Изборниот процес чист само за Заев: Села обвини за злоупотреба на полицијата и купување гласови со притисок и закани

Добивам информации од терен дека има уцени кон граѓаните, кон бизнисмените итн. Треба да прекине тоа, вели Зијадин Села во гостувањето на Топ Тема.

Тој вели дека државата треба да го сработи своето и дека полицијата треба да биде на терен. Според него треба институциите на државата да се занимаваат со тоа и посочи дека не би сакал да има инцидиденти како оние во Струга каде што резултатот беше извртен помеѓу ДУИ и СДСМ.

– Ако сакаме да имаме фер и демократски избори не треба да се занимаваме со гласачкото место и што се случува на 50 метра од него. Треба да се фокусираме на тоа што се случува и на една вечер пред избори. Се купуваат гласови. Има луѓе кои кружат без таблички на колите како да не нема правна држава и да нема полиција и на тој начин купуваат гласови. Полиција треба да биде на терен и таквите луѓе треба да бидат неутрализирани, треба да ги контролира и ако има такви што одат и уценуваат и носат големи суми на пари со себе и да го спречи тоа. Добиваме информации дека продолжуваат заканите, рече Села.

Според Села, СДСМ и ДУИ имаат договор за коалиција и треба тие да појаснат зошто тоа тие го прават и да не се осмелат да направат таква работа, бидејќи сега илјадници нивни подржувачи доаѓаат од дијаспората и смета дека такви сценарија не би биле добри и за Струга и за државата како и за реформите.

Купување гласови – Нефер и недемократски

Доколку на веб пребарувачот Google напишете со кириличен фонт „купување гласови“ за помалку од една секунда ќе пронајдете неколку илјади наслови на оваа тема кои генeрално можат да се поделат во три групи и тоа Купување на гласови од СДСМ и ДУИ, Купување на гласови од Владата на Република Македонија преку доделување на субвенции и други поволности и трето ставовите на ОБСЕ/ОДИХР и други невладини организацииво текот на изборите и по завршување на првиот изборен круг.

Од неколку илјадитенаслови може да се види дека: „ДУИ со исти методи како СДСМ, Зендели обвинува за купување гласови во Липково“, „СДСМ со купување гласови до изборна победа“, „Во неделата Република објави дека беа приведени тројца активисти на СДСМ во Битола кои делеле пари за да поткупуваат гласови во Битола“, „Чие достоинство чини 500 денари?“, „СДСМ снимени како купуваат гласови во штипско ромско маало (ВИДЕО)“,  „Бизнисменот и кандидидат на СДСМ од Кочани – Николчо Илијев почна со купувањето на гласови?“, „Бајруш и Красниќи започнаа со извршување на нарачките на Заев“, „Бизнисмен близок до Заеви купувал гласови за СДСМ“, „СКАНДАЛ ВО КРУШЕВО: Локални моќници од СДС ја сечат шумата над градот, а дрвјата ги делат на гласачите во обид да купат глас повеќе!“, „Јовановски: СДС активира криминалци за изборите, кои потоа ќе бидат амнестирани и помилувани“, „ПРОДОЛЖУВА ПОТКУПОТ ВО ГАЗИ БАБА“, Крвнички претепан градоначалникот на Шутка“, „Пожар во куќата на кандидатот за градоначалник и ексминистер“, „Убиен кандидат за советник за локалните избори“,  итн, итн.

Владата не само што не се потруди да ја одвои државата од партијата на овие избори туку преку разни мерки овозможи: „Парите наменети за изградба на објекти, владата ги пренасочила во предизборен „пазар“ и  купување на гласови“, „Касами ја обвинува Арифи за поткуп на гласачи со општински пари“, „Заев најави дека ќе го вратат ,,Мерцедесот“ на Груевски и сосо парите ќе се купат амбулантни возила“, „(ВИДЕО) Заев: Субвенции и земјиште ќе добиваат вистинските земјоделци“, „Заев: Зголемени субвенции до 18000 денари за засеан хектар со ориз“,  „Заев од Старо Нагоричане најави 160 милиони евра субвенции“, „Зоран Заев: Македонија му должи и ќе му врати на Куманово“, „МИЛА ЦАРОВСКА ВМЕШАНА ВО ИЗБОРЕН КРИМИНАЛ?: Дали во Ромската населба во Неготино се делеле по 3.000 денари од глас“, „Мила Царовска денеска во Тризла?! Дали ќе го помогне изборниот поткуп кај ромското население?!“, „Царовска: Септемвриските плати на вработените во градинките се покачени за 2 насто“, „Царовска најави втор закон за стечајците“, „Премиерот Заев со министерката Царовска на формирањето Интер-ресорска група за еднакви можности: Македонија ќе биде земја за пример, имаме системски пристап кон родовото прашање“,„Царовска: Минималнаплата и во јавен и во приватенсектор е 12.000 денарибезисклучок“, „Отворањеновиработниместаво граѓанскитеорганизации-Промотори ќе бидат министерката за труд и социјална политика Мила Царовска“,„ПОЛИЦИЈАТА ДЕЛИ ЗЕЈТИН И БРАШНО ВО КРИВА ПАЛАНКА ..итн,итн.

