Димитров: Подготвени сме за формирање комитет за ревизија на учебниците по историја меѓу Македонија и Грција

Македонија е подготвена да разгледа предлог за формирање комитет за ревизија на учебниците по историја меѓу Македонија и Грција, доколку е на паритетна основа, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров.

– Ние немаме против и апсолутно сме спремни да разгледаме таков предлог. Балканот е многу оптоварен со историја и кога две земји решиле да се зближат и да надминуваат разлики, да градат мостови, корисно е да учиме од искуствата на други земји како Франција и Германија, Германија и Полска. Се додека е тоа на паритетна основа и двострано и се додека историјата ја оставаме на историчарите, а политиката на политичарите – вели Димитров на новинарско прашање на прес-конференција во Скопје со неговиот црногорски колега Срѓан Дармановиќ.

За ова прашање како што посочи Димитров станало збор на неговата средба со Коѕијас во Њујорк, како можност историчари-експерти да почнат да разговараат за ова прашање.

ВИДЕО: Предавството е договорено – Коѕиас повтори дека ќе има ревизија на учебниците во Македонија

Грчкиот шеф на дипломатијата, Никос Коѕиас уште еднаш повтори дека ќе има ревизија на учебниците во Македонија.

Комисијата која ја договориле со македонскиот колега Никола Димитров, според него, ќе почне со работа на 4 ноември.

Уште на 29 септември Коѕиас изјави мешовита грчко–македонска комисија ќе прави ревизија на македонските учебници по историја и „ќе ги вади сите примери кои според Атина се иредентизам“.

Во Институтот за национална историја на Република Македонија за ваквата иницијатива дознале од медиумите.

ЕМ ПЕДЕР, ЕМ ПРЕДАВНИК: Димитров призна „Договоривме комисија со Грција, ќе ги менуваме учебниците по историја“

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров призна дека продолжува праксата на новата Влада на распродавање на македонската историја, играњето со националните интереси и рушење на позициите кои државата напорно ги градеше со години. Граѓаните гласно коментираат дека не им дале мандат на Зоран Заев, Никола Димитров и СДСМ, за да си играат со националните интереси на Македонија.

Шефот на грчката дипломатија во интервјуто рече дека се надева оти до крајот на ноември ќе има први резутати од договорот со Димитров за ревидирање на учебниците.

-Ќе видиме дали новата Влада добива поголема сила или не, и потоа Владата во Скопје да покаже дали може да влезе во сериозни преговори за името. Сакам да ви кажам дека проблемот за името зад себе крие и еден проблем на иредентизам, се надевам дека од нивна страна ќе бидат преземени мерки за ограничување на иредентизмот. Во Њујорк имавме средба со министерот за надворешни работи на соседната земја, Никола Димитров. Сакам да ви кажам дека станува збор за извонредно интересна личност, со кого се договоривме да создадеме комисија која ќе изврши надзор на сузбивање на иредентизмот во учебниците. До крајот на ноември се надеваме дека ќе имаме првични резултати од ова, односно да се изврши удар врз иредентизмот и врз картите со територијални претензии. Ова е многу значаен чекор, вели Коѕијас.

Шефот на грчката дипломатија во интервјуто рече дека се надева оти до крајот на ноември ќе има први резутати од договорот со Димитров за ревидирање на учебниците.

Откако Коѕијас изјави дека се разговарало за формирање на комисии за разгледување на историските учебници, Димитров вели дека нема ништо лошо во разговори во кои ќе се утврди историскиот поглед што Скопје и Атина го имаат.

-Разговаравме во основа, тргнувајќи од цитатот на Черчил дека Балканот содава историја што нема капацитет да ја процесуира, и сите наративи на балканските држави имаат историски предрасуди, кога 2 земји решиле да се смируваат, убаво е историчарите од една и од другата страна да седнат и да разговараат за наративите на двете земји – и за тоа како Грција не гледа нас и за тоа како ние ја гледаме Грција, изјави Димитров.

