ВМРО-ДПМНЕ: СДС да се охрабри и заедно со локалните да распише и предвремени парламентарни избори

VMRO-DPMNE-Zgrada

Граѓаните имаат право на ефективна локална самоуправа која ќе им биде на располагање и ќе реализира проекти во нивна полза, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение интегрално ви го пренесуваме целото соопштение

СДС вчера го манифестираше својот страв и антидржавното делување со одбивање на предлогот да се изгласа во итна постапка датумот за одржување на локални избори и да се продолжат мандатите на градоначалниците и советите на општините и градот Скопје.

СДС со ваквото свое дејствување прави срамен преседан и го загрозува нормалното функционирање на единиците на локална самоуправа.

СДС ги доведува во прашање исплатите на платите на вработените во  општинската администрација, функционирањето на јавните претпријатија формирани од општините, детските градинки, основните и средни училишта, противпожарните служби, но и го оневозможува издавањето на разни  дозволи и одобренија, кои ги потпишуваат градоначалниците или претседателите на совет.

Со одолговлекувањето и  пролонгирањето на процесот за одржување на редовните локални избори, СДС ќе сноси директна вина и за секоја друга штета што ќе се јави како последица на таквото пролонгирање.

СДС ќе сноси директна вина и за економската стагнација која е можна да се случи во оделни општини или државата во целост.

СДС се свесни за штета која и ја причинуват на државата, но поради тесно партиски интереси го жртвуваат нормалното функционирање на државата. Граѓаните го гледаат тоа и за тоа ќе ги казнат на избори.

Партија како СДС што единствено се служи со интриги, манипулации и деструкција со цел да има одреден бенефит партиски и личен, не заслужува да ја води државата. Граѓаните не сакаат да бидат водени од манипуланти.

Граѓаните сакаат одговорни политичари, а СДС треба да се охрабри и заедно со локалните да распише и предвремени парламентарни избори.

СДСМ се плаши од локални избори – Мнозинството одби изборите да се закажат во итна постапка и да се продолжат мандатите

Sobranie-mnozinstvo

СДСМ се плаши од локални избори. Мнозинството во Парламентот денеска одби да се изгласа во итна постапка новиот термин за одржување на локалните избори и да се продолжат мандатите на градоначалниците и Советите.

ВМРО-ДПМНЕ предложи локалните избори да се закажат во итна постапка. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека причината за предлагање на овој закон е тоа што постои сомнеж  дека ново формираното владејачко мнозинство нема  да го испочитува договорот од пред три недели за закажување на локални избори во Р. Македонија договорени помеѓу сите парламентарни партии да се одржат на 15 октомври.

-Се одлучив да го предложам овој закон поединечно поради тоа што се уште постои сомнеж дали ново формираното владејачко мнозинство искрено сака да го испочитува овој договор од пред три недели за заакување на локални избори во Р. Македонија договорени помеѓу сите парламентарни партии да се одржат на 15 октомври. А во меѓувреме да се продолжи мандатот на сите градоначалници и Совети на единиците за локална самоуправа заради тоа што веќе три недели се соочуваат, сите градоначалници без разлика на партија на која припаѓаат, со сериозни проблеми и не можат да излезат во пресрет на барањата на граѓаните, рече Димовски.

Sobranie-glasanje-lokalni

Курир и претходно пишуваше дека СДСМ ќе ги одлага локалните избори кои претходно беа договорени на 15 октомври, датум кој го потврдија и прифатија во разговорите меѓу партиите.

Фактите говорат дека СДСМ го обвинуваше ВМРО-ДПМНЕ за непродолжување на мандатите на општините поради тоа што СДСМ немаше мандат, но пред 15 дена го доби мандатот и од СДСМ има молк. Со сите постапки СДСМ постојано го одложува донесувањето на овој закон, а тоа се потврди и денеска.

Со неодговорното однесување на СДСМ, на конец висат платите на вработените во администрација на општините, противпожарните служби, детски градинки, основни и средни училишта, јавни претпријатија. Нема градежни дозволи, купопродажба на недвижен имот, адреси за пасош и лични карти.

