ССМ: Четирите „наводни“ синдикалисти имаат за цел преземање и уништување на ССМ

ssm

Четирите грански синдикати СИЕР, УПОЗ, АГРО Синдикатот и СУТКОЗ, кои на седница на Советот на ССМ одржана на 28.12.2016 год. беа едногласно исклучени од ССМ, не избираат средства како да се пресметаат со нивите довчерашни колеги, а воедно да направат и преземање на Синдикатот, мотивирано од нивни лични цели, се вели во соопштението на ССМ.

Во продолжение го пренесуваме целиот текст интегрално:

Дека не се избираат средства и методи за остварување на оваа цел говори и тоа што во претходните денови пуштаат во јавноста неточни информации, фабрикувани и конструирани изјави, лажни обвинувања и полувистини кои имаат за цел да создадат погрешна слика за тоа што се случува во ССМ, а со цел манипулирање со јавноста.

Некои од тие информации беше лажното информирање дека наводно губење на спор на претседателот на СРСВМ и секретар на ССМ, што не е воопшто точно, како и тоа дека секретарот на ССМ бил разрешен, а него го избра едногласно Советот на ССМ согласно Статутот и нема друга одлука за разрешување.

Сето ова кулминира со наводни физички пресметки помеѓу претседателот на ССМ и некои претставник од веќе исклучените гранки синдикати што претставува невистина и манипулација со јавноста.

Се прашуваме на што се сè спремни овие „наводни“ синдикалисти во нивните (или туѓи) намери за преземање и уништување на ССМ.

Со оглед на тоа што тие повеќе не се дел од нашата синдикална заедница – ССМ во иднина нема намера повеќе да се занимава со нив и нивните лаги и интриги, а им порачуваме да се зафат со работа во поглед на заштита на работниците кои ги претставуваат, а кои и онака во последниве месеци драстично им заминуваат како нивни членови.

Грст бедни лаги во новата колумна на сдсмовскиот мегафон Катерина Блажевска

Katerina-Blazevska

Опозициониот колумнист Катерина Блажевска, позната по илјадниците километарски текстови полни со лаги и манипулации насочени против ВМРО-ДПМНЕ се приклучи кон редот на соросовите мегафони кои ја коментираат платформата на албанските партии, во чие креирање имаа директно учество.

Блажевска „го искина перото“ фалејќи ги политиките на Заев и СДСМ и напаѓајќи ги ставовите на ВМРО-ДПМНЕ, а сега откако токму поради политиките на Заев се отвори простор за да се создаде платформата на албанските партии, Блажевска се обидува да се испере и ги напаѓа најбенигните сегменти на платформата под покровителство на албанскиот премиер Еди Рама.

Но, Блажевска не кажува ни збор за суштинските елементи на оваа платформа. Па така, неа на пример не и пречи барањето на отворање дебата за промена на знамето, државниот грб и химната, за отворање на уставот. Напротив, таа на барањето за отворање на уставот за во него да се вбризгуваат големоалбански инекции, гледа со симпатии и дури им сугерира проширување на платформата, предлагајќи додавање делови на кои не се сетиле ниту Рама, ниту ДУИ, БЕСА и Алијансата на Албанците. Блажевска се прави поголем Албанец од Албанците, по примерот на нејзиниот политички ментор Зоран Заев.

katerina-blazevska-kolumna

Во текстот насловен како „Јануарска масажа за мајскиот договор“ Блажевска се служи со груби манипулации, некрофилија и останатиот арсенал кој е добро познат како дел од црната кампања на опозицијата, шизофрено обидувајќи се паралелно и да промовира идеи на СДСМ и привидно да ги напаѓа Албанците на чии барања им кумуваше и да го напаѓа ВМРО-ДПМНЕ.

„Сите прашуваат како може да се дадат толку пари за споменици, фасади и панорамски тркала, а да не остане ни денар за инвестирање во основните потреби за граѓаните – за здравство, патишта, водоводи, училишта…“ – пишува Блажевска, намерно изоставувајќи ги фактите и бројките кои се и повеќе од јасни: има циклус на големи милионски инвестиции во здравството во кои се градат нови и реновираат постојни клинички центри и болници, а се вложуваат десетици милиони евра во нова опрема. Паралелно се градат 4 автопати што е историски успех. За прв пат во историјата на независна Македонија се градат и школи, исто како и што се реновираат постојните, кои биле недопрени со децении. Сето и е познато и на Блажевска, но изборот да биде слепа е тенденциозен и добро платен.

Но, Блажевска ниту во овој текст, ниту во било кој од минатото не се запрашала дали со парите кои се украдени од граѓаните на Струмица во криминалната тендерска мрежа можело да се обезбеди навремено чистење на замрзнатите улици во Струмица на кои само во минатиот викенд 15-тина граѓани се здобиле со скршеници, а неколку од нив биле и оперирани. Блажевска се грижи за болните, само ако не се болни во Струмица односно настрадани поради негрижата на локалната на Заев. Типично за секој мегафон на СДСМ/Сорос. Селективната грижа за граѓаните е доказ за апсолуната негрижа, туку за начинот на кој таа ги гледа нив: само како топовско месо за да може да си ја одработи платата од Сорос/СДСМ.

Класичната некрофилија со која се користи Блажевска е највидлива кога вели: „Кога ќе почине дете заради бирократски процедури или недостиг од пари за лекување во странство, има ли разлика во начинот на кој плаче македонската или албанската мајка? Нема. Солзите зборуваат на ист јазик“. Блажевска исто како и СДСМ се користи со некрофилски тактики обидувајќи се на трагични здравствени случаи да им даде политичка конотација. Болните умираат од неизлечиви болести или компликации, а не од бирократски процедури – барем така е за сите, освен за некрофилски расположените мегафони на СДСМ кои кога ќе намирисаат крв немаат почит ни кон мртвите и ги злоупотребуваат за да ја исполнат задачата за која се платени.

