На 15 октомври најмногу загуби Македонија

Што се случи на 15 октомври, е прашање на кое има еден одговор – загуби ВМРО-ДПМНЕ, но најголем губитник е Македонија.

Секој што од било кои причини се сити на поразот на ВМРО-ДПМНЕ, треба да го има ова на ум во периодот што претостои. Секој оној пак, што гласал за Социјал-демократскиот сојуз исто така треба да има на ум дека придонел за текот на настаните кои што ќе следат. Тие сметаат дека гласале за подобро. Јас им тврдам дека гласале за полошо! Многу полошо и тоа многу скоро ќе го почувствуваат на своја кожа.

На прашањето пак, „зошто загуби ВМРО-ДПМНЕ?“, уште долго време ќе се анализира и дебатира.

И јас како и многумина се прашувам зошто голем дел од македонскиот народ донесе ваква одлука? Дали резултатите се одраз на изборен инженеринг и украдена волја на гласачите? Дали е тоа казна за лошите политики од претходното владеење на ВМРО-ДПМНЕ? Дали е разочараност од 27 април? Или пак можеби е поддршка за политиката на Заев за тиранската платформа, договорот со Бугарија и конечно промената на името?

Факт е дека овие избори беа едни од најлошо организираните, на кои за прв пат беше убиен кандидат! Факт е дека беа регистрирани голем број случаи на физички напади, закани, уцени, притисоци и поткуп… Можеме само да замислиме колку пари се фрлени за поткуп на гласачи и колку такви случаи не се регистрирани. Но сето тоа без документација ќе остане во сферата на шпекулациите. Факт е дека странците го поддржаа изборното насилство преку премолчување на сето она што се случуваше и ваквиот однос не е неочекуван, знаејќи колку од овие избори му зависи кариерата на премиерот, пардон, амбасадорот Бејли. Дали ВМРО-ДПМНЕ треба да поднесе приговори на сите нерегуларности и да бара санкционирање? Апсолутно да! Дали тоа ќе ја промени фактичката ситуација? Секако дека не, но сите настани и прекршувања на изборниот процес мора да останат регистрирани, за на некои следни избори да имаме нов репер за „фер и демократски избори“ какви што ги оценија ОБСЕ/ОДИХР и американската амбасада. Добро е да знаеме што подразбираат фер и демократски и добро е да чуеме дека „не постоеле идеални избори, затоа што во нив учествувале живи луѓе“. Ви благодариме за просветлувањето.

Аналитичарите на актуелната власт тврдат дека резултатите се одраз на незадоволството на народот од практицирањето на власта на ВМРО-ДПМНЕ. Со оваа теза делумно ќе се сложам, затоа што многу пологична ќе беше на 11 декември, отколку сега. Зошто? ВМРО-ДПМНЕ по три години жестока пропаганда и силен меѓународен притисок, лани на 11 декември освои само 30.000 помалку гласови од 2014 година. Значи не само што го задржа гласачкото тело, туку и ги разби сите сценарија и лажни обвинувања за фантоми и украдени 200.000 гласови.

Неколку месеци подоцна, ВМРО-ДПМНЕ кое нели веќе е во опозиција изгуби дополнителни 120.000 гласови. Ако народот не беше задоволен од ВМРО-ДПМНЕ нели пологично беше да го казни лани кога беше власт? Некој на ова ќе одговори- ВМРО-ДПМНЕ до сега беше власт на локално ниво, и казната се однесува на нивните градоначалници исто така . Би ја прифатил оваа теза ако резултатите дадеа простор да поверувам дека навистина народот казнувал лоши градоначалници, но истовремено ги наградил со нов мандат оние од кои биле задоволни. Мојот впечаток е дека народот воопшто не гласал за кандидати туку излегол на гласање со друга побуда. На крај на краиштата, листата на кандидати на СДС беше толку очајна што оваа теза никогаш не би поминала кај здраворазумен човек. Ова не значи дека и внатре во ВМРО-ДПМНЕ не би требало да се позанимаваат анализа на одлуките.

Но, најлогична теза според мене е дека главната причина за падот на ВМРО-ДПМНЕ е разочараноста на граѓаните, од нивниот однос по 27 април и од лесното предавање на власта на квислинзите и оставање на народот на улица сам. По 27 април, јавноста се уште чека логично објаснување зошто народот што ја бранеше државата се влече по судови, а предавниците не завршија зад решетки?

За воља на вистината и меѓу оваа група разочарани и меѓу оние казнувачите на груевизмот, има уште една категорија на граѓани, можеби најбројна, популарно наречени-властољупци. Тоа е онаа маса гласачи која во декември очекуваше дека ВМРО-ДПМНЕ ќе остане на власт и дека ќе ги задржат бенефициите од тоа, а сега се приклонуваат на новата власт единствено очекувајќи да ги задржат привилегиите од претходната власт, без да ги интересира последиците кои ќе следуваат од практицирањето апсолутна власт од СДС.

Најлогичен заклучок е дека сите овие причини, помалку или повеќе, влијаеле на исходот од гласањето, а ваквиот исход пак, драматично ќе влијае на понатамошниот тек на настаните што ќе следуваат. За жал, на полошо.

Ситуацијата многу мудро ја искористија сценаристите, а резултатот го препишаа како заслуга на квислингот Заев за да му дадат дополнителна поддршка да продолжи со неговата досегашна уништувачка политика. Конечната бројка му сега му дава зелено светло на Заев да продолжи со спроведување на тиранската платформа, со бришење на историјата во интерес на Бугарија и конечно со промена на името по желба на Грција како услов за влез во НАТО. Во една ваква ситуација, Заев воопшто нема да биде комотен. Напротив, ставен е во тесно – веќе нема простор да „ги дрибла“ сите околу него, туку ќе мора да го реализира тоа за што е инсталиран на власт. Во вакви услови тој не може да ги задоволи сите што му помогнаа да ја преземе власта. Затоа, некој во блиска иднина ќе биде многу изненаден и разочаран од неговите одлуки.

До скорото будење на мнозинството, за жал државата ќе претрпи такви штети, што нема да ја биде препознатлива. Тогаш трагајќи по виновниците, освен што ќе биде неминовна казната за предавниците, ќе мора и самите да се погледнеме во огледало и да си признеме дека имаме дел од одговорноста за сето тоа.

Да живее Македонија!

Пишува: Ненад Мирчевски за Република

Зоране ти честитам, од вчера си предавник со тапија

Зоран Заев, ти честитам. Од вчера си предавник со тапија. Со потписот на договорот за добрососедство си обезбеди трајно место на црните страници од македонската историја. Идните генерации Македонци ќе те изучуваат како предавник на својот народ. Не во учебниците по историја кои ти ќе ги изобличиш со дипломатска брусалица, туку оние кои ќе бидат отпечатени по падот на твојот режим.

Зоране, и ти си свесен дека е така. Само немаш каде да бегаш. Во тесно си. Од една страна те чека „твојот народ“, од друга тие што те наместија да бидеш премиер. Што мислиш, каде ќе поминеш полесно? Толку ли си сигурен дека пријателите од надвор ќе сакаат да те одбранат, а Зоки? Тогаш чуму онаа војска на улиците и полицискиот час? Вака не било ни 1941-ва кога бугарската војска ја окупирала Македонија. Дури и тогаш се излажале луѓе да излезат на улица да фрлаат со цвеќиња надевајќи се дека се ослободиле од едни окупатори и дека конечно дочекале нов живот. Каде е „твојот народ“ да те опсипи со цвеќиња?

Зошто бе Зоране, ако толку те сака народот, се криеш зад двојна ограда и под заштита од цело МВР со се АРМ? Аман бе, човеку, нели ти е срам што те гледа цел народ како ти излегува од гради срцето зајачко? Од што ти се тресеше раката додека се потпишуваше? Па што не го викна гувернаторот Бејли да те брани додека го потпишуваше предавството?

Не ли ти е срам да се криеш зад полицијците што ги мававте со цигли, ги плукавте, фарбавте, понижувавте? Не ли ти е срам да те бранат тие што им посакувавте смрт и „да им се деси Куманово“? Почесно ќе беше да ги викнеш тие со кои се сликаше во Диво насеље. Можевте сите заедно да направите една „фамилијарна фотографија“. Така ќе ве имаше сите на едно место. За во историја.

Zaev-Teroristi-Kumanovo

Зоране, разбери, нема армија што може да те спаси од сопствениот народ. Кога тогаш казната ќе те стигне. Свесен си и ти, затоа спиеш со едно око отворено и трепериш додека ставаш потпис на предавството.

Зоране, те жалам. И тебе и твоето семејство кое го жигоса за век и веков. Твоите потомци ќе се срамат од тебе ако барем малку во нив има македонски ген. Те жалам што до крајот на животот ќе мораш да се вртиш на секое довикување „предавник“ што ќе го слушнеш додека се движиш меѓу народот. Тоа ќе ти биде поздравот од „твојот народ“ – народот кој и дома се срамиш да го наречеш македонски за да не ти се налутат тие што те ставија таму, на предавничкото столче.

Zaev-Borisov-potpisuvanje-na-dogovor

 

Зоране, многу си должен. Знаеш, нели? Милионите евра што ги заработи по системот „едно евро за вицето едно за црквата“ и продавајќи ги националните интереси нема да те раздолжат. И тоа знаеш, нели? Нема пари што ќе ти го подмират долгот кај македонскиот народ. Цената ќе ја плаќаш и на оној свет, биди сигурен. А „споменот“ за тебе нема да дозволиме да избледи или да биде избришан како на Благој Јанков-Мучето. Знаеш за кого зборувам така? За твојот сограѓанин што го даде животот за ти и твоето семејство денес да живете слободни во слободна Македонија. И него го продаде бе Зоки. До кога ќе продаваш нешто што не е твое, а Зоране? И, што кога веќе никој нема да сака да купува од тебе затоа што веќе се си продал? Што ќе правиш тогаш?

