Фрчкоски до Героски: „Сè што не е забрането со Устав е дозволено – така ќе го решиме јазикот“ (ВИДЕО)

Frcko-Geriz-jazik

Само неколку минути по гласањето за нова Влада, на интернет беше поставена аудио снимка од телефонски разговор, за кој се претпоставува дека се Бранко Героски и Љубомир Фрчкоски, во кој Фрчкоски му посочува на уредникот на медиумот како треба да го подготви теренот за воведување на двојазичноста.

Според гласот за кој се претпоставува дека е Фрчкоски, се што е побарано во Тиранската Платформа за двојазичноста не е спорно и дека се тоа може да се „изработи“.
-Значи таа тема е многу важна- гласи пораката до уредникот на медиумите.

Стевананџија: По 78 години оваа зграда дочека да биде нем сведок на почетокот на разнебитувањето на државата

Stevanadzija-govornica-Sobranie

Вчера македонската јавност беше сведок на едно ескпозе кое личеше на специјалистички труд, на анестезиолог кој чита плагијат, напишан некаде далеку од Република Македонија, анестезиологот опкружен со хирурзи кои немаат жал за пациентот Република Македонија, најпрво му ги замајуваат клетките, односно граѓаните на Република Македонија, со најмилозвучни ветувања, нереални и апсурдни, кажа Димитар Стевананџијам пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ коментирајќи го експозето на Зоран Заев.

-Почитувана македонска јавност, почитувани граѓани на Република Македонија, вие 450 и кусур илјади кои што ја поддржавте програмата на ВМРО-ДПМНЕ, реалните проекти, визијата за животот во иднина, но и 20 илјади помалку, излажани, добро испазарени, за да им овозможите на нашите колеги од десната страна неуставно, незаконски, неделовнички да ги запоседнат овие фотелји. Верувајте сите карти се веќе отворени, сценариото за Република Македонија полека се реализира. Вчера македонската јавност беше сведок на едно ескпозе кое личеше на специјалистички труд, на анестезиолог кој чита плагијат, напишан некаде далеку од Република Македонија, анестезиологот опкружен со хирурзи кои немаат жал за пациентот Република Македонија, најпрво му ги замајуваат клетките, односно граѓаните на Република Македонија, со најмилозвучни ветувања, нереални и апсурдни. За потоа да можат да го одвлечат вниманието од фактурите што треба да ги платат, така успеаа овие 3-4 години да прелажат 400 илјади граѓани на Република Македонија, изјави Стевананџија.

Тој го објаснува ова експозе како бајка поради кое веќе во Македонија почнале да се враќаат иселените, да доаѓаат Швеѓани, Норвежани, Французи, Холанѓани, Италијанци.

-Но, за жал има некои што поверуваа повторно на шарените лаги на Зоран Заев и само благодарение на ова и на вчерашното експозе, пред 15 минути имаме нова главна вест во светските медиуми, Македонија повторно е топ тема, тотално е блокиран аеродромот Александар Велики, буџетот почнува да се преполнува овие два дена само од аеродромски такси. Министерството за транспорт и врски и мојот сограѓанин Сугаревски, како предлог може слободно да ужива, следната недела 400 илјади иселеници се враќаат во Република Македонија. Но, сега се соочуваме со огромен проблем по читањето на експозето или расказот наречен лагите од моето експозе на Зоран Заев, голем број Швеѓани, Норвежани, Французи, Холанѓани, Италијанци тргнале за Македонија со коли, но и со земјоделска механизација, тие сите се на пат. Плус и некои од нивните амбасадори им кажале дека во Македонија почнува новиот живот и ептен убаво ќе се живее, лугето поверувале, сметајќи дека секогаш во политиката сме искрени, коректни и реални. И тие сакале да живеат преубаво и затоа тргнале кон Македонија, бидејќи со минимална плата од 30 илјади денари, добиле и дополнителна мотивација, укинување на радиодифузната такса, средства кои што ако ги штедат можеби ќе купат ново Волво во Шведска за три години. Но, имаме и друг проблем, со нив ги земале и своите деца, младите Македончиња кои што социјал демократскиот сојуз ги дистанцира од политичката сцена занемарувајќи ја дијаспората, тие посакале да дојдат заедно со своите родители, бидејќи разбрале дека во Македонија се укинува екстерното тестирање, единствена земја во ЕУ и сфатиле и научиле дека Република Македонија полека станува земја во која што знаењето не се цени, единствени за жал, но тоа го прави голиот политички популизам, изјави Стевананџија.

Тој напомена дека во меѓувреме исполнето е првото лажно ветување на СДСМ, кои кажаа дека во нивната влада нема да има повеќе од 20 министри, а има 26.

-Тоа ги излажа оние 400 илјади граѓани на Република Македонија да ја дадат поддршката за губитничката опција на 11 декември и очекуваат уште нешто пред да поминеме на програмата. Очекуваат дека Уставот на Република Македонија ќе биде надополнет со уште еден член, дека во Македонија ќе се живее минимум 114 години, како што навикнавме на лагите, очекувајте го тоа на прес конференција идниве денови. Во меѓувреме исполнето е и првото лажно ветување, наместо 20 луѓе од десната страна, имаме 26 министерски имиња, така ни ветија дека ќе бидат 20 или помалку, за да штеделе, ама напротив, наредните месец, 6 месеци, година, 6 нови министерски места, 6 нови плати, 6 нови службени возила, 6 нови надоместоци, презентации, 6 нови Тамари нема да може да се лекуваат во странство почитувани колеги, заради тие лажни ветувања ваши, тоа е израз на вашиот популизам за жал. Ги нема повеќе паркобраните, платениците и соросоидите да штрајкуваат на оние места каде што се градат дивоградби, било да се верски објекти, било да се големи згради, било да се три исечени дрва во Струмица, во Куманово или во Центар, изјави Стевананџија.