Блажевска не запира тука, туку продолжува да реди небулози: „Кога ќе откаже блок на РЕК Битола и ќе снема струја, мракот не добива етничка боја. Мракот е ист и во албански, и во македонски, и во ромски, и во бошњачки, и во турски или српски дом.“ Тоа е точно, освен лагата дека снемало струја поради откажување на блок на РЕК Битола како што сакаат да прикажат од СДСМ овие денови. Тука Блажевска повторно не користи логика и информации од терен, туку се служи со емоционални манипулации за да го оправда релативизирањето на тезите од платформата на Албанците во кои и таа, со својата активност во служба на опозицијата, учествувала во голема мера.

Срамниот и подол манипулаторско-некрофилски стил на Блажевска доминира и во наредниот пасус:

„Поточно кажано, на ваков начин му се дава алиби и простор на Груевски да се фали колку многу сторил за Албанците, на пример со тоа што прв стигнал во Шипковица по поплавите во Тетовско. Да, точно. Дојде веднаш. Но, дали е тоа „успех“? Прашајте ги оние кои ги изгубија најблиските во поплавите.“

Тука Блажевска тотално го губи компасот и веројатно не би можела да одговори на едно просто прашање: Што требаше, да не стигне ли веднаш Груевски во Шипковица? Трагично загинатите во оваа природна непогода повторно немаат мир, бидејќи Блажевска како и СДСМ безмислосно ги користи за да го истури својот грст гнев врз ВМРО-ДПМНЕ и да ги обвини дека се виновни за секоја трагична смрт во Македонија, а можеби и пошироко. Па така, Блажевска во некоја наредна колумна може да го обвини Груевски и ВМРО-ДПМНЕ за жртвите во поплавите во Германија и Полска, како и за жртвите на земјотресите во Италија.

Таа продолжува: „Успех ќе беше ако немаше никаква потреба да дојде за таков повод“. Веројатно најголем успех за неа ќе беше ако на власт дојдеше Заев и забранеше земјотреси, поплави, громови и генерално умирачка на луѓето во Македонија, коментираат граѓаните по социјалните мрежи. За нив ваквите обиди на Блажевска се мизерни и срамни за новинарската фела.

Стравот на СДСМ на површина, немоќни манипулираат и се закануваат со протести

plusinfo-gruevski-ahmeti

„Плусинфо“, кој е гласило на СДСМ, го изнесува на површина стравот на СДСМ, кој е поразителен за раководството на оваа партија. Откако ги изгубија изборите на легални, слободни и фер избори, сега сакаат да ја поништат волјата и она што го сооштува, практично, партиското гласило на СДСМ, е дека не смее да има влада без СДСМ и доколку се формира се закануваат со насилство и со протести.

Типична манипулација со цел дефокусирање од вистинската тема за понесување на одговорност за поразот на изборите од страна на Заев и негова оставка, која се погласно се бара во редовите на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Никој не верува во програмата на СДСМ

VMRO-DPMNE-Soopstenie

СДСМ кога беше на власт затвори 684 фирми и остави на улица 200.000 луѓе. Денес зборуваат за субвенции, а кога беа на власт не дадоа ниту денар за фирмите, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната изјава на претседателот на Комисијата за економија на СДСМ Драган Тевдовски.

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека тие отвориле 160.000 нови работни места, а оти СДСМ затвориле постоечки 200.000 работни места.

Според ВМРО-ДПМНЕ, никој не верува во ветувањата и програмата на СДСМ која се базирала на ветувања дадени од ракав.

Благодарение на работата на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и мерките кои ги презема во изминатиот период невработеноста се намали на рекордно ниско ниво од 23,4 отсто, за разлика од СДСМ кога изнесуваше речиси 39 проценти. Граѓаните треба да бидат спокојни  бидејќи СДСМ загуби и нема да има прилика своите катастрофални економски политики повторно да ги спроведува, се вели во реакцијата.

ВИДЕО: Заев стана синоним за лажење

zaev-svednata-glava-sdsm

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев со секојдневни лажни изјави кои за многу брзо време беа разобличувани стана вистински синоним за лажење. Долга е низата на лаги искажани од актуелниот опозициски лидер, во дел од нив Заев самиот се демантираше, додека во друг дел беше експресно демантиран дури и од меѓународни преставници, како во случајот кога предизвика дипломатски скандал со лагите искажани од Израел.

Во октомври 2015-та година, дипломатски скандал предизвика изјавата на Заев дадена во Израел. Израелските власти експресно демантираа дека му дале материјали за наводни криминални набавки на македонската влада. Министерот за внатрешни работи на Израел, Силван Шалом, преку соопштение до медиумите реагираше на изјавата на Заев, потенцирајќи дека лидерот на СДСМ не добил никакви материјали ниту пак се разговарало за таканаречените бомби.

-Средбата со Зоран Заев беше кратка и куртоазна. На неа разговараме исклучиво околу потребите за подобрување на односите меѓу Израел и Македонија. На средбата не се разговараше за било какви безбедносни или финансиски прашања, ниту пак за внатрешните работи во Македонија, стои во демантот на Шалом на Шалом кој до медиумите го достави израелскиот амбасадор Дан Орјан.

Исто така, имаше и бројни меѓународни реакции, а европските медиуми препознаа лаги и измами во изјавата на Заев.

“Зоран Заев фатен во лага по посетата на Израел“, пишуваа реномираните Бриселски медиуми “EU Reporter” и“ EU Today“.

– Политичките лидери се економични во кажувањето на вистината, но вистинска реткост е некој да биде фатен во лага за тоа што разговорал на билатерална средба. Ова со што се соочува лидерот на македонската опозиција Зоран Заев е срамна политичка ситуација. Скандалот не само што го уништи неговиот кредибилитет, туку ја ризикуваше и меѓународната репутација на Македонија, пишуваат “EU Reporter” и“ EU Today“.