Посебно интересно е временски аспектда се следат изјавите на меѓународните и домашните набљудувачи па така: „ОБСЕ/ОДИХР се интересира за инцидентите“, „ОБСЕ/ОДИХР:Некои кредибилни наводи за купување гласови, притисок врз гласачите и изолирани случаи на насилство се случија во предизборниот период“, „ОБСЕ/ОДИХР: Сепак, во тек на предизборниотпериодимашекредибилнинаводи за купувањегласови, притисокврзгласачите и изолирани случаи на насилство, „Невладината организација „Цивил“ упати барање до политичките партии да го почитуваат Изборниот законик, Уставот и законите на Република Македонија, да го почитуваат изборниот молк и да ги сопрат евентуалните планови, ако такви постојат, за изборен поткуп, притисоци и за манипулација на гласачите“,„civilmedia.mk Купување гласови има и ќе има. Во прилично високи дози. Тешко е да се открие, уште потешко да се докаже“,Цивил: „Бугарски воз“ на гласачко место во …„Цивил регистрираше низа помали нерегуларности, во Шуто Оризари“, “ЦИВИЛ алармира дека избирачкиот список не е до крај ажуриран,  ЦИВИЛ: Комбе носи гласачи во битолски Баир, „    МОСТ: Се организирале партиски настани за работно време, „МОСТ: Забележани нерегуларности – избирачки одбор кинел ливчиња“, „МОСТ до 17 часот регистрирал неправилности на 16 од 3.480 избирачки места,  МОСТ ги осуди насилствата во изборната кампањаМОСТ: Непочитување на изборните правила, семејно гласање и делење на пропаганден материјал“,    „МОСТ“ И „ЦИВИЛ“ – ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ “, и ОБСЕ/ОДИХР: ИЗБОРИТЕ БЕА ВО СОГЛАСНОСТ СО МЕЃУНАРОДНИТЕ СТАНДАРДИ итн,итн.

Почитувани пријатели ова се само мал дел од насловите кои домашните медиуми ги објавија во последните 30 дена за изборите, изборната кампања и денот на гласање, а видно од истите е дека имаше изборен поткуп на секој чекор и на секој начин, пукање, палење, претепувања, убиство на кандидат за советник, директно вклучување на министри од Владата во изборна кампања кое е спротивно на Изборниот законик како и зголемувања на плати, субвенции и социјални помошти од страна на Владата на РМза време на изборите, камелеонство на домашните и мегународните набљудувачи во зависност од резултатот на изборите, од детектирање на поткупи и низа неправилности во текот на изборната кампања  и денот на изборите за мудро да заклучат дека Изборите биле фер и демократски и согласно меѓународните стандарди.

Почитувани ова се најлошо организираните избори во историјата на Република Македонија, во кои оневозможен беше натрпреварот на програми и идеи а крајниот резултат е пораз на демократијата во Република Македонија.

Пишува: Славчо Трпевски, поранешен директор на Катастар

СДСМ ВРШИ УЦЕНИ: Дали парите со кој се сликани членови на СДС се за поткуп на гласачи?