Попоски признава дека договорил комисија за историјата, по што ќе следи измена на учебниците по историја по мерка на Грција, нешто што до вчера го негираше, исто како што беше случајот со договорот со Бугарија, каде што потоа се потпише промена на спорните делови за Бугарија од учебниците за историја.

Комисијата треба да биде составена и со работа да почне од ноември, т.е. после локалните избори, што буди сомнеж дека СДСМ после изборите сака повторно да почне со преговори штетни по државноста на Македонија, а во предизборниот период да ги лаже граѓаните дека ништо нема да биде променето. Експертската јавност вели дека од авион се гледа дека токму тоа е идејата на Владата, по изборите да почне да ги плаќа сметките на оние кои ги донесоа на власт.

Никола Димитров вели дека се` уште се исцртуваат контурите и се размислува за тоа во каков формат ќе се води процесот кој веќе неколку години е статус-кво. Она што се најавува е дека ќе има раздвижување по завршувањето на локалните избори, по кои се очекува и засилен ангажман на посредникот Метју Нимиц.

-Многу е важно да гледаме напред, да се извлечат идентитеските прашања од процесот и комункиација и разбирање на грижите на другата страна. Јасно е дека на Грција и пречи кога се објавуваат мапи со територија на Грција, како што и нам ни пречат мапи кои навлегуваат на наша територија, изјави Димитров.

Експертската јавност вели дека ова значи дека целта е да се смени името, а идентитетот на државата да не е предмет на преговори на договорот. Како што велат тие тоа пред се беше цел на Грција, а Димитров ја покажува како цел на Македонија. Ставот на Грција е дека идентитетот, името на јазикот и името на нацијата треба да ја следи судбината на името на државата.

Експертите велат дека тука се кријат многу интриги, тие се едногласни дека власта се обидува да продаде теза дека се менува името на државата, но не и идентитетот. Тие велат дека логично е од Грција во овој момент да се бара да се признае идентитетот на Македонците, со македонски јазик и македонска нација.

Се погласно се зборува и дека оваа попустлива политика на Владата предводена од Зоран Заев, ќе значи дека Грција ќе бара да попуштиме во сите полиња, веројатно ќе бараат промена на пасоши, лични карти и други документи, каде е запишано името на националноста.

Експертите велат дека дефинитивно се поставуваат контурите на преговорите за промена на името веднаш по локалните избори. Како што сметаат тие се чека да поминат локалните избори, а пред тоа граѓаните да бидат лажени дека ништо од ова нема да биде.

Експертската јавност вели дека овие најави не треба да претставуваат изненадување, посебно откако Заев веќе и самиот најави дека ќе има промени и во учебниците по историја, според желбата на Бугарија, како што тој кажа ќе има ревидирање на спорните делови од учебниците, а спорни делови за Бугарија се револуционери како Гоце Делчев, Никола Карев, Јане Сандански и многу други историски личности на Македонија.

-Едно од отворените теми во Македонија е дел од прашањето за несоодветна употреба на зборови во учебниците и во одредени други материјали, кои официјално државни материјали. Постои консензус во Македонија по ова прашње и сите нови изданија ќе имаат отстрането сите грешки кои што оставаат трага, во најблага форма кажано, на непријатност, која што не е во функција на она што се залагаме сите. Како што знаете, веќе се направени одредени чекори за таа соработка да расте, и тоа во минатото, не само од нашата нова Влада. Има многу датуми кога се се чествуваат настани пред гробишта на покојни војници, се обновуваат одредени обележја кои што се значајни и за нашата, но и за бугарската историја. Спомен плочата во Струмица го има отклонето зборчето „фашистички“. Значи, нема да дефинирам поими за да навлезам директно во историјата оти ние сме политичари, но сигурно ќе биде во духот на тоа што се залагаме дека тоа е заедничка историска личност овдека на Балканите, рече Заев во скандалозната изјава.

