Миленко Неделковски ги објави деталите од неуспешниот обид на СДСМ и „Тиранците“ да направат државен удар

milenko-nedelkovski

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил ги објави деталите од вчерашниот обид на албанољупците СДСМ и нивните „Тирански партнери“ да направат државен удар.

Неговата објава ја објавуваме интегрално:

За ДЕТАЛИТЕ од денешната Собраниска седница. За деталите во врска со неуспешниот државне пуч:

Во текот на денот, околу пладне, во таборот на “Тиранците“ имало дилема дали да се оди со план “А“ или со план “Б“:И двата плана им имале свои добри и лоши страни.

Планот “Б“ бил да се соберат во салата “Борис Трајковски“ и таму да си одржат свое конститутивно собрание. Оние што се спротиставиле на овој план сметале дека во таа сала е незаконско донесување на било какво решение. Особено, формирање на ново Собрание и избирање на нов Претседател. Едноставно таа одлука не само што би била еднострана, ами и неуставна и незаконска бидејки е донесена на место кое нема такви ингеренции. Плус, сето тоа би било без присаство на јавноста со помош на Собранискиот канал.

Планот “А“ подразбирал акција, односно државен пуч во главната собраниска сала.
Околу 16.00 во Собранието дошле сите пратеници освен Мендух Тачи и Али Ахамети.

Пратениците од ВМРО навремено биле предупредени што ќе
се случува од своите колеги од СДС, од неколкумина кои се свесни за катастрофата што следи, но се преуплашени јавно да реагираат. Па со пораки на мобилни алертираат.

Околу 17.20 часот Петре Шилегов добил задача да ги преброи “своите“. Но, традиционално бил летва пијан, па не му одело. Се збунивал после 20-тиот пребројан. Така таа работа на пребројување ја презел Оливер Спасовски околу 17.30 часот. Требал да се осигура дека се над 65 души.

Планот под работен наслов “Предлогот на Фрчко“, односно тегнењето за уши на Трајко Вељановски, бил следен: На истекот од седницата, некаде околу 17.40 или 17.45 (седницата трае до 18.00) за дискусија да излезе Радмила Шекеринска. Да предложи прекин на дебата и избор на нов претседател на Собранието. Нормално, јасно било дека таа работа Вељановски нема да ја дозволел, но требало веднаш до Шекеринска на говорницата да застане Оливер Спасовски, и да го побара истото со гестикулирање, викање, навреди. Потоа да притрчаат за асистенција Горан Мисовски, Љупчо Николовски и неколкумина други, да ги турнат од фотеља на патос Вељановски, и како во “светлите“ примери на Јужно Корејскиот парламент да заседнат на столчето на Председавачот. Да биде таму веднаш ставен нивниот најстар пратеник и веднаш да се преминело на гласање на нов спикер. Во првиот налет тоа требал да биде Олиевр Спасовски, а за некоја недела ДУИ да седне на тоа место.

Целото сценарио било предвидено да трае 10-тина минути. Да го претрка народот што стои пред Собранието. Да нема можност за било каква акција. За време на куражењето на своите пратеници денеска на “Тиранците“ им било кажувано дека пред Собрание нема повеќе од 600-700 луѓе.

Но, благодарејки на неколку свесни пратеници од СДС, ова сценарио е разбрано на време. За збор од ВМРО се јавуваат повеќемина. Излегуваат, и како премината преку Сахара пијат вода па и дебатираат (Трајко Вељановски му вели на Влатко Ѓорчев: “Додека пиете вода ви тече времето“! Овој одговара: “Нека тече“.). И семафорот означува 18.00 часот, па судијата означи крај на денешниот натпревар.

Утре има нов.

Во овие моменти во Собранието на Републка Македонија останати се 20-тина пратеници од коалицијата на ВМРО за да ја чуваат зградата. Да се осигураат дека сите од “Тиранците“ ќе го напуштат Собранието и дека нема да направат преврат на полноќ.
ВМРО и Коалицијат во моментов се на “мртва стража“ во Законодавниот Дом.

Инаку, на влезот за пратеници од кај домот на АРМ има повеќе ТВ екипи од Соросовите телевизии. Им било кажано околу 16.00 часот да бидат тука оти ќе имало ексклузива и радосна вест.

Толку.

Миленко Неделковски: МОСКОВСКА ПЛАТФОРМА

Milenko-Nedelkovski

Внимателен читач на текстови, колумни, постови ќе можеше да забележи дека колегата Бобан Нонковиќ имаше еден исклучително виспрен заклучок пишувајки: “Во својата стратегија за источното прашање, Путин ги користи грешките на западот во Југославија“.

Натаму Бобан, во својот пост од 4-ти март пишува: “Случајот со Косово се употреби за прогласување на независност на Крим, искуствата од Дејтонскиот договор во БИХ е основа за уредувањето на Украина како двеентитетска федерација на Новорусија {православни под РПЦ} и Украина {православни под УПЦ и Полската католичка црква}.

Научените лекции од Македонија со рамковниот договор се основа за барање на правата на Руското малцинство во Балтичките држави.

Употреба на Рускиот јазик во комадувањето на НаТО членка {Естонија и Латвија} е идната цел на Москва “.

Па така, тешко дека налудничавата и фашизоидна “купи ден помини“ политика на Брисел ќе може да се спротистави на дипломатските политички вештини на империја каква што е Русија. Меѓу другото затоа што Британците го напуштија ЕУ, а со тоа и нивната дипломатска вештина веќе не е на располагање на Брисел.

Последната грешка на Брисел и на кадрите на иззумирање во амбасадата на САД во Скопје, со екплицитното и безрезевно поддржување на Тиранската платформа, остава доволно простор на Балканскиот полуостров да се презентира нова про-православна платформа.
Па така, утре сабота, преку информативната агенција Спутник, ќе биде лиферувана ИНФО БОМБА од страна на Руската Федерација. Содржината ја знам во целост(нема втор таков во Македонија), но ексклузивата за објавување си ја има Спутник. Па за да прочитате што “Москва порачува“, ќе мора да се стрпите уште еден ден и да се логирате на Спутник.