Каракамишева: Изборната измама е кривично дело, притисок на граѓаните ќе расте за одржување на локални и парламентарни избори во исто време

Tanja-Karakamiseva

Изборната измама е кривично дело, таа не може да донесе нова легална и легитимна власт во земјата, смета универзитетската професорка Тања Каракамишева-Јовановска.

-Наместо да се координира со пратеници, и да се брифира со поранешни претседатели на Собранието на РМ, пратеникот Џафери заедно со новото парламентарно мнозинство (кое и да е, колкаво и да е) треба најитно да ги донесат измените во Изборниот законик и во Законот за локална самоуправа со цел продолжување на мандатите на локалните власти, и што е можно поскоро одржување нови локални избори поради заштита на интересите на граѓаните. Редно време е новото парламентарно мнозинство да покаже политичка одговорност, вели  Каракамишева-Јовановска.

Професорката истакнува дека јасно е дека откако вчера ги виделе резултатите од анкетата на ИРИ каде се манифестира огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДС но и изедначена трка меѓу ДУИ и БЕСА, парламентарното мнозинство се повеќе ќе тактизизра и ќе ги одолговлекува локалните избори надевајќи се дека нивното одржување подоцна ќе им даде шанса да направат поголемо влијае врз гласачите да не гласаат за ВМРО-ДПМНЕ.

-Од друга страна, притисокот на граѓаните ќе расте и во насока да се одржат локални и парламентарни избори во исто време. Тоа го покажаа високите 44% од испитаниците во анкетата на ИРИ кои сметаат дека заедно со локалните треба да се одржат и нови предвремени парламентарни избори.  Основната причина за ваквото барање е во тоа што добар дел од македонските граѓани се чувствуваат пост-изборно измамени и излажани од страна на СДС и албанските партии поради што нормално е да бараат нови избори. На 11 декември ниту еден гласач во Македонија не гласаше за Тиранската платформа. Ниту едно барање содржано во оваа платформа не беше ставено во изборната агенда на ниту една партија во форма и во содржина како што се наведени во Тиранската платформа. Со оглед дека се работи за досега најголема изборна измама, граѓаните на РМ бараат нови избори на кои точно ќе знаат за што гласаат, за кои изборни понуди, и кому му го даваат гласот, посочува универзитетската професорка.

Таа додава дека самата изборна измама е казниво дело во Кривичниот законик.

-Оттука, стореното казниво дело не може да создаде законски легитимитет на новата власт. Ниту една партија не смее да се надева дека ќе дојде легално на власт преку свесно и дрско кршење на законите и со мамење на гласачите. Токму затоа, граѓаните бараат одржување на локални и парламентарни избори во исто време со цел да се исправи големата пост-изборна лага. Исто така, од анкетата може да се забележи забележителен пораст на рејтингот на БЕСА од албанскиот блок партии, додека СДС останува на истото ниво на кое беше пред да се одржат парламентарните избори. Она што посебно ги плаши овие две партии е континуираниот висок рејтинг на ВМРО-ДПМНЕ кој никако да падне, иако според нивните прогнози тоа требаше да се случи во периодов по насилничкото узурпирање на власта од страна на овие две партии. Граѓаните и натаму најголема доверба имаат во ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предводена од неа.Тука лежи и стравот на СДС и ДУИ за евентуално одржување на нови парламентарни избори кои граѓаните ги поддржуваат и се согласни да бидат одржани заедно со локалните, бидејќи е факт дека најголем дел од електоратот се чувствува поразен со насилничкото сервирање на Тиранската платформа какоуслов за составување на новата власт во земјата, но и со политичкото насилство при неуставното и неделовничкото устоличување на пратеникот Џафери на местото претседател на Собранието, вели професорката Каракамишева – Јовановска.

Груевски: Во октомври заедно со локалните да се одржат и парламентарни избори

gruevski-miting-prilep

Претставниците на политичките партии се договорени локалните избори да се одржат на 15 октомври годинава. Се надевам дека СДСМ овој пат нема да промени и отстапи нешто како што тоа знаеше да го прави често во минатото. Кога ќе видат дека губат, па да пролонгираат и да бараат и алиби, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денеска ја повтори заложбата заедно со локалните избори да се одржат и предвремени парламентарни избори на кои, како што истакна, ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победничка партија.