ПРОКЛЕТИ ПРЕДАВНИЦИ: Заев и Димитров прифатиле промена на името и идентитетот, но и промена на учебниците по историја

Иако беа ветувани големи проекти од СДСМ пред да дојде на власт, проекти за подобар живот, повисоки плати, повисоки субвенции за земјоделците, повисоки пензии и многу други работи, засега граѓаните коментираат дека единствени проекти кои новата власт ги реализира се секојдневните скандали и криминали, како и поткопувањето на темелите на државноста на Македонија и играњето со националните интереси на државата.

Експертската јавност коментира дека Република Македонија со Владата на СДСМ е можеби единствената држава во светот која прифаќа соседите да ја пишуваат историјата. Најпрво во договорот за добрососедство со Бугарија предвидено е ревидирање и промена на учебниците по историја, а такво нешто најави и министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Експертите коментираат дека веќе е јасно дека Заев покрај промена на името и идентитетот прифатил и промена на македонската историјата, која според моменталната состојба ќе биде креирана од Грција и Бугарија.

Шефот на грчката дипломатија во интервјуто рече дека се надева оти до крајот на ноември ќе има први резутати од договорот со Димитров за ревидирање на учебниците.

-Ќе видиме дали новата Влада добива поголема сила или не, и потоа Владата во Скопје да покаже дали може да влезе во сериозни преговори за името. Сакам да ви кажам дека проблемот за името зад себе крие и еден проблем на иредентизам, се надевам дека од нивна страна ќе бидат преземени мерки за ограничување на иредентизмот. Во Њујорк имавме средба со министерот за надворешни работи на соседната земја, Никола Димитров. Сакам да ви кажам дека станува збор за извонредно интересна личност, со кого се договоривме да создадеме комисија која ќе изврши надзор на сузбивање на иредентизмот во учебниците. До крајот на ноември се надеваме дека ќе имаме првични резултати од ова, односно да се изврши удар врз иредентизмот и врз картите со територијални претензии. Ова е многу значаен чекор, вели Коѕијас.

Оваа изјава на Коѕијас потврдува дека Зоран Заев, Никола Димитров и Владата на СДСМ не ги интересираат многу националните интереси и ставовите кои Македонија со години макотрпно ги градеше во меѓунардоните односи. Експртите и граѓаните се едногласни дека очигледно Заев мора да исплаќа одредени сметки на оние кои го донесоа на власт, иако беше поразен на последните парламентарни избори.

Шефот на грчката дипломатија, говорејќи за средбата со својот македонски колега, Никола Димитров, рече дека разговарале за преземање одредени мерки за справување со иредентизмот и недовербата од двете страни. Тој соопшти и дека ќе биде формирана заедничка комисија, која од ноември годинава, ќе има околу 4 месеци да ги разгледува учебниците. Комисијата ќе има мандат да ги лоцира, а потоа во соодветна процедура да ги отстрани мапите и другите елементи на иредентизам што биле присутни во нашите дидактички материјали. Коѕијас во 20-минутното интервју за државната ТВ говореше за сите аспекти на грчката надворешна политика, го спомена, неизбежно, и прашањето за името, првпат ја коментираше Привремената спогодба меѓу двете земји, а за шефот на македонската дипломатија, кому името му го промени од Никола во Николас, рече дека е интересна личност.

Од Министерството за надворешни работи потврдија дека било разговарано за надминување на историските предрасуди на Балканот, а иако Коѕијас информираше дека било разговарано за создавање на комисијта, од МНР тоа го демантираа. Граѓаните коментираат дека тој демант доаѓа од причина што во Македонија во месец октомври има избори, а според нив и не е случајно што токму оваа комисија треба да стартува во ноември.

Експертската јавност вели дека овие најави не треба да претставуваат изненадување, посебно откако Заев веќе и самиот најави дека ќе има промени и во учебниците по историја, според желбата на Бугарија, како што тој кажа ќе има ревидирање на спорните делови од учебниците, а спорни делови за Бугарија се револуционери како Гоце Делчев, Никола Карев, Јане Сандански и многу други историски личности на Македонија.

