Бела чума по градовите: Над 30.000 млади заминале од државава за три месеци, младите на маргините откако СДСМ е на власт

Над 30.000 млади лица ја напуштиле Република Македонија изминативе три месеци. На градовите им се заканува бела чума.

Иако СДСМ и Зоран Заев ветуваа и се уште ветуваат живот во Македонија за сите, со штетните политики кои ги водат ги “избркаа“ младите од земјава.

Ако се следи движењето на населението, статистиката покажува дека од јуни до септември надвор од државата се иселиле 31.170 млади, од 18 до 37-годишна возраст.

Како главна причина за ваквото нагло иселување на младите од државата се смета бесперспективноста.

Во последните 4 месеци во Македонија може да се забележи пад на економијата во секој аспект, па токму тука може да се види причината за масовното иселување.

Трет месец последователно се бележи пад на индустриското производство, извозот, пониската просечна плата и другите негативни индикатори со што е намалена конкурентноста на македонската економија.

Владата на СДСМ воопшто не е заинтересирана за носење странски инвеститори. Во овие четири месеци не успеа да донесе ниту една странска инвестиција каде младите би можеле да се вработат, па тие се принудени работа да бараат надвор од границите на Македонија. Освен што не се носат нови инвестиции, низа компании кои веќе вложија и работат во Македонија планираат да стават клуч на врата. Поради игнорантскиот однос на Владата на Заев, неколку илјади граѓани ќе останат без работа.

Падот во градежништвото за огромни 25 отсто за месец јуни, но и падот во другите индустриски гранки, негативно ќе се одрази врз намалување на невработеноста, што ќе значи дека во Република Македонија наместо нови вработувања, ќе има отпуштање на работници.

Младите на маргините поради политиките на Владата на СДСМ

Заев во неговата програма „План за живот во Македонија“, гордо најавуваше дека ќе ги врател младите кои се  иселиле од државата назад во Македонија, но како и што е случајот со најголемиот дел од неговите ветување и ова е далеку од исполнување. Така барем покажуваат моменталните податоци и бројот на младите кои се иселиле од државата во последните три месеци, откако на власт е СДСМ. Досега новата Влада нема реализирано ниту еден проект за младите, што како што велат самите млади е поразително за една држава.

Пред скоро една година Шеќеринска гордо се фалеше дека тие имале план како да ги задржат младите во Македонија, планот кој очигледно е само еден од многуте неуспешни планови и лаги на СДСМ.

-Имаме план како младите да останат тука во Македонија, тука да формираат семејство, тука да најдат работа, тука да ја градат својата иднина. ВМРО-ДПМНЕ и Груевски имаа десет години да го сторат тоа. Да понудат пристоен живот и еднaкви шанси за сите, но тоа не го сторија. Тие сметаат дека најважно од сѐ е да ги полнат своите џебови и сметки низ рајските острови, изјави лани во ноември Шекеринска.

Пред две години пак премиерот Заев, пред граѓаните ветуваше дека ќе ги враќал и оние веќе се иселени од државата.

-Ќе ја нормализираме нашата земја, ќе ги вратиме институциите, ќе отвориме квалитетни работни места за да го вратиме овој моќен извор во земјата, младата популација, и заедно да ја градиме иднината на нашето општество, изјави Заев во октомври 2015 година.

СДСМ пред изборите им ветуваше брда и долини на младите и студентите, а веднаш откако дојде на власт заборави на се она што гиизлажа пред изборите и им го сврте грбот на младите. СДСМ не даде поддршка на Законот за издавање на вредносни бонови-ваучери, а со тоа ги спречи студентите да добијат 18.600 денари за набавка на компјутери, кој беше само еден од многу проекти на Владата на ВМРО-ДПМНЕ за младите.

Заменикот на Зоран Заев во партијата и сега министер за одбрана во Владата на СДСМ, Радмила Шеќеринска лажно ветуваше и младинска гаранција за граѓаните, која младите се уште ја чекаат, но новата власт заборави на ова веднаш откако седнаа во фотелјите, а младите се плашат дека ова ќе биде само уште една од многуте лаги искажани од Шеќеринска и Заев.

Младинска гаранција ветуваа и други министри од Владата на Зоран Заев. Сите до еден, ги излажаа младите.

Младите ги излажа и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски од СДСМ.

Со лаги за оваа тема и ветување кое секако нема да се реализира, во предизборието излезе и актуелната министерка за труд и социјална политика, Мила Царовска.

На оваа тема ветувања даваше и Александар Кирацовски, актуелен генерален секретар на СДСМ, а поранешен дополнителен заменик министер во МИОА.

Владата на СДСМ ги храни со бадеми и морски плодови министрите, а на студентите им го скрати оброкот од студентските домови

Скандалите кои секојдневно доаѓаат од Владата на Зоран Заев и СДСМ никако да престанат, овој пат јавноста е згрозена од одлуката на Владата на СДСМ да ги храни своите министри со бадеми и морски плодови, а да го скратува оброкот во студентките домови на студентите.

Наместо подобар живот, студентите добија оброк помалку во домовите. Се уште студентите не добија ништо од најавите на СДСМ и Зоран Заев за подобар студентски стандард во периодот пред декемвриските избори ги зголемуваат маките на македонските студенти.

Oдлуката на раководните структури од партијата на Зоран Заев предвиде укинување на појадокот за студентите кои годинава добиле легло во трите најголеми студентски домови во главниот град, домови “Гоце Делчев“, “Стив Наумов“ и “Кузман Јосифовски – Питу“. Отсега наместо вообичаените три оброци кои им следуваа, идните академски граѓани кои одлучиле да ги користат услугите на студентските домови, за истата цена која ја плаќале и досега, ќе добиваат само два оброци. Тоа значи дека трошокот за студирање станува поголем. Оброкот кој досега го покриваше државата, ќе мораат да го платат од сопствениот џеб.