Апелира на 15 октомври, датумот за кој претставниците на политичките партии се согласија да се одржат локалните избори, да се организираат предвремени парламентарни избори.

– Претставниците на политичките партии се договорени локалните избори да се одржат на 15 октомври годинава. Се надевам дека СДСМ овој пат нема да промени и отстапи нешто како што тоа знаеше да го прави често во минатото. Кога ќе видат дека губат, па да пролонгираат и да бараат и алиби – изјави Груевски, одговарајќи на новинарски прашања при посетата на општина Кисела Вода.

И се надевам, додаде тој, дека ќе размислат уште еднаш за предвремени парламентарни избори кое беше и останува наше барање со кое ќе се разјаснат многу работи на политичката сцена што се случија по изборите и со кои ќе се даде можност на граѓаните да го кажат својот став за она што го правеше и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во периодот после изборите.

Верувам, додаде, дека работите ќе се одвиваат во добар правец. – Петнаесетти октомври е најблискиот рок што СДСМ можеше да го прифати во разговорите и се надевам дека ВМРО-ДПМНЕ како победничка партија на овие парламентарни избори ќе излезе повторно како победничка на локалните, рече Груевски.

Груевски: Бараме ден поскоро да има локални избори, тоа е добра шанса и за предвремени парламентарни избори

Gruevski-gradezni-aktivnosti

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е ден порано да се организират локалните избори. Најблизок рок е 45 дена од носење на закон со кој ќе се одреди тоа. 45 дена од понеделник е 2-ри јули, истакна денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по вршењето увид во градежните работи на Градскиот стадион Филип Втори во Скопје.

-Затоа апелот на ВМРО-ДПМНЕ е да се одржат локалните избори на 2-ри јули првиот круг и 14 дена подоцна вториот круг. Она што го гледаме од другата страна е дека немаат расположение за брзи локални избори, инаку ако имаат би го прифатиле овој рок, но очигледно е дека имаат недостаток на самодоверба и се плашат дека ќе ги загубат и бараат колку што е можно подолг период да се пролонгираат, така што од тие причини ние оставивме отворени уште два термина во септември 17 и 24, и последен како најдалечен што би можеле да го прифатиме е 15 октомври. Се понатаму ќе биде грубо кршење на демократските процеси во смисла на редовно одржување на редовни локални избори и покажување на огромен страв и бегање од локалните избори и соочување со народот, нагласи Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ апелираше локалните избори да се одржат колку што е можно порано, по можност на 2-ри јули.

-Треба да заврши оваа изборна атмосфера за да можат и компаниите во една порелаксирана атмосфера понатаму да продолжат да работат во земјата. Да падне тенизјата од избори кај сите граѓани, кај сите компании и едноставно сите да сме фокусирани кон развој на државата, на развојни проекти, додаде Груевски кој вели дека не знае по кој основ СДСМ во нивните изјави споменувале локалните избори да се одржат следната пролет.

-Со тоа покажуваат дека се преплашени од соочувањето со граѓаните. Преплашени се и затоа што направија многу грешки и работи спротивни на интересите на народот и сега се плашат да излезат затоа што народот едвај ги чека за да им каже што мисли за нив, сообено после изборите кога излегоа со Тиранската платформа и направија еден вид изборна измама. Сакам да потенцирам дека ова е добра шанса, кога и онака ќе се одржуваат локални избори, да се организираат и предвремени парламентарни, тоа е барање на ВМРО-ДПМНЕ, тоа останува барање на ВМРО-ДПМНЕ. Предвремените парламентарни избори ќе расчистат многу дилеми, многу нешта за кои СДСМ вели дека не згрешил и не го измамил народот, дека не постапил нешто спротивно од тоа што го ветувал, ќе може да си го верификуваат на изборите и на народот да му се даде шанса да каже што мисли за СДСМ, што за ВМРО-ДПМНЕ, што за Тиранската платформа и ваквиот начин на силување на државата и игнорирање на граѓаните кои 75 дена протестираат, дециден е Груевски.

