕ ГО МЕНУВАЛЕ СВОЕТО ИМЕ.

3). Раководствата на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ колективно го прифатија капитулантскиот Охридски договор, кој го зададе првиот смртоносен удар врз македонската држава. Затоа и никој од тие раководства не беше казнет за предавстватаво однос на Бугарија, Грција и Албанија.

Со прембулата на ревидираниот македонски Устав од 2001 г. македонскиот народ престана да биде државнотворен народ и се трансформира во етничка заедница. Со преамбулата на окупациониот договор со Бугарија, Македонците се изедначуваат со Татаро-Бугарите и престануваат да бидат дури заедница.

Цел свет со исклучок на македонските предавници и петоколонаши, знаат ШТО СЕ ТОА БУГАРИ: ХАОТИЧНА МАСА ЛУЃЕ СО КАМЕЛЕОНСКА ПСИХА. ТИЕ НЕ СЕ АВТЕНТИЧНИ ТАТАРИ, ТУРЦИ ИЛИ МОНГОЛЦИ, АМИ ЃУБРЕ ОД ПОВЕЌЕТО АЗИЈАТСКИ НАРОДИ. ЗАТОА И ОД НИВНАТА ПОЈАВА ОД СРЕДНИОТ ВЕК НАВАМУ, НА ЗАПАД ГИ ТРЕТИРААТ СО ПСИХОЛОШКИ И МЕДИЦИНСКИ ТЕРМИНИ И ВО ПАРЛАМЕНТИТЕ СЕ ПЛУКА НА„БУГАРИ“.

За исконскиот простотилак на „Бугарите“ е доволно да се каже дека тие се топорат да ги уништат Македонците и македонизмот, а немат поим што е тоа македонизам.

Македонизмот е поврзан со македонскиот космополитизам и е израз на алтернативниот човечки дух, кој ќе владее со светот по уништуването на варварите од САД, НАТО и нивните ГМО продукти како Бугарите, Шиптарите и Грците. Македонците за сите нив се како вонземјани, кои го чекаат моментот да ги средат засекогаш.

За крајот на Бугарите како вид уште во 2013 година напиша еврокомесарот Хан во својот реферат „Бугарија по Бугарите“. Познати бугарски публицисти признаваат дека на таа територија мора да бидат населени нормални и цивилизирани етноси. Куриозитетно е дека Бугарија не го признава македонскиот народ, јазик и историја, а досега Македонија признава вештачката конструкција „бугарска нација“ и„бугарски јазик“, кој и до денес не е целосно кодифициран:

1). Се знае дека „бугарската нација“ е конструкција на Русија, затоа и повеќе од 90 % од бугарските преродбеници, трговци, црковни дејци, револуционери биле руски агенти. Мегу попознатите се: Софрони Врачански, водачите на Априлското востание од 1876, Бенковски и Стамболов, Љубен Каравелов, војводата Панајот Хитов, Петко Славејков – издавач на „Македонија“, првите премиери во кнежество Бугарија – Тодор Бурмов и Драган Цанков, спонзорот на Софискиот универзитет Евлоги Георгиев.

Вкупно тоа се стотини и стотини платени агитатори. Ако кон нив се додадат и српските агентикако Христо Ботев, Стојан Заимов, Никола Обретенов, игуменот на Тројанскиот манастир (каде што се е криел Левски) Макариј и.т.н. едвај ли ќе остане некој „Бугарин“, кој не бил странски агент.

2). Во споредба со македонскиот јазик, со завршната кодификација (почната од Мисирков во 1902) која трае само неколку месеци 1944-1945 г., кодификацијата на бугарскиот јазик трае повеќе од 70 години.

По создавањето на бугарското кнежествоимало три официјални писмени системи: Трновска, Каравелова и Дринова.