Покрај оваа најнова мерка за „живот“, студентите ги паметат и не така одамна укинатите и стопирани мерки наменети за нив, како згаснувањето на дисперзираните студии, стопирањето на проектот 30/35 кој обезбедуваше финансиски поволности при студирањето за повозрасните граѓани со интерес за студирање, гласањето против законот за студентски ваучери за купување компјутери. Од Буџетот, СДСМ скрати пари наменети за студентските домови.

Поради сите овие причини, младите носат одлука да ја напуштат Македонија. „Животот“ кој Заев го ветуваше изгледа се однесувал само на неговото семејство, пријателите и соработниците.

ЗАЕВ ГИ ИЗЛАЖА МЛАДИТЕ: Владата на СДСМ не реализирала ниту еден проект за младите

По преземањето на власта, Зоран Заев и СДСМ ги извисија младите иако во предизборната кампања им ветуваа мед и млеко.

Но, засега Владата на СДСМ не покажа никаков интерес за младите и за нивните проблеми.

Во овие четири и пол месеци од доаѓањето на Заев на премиерската функција не е реализиран ниту еден проект кој би можел да ги подобри условите за живот на младите.

Тоа доведе и до масовно иселување на младата популација, па така во овој период се иселија 31.170 млади на возраст од 18 до 37 години. Најголемиот дел од нив се од Струмица, Куманово, а има и од Скопје.

Пред скоро една година Шеќеринска гордо се фалеше дека тие имале план како да ги задржат младите во Македонија, планот кој очигледно е само еден од многуте неуспешни планови и лаги на СДСМ.

-Имаме план како младите да останат тука во Македонија, тука да формираат семејство, тука да најдат работа, тука да ја градат својата иднина. ВМРО-ДПМНЕ и Груевски имаа десет години да го сторат тоа. Да понудат пристоен живот и еднaкви шанси за сите, но тоа не го сторија. Тие сметаат дека најважно од сѐ е да ги полнат своите џебови и сметки низ рајските острови, изјави лани во ноември Шекеринска.

Пред две години пак премиерот Заев, пред граѓаните ветуваше дека ќе ги враќал и оние веќе се иселени од државата.

-Ќе ја нормализираме нашата земја, ќе ги вратиме институциите, ќе отвориме квалитетни работни места за да го вратиме овој моќен извор во земјата, младата популација, и заедно да ја градиме иднината на нашето општество, изјави Заев во октомври 2015 година.

СДСМ пред изборите им ветуваше брда и долини на младите и студентите, а веднаш откако дојде на власт заборави на се она што ги излажа пред изборите и им го сврте грбот на младите. СДСМ не даде поддршка на Законот за издавање на вредносни бонови-ваучери, а со тоа ги спречи студентите да добијат 18.600 денари за набавка на компјутери, кој беше само еден од многу проекти на Владата на ВМРО-ДПМНЕ за младите.

Заменикот на Зоран Заев во партијата и сега министер за одбрана во Владата на СДСМ, Радмила Шеќеринска лажно ветуваше и младинска гаранција за граѓаните, која младите се уште ја чекаат, но новата власт заборави на ова веднаш откако седнаа во фотелјите, а младите се плашат дека ова ќе биде само уште една од многуте лаги искажани од Шеќеринска и Заев.

-Проектот гаранција за млади ќе значи дека државата ќе им гарантира на сите млади граѓани во Македонија, дека веднаш во завршувањето на образованието, во рок од 4 месеци или ќе може да го продолжи образованието, или ќе добие понуда за работа, или да добие можност за практика, обука или тренинг, со кои што ќе се прилагоди на потребите на некое работно место кое што е на располагање, пред изборите лажно ветуваше Шеќеринска.

Од сите овие ветувања денес може да се забележи само игнорирањето на младите, кои како да не постојат за СДСМ и Владата на Зоран Заев.

ВЕТУВАЊАТА ЗА ЖИВОТ ЗАБОРАВЕНИ: Младите бараат работа, а Заев им ветува воздух

Ветениот живот за младите изгледа ќе остане само уште едно од многуте лажни и неисполнети ветувања на Владата на СДСМ, младите коментираат дека наместо големите ветувања кои ги добија од премиерот Зоран Заев во предизборниот период за парламентарните избори, добиле само едно големо разочарување. Тие велат дека сега Заев како да ја потценува интелегенцијата и главно ветување му е чист воздух, а без никако план како тоа би го исполнил.

Во својот „План за живот во Македонија“ премиерот Зоран Заев гордо најавуваше дека ќе ги врател назад во државата младите кои се иселиле, но како и кога се во прашање најголемиот дел од ветувањата на СДСМ ова е премногу далеку од исполнување. Тоа барем го покажуваа податоците и бројот на младите кои се иселиле од држвата во првите три месеци од владеењето на СДСМ. Досега новата Влада нема реализирано ниту еден проект за младите, што како што велат самите млади е поразително за една држава.

Според податоците во првите три месеци од владеењето е СДСМ од Република Македонија се иселиле 20.000 млади лица. Експертите велат дека со моменталните политики на новата власт нивниот број само ќе расте, бидејќи не гледаат начин како младите би се мотивирале да останат во државата.

Пред скоро една година Шеќеринска гордо се фалеше дека тие имале план како да ги задржат младите во Македонија, планот кој очигледно е само еден од многуте неуспешни планови и лаги на СДСМ.

-Имаме план како младите да останат тука во Македонија, тука да формираат семејство, тука да најдат работа, тука да ја градат својата иднина. ВМРО-ДПМНЕ и Груевски имаа десет години да го сторат тоа. Да понудат пристоен живот и еднaкви шанси за сите, но тоа не го сторија. Тие сметаат дека најважно од сѐ е да ги полнат своите џебови и сметки низ рајските острови, изјави лани во ноември Шекеринска.

Пред две години пак премиерот Заев, за чие владеење од само три месеци како што веќе пишавме се отселиле 20.000 млади луѓе, оние кои треба да бидат двигатели на општеството, пред граѓаните ветуваше дека ќе ги враќал и оние веќе се иселени од државата.

