ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС работи со манипулации, создавање на хаос и демонстрирање на бандитизам кој станува нивна главна одлука

VMRO-DPMNE-kamen

Заев со амнестија ги лаже затворениците и ги злоупотребува во предизборни цели. Мавтањето со предлог закон за амнестија кон прекршителите на законот, сторители на кривични дела не е ништо друго туку изборна корупција и кохетирање со затворениците пред избори, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Преку случајот на ослободувањето на Бајруш Сејдиу и Агим Красниќи се покажа дека кога сака СДС и Заев не им е потребна амнестија за ослободување туку тоа се прави преку кршење и злоупотреба на законот. Зоран Заев е нечесен кон луѓето кои се по затворите. Тој сака да ги искористи како гласачка машинерија, а во реалноста тој ќе ги измами и оваа категорија на граѓани. Владата на СДС работи со манипулации, создавање на хаос и демонстрирање на бандитизам кој станува нивна главна одлука, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму посочуваат дека ова граѓаните ќе го казнат СДСМ на 15 октомври.

ВМРО-ДПМНЕ: Шекеринска и СДС наместо да се занимаваат со шпекулации, да го слушнат гласот на граѓаните и во најкус рок да овозможат одржување на избори

VMRO-DPMNE-Soopstenie

Радмила Шекеринска е политичар кој македонската јавноста го знае по една од најголемите измами во историјата на демократска Македонија – „Бонбона бизнисот“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавите на Радмила Шекеринска во емисијата „Само вистина“ на Канал 5.

Шекеринска е политичарот кој е најредовно казнуван од страна на македонските граѓани на избори.

Шекеринска е политичар со најголем изборен пораз во македонската историја.

Шекеринска е политичар без образ, кој не испушта прилика за нова лага и манипулација.

Лага се инсинуациите на Шекеринска дека ВМРО-ДПМНЕ пратил и платил било кого од граѓаните кои протестираа и влегоа во Собранието на 27-ми април, кои СДС ги разгневи и испровоцира со своето антидржавно и антинационално делување.

Шекеринска најгрубо лаже и ги манипулира граѓаните, обидувајќи се да создаде слика во јавноста дека ВМРО-ДПМНЕ на било кој начин учествувал во организирање на протестите од 27-ми април.

Шекеринска наместо да лаже кај ќе стигне, треба да се погрижи да ги објасни на јавноста изјавите на Зијадин Села, човекот од кого зависи идната  влада на СДС, кој тврди дека не се откажал од Тиранската Платформа, која ја загрозува унитарноста на државата.

Шекеринска и СДС наместо да се занимаваат со шпекулации и замајување на јавноста треба да го слушнат гласот на граѓаните и во најкус можен рок да овозможат одржување на локални избори, кои се редовни и неопходни, а со нив и парламентарни.

Милошоски: СДСМ најавува манипулативни „реформи“ во образованието

Mancevski-plata-obrazovanie-lagi

Пратеникот Антонио Милошоски на социјалната мрежа Фејсбук пишува дека уште неформирана влада, а СДСМ без образ ги најавува манипулативните „реформи” во образованието.

Според изјавата на Манчевски од СДСМ, објавена од Милошоски, СДСМ драстично ќе ги зголемеле платите во образование кои, според Манчески, изнесувале 12-14.000 денари.

Имено, во 2006 година платите во образованието изнесуваат 17.000 денари, а во 2016 година 22.300 денари.

Илиоски: Земјоделците знаат дека единствено ВМРО-ДПМНЕ се грижи за нив, на Заев и СДС никогаш не им биле важни

Ilioski

На Заев и СДС никогаш не им биле важни земјоделците, па ни сега. Заев и криминогеното раководство на СДС ја одбраа тиранската платформа како надеж дека ќе формираат влада и ќе се спасат од кривична одговорност, наместо да се одлучат за почитување на волјата на народот и деблокирање на државата со одржување нови избори, изјави на денешната прес-конференција Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

 Според Илиоски, на Заев му била поважна тиранската платформа.