Но, она што може да ви го кажам е дека секое следно соопштение на Москва , почнувајки со утрешното драматично, интегрално ќе ги вклучува Косово, БиХ, Црна Гора и Македонија. Без исклучок. Москва влегува во финално решавање на кризите во овие три-и-пол држави, без задршка и огради. Колку тоа ќе му се допадне или не на нашето Министерство за надворешни работи е небитно.

Русија со цел свој капацитет се вклучува во разрешување на проблемите во 4-те кризни жаришта: 1. БиХ со Република Српска; 2. Црна Гора со приемот во НАТО; 3. Нелегалната анексија на Косово и неговото враќање во рацете на Србија; и 4. Најновата криза со “тиранскиот“ обид за создавање нова држава на Балканот преку гаснењето на нашата Македонија а создавање на нивната албанско-муслиманско-соросова Македонија.

Користејки ја “Бриселската“ тактика на поттикнување и подржување на платформа (Тиранска) создадена во странска држава од странски премиер за странски интереси, Москва ќе одговори на ист начин со “Московска платформа“. Разликата е што оваа од Москва ќе е во корист на Македонскиот народ а на штета на албанските сепаратисти и соросовите наркомани.

Таа нема да се вика така (платформа), ами има работен наслов “Интегрална визија за Балканот“. Па да го видиме Брисел како ќе ја поддржува “Тиранската платформа“ за мешање во внатрешните работи на суверена држава и одземање на правото да си владее етнички мнозинскиот народ, а воедно ќе ја напаѓа “Визијата за Балканот“ сметајки ја за непримерено мешање во внатрешните работи на суверени држави?

“Интегралната визија за Балканот“, како што вели насловот интегрално (неделив дел од целината, неразделно сврзан за неа; што ги има сите составни делови) ќе се справува со сите 4 земји од Б4, односно со земјите од Балканската Народна Иницијатива. Значи со Македонија, Црна Гора, Србија и Република Српска. Во сите 4 православни држави кои не се усојузени со НАТО окупаторот и фашистичкиот режим од Брисел. Б4 како иницијатива е потполно прифатена од/во Москва. И истата му е ставена на масата на Доналд Трамп и неговиот тим.

Визијата од Москва не се меша во внатрешните работи на ниту една држава на Балканот. Не редифинира ниту една држава. Не менува ниту еден идентитет, јазик, нација. Не бара менување на граници, одземање територии… Визијата само кажува дека “Доста е“! Доста е од фашизоидни експерименти, рушење на традиционални црковни и семејни вредности, негирање на волјата на народот, туторување од имбецилни бриселски еуробирократи…

Визијата од Москва ќе ги решава 4-те невралгични точки на Балканот. Во свој, ама и во наш интерес.

И, немојте сега со “Москва ли ќе ни се меша“ фазони. Оти Брисел толку многу ни се меша што од Македонија направи Васина торта.

Брисел и Вашингтон се мешаат за да ја редефинираат и исчезнат Македонија. Москва се меша за да ја задржи онаква каква што е – Држава на Македонскиот народ и останатите народности.
Москва победи во Сирија и на Блискиот исток (Турција, Израел…).

Сега е на ред да победи на Балканот.

Пишува: Миленко Неделковски

Колумна на Миленко Неделковски: НЕОПРЕТОРИЈАНЦИ РАЗБРОЈС

Milenko-so-dzip

Се сметам себе си за еден од најжестоките (по жесток од Мирка нема) борци против играњето на картата на “кратка меморија“. Имено, некој човек (политичар, новинар, професор, бизнисмен, аналитичар, интелектуалец, колумнист…) ќе заговни нешто, а ние сите имаме обврска тоа да го заборавиме! Што побрзо!!! Оти, нели, ако не го заборавме, тој некој веднаш почнува да се лути, да е навреден, да кука по канцеларии, да плаче на рамиња на мокници, да оговара, да прави дворски игри, да подметнува… Зошто? Затоа што тоа што тој го рекол или направил, нормалниот народ, еве ја на пример, не сака да го заборави.

Како по некоја неприкосновено докажана формула луѓето што сакаат да играат на нашата кратка меморија се луѓе што се долгогодишни полициски соработници. Како ќе ги познаеме? Лесно, многу лесно. Тие преживуваат во сите режими и се впрегнуваат во “бранење“ на секоја власт.

Примери? На полициски соработници?! Ма колку сакаш.

Зоран Трајчевски од ААВМУ кој како “кадар“ на ВМРО ДПМНЕ води со децении моќна институција, а всушност е најблизок пријател со Хари Костов, ги исполнува и се залага за политиките на банкарот. Плус е нерзадвоен пријател со Џес Бејли. Јак “вмовец“, нели?!

Неговиот интимен пријател (заедно одат на маникир, педикир, масажа, фризерај, боење на коса…) Иван С. Мирчевски, ако немаме кратка меморија ќе се потсетиме дека беше највредниот, најпротежираниот кадар на најголемиот сатрап на МРТВ Гордана Стошиќ. Десетици кадри и многу проекти (Радио хор, продукција, народен и ревиски оркестар, играна програма, научна програма, документарна програма…) од МРТВ настрадаа по наредба на Гордана Стошиќ и по подлите местенки направени од Иван Мирчевски. Ете, ако немаме кратка меморија, ќе се сетиме на местенката каде го отстрани својот долгогодишен партнер водител Антонио Димитриевски. Заедничкото на Трајчевски со Мирчевски е и блиската секојдневна дружба со амбасадорот криминалец Џес Бејли.

Текстов подолго време ми се мотка низ глава, но еве виде бел ден финално инспириран од вчерашниот настап на уште еден неопреторијанец Горан Петревски – Чизмар. Неговата “турнеа“ од А1, преку МТВ, Вест и НОВАТВ јас лично не можам да ја заборавам, и постојано ќе ја потсетувам. Не можам да заборавам како во студијата на кванташки и она мобилното во паркчето кај влада го бранеше Велија Рамковски (а го напаѓаше Никола Груевски). Еве сега со својот настап директно го брани Срџан Керим, а индиректно Сеат Кочан и Никола Груевски. Знаејки како и колку “успешно“ го одбарни Велија, да сум на местото на Кочан, Керим или Груевски би бегал од таква одбрана. Но, тоа е мое мислење. Дозволувам секој да има свое мислење и своја проценка. Но, ако се цени по коефициентот на успешноста на бранењето на Велија, не би сакал да сум во кожата на Керим.

