БРУТАЛНА ПАРТИЗАЦИЈА: Наместо сервис на граѓаните, Заев и Спасовски го претворија МВР во сервис на СДСМ

Zaev-Spasovski

Стојанче Ангелов призна дека тој и неговата сопруга влегле во Министерството за внатрешни работи со одлука на неговата партија давајќи потврда на информациите за брутална партизација на МВР и полицијата.

-Моето враќање во МВР се темели врз основа на одлука на централното собрание на политичката партија Достоинство, ние и понатаму ќе останеме активни со учество на изборите, рече Стојанче Ангелов гостувајќи на Телевизија 24. Со ова, додаде тој, ќе го заокружиме постоењето на нашата партија.

Но, исто така, Ангелов всушност со оваа изјава само потврди дека партијата именувана „Достоинство“ и нејзините две-три илјади гласачи само ја искористува за остварување на личните амбиции, вкупно и со  неговата сопруга, односно за политичко пазарење, пишува Нетпрес.

-Ангелов и во текот на кампањата за предвремените парламентарни избори од ланскиот 11-ти декември беше во постојан контакт со медиуми „офицери за врска“ на Зоран Заев. Тогаш во Стојанче кокетираше и опција беше да ја напушти во последен момент коалицијата со партиите на Љубчо Георгиевски и на Љубе Бошкоски, за кои СДСМ пресмета дека ќе му откинат одреден број гласачи, стои во текстот на порталот.

Сега, во пресрет на локалните избори, Заев и неговата партија мора да сметаат на овие гласови кои им се неопходни по катастрофалните 100 дена од нивната Влада, одбележани покрај со лошите економски показатели и со лошиот договор со Бугарија на штета на македонските национални интереси, Законот за јазиците или попрецизно воведувањето на двојазичноста, бруталната партизација на државните институции, злоупотребите на функциите како во случаите на добивањето тендери на компанијата на вицепремиерот Кочо Анѓушев и започнувањето на багателното купување на македонските профитни фирми од страна на кланот Заеви и тн. Оттаму, СДСМ на функции од вториот и третиот ешалон поставува или тоа им го нуди на членови од најтесните раководства на партиите од споменатата „Коалицијата ВМРО за Македонија“.

За тоа дека брачниот пар Ангелови влегоа во МВР медиумите информираа кон крајот на август.

-Брачниот пар Ангелови започнаа со искористување на наградата која ја добија од СДС, затоа што изминатиот период се покажаа како послушни учесници во платеничката ‘револуција’. Имено, Стојанче Ангелов и неговата сопруга од денес се на платниот список на МВР. Неофицијално, едниот е ангажиран како советник на Оливер Спасовски, а сопругата како советничка на Магдалена Несторовска, инаку државен секретар во МВР која на тоа место беше назначена од местото советник во општина Карпош, пишуваа медиумите.

Дополнително дека се врши само партизација, а дека не се работи во служба на граѓаните говори и фактот што за сто дена Владата, МВР не спроведе ниту една успешна акција. Нема ниту една реализација или уапсени дилери на дрога, оружје и слично.

ВМРО-ДПМНЕ укажува постојано на бруталната партизација во министерството.

-Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ Оливер Спасовски работи незаконски и спроведува партиска чистка. Ова што сега се прави во МВР е класичен контраудар на мафијата врз полицијата, одмазда за сите реализирани акции. Тоа што СДС го прави во моментов е брутална партизација на полицијата. Надвор од сите законски норми, надвор од сите реформи се реализира партиска чистка и поставување партиски послушници на сите раководни позиции, рече неодамна на прес конференција Сашо Павлоски.

И од самиот отчет на Спасовски се гледа дека МВР не го прави тоа што треба. Тој наместо за акции говореше за нови вработувања набавка на комјутери, за формирање на нови единици и слично. На ова од ВМРО – ДПМНЕ следеше реакција.