ВИДЕО: Додека на Заев не му прилега да е патриот, албанските партии подготвени етнички да коалицираат за локалните избори

Zoran-Zaev

Кога се во прашање нивните национални интереси, Албанците се подготвени да настапат единствено, како и што застанаа зад тиранската платформа, која беше прифатена од лидерот на македонската опозиција Зоран Заев, документ што директно удира по темелите на унитарноста и на суверенитетот на Македонија.

Зоран Заев се чини треба да учи за патриотизам од своите партнери од албанскиот блок, кои покажаа дека кога се во прашање националните интереси за нив нема партија, а Зоран Заев никако не сака да слушне за понудата на ВМРО-ДПМНЕ, да ги добие сите 51 пратеник на таа партија за малцинска влада, само за да ја отфрли платформата, со што би се зачувала унитарноста на државата.

Реџаил Исмаили од ДУИ во гостувањето на телевизија „Алсат“, изјави дека тиранската платформа ги дефинира работите многу добро, а и процесот на соработка би требало да продолжи понатаму, а тоа важи и за следните локални избори.

Декларацијата ги дефинира работите многу добро, неслучајно е направена и тркалезна маса за да продолжи процесот на соработка и понатаму. Ние имаме места како што се Ресен Охрид, Долнени, потоа Битола, Велес, каде што немаме преставници, со исклучок на Велес и Охрид немаме претставници во општинските совети. И нам ни се наметнува ова прашање, ние како ДУИ и во минатото сме побарале соработка со албанските субјекти токму на оние места каде што Албанците се во мал број, да бидат застапени, да имаат свои претставници во општинските совети, изјави Исмаили.

Потврда дека Албанците се спремни да одат заеднички на локалните избори, за исполнување на својата агенда во нашата држава даде и Флакрон Беџети од Алијансата на Албанците. Тој како пример ги даде Кичево и Струга, каде ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ излегоа заедно на изборите

Тоа се случило во Кичево и Струга и тоа се разбира дека ќе се случи меѓу нас во тие општини, извините што токму го земав случајот на Кичево или другите случаи, треба да бидеме внимателни да не излеземе со многу кандидати, изјави Беџети.

Голема помош во исполнување на својата Албанците добиваат и од лидерот на опозицијата Зоран, тој одамна кажа патриотизмот не личи на неговата партија СДСМ. Тој во гостување на Алсат во 2013 година кај тогаш новинарот, а сега пратеник од СДСМ Мухамед Зекири, кажа дека нема да направат повеќе грешка со глумење патриотизам.

Се обидовме во неколку наврати да играме на политики на патриотизмот, како партија што не ни приличи такво нешто И тука апсолутно загубивме. Чесно е да признаеме, за да бараме шанса за во иднина, за да не правиме вакви грешки. Од нас народот не очекува да глумиме патриоти. Ние сме државотворна партија. Ние сме партија што беше пример за мултиетничкиот соживот. Ние сме партија што ја стави на стабилни нозе оваа наша земја. Обидовајќи се да ќариме поени кај граѓаните играјќи на патриотски варијанти , како на пример со Законот за бранителите, Струга, Кичево, многу варијанти, не ни причат на нас социјадемократите. Луѓето очекуваат да бидеме за кохезивност, да бидеме сплотувачкиот фактор во оваа земја, изјави тогаш Заев.

ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение обвини дека доколку СДС не се плашеше од гласот на Македонските граѓани и доколку на криминалецот Заев нивната волја му беше поважна од обврските кон нарко-дилерите и сите кои го негираат македонскиот идентитет, веќе ќе почнуваше кампањата за предвремените парламентарни и локални избори.
-Доколку криминогеното раководство на СДС имаше образ и одлучеше да ги праша граѓаните за Тиранската платформа, наместо постизборно да им ја подметне, веќе наголемо ќе течеа дебатите околу штетните последици од кукавичкото прифаќање на елементите од платформата. Доколку СДС наместо антидржавна и антинационална политика, донесеше демократска одлука да се оди на избори, на 7 или на 14 мај ќе се знаеше волјата на народот и Македонија ќе ја отвореше вратата за излез од политичката криза. Наместо храбра и државничка политика, криминалецот Заев одбра да се спасува од кривична одговорност и да ги прифаќа сите уцени, пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Локалните избори кои требаше да се одржат мај оваа година, ќе бидат одложени сигурно. Денеска во Уставниот суд пристигна иницијативата за проверка за членовите з5 и 49 од Законот за локална самоурава, односно се бара укинување на одредбата со која се утврдуваше рокот за утврдување на термин за изборите, а со самото тоа се ограничуваше мандатот на советниците и градоначалниците. Ова барање е со цел да не се блокира работењето на општините во периодот додека да се одржат изборите.

Заев призна, СДСМ не е подготвен за локални избори (ВИДЕО)

Struga- lokalni

СДСМ е целосно неподготвен и исплашен од локалните избори и тоа е, како што признава и самиот Заев, причината за одложувањето на изборите.

sdsm povik

СДСМ планираат дури во август да започнат со анкетирање на граѓаните и процедура за избор на кандидати за градоначалници. Тоа е само доакз дека Заев и СДСМ лажат дека се подготвени за избори, и ги потврдува информациите дека ова е единствената причина поради која СДСМ не побара многу порано да се состане парламентот.


СДСМ, Зијадин Села и Џеват Адеми имаа можност многу денови пред нивниот предлог да дадат 20 пратеници за избор на претседател на Собрание. Не го направија тоа затоа што знаат дека не се подготвени да излезат на локалните избори и намерно го пробија рокот. Локалните избори нема да се одржат затоа што СДСМ и ДУИ не се подготвени да излезат на локални избори. Сега им се брза бидејќи се договорија за платформата од Тирана, сакаат да ја протуркаат набрзина, се наближуваат судските рочишта во мај за предметот „Поткуп“, сакаат по секоја цена да дојдат на власт, да извршат притисок врз судството и еден човек да се спаси од криминалот макар и по штета на националните интереси на Република Македонија. Не бараме ништо друго освен во ова Собрание на секој пратеник да му се дозволи по точката за која се расправа да го искаже своето мислење, така како што сме ја почнале оваа седница, така и да ја завршиме. Не може интересот на еден човек и неговата амбиција, наместо да биде на суд, да биде на столчето за премиер, да биде залог за целата држава – истакна Милошоски.

На крајот, малку фројдовски, Заев веќе даде одоговр како не требада се владее на градоначалничко ниво, а уште помалку на државно, а од друга страна, 2 милиони граѓани добија увид во неговите принципи на работа во општина Струмица.

Поделбата на општините клучна за колицијата меѓу СДСМ и ДУИ: Заев ги сака Арачиново, Студеничани и Чаир

zaev-ahmeti-albanci

СДСМ на локалните избори ќе оди со кандидати Албанци во некои од општините каде што мнозинство се Албанци, најави членот на Извршниот одбор на СДСМ, Едмонд Адеми. Наспроти ова, од партијата на Али Ахмети очекуваат соработка со СДСМ, а не директна изборна битка во трката за градоначалничките мандати, особено во Тетово, Гостивар, Чаир, Струга, Kичево и Скопје, пишува Дневник.

Од извори од ДУИ Дневник дознава дека соработката меѓу СДСМ и ДУИ за локалните избори била дел од пакетот договорен меѓу Ахмети и лидерот на СДСМ, Зоран Заев за новата владина коалиција, во спротивно, според ДУИ, ќе нема ни нова влада.

Од СДСМ, пак, тврдат дека меѓу Заев и Ахмети немало разговор за локалните избори.

Адеми во интервју за тетовска телевизија на албански јазик најави дека СДСМ ќе излезе со свои кандидати Албанци за локалните избори.