Јазичната комисија формирана во 1884 г. била неуспешна. Решенијата на кодификациската комисија од 1893 г. исто биле отфрлени. До 1899 г. се воделе жестоки јазични борби. Затоа глупи се тврдењата дека Гоце Делчев и другите лидери на МРО пишувале на литературен бугарски јазик. Тогаш таков не постоел, туку имало целосен хаос. Едвај во 1899 г. бил воведен присилно Иванчовскиот правопис, во 1921 г. министерот Омарчевски направил нова реформа, во 1923 г. Цанковски уште една реформа, во 1945 г. била направена наредна кодификација. При сите кодификации станува збор за крупни менувања, при што бугарската азбука броела 35 букви, потоа 32, за на крај 30 букви. Причината е во тоа дека и денес на територијата на Бугарија има региони (Трнско, Родопите, Добруџа) каде што бугарските „дијалекти“ се посебни јазици. Не може да разберете ниту збор од тоа што ви кажуваат.

Во времето на социјализмот, писателот Станислав Сивриев сакаше да напише во списанието „Родопи“ роман на родопски„дијалект“. Едвај успеал да напише расказ, затоа што за секој збор мораше да има превод.

ЗА ДА НЕ БИДЕМЕ ЗА ПОТСМЕВ ПРЕД СВЕТОТ КАКО „БУГАРИТЕ“ СО НИВНАТА НАЦИЈА, КУЛТУРА И ИСТОРИЈА, МОРА ВЕДНАШ ДА ГИ ОТФРЛИМЕ СИТЕ НИВНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН НАШЕТО СВЕТО ИМЕ И БИБЛИСКА ИСТОРИЈА. МЕЃУ НАС И ТАТАРОБУГАРСКИТЕ ФАШИСТИ ПЛУС ТЕРОРИСТИТЕ ШИПТАРИ НИКОГАШ НЕМАЛО И НЕ МОЖЕ ДА ИМА НЕШТО ЗАЕДНИЧКО.

И за едните и за другите важат зборовите на бугарскиот писател националист и академик Николај Хајтов: „Бугаринот ако го притиснеш газ дава, ако го отпуштиш газ бара“. Пред 120 години тоа го забележал и Гоце Делчев: „Или тие ќе те газат или ти ќе ги газиш“. Најголемиот бугарски банкар пред 1944 г. Атанас Буров вели за бугарските мани: „Бугаринот е мрзлив и затоа завидува насите други. Затоа што завидува, тој е и лажго, а поради тоа е и крадец. Покрај тоа не енавикнат да се бања и мириса лошо. И на крај секогаш е несреќен, затоа што сака да има повеќе одколку што заслужува. Па, така е незадоволен од се“.

Не случајно окупаторите Шиптари и Татаробугари повикаа за македонскиот Илинден американски војници и тенкови да им го чуват газот. Тие ќе им го зачуваат толку, колку што Германците во Втората светска војна. Само што, ПО ПОБЕДАТА НА МАКЕДОНСКА МАКЕДОНИЈА КОЈА ЌЕ ЈА ИЗВОЈУВА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, НЕМАДА БАРАМЕ ФАШИСТИЧКИ И ТЕРОРИСТИЧКИ ГАЗОВИ, ТУКУ ГЛАВИ.

Пишува: Стефан Влахов-Мицов

Колумна на Мирка Велиновска: ИЛИНДЕН ПОД ФАШИСТИЧКА ОКУПАЦИЈА

Како подготовка на овогодишното чествување на македонскиот државен и национален празник Илинден, во окупирана Македонија втрча американска војска (триста хуманоидни парчиња со едно чудо оружје и транспорт) за со војничка цокула на теренот, како впрочем секој ѕвер, да ја означи „својата“ територија. Таа е секогаш туѓа, грабната, присвоена од некој што има тапија врз неа. Нормално, тоа го знае секој окупатор. Затоа и има потреба да ја покаже својата сила пред домородниот сопственик, во случајов македонскиот народ.

Ваквите паради со радост ги следат нивните домицилни слуги, контрактори. Тоа се суштества без личен идентитет и човечки доблести како што се чест и достоинство. Јас ги викам шкопеници или евнуси. Таквите се секогаш слуги на оној што ги шкопел. Тие се самозалажуваат дека се политичка, црковна или интелектуална елита. Шкопеникот го мрази нормалниот народ, кој ги има сите одлики на родот на кој му припаѓа. Сите делови на телото му се на број и функционални, а мозокот му е слободен и во кондиција. Кога се гледа во огледало, си го гледа и ликот и душата и срцето. На себе ги препознава и цртите и карактериситиките на своите предци во континуитет. Го познава секој слој од кожата секоја своја маана. Шкопените ја немаат таа предност. Затоа, наместо да си признаат дека се фалични, си градат затворен свет во кој сите без мандало се сметаат за авангарда со агенда да го сотрат нормалното човештво така што ќе го обезличат, односно, ќе го втераат во нивната фарма на евнуси, кастрати.