Фрапантни и скандалозни се фотографиите кои излегоа по социјалните мрежи, каде јасно се гледа како членови на Социјалдемократскиот сојуз од Ранковце облечени во нивни партиски маици со партиски обележја се фотографираат со куп пари распослани пред нив, вели Димче Арсовски потпретседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

-Со оглед на тоа дека досега се случија редица на скандали и темни дамки во изборната кампања, насилие и криминогени активности на структури на Социјалдемократскиот сојуз, јавно го повикуваме да одговорат: Дали ова се пари со кои Социјалдемократскиот сојуз поткупува гласови кај социјално ранливите категории на граѓани? Дали е точно дека криминалните структури на Социјалдемократскиот сојуз се активирани на терен да вршат уцени, поткупувања и заплашувања. Од каде им толку многу пари на овие млади партиски активисти? Дали Социјалдемократскиот сојуз со црни пари, спрема изборен поткуп од невидени размери во цела Република Македонија? Кое е потеклото на овие пари?, прашува Арсовски.

Тој ја повикува и финансиската полиција, УЈП предводена од шарената платеничка Луковска, и Министерството за внатрешни работи раководено од партискиот министер Спасовски веднаш да го испитаат целиот случај?

-Во спротивно ќе сметаме дека тие се соучесници во овој криминален слуцај на потплаќање на гласачи. Очигледна е нервозата од поразот но одговорност ќе има и таа порано или подоцна ќе дојде, потенцира Арсовски.

СДСМ ПОТКУПУВА ГЛАСАЧИ, МВР МОЛЧИ: Активисти на СДСМ се фалат дека делат пари во Ранковце

Членови на СДСМ од Ранковце на Фејсбук објавија фотографии каде се фотографирани со куп пари и партиски обележја на владеачката партија.

Министерството за внатрешни работи, предводено од потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски, како и за сите досегашни случки во кампањата, од кои дел и крвави, молчи и не регира, пишува порталот Денешен.

Од фотографиите до кои дошла редакцијата на Денешен, јасно се гледа членови на СДСМ на Фејсбук се фалат со пари кои се спремни за изборен поткуп.

SDSM-Rankovce-potkup

-Од МВР и за овој случај нема никаква реакција, граѓаните гласно коментираат дека место сервис на граѓаните, полицијата станува партиски сервис на Зоран Заев и СДСМ, што може да се види во текот на целата кампања. – пишува Денешен.

SDSM-Rankovce-potkup-3Но, фотографиите набругу откако се појавија на интеренет, беа одстранети од објавата, но од историјата на објавата може да се види дека биле објевани четири фотографии, а подоцна биле отстранети двете фотографии на кои ги има парите наменети за поткупување на гласачи.

SDSM-Rankovce-kupuvaat-glasaciИнаку ова не е прв, ниту единствен скандал приреден од страна на владеачката партија во предизборниот период, скандалите се секојдневни и граѓаните со зачудување прашуваат како досега нема ниту еден случај отворен од страна на полицијата и Јавното обвинителство. За само девет дена од кампањата се случија десетина големи инциденти.

Искршени беа штабови на партиите, а најчесто на удар се опозициските партии. Искршени се штабови на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода, Битола, демолиран штаб на Демократската партија на Србите која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а искршен беше и штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. На удар беше и опозициската партија во албанскиот блок, БЕСА, во текот на викендов демолиран беше нивниот штаб во Бутел.

Притисок голем се прави и врз кандидатите за градоначалници. Кандидатот за градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев без било каква причина бил застанат и малтретиран од страна на претставници на МВР, а досега никој за жал не е санкциониран поради тој настан. Во Прилеп, кандидатот за градоначалник од СДСМ, заедно со пратеничката на СДСМ од Прилеп и директорот на Центарот за социјални работи, организирано делеа зејтин и останати намирници меѓу граѓаните. Во Ресен директорката на Центарот за социјални работи им се заканувала на станарите во социјалните згради дека ако не гласаат на СДСМ, треба да си ги пакуваат куферите.

Грубо прекршување на изборниот законик имаме и во Крушево, каде беше обелоденет скандал со сеча на огревно дрво, кое подоцна беше делено на граѓаните пред штабот на СДСМ во градот, секако, барајќи гласови за возврат. Претседателот на Општинската Изборна Комисија во Кисела Вода, и Кратово наместо организирање на избори одат и агитираат во кампањата на СДСМ, што исто така претставува грубо кршење на законот.

Покрај овие груби прекршувања на изборниот законик, во овој период сме сведоци и на крвави сцени кои им се случуваат на кандидати советници и градоначалници.

Последниот пример е претепување на кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Елвис Бајрам. Тој заедно со уште едно лице кое било со него бил крвнички претепан со метални и дрвени прачки.