– Да не му беше поважна тиранската платформа на Зоран Заев заедно со новите парламентарни ќе се одржеа на 7 или најдоцна до 14 мај. На овој начин, граѓаните директно ќе кажеа што мислат за редефинирањето на државата и тиранската платформа, а Македонија ќе излезеше од кризата во којашто СДС ја држи – додаде тој.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ смета дека земјоделците знаат дека единствено ВМРО-ДПМНЕ се грижи за нив и за подобрување на нивниот стандард.

– За разлика од СДС кој за време на нивното владеење имаше издвоено нула евра за субвенции, за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ како субвенции на земјоделците им се доделени преку една милијарда евра. Земјоделците знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе стори сѐ за да ја надмине деструктивноста на СДС и да се валоризира соодветно нивниот труд, односно да ги добијат заслужените субвенции. Пари во буџетот за субвенции има. Истите се програмирани и треба да бидат исплатени во законски предвидениот рок – рече Илиоски.

Според него, СДС и аболираниот криминалец Зоран Заев се обидуваат на мала врата да ја протуркаат тиранската платформа.

– Затоа со недели ја релативизираат, а преку своите партиски експерти и медиуми го навредуваат народот и ја потценуваат неговата интелегенција. Народот јасно ја виде намерата на СДС да се добере до власт по секоја цена, по цена на распродажба на државните и националните интереси, по цена на коалиција со ликови кои не признаваат знаме, химна и име на државата, по цена да ги премолчуваат негаторските изјави упатени кон сопствениот народ.

Сега кога народот ја виде намерата на аболицираниот криминалец Зоран Заев, овој се обидува на секој начин да избега од соочување. Заев одбива упорно било какво решение кое води кон излез од кризата, се обидува да ја блокира државата и бега од избори. Кризата која аболицираниот криминалец Зоран Заев ја направи за сопствен спас, сака да ја искористи за да ги турка државата и народот  во дополнително неизвесен период.

Нема да може да избега од соочување со народот, исто како што нема да избега од одговорноста за криминалот во кој тој и неговите пајташи од раководството на СДС се до гуша заглавени.

Затоа народот е на нозе!

Затоа Македонија се буди! – заврши Илиоски.

НАСИЛНИКОТ СТАНА ЖРТВА: Медиумите на Сорос цел ден пласираа лаги за пратеникот-насилник, Максим Димитриевски од СДСМ

Lazni-vesti-za-Maksim-SDSM

Во кумановскиот ресторан „Гарден Палас“, вчера рано утрото во 01.00 часот по полноќ, пратеникот на СДСМ, Максим Димитриевски, предизвикал тепачка при што физички нападнал момче на возраст од 23 години нанесувајќи му телесни повреди. Ваквиот насилнички чин на функционерот на СДСМ се обидоа да го затскријат и спинуваат медиумите под контрола на СДСМ/Сорос, кои од Димитриевски од насилник сакаа да направат жртва.

Лажните вести од медиумите на Сорос беа пласирани во текот на целиот ден, па така се редеа разно разни наслови: „Димитриевски нападнат од полицајци во цивилка“, „Пратеникот Димитриевски нападнат од полицајци во кафеана“, па дури и го прогласија насилникот Димитриевски за иден министер за одбрана „Цивилни полицајци (ќосиња) го нападнаа идниот Министер за Одбрана Максим Димитриевски“ и слични.

dimitrievski 1

dimitrievski 2

dimitrievski 3

dimitrievski 4Idniot-minister-za-Odbrana

Медиумите под контрола на СДСМ, а финансирани од Сорос, секогаш кога треба јавноста да се изманипулира за одредена вистина во хор ги објавуваат своите манипулации, така беше и сега.

Ваквите лажни вести и дезинформации беа демантирани од МВР, а во дневниот билтен на Министерството јасно пишува како се одвивал настанот.

