МИТЕ „БРИЛИЈАНТ“ ПРОДОЛЖУВА СО МАНИПУЛАЦИИТЕ НА ЈАВНОСТА

brilijant-stip

Изјавата на Мите Николов, сопственикот на компанијата Брилијант, која ја даде минатата седмица за дневниот весник Вечер, сепак излезе дека е лажна.

Порталот Журнал, разговараше со еден од бившите вработени во оваа фирма, кој сакаше да остане анонимен, ги потврди нашите сомневања:

„За жал оваа изјава на нашиот директор е целосно невистинита, заради тоа што во овој момент во Брилијант работат само еден лаборант, еден инженер, пет работници и тројца магационери, кои имаат должност да го полнат и пакуваат српскиот рафиниран и неквалитетен зејтин. „Брилијант“ многу оддамна не произведува масло за јадење.“

Во обид да ги плати долговите кон банките и да спаси дел од луксузните возила, куќи, вили и јахти, неговата втора компанија „Трансоил МН“, која врши транспорт на дериватите на една нафтена компанија од Бугарија за Македонија, е префрлена на неговиот близок пријател Павел, сопственик на компанијата „Белблутранс“ од Бугарија, надевајќи се дека на тој начин ќе го добие тендерот на истата нафтена компанија за 2017 година.

Како што споменавме и во нашите претходни текстови, очигледно е дека причината не е цената на суровината за производството на маслото, туку финансискиот крах на Мите Николов и следствено на тоа, беше приморан да ги продаде осумте бензиски пумпи и терминалот во Штип, кои исто така беа негова сопственост.

Од неофицијални извори дознаваме дека ќе ја напушти и куќата на Водно, во која наскоро се очекува да биде сместена една од амбасадите.

„Домаќинското работење“ на менаџерскиот тим на „Брилијант“ и холивудскиот живот на семејството Николови е причината за ваквиот финансиски крах. За жал, на грбот на над 80 семејства кои останаа без никакви приходи, менаџерскиот тим, заедно со Мите Николов и неговото семејство, сеуште се водат како вработени и земаат енормно високи плати.

Поталот Журнал, апелира до надлежните институции во Република Македонија да ги заштити правата на овие веќе бивши вработени и да преземе мерки за расветлување на случајот со увозот на неквалитетното масло, кој неодамна го откри порталот.

ССМ: Четирите „наводни“ синдикалисти имаат за цел преземање и уништување на ССМ

ssm

Четирите грански синдикати СИЕР, УПОЗ, АГРО Синдикатот и СУТКОЗ, кои на седница на Советот на ССМ одржана на 28.12.2016 год. беа едногласно исклучени од ССМ, не избираат средства како да се пресметаат со нивите довчерашни колеги, а воедно да направат и преземање на Синдикатот, мотивирано од нивни лични цели, се вели во соопштението на ССМ.

Во продолжение го пренесуваме целиот текст интегрално:

Дека не се избираат средства и методи за остварување на оваа цел говори и тоа што во претходните денови пуштаат во јавноста неточни информации, фабрикувани и конструирани изјави, лажни обвинувања и полувистини кои имаат за цел да создадат погрешна слика за тоа што се случува во ССМ, а со цел манипулирање со јавноста.

Некои од тие информации беше лажното информирање дека наводно губење на спор на претседателот на СРСВМ и секретар на ССМ, што не е воопшто точно, како и тоа дека секретарот на ССМ бил разрешен, а него го избра едногласно Советот на ССМ согласно Статутот и нема друга одлука за разрешување.

Сето ова кулминира со наводни физички пресметки помеѓу претседателот на ССМ и некои претставник од веќе исклучените гранки синдикати што претставува невистина и манипулација со јавноста.

Се прашуваме на што се сè спремни овие „наводни“ синдикалисти во нивните (или туѓи) намери за преземање и уништување на ССМ.

Со оглед на тоа што тие повеќе не се дел од нашата синдикална заедница – ССМ во иднина нема намера повеќе да се занимава со нив и нивните лаги и интриги, а им порачуваме да се зафат со работа во поглед на заштита на работниците кои ги претставуваат, а кои и онака во последниве месеци драстично им заминуваат како нивни членови.

Стравот на СДСМ на површина, немоќни манипулираат и се закануваат со протести

plusinfo-gruevski-ahmeti

„Плусинфо“, кој е гласило на СДСМ, го изнесува на површина стравот на СДСМ, кој е поразителен за раководството на оваа партија. Откако ги изгубија изборите на легални, слободни и фер избори, сега сакаат да ја поништат волјата и она што го сооштува, практично, партиското гласило на СДСМ, е дека не смее да има влада без СДСМ и доколку се формира се закануваат со насилство и со протести.