Зоране, свесен си дека деновите ти се одбројани. Затоа се плашиш. Свесен си и дека колку и да си спремен да им удоволиш на твоите газди никогаш нема да им биде доволно. И еден ден, убеден сум дека ќе биде многу скоро, кога ќе те пуштат низ вода, народот ќе биде тука да те пречека! Биди сигурен во тоа! Тогаш ќе вратиш се. Со камата.

Пишува: Ненад Мирчевски за Република

ГАРАНЦИЈАТА Е ФАРСА – Заев ги лаже и Албанците и Македонците

По сите лаги што ги чувме и по сите предавства што ги видовме од квислингот Зоран Заев во изминатите три години, претседателот на државата Ѓорге Иванов реши да ја прифати неговата гаранција дека од позиција на власт ќе ја штител унитарноста, сувереноста и независноста на Македонија. За да го добие мандатот предавникот беше доволно да изусти, дури и со половина уста, дека „гарантира заштита на уставниот поредок и на територијалната целост“. Првото прашање што го мачи секој Македонец е зошто Иванов ја изневери довербата на македонскиот народ и му го додели мандатот на квислингот? Дали ветувањето на Заев во заднина е покриено од нашите стратегиски партнери со гаранции за неповредливост на унитарноста и на границите на државата или, пак, станува збор за сериозни закани за безбедноста на државата? Која е вистината, верувам дека ќе дознаеме во некоја блиска иднина, но никако не верувам дека претседателот поверувал во искреноста на патолошкиот лажго. Сепак, сѐ додека јавноста не ги добие вистинските одговори има право да се сомнева дека чинот на доделување на мандат и давањето гаранции беше чиста фарса.

Верувам дека ниту Заев и неговите странски налогодавци не веруваат дека народот ќе ја проголта неговата гаранција. Зар македонскиот народ и сите ние што предупредуваме на опасноста од тиранската платформа по трагикомичната изјава на Заев треба да здивнеме со олеснување дека државата е спасена и да му посакаме успешен мандат на предавникот? Се прашувам дали сѐ уште има здраворазумен човек што може да се потпре на збор даден од аболиран криминалец, кој лажеше кого стигне цели три години? Можеби планот е да се донесе закон со кој ќе се казнуваат сите што нема да му веруваат на Заев?

Но и тоа не е доволно. Можеш да го казниш, но не можеш да го натераш да верува дека унитарноста ќе ја штити човек што пред само неколку месеци јавно ветуваше редефинирање на државата. Можно ли е воопшто некој да му верува на ваков клинички случај? За каква заштита на суверенитет зборува овој човек кога доаѓа на власт устоличен од дипломати и амбасадори со фашистички методи откако истите тие претходно насилнички му го одзедоа суверенитетот на народот?

Покрај другите гаранции, квислингот ни гарантира „дека процесот на донесување на одлуките ќе биде во согласност со основните демократски принципи и владеењето на правото, не доведувајќи ја Република Македонија во зависност или потчинетост од други држави“.

Каква перверзија! Овој човек успеа додека беше опозиција да ја направи државата целосно зависна од странски центри на моќ, ги стави националните интереси на тацна на непријателите на македонскиот народ, се пазареше со државните симболи, ја „свитка кичмата“ за името на државата… Отворено прашувам, што може да очекуваме од едно вакво суштество кога ќе дојде власт.

Истиот овој лажго и аболиран криминалец што се фалеше со „чадорот“ и го убедуваше лидерот на ДПА дека го подготвувале повисоките надвор од Македонија, сега вели дека немало да ја доведе Македонија во зависност или потчинетост. Многу скоро ќе видиме за што ги подготвувале со Рамуш Харадинај, кој за еден месец се очекува да стане премиер на Косово.

Квислингот што целосно ја прифати тиранската платформа за да се дограби до власт, а истовремено тврдеше дека не постои таков документ, сега ни гарантира дека „ниеден документ, платформа, акт или дејство не може да бидат услов ниту основа за формирање влада на Република Македонија“.

По три години интензивно лажење, следуваат моменти на вистината. Сега откако го украде мандатот од народот, време да покаже кого излажа – Ахмети или Иванов? Кој документ е фалсификат – платформата или гаранцијата? Чии идеали ќе ги предаде – македонските или албанските? За неисполнувањето на тиранската платформа веќе нема да може да се вади ни на ВМРО-ДПМНЕ, ни на претседател, ни на народ.

Човекот што го спроведе државниот удар во Собранието организирајќи незаконски избор на претседател на Собранието сега тврди дека сакал при изборот на влада да бидат завардени практиката и процедурите. Таа влада и тоа Собрание никогаш нема да бидат легитимни само затоа што ги признале дипломатите што учествуваа во ова политичко насилство. Затоа шефовите на Заев преку изнудениот мандат од Иванов имаат потреба да го легализираат сиот криминал што го направија изминатиот период. Време е да се бришат трагите и да се обвинат други за применетото силеџиство кон народот и кон државата. Со други зборови, народот ќе ја плати цената затоа што ја принуди длабоката држава во САД и нејзините структури во Брисел да се понижат до степен јавно да ги погазат сите демократски принципи и начела и, уште повеќе, да применат фашистички методи за инсталирање квислиншка власт.

Но, Заев и сите колаборационисти на новата влада, која ќе биде директно диригирана од странскиот фактор, треба да бидат свесни дека со доаѓањето на власт нивната одговорност не се брише. Не се брише ни меморијата на народот, кој вечно ќе го памети предавството. Ќе одговараат сите до еден пред народен трибунал за своите злодела, пред сѐ, кон државата. Заев, исто така, треба да биде свесен дека го загуби чадорот уште пред да седне на премиерската фотелја. Отсега натаму нека размисли кој ќе го брани од народот за злоделата. И нему и на сите околу него треба да им е јасно дека оваа фашистичка банда порано или подоцна ќе биде казнета од истите тие патриоти што ги направија терористи. Затоа што предавство на сопствениот народ не се простува!

Пишува: Ненад Мирчевски за Република

Мирчевски: Дип стејт“ инсталира квислиншка власт за промена на името

До­де­ка Евро­па ја прос­ла­ву­ва го­диш­ни­на­та од по­бе­да­та над фа­шиз­мот, бри­сел­ски­те дип­ло­ма­ти во Ма­ке­до­ни­ја ин­ста­ли­ра­ат то­та­ли­та­рен ре­жим со по­мош на фа­ши­стич­ки ме­то­ди и тех­ни­ки. По­ра­зи­тел­но е да се гле­да ка­ко по по­ве­ќе од се­дум де­це­нии по па­дот на на­ци­стич­ка Гер­ма­ни­ја, на­ци­стич­ки­те ме­то­ди за по­ро­бу­ва­ње др­жа­ви и уни­шту­ва­ње на­ро­ди сѐ уште се жи­ви и актив­ни. Огром­на зас­лу­га за вра­ќа­ње­то на фа­шиз­мот на го­ле­ма вра­та во Ма­ке­до­ни­ја има­ат стру­кту­ри­те на ЦИА од „дип стејт“, Џорџ Со­рос, ал­бан­ски­те ра­ди­ка­ли и ма­ке­дон­ски­те квис­лин­зи кои се дрз­наа да трг­нат про­тив сопс­тве­ни­от на­род за да се до­гра­бат до власт по се­ко­ја це­на.

За да се оправ­да­ат си­лу­ва­ње­то на де­мо­кра­ти­ја­та и уни­шту­ва­ње­то на ед­на це­ла др­жа­ва за по­тре­би­те на над­во­реш­ни цен­три на моќ, нај­важ­на ра­бо­та бе­ше да се за­ме­нат уло­ги­те на жр­тви­те (на­ро­дот) и на­сил­ни­ци­те (пре­дав­ни­ци­те од СДС и ал­бан­ски­те ра­ди­ка­ли). За таа цел бе­ше упо­тре­бе­на скан­да­лоз­на­та ти­ран­ска пла­тфор­ма – адап­ти­ра­на вер­зи­ја на Карлс­бад­ска­та про­гра­ма од 1938 го­ди­на со ко­ја фа­ши­стич­ка Гер­ма­ни­ја си обез­бе­ди али­би за оку­па­ци­ја­та на Че­хос­ло­вач­ка во по­хо­дот за ре­а­ли­зи­ра­ње на со­нот на фи­ре­рот за соз­да­ва­ње на Тре­ти­от Рајх.

Ба­ра­ња­та од ти­ран­ска­та пла­тфор­ма не се ни­што дру­го ту­ку ала­тка за пре­диз­ви­ку­ва­ње гнев кај ма­ке­дон­ски­от на­род за по­тоа да би­де обе­ле­жан ка­ко не­ци­ви­ли­зи­ран, пре­диз­ви­ку­вач на не­ста­бил­ност. Би­деј­ќи на­ро­дот нај­де на­чин ка­ко мир­но и до­сто­инс­тве­но да се спро­тив­ста­ви на опас­на­та ти­ран­ска пла­тфор­ма, ре­жи­се­ри­те ор­га­ни­зи­раа нов ин­ци­дент во кој го пре­диз­ви­каа на­ро­дот да из­ле­зе од кон­тро­ла. Тоа бе­ше про­тив­за­кон­ски­от из­бор на Та­лат Џа­фе­ри за пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то на што прет­хо­де­ше пе­е­ње на ал­бан­ска­та хим­на. По­ни­жу­ва­ње до крај­на гра­ни­ца на кое не мо­же да оста­не имун ни нај­ми­ро­љу­би­ви­от чо­век. От­то­гаш Со­ро­со­ви­те пла­те­ни­ци со упо­тре­ба на ме­то­ди на Ге­бел­со­ва­та про­па­ган­да го прет­ста­ву­ва­ат на­ро­дот пред свет­ска­та јав­ност ка­ко ди­ва ор­да, а квис­лин­зи­те ка­ко жр­тви. Со тоа сце­на­ри­сти­те си обез­бе­ди­ја али­би за ре­а­ли­за­ци­ја на сце­на­ри­о­то за на­сил­но пре­зе­ма­ње на вла­ста.