Напливот на вирусот “кратко паметење“ секако е најочебиен кај Васко Ефтов, долго време од вмровски кадри нарекуван “Хефталица“. Тоа е човек кој се соочи со судење за клевета откако мене, Мирка Велиновска, Благоја Самаковски и Јанко Илковски во своја емисија не‘ прогласи за преторијанци што го бранат дворот на Груевски, за лукративни луѓе што лапале пари за да бидат претотијанци и за луѓе што не виdеле подалеку од Табановце. Три обвинувања – три компира. Човек кој не знае англиски, кој краде инсерти од ТРТ (турска телевизиј) а на МТВ и гi продава за големи пари како свој производ и кој долги години голташе од парите и секретот на Хари Костов – еве сега стана неопреторијанец пар екселанс.

Но велам, јас не сум во бизнис со сакање-нејкење, не сум ниту во бизнис со заборавање. Јас сум новинар. И како таков ниту сакам ниту имам право да заборавам. Оние што сакаат да забораваат, тие си болуваат од “ноева болест“, па живеат со глава закопана во песок.

Значи да се потсетиме. Емисија “Долгите прсти на ВМРО“!!! Значи, според Ефтов ВМРО -Апашка, така? Сите оние од ВМРО што се одушевени од пребегот Ефтов, од менувањето на дресот (а често го менува и пак ќе го смени) и од “одбраната“ што сега ја пласира со документи добиени по “џандарска“ линија – им препорачувам еднаш на ден да си ја погледнат емисијава.

Откако ќе ги погледнат “Долгите прсти“, нека го погледнат и авторското дело за “Никос Грујос“. Во целост нека погледнат. Па ќе сфатат дека во случајот на Ефтов се работи за едно полициско-соработничко копиле што е сега вметнато тука за да нанесе што е можно поголема штета на осактената и дефанзивна ВМРО ДПМНЕ.

И на крај, откако ќе ги изгледаат овие две емсии, нека се потсетат на поентата на Ефтов во интервјуто дадено за “Прес24“ каде директно заговара набркување на Никола Груевски од челото на ВМРО ДПМНЕ. Еве ги неговите думи: “Да не беше Никола Груевски на чело на ВМРО ДПМНЕ и ако таа партија не ги форсираше темите за Тодор Александров и Ванчо Михајлов јас сум сигурен дека многу стари членови на СДСМ (поранешни офицери на ЈНА, функционери од времето на комунизмот и слично ) поради таа тема со федерализацијата немаше да гласаат за СДСМ на овие избори“. ( http://press24.mk/vasko-eftov-ako-kampanjata-potraeshe-ushte-malku-shilegov-nemashe-da-vleze-vo-shestata-izborna )

Да заклучам од ставовите на Ефтов: ВМРО има долги прсти (краде), лидерот е грк (Никос Грујос) и треба да се смени за бившите воени лица и комуњари да бидат задоволни.

Јако, нема што!

Како и кој го брани ВМРО деновиве, страв да те фати.

И ве молам, немојте со флоскулите “тоа се професионалци“!! Тоа се евидентирани полициски соработници и подривачи на ВМРО. Тоа се и ништо друго. Гниди.

Кога сум веќе кај медиумиве, да соопштам и дека нема потреба Чизмар да го брани Керим, новинарите на МПМ да штрајкуваат (во приватна фирма!!!) и слични задоцнети и непотребни акции.

Зошто?

Па затоа што судбината на МПМ е решена со планот кој кажува дека трите бренда (Дневник, Вест и Утрински) ќе бидат поделени на тројца сопственици кои независно ќе си тераат и финасираат понатаму.

Најтрагична ќе е судбината на Утрински каде сопственик ќе остане Срџан Керим. Најубаво (пак) ќе си пројде Чизмар, оти Вест во целост ќе го преземе Орце Камчев. А најсмешно ќе биде во Дневник каде газдарица ќе биде Јана Станисављева.

И, ондак то!!!

Пишува: Миленко Неделковски за Дудинка.мк

Миленко Неделковски направи шест споредби на шарените платеници со македонскиот народ

Milenko-Nedelkovski

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил направи шест споредби на шарените платеници со македонскиот народ кој си ја сака и штити државата.

Неговата објава ја пренесуваме интегрално:

Да заклучам:

1. Кога шарените го блокираа градот со месеци, тоа беше демократија! Овие сегашни собирања на народот да ти биле уличари, пијаници и фашисти!!!

2. Кога Амон Сра со метална шипка го нападна Нонковиќ, или кога братучедот на Шекеринска го нападна со тупаници Антонио а со вулгарности Цаци – тоа беше во ред. Ситењето беше дозволено. Ама за сегашново балгамирање на синот на кодошот Мето забрането е терање сеир. Плус да ти имало и извршители и инспиратори…

3. Кога Тричковски им порачуваше на полицајците да одат во Куманово за да загинат, кога веќе досега не загинале – тоа беше “интелектуално” изразивање. Сега на врата кога му тропаат синовите на истите тие полицајци, бега ко пичка и цивка ко свинче.

4. Кога Шамарлитико везден ги следеше и им го нарушуваше спокојствието и имтимноста при ручек на Пешевски, Мијалков, Груевски – тогаш беше тоа новинарски ачивмент. Сега, кога Саки и Борјан се предмет на реметење, ќе тужеле!

5. Кога во емисии, дебати, текстови и настапи на Телма, 24, Нова на кодошот, Сл. Печат и слично, инсистираш дека владее немаштија, дека народот нема што да јаде, копа по контејнери – сакаш сите да ти ветуваат. Но, кога ќе те фатат на скапо ручече во елитна и скапа кафана, како во случајот со бриселско-соросовите измеќари Саки и Боки, тогаш се лутиш што те провалиле. Два “новинари”, ручек од 100 евра, а народот копа по контејнери, а? Па што не им помогнете, гниди.

6. Кога Тричковски пишуваше за куршум од снајпер низ черепот на Груевски, тогаш тоа беше литературна форма иронија, алегорија или пред се метафора. Кога Миленко спомена бетонска плоча, тоа е закана по живот.

Кои шлаеми сте вие, еј.

Ден на жалост во кафичите Гнездо, Љубов и Излет – Нема редовен дотур на бела прашкаста материја

Nema-droga-nema-mir

„Утре е прогласен ден на жалост во кафичите Гнездо, Љубов и Излет.
Нема да има редовен дотур на бела прашкаста материја и други облици на производи за халуцинации.