Заев лажеше и за аферата со личните карти на „Фокус“ и Чаушот

Заев беше жив фатен во лага и при обидот да се фабрикува аферата со личните карти преку опозицискиот неделник „Фокус“

Кон крајот на 2014 година, поточно на 28-ми ноември, опозицискиот неделник „Фокус“ објави дека анонимен граѓанин до неделникот доставил ексклузивен видеоматеријал и 14 фотографии. Опозициското гласило тогаш пишуваше дека од материјалети се гледало  дека во приватен стан или куќа, рачно се изработувале пасоши кои можеле да бидат употребени за изборни цели.

Само неколку дена подоцна, односно на 1-ви декември 2014-та година, лидерот на СДСМ Зоран Заев од трибина во Гостивар изјави дека тоа што се “штанцале пасоши во приватни домови самопотврдувало колку власта е несериозна, колку немало држава и државни институции“.

-Да се штанцаат пасоши во приватни домови, ги видовте и сликите и снимките што се излезени. Тоа само по себе најавува што тоа се случува во Македонија за време на избори. И од тие причини, уште еднаш, само оваа афера којашто ја вади Фокус, потврдува колку власта е несериозна, колку нема држава и државни институции и дека се е партија, рече Заев.

Сепак, многу брзо се откри евтината лага и манипулација на опозицискиот лидер, бидејќи на очиглед на целокупната јавност излезе на виделина дека приватниот дом за кој зборува Заев, а каде се штанцале пасошите, всушност е домот на неговиот сопартиец Захир Бекири- Чауш, за кого впрочем Заев сам призна дека е член на СДСМ и негов сопартиец.

Лагите за фантомски гласачи му се удрија од глава на Заев

По две години криза и манипулација за наводни фантомски гласачи, избирачкиот список со идентичен број на гласачи како во 2014 година, кога опозицијата доживеа катастрофален пораз од 200.000 гласа разлика.

Новиот избирачки список има 5000 повеќе гласачи од Избирачкиот список во 2014 година. Составот на ДИК во кој мнозинство има токму СДСМ потврди дека на Избирачкиот список сега брои 1 784 524 избирачи за разлика од списокот во 2014 година кој броеше 1 779 500 избирачи.

Заев лажеше дека не го познавал Верушевски

Пред објавувањето на аферата „Пуч“, СДСМ лажеше дека Заев и Верушевски не се ни познаваат. На 29 јануари, портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов излезе на прес конфернеција на Бихаќка и рече дека раководството на СДСМ нема блиски контакти со Зоран Верушевски.

На 6 февруари, јавноста го виде писмото кое Заев му го испратил на Верушевски. Во него, јасно стои дека е пишувано на 20 јануари, 9 дена пред изјавата на Шилегов дека Заев не го познава Верушевски. Во писмото јасно се гледа да Заев и Верушевски имале многу блиски контакти па дури и договарале работа „со пријателите од надвор“.

На 11 февруари, Заев конечно призна дека Шилегов лажел. Во интервју потврди дека се познавал со Верушевски и дека лично му го напишал писмото како и дека со странски амбасадори и премиери сакал да му извади виза за да побегне во странство.

-Верушевски е еден од кадрите кој е стручен за оваа работа, имав потреба од консултации, се случија две средби со Верушевски за да можам да добијам анализа за тоа што треба да правам, изјави Заев.

Лагите на Заев кон струмичани- празна ливада наместо индустриски зони и фабрики

Заев во 2011-та година излезе во јавноста да каже дека во зоната Сачево ќе никнат 16 нови фабрики, од кои 4 странски фабрики кои ќе отворат 1.500 нови работни места. Од тогаш не една, туку 5 години поминаа, а зоната Сачево е празна ливада со неизградена инфраструктура.

Заев вети дека ќе отвори три индустриски области, со минимум 30 нови фабрики, минимум 300 нови производствени погони, минимум 3 000 нови работни места во Струмица, вети и безочно излажа. Мандатот му истекува, а од трите идустриски области нема ништо. Денес индустриската зона Сачево е само една празна ливада обрасната со трева и грмушки.

Заев лажеше дека ќе поднесе оставка ако изгуби

Заев за ветувањата за федерализација и кантонизација на Македонија доби над 70.000 гласови, кои беа пресудни за конечниот исход. Од СДСМ се пофалија за голема поддршка во Брест, Арачиново, Студеничани, Диво Насеље.

Заев, пак,  најави дека ако загуби, ќе поднесе оставка и ќе се повлече од политичката сцена.

– Ако имаме регуларни, фер и демократски избори јас сум уверен сум дека ќе победиме. Ако изгубиме истата вечер ќе ја поднесам мојата оставка од сите политички и општествени функции и ќе се вратам дома на децата и на моето семејство, изјави Заев за „Телма“ .

Тој истото го повтори и по гласањето кога изјави дека ако на вака значајни избори се случел негативен резултат, тогаш му завршува политичката кариера.

– Ако на вака значајни избори се случи негативен резултат, тогаш ми завршува политичката кариера – рече Заев само неколку часа пред да биде поразен.

Лажењето за средба со италијанскиот амбасадор е последно во низата

На денот кога беше закажана, па одложена главната расправа за случајот „Поткуп“,лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека дека бил на средба со италијанскиот амбасадор. Но, кога амбасадорот демантира дека средбата се одржала, СДСМ со соопштение го коригираше својот лидер нагласувајќи дека средбата била „со претставник на италијанската амбасада, а на неа бил присутен конзулот на амбасадата“.

Амбасадата на Италија во РМ вели дека конзул нема, за на крајот амбасадорот и конзулот да станат конзуларен претставник. Тој, пак, сега е идентификуван како Стојан Витанов, кој не е акредитиран во амбасадата.