Но, из­бо­рот на Џа­фе­ри е са­мо пр­ви­от че­кор од оку­па­ци­ја­та на др­жа­ва­та со по­мош на ма­ри­о­не­ти­те на ЦИА и на Со­рос. Екс­прес­но­то приз­на­ва­ње на ле­ги­ти­ми­те­тот на не­ле­ги­тим­ни­от Та­лат Џа­фе­ри од стра­на на оста­то­ци­те од ад­ми­ни­стра­ци­ја­та на Оба­ма и од дип­ло­ма­ти од Бри­сел е са­мо по­твр­да за спре­га­та што по­стои ме­ѓу овие стру­кту­ри и за од­луч­но­ста по се­ко­ја це­на да се пре­зе­ме вла­ста во Ма­ке­до­ни­ја. Ва­ква агре­сив­на по­ли­ти­ка на уце­на ка­ква што пре­зен­ти­ра­ат над­во­реш­ни­те при­ја­те­ли на За­ев при­ме­ну­вал и Хит­лер при оку­па­ци­и­те на европ­ски­те др­жа­ви про­во­ци­рај­ќи су­ди­ри по се­ко­ја це­на.

По 27 април со­се­ма е јас­но де­ка др­жа­ва­та е на че­кор од оку­па­ци­ја и ин­ста­ли­ра­ње ма­ри­о­нет­ска власт стро­го кон­тро­ли­ра­на од над­вор. На на­ро­дот на­сил­нич­ки му е од­зе­ме­но су­ве­ре­но­то пра­во да из­би­ра и да ме­ну­ва власт и се­кој што се про­ти­ви и да­ва от­пор ќе се со­о­чи со гне­вот на но­ва­та то­та­ли­тар­на власт.

Ко­га дип­ло­ма­ти­те за­ста­наа зад пу­чи­сти­те и го осу­ди­ја на­ро­дот што си ја бра­ни др­жа­ва­та бе­ше јас­но де­ка тоа зна­чи збо­гум на де­мо­кра­ти­ја­та во Ма­ке­до­ни­ја. Ли­це­мер­на бе­ше осу­да­та на на­силс­тва­та во Со­бра­ни­е­то од стра­на на исти­те оние кои со го­ди­ни ор­га­ни­зи­ра­ат и под­др­жу­ва­ат обо­е­ни ре­во­лу­ции, под пла­штот на не­ка­кви на­вод­ни на­род­ни ре­во­лу­ции, пре­ку кои ури­ваа ле­гал­но из­бра­ни вла­сти на си­те кон­ти­нен­ти на пла­не­та­та. Ни­кој од овие дип­ло­ма­ти (за до­маш­ни­ве пла­те­ни­ци не тре­ба ни да се збо­ру­ва) не се ос­ме­ли да ги осу­ди на­силс­тва­та во Еги­пет, во Ли­би­ја, во Тур­ци­ја… Уште по­ве­ќе, исти­те тие ги во­о­ру­жу­ваа и пот­тик­ну­ваа бун­тов­нич­ки­те гру­пи да се бо­рат про­тив вла­сти­те. Ни­кој од ме­ѓу­на­род­на­та за­ед­ни­ца не по­ба­ра од­го­вор­ност од срп­ски­от на­род кој на 5 октом­ври упад­на во Со­бра­ни­е­то на Ср­би­ја, ни­ту за на­сил­ни­те де­мон­стра­ции во Са­ра­е­во, Со­фи­ја, Ати­на пре­ку кои на­ро­дот изра­зу­ва­ше не­за­до­волс­тво од нив­ни­те из­бра­ни­ци… Ка­жа ли не­кој од нив еден збор осу­да за на­силс­тва­та пред Вла­да­та на Ма­ке­до­ни­ја од 5 мај 2015 го­ди­на ко­га беа по­вре­де­ни че­ти­ри­е­се­ти­на по­ли­цај­ци? Па, за нив и УЧК во 2001 го­ди­на не беа те­ро­ри­сти, ту­ку бор­ци за чо­ве­ко­ви пра­ва. Не­ма да че­ка­ме дол­го по фор­ми­ра­ње­то на квис­лин­шка­та вла­да ко­га За­ев ќе ги ос­ло­бо­ди и те­ро­ри­сти­те од Ди­во На­се­ље и ќе ги прог­ла­си за жр­тви. Но, за­тоа не­го­ва­та кри­ми­нал­на бан­да од СДС не­ма проб­лем да го об­ви­ни сво­јот на­род за те­ро­ри­зам.

На­ро­дот не го сфа­ти се­ри­оз­но пре­диз­бор­но­то пре­ду­пре­ду­ва­ње на Ни­ко­ла Гру­ев­ски за опас­но­ста што ни прет­стои. По­ве­ќе од 350.000 Ма­ке­дон­ци гла­саа за За­ев сме­тај­ќи де­ка со тоа ури­ва­ат ре­жим, а не сопс­тве­на­та др­жа­ва. Ду­ри се­га ќе го ви­ди­ме ви­стин­ско­то зна­че­ње на збо­ро­ви­те ре­жим и то­та­ли­та­ри­зам. За­ка­ни­те де­ка За­ев ќе ја­де жи­ви лу­ѓе поч­ну­ва­ат да се ре­а­ли­зи­ра­ат со прес­ме­тка со си­те не­и­сто­мис­ле­ни­ци во пар­ти­ја­та, на ули­ца, со ме­ди­у­ми, кај по­ли­тич­ки­те про­тив­ни­ци… Бу­квал­но со си­те што се про­ти­ват на ре­де­фи­ни­ра­ње­то на др­жа­ва­та и неј­зи­но­то обез­ли­чу­ва­ње. Впро­чем, За­ев и не­го­ва­та бан­да де­но­ви­ве по­втор­но нај­а­ви­ја де­ка под­го­тву­ва­ат чис­тки во судс­тво­то, дип­ло­ма­ти­ја­та, здрав­ство­то, обра­зо­ва­ни­е­то… Квис­лин­гот се­га се за­ка­ну­ва де­ка ќе спро­ве­де то­тал­но пре­у­ре­ду­ва­ње на оп­штес­тве­ни­от и на еко­ном­ски­от по­ре­док во сог­лас­ност со по­ли­ти­ка­та на не­го­ви­те ше­фо­ви – Со­рос и ЦИА. Ако мо­жеа да го ле­га­ли­зи­ра­ат скан­да­лоз­ни­от из­бор на Џа­фе­ри, то­гаш мо­же да по­ми­не се­ко­ја след­на од­лу­ка штет­на за на­ро­дот и за др­жа­ва­та. Ко­а­ли­ци­ски­те парт­не­ри ќе си гла­са­ат што са­ка­ат, а на­ред­бо­дав­ци­те ќе им ги приз­на­ва­ат од­лу­ки­те без да им е гај­ле да­ли на­ро­дот се сог­ла­су­ва со тоа или не. Ед­но од нај­те­шки­те пре­дав­ства ќе би­де од­лу­ка­та за про­ме­на на име­то, кое де­но­ви­ве го нај­а­ви Зо­ран За­ев. Во ин­терв­ју за цр­но­гор­ски ме­ди­ум квис­лин­гот нај­а­ву­ва бр­зо ре­ше­ние за име­то за кое „ако тре­ба ќе го пра­ша­ме на­ро­дот“. Со­ро­со­ви­те ме­ди­у­ми ќе про­дол­жат да ги одра­бо­ту­ва­ат ми­ли­о­ни­те до­ла­ри со ши­ре­ње ан­ти­ма­ке­дон­ска про­па­ган­да и пот­тик­ну­ва­ње на­силс­тво кон се­кој што не се сог­ла­су­ва со нив­на­та по­ли­ти­ка, а во исто вре­ме ќе ги прав­да­ат ди­кта­тор­ско­то вла­де­е­ње и си­те ан­ти­др­жав­ни од­лу­ки.

ВМРО-ДПМНЕ има дел од од­го­вор­но­ста во од­нос на ло­ша­та стра­те­ги­ја во од­бра­на­та на др­жа­ва­та. Мо­же да ја на­па­ѓа­ме де­ка го оста­ви на­ро­дот на ули­ца сам. Но, кол­ку и да ја об­ви­ну­ва­ме ВМРО-ДПМНЕ де­ка не ус­пеа од по­зи­ци­ја на власт да го спре­чи во на­ме­ра­та на­сил­но да ја пре­зе­ме вла­ста и да ја по­га­зи вол­ја­та на мно­зинс­тво­то, мо­ра­ме да приз­на­е­ме де­ка бро­јот на пра­те­ни­ци што ги до­би на пос­лед­ни­те из­бо­ри не доз­во­ли да на­пра­ви ни­што по­ве­ќе. Единс­тве­но што ѝ оста­на е це­лос­но да вле­зе во зам­ка­та за пре­диз­ви­ку­ва­ње конф­ликт и да ја вов­ле­че др­жа­ва­та во гра­ѓан­ска вој­на. Мо­ра да има­ме на ум де­ка во та­ква си­ту­а­ци­ја, ко­ја е по­са­ку­ва­на и на­мер­но про­во­ци­ра­на од вна­треш­ни­те и над­во­реш­ни­те не­при­ја­те­ли, ќе би­де уште по­те­шко да се за­шти­тат на­ци­о­нал­ни­те ин­те­ре­си. За­тоа ко­га ба­ра­ме од­го­вор­ност од ВМРО-ДПМНЕ, мо­ра да го по­ба­ра­ме исто­то и од оние 350.000 Ма­ке­дон­ци што на 11 де­кем­ври го за­о­кру­жи­ја Зо­ран За­ев. Но, вре­ме за ба­ра­ње од­го­вор­ност ќе има ду­ри по из­не­су­ва­ње­то на квис­лин­зи­те пред ли­це­то на прав­да­та. Кол­ку и да тре­ба вре­ме за тоа, еден ден си­гур­но ќе се слу­чи. За­ев не­ма да из­бе­га од прав­да­та. Не­го­ви­те мен­то­ри мо­жат да го ста­ват на­си­ла на власт, но не мо­жат да го одр­жат. Од прав­да­та не­ма да кур­ту­лат ни­ту не­го­ви­те по­трч­ков­ци. Од­го­вор­ност ќе по­не­се и це­ла­та про­па­ганд­на ма­ши­не­ри­ја на Со­рос ко­ја со го­ди­ни ја ма­ни­пу­ли­ра­ше јав­но­ста. Ду­ри и оние што се­га се осве­сти­ја де­ка под­др­жу­ва­ле пре­дав­ник. Мо­рал­на, по­ли­тич­ка или кри­вич­на од­го­вор­ност ќе мо­ра да по­не­се се­кој што на кој би­ло на­чин пре­диз­ви­кал ште­та на др­жа­ва­та и на на­ро­дот. Од тоа не­ма бе­га­ње за­тоа што на­ро­дот овој пат не­ма да се отка­же од го­не­ње на пре­дав­ни­ци­те!