„В.А. физички бил нападнат од страна на лицето М.Д. од Куманово, кој во два наврати му удрил тупаници во пределот на  лицето при што му нанел видливи повреди. Полициските службеници од СВР Куманово излегле на местото на настанот и констатирале дека оштетениот со своите пријатели бил гостин во ресторанот и на музиката им порачал одредена песна, но по кратко време кога музиката престанала, истиот се упатил кон оркестарот за да праша зошто запреле, и му се приближило лицето М.Д. кој исто така бил на семејна прослава, и во присуство на повеќе гости го удрил во пределот на лицето два пати со што му нанел телесни повреди. При превземање на потребните мерки и активности обезбедени се лица сведоци кои биле присутни за време на настанот кои го потврдуваат истиот. Пријавениот настан е расчистен и против сторителот М.Д. ќе биде поднесен соодветен поднесок.“, стои во билтенот на МВР.

Ваквите испади на хистерија и вандализам на функционери на СДСМ доаѓаат по големото противење на народот тие насила да формираат Влада врз база на Тиранската Платформа и спротивно на Уставот.

Вчера медиумите излегоа и со фотографии од тепаното момче, на кои се гледаат повредите во пределот на долниот дел од главата.

Maksim-SDSM-pretepal-momce-2 Maksim-SDSM-pretepal-momce-1

Нападнатиот имаше и изјава пред камерите на регионалната телевизија во Куманово.

-До инцидентот дојде кога музичарот дојде кај нас да свири, си порачавме македонска песна. Тогаш дојде Максим, се приближи на нашата маса. Културно му кажавме дека не сакаме да биде со нас тука. Тој си отиде, го викна музичарот и ни ја изгаси музиката. Потоа отидов да прашам зошто го сторил тоа? Тој почна да не навредува, да не пцуе и го прашав зошто прави така? Се заврти кон мене, ми удри два бокса и потоа викнавме полиција, тврди нападнатото момче.

Зоран Заев и СДСМ не смеат веќе да бегаат и да се кријат со празни флоскули и манипулации од народот

VMRO-SDSM

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ во врска со прес конференцијата на Орце Ѓорѓиевски

Аболицираниот криминалец Зоран Заев и СДСМ не смеат веќе да бегаат и да се кријат со празни флоскули и манипулации од народот.

Граѓаните очекуваат Зоран Заев и СДСМ јасно да ја отфрлат Платформата од Тирана и да се обврзат дека нема да ги реализираат елементите од неа.

Доколку СДСМ го стори тоа, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за идната Влада која што би ја формирал и предводел Зоран Заев.

Доколку СДСМ смета дека Тиранската Платформа е позитивна за иднината на Македонија и треба да се дебатира околу нејзините елементи, го повикуваме истата да ја стави на најшироката дебата, односно да поддржи распишување на предвремени парламентарни избори заедно со локалните.

Делев: Интернет пропагандата на СДСМ и Сорос достигна нови нивоа на грубо лажење и евтини манипулации

Hristijan-Delev-pres-VMRO

Деновиве интернет пропагандата на СДСМ и Сорос достигна нови нивоа на грубо лажење и евтини манипулации, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Христијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ.

Видео записот кој го шират на големо порталите на СДСМ и Сорос, ниту е од Македонија, ниту во него има барем еден точен факт.

На видеото со груба манипулација се изнесени многу лаги кои имаат за цел да ги плашат граѓаните на Гевгелија во функција на предизборната кампања на СДСМ за локалните избори.

Прво, Владата на Република Македонија нема издадено никаква концесија за експлоатација на Кожув. Не постои, ниту се планира рудник за злато на оваа локација.

Единствено е издадена концесија за детални геолошки истражувања за алувијално површинско злато, која сама по себе не предвидува ни приближно ископи од ваков или сличен карактер, како што грубо се лаже во ова пропагандно видео во кое се употребени снимки од Бразил, Папуа Нова Гвинеја и Казакстан.