ЦРПКО Е ПАТОЛОШКИ ЛАЖГО: Во записникот од 20 декември стои дека Заев има средба со амбасадорот

zaev-sudenje-puc

Италијанската амбасада во писмо до „Дневник“ објасни дека нивен официјален претставник не се сретнал со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денот кога требаше да се одржи главната расправа за „Поткуп“ – 20 декември. Средбата била со т.н. конзуларен кореспондент од Струмица, Стојан Витанов, кој, според амбасадата, ниту е вработен во неа пак е платен за функцијата што ја извршува, што значи не бил нејзин претставник на состанокот со Заев.

Сепак, Заев успеа да добие одложување на закажаното рочиште оправдувајќи се токму со овој состанок, првично најавувајќи го како состанок со амбасадорот, кој подоцна стана конзул, а всушност се работи за конзуларен кореспондент – за кого италијанската амбасада вели оти не настапува во нејзино име.

Kако и да е, Заев успеа да го убеди судот да го одложи рочиштето за „Поткуп“ со тоа што неговата партија достави писмено известување дека навистина се одржал состанок во терминот кога било закажано рочиштето, со нагласување дека на средбата бил присутен конзулот на амбасадата.

Дали италијанската амбасада реагирала до Заев и СДСМ поради тоа што неосновано е искористена како еден вид оправдување за опозицискиот лидер да го одложи рочиштето? Доколку не реагирала, има ли намера? Овие прашања вчера ги испративме до амбасадата, но до затворањето на весникот одговор не стигна.

Во врска со ова што ќе преземе Kривичниот суд во Скопје? Дали сега има основа за санкционирање на Заев поради тоа што известил дека бил на средба со конзулот на амбасадата, кој всушност не е конзул? Од одговорот на судот за „Дневник“ е очигледно дека санкција нема да следува, а според нив, не постои ниту строга законска одредба со која се предвидува казна во ваков случај.

– Во однос на вашето прашање, ве информираме дека судот секако во иднина ќе има во предвид и со должно внимание ќе ги цени причините за оправданоста или неоправданоста на одлагањето на судењето од страна на обвинетите во текот на постапката, а законска обврска на странките во постапките е да го почитуваат судот кој постапува и само на тој начин ќе докажат дека ги почитуваат и се одговорни пред законите на Р. Македонија – велат од Основен суд Скопје 1.

Од таму уште еднаш потврдија дека во записникот од 20 декември стои дека Заев побарал одложување поради средба со италијанскиот амбасадор Kарло Ромео.

Kога станува збор, пак, за конзуларната функција во италијанската амбасада, како што објаснија од таму за „Дневник“, таа формално не постои.

Во персоналот на амбасадата на Италија во Скопје, всушност, не постои функцијата конзул. Со амбасадата соработуваат на доброволна основа и без финансиски надоместок двајца конзуларни кореспонденти, што е предвидено од страна на Министерството за надворешни работи и меѓународна соработка на Италија. Тоа се Стојан Витанов во Струмица и Зоран Ристевски во Битола. Тие не се вработени, ниту се репрезенти на амбасадата. Немаат никаква моќ, дури и оние (ограничени) што се припишуваат на конзулите или на заменик-почесните конзули. Според нашите информации, г. Витанов се сретнал со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на 20 декември минатата година – објаснуваат од амбасадата.

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да не дозволи одложување на следното рочиште

Во врска со ова вчера реагираа од ВМРО-ДПМНЕ.

– Вистината на крајот покажа дека Зоран Заев неоправдано го одложувал своето појавување во судот затоа што наводно имал некаква средба со извесен Стојан Витанов, лице што не е вработено во италијанската амбасада.

Од партијата апелираат судот да не дозволи следно неосновано одложување на рочиштето за „Поткуп“. Судовите не смеат да подлегнуваат под притисоците за реизбор на судии и треба да ги санкционираат сите лаги. Недозволиво е следното рочиште аболираниот Заев да бара да го одложи поради наводна средба со помошникот на водоинсталатерот во некоја од амбасадите – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Нелоски: Аболицираниот криминалец Заев може да бега, ама не може да побегне од правдата (ВИДЕО)

neloski-pres-vmro-dpmne

На лажговците и на оние кои ги подриваат институциите и ја потценуваат интелигенцијата на народот не им е местото ниту во Собранието, ниту во политиката. Народот рекол „кој лаже, тој и краде“. Зоран Заев беше фатен и пријавен за обид да изнуди и украде пари од струмички бизнисмен, вели денес членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Нелоски.

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Нелоски.

Сега аболицираниот криминалец по којзнае кој пат е повторно фатен во лага. Лага со која сака да избега од кривичната одговорност за криминалот што го вршел.

Аболицираниот криминалец Зоран Заев бесрамно го лажеше судот, ги лажеше медиумите, ја лажеше јавноста.

Тој за да го избегне судскиот процес во случајот Поткуп, најпрво лажеше под полна материјална и морална одговорност дека имал средба со италијанскиот амбасадор Карло Ромеро и затоа не можел да дојде на рочиштето. За ова дојде демант директно од име на италијанскиот амбасадор. Кога оваа негова лага беше разоткриена, тој без око да му трепне кажа нова невистина овојпат дека се сретнал со конзулот на амбасадата. Во овој случај самата амбасада го демантираше тоа.

Вистината на крајот покажа дека Зоран Заев неоправдано го одложувал своето појавување во судот затоа што наводно имал некаква средба со извесен Стојан Витанов, лице што не е вработено во италијанската амбасада. Амбасадата информираше дека ова лице е само ангажирано без финансиски надоместок во амбасадата како коресподент. Тој не е вработен, ниту е репрезент на амбасадата, Нема никаква моќ, дури и оние ограничените што ги припишуваат на конзулите или на заменик-почесните конзули.