Пишува: Крчевски за Република

НАРОДОТ НА ГОТОВС – Македонија ќе се брани по секоја цена

Слу­шам ка­ко пре­дав­ни­ци­те од СДСМ и Со­ро­со­ви­те пла­те­ни­ци очај­нич­ки се оби­ду­ва­ат да ја ре­ла­ти­ви­зи­ра­ат ти­ран­ска­та пла­тфор­ма и неј­зи­но­то по­сто­е­ње во обид да ја про­тур­ка­ат квис­лин­шка­та вла­да. Де­мек, пла­тфор­ма­та не по­сто­е­ла, За­ев и ко­а­ли­ци­ски­те парт­не­ри со до­го­во­рот не го за­гро­зу­ва­ле Уста­вот, а на­ро­дот на ули­ца го оп­стру­и­рал ле­ги­тим­но­то мно­зинс­тво во пар­ла­мен­тот бра­неј­ќи кри­ми­нал­ци. А, во таа ма­са на­род да ти би­ло со­бра­но нај­го­ле­мо­то ѓу­бре во др­жа­ва­та – иди­о­ти, фа­ши­сти, ал­ба­но­фо­би… За­тоа ша­ре­ни­те пла­те­ни­ци и ал­бан­ско­то кри­ми­нал­но под­зем­је, кои ни до­го­во­ри­ле „нов жи­вот“ и „бле­ска­ва ид­ни­на“, би­ле под­го­тве­ни да ги из­ме­тат ули­ци­те од ѓу­бре­то што про­те­сти­ра „за за­ед­нич­ка Ма­ке­до­ни­ја“ и да го вра­тат во ка­на­ли­за­ци­ја­та од ка­де што дош­ло.

Сѐ по­ве­ќе из­бег­ну­вам да па­ѓам во зам­ка­та да се до­ка­жу­вам со кри­ми­нал­но-пре­дав­нич­ка­та ба­гра да­ли по­стои или не не­што што се­којд­нев­но си­те го гле­да­ме пред се­бе. Ете ако на­ви­сти­на не по­стои пла­тфор­ма­та, то­гаш на­ви­сти­на не­ма при­чи­на За­ев јав­но да не ја отфр­ли. Чо­ве­кот бо­лен за власт има шан­са да ста­не вед­наш пре­ми­ер ако се огра­ди од не­што што не по­стои – или по­точ­но да ги отфр­ли си­те скан­да­лоз­ни точ­ки од до­го­во­рот од Ти­ра­на, чи­е­што ис­пол­ну­ва­ње пра­ктич­но зна­чи ис­чез­ну­ва­ње на Ма­ке­до­ни­ја ка­ква ја зна­е­ме де­нес. Да­ваш ни­што за да до­би­еш сѐ! По­крај тоа што ќе ја до­бие пре­ми­ер­ска­та фо­тел­ја, ќе му се трг­нат од ули­ци­те овие сто­ти­ци ил­ја­ди Ма­ке­дон­ци кои се на го­товс во од­бра­на на др­жа­ва­та. И, се­га, ло­гич­но пра­ша­ње е зо­што, ме­сто да фор­ми­ра вла­да на оп­што за­до­волс­тво и со бла­гос­лов од на­ро­дот, За­ев се дрз­ну­ва на­сил­но да ја пре­зе­ма вла­ста и ри­зи­ку­ва конф­ликт. За­тоа што не по­стои пла­тфор­ма­та или за­тоа што не смее да се отка­же од неј­зи­но ре­а­ли­зи­ра­ње?

Си­ту­а­ци­ја­та е пре­се­ри­оз­на да се пра­ви­ме на­ив­ни и да си доз­во­ли­ме да по­ве­ру­ва­ме во ла­ги­те на За­ев и на Со­ро­со­ви­те пла­те­ни­ци. Не са­кам да тро­шам вре­ме во об­јас­ну­ва­ње на мен­тал­ни­от склоп на За­ев и не­го­ва­та скло­ност да ла­же штом отво­ри уста. Чо­ве­кот до­се­га без­број па­ти до­ка­жа де­ка ла­же без око да му треп­не во се­ко­ја си­ту­а­ци­ја. И се­га, ние тре­ба да ја до­ве­ри­ме суд­би­на­та на др­жа­ва­та во ра­це­те на овој лаж­го, кој нѐ убе­ду­ва де­ка сѐ ќе би­ло спо­ред Устав и ни­кој не­ма­ло да ни чеп­не од ма­ке­дон­шти­на­та? За­луд­ни се и под­др­шка­та и со­ве­ти­те што ги до­би­ва од не­кол­ку ам­ба­са­до­ри и дип­ло­ма­ти од Бри­сел. Се­кој здра­во­ра­зу­мен чо­век е све­сен де­ка по­ми­на вре­ме­то ко­га ам­ба­са­до­ри и дип­ло­ма­ти из­би­раа вла­ди во име­то на на­ро­дот. Ако За­ев сѐ уште се на­де­ва де­ка на та­ков на­чин ќе ус­пее да се ин­ста­ли­ра на власт, на­ви­сти­на е без па­мет!

Ре­ал­но­ста е мно­гу по­раз­лич­на од пред пет­на­е­сет го­ди­ни. На­ро­дот се­га е бу­ден, под­го­твен и по­ре­ши­те­лен од ко­га би­ло да оди до крај. По­ми­на вре­ме­то ко­га на­ро­дот па­ѓа­ше на по­ра­ки­те од дип­ло­ма­ти­те и ги до­жи­ву­ва­ше ка­ко на­ши ту­то­ри. Зад нас е вре­ме­то ко­га на­ро­дот бе­ше тре­ти­ран ка­ко из­бор­на ма­ши­на ко­ја ја спро­ве­ду­ва нив­на­та вол­ја.

Би­деј­ќи со дол­го­го­диш­на­та при­ме­на на двој­ни­те ар­ши­ни до­вер­ба­та во прин­ци­пи­ел­но­ста на ЕУ е се­ри­оз­но на­ру­ше­на кај ма­ке­дон­ски­те гра­ѓа­ни, са­кај­ќи да ги об­но­ви­ме од­но­си­те со на­ши­те стра­те­шки парт­не­ри, ги пра­шу­вам дип­ло­ма­ти­те во Бри­сел (оние што ба­ра­ат по­чи­ту­ва­ње на из­бор­ни­те ре­зул­та­ти и итен из­бор на вла­да, нас­про­ти сто­ти­ци­те ил­ја­ди гра­ѓа­ни на ули­ци­те низ др­жа­ва­та што ба­ра­ат но­ви из­бо­ри): ако на­ви­сти­на се дек­ла­ри­ра­те ка­ко прин­ци­пи­ел­ни парт­не­ри на ма­ке­дон­ски­от на­род, ако на­ви­сти­на не сте дел од сце­на­ри­о­то за рас­пад на др­жа­ва­та и бри­ше­ње на ма­ке­дон­ски­от иден­ти­тет, ако на­ви­сти­на ве за­бо­ли за одр­жу­ва­ње фер и де­мо­крат­ски из­бо­ри на кои на­ро­дот од­лу­чу­ва (а не ме­ѓу­на­род­на­та за­ед­ни­ца), то­гаш ка­ко е мож­но и во 2014 го­ди­на (ко­га, исто та­ка, ги оце­ни­ја из­бо­ри­те ка­ко ле­ги­тим­ни, фер и де­мо­крат­ски) и де­нес да би­де­те на спро­тив­на­та стра­на од вол­ја­та на мно­зинс­тво­то Ма­ке­дон­ци? Ако ве ин­те­ре­си­ра­ше ви­стин­ски еко­ном­ски­от прос­пе­ри­тет на др­жа­ва­та, зо­што доз­во­ли­вте опо­зи­ци­ја­та две го­ди­ни да ја др­жи др­жа­ва­та во за­лож­ниш­тво со не­ле­гал­но прис­лу­шу­ва­ни раз­го­во­ри? Зо­што ги при­фа­ти­вте ка­ко ви­сти­ни­ти лаж­ни­те твр­де­ња на СДСМ за укра­де­ни 200.000 гла­со­ви по­ра­ди кои пак стиг­нав­ме до но­ви пред­вре­ме­ни из­бо­ри? Се из­ви­ни ли не­кој од Бри­сел за под­др­шка­та на лаж­гов­ци­те?