-Ќе ја нормализираме нашата земја, ќе ги вратиме институциите, ќе отвориме квалитетни работни места за да го вратиме овој моќен извор во земјата, младата популација, и заедно да ја градиме иднината на нашето општество, изјави Заев во октомври 2015 година.

СДСМ пред изборите им ветуваше брда и долини на младите и студентите, а веднаш откако дојде на власт заборави на се она што го излажа пред изборите и им го сврте грбот на младите. СДСМ не даде поддршка на Законот за издавање на вредносни бонови-ваучери, а со тоа ги спречи студентите да добијат 18.600 денари за набавка на компјутери, кој беше само еден од многу проекти на Владата на ВМРО-ДПМНЕ за младите.

Младите велат дека се чувствуваат изневерени и разочарани од лагите кои ги слушале од Зоран Заев, Шеќеринска и СДСМ, кои цело време го обвинуваа ВМРО-ДПМНЕ дека работи против младите, а како што самите млади велат, во периодот на ВМРО-ДПМНЕ за младите било направено, многу повеќе од било кога. Младите добија многу поволности, како што се бесплатен автобуски и железнички превоз за студентите и средношколците, бесплатна посета на театри, на музеи, како и на многу други културни настани. Еден од најголемите проекти за младите беше и ослободувањето на фирмите од плаќање придонеси за лица до 29 години, со што младите многу полесно доѓаа до работно место.

Заменикот на Зоран Заев во партијата и сега министер за одбрана во Владата на СДСМ, Радмила Шеќеринска лажно ветуваше и младинска гаранција за граѓаните, која младите се уште ја чекаат, но новата власт заборави на ова веднаш откако седнаа во фотелјите, а младите се плашат дека ова ќе биде само уште една од многуте лаги искажани од Шеќеринска и Заев.

-Проектот гаранција за млади ќе значи дека државата ќе им гарантира на сите млади граѓани во Македонија, дека веднаш во завршувањето на образованието, во рок од 4 месеци или ќе може да го продолжи образованието, или ќе добие понуда за работа, или да добие можност за практика, обука или тренинг, со кои што ќе се прилагоди на потребите на некое работно место кое што е на располагање, пред изборите лажно ветуваше Шеќеринска.

Младите се разочарани и од односот на оние кои треба да бидат нивни претсавници и да ги штитат нивните права, а во минативе 3 месеци ги нема никаде. Голем дел од нив коментираат дека Стефан Богоев, кој сам се претставува како другар на сите млади, дека другарот ги напуштил за да си стане градоначалник, тие се разочарани и што гласните за време на Шарената револуција Павле Богоевски и Ивана Туфегџиќ сега ги нема никаде и молчат за сите лоши политики на СДСМ.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека Влата која ветуваше брда и долини за младите, сега одбива закони за подобрување на нивниот живот. Законот за издавање на вредносни бонови-ваучери кој го поднесе ВМРО-ДПМНЕ, а го одби СДСМ, предвидува редовните студенти од семејства чии месечни приходи не го надминуваат износот од две просечни месечни нето плати, а кои за прв пат се запишуваат во трета и четврта година на студии на високо образовните установи во Република Македонија да добијат бесплатни компјутери.

– Дополнително бонови-ваучери во овој закон е предвидено да им бидат доделени на сите студенти кои се евидентирани како лица со посебни потреби а се запишани во било која година на студии на високо образовните установи во Република Македонија. Ова предвидува еден вид на продолжување на проектите кои ги спроведуваше Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во изминатите години во насока на подобрување на животот на студентите и младите во Република Македонија. Преку проектите за издавање на бесплатни ваучери кои беа спроведени од ВМРО-ДПМНЕ, 5.243 студенти им беше овозможено да земат бесплатни таблет компјутери, додека пак 28.319 студенти добија ваучери за набавка на персонален компјутер, истакна Владимир Нелоски, претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

СДС ветија проект дека по завршувањето на образованието секој млад човек од државата ќе биде вработен, ќе има шанса да го продолжи образованието или пак да оди на дообучување. Поминаа повеќе од 100 дена, ништо од ова, изјави на прес конференција Филип Ѓеорѓиев од ВМРО ДПМНЕ.

-Овој проект насловен како младинска гаранција, се изгуби во приоритетните вработувања на луѓето од Шарената револуција. Наместо вработување на секој млад човек или шанса за дообразување и дообучување, младите имаа можност да видат дека сето тоа е лага и наместо нив се вработија твитерџии блиски до СДС, членови на Шарена Револуција, членови на Сорос. Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ, Зоран Заев најмногу им ветуваа на младите пред изборите. Односно, најмногу ги лажеа младите и ги извисија, истакна Ѓорѓиев.

Иако ветуваше брда и долини и за студентите, сепак ситуацијата е друга, на почетокот на студентската година студентите останаа без вода во студентските домови, нешто што е најосновно, но и неопходно.

Студентите не можеа да се напијат вода во домот “Кузман Јосифовски – Питу“, но не можеа ниту да водат сметка за хигиената или да се готви нивното јадење. Нервозата кај нив оправдано расте затоа што ова е само едно во низата кратења кои паднаа на нивни грб откако СДСМ и Заев дојдоа на власт.

Јавноста е згрозена од одлуката на Владата на СДСМ да ги храни своите министри со бадеми и морски плодови, а да го скратува оброкот во студентките домови на студентите.

Наместо подобар живот, студентите добија оброк помалку во домовите. Се уште студентите не добија ништо од најавите на СДСМ и Зоран Заев за подобар студентски стандард во периодот пред декемвриските избори ги зголемуваат маките на македонските студенти.