Прво да констатирам дека пред цел македонски народ и пред цел свет нашиве кобајаги политичари се разгологазија неповратно. Грди и валкани се до тука бидува! Лажеа дека работат за Македонија и македонскиот народ. Работеле против неа и нас. Безбедносниот и институционалниот вакуум дадоа кротко да ни го пополнат американски и европски штакори, плус добрососедски агресори и негатори. Дозволија војската и полицијата, судството, економијата, здравството, образованието да ни ги раководат дегенерици, муфљузи, шламот, мафијата. Доживеавме две приватизации, која од која погадна.

Мене сега ме интересираат две работи: Зошто воопшто уште постои т.н. Шеф на државата и зошто уште дреме во претседателската палата и претседателската резиденција безидентитетен човек кога веќе нема работа за него. Нема држава и народ за да ги претставува, а агендата за пополнување на безбедносиот вакуум ја исполни. Имаме 300 американски маринци и снајперисти и никаква македонска армија. Имаме неспособни генерали како послуга на американските. „Волци“ и „Тигри“ во платенички окупаторски мисии, ама без срце да си го бранат домот и татковината. Тамам за двомилионска Македонија. Што работи уставниот суд и каков устав штити? Чии се тие уставни судии? Чија војска е АРМ? За што служи и кому служи? Чија е македонската полиција и полицајци? Синодот на МПЦ кого претставува? За кого бијат камбаниве бе сега, а? Постојат ли воопшто македонски политички партии? Кој воопшто членува во нив? Зошто не се во илегала или не повикаа на борба? Од кого и за што ќе бараат гласови, ако воопшто им даде шлакнатиот Бејли? Или ќе си штанцаат и полнат кутии на фингирани избори? За домашни слуги на окупаторот ли ние ќе плаќаме давачки? Ако Македонија не е под окупација, за кој андрак Скопје во пресрет на Илинден е под полициска опсада? Што кажува тоа?

Просто, кажува дека окупаторот и неговите домашни шкопени слуги умираат од страв од народот кој не е под нивна контрола. Така е од кога е светот и векот. Стравот на слабаците се манифестира со парада на насилството. Кукавицата се крие зад насилникот и насилството. Убавото во сето ова е што и тие и ние го знаеме крајот. Секоја окупација има рок на траење и завршува со борба за слобода со однапред познат резултат. Победа на окупираниот и поробениот. Бежанија на окупаторот и слугите му. Патем, оној кастрат од Грузија, Шаакашвили, го испудија од САД, сега му го одзедоа државјанството и украинските црпковци. Шаакашвили стана штакор мигрант, кој бара нов господар што ќе го најми. Отпад кој не е погоден за рециклажа! Оваа е судбината и на неговите колеги од „Виши“ групировката на Црпко и Рада.

Лани на 2-ри август ја одгледавме „ладната проба“ на овогодишново илинденско празнување. МРТВ за првпат немаше директен пренос од свеченостите на светите за Македонецот места. Немаше бесплатни автобуси за собирање на публика. Оти, отчетот на врвните политички функционери беше срамен по дејство, па секој со малку достоинство и самопочит не сакаше да е присутен на фингерајка. И тие тоа добро го знаеа. Само си мислеа дека народот тоа ако не го гледа, нема да го знае. Шкопени шутраци!

Годинава, по фотографирањето на американската окупаторска војска пред триумфалната капија, по одржаната смотра на припадниците на бившата АРМ пред квислингот Радмила Шеќеринска и шефот на евнусите, нашиот Чембрлен, Црпко Заев, во отсуство на делегитимизираниот врховен командант (забравам му името), а во нападно ем вулгарно присуство на манијакот и наци-самодржец Џес Бејли, очекуваме во Крушево, на Мечкин камен и во Свети Спас, протоколарно јавно мочање врз илинденските светилишта од страна на вандалите: Учката и балист Џафери ќе блуе на Мечкин камен, Вулгарот (изворно име на денешниве словенизирани Бугари по племето Вулгари кое како придружба слугинска освојуваше и пљачкаше со Монголите, Татарите и Османлиите) и фашист Бојко Борисов со муртинскиот безр’бетен кастрат Црпко и дворот на шарените СДС трансџендери ќе му аплаудираат, а фирерот „ас сакинг“ Бејли ќе ги гледа од високо.