#правдазаСетко“, напиша синоќа Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил.

Milenko-za-kokainot-na-SDSM

Миленко Неделковски: Не ќе да е лошо повремено да се употребува и малку мозок

Skopje-nautro-magla

Нападнатите градоначалници од поголемите градови во Македонија, а особено оние од Скопје, како и нападнатата Влада на Република Македонија, со супер-продукција на прилози, докази, теми и дебати за загаденоста во општините – не можат да се бранат оти НЕ ЗНААТ. Тоа е првата причина што се постојано медиумски тепани и претепувани.

Што би рекла Мирка, бегале од школо, особено од часови на логика, филозофија, математика, физика, биологија…

Па, кога не знаеш, и не можеш да се браниш. Па ќе си бидеш топовско месо на соросписките артилериски проектили.

Втората причина, покрај елементарното незнаење, е и немањето воља или дозвола од “погорните“ да се размислува и да се учи. Односно да се послушаат не-традиционални медиуми, современите сознанија, новите истражувачи и храбрите новинари. Кога ќе добиеш назнака “остави го Миленко, гледаш дека претерува“, па затоа не обрнуваш внимание на едукативните и научни емисии што сум ги имал, тогаш останува сопругата, роднините, децата, комшиите на градоначалнците да знаат повеќе за причините за загадување од самите општински татковци. И тоа затоа што ги гледале емисиите и објаснувањата во нив што ги имаат дадено Велибор Абрамовиќ, Крешимир Мишак, Вилим Ужичанин, Мајкл Телинџер…

ДАРВИН и ГОСПОД

Ние, нели, сме пријателска земја со Турција. Таа реално, и покрај исламистичките претерувања, ни е единствениот политичко-безбедносен партнер. За лидерт на Турција Ердоган сите во Македонија навиваа да ги совлада пучистите. Предходно и да победи на избори. Навиваа и политичари и граѓани. И албанци и турци и македонци.

Е па, откако Миленко со отец Ивица уште пред 6-7 години во Марков манастир правеше емисија во која се побиваше Дрвиновата теорија, од турчинот Ерол Ризаов и неговото весело друштво бев опишан како човек “кој за една вечер од човек станал мајмун, иако на мајмунот му требало милиони години да стане човек“. И, оп, еве сега турчинот Ердоган, современиот Отомански султан, ја исфрли од образовниот систем Дарвиновата теорија. Гледам, турчинот Ризаов не напиша ништо за тоа за колку брзо време Ердоган од човек станал мајмун. Ајде турче. Можеш ли? Или некој од твоите истомисленици. Или, прпа. Усеритис?

ЕВОЛУЦИОНИСТИ и КРЕАЦИОНИСТИ

Откако Миленко во минатата сезона ја отвори дебатата за “Рамната земја“, се јавија многу исмевачи и уште повеќе пријатели што ме советуваа дека не било баш паметно вака да се резилам. Иако јас ништо не тврдев, туку само пренесував факти и докази што ги тврдат и ги собираат луѓето што ја поддржуваат теоријата за “Рамна земја“. Инаку, кокодакањето на исмевачите ја потисна суштината на “Флет ’Рт“, односно борба помеѓу еволуционистите и креационистите.  На оние што навистина ги сметам за пријатели, а кои се и големи верници, им ја поставив дилемата: “Ако си верник, ако го почитуваш Бога и ја следиш Библијата, тогаш тоа значи дека го признаваш делото Божје со кое е направен светот, човекот и се околу нас“? Не можеш да веруваш во Бога и во неговата креација која ја пишува во Библијата, а да стоиш зад Дарвиновата теорија?!?!?!

Просто е: Ако има креација, нема еволуција. И, обратно.

ЗАГАДУВАЊЕТО и КЕМИТРЕИЛС

Еве, последно за овие што бегале од часови а и што не смеат да земаат знаење од моите воспитно-образовни емиси, е загадувањето.

Значи, денеска е недела. Што значи дека вчера беше сабота. Тоа значи фабриките кои и така ги нема, не работеа. Сообраќајот беше намален. Возилата се или надвор од Скопје, или стојат паркирани, а загадувањето и покрај тоа е огромно!!! Не ви е чудно ова нешто малку?! Не се запрашавте, што е работава. Плус нели не работат: Рафинерија, Годел, поголем дел од Железара, Охис, Хром, Пластика, Комуна… Има гасна централа за парно. Поголемиот дел од бензинашите се на плин. Се модернизира возниот парк. Нема веќе Трабанти, Варбурзи, Запарожци, Волги, Москвичи… И, пак има загадување?! Во недела?! Кога нема активности? Еден ден откако имаше обилен дожд – вчера?!

Има ли логика?!

А малку со главата муч – муч? Да се промучка малку, да се поразмисли, проанализира??? Или, деструктивната реактивна политичка агенда си е општо прифатена? Кога напаѓаат, брани се. Никаква сопствена иницијатова, напад, пресинг… Само Дифенс.

Нели ви е чудно дека сите “докази“, прилози и дебати доаѓаат исклучиво од Соросовите телевизии. На нивната “програмска“ политика потоа помодарски се налепија и анти-соросовите телевизии. На Телма секоја втора реченица е “предупредуваат Експертите“!!! Брејјјј, мајката. Кои експерти? Од која област, со кои докази?

А, всушност одговорот е тука пред нас. Многу пати објаснет во моите емисии од мене и голем број мои гости и дискутанти. Знам дека кога сум зборувал и докажувал за Кемтриелс не било политички подобно да се гледа, уште помалку да се научи нешто од емисијата на Миленко. Знам. Ама вашето незнаење и не сакање да чуете и научите не ве амнетсира. Напротив.

Па, ај, сепак пак да ви разјаснам. Еве и колегите кои се мачат да најдат теми и соговорници во емисиите, еве им идеа.

ПМ честичките (суспендираните честички) се од запрашувањето со кемитреилс. Кога има магла, тие се всушност ептен сконцентрирани, и изгледа дека и маглата е погуста и по “тешка“. Изгледа се многу позагадено.