Аболицираниот криминалец влегува во серија лаги и тоа не не изненадува, бидејќи кој краде тој и лаже. Тој покажа дека после случајот Глобал тежок осум милиони евра, аболицијата од Црвенковски за него е само поттик да продолжи со криминал бидејќи смета дека не одговара како и останатите граѓани пред законите на оваа земја. Аболицијата за случајот Глобал, за Зоран Заев е сигнал дека тој е неказнив пред македонските судови.

Аболицираниот криминалец Заев може да бега, ама не може да побегне на правдата. Тој ќе одговара пред судот за изнудата од типот едно евро за Црквата, едно евро за Вицето, и за тоа нема да му помогнат ниту никакви средби со кафекувари, портири или шофери.

Криминалци како Зоран Заев ќе се соочат со правдата порано или подоцна. Ако успеа да се спаси со аболиција за криминалот тежок 8 милиони евра, овојпат  ќе одговара за рекетот кој го правел од позиција на градоначалник со кој сакал да се збогати за дополнителни речиси 200 илјади евра.

Институциите на правдата мора да се одважат и да покажат дека нема да толерираат сериски лажговци и криминалци како Заев да се кријат зад превезот на политичари. Судовите не смеат да подлегнуваат под притисоците за реизбор на судии и треба да ги санкционираат сите лаги. Недозволиво е следното рочиште аболицираниот Заев да бара да го одложи заради наводна средба со помошникот на водоинсталатерот во некоја од амбасадите.

Нов пораз на лажгото и на неговите следбеници

Zaev-ogledalo

2016 беше уште една година на многу лаги од СДСМ. Почна и заврши со лага од врхушката. Во живот, во меѓувреме, го одржуваат лажните бројки како 500.000 фантоми, 600.000 иселени, 20.000 прислушувани, за да заврши со 600.000 гласови?! За жал, историјата кажува дека и стопати кажаната лага останува само лага. Бедна и проѕирна. Но не и кај Заев и компанија, кои се сè само не партија. Можеби антимакедонска, нели. „Придобивката“ од годинава е што, конечно, се вообличи сценариото на „чадорот“, кое Заев го тера веќе четврта година. Ништо не било стихијно како што изгледаше. А тие што не веруваа во бескрупулозноста на партијата, време е да се отрезнат. Знаете, отрезнување во стилот на будење до грдото лице на СДСМ…

За жал на Македонија, 2016 година почна исто како што заврши. Со криза и со лаги. Многу лаги. СДСМ ја почна годината лажејќи дека ќе оди на избори во април, а ја заврши со лаги дека победиле со 600.000 „граѓани“. Во меѓувреме , паднаа и многу други лаги, фантоми и иселени, а во средина на годината, по лоша навика, исто така, си лажеше за избори. И повторно дека ќе оди на нив, но ги одложи со закана за бојкот. Во меѓувреме, на ум му падна „одлична“ идеја, па така предводен од лидеровите искази, Албанците ги мамеше и лажеше со двојазичност и со редефинирање на државата, а Македонците, пак, ги лажеше дека тоа немало врска?! Сето тоа на почетокот изгледаше стихијно и како тешка глупост, но потпомогнато од „чадорот“ на терен и од Соросовите медиумски филијали во етерот, прикаската ја купија добар дел од гласачите. Иако, според информациите, повеќето или „решавачките“ гласачи, сепак, не ја купија туку ја наплатија. Солено…

Уште поголем проблем стана што недоветниот лидер речиси секој ден од 2016 лето Господово беше фаќан во нова лага, која побезобразна од побезобразна, но тоа како воопшто да не им пречеше на неговите верни обожаватели, слепи следбеници, кои замајани и опиени од желбата да бидат поинакви, да ги викаат „граѓани“ и да застанат контра „стоката“ што толку јасно ја определија и именуваа членовите на врхушката, како да уживаа во лагите на сопствениот водач. Очигледно, недостигот од внимание го компензираа со новоздобиеното од партијата. Иако од интерес. Уште поочигледно, недоветните чеда ја пресконале пубертетската фаза во која е легитимно да се сака да се биде поинаков, не сексуално, туку во однесувањето, облекувањето, имиџот, размислувањето. Така, нормалните луѓе беа панкери, металци, рокери, моторџии, алтернативци, даркери, па и кремчиња, скејтери и фолкери, а новопечените задоцнети „поинакви“ станаа шарени „револуционери“ и симпатизери на СДСМ.

Веројатно, останува и нашата прогноза од пред половина година за резултатите од годинашната ендемска „револуција“, која го срамеше значењето на зборот. Да, половина век од сега, некој дедо ќе им се фали на внуците: „И така мили мои, дедо ви пред 50 години тераше револуција! И бојадисуваше ли бојадисуваше, чуда од бојадисување правеше!“ А на нивното прашање: „И што направивте дедо, кои беа резултатите од револуцијата?“ Тој се закашлува, поцрвенува и гордо викнува: „Освен огромна материјална штета што ја плати народот, двајца најизвикани, најподатливи и најголеми никаквеци од нас станаа пратеници чеда мои, со убава плата, настрана апанажа! Ете тоа бидна од нашата револуција! Кх, кх, кх!“…