По рамковниот, мајскиот, пржинскиот, великоалбанскиот и бугарскиот договор, тој може да каже како Клинтонка: ДОЈДОВ ГИ КАСТРИРАВ, УБИЕНИ СЕ.

Ние, народот на Македонија, Македонците пред се’, се срамиме од домашните соработници на евроатланскиот фашистичко – цијашки окупатор. Долговите што ги прават сега во наше име, преку окупираните институции и секакво насилие, не ги признаваме и ќе ги наплатиме со дебели казненни камати. Иако, цела идна генерација по нас ќе треба да ги чисти и дератизира испоганетите паметници и деградираната македонска земја натопена со крвта на генерации, жртвата ќе биде неопходна. Оти лајнари ни го уништија кредибилитетот, не направија народ за мајтап, ни го испоганија образот. Нема да им заборавиме и простиме! Никогаш! А, ќе одиме на избори за уставотворно Собрание! Запаметете, оти тоа ќе ни биде приоритет агенда. Македонци! Не чека асиметрична борба со домашни штакори и странски окупатор! Бидете рационални, сконцентрирани, прибрани и решителни! Ние ги знаеме нив, а тие не не’ познаваат нас (тука се крие стратегијата и тактиките).

Пишува: Мирка Велиновска

ФОТО: Членовите на СДСМ го прифаќаат албанското знаме и во чисто македонски општини

Загрижени жители на скопската општина Илинден до Журнал.нет испратија фотографии од истакнати членови на СДСМ од нивната општина кои се собрани на улица, а до нив се вее албанско знаме.

Иако, според расположението на терен, но и според неодамна објавените анкети над 93 проценти од македонските граѓани се против анти-државните и предавнички ветувања на аболицираниот криминалец Зоран Заев двојазичност и федерализација, сепак на некои членови на СДСМ воопшто не им пречи погазувањето на државните интереси на Македонија фавозирирањето на албанското знаме и во чисто македонски општини, како што е Општина Илинден.

sdsm-albansko-zname-ilinden-1 sdsm-albansko-zname-ilinden-2 sdsm-albansko-zname-ilinden-3

Пешевски: ВМРО-ДПМНЕ ја има подготвено најдобра и најквалитетна политичка програма досега

ВМРО-ДПМНЕ ја започнува својата активност за завршна подготовка за изборите за 11 декември. Добро е што пратениците сите заедно одлучија да се распушти Собранието и да се стави крај на политичката криза во Република Македонија бидејќи на сите граѓани во последните две години им се смачи од тоа постојано да го гледаат она што се случува во Македонија.

pesevski-vmro-ilinden-1

Ова по вчерашната средба со жителите на Илинден во истакна членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Пешевски.

-Оваа политичка криза не продуцираше никакви позитивни работи, туку само загриженост за тоа што ќе се случува со Македонија. ВМРО-ДПМНЕ е подготвена за избори, имаме подготвено најдобра и најквалитетна политичка програма досега со која уште повеќе проблеми ќе бидат решени за граѓани, ќе бидат создадени повеќе работни места, ќе биде подобрена деловната клима, инфраструктурата, ќе се градат нови патишта, нови болници, нои училишта градинка, ќе има нови зголемувања на пензиите, социјалната помош, решавање на нивните прашања, објсни Пешевски.

pesevski-vmro-ilinden-2

Тој додаде дека се сигурни дека народот ќе ја казни деструктивноста на нивните политички противници и нивната идеја да се предизвика нестабилност во државата.