Стевананџија кажа дека по 78 години во оваа зграда е изгласана антиреформска влада како и дека оваа коалиција е чудна и оксиморонска, поради тоа што СДСМ влегле во коалиција со политичарите за кои тврдеа дека се криминалци до пред пет месеци.

-Да преминеме кон реалноста, ќе се обидам да ја базирам мојата дискусија 5 подточки, односно 5 аспекти, историски аспект, демографски аспект, економски аспект, инфраструктурен и политички. 78 години во оваа зграда не била гласана антиреформска влада, влада по туѓ ќеиф, наспорти ќеифот на гласачите. По 78 години од кога е изградена оваа зграда, овие 4 ѕида не дочекале пратеник сам себеси да се претставува како претседател, од првата секунда да почне да го крши Уставот и деловникот. По 78 години оваа зграда дочека да биде нем сведок на почетокот на разнебитувањето на државата, траорен ден за македонската држава, за македонскиот народ и сте помалкубројни народи, од денеска претставени во коалицијата СДС и безресорните министри. Ова е чудна коалиција, оксиморонска коалиција, минумум 10 пратеници сега од средината, три кандидати предложени за министри, до пред само пет месеци своите колеги од ДУИ ги нарекуваа криминална дружба, криминогена структура, која што е заложник на ВМРО-ДПМНЕ да ги исполни своите интереси, а денес среќни весели седат до нив како ништо да не било, доаѓаме во апсурдна ситуација во иднина министерот за внатрешни работи да треба да го проверува минатото на својот колега министер за здравство, кои што тие го осомничија за криминал вреден 27 милиони евра, 4 за вакцини, а 23 за изградба на нови болнички капацитети. Чудно, но јас сум убеден дека ќе профункционира правната држава во Република Македонија, изјави Стевананџија.

Тој ги повика најмладите, студентите и средношколците да ја држат за збор нивната влада и нивните ветувања.

-Вториот аспект е демографскиот или старосниот аспект, кој беше претставен во дел од дискусијата во експозето на мандатарот Зоран Заев, три сегменти, најмлади, работоспособни, пензионери. Добра вест за најмладите и држете го за збор мандатарот, ќе воведеме проект преку кој што државата ќе овозможи на младите луѓе во рок од 4 месеци по завршувањето на школувањето, понуда за вработување, продолжување на образованието или пракса како подготовка за вработувањето. Најверојатно утре први јуни, Македонија ќе има нова влада, очекувам на први октомври сите средношколци што немаат средства да го продлжат своето образование да му се јават на Стефан Богоев и да му побараат вработување. Тоа значи дека од први октомври во Република Македонија нема да има невработен средношколец, невработен студент, држете ги за збор, брзо ќе поминат 120 дена и со тоа Македонија во перспектива ќе биде земја која што на нула ја сведола невработеноста. А што направи ВМРО-ДПМНЕ за најмладите, самите си знаат.

Стевананџија напомена дека во експозето на СДСМ не се споменати работноспособните, а тоа значи дека нема ни ветување за нови работни места, за нови странски инвестиции. Тој кажа дека во експозето нема ништо конкретно ниту за пензионерите.

Од 1990 година до денес, СДСМ само еднаш беше легален победник на избори

SDSM-Crno

На предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 11 декември 2016 година, ВМРО ДПМНЕ издвојува уште една победа, од деветте по ред одржани Македонски парламентарни избори од 1990 година до денес. Наместо коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ да формира влада со победник во албанскиот блок според востановената практика, по изборниот инжинеринг и интриги поддржани од странски центри на моќ, коалицијата предводена од СДСМ и дел од албанските партии формираат влада.

Од 1990 година до денес, СДСМ само еднаш беше легален победник на избори.

Доколку се навратиме на македонски парламентарни избори од 1990 до денес може да се забележи следното:

Македонски парламентарни избори – 1990

Во 1990 година беа одржани првите парламентарни избори во Република Македонија (тогаш СР Македонија) по воведувањето на политичкиот плурализам. Во првиот круг на парламентарните избори одржани според мнозинскиот систем на 11 ноември 1990 година најмногу гласови освои дотогаш владеечката партија СКМ-ПДП (подоцна СДСМ), а во вториот круг најмногу гласови освои ВМРО ДПМНЕ, која доби најмногу мандати – 38. Тогаш СДСМ освои само 31 мандат.

Иако ВМРО ДПМНЕ победи на овие избори, поради распоредот на силите во Собранието, настанаа сериозни проблеми за формирање на влада. На крај се пристапи кон формирање на техничка влада и мандатот му беше доделен на Никола Кљусев, кој ја доби довербата од пратениците на Македонското собрание и стана прв премиер на македонската влада. Уверени дека ВМРО ДПМНЕ може да состави своја влада и Љупчо Герогиевски да стане премиер, експертската влада во август 1992 година си поднесе оставка. Но, наместо ВМРО ДПМНЕ, СКМ – ПДП (СДСМ), кој умешно со интриги ја водеше играта, формира своја влада.