Типична манипулација со цел дефокусирање од вистинската тема за понесување на одговорност за поразот на изборите од страна на Заев и негова оставка, која се погласно се бара во редовите на партијата.

НВО организации финансирани од СДСМ и Сорос ја подгреваат атмосферата во Теарце

civil-potkup

Засега не е познато дали против пријавителот ќе биде поднесена кривична пријава за лажно пријавување на кривично дело. Јосифоски вели дека за сите понатамошни активности ќе постапуваат согласно насоките од надлежниот јавен обвинител.

Невладини организации финансирани од Соросовата фондација во земјава ја подгреваат атмосферата во Теарце во пресрет на прегласувањето кое ќе се одржи утре.

НВО „Цивил“ блиска до СДСМ и финансирана од Сорос, вечерва објави дека биле уапсени две лица во Теарце поради поткуп на гласачи, но според официјалните информации од полицијата, станува збор за лажно пријавување.

Портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски потврди дека во пријавата нема кривични елементи на ова кривично дело.

-Околу 18 часот лице од Теарце во СВР Тетово пријавило поткуп пред изборите по што од страна на Секторот веднаш е реагирано и се преземени сите мерки. Непосредно е разговарано со пријавителот на случајот и во консултации и координација во Јавното Обвинителство во Тетово е утврдено дека нема елементи на кривично дело во пријавата, вели Јосифоски за Курир.

Засега не е познато дали против пријавителот ќе биде поднесена кривична пријава за лажно пријавување на кривично дело. Јосифоски вели дека за сите понатамошни активности ќе постапуваат согласно насоките од надлежниот јавен обвинител.

Поради манипулациите со ДИК за поништување на волјата на народот: СДСМ се плаши дека ќе и се случи народ

izbori-glasanje

Соочени со десеттиот изборен пораз по ред, ескалира нервозата кај СДСМ. Партијата е во безизлезна ситуација па панично реагира и манипулира дека наводно се правело притисок врз администрацијата да протестира

На опозициските портали осамна текст каде СДСМ апелира ВМРО-ДПМНЕ да не ја злоупотребува администрацијата за вршење притисок врз ДИК. Но, целата јавност знае дека ова е само уште една манипулација на социјалдемократите, бидејќи СДСМ се плаши да не и се случи народ поради манипулациите кои ги прави во ДИК.

Од ВМРО-ДПМНЕ пак, вчера истакнаа дека внимателно и одблиску, со крајна сериозност и загриженост ја следат работата на Државната изборна комисија и најновото одложување на одлучувањето по апсурдните приговори од страна на СДСМ и БЕСА.

-ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш апелира ДИК да не подлегнува под никакви притисоци и да не влегува во ничии сценарија за постизборен инженеринг со кој би се оспорила волјата на 455 000 македонски граѓани со чии гласови ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеник, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Државната изборна комисија има една единствена обврска, а тоа е да ја верификува волјата и одлуката на мнозинството граѓани и не смее да подлегнува на притисоците од страна на сценаристите кои сакаат да спроведат постизборен инженеринг. Во спротивно ќе има излевање на гневот на мнозинството Македонци, бидејќи граѓаните нема да дозволат некој да им ја украде изборната волја.

Додовска: Заев докажа дека не е принципиелен политичар и не игра фер

ivanka-dodovska-tv-nova

Сите добро знаеме како започна приказната со 200.000 фантомски гласачи, излезе на виделина и се виде манипулацијата. Многу е лесно да фрлите прав и да кажете нешто што не е така. Зоран Заев докажа дека не е принципиелен политичар и не игра фер, мора да постои некаков стандард, смета универзитетската професорка Иванка Додовска во гостувањето на Отворено студио на ТВ Нова.

Таа додаде дека сите гестови на лидерот на опозицијата го докажуваат тоа.

-Се обидував да најдам нешто позитивно во неговите чекори и да бидам објективна, меѓутоа сите гестови покажуваат нешто сосема спротивно. Нема конзистенност во ставовите. Неговиот политички профил е комплетно промашен, не е партнер со кој можете да седнете и да се договорите, рече Додовска.