Ова е всушност Соросов Мастер план за промени во климата на планетата (Climate changes) за веќе од “утре“ да плаќаме затоа што загадуваме. Да плаќаме, како што сега веќе се плаќа во “Западните демократии“ за користење вода, за уште едно сеопште добро – ВОЗДУХ. Се плаќа за користење вода, иако таа не може да е приватна ни на Нестле ни на Мосанто, ќе плаќаме за користење на воздух. Ќе остане само да изнајдат начин да плаќаме и за користење на сонцето и неговите зраци.

Значи, загадувањето не е затоа што е виновен Коце или Владата или оној несреќник Циц од Куманово. Згадувањето ни е пратено преку запрашување од авиони.

Нормално, на вас управувачите со државава и општините, бидејки ви е речено од американска амбасада или од политичките партии “слушај, глупост е ова за кемитреилс што збори Миленко“, не значи дека треба да слушате и да не научите нешто што не знаете.

Беше “смешно“ и кога пред 10 години ги отворив темите за “11 Септември“, па со време се виде дека нема четврт авион, дека не удрил авион во Пентагон, дека нема погреби и закопи колку што наводно имаше мртви во кулите… И крајно, остана неодговорено најбитното прашање, поставено до Даниеле Генсер (нормално, гост во мојата емисија): Два авиона – три згради?

Значи, пак да ви кажам. Нема загадување. Има запрашување.

Пишува: Миленко Неделковски за Дудинка

Колумна на Миленко Неделковски: ДЕСОРОИЗАЦИЈА – ДЕГЕНЕРАЛИЗАЦИЈА

milenko-nedelkovski

Ќе ме натерате да направам “Невладина“ со агенда и наслов “Стоп Операција Генерализација“.

Вака: Генерализација не признавам. Тоа да е јасно. Ценам и признавам само индивидуална заслуга и индивидуална одговорност (Кајмакчалан, Брисел…). Не се сите германци виновни за Хитлер, ниту сите совети за Сталин, кинези за Мао, ниту пак сите американци се виновни за Обама-Клинтон-Сорос злосторничкото здружение.

Сега, во последните два месеци, а особено во последните две недели, сме сведители на наплив на анти-Обама, анти-Бејли, анти-Сорос хипер активност. Ќе ги бркаат, бесат, праќаат во Синг-Синг…

Истовремено, политичарите сеуште не до крај сигурни дека Трамп влегол во Белата куќа, срамежливо констатираат дека “промените во политиката се толку брзи, што некои не успеали да ги видат“!!! Брејјјј, мајката!

Значи, апелирам СОГ, односно стоп за генерализацијата. Тие “некои“ претпоставувам имаат име, презиме, ЛК, функција… Тие “некои“ не сум јас, а колку што можам да се потсетам не се ни Мирка, Дарко или Бобан… Другите, бога ми, сите се.

Амнестја за “не видување“ не прифаќам.

Тоа што “не успеале да ги видат“ промените не значи дека се виновни за било што. Едноставно, капацитетот им бил толкав. Но, тоа значи дека ако не виделе, не ќе можат ниту да го водат народот кој, за разлика од нив, виде и отворено навиваше за Трамп. а не како Зоран Јолевски и нашата Влада за Хилари.

(http://tocka.com.mk/1/203213/jolevski-hilari-klinton-lider-koj-moze-da-napravi-promeni-vo-zivotite-na-obicnite-lugje)

Според постовите, оние што не ги виделе промените, ептен долго не го видоа ниту злосторството на Сорос ниту злосторникот Бејли. Или го виделе, ама молчеле. Што му доаѓа на исто како да не виделе.

Да не заборавам, истите тие не го видоа и потенцијалот на Русија и можноста САД да ја смени својата политика кон Путин. Сега, “тие што не видоа“ ги гледам на RT како кажуваат дека прогледале.

Кога би требал да направам листа на политичари, директори, уредници, новинари, аналитичари и добронамерници кои со години наназад ми “советуваа“ да сум бил потивок, оти не сум знаел со кого сум имал работа, тогаш еден топ А4 формат бели листови, малку ќе е. Сите до еден од таа листа, кога тоа ми го зборувале ми наликувале на ликот од вицот за македонскиот политичар во Белград, каде во Скупштина седнал на шајка. И си рекол, седи и трпи, можеби е директива од горе.

Е, сега, по победата на Трамп, зближувањето на САД и Русија, распарчувањето на Сорос, промената на стратегија за надворешна политика на САД и Британија, забрана за лобирање, забрана за влез на мусли во САД – ептен многу државни службеници и јавни личности прогледаа.

Користат некои волшебни Прокулин капки.

Она што народите од светот го гледаа, нивите политичари не го видоа. А за политика и водење на свет, нација, народ, држава, племе, група, семесјтво – треба да се има визија.

Но, муабетот ми беше, не прифаќам Генерализација. Јас го мавам Бејли уште пред да дојде во Македонија. Исто ко и Бобан, кој од Брисел мораше да ја разбуди заспаната македонска политичка фела. Исто ко Мирка и Дарко, и никој друг. За Сорос, и бодењето сликички на соросоиди, и да не раскажувам. Сите јас ги боднав у чело у студио. Сите, до еден.

Еден од овие што генерализираат и сега се најгласни против Сорос и Хилари ќе каже дека бил за Хилари која е левица во Америка, иако е тој десница во Македонија, бидејки такви биле истражувањата на јавното мнение?!?! Да преведам: доцна си купил Прокулин.

Јас не барам никакво признaние за тоа што без Прокулин сум го видел она што не го виделе оние што се платени за тоа. Но, си го користам ова мое порталче да предупредам, дека оние што прогледале, прогледале за работи што се случиле наназад, и повторно не гледале нанапред.

Па, како што предупредив на “Тројанското магаре“ (коњ не може да е) Жоро, еве подолго време предупредувам и од разочарувањето и констатацијата “што му стана“ што ќе следи за нео-преторијанецот кој не ја виде на времето улогата на Никола Груевски и ВМРО во сочувувањето на Македонија, па монтираше продукти со наслови како што се: “Долгите прсти на ВМРО“, “Никос Грујос“ и слично.

Мене ми е јасно како тој не прогледа и како сега веќе не ги гледа “долгите прсти на ВМРО“, што го прави комичен лик во Македонскиот медиумски простор, но морам да признам дека ми е жал што, на овие што пред кратко време прогледаа за Сорос и Трамп, ќе им се случи “Жоро 2“ продолжение на турската серија “Слеп при очи“. Ова политичарите и колегите не го гледаат. Ако де, ќе прогледаат.