Македонски парламентарни избори – 1994

Парламентарните избори во 1994 година се првите парламентарни избори кои се одржаа по стекнувањето независност на Република Македонија. Истовремено, на 16 и 30 октомври 1994 година за првапат се одржаа и непосредни претседателски избори. Победа издвојува Сојузот на Македонија предводена од СДСМ, откако опозицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ го бојкотираа вториот круг на гласање. Иако анализите покажуваа дека во вториот круг на гласање ќе имаат повеќе гласови, веднаш по првиот круг, поради основани сомевања во регуларноста при првичното гласањето, како и можноста од сериозни нарушувања на изборниот процес во вториот круг, ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија решија да апстинираат. СДСМ повторно успеа со интриги да го исфрли ВМРО-ДПМНЕ од парламентарната трка, по што без конкуренција победи и владееше апсулитистички четири години. Периодот од 1994 до 1998 година ќе остане запаметен како темен период кога целосно згасна македонската демократска пролет и започна долгата пролет на тоталитарна власт. Тоа е време без дијалог, тоталитарен режим на СДСМ, кога тој ќе ги постави основите за ескалација на меѓуетничките односи во земјата.

Македонски парламентарни избори (1998)

Тоталитарниот режим кој го воспостави раковоството на СДСМ, народот ќе го казни на парламентарните избори во 1998 година. На изборите кои се одржаа на 18 октомври и 1 ноември 1998 година според мешовит изборен систем, победи ВМРО ДПМНЕ, која по изборите формира влада со Демократската алтернатива и Демократската партија на Албанците.

Меѓутоа, неместо прогрес и земјата да се развива како граѓанска демократија, во 2001 година земјата беше втурната во етнички конфликт, кој СДСМ со разни интриги, закани и уцени, го искористи да влезе во власта, во таканаречената широка коалиција. Како резултат на политичките игри на СДСМ добивме спорен Рамковен договор, со кој се промовира и легализира насилството како начин на постигнување на политички цели.

Македонски парламентарни избори (2002)

Разочарани од капитуланскиот однос на владата на Љупчо Георгиевски, како и од ветувањата на СДСМ дека по 15 септември ќе има вработен по еден од секое семејство, народот го казни ВМРО ДПМНЕ на парламентарните избори во 2002 година. СДСМ за првпат и веројатно последен пат победи чисто на едни парламентарни избори, кои се изведоа по пропорционален изборен систем

Сепак, победата на СДСМ скапо ќе го чини македонскиот народ. За време на нивното четиригодишно владеење во коалиција со Демократската унија за интеграција, формирана од страна на ОНА, која претходната година го предизвика конфликтот, беше извршена промена на Уставот и новата територијална организација на локалната самоуправа, што за многумина граѓани на Македонија не беа прифатливи. Стружани тогаш најдобро ја почуствуваа репресијата на актуелната власт кога се спротивставија на албанизацијата на градот. Тогаш народот сфати кон каде ги води полтиката на СДСМ.

Македонски парламентарни избори (2006)

На следните парламентарните избори кои се одржаа на 5 јули 2006 година, народот го казни СДСМ. На изборите победи опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, која потоа формира влада. Всушност, изборите во 1998 и 2006 година беа најрегуларни избори од воведувањето на повеќепартискиот плурализам во 1990 година.

Под раководство на лидерот на победничката партија Никола Груевски, ВМРО започна да реди успеси. Но, овие успеси му сметаа на опозициската СДСМ кој правеше се за да ја сруши владата на Никола Груевски или да стане дел од власта. Ваквото однесување на опозицијата, како и неуспешниот Самит на НАТО во Букурешт (3 април 2008), кога Македонија не беше примена во алијансата, ќе биде причина да се оди на предвремени парламентарни избори.

Македонски парламентарни избори (2008)

Предвремените парламентарни избори во Република Македонија се одржани на 1 јуни 2008 година. Тоа беа први предвремени парламентарни избори од осамостојувањето на Република Македонија во 1991 година. Иницијативата за вонредни избори била поддржана од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ заедно со нејзиниот коалициски партнер Демократската партија на Албанците, додека опозициските СДСМ и ЛДП свесни за рејтингот гласале против.

Народот свесен дека неуспехот во Букурешт е поради ветото на Грција, повторно масовно му ја даде довербата на колацијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Тоа му даде полет на младата влада на Никола Груевски да продолжи со успешното менаџирање во време кога светот влегуваше во економска криза.

Македонски парламентарни избори (2011)

СДСМ како опозиција не мируваше. Постојаните опструкции и барање на опозицијата за нови избори ќе го натераат ВМРО ДПМНЕ да излезе на втори по ред предвремени парламентарни избори на 5 јуни 2011 година. На овие избори за првпат македонските државјани во странство избираа свои пратеници, откако оваа можност беше воведена со измените на Изборниот законик во 2008 година. И на овие избори победи коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Новата коалициона влада која ја предводеше Никола Груевски продолжи да реди успеси во справувањето со економската криза која го тресеше светот, потоа со невработеноста и т.н.

Македонски парламентарни избори (2014)

Свесни дека немаат доволен рејтинг, СДСМ ќе ги испровоцираните настани од 24 декември 2012 година во Собранието на Македонија, по кои континуирано ќе инсистираа на нови избори. Тоа ќе доведе до нови трети по ред предвремени парламентарни избори кои се одржаа на 27 април 2014 година. На изборите победи коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Опозицијата барајќи причина за својот пораз, ги прогласи изборите за нерегуларни и по 15-месечен бојкот на 1 септември 2015 година повторно се врати во Собранието. За тоа време владата на Никола Груевски продолжи успешно да ја води земјата.