-МВР е во хаос, а единствени кои се задоволни од неговото работење се криминалните банди низ Скопје и државата, кои излегоа од подземје и почнаа да владеат со државата. Резултатот од неговото министерување е една голема нула. Министерот Спасовски не спроведе ниту една акција за откривање на дрога, трговија со нелегално оружје или шверц со луѓе. Министерот Спасовски во овие 100 дена не успеа да ги открие сторителите на вандалското уништување на православните гробишта во Љуботен. Министерот Спасовски не понесе одговорсност за случајот во Струмица кога полицајци пукаа и тешко ранија малолетни деца. Виновникот за крвавото убиство во кафуле во Струга, среде бел ден е сѐ уште на слобода, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ по пресот за отчетот на Спасовски, односно ова се само дел од работите со кои министерството не се справи.

Дека полицијата не си ја врши работата говори и истражувањето на Евробарометар објавено месецов или на 12-ти септември.

-Граѓаните на Македонија имаат најмала доверба во полицијата меѓу сите членки на ЕУ и државите кандидати за членство, покажува истражувањето на Евробарометар. Доверба во полицијата имаат 34 проценти од Македонците, додека 61 отсто не и веруваат, се вели во истражувањето на Евробарометар.

НЕ ТРПАТ КРИТИКА: По налог на Спасовски и пријава од МВР банирани повеќе Твитер профили

Twitter-baniranje

Профили на социјалните мрежи, кои беа критички настроени кон новата влада предводена од Зоран Заев се блокирани. Корисници на Твитер се жалат дека им се затворени профилите на кои честопати знаеле да го критикуваат она што не им се допаѓа во општесвото.

Тие се сомневаат дека затворањето на нивните профили не е случајно. Коментираат дека се сомневаат дека блокадата доаѓа по пријава од македонското Министерство за внатрешни работи.

-Не сме банирани случајно. Ова е по налог на Оливер Спасовски, по пријава од МВР – коментираат корисниците на Твитер.

Еден од твитерџиите ги запраша Заев и Спасовски по чија наредба банирале профили.

Алоооо, што прајте бе? Вака ќе тераме Демократија и Слобода на говор? – запрашуваат корисниците на Твитер.

Според нив има доволно причини за да се сомневаат дека сето ова е масло на МВР и оливер Спасовски. МВР во време кога Оливер Спасовски беше технички министер побарало од фејсбук проверки и гасење на 68 профили. Наспроти ова ВМРО за 10 години владеење проверило само 59 профили.

РШУМ ВО АЕРОДРОМ: МВР на Спасовски ги брка пазарџиите позади ТЦ Бисер затоа што се потпишале на иницијативата против населување мигранти

Policija-TC-Biser

Она што се очекуваше и најавуваше започнува да се реализира – МВР на Спасовски се повеќе и повеќе заликува на партиска полиција на СДСМ и извршува наредби од централата на Бихаќка.

Денес на мета на партизираната полиција се најдоа пазарџиите кај Т.Ц. Бисер во општина Аеродром во Скопје, кои беа жртва на организираната хајка од СДСМ против иницијативата за собирање потписи за референдум против населување бегалци во населбата.

Целта на полицијата очигледно беше да се намали фрекцвенцијата на луѓе позади Т.Ц. Бисер каде што покрај пазарџиите, се наоѓаат и граѓаните од иницијативата „Будење“ кои собираат потписи за референдумот против бегалците. Дополнителен мотив за насилно отстранување на пазарџиите била информацијата од партиските кодоши на СДСМ кои ги пријавиле пазарџиите дека биле едни од илјадниците кои се потпишале за референдум против населување бегалци во Аеродром.

Уште во првиот ден биле собрани илјадници потписи на граѓани против населување мигранти, што ги разбеснило во СДСМ бидјеќи се свесни дека со форсирањето на националната стратегија за интеграција на мигранти можеби ги задоволуваат странските поддржувачи кои ги донесоа на власт, но ја губат поддршката од народот.

Во таа насока, Спасовски издал наредба за присилно расчистување на теренот позади Т.Ц. Бисер бидејќи со секој ден бројот на потписници против штетните политики на новата влада е се поголем и поголем. Доказ за нервозата во СДСМ е тоа што се користат вакви насилни методи кои се непопуларни меѓу граѓаните.

Слични најави за злоупотреба на полицијата со партиски наредби има за изборите, за кои се најавува фалсификат на СДСМ со цел кражба на 40 до 50 илјади гласови.

Павлоски: Спасовски мора да си поднесе оставка, колку мртви и повредени треба да има за да сфати дека не е компетентен за функцијата?