-Едно од отворените теми во Македонија е дел од прашањето за несоодветна употреба на зборови во учебниците и во одредени други материјали, кои официјално државни материјали. Постои консензус во Македонија по ова прашње и сите нови изданија ќе имаат отстрането сите грешки кои што оставаат трага, во најблага форма кажано, на непријатност, која што не е во функција на она што се залагаме сите. Како што знаете, веќе се направени одредени чекори за таа соработка да расте, и тоа во минатото, не само од нашата нова Влада. Има многу датуми кога се се чествуваат настани пред гробишта на покојни војници, се обновуваат одредени обележја кои што се значајни и за нашата, но и за бугарската историја. Спомен плочата во Струмица го има отклонето зборчето „фашистички“. Значи, нема да дефинирам поими за да навлезам директно во историјата оти ние сме политичари, но сигурно ќе биде во духот на тоа што се залагаме дека тоа е заедничка историска личност овдека на Балканите, рече Заев во скандалозната изјава.

Граѓаните порачуваат дека се уште од новата власт ги чекаат ветените повисоки плати, пензии, субвенции за земјоделците, за кои иако беше ветено дека ќе бидат покачени, Заев пред неколку дена објави дека ќе бидат скратени и уште голем проекти кои Заев им ги вети на граѓаните, но од нив досега ништо. Граѓаните се разочарани што досега Заев само ги руши позициите градени долго време од страна на Македонија, во меѓународните односи, а како што велат последен пример е и најавата за менување на историјата по мерка на Грција, откако тоа претходно беше најавено и за промена на историјата по мерка на Бугарија.

Коѕијас: Македонско–грчка комисија ќе го брише иредентизмот во учебниците

Заедничка македонско -грчка комисија од ноември ќе ги разгледува школските учебници за да се запре со иредентизмот – ова е една од точките за кои што се договориле Димитров и Коѕиас на нивната средба во Њујорк, јавува „Канал 5“.

Шефот на грчката дипломатија, говорејќи за државната ТВ ЕРТ откри детали од разговорите
со неговиот македонски колега, за кого рече дека е интересна личност.

– Спорот со името во позадина крие еден проблем со иредентизам. Се надевам и верувам дека ќе постојат мерки од нивна страна за ограничување на иредентизмот. На пример, во Њујорк се согласивме со доста интересната личност,со министерот за надворешни работи на соседната земја, со господинот Николас Димитров дека ќе направиме заедничка комисија од ноември која за 4 месеци ќе работи и се надеваме дека ќе ја заврши нејзината работа, која ќе ги разгледа школските учебници за да се отстрани иредентизмот и мапите што постојат. Тоа е еден важен чекор што направиме, но постојат и други за кои што преговараме – рече шефот на грчката дипломатија за ЕРТ.

Никос Коѕиас во интервјуто, уште еднаш порача дека прво треба да се реши името, па потоа нашата земја да се интегрира во НАТО и ЕУ, а за прв пат ја коментираше и Времената спогодба за која вели дека има свои слаби точки.

– Нашата соседна, пријателска земја, како што велам јас, затоа што нашите народи имаат доста пријателски односи, не може да се интегрира во меѓународна заедница, од овој тип, како што е НАТО и Европската унија, без да е решено прашањето за името, согласно со тоа што го налагаат договорите од 90те но и Времената спогодба. Налага да се реши. Слабата точка на времената спогодба беше дека претпоставуваше дека името брзо ќе се реши и затоа даваше можност соседната земја да бара прием во меѓународни организации и не предвидуваше, и ова е една слаба точка, кои мерки ќе се преземат доколку соседната земја не преговара суштински, затоа што сите овие децении, не преговараше – вели министерот за надворешни работи на Грција.

Коѕиас коментираше дека треба да се почека да поминат изборите кај нас, за како што рече, самата влада да оцени дали се зајакнува или не и да покаже дали сака и дали може суштински да преговара за решение на спорот со името.