Македонски парламентарни избори (2016)

Предвремените парламентарни избори се одржаа на 11 декември 2016 година. ВМРО ДПМНЕ издвојува уште една победа, од деветте по ред одржани Македонски парламентарни избори од 1990 година до денес. Наместо коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ да формира влада со победник во албанскиот блок според востановената практика, по изборниот инжинеринг и интриги поддржани од странски центри на моќ, коалицијата предводена од СДСМ и албанските партии формираат влада.

Меѓутоа, следејќи ги изборните парламентарни процеси, видливо е дека народот дава и го зема мандатот. Ниту една партија не може да биде вечна, па како доаѓа, така и заминува. А сите обиди со дестабилизација на земјата да се изврши рекомпонирање на власта, ќе останат безуспешна авантура, којашто неизбежно ќе им се врати како бумеранг на авторите кои ја турнаа земјата во политичка и безбедносна криза.

Извор: Македонска Нација

СКАНДАЛОЗНО ТВРДЕЊЕ: На Балканот ќе се менуваат границите порано или подоцна – Ќе бидат повлечени во Македонија!

Mapa-Balkan

На Балканот, порано или подоцна ќе дојде до менување на границите, тврди поранешниот заменик шеф на ЦИА за Балканот, Стивен Мејер.

Како што тврди, нови граници најверојатно ќе бидат повлечени во Македонија, но и на Косово.

Тој смета дека ЕУ нема решение за Балканот, а дека САД  не го интересира премногу Балканот.

-БиХ денеска е подалеку од тоа да биде единствена држава, отколку во било кој друг момент во минатото. Прашањето за Косово станува сериозно, а Македонија е во сериозно пропаѓање со месеци. Во исто време, ЕУ нема одговор на прашањата кои го мачат Балканот, вели Мејер за Новости.

Мејер додава дека евентуалната промена на граници меѓу Албанија и Македонија може да доведе до создавање на голема Албанија, но дека тоа не би наишло на поддршка на САД.

-Сепак важно е да се има на ум дека Вашингтон не е премногу заинтересиран за Балканот. Трамповата администрација нема посебно да реагира ако овие промени се случат по мирен пат, слично на начинот, на кој да решеме Црна Гора дојде до независност- вели овој аналитичар.

На прашањето каква судбина ја очекува Македонија, Мејер вели: Ако Црна Гора и Косово можат да бидат независнсот, намалената Македонија би го можела истото. Но тоа можеби не е најдобар правец за дејствување на таа, помала Македонија. Во тој случај за нив би било мудро да ја разгледаат можноста за федерална заедница со Србија.

Робин О’Нил: За мир на Балканот, Македонија веднаш да стане членка на НАТО

Robin-ONil

Медијаторот во грчко-македонскиот спор Робин О’Нил смета дека Македонија треба да стане членка на НАТО без натамошно одлагање.

– Силно ја поддржувам иницијативата на поранешниот премиер Никола Груевски за Македонија да стане членка на НАТО без натамошно одлагање. Македонија веќе се има истакнато со рекордна поддршка за операциите на НАТО, дури и без да се биде членка на Алијансата, изјави амбасадорот и медијатор во грчко-македонскиот спор Робин О’Нил за програмата „Гласот на народот“ на Радио Слободна Македонија.

За мир на Балканот, додава О’Нил, Македонија мора веднаш во НАТО.

– Со целосното членство во НАТО, Македонија ќе игра важна улога во обезбедувањето на стабилноста на балканскиот регион. Со зачленувањето на Македонија во НАТО ќе отпаднат сите идеи и апетити за големи држави или други сценарија, односно идеи за прекројување на геополитичката мапа на Балканот, вели О’Нил.

Британскиот амбасадор смета дека Македонија сега треба да аплицира за членство во НАТО како ПЈРМ и да не се дозволи какво било попречување од страна на Грција на патот за полноправното членство во Алијансата.

– Се разбира, прашањето за севкупното прифаќање на меѓународното име Република Македонија и натаму останува да се реши, но сега никој не смее да дозволи и да застане на патот на Македонија да стане членка на НАТО под референцата ПЈРМ, изјави амбасадорот и медијатор во грчко-македонскиот спор Робин О’Нил.

Од канализација до кантонизација: Платформата основен услов за новата Тиранска влада во Македонија

Sela-Zaev-Ahmeti

Зар прин­ци­пи­те за ко­а­ли­ци­ра­ње не беа до­го­во­ре­ни пред под­др­шка­та на „си­те без ВМРО-ДПМНЕ“? Тие прин­ци­пи, и по­крај га­ран­ци­и­те, ги по­кри­ва­ат и до­го­во­ре­но­то екс­прес­но во­ве­ду­ва­ње дво­ја­зич­ност ме­ѓу За­ев и Се­ла, ка­ко и дру­ги де­ло­ви од ти­ран­ска­та пла­тфор­ма. Прин­ци­пот на кон­сен­зу­ал­ност, пак, мно­гу ве­ро­јат­но се од­не­су­ва и на Фрч­ко­ви­от прин­цип за „ро­ти­рач­ки пре­ми­ер“. Та­ка ка­ко што по швај­цар­ски прин­цип се на­ве­сти­ја и са­мо­стој­ни ал­бан­ски те­ри­то­рии со сво­ја ма­тич­на еви­ден­ци­ја и со сво­ја по­ли­ци­ја. Па зо­што да не и по прин­ци­пи­те на Ге­ро­ски за ло­кал­ни вла­ди, пар­ла­мен­ти, за дво­е­ње на др­жа­ва­та по ет­нич­ки ос­но­ви.