Oliver-Spasovski-MVR-SDSM

Оливер Спасовски мора да си поднесе оставка од морални причини. Полицијата под негово водство пукаше во две деца и за малку ќе ги убиеше. Одговорност мора да има и ќе има, изјави денес пред МВР Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Оливер Спасовски веднаш после нападот врз македонските херои, трчаше во Диво Насеље и правеше селфи. Сега не најде за потребно, макар и без камери да ги посети момчињата кои ќе загинеа заради бруталниот, неодговорен и непрофесионален однос на полицијата водена од него. Оливер Спасовски правеше спектакуларни прес конференции за неизмиено возило, со часови забавувајќи ги медиумите под контрола на СДС/Сорос. Сега не најде за потребно да ги побара родителите на повредените момчиња, да ги погледне во очи, да се извини и да им изрази жалење нудејќи ја неговата оставка, вели Павлоски.

Тој посочува дека тоа е лицемерието на СДС. ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека многу бргу ќе почне да се соочуваме со хаосот и неспособноста на Заев и неговите соработници.

-Две момчиња на 16 и 17 годишна возраст се ранети од струмичката полиција, каде што началник е доверлив партиски послушник на Заев и СДС. Од него, исто како и од Спасовски, нема ниту тρага, ниту глас баρем да изρази жалење за немилиот настан. Момчињата се уште се наоѓаат на болничко лекување борејќи се со трајните трауми што им ги нанесе полицијата предводена од Спасовски. Поминаа два дена и од убиството во Струга. Среде бел ден, убиецот си влегол во барот и пукал. Како да нема полиција. Неспособниот Спасовски бега од одговорност и не сака да излезе пред македонската јавност и да каже колку мртви и повредени треба да има за тој да сфати дека не е компетентен за улогата што му ја довериле, посочува Павлоски.

Тој додава дека цела македонска јавност е шокирана, граѓаните се уплашени за нивната безбедност, а Спасовски се лади и ужива во скапи пијалоци по сплавови.

-Пред наши очи се случуваат убиства, престрелки, а на Спасовски и Заев око не им трепнува. Спасовски и Заев немаат ниту доблест ниту морал. Граѓаните ја загубија довеρбата во Спасовски и сметаат деκа тој пρетставува опасност за нив и државата. Граѓаните се исплашени за своите животи и животите на своите деца. Гρаѓаните сметаат деκа со ова несовесно однесување, Спасовсκи и Заев го поддρжуваат насилничκо однесување и бρуталноста на полицијата и помагаат во враќањето на криминалните пресметки по улиците. Скандалозниот и неспособниот Спасовски за неполни два месеца на гρаѓаните им приредува хаос и предизвикува чувство на несигуρност, вели тој.

Според него Спасовски и Заев станаа синоними за опасност и загρозување по животот на гρаѓаните.

-ВМΡО-ДПМНЕ уште еднаш јавно го повиκува Спасовсκи да си поднесе оставκа од моρални пρичини и да не ја дρжи во стеги безбедноста на цела држава.  Поради несериозноста, неспособноста и хаосот што се креира од страна на Заев и Спасовсκи, набргу ќе следуваат и политичκа и κρивична одговоρност, нагласува Павлоски.

Законот за внатрешни работи ќе се менува по терк на Спасовски

Spasovski-policija

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи 23-та седница, на чиј дневен ред се повеќе точки од интерес на јавноста.

Како што соопшти владината прес-служба, на дневен ред се  Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за внатрешни работи чиј предлагач е Министерството за внатрешни работи, Предлог-деловникот за изменување на Деловникот за работа на Владата на Република Македонија, чиј предлагач е Генералниот секретаријат на Владата на Република Македонија, како и информацијата за Програма за безбедност и здравје при работа, со Предлог-програма и Предлог акциски план за спроведување на Стратегијата за безбедност и здравје при работа 2020, чиј предлагач е Министерството за труд и социјална политика.

ОЛИВЕР СИ УЖИВА ВО СВ.НАУМ: Додека малиот Д.Т. лежи на КАРИЛ во критична состојба, Спасовски со тајфа музика си ужива на Дрим!