Elvis-Bajram-pretepanВо животна опасност во Кичево беше доведен и носителот на советничка листа, Алит Абази, кој беше ранет од огнено оружје.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека имаме флагрантно мешање на партијата и државата. Од таму велат дека министерката за труд и социјална политика се вклучи во изборите и ги лаже граѓаните дека ќе изгради градинка, а по којзнае којпат министерот за земјоделие Љупчо Николоски иако реално ги намали субвенциите на двеипол недели пред изборите ветува дека ќе се дале субвенции.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат и дека Куманово е преплавено со партиска полиција, која во последните четири месеци Оливер Спасовски ја стави во функција на СДСМ, а цело СВР Тетово е на партиски состаноци во Мала Речица за што има и фотографии од тоа.

-Се случува организирана политичка хајка против кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ. На само ден по објавување на кандидатурите се почна со објавување на измислени кривични пријави за измислени дела. Па така се поднесоа пријави против градоначалниците на Крива Паланка само затоа што организирал превоз на ученици од социјално ранливи семејства, за надоместок помал од 3 илјади евра, за градоначалникот на Велес затоа што ставил точка на дневен ред пред повеќе од 5 години на советот на општина Велес, за градоначалникот на Прилеп затоа што не ја осигурал општиската зграда од нагрдувањето извршено од шарените платеници, додека тие сега слободно шетаат низ градот, извршен е упад во исто време во општината и фирмата на градоначалникот на Вевчани, измислени пријави добија и градоначалниците на Кавадарци, Ново Село и Штип затоа тоа што направил пристапен пат до фабрика која е странска инвестиција и која што вработува стотици штипјани, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Граѓаните чувствуваат разочараност и гнев од неодговорноста на полицијата и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тие велат дека тој полицијата ја претворил во партиска испостава на СДСМ, која одработува само за потребите на владеачката партија. Експертската јавност е едногласна дека со волку инциденти за време на предизборна кампања, а ниту еден разрешен случај, министерот би требало веднаш да си поднесе оставка.

Kупување гласови во Кочани од страна на бизнисменот и кандидидат на СДСМ

Уверливи сомневања за купување на гласови од страна на текстилниот магнат и кандидат за градоначалник на СДС Николчо Илиев потекнуваат од споредбата на сликите на младите социјалдемократи од штабот Илиев и сликите од надовните „хуманитарки“ кои се спроведуваат од „групи граѓани“.

Овој вид на дејствување е со единствена цел да се влијае на гласачите на денот на изборите, зад пластот на хуманитарна помош и отворено корумпирање на гласачи. Ова вклучува директно финансиско помагање на лица кои спаѓаат во групата на економски ранливи семејства под прикрити“ на „хуманитарна помош“ од групи на млади луѓе кои досега немаат ниту ден искуство во работењето со овие категории на граѓани. Т.н. хуманитарки е насочување да се гласа под директива на денот на изборите.

Што се однесува до финансирањето на кампањата, овој вид на хуманитарки отвора низа сомнежи за понатамошниот тек на кампањата како и за транспарентноста и веродостојноста на финансиските извештаи за средства кои се користат за изборна кампања.

ПЛАТИЛЕ 537.000 ЕВРА: Еве како СДСМ преку соросови НВО купуваше ромски гласови во Делчево

НВО КХАМ Делчево пред изборите помеѓу ромското население делеле пакети за имунизација, пакетите ги делела лично Мира Стојчевска, претседателка на ОО СДСМ Делчево и кандидат за пратеник, пишува на својот Фејсбук профил Никола Србов.

-Непосредно пред денот на изборите во сите домови кај Ромите влегла Мира заедно со претставници од НВО КХАМ, се претпоставува дека делела и кеш. Од 600 ромски гласачи на овие избори 400 гласале за СДСМ, а вообичаено гласале за ВМРО ДПМНЕ. На денот на изборите во дворот на гласачкото место стоеле претставници од КХАМ со цел да им укажат на Ромите кои доаѓале да гласаат за кого треба да гласаат. Нека кажува Пирова од Хелсиншки за правата на Ромите. Од ФООМ на сметката на КХАМ Делчево легнале 537.000 евра, пишува Србов.