Ако не­кој им ве­ру­ва на збо­ро­ви­те на ман­да­та­рот За­ев, тој и не­го­ви­те со­у­чес­ни­ци со де­но­ви „ги до­го­ва­ра­ат прин­ци­пи­те“ по кои ќе ја пре­кро­ју­ва­ат ид­ни­на­та на ова пар­че зем­ја. Де­нес тоа мо­дер­но го на­ре­ку­ва­ат до­го­ва­ра­ње прин­ци­пи, а се од­не­су­ва на до­го­во­ре­но­то „ре­де­фи­ни­ра­ње“, што, пак, е мо­дер­но­то име за фе­де­ра­ли­за­ци­ја и за раз­не­би­ту­ва­ње на др­жа­ва­та. Си­те, всуш­ност, мол­чат де­ка прин­ци­пи­ел­но че­ка­ат да им го до­ста­ват спи­со­кот што ќе би­де во но­ва­та вла­да и да­ли прин­ци­пи­ел­ни­те стра­те­ги­ски парт­не­ри наш­ле ме­сто за си­те или са­мо за со­ци­јал­де­мо­кра­ти­те и за дов­че­раш­ни­те тен­дер­џии, ин­те­гра­тив­ци­те, за ид­но­то пре­кро­ју­ва­ње на гра­ни­ци­те.

Па, ина­ку, за ка­кви тоа „прин­ци­пи“ се до­го­ва­ра­ат се­га, ако ве­ќе по­ло­ви­на го­ди­на е јас­на ко­а­ли­ци­ја­та и под­др­шка­та за кре­и­ра­ње но­ва ид­ни­на во Ма­ке­до­ни­ја на „си­те без ВМРО- ДПМНЕ“? Зар прин­ци­пи­те за по­ли­тич­ко ко­а­ли­ци­ра­ње не би тре­ба­ло да би­дат до­го­во­ре­ни пред да се да­де под­др­шка за не­ко­го за фор­ми­ра­ње пар­ла­мен­тар­но мно­зинс­тво и по­на­та­му вла­да? Или по­втор­но во Ма­ке­до­ни­ја се поч­ну­ва со но­ви прин­ци­пи? Зар не беа до­го­во­ре­ни прин­ци­пи­те ме­ѓу Се­ла и За­ев пред, за вре­ме и по за­ед­нич­ка­та „а ка­пе­ла кон­церт“ во Берн, од ка­де што, спо­ред ви­де­а­та од на­ста­пи­те, сѐ е ве­ќе јас­но за ка­кви прин­ци­пи ста­ну­ва збор?

Да би­де­ме пре­циз­ни, „прин­ци­пи­ел­ни­те“ тре­ба да нѐ уве­рат де­ка ток­му Зо­ран За­ев, Али Ах­ме­ти, Зи­ја­дин Се­ла и Би­лал Ка­са­ми се­га се­ри­оз­но раз­го­ва­ра­ат за прин­ци­пи за кои збо­ру­ва­ат ве­ќе ед­на го­ди­на, а се од­не­су­ва­ат на ре­де­фи­ни­ра­ње, на по­дел­ба по ет­нич­ка ли­ни­ја на по­ли­ци­ја­та, обра­зо­ва­ни­е­то, здрав­ство­то, а обе­ди­ну­ва­ње за ме­ну­ва­ње на име­то на др­жа­ва­та, ја­зи­кот, зна­ме­то, хим­на­та…

Ток­му за ја­зи­кот, ге­не­рал­ни­от се­кре­тар на пар­ти­ја­та на Се­ла, Ар­бен Та­ра­ва­ри од Дви­же­ње­то за ре­фор­ми во ДПА, откри де­ка „прин­ци­пи­ел­но“ За­ев ап­со­лут­но при­фа­тил „дво­ја­зич­но­ста да би­де екс­прес­на“. Отка­ко, пак, Се­ла наг­ла­си де­ка не по­стои оп­ци­ја Ти­ран­ска­та пла­тфор­ма да би­де оста­ве­на на­стра­на, ка­ко и де­ка тој не дал ни­ка­ква га­ран­ци­ја на „не­кој­си пре­тсе­да­тел“.

– Дво­ја­зич­но­ста да би­де екс­прес­на, кол­ку што е мож­но по­бр­зо да се пра­ват из­ме­ни­те во Из­бор­ни­от за­ко­ник. И тој (За­ев) е за­ин­те­ре­си­ран да го ре­ши ова, при­фа­ќа да се пра­ват та­кви из­ме­ни… Ду­ри по­ста­вив­ме ро­ко­ви во кое вре­ме тре­ба да се ре­а­ли­зи­ра­ат за да соз­да­де­ме за­ем­на до­вер­ба де­ка во ид­ни­на ќе функ­ци­о­ни­ра оваа ко­а­ли­ци­ја, ако функ­ци­о­ни­ра зо­што да не­ма со­ра­бо­тка – откри­ва па­ри­ја­та на Се­ла. Тол­ку од га­ран­ци­и­те и прин­ци­пи­те на За­ев.

Ако се др­жи­ме до прин­ци­пи­те, да­ли пред не­кол­ку ме­се­ци За­ев не ја прет­ста­ви ка­ко про­гра­ма на Вла­да­та сво­ја­та ра­ко­твор­ба­та, или прин­ци­пи­ел­но са­ка­ше да ги из­ма­ми си­те де­ка де­мек не по­стои пла­тфор­ма од Ти­ра­на и де­ка тоа не­му не му е на па­мет да го ис­пол­ну­ва? За кои прин­ци­пи и про­гра­ма се­га, на­вод­но, пре­го­ва­ра?