Ако во из­ми­на­ти­те две го­ди­ни 2-3.000 ша­ре­ни ху­ли­га­ни беа не­ка­ков фа­ктор по­ра­ди кој ме­ѓу­на­род­на­та за­ед­ни­ца вр­ше­ше при­ти­сок врз ВМРО-ДПМНЕ да при­фа­ти пред­вре­ме­ни из­бо­ри и по­крај ап­со­лут­но­то мно­зинс­тво во Пар­ла­мен­тот и чи­ста­та ка­ко сол­за по­бе­да од 200.000 гла­са раз­ли­ка, то­гаш ка­ко е мож­но да не ги зе­мат пред­вид ба­ра­ња­та на овие 200.000 лу­ѓе, кои сме­та­ат де­ка се из­ма­ме­ни со ти­ран­ска­та пла­тфор­ма? Ако овие дип­ло­ма­ти беа ви­стин­ски парт­не­ри на на­ро­дот и ако са­каа ми­рен расп­лет на кри­за­та, цвр­сто ќе се спро­тив­ста­веа на ти­ран­ска­та пла­тфор­ма и ќе за­ста­неа во од­бра­на на Охрид­ски­от рам­ко­вен до­го­вор, чиј­што га­рант се ток­му Бри­сел и Ва­шин­гтон. Та­ка не­ма­ше да доз­во­лат да се раз­вие ни­ка­ква де­ба­та ко­ја мо­же да до­ве­де до конф­ликт од не­сог­лед­ли­ви раз­ме­ри.

Бли­ски­те од­но­си на За­ев и не­го­ва­та кри­ми­нал­на бан­да со ам­ба­са­до­ри­те и со дип­ло­ма­ти­те не беа иско­ри­сте­ни за вра­ќа­ње на де­мо­кра­ти­ја­та, а со тоа и на до­вер­ба­та кај гра­ѓа­ни­те, ту­ку, на­про­тив, беа зло­у­по­тре­бе­ни за за­си­лу­ва­ње на омра­за­та и за пот­тик­ну­ва­ње од­маз­да кон се­кој не­и­сто­мис­ле­ник.

Иста­та таа ра­ди­кал­на ле­ви­ца што ни ја ну­дат за власт од Бри­сел, по­ве­ќе од две го­ди­ни го те­ро­ри­зи­ра мир­ни­от ма­ке­дон­ски на­род. Се­којд­нев­но го на­вре­ду­ва, го по­ни­жу­ва, му се за­ка­ну­ва, го уце­ну­ва со цр­ни сце­на­ри­ја… Нив­на­та за­бе­га­ност оти­де до та­му што „сло­бо­до­ум­ни­те опо­зи­ци­о­не­ри“ поч­наа јав­но да по­ви­ку­ва­ат на ле­е­ње крв по ули­ци­те и да им по­са­ку­ва­ат смрт на по­ли­цај­ци­те ка­ко во Ку­ма­но­во.

Уште од са­ми­от по­че­ток пре­ду­пре­ду­вав де­ка овој ми­рен на­род има гра­ни­ца на то­ле­ран­ци­ја. И ако мир­ни­от џин во еден мо­мент би­де ис­про­во­ци­ран да се транс­фор­ми­ра во ѕвер, то­гаш ќе тре­ба да му ја мис­ли тој што го пре­диз­ви­кал не­го­ви­от гнев. Е се­га, исти­те тие што се за­ка­ну­ваа со кр­ва­ви ули­ци, со вле­че­ње за уши, со це­вки, со вос­пит­ни ша­ма­ри, со „ме­те­ње“ на не­и­сто­мис­ле­ни­ци… се­га ку­ка­ат и пла­чат од нај­а­ви­те за са­мо­ор­га­ни­зи­ра­ње на­род­ни па­три­от­ски гру­пи. Па, до­бро, што оче­ку­ваа? Де­ка на­ро­дот ќе се­ди и ќе ги гле­да ка­ко му ја уни­шту­ва­ат др­жа­ва­та?

Мис­леа де­ка со тоа што над­во­реш­ни­те при­ја­те­ли го акти­ви­раа СЈО да спро­ве­ду­ва хај­ка про­тив ра­ко­водс­тво­то на ВМРО-ДПМНЕ ја за­вр­ши­ја ра­бо­та­та? А, по­мис­ли­ја ли ка­ко ќе се спра­ват со на­ро­дот? Ќе ги уап­сат си­те Ма­ке­дон­ци? Па, не­ка по­ве­лат. Не­ка се оби­дат да ги уап­сат си­те 200.000 па­три­о­ти на ули­ци­те! Но, ко­га ќе трг­нат по нив, не­ка си под­го­тват уште не­кол­ку сто­ти­ци ил­ја­ди па­ра ли­си­ци плус за­тоа што ду­ри то­гаш ќе се со­о­чат со гне­вот на це­ли­от ма­ке­дон­ски на­род.

Ми­на­та­та го­ди­на пи­шу­вај­ќи за ет­но­ма­зо­хиз­мот на ра­ди­кал­на­та ле­ви­ца ре­ков: Нес­по­со­бен да из­го­тви про­гра­ма со ко­ја ќе ја при­до­бие нак­ло­не­то­ста на гра­ѓа­ни­те, СДСМ се транс­фор­ми­ра­ше во пар­ти­ја-за­лож­ник на ед­но ра­ди­кал­но кри­ло, кое, пак, отво­ре­но се пре­да­де во пре­гра­тки­те на над­во­реш­ни цен­три на моќ ве­ру­вај­ќи де­ка тие ќе му ја за­вр­шат ра­бо­та­та и ќе го вра­тат на власт по де­сет го­ди­ни во опо­зи­ци­ја. Од це­ло­то гра­ѓан­ско оп­штес­тво оста­наа во до­бри од­но­си са­мо со под­зем­је­то и со кри­ми­нал­ци­те кои ќе го оче­ку­ва­ат сво­јот дел од ко­ла­чот по це­лос­но­то раз­би­ва­ње на др­жав­ни­от си­стем.

Тоа што го пи­шу­вав ла­ни, де­нес го гле­да­ме на де­ло. Кри­ми­нал­ци­те и при­ја­те­ли­те од над­вор дој­доа по сво­е­то. Си­те го ба­ра­ат сво­јот дел од ко­ла­чот, а За­ев тре­ба да ис­по­ра­ча. Ќе би­дат за­до­во­ле­ни ду­ри то­гаш ко­га ќе се рас­крч­ми др­жа­ва­та. Сме­тка­та ќе ја пла­ти на­ро­дот. Но, та­кво не­што не­ма да се слу­чи за­тоа што на­ро­дот е на го­товс и под­го­твен е да го за­шти­ти сво­е­то. По се­ко­ја це­на ќе оди до крај за­тоа што не­ма ре­зерв­на та­тко­ви­на! За­ев и не­го­ва­та кри­ми­нал­на бан­да се­га се пред из­бор – да се со­о­чат со на­ро­дот на из­бо­ри или да го пре­диз­ви­ка­ат не­го­ви­от гнев на ули­ца.

Пишува: Ненад Мирчевски за Република

Колумна на Ненад Мирчевски: Платформата не проаѓа, народот бара нови избори

По еден и пол ме­сец ма­сов­ни про­те­сти на ули­ци­те низ зем­ја­ва се нај­де ју­нак ме­ѓу функ­ци­о­не­ри­те во Бри­сел да приз­нае де­ка су­ве­ре­ни­те­тот на Ма­ке­до­ни­ја про­из­ле­гу­ва од на­ро­дот, а не од ам­ба­са­до­ри­те, стран­ски­те дип­ло­ма­ти и од цен­три­те на моќ. Ста­вот на пре­тсе­да­те­лот на Европ­ски­от со­вет, До­налд Туск, бе­ше поз­дра­вен од ма­ке­дон­ска­та јав­ност, а исто­вре­ме­но пре­диз­ви­ка сил­но раз­о­ча­ру­ва­ње кај кри­ми­нал­на­та бан­да во СДСМ и ме­ѓу Со­ро­со­ви­те пла­те­ни­ци кои со ра­ши­ре­ни ра­це и под­зи­на­ти усти че­каа да им го обез­бе­ди ман­да­тот. Нив­ни­те бом­ба­стич­ни нај­а­ви де­ка „кре­те­ни­те од ули­ци­те во Скоп­је“ и по­ли­ти­ча­ри­те што не ги „ви­тка­ат кич­ми­те“, ко­неч­но, ќе би­дат скр­ше­ни со за­ка­ни за не­ка­кви ем­бар­га и бло­ка­ди пук­наа ка­ко ба­лон од са­пу­ни­ца по прес- кон­фе­рен­ци­ја­та на дип­ло­ма­тот од Бри­сел. Не­го­ва­та јас­на по­ра­ка де­ка „са­ми тре­ба да нај­де­ме ре­ше­ние за проб­ле­мот кое ќе би­де во рам­ки­те на де­мо­крат­ски­те на­че­ла, при­стој­ност и раз­ум“ ги тур­на квис­лин­зи­те во уште по­го­ле­ма аго­ни­ја. Ко­га ви­доа де­ка по­мо­шта од над­вор се из­ја­ло­ви, за да го за­др­жат мо­ра­лот во сво­и­те пре­дав­нич­ки ре­до­ви, поч­наа да се за­ка­ну­ва­ат со на­сил­ни сце­на­ри­ја и со но­ви „бом­би“. Оча­јот во СДСМ се зго­ле­му­ва на­по­ред­но со за­си­лу­ва­ње­то на от­по­рот кај на­ро­дот за ти­ран­ска­та пла­тфор­ма и со сѐ пог­лас­но­то ба­ра­ње за но­ви пред­вре­ме­ни из­бо­ри. На­ро­дот јас­но и глас­но ба­ра из­бо­ри на кои ќе се из­јас­ни за тоа што му бе­ше под­мет­на­то по 11 де­кем­ври. И не­ма на­ме­ра да се отка­же. Очиг­лед­но, дип­ло­ма­ти­те ја при­ми­ја по­ра­ка­та. Нас­про­ти нив, За­ев сѐ уште го иг­но­ри­ра на­ро­дот и ба­ра на­чин ка­ко да фор­ми­ра вла­да нас­про­ти не­го­ва­та вол­ја. Но, тоа што ве­ќе на си­те, освен не­го, им е јас­но е де­ка на­ро­дот е глав­ни­от фа­ктор во ре­ша­ва­ње­то на кри­за­та. Тие сто­ти­ци ил­ја­ди лу­ѓе на ули­ца про­те­сти­ра­ат мир­но и до­сто­инс­тве­но, но се на го­товс да спре­чат ка­ков би­ло обид за на­сил­но пре­зе­ма­ње на вла­ста.