Костов: Ако некој купуваше гласови тоа беше албанската емиграција олицетворена во лицето на Заев

Ако некој во овие избори работеше контра законот, ако некој на овие избори купуваше гласови тоа беше СДСМ, истакна на денешната дебата на 24 вести, Сотир Костов.

– Да ве потсетам, во 7 клучни градови, не случајно се сменети началниците на полицијата, не случајно го бараа Министерството за внатрешни работи и сите на терен од мое Кочани, преку Куманово, Кавадарци, Прилеп, случаи кои каде што е фатен поткуп, не се на ВМРО-ДПМНЕ туку се на СДСМ, а предметите се процесирани до надлежните органи. Ако некој купуваше гласови тоа го правеше албанската емиграција олицетворена во лицето на Зоран Заев. Еве каде се прегласуваше. Во Теарце. Како може да се случи за 14 дена СДСМ да освои 245 гласови а ВМРО да стигне до 140 гласови. Што се случи во главата на тие гласачи… има една песна од АББА „пари пари пари“ со тоа работеше Заев, со тоа работеа џамиите и се случи тоа што се случи. Албанскиот народ ќе се свести што им направи Заев. Мнозинството од албанскиот народ, достоинствено гласаше за БЕСА ДУИ ДПА, гласовите за СДСМ ќе се анализираат со години и ќе се проучуваат во учебници, вели Костов.

ВИДЕО: Дали се подготвува изборна кражба во Теарце помеѓу СДСМ и албанските партии?

Нескриени се обидите на СДСМ да го купи Теарце, за што сведочат и фотографии што ги објавуваат на Фејсбук активисти на СДСМ и информации до кои доаѓаат медиумите. Мештани до селото тврдат дека СДСМ со многу пари кои ги растура главно преку џамиите во селото се обидува да ја добие нивната поддршка и в недела да гласаат за нив.

ivica-torodoski-sdsm-tearce-pari

Овие тврдења на граѓаните се во насока на тезата дека се работи за сценарио за поткуп на гласачи со идеи кои одат во полза на една етничка група.

Како гласаше Теарце на 11 декември

На избирачкото место 2011 во Теарце во Избирачкиот список се запишани вкупно 714 гласачи.

На 11 декември на гласање излегле 404 од кои 91 гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 87 за СДСМ, 65 за Беса, 64 за ДПА, 53 за ДУИ, 25 за Алијансата на Албанците и по еден за ВМРО за Македонија и за Коалицијата за промени и правда – Трет блок.

tearce-im-2011

Во Изборната единица 6 според резултатите на ДИК, најмногу гласови 40.546 освои ДУИ, потоа следи ВМРО-ДПМНЕ со 26.044, СДСМ со 25.741, Беса со 24.989, Алијанса за Албанците 17.945, ДПА 16.161, ВМРО за Македонија 918 и Коалицијата за промени и правда – Трет блок 238.

ie-6-mandati

Според добиените гласови, најмногу пратеници, односно 6 освои ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ 4, Беса 3, СДСМ 3, Алијанса за Албанците и ДПА 2.

Прегласувањето доаѓа како резултат на прифаќањето на тужбата на СДСМ од страна на Управниот суд на Република Македонија за поништување на гласањето на гласачкото место 2011 во Теарце и тужбата на ВМРО-ДПМНЕ против одлуката на ДИК да се поништи гласањето на избирачкото место 0396/1 во Гостивар.

Жителите на Теарце повеќе пати изјавуваа дека не гледаат потреба за прегласување и дека изборите биле фер демократски. Велат дека не дозволуваат омаловажување преку поткуп. И дека прегласувањето е непотребно.

Членовите на општинската изборна комисија во Теарце и избирачкиот одбор два пати сведочеа во ДИК. Речиси сите тврдеа дека немало неправилности. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ е со став дека се работи за сценарио за постизборен инженеринг за негирање на волјата на гласачите и за да се украде изборната победа. Жителите на Теарце повеќе пати изјавуваа дека не гледаат потреба за прегласување и дека изборите биле фер демократски.

СДСМ ПОТКУПУВА ГЛАСАЧИ, МВР ГИ ШТИТИ: Еве ги парите за купување гласови во Теарце!