Не гледам никаков проблем да имаме кандидати Албанци во општините во кои Албанците се мнозинство. Тоа што е поважно за мене е да имаме квалитетни кандидати. Градоначалникот треба да биде добар. Помалку е важно дали ќе биде Албанец или од некој друг ентитет. Денеска имаме албански општини со градоначалници Албанци, но тие се нефункционални. Не кажувам дали ќе имаме или не кандидат Албанец, но постојат можности за тоа – вели Адеми.

Висок функционер на СДСМ за „Дневник“ потврди дека на локалните избори ќе номинираат кандидати за градоначалници Албанци, но дека сè уште не утврдиле во колку и во кои општини. Функционерот вели дека рано е да се каже дали за општините како Тетово, Гостивар, Чаир, каде што за избор на градоначалник во вториот изборен круг неопходни се гласовите на Македонците, СДСМ ќе оди на соработка со ДУИ и ќе излезе со кандидат Македонец или ќе номинира кандидати Албанци.

Од ДУИ брифираат дека е договорено за локалните избори да соработуваат со СДСМ бидејќи се коалициски партнери на централно ниво.

Природно е при изборот на градоначалниците да соработуваме со СДСМ, особено во општините во кои во вториот изборен круг решавачки се гласовите на Македонците – вели висок функционер на ДУИ за Дневник.

Според ДУИ, ова веќе е договорено меѓу Ахмети и Заев кога се договарала поддршката на ДУИ за новото парламентарно мнозинство. Неофицијално, Ахмети инсистирал дел од договорениот пакет да биде и соработка меѓу ДУИ и СДСМ за локалните избори и Заев со кандидати Албанци да не му чепка во ооштините во кои мнозинство се Албанците. Според изворот на весникот, во спротивно ќе нема ни соработка меѓу ДУИ и СДСМ на централно ниво, односно ќе нема ни влада.

На поддршка од СДСМ за локалните избори пред с` инсистирал преговарачкиот тим на ДУИ со социјалдемократите, кои воедно се актуелни градоначалници на Тетово, Гостивар и Чаир, Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити. Токму во интерес на преговарачката тројка било ДУИ да прави влада со СДСМ, сметајќи на поддршка од социјалдемократите за уште еден мандат во Тетово и Гостивар.

ДУИ со остар став за нови градоначалнички мандати

Интегративците, според првичните најави, не се очекува да истрчаат со нови имиња за кандидати за градоначалници во поголемите општини. Извесно е дека Невзат Бејта и на претстојните локални избори ќе влезе во трка за уште еден мандат во Гостивар, бидејќи ја има поддршката од гостиварскиот разгранок. Неофицијално, на повторна номинација за градоначалничката функција ќе оди и Теута Арифи за втор мандат во Тетово. Промени ќе нема и за Струга, Kичево и Липково, каде што како најсериозни кандидати повторно се споменуваат поранешниот градоначалник Рамиз Мерко и актуелните Фатмир Дехари и Садула Дураку. Иако чаирскиот градоначалник Изет Меџити ја има поддршката од разгранокот, тој за „Дневник“ изјави дека нема да оди на четврти мандат.

– Доста се три градоначалнички мандати. Ја имам поддршката од разгранокот, но во политиката секој треба да го знае моментот кога треба да се повлече. Оставам простор помлади кадри да претендираат за градоначалничката функција – вели Меџити. Интересно е како владините партнери СДСМ и ДУИ ќе одиграат за Струга и Kичево, каде што е неопходна соработка без оглед дали кандидатите за градоначалници ќе бидат Македонци или Албанци. На последните локални избори во 2013 година, карактеристично беше дека за Струга и за Kичево се гласаше етнички. За победата на доскорашниот градоначалник на Струга, Зијадин Села, и на градоначалникот на Kичево, Фатмир Дехар, и пресудни беа гласовите на сите партии на Албанците, но и гласањето на албанската дијаспора, која за изборите масовно дојде во земјава. И за претстојните избори од ДУИ брифираат дека, најверојатно, ќе се оди на етничка, наместо на поддршка од коалицискиот партнер.

Можно е Арачиново првпат да има градоначалник од СДСМ

Ако СДСМ реши во општините со мнозинство Албанци да оди со свои кандидати за градоначалници Албанци и доколку поддршката на граѓаните за локалните избори остане како таа за парламентарните, тогаш е можно Заев без проблем да ги добие Арачиново, Студеничани, а можеби и Чаир, пишува весникот.