Веселата математика и виртуелното изборно конто на СДСМ

Целата стратегија на СДСМ овие години се базира на една единствена основа. Тоа е лагата, преувеличувањето и нејзиното повторување. Нивните неинвентивни и безидејни јуришници, фатени во тесно и со кусок од 100.000 гласови ја употребија старата и испробана стратегија. И така, основна премиса што ги водеше во животот беше и остана „стопати кажаната лага станува вистина“. Па без проблем си лажеа за сторениот криминал од власта, кој беше и остана само бедна индиција и пуста желба на Катица Јанева, си тераа кампања во која ги враќаа измислените 600.000 иселени млади лица од државата, па си измислија неверојатни 500.000 фантоми, кои исчезнаа со прочистувањето на списокот (еден од ретките остана фантомот Најчевска, човек, сигурно, не е) за да завршат со лагата дека СДСМ и, верувале или не, туку 600.000 граѓани решиле дека се за промени. За лагата да биде уште поголема, освен што ја „трубеа“ и пласираат во секоја изјава и соопштение од штабот, не ни се потрудија да објаснат на што се должи оваа безобразна бројка. Вака, едноставно и без проблем си ги присвоија сите гласови (освен тие на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ) и си ги прогласија за свои?! Не би нè зачудило доколку Заев по Нова година излезе и каже дека за промени, всушност, биле уште повеќе „граѓани“, па да си ги присвои гласачите од Грција на Ципрас, зошто да не и на Црвените Кмери од Камбоџа. Чуму да не биде така, па сите тие се или биле за некакви промени. Тоа што немаат врска со Заев и со неговата квазиидеологија и така не е битно. Кога можеше да ги земе кај себе и да ги присвои во „промените“ гласовите на ВМРО за Македонија, штетниците со, демек, десничарска ориентација, зошто, на пример, не би присвоил и гласовите на бугарскиот вечен губитник и нивни пријател Станишев. Ќе ги обедини ли Заев сите губитнички партии во Европа? Поверојатно, за очекување е Заев на виртуелното гласачко конто на СДСМ да ги додаде гласовите на српското движење Двери. Па и така целосно им ја украдоа и од збор до збор целосно ја копираа програмата. Дури и сценографијата за митинзи. Но не дека се безидејни и мрзливи, туку дека беа презафатени со редефинирањето на државата и со пакувањето на непристојните предлози за Албанците. Оправдано, нели…

Четири години игри за разнебитување на државата

СДСМ како партија постои цели 25 години, но во последните четири го достигнаа врвот. Зачетокот на прикаската беше анархијата што ја внесоа во Собранието и која поради нивните глупости кулминираше на 24 декември 2012 година, изнуден и посакуван резултат на неколкумесечните мешаници во кои активно учествува многу тогашни функционери, прекалени социјалдемократи, кои за само четири години ги „изеде“ Заевизацијата на партијата. Истите тие, сè уште предводени од Црвенковски, тераа „отпор“, правеа протести со автомобили и што ли уште не.

Тамам кога решија да ја зголемат масовноста и на помош за „оптичка мамка“ да ги вклучат камионите и возовите на протести, дојде Филе и падна Мартовскиот договор во 2013 година. Веднаш по него, следуваа локалните избори на 24 март и на 7 април, на кои по толку „отпор“ и протести, СДСМ загуби со огромна разлика од ВМРО-ДПМНЕ. Веднаш следуваше конгрес, па губитникот, „напатениот“ БЦ, мудро се повлече и му го препушти социјалдемократскиот трон на Зоран Заев, дотогаш познат само како поранешен „чувар на тронот“ и градоначалник аболиран за криминал од осум милиони евра токму од експретседателот на државата и на партијата. Неговиот противкандидат Зоран Јовановски исчезна од сцената, исто како и Игор Ивановски – Шема, кој свесен за местењето се откажа на еден ден пред изборите. Единствен гаваз и верен следбеник му остана контракандидатот за претседател на СДСМ Кире Наумов, кој благодарение на тоа „дотурка“ до дополнителен министер во финансии.

Следната, 2014 година на политички план ќе остане позната по катастрофалниот пораз на СДСМ на предвремените парламентарни избори, кои се одржаа заедно со претседателските и кои придонесоа за проширување на дебаклот. ВМРО-ДПМНЕ победи со околу 200.000 гласови разлика, а Иванов го победи „независниот“ Пендаровски со само 136.000 гласа разлика. Шлаг на тортата беше изненадувањето што го приреди Заев, кој во 19.30 излезе и без ниту еден аргумент одби да ги признае изборите. За потсетување, партијата немаше поднесено ниту еден приговор до ДИК. Сите се чудеа, но од денешна перспектива знаеме дека Заев веќе знаел за незаконски прислушуваните разговори, снимани токму до тој период, но не и потоа. Тогаш сè изгледаше лудо, слично како и двојазичноста и редефинирањето годинава, но сценариото полека се склопува. Следуваше бојкот на парламентот, благи реакции на Брисел и на Вашингтон за глупирањето на СДСМ и почеток на дејствата во мегааферата „Пуч“, т.е. обидот на Заев да го уцени Груевски со „бомбите“.

2015 година, Груевски го „престигна“ Заев и објави дека Заев го уценувал со незаконски прислушувани разговори. Набргу потоа, лидерот на СДСМ веќе во дефанзива во февруари почна да ги објавува на патетични прес-конференции, излажа десетици пати за потеклото, бројот, прислушуваните и што ли уште не, и самиот без сите информации што „чадорот“ постепено му ги дозираше според заслугата и согласноста за антинационалните отстапки. Пародијата со петардите, за која многумина уште од самиот почеток требаше да завршат в затвор, заврши со договорот од Пржино, на кој партиите со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан се договорија да одат на предвремени избори во април 2015 година, за техничките министри, ад хок телата итн. Крајот на 2015 година беше засладен со доаѓањето на најлошиот посредник во историјата на посредништвото, Питер Ванхауте, европски бирократ и класичен недоделкан лик, кој си поигруваше со нацијата и со сите македонски вредности и кој покрај сите идиотски работи успеа да стане предмет на обожување од една идолопоклоничка постава на избрани македонски никаквеци.