Геолошките испитувања за кои има дозвола концесионерот на Кожув се научен труд, се изведуваат површински, не предвидува никаква сеча на дрва или употреба на било какви хемиски методи, не се создава прашина, ниту пак има јаловина. Во ваквите површински истражувања не се употребува никаков експлозив, како што е претставено во овој видео клип кој што можете да го видите.

На Кожув нема ниту едно исечено дрво. Граѓаните на Гевгелија треба да бидат спокојни и да не дозволуваат да бидат манипулирани со вакви лажни вести, какви што сме навикнати да гледаме од опозицијата и нивните медиумски експоненти.

Почитувани,

Сведоци сме на организиран атак врз најголемите успеси на Владата на ВМРО-ДПМНЕ: странските инвестиции, минералните суровини и комплетните реформи во државата.

Почитувани опозиционери, не бркајте ги странските инвеститори. Вашиот План за живот нуди враќање на олигарсите во Македонија. Програмата „Реално“ е вистинската програма која нуди прогрес, инвестиции и решенија. Токму затоа речиси половина милион Македонци масовно и мнозински по 10-ти пат по ред гласаа за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија, десетти пат по ред.

Србов: Паничен обид на соросовите НВО да го затскријат незаконското, пристрасно и партиско работење

srbov-objasnuva

Реакцијата и заканата упатена кон движењето „Стоп операција Сорос“, и нејзините активисти, од страна на невладините организации кои се финансирани од Сорос, која се должи на наводни клевети за нивната поврзаност со политичката партија СДСМ, е само паничен обид да се затскрие нивното незконско, пристрасно и партиско работење, вели аналитичарот Никола Србов од Движењето „Стоп Операција Сорос“.

Србов вели дека на прес конференција, одржана на 8 мај 2015 година, од страна на Стево Пендаровски како офцијално претставник на СДСМ, беше објавено дека СДСМ со 70 невладини организации, помеѓу кои се наоѓаат сите невладини организации кои беа посочени од страна на С.О.С. за нивна поврзаност со СДСМ, влегува во коалиција под името „Граѓаните за Македонија“.

Во коалицијата „Граѓаните за Македонија“ влегуваат, СДСМ и невладините организации: Млади европски федералисти (ЏЕФ Македонија), Центар за одржлив развој на заедницата – Дебар, Здружение за развој и активизам „Аква“ – Струга, Здружение за локален развој „Акција Плус” – Ресен, Младински културен центар – Битола, Центар за стратегии и развој „Пактис” – Прилеп, Здружение за ширење на демократија и демократски принципи, човечки права и слободни „ПРОЕКТ-ЕУ” – Кавадарци, Организација на жени од Струмица – Струмица, Патокази – Гевгелија, Визио – Кичево, Регионален центар за одржлив развој – Кратово, Гласно – Штип, Фокус – Велес, КХАМ – Делчево, Фондација Отворено општество – Македонија, Фондација Метаморфозис, Македонски центар за европски образование, НВО Инфоцентар, Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија, Центар за современи уметности и Младински образовен форум.

-За најавениот протест на СДСМ заедно со невладините на Сорос кој се одржа на 17 мај 2015 година, Марјан Забрчанец од Младински образовен форум изјави „Нашата заедничка акција која ќе започне со масовен гласен и ненасилен граѓански протест ќе започне на 17 мај 2015 година, пред Владата на РМ и ќе трае до дефинитивниот пад на власта“. *Објавено на 14 мај 2015 година на веб порталот „Плусинфо“. Истите овие граѓански организации кои се финансираат од Сорос, а се закануваат на секој кој ќе постави јавно прашање за нивното работење, учествуваа и во т.н. „Камп на слободата“ организиран од страна на СДСМ пред Владата на Република Македонија, вели Србов.