Spasovski-Sv-Naum-1

Додека малиот  Д.Т. лежи на интензивна нега, приклучен на апарати кои го одржуват во живот, првиот виновник за неговата состојба министерот на СДСМ во МВР, Оливер Спасовски, кој го поставил полицаецот кој пукаше без очигледна причина си ужива во Св.Наум на сплав.

Spasovski-Sv-Naum

Оливер Спасовски, виновникот поради кој малиот Д.Т. денес лежи на интензивна нега, приклучен на респираторна машина и апарти кои го одржуваат во живот, додека неговите родители се на печалба во Словенија, денес наместо да превземе одговорност за трагедијата која ја предизвика полицаец поставен од негова страна, реши дека треба да си ужива во Св.Наум, пишува Инфомакс.

Според информациите кои ги добивме од терен, Оливер Спасовски го ангажирал половина МВР да го обезбедува, затворајќи го туристичкиот комплекс Св.Наум, каде патем туристите плаќаат за влез, за тој да може да плови на сплав со неговата тајфа.

Како што може да се забележи од фотографиите, Оливер Спасовски со гласна музика во живо, со неколку келнери си ужива во Св.Наум.

Полицијата на Спасовски незаконски пука на деца, кривична за обид за убиство

Полицијата под водство на министерот Оливер Спасовски и незаконски поставениот началник на СВР Струмица Танчо Пројковски, спротивно на законот пука кон деца.

Внатрешната контрола утврдила дека полицискиот службеник од Струмица неосновано, неоправдано и неправилно употребил средство за присилба- огнено оружје врз 16 и 17 годишните деца од Радовиш, за што му е поднесена кривична пријава за „убиство во обид“.

Ранети две деца, а Спасовски и Заев го штитат началникот на СВР Струмица Танчо Пројковски чиј син е бодигард на Заев

Полициски службеник со службениот пиштол пукаше и повреди двајца малолетници во Струмица, а министерот Оливер Спасовски го штити началникот на СВР Струмица Танчо Пројковски и не бара никаква одговорност. Во заштита очигледно се става и Зоран Заев бидејќи синот на началникот Пројковски, Даниел Пројковски е еден од првите луѓе во неговото обезбедување.

Од она што веќе е познато полицаецот пукал кон две деца на возраст од 16 и 17 години. Едното момче е погодено во градниот кош и се наоѓа на КАРИЛ, а другото во нога и во струмичката болница му бил извршен оперативен зафат.

До инцидентот дошло кога екипи од СВР Струмица се обиделе да го сопрат возилото во кое биле двајцата малолетници, а за кои претходно било пријавено дека се обиделе да извршат кражба на чамец во близина на браната Мантово. Малолетниците на два пати ја избегнале полициската патрола и не застанале, а потоа биле пресретнати од друго полициско возило на споредниот пат кај Градската капела.

При обидот да се приведат осомничените, полицискиот службеник употребил огнено оружје при што биле повредени двете деца.

Ѓорѓиевски: Спасовски правеше спектакл од неиспран автомобил, а сега се крие и молчи за случајот со застреланите деца во Струмица

Ова е местото каде што Оливер Спасовски го направи најсрамниот прес во историјата на македонската полиција. Викаше десетици медиуми под контрола на СДС и Сорос само да се пофали дека Мерцедесот во кој се возат Заев и неговите гости не го испрал две недели. Спасовски правеше спектакл од неиспран автомобил, а сега се крие и го нема да изусти барем збор на сочувство за двете деца кои беа застрелани заради непрофесионалноста и неспособноста на неговата партиска полиција, изјави денес од пред Министерството за внатрешни работи Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

-16 годишно момче уште се бори за живот на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување, а Оливер Спасовски се крие и не одговара на барањата за смена на началникот Трајанчо Пројковски одговорен за полицијата која скандалозно пукаше во деца. Ова е најдобар показател за лицемерието и животот што го најавуваше Заев. Поважен му е мерцедесот, отколку два животи на две деца, застрелани токму заради неодговорното и непрофесионално работење на нивните партиски кадри, истакнува Ѓорѓиевски.

Тој вели дека Оливер Спасовски и МВР два дена молчат за пукањето врз две малолетни деца во Струмица. Граѓаните очекуваат санкции и крај на полициската бруталност.