2016 – година кога сценариото, конечно, се вообличи

Така, орни и договорени за избори влеговме во последната, веќе измината 2016 година. Арно ама, сите, освен СДСМ, влегоа во неа со убедување дека се оди на избори на кои сѐ ќе се доточни и ќе се стави крај на кризата, која ја глодаше економијата. Само врхушката од „Павел Шатев“ уште од тогаш знаеше дека нема да оди на предвидените избори на 24 април, ниту на втората опција 5 јуни. Тие си типуваа на 11 декември уште од тогаш, за да ѝ дадат време на шарената „револуција“ да ги привлече „инаквите“ и за да заврши со двојазичност и со федерализација. Сите чекори, како и самото непризнавање на изборите во 2014 година, на почетокот изгледаа стихијни, нелогични и непродуктивни, но не било така. Конечниот удар го нанесоа непристојните понуди на Заев до албанскиот електорат. Тој им понуди нешто што реално не им треба, играјќи ја својата предвидена ролја во сценариото на сонародникот на Квентин Тарантино. Сосема „случајно“ Заев успеа да допре до срцето на најрадикалните албански средини како Танушевци, Диво Насеље и Арачиново. Како и да е, изборните резултати ги изненадија сите, а најизненаден беше СДСМ, затоа што некој му вети дека, дефинитивно, ќе победел. Така, Заев си ја депонираше јавно својата оставка и као градоначалник и како лидер на партија за потоа да се свести и да се вади со индолентното „600.000 граѓани гласаа за промени“ т.е. демек тие победиле. Настрана што не залудно се нагласува граѓани, наспроти кои, барем во нивните очи, гласаа 600.000 селани…

За жал, очигледно, изборите не се толку посакуваниот крај на кризата, која со почетокот на 2017 година само ја зголеми возраста. За жал, требаше толку многу време и години за сите да сфатат што била целта на Заев и на неговите заштитници, благодарение на кои се случи сето ова во Македонија. Толеранцијата на „бомбите“, шарени „револуции“, амбасадорски интервенции и какви ли не глупости, беше очигледна грешка. Да, очигледно никој не играше на картата на продавањето на националните интереси, крајната бескрупулозност, макијавелизам и албанизација на СДСМ, која сега е во битка со БЕСА за приматот на најголемата антимакедонска партија.

Постизборното трезнење на дел од Македонците, кои утрото на 12 декември се разбудија до грдото лице на СДСМ и сфатија дека нема ништо од идеологија и револуција и дека сѐ било гола борба за власт преку идно загорчување на животот на поколенијата со безобразен флерт со Албанците, сепак, доаѓа задоцнето. Мамурлакот предизвикан од нивната опиеност со глупостите на Заев и врушката ќе го поминат со тешкотии. Време им е, останатиот дел од народот веќе одамна блуе од понуденото од Заев. Нивната евтина лага скапо ќе ја чини државата. „На човек можеш да му дадеш, не можеш да му земеш со сила“ изјави еднаш лидерот во Струмица. Епа, време е некој, макар со сила, да им даде и всади малку национално чувство. Крајно време…

Извор: Неделник „Република“

НВО организации финансирани од СДСМ и Сорос ја подгреваат атмосферата во Теарце

civil-potkup

Засега не е познато дали против пријавителот ќе биде поднесена кривична пријава за лажно пријавување на кривично дело. Јосифоски вели дека за сите понатамошни активности ќе постапуваат согласно насоките од надлежниот јавен обвинител.

Невладини организации финансирани од Соросовата фондација во земјава ја подгреваат атмосферата во Теарце во пресрет на прегласувањето кое ќе се одржи утре.

НВО „Цивил“ блиска до СДСМ и финансирана од Сорос, вечерва објави дека биле уапсени две лица во Теарце поради поткуп на гласачи, но според официјалните информации од полицијата, станува збор за лажно пријавување.

Портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски потврди дека во пријавата нема кривични елементи на ова кривично дело.

-Околу 18 часот лице од Теарце во СВР Тетово пријавило поткуп пред изборите по што од страна на Секторот веднаш е реагирано и се преземени сите мерки. Непосредно е разговарано со пријавителот на случајот и во консултации и координација во Јавното Обвинителство во Тетово е утврдено дека нема елементи на кривично дело во пријавата, вели Јосифоски за Курир.

Засега не е познато дали против пријавителот ќе биде поднесена кривична пријава за лажно пријавување на кривично дело. Јосифоски вели дека за сите понатамошни активности ќе постапуваат согласно насоките од надлежниот јавен обвинител.

СВАДБИ, СОСТАНОЦИ, ЛАГИ СО ОПАШКИ: Хронологија на маратонското одложување на рочиштата за „Пучот“ на Заев

Zaev-na-Sud

Заев е единствениот политичар во светот обвинет за криминал кој не отиде на судско рочиште заради божемна средба со амбасадор во својата земја. Терминот го потврдил самиот и тоа на истиот ен во истото време кога е закажано судското рочиште на кое треба да седне во обвинителната клупа.

За да биде срамот поголем, а штетата поголема, амбасадорот со кого наводнос сотанчеше Заев ја демантира изјавата, па од СДСМ испратија објаснување, како и секогаш кога Заев ќе оплеска, па дознаваме дека не било средба со амбасадорот, туку со конзулот.

Амбасадорите и конзулите во Македонија и во која било друга земја каде што се назначени живеат секој ден од годината, па така и италијанскиот амбасадор во Македонија. Тој е тука и денеска, кога Заев нема судење, а не само на денот на судењето на  кога Заев треба да се појави на судско рочиште. Секако дека Заев тоа го знае. Заев можел со конзулот да се сретне и во друг ден или истиот ден во друго време.  Како претседател на најголемата опозициска партија, не е никаков проблем да закаже друг термин во истиот или ден пред или потоа. Но, Заев со намера закажува точно во исто време со судот со цел да избега од правдата.

Всушност овој пат и не закажал, туку излажал дека закажал, не очекувајќи дека ќе биде демантиран. Ако вака се бега од рочишта, тогаш секој политичар во Европа и светот кој е повикан на судско рочиште може на овој начин до бескрај да одлага одење на суд. Но, низ демократска Европа нема ниту еден така “итар“ како Заев да прави вакви срамотилоци и за себе и за земјата.