Колумна на Ирена Радовановиќ: „Тешкото“ на сдсмовски начин!

irena-radovanovic-teskoto

МАНИПУЛАЦИИ И ЛАГИ

„Ќе паѓаат рејтинзи и на владејачки партии и на политичари. И ќе гинат политичари и ќе заминуваат од политиката. Гинеа нашите татковци и дедовци за оваа Македонија. Ништо нема трагично ако загинат и политичари“. Ова се зборовите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кажани во едно негово интервју деновиве.

Kако да се разбере ова? Дали да се разбере како закана до неговиот ривал Никола Груевски или, пак, ова е само уште една во низата негови „мудри“ мисла?

И не е јасно за кои татковци и дедовци мислеше. Дали за оние што се бореа за Македонија да биде самостојна и суверена држава или за оние другите кои гинеа за Македонија, ама гинеа затоа што не ја сакаа цела, туку поделена меѓу соседите. Во согласност со неговото дејствување, по с` изгледа на ум ги имаше вторите – предавниците кои во минатото се бореле за туѓи интереси. Ако порано имало просрпски, пробугарски и прогрчки сили, денес во Македонија се родија нови, авангардни проалбански „патриоти“.

А зошто некој би гинел во оваа држава? За да седне Заев на премиерската фотелја? Затоа не треба ниту нечиј мал прст да биде повреден, не па животи да се даваат за него. За Заев не се гине. Но, кога е во прашање државата Македонија, има многу такви синови што секогаш кога ќе затреба се наоѓаат на браникот на татковината. Такви херои неодамна загинаа во полициската акција против терористите во кумановската Дива Населба. Осуммина од припадниците на безбедносните сили ги положија животите за ова парче земја.

Многу тешка задача имаа нашите полицајци во периодот кога се случи „Дива Населба“. Не знаеја од што попрво да н` бранат и да се бранат – дали од терористи, дали од мигранти или од „шарените револуционери“. Секој ден протести пред Собрание, па дури и на денот кога се случи убиството на осумтемина полицајци. Од опозициските редови стигнуваа пораки дека требало сите да загинат. Заев отиде да прави „самослик“ со Албанци на местото каде што загинаа  Жарко Kузмановски, Сашо Самоиловски, Ненад Серафимовски, Исамедин Османи, Горан Илиевски, Бобан Ивановиќ, Љубиша Арангеловиќ и Горан Стојменовиќ. Во тој период преку косовска телевизија ни порача дека името треба да ја отсликува мултикултурата, како и дека треба да се воведе двојазичност во државата. Малку сомнително беше што човекот, кој, нели, е заинтересиран само власта да си замине, со ништо предизвикан, на маса стави предлози што ~ одат на штета на државата. И тогаш се поставуваше прашањето дали предлозите не се дел од „подарокот“ подготвен за нас? Денес гледаме дека било така.

Промовирањето на двојазичноста веднаш по кумановските настани стана адут со кој Заев игра на овие избори за да ги добие албанските гласови. Зошто Заев даде ваква изјава за косовска телевизија? Зошто ја промовира двојазичноста на телевизија која доаѓа од Kосово, од државата од која беа и терористите? Дали уште тогаш имаше некаков пазар со некои Албанци? Малку сомнително, зарем не?

И замислете осумтемина полицајци се најдоа во „Тешкото“ на Заев. А токму од СДСМ такво загинување им посакуваа и на нивни живи колеги со зборовите „да ви се случи Kуманово“.

Во „Тешкото“ се најде уште една безобразна манипулација на Заев – случајот „Монструм“. Три години по немилиот настан, лидерот на опозицијата најави дека ќе објави снимки во кои се говори за тој случај. Влезен во својот филм „власт по секоја цена“, тој почна да чепка во раните на родителите што го загубиле најдрагоценото. Го слушаме повеќе од година дена како најавува дека има некакви разговори за тој случај. Повеќе од една година тактизира дека ќе објави разговори поврзани со „Монструм“. Може само да претпоставиме низ што минуваат семејствата на убиените кога некој постојано им вели „знам нешто, ама не ви кажувам сега“. Со други зборови, вашите деца треба да ми послужат во мојата цел да дојдам на власт и ќе кажам пред избори, а може и да не кажам. Неколку дена пред изборите повторно вели дека знае нешто. Што сака Заев да постигне што тврди дека осудените се невини, а притоа да не нуди конкретни докази? Дали сака да се кренат Албанците, па да избие меѓуетнички конфликт и изборите да се одложат? Се чини дека е веќе доцна за такво сценарио. Важно ја фрли јадицата па ако се улови некој глас плус, се улови.