Ка­де е прин­ци­пи­ел­но­ста на ман­да­та­рот? Ко­га За­ев бил и е прин­ци­пи­е­лен, пред на­ста­пот во Берн, со пла­нот за ка­на­ли­за­ци­ја или ко­га во Берн ве­ту­ва­ше кан­то­ни­за­ци­ја; ко­га ја прет­ста­ву­ва­ше „Про­гра­ма­та на Вла­да­та“ и твр­де­ше де­ка не­ма пла­тфор­ма ту­ку про­гра­ма или ко­га ги до­го­ва­ра­ше за­ко­ни­те во Ма­ла Ре­чи­ца; ко­га ја чи­та­ше га­ран­ци­ја­та во ви­ла­та на пре­тсе­да­те­лот на др­жа­ва­та или се­га за вре­ме на прин­ци­пи­ел­ни­те пре­го­во­ри да­ли за­ко­нот за ја­зи­ци ќе „оди“ пред или по из­бо­рот на вла­да?

Си­те овие пра­ша­ња прин­ци­пи­ел­но ја ма­чат јав­но­ста; би­деј­ќи са­мо еден ден отка­ко прин­ци­пи­ел­но под­не­се га­ран­ции до пре­тсе­да­те­лот на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја, до­ку­мент што се по­драз­би­ра и ка­ко вид „ус­лов“, де­ка не­ма да ги га­зи прин­ци­пи­те на де­мо­кра­ти­ја­та, прин­ци­пи­те на су­ве­ре­но­ста на др­жа­ва­та, на прин­ци­пи­те на уни­тар­но­ста, не­ма да га­зи врз прин­ци­пи­те на на­ро­дот ма­ке­дон­ски – не­го­ви­те со­у­чес­ни­ци јав­но му се из­нас­ме­а­ја в ли­це.

Единс­тве­на прин­ци­пи­ел­ност што ја по­ка­жу­ва За­ев, е оп­сто­ју­ва­ње­то на кр­ше­ње­то на си­те прин­ци­пи, од тоа де­ка е единс­тве­ни­от при­мер во ма­ке­дон­ска­та по­ли­ти­ка што бил в.д. „гре­јач на стол­че­то на Цр­вен­ков­ски“ до ман­да­тар што чи­та га­ран­ции и ве­ту­ва­ња де­ка не­ма да ја пре­да­де др­жа­ва­та! Сѐ до­се­га во За­е­ва­та по­ли­тич­ка ка­ри­е­ра јас­но ка­ко ден ука­жу­ва на тоа кол­ку вре­ди не­го­ви­от прин­ци­пи­е­лен при­стап.

Прин­ци­пи­те за гу­бе­ње на иден­ти­те­тот

Не мо­же да се за­не­ма­рат прин­ци­пи­те по кои со го­ди­ни се спро­ве­ду­ва го­ле­мо­ал­бан­ска­та пла­тфор­ма. На­ја­ва­та де­ка рас­па­дот на Ју­гос­ла­ви­ја не­ма да за­вр­ши без рас­пад на Ма­ке­до­ни­ја уште во 90-ти­те го­ди­ни, се­га се од­ви­ва пред очи на свет­ска­та јав­ност, на еден фин, прин­ци­пи­е­лен на­чин. Или ка­ко што тоа фи­но За­ев го опи­шу­ва ка­ко прин­ци­пи­ел­но „це­лос­но ис­пол­ну­ва­ње на Охрид­ски­от до­го­вор“.

Прин­ци­пи­ел­но бе­ше ин­те­гра­тив­ци­те од тен­дер­џии пре­ку ноќ да ста­нат ре­фор­ма­то­ри, до­де­ка Бе­са по сѐ што поп­лу­ка за ин­те­гра­тив­ци­те, да че­ка ха­лал од над­вор да­ли ќе из­ли­же и ќе сед­не во вла­да­та. Сѐ за прин­ци­пи­ел­но при­вид­но на­ма­лу­ва­ње на ек­стрем­но­ста на Се­ла и прин­ци­пи­ел­но обез­бе­ду­ва­ње при­вре­мен ба­ланс за на­род­на­та „ќу­ти, мо­же по­ло­шо“.

Се­гаш­ни­те „прин­ци­пи“ што се до­го­ва­ра­ат, а ве­ро­јат­но им се оста­ве­ни ка­ко до­маш­на ра­бо­та, ба­рем од тоа што го откри­ва За­ев, е прин­ци­пот на кон­сен­зу­ал­но­ста. Кој се­га мо­же да ка­же де­ка таа кон­сен­зу­ал­ност не ја крие Фрч­ко­ва­та иде­ја за „ро­ти­рач­ки пре­ми­ер“? И та­ка по швај­цар­ски прин­цип се на­ве­сти­ја и са­мо­стој­ни ал­бан­ски те­ри­то­рии со сво­ја ма­тич­на еви­ден­ци­ја и сво­ја по­ли­ци­ја. Па зо­што да не, и по прин­ци­пи­те на Ге­ро­ски за ло­кал­ни вла­ди, пар­ла­мен­ти, за дво­е­ње на др­жа­ва­та по ет­нич­ки ос­но­ви.

Би­деј­ќи, прин­ци­пи­ел­но, се­га не е вре­ме да се мис­ли са­мо за кон­сен­зу­а­лен пре­тсе­да­тел на др­жа­ва­та. Се­га, ко­га број­ки­те се на нив­на ет­нич­ка стра­на, кон­сен­зу­ал­но­ста ќе до­сти­га мно­гу по­да­ле­ку. Но, по­втор­но, ед­но­стра­но, таа кон­сен­зу­ал­ност е на­ме­не­та са­мо за ет­нич­ки­те Ал­бан­ци во Ма­ке­до­ни­ја.