-Младо момче на 16 годишна возраст се бори за живот, а второто се опоравува по извршената хируршка интервенција и се уште е на лекување во струмичката болница. Кога СДС е на власт и управува со МВР, криминалот зема замав, а страдаат граѓаните. Сведоци сме на непрофесионалност и наместо заштита безбедноста и јавниот ред и мир имаме случај во кој полицаец застрела малолетници. Оливер Спасовски наместо да излезе и соопшти детали и да искаже жалење, молчи со надеж дека ќе си го заштити партискиот началник, макар убиле и 5 деца. Не е само министерот, тука е и новиот директор на БЈБ Лазе Велковски кој исто така молчи, истакнува тој.

Ѓорѓиевски вели дека се работи за случај во кој има два млади животи, а челниците во МВР се однесуваат како нивниот живот да нема вредност.

-ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека заради неспособноста, СДС ќе го пренесе хаосот во институциите. Тој хаос во полицијата загрозува животи. Тоа е директна вина на СДС со нивните кадровски политики во МВР, разрешувањето на докажани професионалци и на нивно место назначување на партиски кадри кои со нивното раководење во службите сериозно ги загрозуваат мирот и безбедноста. Првите жртви на полицијата предвидена од оваа неспособна и неодговорна Влада се два млади животи. Оливер Спасовски мора веднаш да го смени началникот на струмичката полиција. Полициското насилие кое е одлика на претходните владеења на СДС не смее повторно да стане пракса. Заев е решен на целосна партизација на МВР. Оваа беззаконие на партиските шерифи на СДС во МВР им праќа сигнал дека може да пукаат и убиваат без да бидат казнети. Впрочем Заев го унапреди полицаецот кој внесе оружје во Собранието и пукаше кон граѓаните по негова наредба, посочи Ѓорѓиевски.

Хаосот што се создава во безбедносниот сектор, вели тој, е последица на 500-те решенија кои ги поделија Спасовски и останатите функционери за да направат полиција во служба на СДС, а не на граѓаните.

Последиците се сериозни и далекусежни. СДС и сите прекршители на законите треба да знаат дека по враќањето на власт на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат санкционирани, а сите одлуки донесени од СДС ќе бидат ревидирани и исправени. Со враќањето на правната држава и демократијата во Република Македонија сите криминалци и прекршители на законот ќе одговараат. Сите од прв до последен! За криминалите и антидржавните дејствија кон државата и нејзините граѓани мора да има соодветни санкции, нагласи Ѓорѓиевски во изјавата дадена пред МВР.

ФОТО: Кога министерот е потпретседател, полицајците стануваат партиски војници

oliver policajci

СДСМ додека беше во опозиција како еден од најголемите проблеми во државата го постави тоа што тогашната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, покрај министерската функција била и партиски функционер. Истите тие за кои ова беше проблем сега нов потпретседател на партијата го поставија Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи.

Во непартизираната полиција која СДСМ ја најавуваше работат полицајци кои гордо се сликаат со знамиња во штабовите на партијата.

На фотографиите се Б.Г. кој работи во БПС Струга како полицаец, Б.К. полицаец во ПС Струга, В.Г. исто така полицаец во ПС Струга, Б.Д. поранешен полицаец, В.О. полицаец во ПС Струга.

sdsm mvr

Инаку, од СДСМ и самиот Спасовски цело време зборуваа дека полицијата била партизирана и дека тоа ќе се промени, граѓаните се прашуваат дали ова е таа департизацијата која е најавувана.

Спасовски започна да инсталира партиска полиција, брка професионалци од работа

spasovski-oliver-pres

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ги разреши началникот на централната полициска служба, Горан Георгиевски и началникот на специјалните единици, Митко Пешов.

Меѓу суспендираните има и 30 други полицајци. Како главна причина се наведуваат настаните во собранието од 27 април.

Пред три дена Спасовски рече дека го добил извештајот за настаните, кој како што рече, ги утврдува формално правните пропусти и откривање на систематските недоследности во министерството.

Извештајот ќе биде доставен до јавното обвинителство кое треба да ги утврди сите можни одговорности, персонални и објективни, за секој кој ги пречекорил законските надлежности.

Тодоров до Спасовски: Ајде да организираме нови предвремени парламентарни избори, па победете (ВИДЕО)

Spasovski-Todorov

Не гледам зошто е лошо да се случат нови избори, посочи Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ во ТВ дуел со Оливер Спасовски од СДС.