И уште една манипулација се најде во сдсмовското „Тешкото“ – случајот со Никола Младенов. Тврдеа цело време дека власта го убила. Од бомбите не го слушнавме тоа. Но, тоа не ги спречува и натаму да мантраат со случајот иако не успеаја да докажат дека се во право.

И сите овие манипулации, придружени со распродавање на државни и национални интереси, ги прават за една цел – Заев да дојде на власт. Замислете ова го прават за човекот-гаф наместо да се срамат од него. Но, затоа, по сето ова, за мнозинството нема дилема дали да гласа за Македонија или за Заев.

Пишува: Ирена Радовановиќ за Дневник

ОЧАЈНИ ИЗЈАВИ ВО БИТКАТА ЗА ГЛАСОВИ: За Заев, „Монструм“ пак е фингиран и на 4 дена пред избори

zaev-albansko-zname

„Ветувам дека не можеме да бидеме земја ако не знаеме кој ги уби Никола Младенов, Мартин Нешковски и четирите деца кај Смилковското Езеро. Да биде откриена вистината за Дива Населба“. Ова се зборовите со кои лидерот на Социјалдемократскиот сојуз и предводник на коалицијата „За живот во Македонија“, Зоран Заев, се бори да биде заокружен неговиот број на 11 декември од бината во центарот на Охрид.

Kампањата се приближува кон крајот, но и рејтинзите и анкетите наметнуваат тензична ситуација во која, како што се покажа и неколку пати претходно последните две години, Заев ги користи немилите настани заканувајќи се дека ќе ја открие вистината. Тој ги повторуваше овие фрази за пржинските маратони со цел да се прифатат неговите услови и барања. Истото е и за време на бомбите. Граѓаните ја очекуваа големата вистина, но никогаш не ја слушнаа.

Зошто лидерот на СДСМ ги користи болните спомени на семејствата на загинатите млади момчиња за време на митинг во борбата за гласови? Зошто ги споменува имињата на други загинати во предизборна кампања? Ако ја знае вистината за сите три случаи, како што веќе повеќе од две години зборува, зошто не е на виделина? Зарем е политички коректно и човечки во ситуација кога има осудени и на доживотно, тој во борба за гласови да скандира дека с` е наместено, а притоа ништо не е докажано?

На сите овие прашања упатени до СДСМ вчера немаше одговор. Веројатно кампањата е поважна иако е бескрупулозна и навивачка до степен на разорување на душите на семејствата на загинатите.

Во ситуација кога постои специјално јавно обвинителство и шеф на клучно, во врска со овие случаи, Министерство за внатрешни работи од редовите на СДСМ, досега требаше барем да почне да се отвора Пандорината кутија за која Заев зборува. Но, цело време докази нема, а остануваат заканите и уцените за вистината што лебди некаде во воздухот и ги убива семејствата на настраданите.

Да не заборавиме дека за време на бомбите водачот на најголемата опозициска партија зборуваше дека невини луѓе лежат за масакрирањето на момчињата кај Смилковскто Езеро додека родителите и роднините го молеа и јавно да отвори процес, да каже што знае. Подоцна тој се премисли за повторно да почне да се заканува летото 2015 кога маратонските преговори за излез од кризата беа прогласени неуспешни. Тогаш дури и им испрати пораки на мобилните телефони на семејствата на момчињата дека ќе им испрати с` што поседуваат. Брзо потоа пак се премисли.

Сега разговорите од кои треба да произлезат наводните поинакви вистини се во рацете на СЈО, но од обвинителството нема најава дека клопчето ќе се одврзува.

По целиот период на закани, па премислувања, во ноември оваа година во едно телевизиско интервју Заев рече дека всушност не ги објавил материјалите оти станувало збор за полувистини, а не за вистини, кои ќе разгореле страсти и незадоволство, па затоа било подобро да ~ ги даде на обвинителката Kатица Јанева.

Во меѓувреме блиските на настраданите во очај чекаат иако не им е јасно што точно бидејќи човекот што тврди дека ја знае вистината тоа го злоупотребува среде изборна кампања, но продолжува да си ја чува за себе. Исто како и специјалното јавно обвинителство, така и Министерството за внатрешни работи.

Искра Kоровешовска

АНКЕТА: СДСМ ќе измисли сé и сешто како што ги измисли фантомските гласачи, но ќе бидат казнети на 11 декември

anketa-1-12

Граѓаните очекуваат се и сешто од СДСМ, манипулации, лаги, интриги како оние со фантомските гласачи. Разочарани велат дека ваквото однесување на СДСМ и Зоран Заев ќе биде казнето од народот на 11 декември.