За­тоа, пак, се ту­ка прин­ци­пи­те на Љу­бе Бо­шков­ски и на Љуб­чо Ге­ор­ги­ев­ски, чи­ја­што до­маш­на за­да­ча за нон-пеј­пер „хим­на“ за За­ев е ве­ќе поч­на­та. Мо­дел има­ат во есе­и­те на Ре­мен­ски и во те­зи­те за „Ду­ша ка­ко Шар Пла­ни­на и му­дрост ка­ко најд­ла­бо­ки­те оке­ан­ски во­ди“. Во тие есеи не­ма да се наг­ла­су­ва па­три­о­тиз­мот, ту­ку ќе се наг­ла­си „мај­ка­та што зе­­ла дру­го пре­зи­ме“ и прин­ци­пи­ел­но ќе ја сла­ви ид­ни­на­та, нас­про­ти за­гу­бе­ни­от ма­ке­дон­ски иден­ти­тет и др­жав­ност.

Прин­ци­пот си ба­ра прин­цип, па до­кол­ку не­кои и се из­не­на­де­ни што се­га „за­ли­чу­ва де­ка Бо­шко­ски збо­ру­ва со уста­та на Зо­ран За­ев“, не­ка се по­тсе­тат на уста­та на Бо­шков­ски ко­га ка­ко „грч­ки со­ра­бот­ник“ за па­ри до­го­ва­ра про­ме­на на име­то на др­жа­ва­та; но и уште по­тра­гич­но, се отка­жу­ва од ма­ке­дон­ска­та на­ци­ја, од при­да­вка­та ма­ке­дон­ски, од иден­ти­тет­ска­та по­себ­ност, со без тро­шка пре­мис­лу­ва­ње го при­фа­ќа ре­ше­ни­е­то „ед­но­став­но гра­ѓа­ни“. Ток­му во тој дел сво­јот прин­цип го про­нај­де За­ев за со­ра­бо­тка­та со „го­ле­ми­от па­три­от, кој „ро­бу­вал за Ма­ке­до­ни­ја“.

Прин­ци­пи­ел­ни­от при­мер Ма­ке­до­ни­ја

Да се вра­ти­ме на прин­ци­пи­те и на сѐ што е на­пра­ве­но до­се­га во овие го­ди­ни бес­по­штед­на би­тка за „прин­ци­пи­ел­но“ ури­ва­ње на су­ве­ре­ни­те­тот на Ма­ке­до­ни­ја од над­вор.

Ма­ке­до­ни­ја е со­вре­мен при­мер де­ка но­ви­те де­мо­кра­тии од исто­кот на Евро­па тре­ба да зна­ат де­ка прин­ци­пи­ел­но, во се­кој мо­мент опре­де­ле­ни прин­ци­пи­ел­ни кри­ми­но­ге­ни стру­кту­ри во нив­ни­те зем­ји има­ат при­стап до те­ле­фон­ски­те раз­го­во­ри на др­жав­но-по­ли­тич­ки­от врв. Од ка­де? Од „свир­ка­чи“, се раз­би­ра. До­де­ка ви­стин­ски­те свир­ка­чи ка­ко Ме­нинг, Сно­у­ден или Асанж, во прин­цип, ќе кис­нат кој во за­твор до­де­ка не ста­не же­на, по стран­ски ам­ба­са­ди или во „не­при­ја­тел­ска не­де­мо­крат­ска Ру­си­ја“, ту­ка прин­ци­пи­ел­но ќе се спо­ме­ну­ва­ат ка­ко ид­ни ви­со­ки функ­ци­о­не­ри во др­жав­на­та без­бед­ност.

Ма­ке­до­ни­ја е прин­ци­пи­е­лен при­мер за си­те су­ве­ре­ни др­жа­ви во све­тот де­ка не­ка­де по­стои сним­ка од не­кој кри­ми­но­ген по­ли­ти­чар, кој отво­ре­но ба­ра ми­то, кој и по­крај тоа што прет­ход­но е або­ли­ран и те­че суд­ски­от про­цес про­тив не­го, ќе ви го на­цу­цу­лат за пре­ми­ер, кој пр­во се за­ка­ну­ва на ме­ди­у­ми­те, а по­тоа на судс­тво­то! Но тоа се тие но­ви прин­ци­пи­ел­ни про­за­пад­ни ре­фор­ми.

Ма­ке­до­ни­ја е при­мер за прин­ци­пи во кои но­во­то мно­зинс­тво не­ма да мо­же чес­но и прин­ци­пи­ел­но да ја за­тво­ри ни­ту пр­ва­та сед­ни­ца на пар­ла­мен­тот; таа све­че­на­та, по­све­те­на на ве­ри­фи­ка­ци­ја на ман­да­ти­те, на из­бор на ко­ми­си­ја од ко­ја по­тоа за­ед­нич­ки ќе се из­бе­рат пре­тсе­да­тел и дру­ги со­бра­ни­ски функ­ци­о­не­ри. Не­ма за­пис­ник, не­ма те­ла, не­ма ни­што, но има спи­кер из­бран „во по­друм“, кој единс­тве­но прин­ци­пи­ел­но ги одра­бо­ти зна­ми­ња­та.