Мирка Велиновска: Илинденски бојкот

Ете и тоа се случи. Македонскиот народ годинава отворено го бојкотира својот најголем национален и државен празник Илинден. Дури и на ниво на излетничка скара, односно забава, како што вообичаено го слави празникот на трудот откако работништвото престана да биде организирана политичка класа. И на ниво на дијаспора која доаѓаше во Македонија баш за 2 Август. Пред неколку месеци ги предупредив македонските политички лидери, особено оние на власт, дека на Илинден ќе немаат со што да одат на отчет на Мечкин Kамен како симболично место на едно славно време. Ниту на новоподигнатото Пелинце како симбол без суштина и алтернатива за оригиналниот свети Прохор Пчињски. А ете, по поганењето на спомениците, ниту пред нив не е можен сериозен ритуал на поклонување заради почит. Собранието како такво веќе самото се дисквалификува како претставник на народната волја. Ами сега? Шу прајме, бре, господо, ем другари? Kако ќе го ретуширате сега фактот за во историјата дека на 2 август 2016 година, вие, онака недостојно, со букети и венци исткаени од резил и срамотилаци, глупави одлуки, неодговорни постапки поради кои Македонија од држава стана стенд ап-театар, ритуално се појавивте онаму каде што не смеевте да бидете? Вие бевте на Мечкин Kамен и во Пелинце и пред спомениците за поклон, ама народот беше нападно отсутен. БОЈKОТ! Целосен тотален и гласен. До толку дури што ни МТВ не можеше успешно да го покрие со кадри, па преносот беше откажан. Првпат.

Kога јас би била политичар, овој факт би ми бил доволен за загриженост и вознемиреност. Оти ваков бојкот е дефинирана оценка на комисијата за национална евалуација на т.н. македонски државни политики. Добивте, бре, сите топтан голема црвена шут-карта од своите гласачи и останатото граѓанство. Народот ви сврте грб на сите. Симболично. Не само Црпко Заев или отсутната Рада компируша Шекеринска и нивниот соросоиден двор беа соочени со општонародниот презир, туку и обезвластената власт. Од овој момент молам убаво да ги земате со резерва сите анкети што ви го мерат рејтингот по шаблони, стари матрици. Оти голема е веројатноста оваа сенародна апатија и разочараност да се преслика на изборниот ден за кој веќе никој не верува дека некогаш ќе се случи. Што е дополнителен знак за загриженост. Ако сериозно не го затворите илегалниот пазар на кој тајно ги тргувате националните и државните интереси за дневен профит, штедро охрабрувани од секакви странски вагабонти, гангстери и масовни убијци. Еве ви велам нема толку моќен чадор кој ќе да ви ја покрие срамотата!

Што си мислите? Kаков е ефектот од настапот на Емил Димитриев на Мечкин Kамен? Човекот за кој повеќето Македонци не ни знаеја како се вика додека не го слушнаа во Kрушево, настапи како премиер во политичка влада составена по избори. Па се разбира дека беа непријатно изненадени оти исто така со сигурност знаеја дека стана технички премиер во техничка влада со по два пара министри во некои ресори. Потоа одеднаш таа влада и таквиот технички концепт се растури како куп лего-коцки, па на власт се врати претходниот политички состав во легалистичка позиција. Сите освен еден. Отсуствуваше легалниот мандатар. Во новата лего-игра сите претходни коцки се вратија на првичните позиции, само Емил Димитриев е ново лего. Без никакво упатство за играва, без објаснување, молкум. И ете го човеков на Мечкин Kамен како држи политички говор од позиција на шеф на извршна власт. Може никој на оние од врвот на ВМРО-ДПМНЕ не им кажува како го доживеаја и како го коментираа ,,обичните Македонци“ овој настап и неговиот говор, ама јас имам обврска да ви пренесам. Првин се сетија на исто такво безобразие кое им го приредија СДСМ и Бранко Црвенковски кога за шеф на влада, мимо изборната волја, за премиер го назначи „техничкиот“ експерт Хари Kостов за тој среде мандат да се префрли на претседателското место за да си ја пополни колекцијата политички трофеи на личниот успех како ловџија. Операцијата изведена илегално заврши како тешка бламажа и трајно демистифицирање на митот за Бранко како голем политички дупач. Заедно сосе Хари отидоа уште за живот во историјата на Македонија како пар евтини пачаври на кои пристоен историчар не може да им извади макар една сериозна и одговорна, а вонвременска простопроширена мисла која за нацијата би била вредносен ориентир. А за делата што ги оставија како лично наследство, ете ги, ачик ги гледаме секој ден. Не само што не застаруваат, туку само ни ја поттикнуваат меморијата. И Никола Груевски од моментот на пржинскиот кванташки пазарлак тргна по Бранковиот пат. Тајно, зад грб на својот народ, избра да води политика која не само што не е државна, ни национална или одговорна, туку воопшто не е политика. Мантрите дека народот е мудар, народот одлучува, народот знае кому да му верува, може да се функционални само кратко време за да му ја одржат колективната енергија, да го крепат духот и спремноста за силен колективен одговор. Ама ако кој било си мисли оти ваквата состојба може да се одржува крај гангстерски произведена реалност во која секој ден на секое место се гледа како државата се урива, а тактикава никако да се смени, почнуваат прашањата и стигнуваат самопрајските одговори од секој еден нормален човечки мозок.