ДИК го затвори и потврди избирачкиот список. Нема ни трага од фантомски гласачи, за кои СДСМ веќе две години обвинуваше и се служеше како Ас во рака за да на два пати ги одложи закажаните предвремени парламентарни избори. Бројките со кои манипулираа беа различни од 500 000 па се до 30-на илјади, но сите тие се покажаа како невистини.

Граѓаните се разочарани од ваквиот однос на СДСМ и велат дека намерно создаваат кризи и изговори како оние со фантомските гласачи за да го избегнат соочувањето со народот.

-Тие 500 000 фантоми беа вештачки направени од опозицијата по секоја цена да ја рушат власта. Се виде дека фантомите ги нема и нема ни да ги има, држава како држава си ја браниме чуваме и на 11 декември ќе ги стигне казната тие што манипулираа со народот. Штетата врз државата е многу голема, последици секако дека има, но луѓето се свесни а штетата мора да се надомести. Не познавам фантоми и до сега немало никакви проблеми, вели граѓанин на Битола.

-Нормално е дека ќе исчезнат тие 500 000 фантоми затоа што воопшто ги немаше, тие беа само измислени за да се пролонгираат изборите. Шетата врз државата е огромна , според мене се изгубени многу странски инвестиции кои би инвестирале, но сепак ги има. Сигурно на 11 декември ќе стигне казната затоа што народот гледа и слуша.

-Јас од СДСМ очекувам се и сешто. Се она што о кажуваат пред избори е чиста лага од нив апсолутно се може да биде измислено. Штетата е голема но и покрај тоа Владата успеа да издејствува добри работи.

– Мислам дека фантомите беа намерно користени за да се одложат изборите. Јас не познавам фантомски гласач. Да сигурно дека направи голема штета на државата оваа криза и ова ќе трае долго но прашање е на изборите кој ќе победи. Тоа што си го посеал тоа ќе никне и ако си се однесувал против државата значи дека ќе одговараш пред народот. Се знае: Македонија е една и крај.

-Мое мислење е дека поради не ажурирање на избирачкиот список и поради не водење на евиденција дошло до тоа да многу луѓе ги нема во избирачкиот список. Многу работи ги пропуштаат кај инвалидизираните лица, не знаат колку има ниту дали воопшто гласаат ни дали ќе ги посетат. Јас лично имам лице со инвалидитет дома и пред две години од СДСМ поминаа кај нас и им најавив дека дома имам па да дојдат за тој да може да си го исполни своето избирачко право. Но не го направија тоа. Прво одеа со 500 000 па на 300 и нешто, верувам дека тоа беше политичка игра. Многу игри се во оптек и таа игра е сигурно. Не само што и направи штета на Македонија, но не беа само во прашање фантомите, кој знае колку други работи се кријат зад тоа. Еве сега гледате дека и самиот лидер на СДСМ и неговите следбеници се судски прогонувани или има кривични пријави против нив или се сомневаат во нивната исправност, вели граѓанин на Скопје.

-Мислам дека многу работи се невистинити во сето тоа,  човек треба да биде многу упатен за да донесе некоја поправилна оценка. Овие последни две години е кулминација на криза и сигурно дека има негативни последици по сите општествени сфери а најмногу по обичниот човек, тие се жртви на сите превирања.

-Знам дека сето тоа е лага и политика на СДСМ. Јас 80 години гласам и никогаш сум немал проблем на моето гласачко место, вели велешанец.

-Секој го знае тоа и најмало дете знае, како може фантомите јас да дојдам овде, па таму да гласам…нели имам лична карта, бележен на прстот. Тоа се само измислени работи за да се најде нешто. Сум немал проблеми на гласачко место, никогаш никој не ме прашал за кого гласам.

-Точно е дека СДСМ ја наметна кризата со фантомите. Ќе ја добијат казната на овие избори. Никогаш јас сум немал проблем на моето гласачко место.

-Изјавите кои што го даваа самите функционери од СДСМ или ги надувуваа бројките или намалуваа во зависност од нивните потреби слушавме и 500 000 и 280 000. Мое мислење е дека сето тоа беше измислено само за да се направи оваа криза и да се втурне државата во неповрат. Секако дека ова не е добро за државата бидејќи знамеме дека од секаде трпиме притисоци не само од надвор туку и од внатре . наместо да се обединуваме ние се разединуваме, вели жител на Куманово.