– Ако локалните избори се одржат на 15 октомври, зошто на истиот ден да не се одржат и парламентарни избори, трошокот нема да биде поголем и граѓаните ќе можат да се изјаснат за тоа дали сето тоа што се случуваше во изминатиов период го одобруваат или не. Дали тиранската платформа е добра, дали изборот на Талат Џафери е добар, граѓаните ќе можат да се изјаснат за се’-  посочи Тодоров кој додаде дека на крајот граѓаните се тие кои се ултимативниот оценувач на состојбите.

Спасовски пак, смета дека изборите нема да донесат ништо ново.

-Граѓаните се изјаснија. За тоа ќе разговараме, но сега мора сериозно да се зафатиме со реформи- смета Спасовски кој што коментирајќи ги резултатите од анкетата на ИРИ, каде ВМРО-ДПМНЕ има значителна предност, вели „тие и во декември тврдеа дека имаат 63 пратеника“.

-Резултатите сега не се врз база на изборите во декември, туку на она што се случуваше потоа, со тиранската платформа. Ова е сериозно поместување на политичката сцена за која имаме должност да го вратиме мандатот на граѓаните- посочи Тодоров кој праша дали Спасовски е сигурен дека социјалдемократите ќе го повторат резултатот.

„Не би рекол, ќе имаме повеќе пратеници“ се пофали Спасовски, на што Тодоров возврати со прашање дали Спасовски анкетата на ИРИ  ја смета за грешна, а потоа констатирајќи, „Ако сметате дека ќе победите, победете“, за што Спасовски ја одби понудата со зборовите „нема потреба“.

ВИДЕО: Спасовски признава дека тиранската платформа е жива

rama-so-albanski-partii-od-makedonija-1

И генералниот секретар на СДС, Оливер Спасовски признава дека постои тиранската платформа и дека таа е жива и покрај гаранциите кои Зоран Заев ги достави до претседателот на државата за да го добие мандатот за формирање на влада.

Во тв дуел со Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, прашан за тоа далли е жива тиранската платформа со тоа што албанските партнери на Заев потврдија дека таа постои и дека ќе биде имплементирана во програмата за влада, Спасовски потврди дека таа постои, но дека „ секој има свои ставови, но сите заеднички мора да се договориме за Република Македонија“.


Тодоров коментирајќи за тиранската платформа како основа за формирање на влада рече дека токму тоа ќее основата на владата.

-Оваа влада ќе биде заснована на таа тиранска платформа. Ќе видиме од програмата која ќе ја достават. Но, имаме ситуација со која 20 пратеника од албански блок, заземаат ист став по национално прашање. Целиот процес почна кога 20 пратеници го подрија мултикултурализмот во земјата со тоа. 100 пратеници се условени од 20 пратеници, и тука не зборам Албанци спроти Македонци, туку спроти сите други заедници. 20 пратеници имаат декларација заверена во кабинет на премиер на туѓа држава со мапа на голема Албанија. Премиер на туѓа држава диктира како ќе се направи влада во Македонија. Имаме ситуација во која се случи и сериозно ја продлабочи кризата во Македонија, и во неа има геноцид и се друго.

Според Спасовски, тиранската платформа била само „пропаганда“, за потоа да каже дека таа постои и е објавена.

-Изјави, платформи, декларации имаат политичките субјекти, но основа за владината програма е нашата програма. Што се однесува до тиранската платформа, тоа беше основа за пропаганда дека ВМРО- ДПМНЕ ја зачувува Македонија, а другите се предавници. Не слушнавме ниту збор за неа додека ВМРО- ДПМНЕ преговараше со ДУИ- рече Спасовски, но на прашање дека сите партии на Албанците во Македонија посочија дека не се откажуваат од неа, тој го потврди нејзиното постоење.

-Како декларација таа постои е објавена. Секој има свои ставови, но сите заеднички мора да се договориме за Република Македонија- вели Спасовски, кој се обиде да наметне теза дека нивната програма како основа ќе ги обедини коалициските партнери, иако албанските политички субјекти наглчасија дека тиранската платформа ќе биде дел од програмата на новата влада.