Со одлука на раководните структури од партијата на Зоран Заев, се предвиде укинување на појадокот за студентите кои годинава добиле легло во трите најголеми студентски домови во главниот град, домови “Гоце Делчев“, “Стив Наумов“ и “Кузман Јосифовски – Питу“. Отсега наместо вообичаените три оброци кои им следуваа, идните академски граѓани кои одлучиле да ги користат услугите на студентските домови, за истата цена која ја плаќале и досега, ќе добиваат само два оброци. Тоа значи дека трошокот за студирање станува поголем. Оброкот кој досега го покриваше државата, ќе мораат да го платат од сопствениот џеб.

Покрај оваа најнова мерка за „живот“, студентите ги паметат и не така одамна укинатите и стопирани мерки наменети за нив, како згаснувањето на дисперзираните студии, стопирањето на проектот 30/35 кој обезбедуваше финансиски поволности при студирањето за повозрасните граѓани со интерес за студирање, гласањето против законот за студентски ваучери за купување компјутери.

Младите гласно коментираат дека место да почне да работи за подобрување на нивниот живот, на животот на оние кои треба да ја градат иднината на државата, Заев и неговите кандидати за градоначалници тераат реторика на празни зборови, ветувања за некаков почист воздух, иако немаат никаков план како тоа да го направат. Тие на премиерот му порачуваат да не заборави дека најзагаден град во Македонија е Куманово, каде општинската власт е под контрола на СДСМ и Тетово, каде СДСМ даде поддршка за актуелната градоначалничка, кандидатката на ДУИ, Теута Арифи.

УНИШТУВАЧИ НА МЛАДИНАТА И ИДНИНАТА: Владата на СДСМ ги укина дисперзираните студии, младите извисени

Животот за младите кој беше ветуван од страна Зоран Заев, најверојатно е живот за младите во странство, не во Македонија. Барем така велат бројките, во последните три месеци, период во кој на власт е СДСМ, а Владата ја предводи Зоран Заев, 20.000 млади лица ја напуштиле државата. А според политиките кои ги има Заев за младите, ситуацијата може само да оди на полошо, е ставот на експертската јавност.

Оваа година бруцоши на дисперзираните студии на универзитетот Кирил и Методиј нема. Министерството за образование предводено од новата влада на СДСМ и Зоран Заев го укина уписот на дисперзирани студии на УКИМ за оваа година.

Покрај тоа што студентите нема да можат да запишат дисперзирани студии на УКИМ, од Министерството за образование и наука одлучи одредени дисперзирани студии на другите Универзитети да бидат редуцирани.

Укинувањето на дисперзираните беше една од првите мерки на Владата на Зоран Заев, кој ветуваше живот за студентите, а со одлуката за укинување на дисперзираните студии, Владата на СДСМ директно удри по младите, кои директно по себе ја чувствуваат штетата. Дополнително, со ваквата одлука им се ускрати правото на студирање на многу млади луѓе кои немаат средства да патуваат и престојуваат во други градови и директно се влијае на изумирање на градовите. Со ваквата одлука, идните студенти се изложуваат на трошоци.

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ остро реагираше на оваа одлука на Владата и како што кажа студентите повторно се рангирани според социјалниот статус.

-Со укинувањето на дисперзираните студии, студентите повторно се рангираат по социјален статус. Односно СДС прави да не може секој да студира. Во просек за едено семејство да прати матурант да студира некаде надвор од своето родно место во просек потребна е една просечна плата плус на семејните примања која не сите ја имаат. За разлика до сега кога матурантите размислуваа каде да студираат, односно на кој смер и кој факултет сега размислуваат во две насоки. Првиот избор е некако нивните родители да најдат средтсва дополнителни за да можат да отидат во Скопје, Штип, Битола, Охрид за да студираат или пак да не студираат и да не го продолжат образованието, истакнува Нелоски.

Нелоски обвини и дека немало никаква дебата за оваа одлука на СДСМ, иако Заев ветуваше дека за секоја мерка која ќе ја донесе, ќе има дебата со голем број експерти, како и со опозицијата.

-За оваа одлука да биде уште поконтроверзна доаѓа фактот што СДС, иако говори дека сите одлуки ќе ги носат низ јавна дебата, низ дискусии итн. Јас не видов дебата, не видов дебата организирана од Министерството за образование, не видов дебата организирана од Универзитетите. Нив ги разбирам, поради тоа што оваа Влада на Зоран Заев е репресивна Влада, најверојатно поради страв од притисок само се произјасниле со одредено барање до Владата, кое што јас го немам видено, не знам дали јавноста го има видено, дека има потреба од оваа мерка. Дел од нивното раководство е во Собрание како пратеници од СДС, дел од другите лица се директно финансирани од Фондацијата Сорос и сметаат дека образованието треба да им е достапно само на одредена група на млади луѓе, кои што живеат во студентските центри. Останатите најверојатно треба сами да се погрижат, да најдат начин како да студираат, додава Нелоски.

Сепак оваа мерка на СДСМ не единствена лоша мерка, која директно удира по младите и студентите. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија пред неколку дена во Собранието кажа дека помошта која студентите по медицина, фармација и стоматологија ја добивале од државата сега ќе им биде укината.

-Почитувани студенти по медицина, фармација и стоматологија, благодарение на овие колеги од Социјадемократскиот Сојуз, оваа година во ваучерите од 18 600 денари за потпомагање на вашиот образовен процес ќе ви бидат укинати, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија.

Бројката на иселени млади лица во минативе три месеци, период додека на власт е СДСМ во Република Македонија изнесува 20.000. Експертите се едногласни дека со моменталните политики на новата власт нивниот број само ќе расте, бидејќи не гледаат начин како младите би се мотивирале да останат во државата.

Пред скоро една година Шеќеринска гордо се фалеше дека тие имале план како да ги задржат младите во Македонија, планот кој очигледно е само еден од многуте неуспешни планови и лаги на СДСМ.

-Имаме план како младите да останат тука во Македонија, тука да формираат семејство, тука да најдат работа, тука да ја градат својата иднина. ВМРО-ДПМНЕ и Груевски имаа десет години да го сторат тоа. Да понудат пристоен живот и еднaкви шанси за сите, но тоа не го сторија. Тие сметаат дека најважно од сѐ е да ги полнат своите џебови и сметки низ рајските острови, изјави лани во ноември Шекеринска.