-Јас сметам дека фанотмските гласачи не ни постоеле. Јас бев во таа комисија на терен, ние не најдовме ниту еден фантом сите луѓе кои што требаше да ги провериме ги проверивме и беа на своите домашни адреси дури некои беа револтриани и лути што се прогласнеи за фантоми а гласаат секој изборен циклус. Државата беше уназадена со овие нивни тврдења.

СЈО ВО ОТВОРЕНА КАМПАЊА ЗА СДСМ: Со лаги и манипулации го пере Заев за „Пучот“

ktica-fatime-lence-sjo

Власта самата себеси се прислушувала, а потоа снимките му ги предала на Зоран Заев за да ја уценува. Овој апсурд е заклучокот од последната циркуска претстава на СЈО, што се одржа во петокот, во пресрет на изборната кампања која започна вчера.

Постапувајќи по ист шаблон, СДСМ најавува случај – СЈО го презентира, Спацијалното јавно обвинителство по којзнае кој пат се стави во улога на политички ороз на СДСМ, овојпат за претстојните избори. Иако СДСМ и СЈО едвај се обидуваат во јавноста да создадат слика дека се одделени, не остана човек во државата кому не му е јасно дека СЈО е алатка на СДСМ, која треба да му го поправи очајниот рејтинг и колку – толку да ја ублажи недовербата на македонското гласачко тело. Единствен начин СЈО да ја реализира оваа цел и СДСМ да не доживее катастрофален резултат како никогаш досега, е да ги оцрни, девалвира и деградира функционерите на владејачката партија и самата партија,од една страна, и да се обиде да му ги испере гревовите на раководството на партијата.

На последната прес-конференција на СЈО, како што најави во Фокус и самиот Заев, обинителството отвори нова истрага посветена на прислушувањето, за да направи пресврт во случајот „Пуч“, односно пред изборите да го сврти вниманието ја јавноста од Заев на Груевски, за да не пропадне целиот концепт на СЈО, а со тоа Заев да го изгуби институциолизираното оружје без кое не може да го ублажи поразот.

zaev-za-fokus

- Јас очекувам дека СЈО во текот на ноември, ако не ја соопшти вистината за прислушувањето во судница, во рамки на судењето за „Пуч“, што е тешко веројатно затоа што судот го одложи процесот на неодредено со цел до избори Груевски да не се појави да сведочи, тогаш ќе објави отворање нова истрага, посветена токму на прислушувањето. Колку телефон биле ставени во системот за следење и како е изведена целата операција. И не само што очекувам детали за ова пред избори, туку знам дека ќе има цврсти докази, со име и презиме и со конкретни дејствија. Не исклучувам дека ќе има и сведоци, рече Заев во интервјуто за „Фокус“.

Понижувачки е што СЈО по којзнае кој пат покажува основно непознавање на правото, зашто, да потсетиме предистражните постапки се тајни и Зоран Заев или кој било друг, не смее да знае што работи Обвинителството, а уште помалку тоа да го најавува во интервјуа, како што вели „знам дека ќе има цврсти докази, со име и презиме и со конкретни дејствија“. Исто така, СЈО покажува ноторно непознавање правниот поредок на државата или пак намерно демонстрира недоветност, и што е безобразно – верува дека граѓаните не само што не го препознаваат тоа, туку и му веруваат.

biljana-vankovska„Ова звучи убаво, ама е дефинитивно НАЈНЕПРАВНИЧКАТА и најкомпромитирачка изјава на една обвинителка. Општеството не е и не смее да биде работа ниту на државата ниту на нејзините органи (па дури и да се специјални)! Патем не е ни прва, бидејќи секоја прес-конференција ја завршува со политичка порака и поука до политичарите. Но, ова е првпат, и тоа пред избори, да се упатува порака до „општеството“ кое демек треба да возврати, односно гласа на соодветен начин. Колку и да навива/ме, ова е недолично за правната професија“, ја коментира професорката Ванковска изјавата на обвинителката Фатиме Фетаи, која настапите на прес-конференциите ги завршува со испраќање политичка порака, што е во целосна спротивност на правните начела и правната етика.