Сакам да кажам, почитуван Груевски, никого повеќе не го интересира тоа што до последниот атом од твојата енергија го трошиш на Македонија. Секого го интересира дали воопшто знаеш што ~ правиш на државава и на нацијава со ваквата политика. Народот не чита ничии мисли и не штопува време, ама гледа постапки што водат кон нешто што се вика пропаст. Па си прашува логично: Во кое својство и наместо премиерот Димитриев кој ти си го избрал, сега одиш и меѓу народ говориш за проекти што си ги ветил и ги исполнуваш. Промовираш ли така и ти паралелна држава? Оној што седи во премиерскиот кабинет кој е? Узурпатор? Премиер без прерогативи? Во чие име тој формално прима странци? За што побогу разговара со нив? На Мечкин Kамен, пак, ни говореше за влез во НАТО и ЕУ. Прашал ли тој во меѓувреме што мисли народот за овие „топици“ за кои имало консензус. За консензус на четирите поглавици ли мислеше? Kој ги врти, бе, нив воопшто? Знае ли Димитриев што мисли и што сака народот, каква иднина сака за своите потомци? Ние допрва треба да одиме на избори, а тие што ќе бараат доверба допрва треба по сите овие прашања да кажат јасно, недвосмислено, веродостојно и со име и презиме став и политика. Нема веќе „некој сака да ја растура Македонија“. Нема простор за општи места, релативизирање на личната одговорност. Времето е такво. Прво идентификација, целосна, па после доверба. Нема да пројде никој што говори така за никој ништо да не чуе и разбере. На сите прашања ќе мора да давате одговори. Македонија не сака повеќе плејстејшн-политика. И кога сум кај неа, чија надворешна политика, жити Господ, спроведува оној несреќник Никола Поповски кого западните странци како во протекторат (без избори) отсега ни го пакуваат за иден премиер, а ние поим немаме? Во илегала ли е ВМРО-ДПМНЕ? Не знам. Ама знам сигурно дека ако продолжи вака да работи со своите гласачи и симпатизери, таа партија ќе биде шокирана на денот на изборите повеќе од Оливера „модра туфна“ Трајковска. Kако што на времето очајното членство на СДСМ поради „таинствениот“ папа Бранко бараше информации од новинари за политиките на партијата, така сега влијателни вмровци прашуваат дали знаеме што „спрема“ Груевски. Тоа е знак за длабока загриженост. За СДСМ сега веќе сите знаеме дека пропадна поради ваквото водење политика, па ни божествените Американци со сите чадори и пари сега не можат да го вратат во живот. Баш да видиме дали и ВМРО-ДПМНЕ дијалектички ќе го изоди истиот пат до крајот само зашто не го сфаќа новото време и промените што се случуваат на планетарно ниво. Првенствено со самосвеста на луѓето. Не трпат повеќе спинови, мувања, лажење, молчење, фарбање, фразерство, изговори. Едноставно, ви стегаат „дилит“ или „игнор“. Ако ништо друго, на овој Илинден сите тие видоа дека Груевски не е премиер, иако во Трново каде што гостуваше барабар со Тодор Петров и Џо „плескавица“ го бакнувале и гушкале присутните жртви на егзодусот со романтичарски светоглед. Го гушкаа тие и „легендарниот“ Васил Тупурковски, па веќе не се ни сеќаваат на него и неговите „национални дела“. Тоа ти е логички заснована реалност во согласност со делата и однесувањето кон заедницата.

Мирка Велиновска за Дневник