Пред две години пак премиерот Заев, за чие владеење од само три месеци како што веќе пишавме се отселиле 20.000 млади луѓе, оние кои треба да бидат двигатели на општеството, пред граѓаните ветуваше дека ќе ги враќал и оние веќе се иселени од државата. Инаку ова е најголем пораст на иселување за толку краток период во последните 20 години.

-Ќе ја нормализираме нашата земја, ќе ги вратиме институциите, ќе отвориме квалитетни работни места за да го вратиме овој моќен извор во земјата, младата популација, и заедно да ја градиме иднината на нашето општество, изјави Заев во октомври 2015 година.

СДСМ пред изборите им ветуваше брда и долини на младите и студентите, а веднаш откако дојде на власт заборави на се она што го излажа пред изборите и им го сврте грбот на младите. СДСМ не даде поддршка на Законот за издавање на вредносни бонови-ваучери, а со тоа ги спречи студентите да добијат 18.600 денари за набавка на компјутери, кој беше само еден од многу проекти на Владата на ВМРО-ДПМНЕ за младите.

Младинската гаранција беше и еден од главните адути на СДСМ, кој го промовираа сите високи чинители во партијата.

-Проектот гаранција за млади ќе значи дека државата ќе им гарантира на сите млади граѓани во Македонија, дека веднаш во завршувањето на образованието, во рок од 4 месеци или ќе може да го продолжи образованието, или ќе добие понуда за работа, или да добие можност за практика, обука или тренинг, со кои што ќе се прилагоди на потребите на некое работно место кое што е на располагање, пред изборите лажно ветуваше Шеќеринска.

-Државата ќе гарантира на младиот човек дека по завршувањето на образованието, ќе добие три опции. Државата да му гарантира вработување, државата да му гарантира праска или дополнително дообучување, во вид на изучување странски јазик или компјутерски вештини. И трета опција државата да му помогне на младиот човек да продолжи со образование. Со крајна цел државата да гарантира дека младиот човек по завршување на образованието нема да седи невработен дома, лажно ветуваше и Стефан Богоев.

Со истите лажни ветувања се служеа уште и министерката Мила Царовска, Александар Кирацовски и министерот Оливер Спасовски.

На овие лаги на СДСМ реагираше и Филип Ѓоргиев од ВМРО-ДПМНЕ, тој кажа дека тие ветија проект дека по завршувањето на образованието секој млад човек од државата ќе биде вработен, ќе има шанса да го продолжи образованието или пак да оди на дообучување. Поминаа повеќе од 100 дена, но од ова се уште нема ништо.

-Овој проект насловен како младинска гаранција, се изгуби во приоритетните вработувања на луѓето од Шарената револуција. Наместо вработување на секој млад човек или шанса за дообразување и дообучување, младите имаа можност да видат дека сето тоа е лага и наместо нив се вработија твитерџии блиски до СДС, членови на Шарена Револуција, членови на Сорос. Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ, Зоран Заев најмногу им ветуваа на младите пред изборите. Односно, најмногу ги лажеа младите и ги извисија, истакна Ѓорѓиев.

И лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски обвини дека младите биле измамени од Владата на Зоран Заев.

– Младите луѓе беа измамени. Им ветуваа младинска гаранција односно понуда за работа по завршување на образованието, но тоа не се има случено. Наместо тоа, сега сме сведоци на обид за релативизација на тоа ветување, па наместо вработување по студиите, сега веројатно ќе одат со некоја понуда за пробна привремена практикантска работа, иако и тоа не е сигурно, потсети Груевски на суровата манипулација на СДСМ со младите.

И лидерот на младинската организација на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски обвини дека Владата на СДС во првите 100 дена не исполни ниту едно ветување кое го даде кон младите во текот на изборите. Како што тој вели младите се изманипулирани од страна на СДС. Младите гледаат дека се што ветија Заев, Шекеринска и Богоев, и излажаа. Тие ја потценија интелегенцијата на младиот човек во Република Македонија, истакна Владимир Нелоски, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

-СДС едно ветуваа додека беа во опозиција, а друго прават кога се на власт. Тие ветуваа брда и долини и на крај извисија. Младинската гаранција е уште една огромна лага за предизборна манипулација со младите. СДС со овој проект ветуваше дека по завршување на своето образование, од државата секој млад човек ќе добие вработување, дообучување или продолжување на нивното образование. 100 дена откако СДС седнаа во влада, а ни трага ни глас од овој проект. Младите се уверија дека ова е уште една предизборна лага на СДС, односно уште една од многуте лаги на СДС за младинската политика. Пратениците на СДС, меѓу кои и Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и другите кои велеа дека младите ќе бидат на првото место, со ребалансот на буџетот не предвидоа ниту денар за овој проект, а скратија и многу други проекти за младите. Очигледно и за жал СДС нема намера да реализира ниту еден проект за младите кои беа грубо излажани, истакна Нелоски.

Младите се разочарани и од односот на оние кои треба да бидат нивни претсавници и да ги штитат нивните права, а во минативе 3 месеци ги нема никаде. Голем дел од нив коментираат дека Стефан Богоев, кој сам се претставува како другар на сите млади, дека другарот ги напуштил за да си стане градоначалник, тие се разочарани и што гласните за време на Шарената револуција Павле Богоевски и Ивана Туфегџиќ сега ги нема никаде и молчат за сите лоши политики на СДСМ.

Пап: Македонија секојдневно ги живее лагите на СДС и Зоран Заев, младите секојдневно живеат во една голема лага

СДС лаже, континуирано бесрамно и на очиглед на сите. СДС како за се досега излажа, и уште еднаш докажа дека нивните зборови не се ништо освен празни ветувања. СДС ги излажа младите и во изминатите 100 дена не направи ништо со што би им се подобрил животот, кажа денеска во изјава пред Владата Оливер Пап од УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

Пап кажа дека СДС на младите им ветуваше младинска гаранција и сигурност, но само како предизборна реторика. Тој потенцираше иднината на државата односно младите се измамени и разорчарани од предизборните лаги и манипулации на СДС.