По­крај приз­на­ва­ње­то на на­ро­дот ка­ко фа­ктор во ре­ша­ва­ње­то на кри­за­та, од по­ра­ка­та на Туск мо­же да се изв­ле­чат два важ­ни зак­лу­чо­ка од кои за­ви­си ре­ша­ва­ње­то на кри­за­та:

Пр­ви­от е де­ка во ЕУ не­ма единс­твен став по пра­ша­ње­то за кри­за­та во Ма­ке­до­ни­ја. Во из­ми­на­ти­те не­де­ли при по­се­ти­те на евро­ко­ме­са­ри­те Мо­ге­ри­ни и Хан мо­жев­ме да ви­ди­ме и слуш­не­ме раз­лич­ни по­ра­ки од таа на пре­тсе­да­те­лот на Европ­ски­от со­вет. Од тоа мо­же да се зак­лу­чи де­ка функ­ци­о­не­ри­те во Бри­сел има­ат раз­лич­ни гле­да­ња на си­ту­а­ци­ја­та во зем­ја­ва. До ду­ша, ова не е ни прв ни пос­ле­ден пат од ЕУ да до­би­ва­ме раз­лич­ни по­ра­ки кои че­сто се не­прин­ци­пи­ел­ни и ли­це­мер­ни. Но, из­ја­ва­та на Туск овој пат има по­себ­на важ­ност за­тоа што ин­ди­рект­но приз­на­ва де­ка иг­но­ри­ра­ње­то на вол­ја­та на на­ро­дот од стра­на на Бри­сел и на­мет­ну­ва­ње­то ре­ше­ни­ја што се штет­ни за на­ци­о­нал­ни­те ин­те­ре­си на др­жа­ва­та е над­во­реш­но ме­ша­ње во ра­бо­ти­те на др­жа­ва­та и га­зе­ње на прин­ци­пи­те на кои е по­ста­ве­на са­ма­та ЕУ. Зо­што и во чие име Мо­ге­ри­ни и Хан пра­ќаа по­ра­ки спро­тив­ни на ос­нов­ни­те де­мо­крат­ски прин­ци­пи и на­че­ла е дру­го пра­ша­ње. При­чи­ни­те за нив­ни­те двој­ни ар­ши­ни, ка­ко и за ли­це­мер­ни­от од­нос на оста­на­ти­те би­ро­кра­ти што ни до­а­ѓа­ат од Бри­сел, мо­же да се ба­ра­ат во по­ве­ќе фа­кто­ри – лич­ни вр­ски, иде­о­ло­шка бли­скост/со­ли­дар­ност или биз­нис ре­ла­ции со ле­ви­ца­та во Ма­ке­до­ни­ја и со нив­ни­те над­во­реш­ни на­ред­бо­дав­ци и спон­зо­ри (ЦИА, Со­рос и УСА­ИД).

Вто­ри­от ва­жен зак­лу­чок што мо­же да се изв­ле­че од по­ра­ка­та на Туск е де­ка ре­ши­тел­но­ста и упор­но­ста на ма­ке­дон­ски­от на­род да ја за­чу­ва уни­тар­но­ста на др­жа­ва­та и да спре­чи неј­зи­но раз­не­би­ту­ва­ње, и тоа ка­ко, има ефект! Приз­на­ва­ње­то де­ка проб­ле­мот тре­ба да се ре­ши во др­жа­ва­та, а не во Бри­сел, Ти­ра­на или на кое би­ло дру­го ме­сто во све­тот е по­твр­да де­ка не­кој та­му во Бри­сел го слуш­нал гла­сот на сто­ти­ци­те ил­ја­ди ма­ке­дон­ски гра­ѓа­ни и приз­на­ва де­ка тој мо­ра да се по­чи­ту­ва.

Ток­му приз­на­ва­ње­то на мо­ќта на на­ро­дот од стра­на на стран­ски­те дип­ло­ма­ти и не­по­пуст­ли­во­ста на пре­тсе­да­те­лот Ива­нов ги тур­ка За­ев и не­го­ви­те Со­ро­со­ви пла­те­ни­ци во сѐ по­го­лем очај. Фа­бри­ка­та за лаж­ни ве­сти ко­ја ра­бо­ти со пол­на па­реа во на­со­ка на ома­ло­ва­жу­ва­ње на сто­ти­ци­те ил­ја­ди лу­ѓе кои се­којд­нев­но про­те­сти­ра­ат со гра­ѓан­ска­та ини­ци­ја­ти­ва „За за­ед­нич­ка Ма­ке­до­ни­ја“ пре­диз­ви­ку­ва кон­тра­е­фект про­во­ци­рај­ќи сѐ по­го­лем број Ма­ке­дон­ци да из­ле­зат на ули­ци­те.

Не па­ли ни про­па­ган­да­та на Со­рос де­ка со про­даж­ба­та на име­то и на на­ци­о­нал­ни­те ин­те­ре­си ќе „ку­пи­ме“ бр­зо членс­тво во ЕУ и во НА­ТО. Во при­каз­ни­те од ти­пот ќе вле­зе­ме во НА­ТО во рок од шест ме­се­ци по про­ме­на­та на име­то ве­ќе ни­кој не ве­ру­ва за­тоа што на си­те им е јас­но де­ка ни­ту еден дип­ло­мат не мо­же да га­ран­ти­ра пов­ле­ку­ва­ње на грч­ко­то ве­то ду­ри и да ре­ши­ме са­ми да го сме­ни­ме име­то. Впро­чем та­ква бе­ше си­ту­а­ци­ја­та и во 2008 го­ди­на ко­га Аме­ри­кан­ци­те нѐ те­раа да при­фа­ти­ме ком­про­мис­но ре­ше­ние без га­ран­ци­ја де­ка Гр­ци­ја ќе го пов­ле­че ве­то­то. За овие при­ти­со­ци и огра­ду­ва­ња од „га­ран­ти­ра­но членс­тво“ мо­же се­кој да про­чи­та во до­ку­мен­ти об­ја­ве­ни на „Ви­ки­ликс“. И пос­лед­ни­от ва­ков спин на СДСМ – де­ка по фор­ми­ра­ње­то на вла­да­та ќе се отво­рат пог­лав­ја­та 23 и 24 со што фа­ктич­ки ќе поч­не­ме пре­го­во­ри за членс­тво – бе­ше екс­прес­но де­ман­ти­ран, и тоа ди­рект­но од Бри­сел, од ка­де што јас­но и глас­но ка­жаа де­ка та­кво не­што не е ве­те­но.

Од се­то тоа мо­же да се зак­лу­чи де­ка на­ро­дот ве­ќе не ве­ру­ва на лаж­ни­те ве­ту­ва­ња, не доз­во­лу­ва ни ми­ли­ме­тар но­ви от­стап­ки во на­со­ка на зго­ле­му­ва­ње на пра­ва­та на Ал­бан­ци­те, не доз­во­лу­ва ме­ну­ва­ње на име­то на др­жа­ва­та и на на­ци­о­нал­ни­те сим­бо­ли и ба­ра но­ви из­бо­ри. Исто­вре­ме­но, ка­ков би­ло обид на­си­ла да се пре­зе­ме вла­ста и да се изи­гра не­го­ва­та вол­ја ќе го акти­ви­ра цр­ве­но­то свет­ло за бе­ском­про­мис­но спра­ву­ва­ње со квис­лин­шки­те стру­кту­ри.

Пишува: Ненад Мирчевски за Република

Заев, не паламуди за македонштина, повлечи се од платформата

По повеќе од триесет дена масовни протести на стотици илјади македонски граѓани што бараат безусловно отфрлање на тиранската платформа, Зоран Заев упорно одбива да се откаже од планот за разнебитување на Македонија.

Луѓето што ги бранат државата и националните интереси ги третира како будали, а повиците за заедничка унитарна Македонија ги смета за „паламудење“. Квислингот, очигледно, е решен до крај да оди спроти волјата на мнозинството Македонци, кои, пак, му ги испорачаа своите барања пред партискиот штаб на „Павел Шатев“. Очекувањата на „чадорот“ и на неговите извршители дека народот ќе се измори и ќе се откаже не се покажаа како точни. Напротив, на улиците од ден на ден има сѐ повеќе луѓе што се решени да живеат во заедничка, а не во поделена Македонија.

За да го намали притисокот врз себе и врз партијата, Заев и Соросовата армија платеници вршат невидена атака врз сите што застануваат во одбрана на Македонија погрдно нарекувајќи ги фашисти, националисти и албанофоби… Но, невозможно е да се одбрани неодбранливото, особено ако неговите посакувани коалициски партнери од албанскиот блок секојдневно на големо ги споделуваат деталите од тиранската платформа.