Значи, инсистирам да не се генерализираме. Има што гледаат сега и нанапред. Има што по извесно време одат во Загин по Прокулин оти ги мачи дилемата: Што тоа успеа Миленко да види, а јас не“. Па еве, како документ, денеска на патерица од роденденот на Гериз, индивидуално тврдам дека прв и настојчив ја третирам темата “Б4“ во Македонија.  Политичарите не ја гледаат, клегите исто?! Ако де, ќе прогледаат.

Не гледате што е, од кај е и каков е Б4?! Не го третирате по емисии, дебати, текстови, ФБ, Твитер…

“Колегите“ низ кулоари се жалат дека Македонија е мала, па затоа немало теми, соговорници, аналитичари… Се едни те исти мораат да канат по емисии. Оние де, што ги украдоа од мојот кастинг. Здосадиле веќе и на себе и на народ и на Бога.

А бееее… Теми има, соговрници исто така. Ама, вас ве нема… Еве сега на пролет ќе извадам уште неколку лика, па после тепајте се да ги киднапирате. Ќе видите дека има и теми и ликови, ама дека вас ве нема.

Еве, за Б4 на пример. Б4 не е пред вратата, влезен е на Балканот. Во соседството е, но и во Македонија.

“Колегите“ не гледаат. Политичарите ИСТО.

Прокулин е спасот.

Пишува: Миленко Неделковски за Дудинка.мк

Колумна на Миленко Неделковски: ТРИ ОД КАРТИ

Milenko-so-casa-Milenko

Па, почитувани сограѓани, драги сонародници – може да сме среќни што сме сведоци на историски решавачки моменти. Во светот и кај нас. Среќни де, оти може низ денешниов пример да си ја растолкуваме дилемата за минатото од пред четврт, пола или цел век.

Ако сте се прашувале како дошло до раскол на Солунскиот конгрес по прашањето за востание во 1903-та, ако сте се думале како тоа Македонските ревулуционери се убивале меѓусебно во првата половина на 20-тиот век… Или, ако не ви било јасно како тоа во нешто помалку од една година од Првото до Второто заседание на АСНОМ успеваат да бидат отстранети, а потоа судени, затворени и ликвидирани врвните борци и победници во Антифашистичката борба  какви што се Ченто или  Панко – ете сега ви станува јасно. Кристално јасно.

Последните две години на фабрикувана криза, огромно меѓународно мешање, традициоалниот поданички однос на качаците и претерано дипломатско однесување на ВМРО, што кулминираше со периодот од 11-ти декември до денеска, разјаснија како тоа им се случувало на нашите претци, а еве сега и нам.

Ако сте имале дилеми како тоа можеше референдумското прашање да биде најглупаво и најдвосмислено срочено, ако сте се прашале како ние си се самонарековме ФИРОМ и како дозволивме да имаме врхушка што ќе ни го промени знамето, како можеше победничката партија од првите парламентарни избори да не формира влада, како можеше да имаме два-од-четири Претседатели атентатирани а да нема атентатор – еве сега низ овој пример кој го живееме  од декември до денеска можеме заедно да си го дадеме одговорот.

Ова секако е и одговорот на прашањето зошто како народ не сме биле сериозно земени во обзир на најразличните Берлински, Букурешки, Париски и слични конгреси и конференции, а и зошто последни од сите балкански нации сме формирале држава. Секако тука не го сметам периодот од пред два-и-пол милениума. Еве го одговорот зошто сме се тепале на страната на најразлични комшиски армии и војски.

Одговорите на овие дилеми, еве сега сите заедно си ги живееме во овие “сибирски“ денови во Македонија.

Кризата која требаше да заврши со изборите, не само што не заврши, туку е на самиот почеток. Никола Груевски не може да има стабилна влада, па да може да ја спроведува својата економска политика со која донесе инвестиции, ја намали невработеноста, со која градеше низ цела држава. 51 секако не е 63. Албанците не можат да добијат ништо од нивната платформа, оти за такви Уставни промени потребно е двотретинско мнозинство. А без ВМРО го нема, без разлика кој ќе прави Влада. СДС не може да ги испорача ветувањата дадени кон албанската дијаспора, оти ниту има мнозинаство за Влада, ниту ќе добие мандат, ниту има сила да ги убеди вмровците за двотретинско мнозинство.

Пата – пата ситуација. Само што “три од карти“ се во рацете на Иванов и Груевски.

Сега ние, народот во Македонија, ќе видиме од каков материјал е направен Ѓорѓе Иванов. Бидејки веќе видовме дека Груевски е направен од материјал кој не попушта.

Уставните одредби, тоа баш убаво го кажува Каракамишева, не му даваат можност на Иванов мандатот да го даде на партија која има помалку пратеници од победничката. Такво правило нема. Иако уставот за таа работа беше прекршен од првиот парламентарен состав.

Сега ќе видиме дали прошетаката на Иванов со амбасадорите низ Вевчани е со агенда тие да го направат “пивтија а ла Хорхе“, или тој од нив направил “македонско макало“. Онака толчено…

Деновите што се пред нас, велам, ќе покажат од што материјал е направен Хорхе. И, тие денови, ќе покажат со каква стратегија е ВМРО и Груевски. Оти сум убеден дека во однос на коалицијата со ДУИ, тоа не била “еден е изборот“ стратегија. Туку знаејки го лидерот на ВМРО, тој имал и има повеќе излезни и добитни решенија.

Македонскиот народ мора да дознае кои се излезните решенија. И тоа брзо. Во следните 48 часа.

А доколку не се обзнанат, тогаш повелете во петок, на Алфа ТВ во 21.15 часот, каде во мојата емисија Мирка Велиновска со моја скромна помош, ќе ги даде и образложи излезните решенија за Република Македонија од оваа фабрикувана криза. Мирка ќе ја соопшти нејзината идеја за “Спас на МАкедонија“:

Бидејки кога можела Франција 5 пати да прави република, па сега ја имаат 5-та Република, можеме и ние да ја направиме 4-тата. После Крушевската, АСНОМ-ската и Референдумската – редно е да имаме уште една, нова, 4-та Република. За да се ослободиме од злото, да го отстраниме притисокот  и да си бидеме свои на своето. Земја каде амбасадорите ќе си знаат каде им е местото. Земја каде орелот ќе лета а Бејли нема да цвета.