-Стефан Богоев и Ивана Туфегџиќ седнаа во собраниските фотељи ги добија посакуваните функции како и финансиски бенефиции и заборавија на ветувањата кои ги имаа кон младите. Поминаа 100 дена од неспособната влада на СДС, а за младите нема ни „В“ од загарантираните вработувања. Проектот Младинска гаранција кој го ветуваа СДС магично го снема, изјави Пап.

Пап вели дека СДС вети дека од буџетот ќе одвои 8.8 милиони евра за овој проект, за младите да останат во државата. Според него не само што не ги одвоија овие пари со ребалансот, туку напротив скратија 1.5 милијарди денари наменети за образование со новиот ребаланс, ставка која е од витално значење за младите и иднината на државата.

-Македонија секојдневно ги живее лагите на СДС и Зоран Заев, младите секојдневно живеат во една голема лага. На јавноста веќе одамна и е јасно дека гаранцијата дадена од СДС не вреди ништо, зборот на Заев, Богоев и Туфегџиќ не вреди ништо. Младите на 15-ти октомври нема да го дадат својот глас за лагите и манипулациите на СДС. Младите нема повторно да дозволат да бидат излажани од Заев и СДС, изјави Пап.

НИ РАБОТА, НИ МЛАДИНСКА ГАРАНЦИЈА: Во првите 100 дена на Заев, над 20,000 млади си заминаа од Македонија

„Планот за живот во Македонија“ со кој Заев ветуваше се и сешто пред изборите, по првите 100 дена откако е на власт, повеќе личи на план за богатење на неговиот потесен круг и масовно вработување на „шарените“. Тој гордо најавуваше дека ќе ги врател младите кои се иселиле од државата назад во Македонија, но како и што е случајот со најголемиот дел од неговите ветување и ова е далеку од исполнување. Така барем покажуваат моменталните податоци и бројот на младите кои се иселиле од државата во последните три месеци, откако на власт е СДСМ. Досега новата Влада нема реализирано ниту еден проект за младите, што како што велат самите млади е поразително за една држава.

Според податоците во минативе три месеци, период во кој на власт е СДСМ од Република Македонија се иселиле 20.000 млади лица. Експертите велат дека со моменталните политики на новата власт нивниот број само ќе расте, бидејќи не гледаат начин како младите би се мотивирале да останат во државата.

 

– Имаме план како младите да останат тука во Македонија, тука да формираат семејство, тука да најдат работа, тука да ја градат својата иднина. ВМРО-ДПМНЕ и Груевски имаа десет години да го сторат тоа. Да понудат пристоен живот и еднaкви шанси за сите, но тоа не го сторија. Тие сметаат дека најважно од сѐ е да ги полнат своите џебови и сметки низ рајските острови, изјави лани во ноември Шекеринска.

 Пред две години пак премиерот Заев, за чие владеење од само три месеци се отселиле 20.000 млади луѓе, оние кои треба да бидат двигатели на општеството, пред граѓаните ветуваше дека ќе ги враќал и оние веќе се иселени од државата.– Се повеќе луѓе сфаќаат дека е факт дека најголемиот дел од популацијата на Земјата е контролирана од 1 процент од луѓе кои се наоѓаат на врвот, но многумина не знаат ништо за нивната банкарска фирма во која се кријат, изјави Заев во октомври 2015 година.

Младите велат дека се чувствуваат изневерени и разочарани од лагите кои ги слушале од Зоран Заев, Шеќеринска и СДСМ, кои цело време го обвинуваа ВМРО-ДПМНЕ дека работи против младите, а како што самите млади велат, во периодот на ВМРО-ДПМНЕ за младите било направено, многу повеќе од било кога.  Тие добија многу поволности, како што се бесплатен автобуски и железнички превоз за студентите и средношколците, бесплатна посета на театри, музеи, како и на многу други културни настани. Еден од најголемите проекти за младите беше и ослободувањето на фирмите од плаќање придонеси за лица до 29 години, со што младите многу полесно доѓаа до работно место.Заменикот на Зоран Заев во партијата и сега министер за одбрана во Владата на СДСМ, Радмила Шеќеринска лажно ветуваше и младинска гаранција за граѓаните, која младите се уште ја чекаат, но новата власт заборави на ова веднаш откако седнаа во фотелјите, а младите се плашат дека ова ќе биде само уште една од многуте лаги искажани од Шеќеринска и Заев.

– Проектот гаранција за млади ќе значи дека државата ќе им гарантира на сите млади граѓани во Македонија, дека веднаш во завршувањето на образованието, во рок од 4 месеци или ќе може да го продолжи образованието, или ќе добие понуда за работа, или да добие можност за практика, обука или тренинг, со кои што ќе се прилагоди на потребите на некое работно место кое што е на располагање, пред изборите лажно ветуваше Шеќеринска.

Младите се разочарани и од односот на оние кои треба да бидат нивни претсавници и да ги штитат нивните права, а во минативе 3 месеци ги нема никаде. Голем дел од нив коментираат дека Стефан Богоев, кој сам се претставува како другар на сите млади, дека другарот ги напуштил за да си стане градоначалник, тие се разочарани и што гласните за време на Шарената револуција Павле Богоевски и Ивана Туфегџиќ сега ги нема никаде и молчат за сите лоши политики на СДСМ.

Младите разочарани од празните ветувања на СДС: Каде е таа младинска гаранција, не се сите деца на директори!

Ова што само пред околу три месеци го зборуваа и ветуваа како една од главните мреки која треба да им помогне на младите во двржавата, се чини дека владата на СДС го заборави во истиот момент кога дојде на власт. Од мерката т.н. младинска гаранција со која во предизборието на сите млади им ветуваа три опции по завршувањето на високото образование,да бидат вработени, да го продолжат образованието или пак да одат на дообучување, нема ниту трага.