ЗАЕВ ПОВТОРНО ИЗЛАЖА: Немало средба со Трамп, само ракување од половина секунда, кое го фотографира Димитров (ВИДЕО)

Во Њујорк сум за Генералното Собрание на ОН. На средбата со претседателот Donald J. Trump предмалку изразив поддршка за неговата иницијатива преку Декларација да се поддржат реформите предложени од генералниот секретар на ОН. Посакав успешен старт на реформите на организацијата на ОН, вака Заев на социјалните мрежи се пофали дека остварил средба со претседателот на САД. Вистинско прашање е како успеале толку да разговараат за помалку од една секунда?

Премиерот на Македонија, се обиде да ги излаже македонските граѓани дека остварил средба со претседателот на САД, Доналд Трамп на која било разговарано за неколку битни теми, но реалноста е дека за пола секунда ниту здраво не може да се каже.

На видеото објавено од „China Xinhua News“ може да се види дека на 1:21 претседателот Трамп пристигнува да се поздрави со политичарите, а премиерот Заев од позадина чека за да се поздрави со претседателот на САД. Поздравувањето или како што тоа го нарекува премиерот Заев, „средбата“ со Трамп трае едвај половина секунда, а министерот Димитров фотографира.

Веќе следната секунда Трамп со поздравува со друга личност. Навистина интересно како успеал Заев да разговара со Трамп за половина секунда некаде.

-Во Њујорк сум за Генералното Собрание на ОН. На средбата со претседателот Donald J. Trump предмалку изразив поддршка за неговата иницијатива преку Декларација да се поддржат реформите предложени од генералниот секретар на ОН. Посакав успешен старт на реформите на организацијата на ОН, Заев на Фејсбук напиша дека за поздравот кој траеше помалку од една секунда успеал да разговара на овие теми со Трамп.

Инаку честа да биде фотограф на “средбата“ на премиерот Заев и Трамп, ја имаше министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

СВИТКАНА КИЧМА НА ДЕЛО: Хаос и политика на понижување во меѓународните односи во првите 100 дена на Димитров и СДСМ

Сто дена хаос и понижување во меѓународните односи. Спорниот договор за добрососедство со Бугарија, дипломатскиот скандал со Србија, празно ветување за брз влез во НАТО и Европската Унија, нарачување цвеќиња од 5.000 евра е епилогот од првите 100 дена на Владата на СДСМ и министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Во првите 100 дена од владеењето на СДСМ надворешната политика на Македонија значително се промени. Од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека СДСМ сега води политика на неспособност, хаос, лаги и понижување.

-Сведоци сме дека владата на СДС одбра политика на понижување. Политика на попуштање на се и сешто и национално понижување, се вели во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски истакна надворешната политика на Република Македонија е без никаков концепт и е базирана исклучиво на рушење на достоинството на државата и константно понижување.

-Нашата надворешна политика е без никаков концепт и базирана исклучиво на рушење на достоинството на нашата држава и константно понижување. Градењето на добрососедски односи е посебна приказна. Се случи една од најголемите дипломатски кризи со соседна Србија, а со Бугарија потпишавме договор кој предвидува обврски само на македонска страна. Ревидирање и бришење на учебниците по историја е еден од условите кои Зоран Заев ги прифати, а беа предложени од Бугарија, и тоа ќе стане актуелно и неизбежно за една до две години од сега доколку овој договор биде ратификуван во нашиот парламент. Дали некој мисли дека односите може да се подобруваат само со отстапки од наша страна? Одговорот е не! Со ваквиот пристап само се отвораат вратите и можностите за нови блокади во иднина, доколку не бидат исполнети барањата на Бугарија во врска со договорот.

Првото нешто што го направи министерот за надворешни работи, Никола Димитров од Владата на СДСМ беше потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија.

Груевски посочи дека премиерот Зоран Заев и СДСМ прифатиле дека Гоце Делчев и сите македонски револуционери биле бугарски револуционери, а Илинденското востание било заедничко.