А за тоа е потребно Уставотворно собрание. Каде што народот ќе го освои и завладее парламентот а не Фатиме од Феризај, Бејли од Кале, давајгазовците од СОРОС/СДС или качаците од Швицарска.

Уставотворно собрание за нова, современа, просперитетна Република Македонија.

Пишува: Миленко Неделковски за Дудинка.мк

Колумна на Миленко Неделковски: ЧЕКАЈЌИ ЈА ОБЈАВАТА ЗА НОВА ВЛАДА

Milenko-Nedelkovski

Во овие моменти кога се очекува објавување на веста за формирање Влада на Р. Македонија, би сакал да одбележам една појава која јасно ја прави разликата помеѓу ВМРО и СДС во Македонија.

Последното гостувања на Соросовата телевизија Телма на директорот на ЕЛЕМ Христијан Мицковски и неговото држење лекција на соросовите платеници  Теменугов од Алсат, Паквовиќ од Дневник и Трајановски, Созен и Христов од Телма, уште еднаш кристално бистро ја покажа разликата помеѓу ВМРО и СДС. Ја покажа разликата помеѓу професионалци и остручени кадри од една страна – и, политиканти, спинери и платеници од спротивната.

Пред сам неколку дена и Отецот Ивица Тодоров беше на Соросовата телевизија Телма, каде покрај стандардниот Сорос-Телма тим, му беше спротиставен и верникот од црквата на Зоран Вранишковски, расколникот Зоран Коко Бојаровски.

Да се потсетиме дека на Соросовата телевизија Телма гостуваа и Цветин Чилиманов, и Ѓорѓе Иванов и редица други не-соросиди, не-сдсмовци и не-Бејлиевци.

Доблеста на тие луѓе што гостуваа на Соросовата телевизија Телма беше искористена и злоупотребена од страна на водителите (Христов, Созен, Кировски, Чомовски) за подметнувања, навреди и клевети.

Но, водителите на Соросовата телевизија Телма засилени со соросови кадри од Алсат и други медиуми се соочија со компетентни, потковани и чесни луѓе што дојдоа во емисиите на оваа Соросова телевизија за да ги образложат аргументите, фактите и за да ја кажат вистината. Да им покажат дека од дебата и вистина не бегаат.

Тие што таму гостувале, а не се од нивна Соросва банда, покажаа многу работи, а пред се храброст. Да отидеш во јазбината на хиените и на такви разлигавени хиени да им се спротиставиш.

И, велам, тие луѓе покажаа дека од дебата и вистина не бегаат.

За разлика од нив соросоидите од Македонија гостување на, за нив, “непријателски“ телевизии е мислена именка. Се сеќавате дека гостувањето на Заев кај Богатинова и кај Латас беше на инсистирање на Амбасадорот Бејли. Тогаш, на сила, беше доведен и туркан во студијата на Сител и Канал 5 “лидерот“ на опозицијата.

Колку што можам да видам од настапите на Латас, Јанко Бурек, водителите од ТВ НОВА, Томиќ сениор, водителите во Радио Слободна Македонија – сите се соочуваат со компелетн бојкот за гостување во нивните емисии од страна на кукавиците од СДС, Сорос и МПЦ.  За гостување во мојата емисија и да не станува збор.

Откако кај мене во емисија Милчин јавно призна дека “кај Велија имало криминал, ама мал“, веќе никој не се реши да гостува. Нано Ружин дојде па избега. Кире Наумов потона. Избегаа од поканите и: Есад Рахиќ, Ивор Мицковски, Жарко Јордановски, таткото и синот Писареви, Ферид Мухиќ, Васко Ефтов, Гордан Георгиев, Ленче Николовска, Емилијан Станковиќ, Јани Макрадули, Зоран Заев, Игор Ивановски, Бранко Црвенковски, Димитар Бузлевски, Бобо Дајнерс, Љупчо Павлевски, Мухамед Зекири…

Па така, дај да си замислиме, зошто кај Латас или кај мене не би дошол да гостува Владиката Тимотеј, како што Отец Ивица отиде на Соросовата телевизија Телма?! Зошто бега да се соочи со вистината во мојата емисија или дневникот на Латас Зоран Заев, ама да не е насила донесен од Џес Бејли и Чарлс Гарет. Што не се осмели да гостува кај мене  Љубомир Костовски од бившото Ад хок тело, како што Цветин храбро оди да гостува на соросоидните телевизии?! Зошто на крајот на краиштата, директорката на Сорос Фани Каранфилова Пановска не се осмели да дојде кај мене, како што борецот против Сорос Чилимаов, гостува каде ќе го викнат?!

Одговорот е јасен: КУКАВИЦИ се. Немаат аргументи, а имаат пари. Парите ги користат да ствараат измислени вистина, па не им одговара да гостуваат таму каде што ќе бидат развалени на парам парче. Се плашат од вистината, се плашат од јавноста, се плашат од народот. Ви звучи познато?! Да, да… Тоа е заштитен знак на однесувањето на сите досегашни состави на СДС(дефинитивно без М).

Тоа е разликата. Разликата помеѓу вистината и лагата. Помеѓу аргументот и спинот. Помеѓу странската пара и домашната мака.

Кукавиците од СДС не успеаја да соберат Македонци да гласат за нив. Затоа мораа да фабрикуваат албанци. Не можеа да преземат ниту со пари, ниту со уцени, ниту со закани ниту еден Македонски патриотски глас. Затоа отидоа таму каде што парата игра а идеата, нацијата, обичните луѓе, иднината, визијата не се важни. Отидоа да крадат и купуваат гласови кај албанците. Ги купија албанците. Македонците не можеа.

Е таа вистина за СДС е причина зошто Мицковски гостува на Топ Тема, а Радмила Шекеринска не се осмелува да оди кај Латас на Дневникот на Сител. Ниту пак Катица Јанева или Ленче Ристовска имаат храброст да дојдат кај мене.

Во Македонија, од една страна имаме кукавици а од спротивната мажишта. Македонија имала секогаш кукавици, кодоши и убијци од заседа: Коте од Руља, Страхил Гигов од Велес, Лазар Мојсов од Неготино или Панта Марина од Митровица.