fokus
Тој додава дека истите овие граѓански организации кои се финансираат од Сорос заедно со СДСМ, ја организираа т.н. „шарена револуција“ на која беа физички напаѓани и тепани припадниците на МВР и беа нанесени огромни финансиски штети на даночните обврзници на Република Македонија.
reporter

-На овие протести го гледавме раководството на СДСМ предводено од Заев како маваат со боја по јавни објекти, мостови и споменици. За ова пристрасно и партиско работење на невладините кои се финансираат од Сорос, да биде уште поизразено, во предизборниот период во 2016 година, платформата на „Граѓаните за Македонија“ се преименува во „Ние одлучуваме“ – акција преку која невладините организации финансирани од Сорос јавно спроведуваа политичка кампања посочувајќи им на граѓаните за која политичка партија да гласаат, попрецизно, да гласаат за СДСМ, смета Србов.

Тој прашува дали е ова вистински граѓански активизам и граѓанско општество за кое зборуваат невладините организации финансирани од Сорос? Дали на овој начин, капацитетите, инфраструктурата и финансиите на невладините организации на Сорос беа ставени на располагање на СДСМ? и Дали на овој начин била незаконски финансирана кампањата на СДСМ со огромни суми парични средства кои се влевале од надвор?

Георгиевски: Членот 90 од Уставот е оставен свесно од СДСМ заради манипулации

Ljubcho-Georgievski

СДСМ ја започнаа играта околу доделувањето на мандатите и немаат кому да му бидат лути, изјави политичарот Љубчо Георгиевски.

-Факт е дека членот 90 е недоречен и поставен со почеток, но без крај. Сепак, СДСМ нема кому да му се лути лути, со оглед на тоа што членот е оставен ваков од СДСМ свесно, за да може Киро Глигоров да манипулра како и во 1990-та година. Оваа недореченост е нивно дело, за жал тие и со праксата и со конкретното дело немаат на кого да се лутат, зашто практично го жнеат она што го сееле- истакна Георгиевски.

Поранешниот премиер гостуваше во „Аргументи“ на ТВ НОВА, на тема „Мандаторна пракса во плурална Македонија“.

СОРОСОИДИТЕ ЛАЖАТ: Трудовата инспекција е раководена од кадар на ДУИ – била и кај Чадиев, не само кај Арифи и Меџити

Arifi-Medziti-Sorsoidite-lazat

Дотолку повеќе лагите и манипулациите од соросовите медиуми излегуваат на виделина за што сведочи и фактот што токму Трудовиот инспекторат е раководен од кадарот на ДУИ, Алајдин Авзиу, а не од кадар на ВМРО-ДПМНЕ.

Соросовите опозициски медиуми кои важат за блиски до СДСМ излегоа со информација дека трудова инспекција влегла на проверки во општината Тетово, која е под водство на градоначалникот од ДУИ, Теута Арифи и тоа го опишуваат манипулирајќи како еден вид на реваншизам поради непостигнувањето на договор за Влада со ВМРО-ДПМНЕ.

Inspekcija-Arifi-Medziti

Но, вистината е далеку од оваа обликувана лага. Имено, дознаваме дека се работи за редовно работење на трудовиот инспекторат и дека исти такви проверки се водат паралелно и во повеќе други општини каде градоначалници се од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Според информациите, се работело за редовно работење на службите, а една од општините каде е извршена контрола е општината Велес, каде градоначалник е Славчо Чадиев од ВМРО-ДПМНЕ. За таквата проверка ниту беше крената фама, ниту пак се доведе во политичка конотација.

Дотолку повеќе лагите и манипулациите од соросовите медиуми излегуваат на виделина за што сведочи и фактот што токму трудовиот инспекторат е раководен од кадар на ДУИ, Алајдин Авзиу, а не од кадар на ВМРО-ДПМНЕ.

Се работи за очигледна тенденција за отворено манипулирање какво досега е видено на многу пати.