Голем дел од младите кои на овие ветувања гледале со надеж за подобра иднина веќе ја согледаа реалната ситуација, дена младинската гаранција звучеше добро како верување, но дека само тоа и ќе остане.

Тие својот револт и незадоволство деновиве јавно го искажуваат на социјалните мрежи каде ги прозиваат сите оние кои има ветуваа се и сешто пред да дојдат на власт.

ВИДЕО: Младите на маргините – СДСМ ветуваше младинска гаранција, ништо од тоа не реализира

СДС кој ветуваше брда и долини за младите и студентите, уште веднаш им го сврте грбот и заборави на се што ги излажа. СДСМ не даде поддршка на Законот за издавање на вредносни бонови-ваучери, а со тоа ги спречи студентите да добијат 18.600 денари за набавка на компјутери, обвини претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски,

Законот за издавање на вредносни бонови-ваучери кој го поднесе ВМРО-ДПМНЕ, а го одби СДСМ, предвидува редовните студенти од семејства чии месечни приходи не го надминуваат износот од две просечни месечни нето плати, а кои за прв пат се запишуваат во трета и четврта  година на студии на високо образовните установи во Република Македонија да добијат бесплатни компјутери.

– Дополнително бонови-ваучери во овој закон е предвидено да им бидат доделени на сите студенти кои се евидентирани како лица со посебни потреби а се запишани во било која година на студии на високо образовните установи во Република Македонија. Ова предвидува еден вид на продолжување на проектите кои ги спроведуваше Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во изминатите години во насока на подобрување на животот на студентите и младите во Република Македонија. Преку проектите за издавање на бесплатни ваучери кои беа спроведени од ВМРО-ДПМНЕ, 5.243 студенти им беше овозможено да земат бесплатни таблет компјутери, додека пак 28.319 студенти добија ваучери за набавка на персонален компјутер, истакна Нелоски.

Посочи дека СДСМ и после 100 дена откако управуваат со Владата, не само што не отпочнаа ниту еден корисен проект за младите и државата, туку  нанесоа и неизмерна штета.

– СДСМ лицемерно од една страна ветуваше поддршка и грижа за младите и студентите, а од друга страна крати финансиски средства наменети за нив. СДСМ со новиот буџет скрати 21 милион евра наменети за Министерство за образование со кој беше предвидено да се изградат нови средни училишта, нови основни училишта, нови спортски сали, нови универзитети, потоа да се изградат студентски домови, лаборатории и така натаму. Со ова, СДСМ уште еднаш го сврте грбот на младите и на студентите, потенцира Нелоски.

Според претседателот на УМС, токму затоа младите како и секогаш, така и овој пат беа извисени од страна на СДСМ. Тој додаде дека затоа на 15 октомври СДСМ ќе бидат казнети за сите лажни ветувања и лицемерни политики.

Сто дена лаги, неспособност, хаос и понижување

Сто дена партизација, кадровски дебакл, незаконско работење и уривање на институциите. Сто дена укинување и блокирање на проекти, економско тонење, задолжувања, неработење и непромислени и површни потези. Ова е тоа што го трпеше Македонија и граѓаните на Македонија изминативе 100 дена. Ова е тоа што Зоран Заев на прес-конференција полна со полувистини и голи фрази, свесно го премолча. Ова е резиме на начинот на кој што СДСМ владее.

– Младите луѓе беа измамени. Им ветуваа младинска гаранција односно понуда за работа по завршување на образованието, но тоа не се има случено. Наместо тоа, сега сме сведоци на обид за релативизација на тоа ветување, па наместо вработување по студиите, сега веројатно ќе одат со некоја понуда за пробна привремена практикантска работа, иако и тоа не е сигурно, потсети Груевски на суровата манипулација на СДСМ со младите.

Младинската гаранција ја ветуваше Радмила Шекеринска, заменик на Заев во партијата, а актуелен министер за одбрана.

Младите ги излажа и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски од СДСМ.

Младите на СДСМ бесрамно ги лажеше и нивниот лидер Стефан Богоев, актуелен кандидат за градоначалник на општина Карпош.

Со лаги за оваа тема и ветување кое секако нема да се реализира, во предизборието излезе и актуелната министерка за труд и социјална политика, Мила Царовска.

На оваа тема ветувања даваше и Александар Кирацовски, актуелен генерален секретар на СДСМ, а поранешен дополнителен заменик министер во МИОА.

Владата на СДСМ нема концепт, наместо проекти нанесува само штета!

-Владата на ВМРО-ДПМНЕ отвораше многу градинки. Владата на СДС очигледно нема намера да продолжи во таа насока. СДС скрати цели 44 милиони денари од парите наменети за Универзитет „Свети Кирил и Методиј“, во буџетот има 10 милиони денари помалку  за Универзитет „Свети Климент Оридски“ – Битола, 21 милиони денари помалку за Унивезитет „Гоце Делчев“ – Штип, 26 милиони денари помалку за Универзитет „Мајка Тереза“, 54 милиони денари помалку за Универзитет за информатички технологии во Охрид, 75 милиони денари помалку за изградба на новите објекти на ФИНКИ и Факултетот за физичка култура, 105 милиони денари помалку за изградба на училишни спортски сали во основни училишта.  Ова е истиот СДСМ кој ветуваше развој на образованието, инвестиции во образованието, подобрување на образованието и грижа за студентите и нивниот стандард. Владата на СДС скрати цели 155 милиони денари за изградба и реконструкција на студентски домови, истиот СДС кој секоја недела одеше во студентските домови и даваше изјави дека таму е катастрофална состојбата. Владата предвиде 15 милиони денари помалку за преведување и печатење на стручна литература, со ова СДС крати од квалитетно образование на младите кои според логиката на СДС  нема потреба да учат од нови и квалитетни учебници преведени од најголемите светски автори од англиски, франциски, германски јазик, рече Груевски и додаде дека оваа Влада на СДС нема концепт за развој на образованието.