На последните парламентарни избори СДСМ доби повеќе гласови од ДУИ во Арачиново, Студеничани, а во Чаир беше втор по Беса и пред ДУИ.

ВИДЕО: Фрчкоски ги има сите одговори за кои СДСМ молчи „Нормално дека локалните избори ќе се одложат“

Frckoski-24-TV

Идеологот на СДСМ, поддржувачот на политиката на Зоран Заев, Љубомир Фрчкоски во емисијата „24 Анализа“ вчера го потврди партискиот став, дека немаат намера да се откажат од тиранската платформа и затоа нема да одат на избори.

Граѓанскиот револт од молкот на СДСМ за тиранската платформа секој ден станува сè поголем и поголем и тоа е причината што СДСМ избегнува соочување со народот и причината поради која СДСМ ги одложи и локалните избори.

Нормално сметам дека локалните избори ќе ги одложат, никој не е будала да оди на локални избори со платформа: „Гласајте против платформата на Албанците, гласајте против СДСМ“. Како мислат дека можат да го изведат тоа? – рече Фрчкоски.

ВЛАДА ДО ЛОКАЛНИ ТЕШКО ДЕКА ЌЕ ИМА: Во мај се можни двојни избори

Izbori-glasanje

Последните интерни анкети на ДУИ покажале дека Беса има поголем рејтинг од најмалку пет отсто, што дополнително оди во прилог на намерата на Ахмети да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Откако не беше постигнат договор помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање влада, политичката состојба во Македонија уште повеќе се усложни. Иако сите очекуваа дека СДСМ лесно ќе ги собере потребните 61 потпис, со што ќе докаже дека има мнозинство во парламентот, тоа не се случи.

Станува јасно дека ДУИ нема туку-така да ги даде потписите и дека формирањето влада е сè уште далеку. Причините за тоа се различните ставови на дел од раководство на ДУИ, кое отворено заговара коалиција со СДСМ, додека пак поголемиот дел е за продолжување на соработката со ВМРО-ДПМНЕ.

Вчера од СДСМ и од ДУИ доаѓаа различни информации за текот на преговорите. Од СДСМ велат дека ги испратиле на писмено барањата од ДУИ што дефакто се толкува дека прифаќаат двојазичност, додека пак Ахмети по средбата со францускиот амбасадор нагласил дека не се брза со формирањето на владата.

Против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ се тројцата градоначалници, Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити, кои поради слабите резултати и налетот на Беса се пред пораз на изборите. Тоа лидерот Ахмети добро го знае и единствена надеж за нов мандат на неговите градоначалници гледа во поддршка од гласовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Гласовите на етничките Македонци можат да бидат одлучувачки во вториот круг на локалните избори ако се знае дека поради составот на населението таму речиси сигурно ќе се најдат двајца кандидати Албанци.

За ДУИ како партија би било погубно да ги изгуби своите главни упоришта – Гостивар, Тетово и Чаир. Последните интерни анкети на ДУИ покажале дека Беса има поголем рејтинг од најмалку пет отсто, што дополнително оди во прилог на намерата на Ахмети да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ.

И лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервјуто на „ТВ Нова“ нагласи дека од ДУИ предизборното коалицирање го ставиле во контекст на локалните избори.

Освен што се изрази незадоволство за Законот за јазиците, излезе на површина уште една значајна работа – коалицирањето со ВМРО во светлина на локалните избори затоа што одредени градоначалници се плашат и треба да се плашат како ќе поминат на изборите. Дел од нив имаат причина да се плашат имајќи предвид што сработиле – рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервјуто.

Доколку лидерот на ДУИ не успее пред централното претседателство да го наметне своето мислење да се продолжи соработката со ВМРО-ДПМНЕ, друга варијанта што се размислува е во мај покрај локалните да се одржат нови предвремени парламентарни избори, а дотогаш со работа на терен партијата да се обиде да ги поврати оние гласови што им ги одзеде СДСМ.