Сега откако се откажа од градоначалничката функција за да стане пратеник, јавно го прашуваме дали како пратеник ќе се појави на следното рочиште или ќе се повика на пратеничкиот имунитет, или повторно ќе смисли или излаже за некоја средба со некој амбасадор, негов заменик, помошник, советник или конзул?

Исто така, јавно го прашуваме Заев што разговарал со конзулот на Италија, имајќи ги во обзир ингеренциите кои ги има секој конзулот и зошто не била средбата со амбасадорот, туку со конзулот? Што е тоа што, човекот кој насекаде се преставува како иден премиер на државата, не може да го разговара со амбасадорот, а треба да го разговара со конзулот?

И амбасадорите му помагаа на Заев да се мајтапи со Судот

Од спектакуларната изјава на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека не ги признава судството и судските институции, во јули 2015 година, истовремено кога судијката Љубинка Башевска го закажа првото рочиште за „Пуч“, следуваа серија одлагања на главната расправа, меѓу другото, и поради свадбената прослава на ќерката на специјалната обвинителка Kатица Јанева, пишува „Дневник“.

Десет пати по ред, според статистиката на Основниот суд – Скопје 1, се закажува и одложува рочиштето за „Пуч“, а само последните два пати по барање на Судот.

Хронологија на маратонското одложување 

zaev-i-zernovski-pred-sud-sajt

-Јас сум во просториите на СДСМ или во кампот на слободата пред Владата, заедно со граѓаните – рече Заев на прес-конференција на 1 јули лани кога ги повика надлежните органи да го уапсат бидејќи, како што децидно се изјасни, нема намера да се појавува на суд оти не го признава и не му верува.

Тоа и се случуваше. Освен што го игнорира случајот, Заев не се појавуваше во струмичкиот суд, односно не ја почитуваше мерката за претпазливост да се јавува секој понеделник во определено време во судот во Струмица. Ова беше проследено и со писмени известувања од струмичките колеги до скопска „единица“ кои патуваа со денови како до друг континент, во кои беше кажано дека тој неколку пати по ред не се пријавувал во судот ниту, пак, давал какво било образложение. Последното известување од струмичкиот суд беше дека се обиделе да стапат во контакт со него, но тој бил на годишен одмор.

Второто одлагање на рочиштето, инаку закажано за 7 септември 2015, една недела пред специјалната обвинителка да биде избрана, беше повторно одложено поради неприсуство на Заев. Тогаш Јавното обвинителство достави предлог до судот да му биде одземен пасошот.

Заев не се појави ниту на следното рочиштето за 22 октомври, а Башевска го презакажа за 13 ноември. Тогаш одбраната на Заев како причина за неговото недоаѓање ја наведе средбата на лидерот на СДСМ со италијанскиот амбасадор и со странски претставници на инвестициски фонд.

Дежа ви се случи и на петтото закажано рочиште, но овој пат Башевска се закани дека доколку на следното, закажано за 2 декември, Заев повторно не се појави, ќе издаде наредба за стражарно приведување. Таа така одлучи кога адвокатите на првиот човек на опозициската партија приложија авионски билет како доказ дека Заев морал да отпатува надвор од земјата поради „меѓународна активност“.

– Јас толерирав и премногу и воопшто не ја сакам оваа ситуација. Заев навистина инсистира и ќе морам за наредното рочиште да издадам наредба за стражарно доведување, изјави Башеска на 13 ноември 2015, а тоа влезе и во записникот на тоа рочиште.

Истиот ден од СДСМ стигна одговор дека Заев нема да влезе во судница ниту на 2 декември ако случајот не го преземе обвинителството на Kатица Јанева.

Така и се случи кога беше одлучено дека Јанева, покрај останатите случаи од прислушуваните материјали, и „Пуч“ го презема од Јавното обвинителство под своја капа по што рочиштето беше одложено за 21 декември.

Следуваа серија нови одложувања, овој пат по барање на Јанева. Така расправата и шести пат, на 21 декември, не се одржа оти СЈО имало потреба дополнително да се запознава со содржината на доказите доставени до Судот, а кои, според образложението на тимот на Јанева, не биле содржани во обвинителскиот предмет што им бил доставен.

Свадбата на ќерката

Specijalno obvinitelstvo katica janeva lence fetai (19) (Custom)

Следната расправата, закажана за 14 јануари оваа година, не доживеа реализација оти Јанева инсистира целиот нејзин тим да направи комплетен увид во доказите. Башевска го аминува овој предлог, па закажа нова дата за главна расправа по неколку месеци, односно на 2 март.

Оваа дата остана медиумска атракција оти тогаш Јанева од Башевска побара ново одложување, но не за април, бидејќи рече ќе биде зафатена за свадбата на ќерка си, ами за мај. Иако тогаш судијката беше зачудена од барањата на Јанева и сакаше да го закаже рочиштето за 16 април, обвинителката инсистира да биде слободна цел месец поради прославата.

На 3 мај рочиштето беше одново одложено по барање на Јанева, а Заев првпат тогаш даде изјава дека ќе биде доследен и ќе се појавува во судот секогаш кога треба. Тоа беше прво закажано рочиште за „Пуч“ откако стапи на сила аболицијата.

Само последните две одложувања на главната расправа за предметот, во кој Заев е четвртообвинет, покрај поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, неговата сопруга и двајца вработени во МВР, се случија по барање на Судот. На 16 септември беше одложено поради болест на еден од судиите поротници, а пред два дена поради недостиг на сертификат за безбедност. Последното одложување предизвика силно внимание повторно по одложувањето поради свадбата, овој пат поради скандалозниот однос на Јанева во Судот и обвинувањата дека тој намерно ја одолжува постапката.