Еден од последните во низата албански политичари што зборуваат отворено за барањата од платформата беше пратеникот на ДУИ, Ејуп Аљими, кој од собраниската говорница директно соопшти: коалициските партнери на Заев бараат новата влада да ги прогласи Албанците за државотворна нација, да воведе целосна двојазичност и да го официјализира албанскиот јазик на целата територија, да изгласа резолуција за геноцид над албанското население, да го промени името на државата за брза интеграција во ЕУ и во НАТО, да се променат химната, знамето и грбот… Претходно неговиот сопартиец Артан Груби, во дебатна емисија изјави дека „на сите им било јасно дека без промена на името не можело да се направи чекор кон Европската унија и кон НАТО“. Портпаролот на ДУИ, пак, Бујар Османи неколку пати досега потврди дека Зоран Заев ја прифатил тиранската платформа и дека има договор за целосната двојазичност, двојазични банкноти, резолуцијата за геноцид… Не помалку скандалозни се изјавите и на помалиот коалициски партнер Зијадин Села. Тој прво го негираше македонскиот идентитет, а потоа отворено се закани дека ако не се редефинира Македонија во бинационална држава, Албанците ќе формирале федерација.

Место јасно и гласно да ја отфрли платформата и да се огради од радикалните ставови на своите коалициски партнери, Заев упорно глуми лудило во стилот на Љубе Бошковски и се обидува да ја убеди македонската јавност дека имал „македонска жичка“ преку рецитирање некаква поезија. И мисли дека некој му верува. Абе, будала работа!

Во очајните стихови се жали дека некој „му ја чепка македонштината!“ Се прашувам само кој ли му ги пресече жичките кога зборуваше за грдото лице на Македонецот? Или во тие моменти доживеа краток спој? Можеби вистинската македонштина ја покажа кога порача дека треба да ја свиткаме „кичмата“ за името? А кој во име на Заев „чесно призна“ пред целата јавност дека не му личи да биде патриот? Кој ли му ја чепка македонштината кога ги оцени како „големи грешки“ коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ во Кичево и во Струга и поддршката на Законот за бранители? Македонштината во него ли го натера да каже дека СДСМ веќе не е македонска партија? И, конечно, зошто воопшто се обидува да докаже некому дека има македонска жичка, кога уште пред четири години самиот кажа дека „народот не очекува од него да изигрува патриот“. Ептен будала работа!

Соросовите платеници мака мачат да ги оправдаат парите на спонзорите (кои, патем, се сопственост на американските даночни обврзници). Пустите, не знаејќи како да го вадат од изметот во кој е заглавен до гуша, се претворија во фабрика за лажни вести ширејќи дезинформации и гола пропаганда.

Наивно е да се очекува дека во овој момент што било може да го одврати народот од улиците, освен целосно повлекување на платформата и распишување нови избори. Уште понаивно е да се очекува некој да поверува во „паламудењата“ дека Тиранската платформа е измислица на ВМРО-ДПМНЕ, додека нејзиното постоење се потврдува секојдневно во безброј наврати.

Со оглед на убеденоста на Заев дека ја ужива поддршката кај граѓаните не треба да му биде проблем да извојува сигурна победа на брзи предвремени избори на кои истовремено може да добие пас од мнозинството за целосно спроведување на платформата. Во периодот што следува ќе има можност да го убедува народот во искрените намери и ќе добие јасен одговор изразен во гласови.

Секое друго сценарио, кое предвидува формирање влада без мандат од претседателот и насилно спроведување на тиранската платформа без одобрение од мнозинството Македонци, остава можност народот да биде принуден да ја преземе контролата над институциите во свои раце сѐ додека политичарите не научат да ја почитуваат неговата волја. Верувам дека Заев и неговите налогодавци знаат што значи тоа.

Токму затоа залудни се стиховите на Заев, залудни се навредите на Соросовите платеници кон луѓето што протестираат, залудни се сите дезинформации и пропаганда, залудни се заканите на нивните надворешни пријатели кон претседателот Ѓорге Иванов… Народот знае како да ја заштити државата и нема да се повлече од улиците додека предавникот не се откаже од предавството!

Заев, вели будала работа било да се верува во сево ова, народот, пак, вели, будала работа било Заев да верува дека ќе му поминат лагите!

Пишува: Ненад Мирчевски за Република

Mирчевски за РСМ: Викиликс ја потврдува непопусливоста на ВМРО-ДПМНЕ за името (ВИДЕО)

-Викиликс ја потврдува цврстата позиција на ВМРО-ДПМНЕ по прашањето на уставното име на Република Македонија и спорот кој Грција го води со Македонија. Се појавија документи на Викиликс кои говорат за притисокот кој го вршела поранешната администрација на САД врз Никола Груевски и неговата Влада за промена на уставното име на државата.

Во својата анализа американската амбасада донела заклучок дека Никола Груевски е многу цврст по ова прашање и дека за да се промени името на државата потребна е широка коалиција, со тоа што треба да и се одземе моќта на ВМРО ДПМНЕ и Никола Груевски. Ваквата политичка игра ја гледаме до ден денешен во Република Македонија и истиот притисок кој се врши врз ВМРО ДПМНЕ која стои на браникот на државните интереси. Заеднички именител на сите точки од каде доаѓа притисокот врз Македонија несомнено е Сорос и неговата фондација – изјави за Радио Слободна Македонија Ненад Мирчевски, уредник на неделникот Република.

Македонскиот непокор се излеа на улиците: Народот е „чадорот“ на Македонија

Прогнозите на стратезите на Заев дека македонскиот народ со „свиткана кичма“ ќе го прифати разнебитувањето на татковината се покажаа како очајно лоши. Деновиве сме сведоци на едно големо народно будење, кое симболично е наречено „Четврт Илинден“. За тие што не знаат, Илинден е симболот на македонскиот непокор, на вековната борба за надминување на стравот што му го наметнувале од надвор, но и на остварувањето на сонот за сопствена држава.

Несомнено е дека денес се наоѓаме пред една голема пресвртница по која или ќе зачекориме како сериозна држава или нема да нѐ има ни како народ. Токму затоа е оправдан револтот на десетици илјади Македонци, кои секој ден сѐ повеќе и повеќе излегуваат на улица за да се спротивстават на плановите за разнебитување на државата.

Странските сценаристи на планот за уништување на државата и нивните домашни соработници го превидоа моментот дека на народот може да му дојде преку глава, да излезе на улица самоиницијативно и да ја реши кризата што му ја наметнаа на сила. Во есапот на чадорот, Македонецот бил проценет како мекотелно суштество, без „кичма“. Како кукавица што ќе се исплаши и ќе ја наведне главата пред неговите нови владетели и пред домашните предавници. Некој таму проценил дека Македонецот е пластелин што може да го обликува секоја будала, кој ќе стигне да му одзема делови од татковината, да го гази и понижува до бескрај секој кому ќе му се присака… Но при моделирањето на профилот на Македонец планерите направиле грешка што црпнале дефектен примерок од Муртино.

Токму деновиве истите тие дипломати, амбасадори, Соросови платеници и политички квислинзи ја увидуваат грешката во процената. Поради стравот од моќта на народот сега се обидуваат да го забрзаат устоличувањето на дефектниот изигрувајќи ја волјата на вистинскиот Македонец. По секоја цена!

За да му ја скршат „кичмата“ на непослушниот Македонец, му составија влада од партии диригирана од надвор, му подготвија целосно обезличување во платформа договорена во друга држава, а слушаме од предавниците дека планираат да си организираат дебати на кои странци ќе ни кроеле ново знаме, химна, грб, име на држава… Какви лудаци! За црпнатите, убеден сум дека ова е нормално и прифатливо, арно ама, процесот на дегенерација не може да помине никако кај македонскиот народ, кој решително излезе на улица да каже стоп за разнебитувањето на државата.

Za-zaednicka-Makedonija

Исплашени од решителноста на народот да си ја зачува државата по секоја цена, домашните квислинзи преку Соросовите медиуми и платеници со сите сили се обидуваат да ги оцрнат протестите, а во исто време вршат невиден притисок врз претседателот Иванов за да му го додели мандатот на Заев колку што е можно побрзо.

Некому му гори под нозе од освестените Македонци, па сака да ги реши работите по брза постапка. Со 67 потписи на пратеници диригирани и уценувани од странски центри на моќ треба на подмолен начин да се украдат суверенитетот на државата и волјата на мнозинството македонски граѓани.

Математиката на сценаристите нема да помине во никој случај! Пред сѐ затоа што тоа не го дозволува Уставот, а потоа и поради тоа што пратениците што оставиле потписи на списокот на Заев не го добиле мандатот од граѓаните за да спроведуваат таен договор на нивните лидери по изборите. Ако некој сака да спроведува каква било платформа, ако сака да воведува целосна двојазичност, да менува изглед на валута, знаме, химна, грб… ако сака да го менува унитарниот карактер на државата, тој треба да одговара на суд за уривање на уставниот поредок, а не да бара мандат за формирање влада.

На сите треба да им биде јасно дека граѓаните даваат мандат за спроведување програма, а не за платформи договарани постизборно, особено не за странски платфорни. Народот е тој што дава и одзема власт а не амбасадори, дипломати и разноразни бирократчиња.

Со оглед на фактот дека волјата на граѓаните на последните избори е изманипулирана, односно украдена, сега народот што го гледаме во сѐ поголем број на улиците нема друг избор, освен да бара целосно отфрлање на овие антимакедонски програми и организирање на што е можно побрзо нови фер и демократски избори.

На сите непријатели на Македонија и на македонскиот народ, домашни и странски треба да им биде јасно – народот доаѓа по своето и нема да дозволи државата да ја преземе квислиншка влада. Гордо и достоинствено ќе застане наспроти сите мршојадци, кои сакаат да го растргнат ова парче земја, и нема намера да отстапи ни милиметар.

