Владата на СДСМ ја прекина градбата на болницата „Св. Еразмо“ затоа што е започната од ВМРО-ДПМНЕ

Владеачката гарнитура очигледно најмалку мисли на потребите на граѓаните, многу од проектите кои што беа започнати од Владата на ВМРО-ДПМНЕ, сега се стопирани, а еден од нив е и изградбата на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид, со што директно се удира по здравјето на граѓаните.

Стопирани работите за реконструкција и адапатација на објектот на специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите кои се појавија во јавноста градежните работи се сопрени конк рајот на октомври поради тоа што не се ослободени старите операциони сали за уривање.

На потег сега е Министерството за здравство кое ќе треба да пронајде решение за проблемот, а дотогаш градежните работи ќе бидат прекинати. За да продолжи адаптацијата на просторот неопходно е да се набави нова опрема за идните операциони сали, но со подигнатиот креди за градежниот зафат не се предвидени средства за оваа намена.

Градежната фирма „ВИА“ од Вевчани во моментов има изведено околу 80% од севкупните работи за реконструкција и адаптација на специјалната болница „Св. Еразмо“. Сепак, проблемите со изведбата ќе го одложат пуштањето во употреба на објектот.

Реализацијата на проектот започна во текот на минатата година, за што се обезбедија средства од 219 милиони денари преку кредит од Европската банка за обнова и развој. Реконструктивниот зафат опфаќа површина од 5.623 метри квадратни, вклучувајќи ги операционите сали, лабораторијата, амбулантите и останатите простории. Со проектот треба да се доврши старата болничка зграда.

Тилевски: Да продолжиме со нови идеи, проекти и дела за современ и европски Охрид

Македонци, Турци, Срби, Египќани, Власи, Роми, Бошњаци, Албанци, Застануваме гордо, со визија и сила. Дали сте подготвени да одиме и чекориме во нови победи? Целата оваа љубов и позитивна енергија што произлегува од вас е доказ за новата победа на овие локални избори. Да продолжиме таму кај што застанавме, со нови идеи, проекти и дела, затоа што Охрид и може и знае уште подобро. Моето срце чука со илјадници срца за подобро утре. Вие ме знаете, ние се познаваме и знаете дека ќе создадеме уште повеќе за нас, за Охрид. Јас еднаш сум положил заклетва дека етички ќе ја извршувам должноста во мојата професија како доктор. Горд сум на тимот што веќе деценија бевме институција за почит и направивме многу позитивни работи за Охрид, изјави кандидатот за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ, Митко Тилевски.

Тунтев има стан во Скопје, а пак зема по 2500 евра народни пари за патни трошоци

Тунтев има два стана во Охрид и еден Скопје на анкетниот лист, ама пак лапа највеќе за патни трошоци. Добро ама бар не си ги изнајмува сам себе ко Шеќеринска.

tunte

Извор: Државна комисија за спречување корупција 

Почнува изградбата на нова зграда на Драмскиот театар во Скопје, во Охрид ќе се гради театар, конгресен центар и катна гаража

Наскоро почнува изградба на нова зграда на Драмскиот театар во Скопје. Театар ќе се гради и во Охрид, но покрај театар, охриѓани во нивниот град ќе добијат и Конгресен центар и нова катна гаража.

-Со оглед на тоа што Драмскиот театар во Скопје се наоѓа во објект кој што е многу стар, ние предвидовме во нашата програма изградба на нова зграда односно нов современ театар. Во изминатиот период беше спроведена фазата на проектирање и избор на најповолен понудувач склучен е договор со фирмата која ќе го гради и до крајот на овој месец ќе имаме почеток на градба на нов театар. Финансиските средства се обезбедени, а градбата е предвидено да трае 3 години. За ова намена ќе се инвестираат 9,5 милиони евра. Ова е уште еден крупен проект во културата, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по денешната посета на Институтот за филм во Охрид.

Тој потенцираше дека е предвидено и отворање на Конгресен центар во Охрид, кој ќе содржи најсворемени услови за разни видови на манифестации и настани, нешто што му недостасува на овој град.

-Па така преку ЕЛЕМ, преку нивната програма за инвестирање во проекти кои се нивна општествена одговорност, во изминатите месеци беше избрано идејно решение, а во моментот е распишан оглас за проектирање и ревизија кој ќе трае до втората половина до наредниот месец. Потоа треба да следи фаза на проектирање и избор на најповолен понудувач. Проценетата вредност е 16,5 милиони евра и овие пари се обезбедени од ЕЛЕМ и овој проект поради своето значење треба да биде наследен и реализиран. Кога сме кај ЕЛЕМ, тие инвестираат и во уште еден проект важен за Охрид и кој е дел од нашата програма, а тоа е нова катна гаража кај Билјанини извори. Проценетата вредност е 3,5 милиони евра, тендерот за проектирање и ревизијата се завршени, а следната недела следи електронска акуција, по изборот треба да почне да се гради.

Ќе се гради и тетарот во Охрид, најави Груевски и додаде дека во понеделник следи електронска аукција на избор на проектант.

Ѓоргиески: Донирав и за Стајковци, донирав и за партијата, донирав и за секое изнемоштено лице

Како функционер од Охрид и како граѓанин од Охрид цврсто стојам пред СЈО и пред полициска станица. Вчера во доцните часови, полициско комбе да дојде и да ме земе од сопствениот дом сакајќи да ме претстави како криминалец, изјави на протестот во Охрид Гоце Ѓоргиески.