СЈО работи паралелно со ЈО, но од страната на СДСМ, а доказ за тоа е и фактот дека од она што беше изнесено на прес-конференцијата на СЈО, случаите „Пуч“, што го отвори Јавното обвинителство на РМ, и „Таргет“ на СЈО кажуваат една иста работа – УБК прислушкувала нелегално. Снимките ги изнел вработен во УБК, му ги дал на надворешно лице и на крај тие завршиле кај Заев и Верушевски, кои ги искористија. Единствено постои дилемата дали лицето што снимало снимало по налог на Верушевски или на Мијалков, односно кој наредил да се внесуваат тие броеви во системот.

cvetin„Јас колку што сфатив, и случајот „Пуч“ и „Таргет“ кажуваат една те иста работа. УБК прислушкувала нелегално. Снимките ги изнел вработен во УБК (Костовски, кој веројатно и ги правел) и ги дал на надворешно лице (зеткото на Хари Костов, Ѓорѓи Лазаревски, чија жена работи во Сорос) и на крај тие завршиле кај Заев и Верушевски, кои ги искористија како што ги искористија. Единствено имаме дилема дали Костовски снимал по налог на Верушевски или на Мијалков, односно кој наредил да се внесуваат тие броеви во системот.

Според верзијата на Катица, треба да поверуваме дека Мијалков издал наредба сам себе да се снима, и треба да веруваме дека удбашки пацов како Верушевски бил до толку згрозен од оваа вмровска злоупотреба на УБК за политички цели што решил како Едвард Сноуден од наше маало да излезе во јавноста и да ги разоткрие злоупотребите на лошите вмровци. Дебела, дете на две години нема да ти поверува“, пишува на Фејсбук новинарот Цветин Чилиманов.

Отворањето на случајот „Таргет“ три дена пред почетокот на изборната кампања или 22 дена пред изборите, а во кој без докази, од ракав, осомничени се лица од власта, недвосмислено укажува на тоа дека СЈО нема капацитет за правна борба со наводниот криминал, за што е впрочем и формирано, и затоа се става во служба на политичките профитери кои водат битка за гола власт со партизирани кадри инсталирани во институциите цели 25 години.

Бизнисот со прислушуваните разговори Заев и Верушевски, па и квазиновинарот Зоран Божиновски и сите во „тајфата“ го издигнаа на нивно на корпоративно работење. Со прислушуваните разговори се одржува политичката криза, се уценуваат новинари, бизнисмени, се растураат животи, за нив се формира и СЈО, а вистинска истрага не се отвори.

tolovski

 Не ја саботира истрагата УБК , туку СЈО не си ја знае работата

Обвинители и истражители од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги проверуваат налозите за издадените наредби кои од 2008 до 2015 година ги спровеле техничарите од Петтата управа на МВР во однос на тоа кој телефонски броеви легално, а кои не, биле следени. За овие налози да се законски, УБК треба да поседува писмено одобрение од судија на претходна постапка или обвинител. Во спритивно, тој налог кој бил реализиран ќе се смета за нелегален, односно за незаконско прислушување. Исто така, истражителите и обвинителите на СЈО ги проверуваат и деловодните книги во кои се внесувале податоци за единствениот број на налозите за следење, што опфаќаат налозите, кога започнале и под кој број пристигнале во Одделот. Сакајќи да направи помпа и да испрати порака дека УБК не соработува и не само тоа – туку и крие податоци, СЈО преку медиумите на СДСМ испрати порака дека деловодната книга е многу важна, бидејќи не само што ќе открие број на законско-незаконски ПИ мерки, туку може да открие дали некој правел и физички малверзации, односно дали се менувани податоци, дали недостигаат страници и дали имало внесување на податоци од само еден ист ракопис во книгата. СЈО алудира на тоа дека не ги добило сите податци од УБК и дека Управата ја саботира истрагата.

katica-lence-ubk

Ова не е првпат СЈО да покаже основни непознавања на процесот на работа на Управата. Пред еден месец Јанева со помош на криминалците на Оливер Спасовски инсталирани во единицата Алфи се обиде да изврши упад во УБК за да ги земе сите прислушувани материјали од 2008 до 2015 година, притоа не водејќи сметка дека некои ПИМ се сѐ уште активни и дека со тоа може да ѝ нанесе директна штета на безбедноста на државата.

При експортирањето на системските записи за активирање и деактивирање на телефонските бореви за следење на комуникациите не постои техничка можност за иземање на телефонски бореви кои се опфатени во активни предмети и предмети опфатени со наредби издадени од Врховниот суд, па оттука се јавува значителна разлика во споредувањето на броевите кои се опфатени од одземените судски наредби и броевите кои се јавуваат како запис во системот за следење на комуникациите. Исто така, во судската наредба за одземање на судските наредби за следење на комуникациите не се земени предвид ситуациите на грешка и корекција, и човечка грешка, па затоа и тие не му се предадени на СЈО.