-Со тоа што прифати дека Гоце Делчев и сите македонски револуционери биле бугарски револуционери, а Илинденско востание било заедничко, и сме имале заедничка историја со бугарите. Дека на 11-ти октомври 1941 година имало граѓански конфликт на идеолошка осова помеѓу бугарското население во Македонија.  Исто така не се ни обиде да издејствува признавање на македонскиот јазик, за кој нашиот сосед нема аргументи само со нас да го ословува со фразата ,,согласно уставот,, и со ниту една друга земја тоа не го прави. Ете така заев гради добрососедство. Којзнае што уште ја чека државата во идните предизвици со името и идентитетот?, праша Груевски.

Веднаш по потпишувањето на договорот Софија ја заостри реториката по ова прашање. Министерот за одбрана на Бугарија и претседател на националистичката ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов за Гоце Делчев вели дека нема зашто да се делиме околу него, бидејќи било евидентно оти е Бугарин.

Тој исто така истакна дека Илинденското востание е најорганизираното бугарско востание во бугарската историја.

По Каракачанов се огласи и европратеникот од истата партија, Ангел Џамбиски кој посочи дека целта на Илинденското востание била да нема граници од Охрид до Црно Море.

-Ние немаме интерес од граница на Деве Баир, ние немаме интерес од граница на Ќустендил. Ние имаме интерес да го довршиме делото на востанието од 1903 година кое беше од Охрид до Црно Море, за да нема граница од Охрид до црно Море-изјави Џамбаски.

По потпишувањето на договорот со Бугарија следуваше дипломатскиот скандал со Србија.

Македонија беше обвинета од Србија дека незаконски била прислушувана српската амбасада во Скопје.

Во екот на тој скандал, единствено нешто што Владата на Заев изјави е дека Република Македонија развива пријателски однос со сите соседни земји.

-Република Македонија развива пријателски односи со сите соседни земји. Во врска со конкретниот случај, не носејќи избрзани заклучоци, ги поздравуваме најавите од официјален Белград за заштита на пријателските односи и за враќање на состојбите во вообичаени рамки, соопшти Владата во екот на дипломатскиот скандал со Србија.

При последната средба на Димитров со неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, Македонија беше наречена „северна земја“.

Коѕиас рече дека ја сакаат оваа северна земја и во НАТО и во Европската Унија, но ќе треба сето тоа да се оствари врз основа на правилата на ЕУ и НАТО.

Освен тоа, Димитров нема никаков проблем со евентуално уривање на споменици на македонските херои и историски личности, бидејќи како што рече, живееме во 21 век.

На прашањето што ќе направи новата Влада во однос на симболите и скулптурите на Александар Македонски кои побудуваат чувства кај граѓаните на Грција, Димитров одговори дека ова е 21 век и дека не смее да се гради политика врз историски личности од пред 2 илјади години.

– Историјата треба да е учител, но не и затвор. Ќе се држиме до спогодбата од 1995 година. Двата народа ќе живеат посплотено само во добрососедски односи.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи истакна дека Република Македонија недоволно стои и се држи до својот најсилен аргумент во билатералните односи, а тоа е пресудата од меѓународниот суд на правдата во Хаг.

-Република Македонија во моментов недоволно стои и се држи до својот најсилен аргумент во нашите билатерални односи, а тоа е пресудата од меѓународниот суд на правдата во Хаг. 2008 година кога Грција спротивно на времената спогодба стави вето на поканата за членство на Македонија во НАТО ние поднесовме тужба во судот во Хаг, каде што имав чест да бидам застапник на Република Македонија заедно со еден поголем дипломатски и правен тим. И во 2011 година добивме пресуда, едногласна пресуда доколку се иземе гласот на грчкиот судија во која што беше одлучено дека Грција нелегално и со прекршување на времената спогодба ја блокирала Република Македонија за да добие покана за членство во НАТО, истакна Милошоски.

Тој додаде дека новата влада го занемарува овој аргумент, а министерот Димитров и премиерот Заев не бараат од Грција и меѓународната заедница да ја призае пресудата од врховниот судски орган на Обединетите Нации, односно судот во Хаг.

Освен потпишувањето договори, дипломатски скандали и тестирање на ново име, Министерството за надворешни работи, предводено од Димитров, си објави и оглас за барање на прибирање на понуди за набавка за надворешни и внатрешни саксиски растенија и цвеќиња, цветни аранжмани и одржување на истите.