Пишува: Ненад Мирчевски за Република

Во тајното писмо е предавството – Заев си игра со судбината на Македонците

Епи­зо­да­та на­ре­че­на „СДСМ фор­ми­ра вла­да“ по­ле­ка се пре­тво­ра во на­пор­на тур­ска се­ри­ја. Цир­ку­сан­тот Зо­ран За­ев, кој пред две го­ди­ни нај­а­ви де­ка со „бом­би­те“ што ги по­се­ду­ва ќе ја ур­нел вла­да­та на Гру­ев­ски за три де­на, се­га по­ра­ча де­ка за два де­на ќе обез­бе­ди под­др­шка од ал­бан­ски­те пар­тии за да фор­ми­ра вла­да. Не знам по ко­ја еди­ни­ца ме­ра го опре­де­лу­ва вре­ме­то За­ев, да­ли по не­го­ви­те оми­ле­ни „ли­три во се­кун­да“ или „во ме­три куб­ни на час“, но не­што дру­го ми се гле­да мно­гу по­за­гри­жу­вач­ко – не­го­ва­та на­ви­ка да тре­се од ра­кав ро­ко­ви и да да­ва лаж­ни из­ја­ви и ве­ту­ва­ња е на­мет­на­та ка­ко пар­ти­ска стра­те­ги­ја на СДСМ. Уште по­страш­но е тоа што оваа пар­ти­ја во мо­мен­тот во ра­ко­водс­тво­то има гру­па бе­скич­ме­ни па­то­ло­шки лаж­гов­ци кои за­ед­но со нив­ни­те над­во­реш­ни при­ја­те­ли во бор­ба­та за за­о­би­ко­лу­ва­ње на вол­ја­та на гра­ѓа­ни­те ме­сто да го за­прат лу­ди­ло­то на нив­ни­от ли­дер, тие нај­др­ско ги ма­ни­пу­ли­ра­ат и Ма­ке­дон­ци­те и Ал­бан­ци­те на ште­та за др­жа­ва­та и на на­ци­о­нал­ни­те ин­те­ре­си.

Тај­ни­от па­кет на За­ев, во кој е со­др­жа­на по­ну­да­та за фор­ми­ра­ње вла­да, ис­пра­тен до ДУИ по кој знае кој пат, јас­но по­ка­жу­ва де­ка овој чо­век не знае ни­што дру­го освен да ла­же и да се коц­ка на ту­ѓа сме­тка. Не­кој ќе ре­че – ама сѐ уште не се знае што со­др­жи па­ке­тот! Да, точ­но, но и по­крај тоа што сѐ уште не зна­е­ме што со­др­жат тие 72 стра­ни­ци (ако е точ­на ин­фор­ма­ци­ја­та об­ја­ве­на во ме­ди­у­ми­те), врз ос­но­ва на тоа што до­се­га (не) бе­ше јав­но со­оп­ште­но, мо­же­ме да зак­лу­чи­ме де­ка За­ев си да­ва за пра­во САМ во име на це­ли­от ма­ке­дон­ски на­род да до­не­су­ва од­лу­ка за при­фа­ќа­ње пла­тфор­ма ко­ја го до­ве­ду­ва во опас­ност оп­ста­но­кот на др­жа­ва­та и на ма­ке­дон­ски­от на­род! Не­за­вис­но од тоа да­ли За­ев це­лос­но или де­лум­но ја при­фа­тил пла­тфор­ма­та на Ал­бан­ци­те, без раз­ли­ка да­ли со ед­на или со две ра­це пот­пи­шал офи­ци­ја­ли­зи­ра­ње на ал­бан­ски­от ја­зик, врз ос­но­ва на из­ја­ви­те на не­го­ви­те со­пар­тиј­ци и ко­а­ли­ци­ски парт­не­ри, мо­же да се зак­лу­чи де­ка овој чо­век без ни­чи­ја кон­сул­та­ци­ја до­нел од­лу­ка ко­ја мо­же да на­не­се не­сог­лед­ли­ви пос­ле­ди­ци по це­ла­та др­жа­ва. Да­ли во тоа бил при­ну­ден од ча­до­ри­те или не, во­оп­што не е важ­но. Тој е лич­но­ста ко­ја еден ден ќе мо­ра да од­го­ва­ра за пре­дав­ство.

А, пре­дав­ство­то на За­ев бе­ше оче­ку­ва­но од 455.000 ма­ке­дон­ски гра­ѓа­ни кои на­вре­ме ја со­ста­ви­ја сли­ка­та од сце­на­ри­о­то на ча­до­рот. За жал, има­ше уште 350.000 Ма­ке­дон­ци што ве­ру­ваа де­ка За­ев, и по­крај си­те не­го­ви цир­ку­сант­ски по­те­зи, има ка­па­ци­тет да им до­не­се про­ме­ни. Кол­ку по­вид­ли­ви ста­ну­ва­ат про­ме­ни­те, тол­ку под­др­жу­ва­чи­те на За­ев ста­ну­ва­ат по­ра­зо­ча­ра­ни. И со пра­во.

Ди­ле­ма­та е са­мо да­ли овие Ма­ке­дон­ци се­га ќе из­ле­зат на ули­ца и глас­но ќе по­ба­ра­ат од­го­вор­ност од чо­ве­кот ко­му му да­доа до­вер­ба или са­мо ќе ги по­кри­јат ли­ца­та во знак на срам ка­ко што сто­ри­ја во 2004 го­ди­на, а це­на­та ќе ја пла­ти­ме за­ед­но си­те Ма­ке­дон­ци, она­ка брат­ски?

Со ог­лед на тоа де­ка ор­га­ни­за­то­ри на улич­ни­те де­мон­стра­ции беа Со­ро­со­ви­те ор­га­ни­за­ции и пла­те­ни­ци, не оче­ку­вам де­ка исти­те ќе из­ле­зат на ули­ца да про­те­сти­ра­ат и да фр­ла­ат со кон­до­ми во бо­ја врз згра­да­та на СДСМ. То­чен од­го­вор на ова пра­ша­ње мо­же да се до­бие са­мо со но­ви из­бо­ри. То­гаш, ќе ви­ди­ме кол­ку од овие 350.000 Ма­ке­дон­ци ќе го под­др­жат кон­цеп­тот за „нов жи­вот“ на „спа­си­те­лот“ во иста фор­ма и об­лик ка­ко што му бе­ше ис­пра­тен на Али Ах­ме­ти во Ма­ла Ре­чи­ца. Ако во та­кви окол­но­сти За­ев освои мно­зинс­тво, то­гаш мо­же да ка­же­ме де­ка има ле­ги­ти­ми­тет да ну­ди це­лос­на дво­ја­зич­ност, про­ме­на на име, зна­ме, хим­на, да до­го­ва­ра ос­ло­бо­ду­ва­ње об­ви­не­ти те­ро­ри­сти, да ну­ди фе­де­ра­ли­за­ции и ме­ну­ва­ње на Уста­вот… Сѐ до то­гаш За­ев са­мо си пра­ви ба­јрам на па­ме­тот де­ка има моќ да пре­го­ва­ра за на­ци­о­нал­ни­те ин­те­ре­си на ма­ке­дон­ски­от на­род.

А, де­ка црп­на­ти­от од­ле­пил од ре­ал­но­ста по­твр­ду­ва не са­мо го­ле­ми­от ре­волт за не­го­ви­те по­стап­ки кај гла­сач­ко­то те­ло на СДСМ, ту­ку и во са­мо­то членс­тво и ме­ѓу ко­а­ли­ци­о­ни­те парт­не­ри. Сѐ по­го­лем број под­др­жу­ва­чи на опо­зи­ци­ја­та ба­ра­ат од За­ев да пре­ста­не со мат­ни­те игри и јав­но го пре­ду­пре­ду­ва­ат да не ни по­мис­лу­ва да ја при­фа­ти ал­бан­ска­та пла­тфор­ма.

До­де­ка јав­но­ста се пра­шу­ва кој му да­ва пра­во на За­ев да глу­ми бог и да ре­ша­ва за суд­би­на­та на Ма­ке­дон­ци­те, за име­то, ја­зи­кот, зна­ме­то, хим­на­та… Со­ро­со­ви­те пла­те­ни­ци се ис­ме­ва­ат со ини­ци­ја­ти­ва­та за ма­ке­дон­ска пла­тфор­ма чи­ја­што цел би би­ла за­шти­та на ма­ке­дон­ски­те на­ци­о­нал­ни ин­те­ре­си! Всуш­ност, за­тоа и се пла­те­ни од нив­ни­от газ­да Џорџ. До­ла­ри­те би сек­на­ле за миг ако кој би­ло од нив се дрз­не да за­ста­не во од­бра­на на на­ро­дот и на­ци­ја­та, нас­про­ти кон­цеп­тот на „отво­ре­но оп­штес­тво“ кое про­па­ги­ра обез­ли­че­ни др­жа­ви со ма­ри­о­нет­ски вла­ди кон­тро­ли­ра­ни од „бо­гот“ Со­рос.

Се­пак, Со­рос ги не­ма тие па­ри, а не­го­ви­те ме­ди­у­ми ја не­ма­ат таа моќ да го амор­ти­зи­ра­ат гне­вот на Ма­ке­дон­ци­те кон Зо­ран За­ев и не­го­ва­та пре­дав­нич­ка тај­фа. Тој е све­сен де­ка за да ја со­ста­ви тол­ку по­са­ку­ва­на­та вла­да, ќе мо­ра јав­но да приз­нае де­ка из­ма­мил 350.000 Ма­ке­дон­ци. Од­го­во­рот се крие во пис­мо­то во кое го мо­ли Ах­ме­ти да му ги да­де по­треб­ни­те пот­пи­си за ман­дат. Ко­га јав­но­ста ќе доз­нае кол­ку те­шко пре­дав­ство из­вр­шил, след­но­то пра­ша­ње ќе би­де кол­ку вре­ме ќе му би­де по­треб­но на на­ро­дот да му ја ис­по­ра­ча каз­на­та!

Пишува: Ненад Мирчевски за „Република“