Притести против Заев за „Пуч“

Поради итност во постапувањето често следењето на комуникациите започнува со усна наредба во форма на службена белешка од јавен обвинител, односно судија на претходна постапка, што е регулирано во законот. Усниот налог треба да биде покриен со судска наредба во рок од 48 часа. Ако судот не издаде судска наредба како покритие на усната наредба, се деактивира таргетот, но во системот останува запис за креираниот таргет и за времето кога е деактивиран.

УБК не му ги доставила на СЈО овие службени белешки од причина што не биле наведени во судската наредба за одземање на судските наредби за следење на комуникациите.

Манипулирањето на СЈО со непознати факти има само една цел – да го наруши угледот на институцијата УБК кај народот, а со тоа да создаде сомнеж дека власта, сепак, сакајќи да се заштити од наводен криминал, нема интерес да соработува со СЈО и да се дознае вистината за прислушувањето. УБК не ги крие документите, а разликата меѓу бројот на телефонски броеви кои се опфатени со судските наредби со кои располага СЈО и бојот на телефонски броеви опфатени во системските запис од системот за следење на комуникациите до 31 декември 2015 се јавува зашто СЈО нема капацитет да обезбеди соодветна судска наредба за одземање службени белешки.

Ваквите полуинформации со кои СЈО организира спектакли во рангот на спектаклите на големите циркуси, ја доведуваат во заблуда и академнската јавност.

„Ја слушнав снимката од прес-конференцијата на СЈО. Ми се наметнувата неколку првични впечатоци: инстересно е кога на листата на жртвите (таргетите на незаконското прислушување) се наоѓаат рамо до рамо Борјан, Хари, Заев, Јордановска и Јанкуловска, Јанакиевски, итн. Точно е дека обвинителката некако повеќе се сеќаваше на имињата на оштетените од опозицискиот блок, и особено новинарите, а не и текнуваше за други политичари, бизнисмени или дури и претседателот Иванов. Второ, во делот на објаснувањето за делото за кое се товарат осомничените ми предизвика спонтана смеа она кога се вели „ги слушал снимените разговори“, бидејќи и Заев со месеци и месеци, заедно со неговите соработници слушаа и слушаа и правеа транскрипти, а сега знаеме дека меѓу тие луѓе кои побудуваа најмногу подбив и смеа некои всушност биле жртви (Јанкуловска, Ставревски на пример, чии – сега знаеме – приватни разговори беа објавувани како мезе за гладната јавност). Сега, се разбира, останува потешкиот дел од задачата: успешна истрага која ќе доведе до доволно докази за на суд да се изречат казни за сторителите. Од политички аспект, како и што врапчињата веќе очекуваа, оваа прес-конференција значи ветер во грбот на Заев. Прашање е колку ова сега ќе повлијае кај гласачите да гласаат за едни, односно да не гласаат за други. Мислам дека луѓето уште мнооооогу одамна одлучија за кого нема/ќе гласаат, така што ова и не е некое изненадување“, ја разобличува политичката фарса на СЈО-СДСМ професорката Ванковска. 

Сè додека СЈО издвојува некои звучни имиња, главно на новинари и опозициски политичари, не можеме да знаеме кој се` има право на оштетно побарување, вели таа.

Јас не знам дали мојот број, т.е. моите броеви се прислушувани. Не се сметам за нешто многу важна, ама знам дека со добар дел од новинарите сум разговарала на телефон за политички состојби (со Оливера еднаш муабетот траеше цел саат), знам дека колешките ми велеа „со тебе не може човек ни на телефон да се слушне, бидејќи сигурно те прислушуваат“, бев во кампања за собирање потписи, го формирав Професорскиот пленум… Ако СЈО не ја објави листата, како секој од нас ќе знае дали му е повредена приватноста или не“, додава.

Она што опозицискиот лидер го најави за сдсмовското гласило Фокус, Катица Јанева и СЈО го спроведоа на дело. Прес-конференцијата на СЈО дојде во моменти кога вниманието на јавноста требаше да се отргне одскандалозните и антимакедонски изјави на Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија, каде што зборува за редефинирање на Охридскиот рамковен договор, воведување на двојазичноста на цела територија и јавно обвинување дека “проблемот е во Македонија, а не во соседите.“

Со зборовите на Ванковска, нам не ни требаат ни аудио ни видеозаписи, туку обвинителство кое нема да прави спектакли, туку ќе подигнува обвиненија и ќе докажува вина. Успешно!