Според објавата на Електронскиот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 305.700 денари или околу 5.000 евра.

Министерот за надворешни работи во владата на СДСМ Никола Димитров, покрај петте илјади евра за цвеќиња ќе потроши и 2,6 милиони денари за набавка на странски весници, иако новата влада најавуваше дека ќе штеди.

Димитров за „Дојче веле“: Македонија е подготвена да досели мигранти! (ВИДЕО)

Македонија е подготвена да досели мигранти, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во изјава за Дојче Веле.

Димитров, кој само пред неколку дена изјави дека никој до сега немал побарано од Македонија да стане земја дестинација за бегалци, сега самиот се понуди и вели дека нашата земја била подготвена да досели мигранти.

По ваквата скандалозна изјава на Димитров, излегува на површина самата стратегија предложена од Владата на СДСМ, Зоран Заев и министерството на Мила Царовска, во која стои дека до крајот на годината предвидено е почнување на 71 проект.

Во секторот „Домување“ се вели дека треба „да се идентификуваат и обезбедат парцели на државно земјиште на располагање за инвестирање во социјални станови“. Очекувањата на Владата и Министерството се „Достапни локации за изградба на социјални станови“.

Од општините се бара  „барем 100 единици – локации да станат достапни“, а иако не е одредено колкав ќе биде, буџетот се предвидува да биде обезбеден од државата и да биде 100 процентен.

Општините со кои не раководи СДСМ се кренаа против ваквата стратегија, прифајќајќи граѓаните на референдум да се изјаснат за идејата во Македонија да се населуваат мигранти.

Министерот Димитров во кафеана гласно коментирал дека Заев не го бивало и нема да донесе резултати, дека единсвет џокер му се странците

Додека Македонија е погодена од дипломатски скандал по обвинувањата од Србија дека новата Влада присклушкувала високи фунцкионери и дипломати од таа држава, министерот Димитров во женско друштво си ужива во кафеана.

На социјалните мрежи се појави фотографија од Димитров во женско друштво, а како што пишува на социјалните мрежи тој вака жали што Дачиќ не му се јавува на телефон, со скапо вино платено од граѓаните.

Во постот пишува и дека тој се однесувал дрско кон ресторанот и им рекол да го продолжат работното време додека не заврши седенката, додека е тој во ресторанот нема да имаат проблем со законот.

Дополнително во постот пишува и дека гласно коментирал дека Заев не го бивало и дека нема да донесе резултати, како и дека единствен џокер им е тоа што странците ги подржуваат и додека тоа е така влакно нема да им фали.

Каков профил е Никола Димитров: Нестабилна личчност, од трошаџија во Вегас, до превртлив манипулант

Луѓето кои што добро го познаваат Никола Димитров ќе речат дека неговото предлагање за министер за надворешни работи е круната на неговата превртлива реторика. Секогаш попустлив пред странците, а на домашна адреса ја следи логиката на добра фасада, без суштина. Планот беше да им го утрапат на ВМРО-ДПМНЕ. Беше неуспешно, па го утрапија на Зоран Заев.

Оние кои добро го познаваат ќе речат дека додека се надеваше дека може да стане министер или нешто многу крупно во владата на Груевски се додворуваше  таму. Глумеше загрижен патриот, а луѓето го прифаќаа бидејќи знаеја дека мајка му беше пратеник во првиот пратенички состав, а татко му кратко околу една година министер за култура во владата на Георгиевски.

Откако сфати дека не може да биде министер и дека е комплетно прочитан, се сврти кон СДСМ. Во истиот момент и неговите родители се свртеа кон СДСМ, одејќи на нивни настани организирани од НВО на Сорос и СДСМ. Мајка му дури направи обид да убедува пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да застанат против ВМРО-ДПМНЕ. Жената сериозно ја сфати својата улога дека треба да му помогне на синот да стане министер.