Но Македонија од секогаш имала многу повеќе мажи, море мажишта: Ѓоко Лазаревски од Лешок, Коста Рацин од Велес, Методија Андонов од Прилеп, Атанас Јанев и Коле Китанов од Струмица, Васил Чакаларов од Бел Камен, Војвода Пинџур и син му Страшо од Ваташа,  Веле Марков од Селце, Солунските атентатори…

Таа и таква е разликата. Има разлика. Од секогаш имало, и секогаш ќе ја има.

Миленко Неделковски: НАРКОМАНИ

Milenko-Nedelkovski-Eden

Искрено, загрижен сум за менталното и физичко здравје на неколкумина супер експонирани Телма-24Вести гости во емисии. Колумнисти кај Героски. Платеници на амбасади и Сорос.

Загрижем сум, вистински загрижен.

Немаат ли луѓето телевизор дома? Немаат ли пари весник, некој друг сем петпарачкиот, да си купат? Интернет немаат ли да прочитаат?!

Уште ли никој не му кажал на Сашо Орданоски дека ни влада ќе прави СДС, ни апсења ќе има на ликовите на кој тој веќе им пресудил. Нему, и на неговиот ментор Фрчкоски им кажал ли некој дека Бејли веќе не е амбасадор во Македонија? А? Дека Гарет веќе не амбасадор на земја членка на ЕУ?

Им кажал ли некој дека ЕУ нема да постои?! Само се чека победата на Марие Ле Пен. Им кажал ли некој дека Унгарија го протерува Сорос? Дека Италија се спрема за излез од ЕУ?

Им кажал ли некој дека штом окопнат снеговите ќе навали цунамито од Африка и Азија. И тогаш за ЕУ ќе биде најважно да има стабилна Македонија со лидери (Груевски и Иванов) што ќе можат да ја контролираат состојбата и ветеното да го исполнат? Им кажал ли некој?!

Мисламмм, дајте луѓе, ако имате контакт, информирајте ги. Непријато е да се гледаат и читаат како се бламираат. Не дека некогаш биле кредибилни (нивен израз за изборите), ама ова минативе две недели е без преседан.

Си мислам, можеби читаат и следат медиуми, ама се блокирани во мозокот па и најобична вест не знаат да разберат. Веста, на пример, дека од 20-ти Доналд Трамп, најголемиот непријател на нивниот Џорџ Сорос ќе е престедател на САД во следната петолетка.

За физичко здравје не знам, иако ми личат доста истрошени, ама за менталново сум повеќе од сигурен дека се соочуваат со неможност за најобично, најпросто, расудување.

Тие уште си живеат во Обама-Хилари светот каде Сорос кажува што ќе биде. Светот во меѓувреме дебело се промени. Донесе лидери што не и се поклонуваат на таа агенда (Орбан, Ердоган, Груевски…). И донесе држави кои екононски (Кина) и воено-стратешки (Русија) ја надминаа САД.

Светот се смени до ниво да е комплето прозрена Холивудско-пропагандната машинерија (CNN-fake news, BBC-another beauty), како и нивните испостави по земјите низ светот, вклучително и Македонија. Па така, разни радиа Слободниевропи, агенции Мети и слични медиумски франкештајни веќе не се место од кое обичниот човек “пие“ информации. Откриени се дека се пропагандна машинерија на Обама-Клинтон кланот што ги штити интересите на луѓе што не ги интерсираат животите на обичниот жител на овој свет.

Затоа ми е многу комично кога Сашо Орданоски ќе намести сериозна фаца (јадникот, кој знае од кога не се насмеал?! Што живот е тоа без насмевка?), смешно е кога Героски ќе заземе сезнајковска поза, жив хумор е кога ќе изнедри “интелектуален“ текст Фрчкоски – каде говорат така заглавени во еден свет и реалност која не постои. Во нивниот имагинарен свет го нема Трамп, Путин… Во нивниот замислен свет ја нема победата на ВМРО! Кај нив, во тој свет, бројот 49 е поголем од 51!!!

Таа нивна имагницаија, тој нивен облак во кој живеат, им прави да не можат да разберат дека единствена шанса ДУИ (а и ДПА) да опстане како партија му е ВМРО. Дека комитите ќе ги спасуваат командантите од исчезнување. Не можат да разберат дека со камшик како СЈО, не се задобива маса народ! Дека развратот на Ленче Ристовска, вулгарноста на Фатиме Фетаи и дебилноста на Катица Јанева не можат да ги направат хероини! И не можат да премислат 500.000 луѓе во Македонија!

Заробени во нивниот фиктивен свет, не можат да објаснат (па затоа лупетаат глупости) како во рамки на “10-годишен режим“ толку многи се збогати Заев и неговиот клан? Како во режим се збогати Шилегов? Како ако е режим не е затворен таткото на Ленче Ристовска. Како ако е режим има толку странски фабрики?! Како ако е режим има толкаво намалување на невработеноста? Како ако е режим има толку многу анти-владини медиуми, протести, невладини??? Како никој велепредавик од типот на Фрчкоски режимот не затвори. Ниту некој лустриран лик, повторно како Фрчкоски, не беше набркан од работа?! Како ако е режим анти-режимски: режисери (Александар Поповски, Дарко Митревски…), драмски режисери и драматурзи (Милчин, Унковски, Насев, Венко Андоновски, Јаничиевиќ…), глумци маргиналци (Петар Арсовски, Ирена Ристиќ…) се здробија земајки пари за проекти од режимското Министерство за кулутура?

Не можат да разберат и математички објаснат (тука само Муртинскиот гениј може да најде формула) како ако има 600.000 иселени и 500.000 фантоми на изборите повтоно ги има истите гласачи од предходните изборни циклуси?! Оставам можност дека емигрирале само малолетни, па затоа не е намален избирачкиот список!!!

Каде има таков режим?

А, најкомично од се е што оние кои себеси се самонабедуваат дека се новинари и водители на дебатните емисии ги слушаат овие комедијанти и климаат со главата во знак на одобрување!!!

Светот се смени. Само некои сеуште одбиваат да го разберат тоа. Си живеат во непостоечки свет, како наркоманите кога ќе се надуваат или кога ќе се убодат у вена.

Пишува: Миленко Неделковски за Дудинка.мк