Луѓето на СДСМ не ни кријат дека делат пари во Теарце. Синоќа високи функционери на партијата однеле 500.000 евра во двете џамии во селото. Во исто време, познатиот активист на СДСМ, Ивица Тодоровски, на Фејсбук самиот објави фотографија од парите кои ги дели во Теарце

ivica-torodoski-sdsm-tearce-pari

Синоќа околу 22:30 часот со сиво „Aуди“ караван со регистарски таблички (DB-1107-AB) луѓе на СДСМ доставиле 500.000 евра во двете џамии во Теарце, пари наменети за поткупување на гласачи – дознава „Вечер“ од извори во селото.

Полицијата во целиот период го следела настанот, но решила да не интервенира во џамиите затоа што тоа не го дозволувал министерот од СДСМ, Оливер Спасовски. По оставањето на парите, возилото било застанато од полицијата и бил извршен претрес, внатре биле присутни Петре Шилегов, Ѓулумсер Касипи, која е втора на пратеничката листа на СДСМ во шестка, нејзиниот син кој бил возач и уште едно лице од Дебар, кое според нашите информации, е финансиер на поткупувањето и човек близок до претседателот на албанската дијаспора, Муса Љамалари.

Кога биле фатени, лицата од СДСМ кои во Теарце донеле 500.000 евра за потплаќање, биле видно вознемирени и исплашени. Но немало пријави против нив, затоа што претходно интервенирал Спасовски, а парите веќе биле оставени во џамиите.

Нашите извори велат дека и овој пат, луѓето од СДСМ целата операција за потплаќање ја воделе преку џамиите и оџите, до кои ги доставувале парите кои од нив биле делени до Албанците. Цената на еден глас е околу 1.500 евра, а истата сума им се нуди и на Македонци, потврдени гласачи на ВМРО-ДПМНЕ на кои им се нудат по 1.500 евра за да не излезат да гласаат и тоа по моделот на СДСМ познат од претходниот круг – им се даваат парите и им се одземаат личните документи за да не можат да го остварат гласачкото право.

silegov-samka-tearce

Стратегијата на СДСМ била дека ако оваа сума не ги даде очекуваните резултати, таа ќе се покачи на 2.000 евра уште од вечерва, а до недела, дополнително ќе се зголемува.

Во избирачкото место 2011 во Теарце, има и огромен дел на Турци и луѓе од мешани бракови, токму затоа луѓето на Заев и албанската мафија, одлучиле парите да ги делат преку оџите, а парите се делеле на цели семејства, за 20-30 луѓе се исплаќаат по 1.500 евра од глас од човек, значи овие, големи муслимански семејства ќе заработат и до 50.000 евра.

Нашите извори од Теарце велат дека и Мухамед Зекери се активирал и контактирал со сите Албанци-бандити од Тетово кои ги повикувал да излезат на терен во Теарце, но до овој момент тие се уште се немаат појавено.

За вечерва се очекува и Зоран Заев да се појави во Теарце и да се обрати кај џамиите во периодот пред да настапи предизборниот молк.

СДСМ не ни кријат дека купуваат гласови

Активистот на СДСМ, Ивица Тодоровски, кој работи како обезбедување во Т-Мобиле, не ни крие дека партијата потплаќа пари на терен. Тој, на Фејсбук објавил фотографија со огромно снопче пари, наведувајќи дека е во Теарце. Според слободна проценка на големината на снопчето, внатре има околу 80.000 евра.

ivica-torodoski-sdsm-tearce ivica-torodoski-sdsm-tearce-pari

– Јас морам да бидам тука за секој случај – напишал Тодоровски, не криејќи дека неговата партија со овие пари потплаќа гласови во Теарце.

Наместо да ги уапси, МВР им помага во криминалот

Со службено возило на Министерството за внатрешни работи, министерот Оливер Спасовски, веќе два дена е во кампања во Теарце.

Фотографиите до кои стигна „Вечер“ го покажуваат службениот „Ленд ровер“ на Спасовски со кои на државна сметка, генералниот секретар на СДСМ си тера кампања за прегласувањето во Теарце.

rover-mvr-tearce

Граѓаните кои ја доставија фотографијата од службеното возило на Спасовски, велат дека Македонците од Теарце се обединети и успеваат да ги блокираат сите обиди на СДСМ да го потплаќа населението.

– Ова создава паника кај СДСМ, па сега не избираат средства и начин, затоа со државни пари прават се да направат фалсификат во Теарце – велат тие.

Симптоматично е што наместо МВР да ги уапси оние што делат пари за гласови, министерството е заедно со нив во кампања.