Уште во првата недела почнаа со укинување и кратење без никаква идеја за развој. Без да направи сериозна анализа и да ги праша граѓаните што мислат, Владата го укина екстерното тестирање, наместо негова надградба и унапредување како еден од механизмите за подигнување на објективноста и оценувањето, само заради тоа што мислат дека со тоа ќе соберат некој ситен политички поен.  По укинувањето на екстерното на ред дојде и предлогот за укинување на наставните програми и учебници по математика и природни науки, по кои се учи во основното образование во нашата земја веќе три учебни години и стопирање на нивното воведување во средното образование од септември годинава. 

За жал, основниот белег на стоте дена влада на СДС беше негрижата и индиферентноста кон проблемите. 

Груевски: Младите се измамени, лага биле работните места, поквалитетното образование, студентските домови

Сто дена лаги, неспособност, хаос и понижување. Сто дена партизација, кадровски дебакл, незаконско работење и уривање на институциите. Сто дена укинување и блокирање на проекти, економско тонење, задолжувања, неработење и непромислени и површни потези. Ова е тоа што го трпеше Македонија и граѓаните на Македонија изминативе 100 дена. Ова е тоа што Зоран Заев на прес-конференција полна со полувистини и голи фрази, свесно го премолча. Ова е резиме на начинот на кој што СДСМ владее.

– Младите луѓе беа измамени. Им ветуваа младинска гаранција односно понуда за работа по завршување на образованието, но тоа не се има случено. Наместо тоа, сега сме сведоци на обид за релативизација на тоа ветување, па наместо вработување по студиите, сега веројатно ќе одат со некоја понуда за пробна привремена практикантска работа, иако и тоа не е сигурно, потсети Груевски на суровата манипулација на СДСМ со младите.

Владата на ВМРО-ДПМНЕ отвораше многу градинки. Владата на СДС очигледно нема намера да продолжи во таа насока. СДС скрати цели 44 милиони денари од парите наменети за Универзитет „Свети Кирил и Методиј“, во буџетот има 10 милиони денари помалку  за Универзитет „Свети Климент Оридски“ – Битола, 21 милиони денари помалку за Унивезитет „Гоце Делчев“ – Штип, 26 милиони денари помалку за Универзитет „Мајка Тереза“, 54 милиони денари помалку за Универзитет за информатички технологии во Охрид, 75 милиони денари помалку за изградба на новите објекти на ФИНКИ и Факултетот за физичка култура, 105 милиони денари помалку за изградба на училишни спортски сали во основни училишта.  

Ова е истиот СДСМ кој ветуваше развој на образованието, инвестиции во образованието, подобрување на образованието и грижа за студентите и нивниот стандард. Владата на СДС скрати цели 155 милиони денари за изградба и реконструкција на студентски домови, истиот СДС кој секоја недела одеше во студентските домови и даваше изјави дека таму е катастрофална состојбата. Владата предвиде 15 милиони денари помалку за преведување и печатење на стручна литература, со ова СДС крати од квалитетно образование на младите кои според логиката на СДС  нема потреба да учат од нови и квалитетни учебници преведени од најголемите светски автори од англиски, франциски, германски јазик, рече Груевски и додаде дека оваа Влада на СДС нема концепт за развој на образованието.

-Уште во првата недела почнаа со укинување и кратење без никаква идеја за развој. Без да направи сериозна анализа и да ги праша граѓаните што мислат, Владата го укина екстерното тестирање, наместо негова надградба и унапредување како еден од механизмите за подигнување на објективноста и оценувањето, само заради тоа што мислат дека со тоа ќе соберат некој ситен политички поен.  По укинувањето на екстерното на ред дојде и предлогот за укинување на наставните програми и учебници по математика и природни науки, по кои се учи во основното образование во нашата земја веќе три учебни години и стопирање на нивното воведување во средното образование од септември годинава. 

За жал, основниот белег на стоте дена влада на СДС беше негрижата и индиферентноста кон проблемите. 

Граѓаните на Република Македонија заслужуваат и сакаат подобро.

Полни штабови и позитивна атносфера: Младите сили на ВМРО-ДПМНЕ со низа активности и состаноци (ФОТО)

Победничка клима и атмосфера се чувствува во ВМРО-ДПМНЕ, како на состаноците на сениорите на партијата, така и кај младите. Унијата на млади сили, покрај редовните координации кои ги имаат младите, како што информираат од таму, во последниот период почнаа и со други видови на средби меѓу младите.

Како што велат од младината на ВМРО, УМС никогаш не биле толку сплотени и решени да ги сочуваат темелите на државноста на Република Македонија, а со потезите кои ги прави новата Владата на СДСМ директно се удира по истите.

Сликата која што може да се види на состаноците и собирите на најбројната младинска организација во Македонија, како што велат од УМС, ги потврдуваат очекувањата за голема победа на претстојните локални избори во октомври, кои би претставувале и подлога за предвремени парламентарни избори и враќање на ВМРО-ДПМНЕ на власт на централно ниво.

Преполни сали и многу млади луѓе на состаноците и собирите кои ги организира Унијата на млади сили се секојдневна слика.

Инаку, УМС пред неколку денови започна со теренски активности и секојдневно раководството на организацијата е на терен, каде се слушаат потребите и проблемите на младите, се со цел тие да бидат решени кога повторно ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на власт, велат од младинската организација на најбројната партија во Собранието.

Покрај добрата атмосфера во комитетите на ВМРО-ДПМНЕ, победа на локалните избори предвидуваат и испитувањата на јавното мислење на граѓаните. Анкетите на институтот „Павел Шатев“ покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде до голема победа на претстојните локални избори.

37.8 отсто од анкетираните граѓани сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, додека 20.7 отсто велат дека тоа ќе биде СДСМ.

UMS-polni-stabovi