Прин­ци­пи­ел­но, отка­ко не­кој ќе нај­а­ви ре­де­фи­ни­ра­ње на др­жа­ва­та и на неј­зи­но де­ле­ње по чи­сто ет­нич­ка ос­но­ва, тој ќе мо­ра да би­де и нов ман­да­тар, па и са­мо ка­ко ман­да­тар ќе се­ди до пре­ми­е­ри­те на Ср­би­ја, Ко­со­во, Ал­ба­ни­ја и на БиХ на европ­ски­те ко­ми­си­ски ве­че­рин­ки, ка­де што ќе му ги тит­лу­ва­ат си­те до­се­гаш­ни из­ја­ви и дејс­тва што го за­па­ли­ја ре­ги­о­нот. За­тоа што тоа се но­ви­те де­мо­крат­ски­те пра­ви­ла на ста­ра­та прин­ци­пи­ел­на… Евро­па.

Прин­ци­пи­ел­но, Ма­ке­до­ни­ја ќе за­гу­би од За­ев, кој игра по прин­ци­пи­те на „ре­ал­по­ли­ти­ка“, од­нос­но дип­ло­ма­ти­ја и по­ли­ти­ка на при­ти­сок што не да­ва пет па­ри за окол­но­сти­те или фа­кти­те, за мо­рал­ни­те и етич­ки пре­ми­си, ту­ку ма­ки­ја­ве­ли­стич­ки на­сил­но ги тур­ка „по­ви­со­ки­те“ ин­те­ре­си. Се­чии ин­те­ре­си, са­мо не ма­ке­дон­ски.

Пишува: Наум Стоилковски за Република

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ е најдобар партнер на Албанците во Македонија кои сакаат заеднички да ја градиме оваа држава

Aleksandar-Nikoloski-Faktor

Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ гостуваше во емисијата „Фактор 24“ со Горазд Чомовски на ТВ 24 Вести. За време на интервјуто Чомовски третираше различни теми на кои не се задржа предолго и потемелно поради ограничувањето во време за разговорот со Николовски.

Новинарот во текот на интервјуто напати постави нејасни прашања кои беа на работ на нелогичноста и недокажаноста, како што е прашањето/констатацијата дека за време на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ училишта и улици биле двојазично именувани.

„Тоа е дел од овој мит кој што се создава, меѓу неколкуте митови кои што се создаваат за ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е обидот да се портретира ВМРО-ДПМНЕ како антиалбанска партија.“ вели Николовски и продолжува:

„ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против Албанците во Република Македонија, напротив доколку сакаат заеднички да ја градиме Македонија е нивни најдобар партнер. Но исто така ВМРО-ДПМНЕ нема никогаш да се согласи да работи на штета на Уставот и законите во Република Македонија и на штета на Македонците и другите етнички заедници во Република Македонија.“

АПЛАУЗИ ЗА ИВАНОВ: Македонскиот претседател во Москва пречекан со воодушевување (ВИДЕО)

Ivanov-precekan-so-aplauzi-vo-Moskva

Иванов беше пречекан во Москва со сите почести

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во Москва беше пречекан со сите почести.Тој пред пристигнувањето на средбата со Владимир Путин доживеа аллаузи и воодушевување од граѓаните кои беа собрани.

По средбата со Путин на која беше истакнато дека Русија одблиску ја следи состојбата во Македонија, и дека единствено решение за кризата е почитувањето на Уставот, законите и деморкатските принципи.

Путин: Следиме сè што се случува во Македонија, политичката ситуација да се развива согласно Уставот

Ivanov-Putin

Рускиот претседател изрази задоволство дека македонско-руските односи се унапредуваат и, како што рече, има позитивно движење во економската размена.

Со особено внимание следиме сè што се случува во вашата земја. Посакуваме политичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето искуство, вашето влијание и авторитет ќе придонесе за тоа, истакна претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска во Москва.

Ivanov-Putin-1

Тој изрази задоволство дека македонско-руските односи се унапредуваат и, како што рече, има позитивно движење во економската размена.

На почетокот на средбата Путин му ја честита наградата на претседателот Иванов што вчера му ја врачи Патријархот на Руската православна црква Кирил.

Македонскиот претседател изрази особено задоволство што токму на овој ден, кога се одбележува празникот Свети Кирил и Методиј  има средба со него.

Галијашевиќ: Намерата на Западот е од Македонија да се направи нова Босна и Херцеговина, поделена на кантони

Galijasevic-Golema-Albanija

Заканите за формирање на големи држави на Б алканот  мора да се сфатат многу сериозно. Најпогодена од намерата за создавање на „Голема Албанија“ во прв момент ќе биде Македонија, а потоа Црна Гора и југот на Србија.

Повиците за големи држави значат отворен судир на Балканот, вели за Телеграф.мк, Џевад Галијашевиќ, политички аналитичар од Босна и Херцеговина и експерт за тероризам.

Според него, сите случувања на Балканот, па и последните во Македонија, се добро смислени и се производ на Западот, кој ги има Албанците за најверен сојузник.

Што се однесува на Македонија, намерата е од земјата да се направи нова Босна и Херцеговина, поделена на кантони. Наивно е да се поверува дека Албанците сами ја туркаат оваа замисла. Најголема поддршка имаат од Германија, која се плаши од руското влијание на Балканот, кое станува сѐ поголемо. Албанците треба да бидат еден вид геополитичка брана – вели Галијашевиќ во разговор за Телеграф.мк.

Според него, сега не е погоден момент да се отвораат прашањата за големи држави, туку регионот треба да се сврти кон решавање на внатрешните работи.Тој е сигурен дека идеите за големи држави на Балканот не се замрени,но оти тоа е многу опасно.

Отворањето на албанското прашање ќе го отвори прашањето на Србите, Хрватите, Бошњаците, а тоа којзнае каде ќе води – додава Галијашевиќ.