Татко му важи за голем обожавател на Бугарија, и нестабилен човек, склон кон брзо поднесување оставки доколку добие одговорност. Сличен е и синот, кој во 1999-тата година поднесе оставка како заменик министер за надворешни работи во времето на Георгиевски по неполна година.

Негов работодавач веќе повеќе години е меѓународната заедница. Работи во политички институт во Хаг, кој е финансиран од САД, Холандија и други.
Луѓето кој добро го позаваат велат Димитров дојден е со задача, за промена на името. Претходно имаше задача да учествува во рушењето на владата на ВМРО. Тој тоа ќе го нарече спас за Македонија за влез во НАТО и ЕУ. Своевремено како преговарач за името јавно застана на страната на Бранко Црвенковски и неговите позиции.

Како амбасадор на Република Македонија во САД предложен од Борис Трајковски се истакна по неколку работи. Чести посети на казина, особено оние во Лас Вегас, редовно вечерно опуштање со чашки алкохол, и плукање и оцрнување на тогаш новото раководство на ВМРО во Вашингтон. Подоцна сам им признал за тоа и се извинил за лоша негова проценка. Во ВМРО-ДПМНЕ го прифатиле извинувањето.

Во кумска врска е со Борјан Јовановски. Кога е во Скопје скоро секоја вечер заедно ги затвораат кафеаните каде престојуваат, прилично развеселени и со дузина скадали зад себе.

Во 2011-та се понудил самиот да стане член на ВМРО-ДПМНЕ со услов доколку добие позиција МНР. Заради видливата нестабилност како личност, либералните позиции за спорот со името кои се во насока за негова промена, заради претходната нескриена блискост со Бранко Црвенковски, и заради можноста далеку поспособниот и постабилен Никола Попоски да ја прифати понудата, Димитров е одбиен, но сепак овозможено му е да биде амбасадор во Хаг.

Од пред некоја година подновен со стан од 250 илјади евра во Хаг „од амбасадорската плата“ која едвај стигнува за нормален живот на амбасадорите, јавно застана на протестите на СДСМ против владата на ВМРО-ДПМНЕ и секоја недела даваше интервју против владата.

Вешт и убедлив говорник и манипулант. Најголема предност и сличност со Бранко Црвенковски има во моќта на убедување дури и кога има шупливи тези.  Откако ќе ја заврши работата со името, ќе си се врати на работа кај меѓународната заедница, во очекување на наградна повисока позиција и повеќе пари.

Неговите познавачи велат, никогаш не бил член на ВМРО-ДПМНЕ. Не почувствувал потреба за тоа ниту кога неговите родители биле на високи функции, ниту кога тој бил на висока функција.

Груевски го фалеше до небо кога тоа му беше потребно за да напредува во кариерата или да оствари некоја своја лична цел. Неверојатно е вешт во тоа. Недостоинствено фалење, на маса пред повеќе луѓе од кое и на најблиските соработници на Груевски им создаваше непријатна слика на локален “подлизурко”.

И се така додека не се вработи во институтот во Хаг, и не доби задача да го плука и напаѓа тој кој до вчера го величеше, и му глумеше близок и доверлив соработник и пријател.

Првиот ден откако смени работа, смени и страна, и без ни малку срам и достоинство прифати да биде дел од поширокиот тим за уривање на владата со цел промена на името. Се разбира, требаше да се смисли друга причина за уривањето, како на пример обвинувањата за наводна корупција или криминал, несовесно и неодговорно работење и слично, затоа што ако се кажеше вистинската причина тогаш рејтингот на владата ќе пораснеше наместо да падне.

Шармантен и духовит, харизматичен и уверлив, Димитров гази преку трупови без никакви морални скрупули. Секогаш за секој негов чекор си наоѓа објаснување и тера. Вешт манипулант кој често во друштво прераскажува како успеал да изманипулира други соговорници и да ги увери во нешто што и тој не верува, и е прилично горд со тоа, се фали со тоа и раскажува, убеден дека така ќе си ја подигне својата вредност и цена.

Со него никој не е никогаш на чисто. Македонија во клучни времиња добива ретко нестабилна личност за министер за надворешни работи.