-Има разлика, јас не сум Зоран Заев, јас не сум Зоран Верушевски, тие земаа пари од државата, ние дававме. Јас како граѓанин од Охрид донирав, и за Стајковци, донирав и за партијата, донирав и за секое изнемоштено лице. И повторно ќе донирам. Нека одговорат каде се Зоран Заев и Зоран Верушевски. Нека дојдат Зоран Заев и Зоран Верушевски. Зошто во полициска станица да бидам како сведок. Дали полицијата не заслужува нас?

Буџаковска: Пред моите деца бев побарана од полицијата, СЈО ги малтретира граѓаните

Во текот на вчерашниот ден дома на врата, од страна на СВР Охрид, од службеници на СВР Охрид бев побарана јас, пред моите деца, изјави на протестот во Охрид Каролина Буџаковска.

– Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги малтретира членовите на ВМРО-ДПМНЕ, да бидам повикана како член на ВМРО-ДПМНЕ, да сведочам за донација која сум ја дала во партијата. Јас секогаш сум донирала за партијата, секогаш ќе донирам за партијата. Сум донирала за сиромашни, сум донирала за болни, сме донирале за поплави, за земјотреси, за многу други работи и секогаш како граѓани ќе донираме. Ова е недозволиво, ова е минимизирање на граѓаните – рече Буџаковска.

СЈО СЛУГИ НА ЗАЕВ: Охриѓани протестираат против нарачаниот прогон од Катица (ФОТО+ВИДЕО)

Со цел да го искажат своето негодување околу политичкото и непрофесионално делување на Катица Јанева и Специјалното јавно обвинителство, денеска во Охрид се собраа голем број на граѓани.

Тие коментираат дека се повикуваат обични луѓе и им се вршат притисоци заради тоа што донирале по 1.000 денари, а од друга страна се аболицираат криминалци како Зоран Заев и Зоран Верушевски.

Според нив, единствената причина зошто се тие повикани е заради тоа што се членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ.

SJO-SOROS-protest-Ohrid-1

Нивното заплашување тие го толкуваат како притисок врз партијата за да потклекне и за да се согласи на недолични компромиси за најважните национални прашања како проблемот на Грција со името, промената на Уставот и воведување на двојазичност на целата територија.

Правни експерти коментираат дека нема никаква правна логика во ваквиот акт на СЈО, одеднаш да бидат повикани 200 лица.

Единствената логика е да се направи медиумски спектакл и да се изврши политички притисок врз ВМРО-ДПМНЕ. Затоа најсоодветен израз за ваквите дејствија на СЈО, според нив е дискриминација врз политичка основа.

Охриѓани до Шеќеринска: Мрш шиптарко една, замини си – кои сте Вие да наметнувате двојазичност

Револтот на охриѓани од присуството на Шекеринска во нивниот град е уште една потврда за цврстата одлучност на граѓаните против двојазичноста и федерализацијата која што антимакедонската партија СДСМ на чело со аболицираниот криминалец и балист, Зоран Заев сака да ја наметне во Македонија.

Додека Шекеринска делела изборен материјал на СДСМ во охридската чаршија, еден од присутните кој седел на маса и на кого Шекеринска му пришла, револтирано го фрлил предизборниот памфлет на СДСМ насловен како „Планот на СДСМ“ и и’ се обратил на Шекеринска со зборовите „Мрш, замини си, кои сте Вие да наметнувате двојазичност шиптарко една…“

ЗА ЗАЈКО СПРЕМАМ КАФЕЗ ОД ТРИ МЕТРИ: Амди Бајрам во негов стил распали по Заев (ВИДЕО)

Специјален кафез спремам за еден зајак од три метри, ќе го донесам на бина, на најголемиот митинг и ќе му покажам каде се наоѓа тој зајко, каде му е местото. Таму му е местото, а не да биде премиер на Македонија. Каков премиер, какви бакрачи, порача Бајрам во негов стил од Охрид

На 11 декември, специјален кафез спремам за еден зајак од три метри, ќе го донесам на бина, на најголемиот митинг и ќе му покажам каде се наоѓа тој зајко, каде му е местото. Таму му е местото, а не да биде премиер на Македонија. Каков премиер, какви бакрачи.

Ова го истакна пратеникот Амди Бајрам од Сојузот на ромите кој вчера држеше краток говор на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид. Бајрам, во негов стил, не избираше зборови со кои распали по лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како и против хулиганите на т.н. „Шарена револуција“.

Нема да му дозволиме на еден Заев, на еден платеник од странство, да ни ја води државата. Овие луѓе овде се паметни луѓе кои можат да ја водат Македонија, на чело со Никола Груевски кој ни донесе толку многу инвестиции во Шутка – беше категоричен пратеникот на ромите.

Василевски: И во минатото сме имале вакви предавници како Заев, а нив историјата секогаш ги фрла на буниште (ВИДЕО)

Овој народ ќе ги казни и Заев и цела негова политичка и платена тајфа која плука по сопствената држава, истакна на вечерашниот митинг во Охрид кандидатот на пратеник на „Коалицијата за подобра Македонија“, Сашо Василевски.

-Почитувани сограѓани ова е народ, ова е народ, повеќе од 30 илјади луѓе кој на 11 декември ќе му даде црвен картон едно големо не на деструктивните политики на лидерот на опозицијата предводена од Заев .Овој народ ќе ги казни и Заев и цела негова политичка и платена тајфа која плука по сопствената држава, историја и ги гази идеите и коските на илјадници положени животи на Илинденците и коските на партизаните кои несакајќи, нежалејќи ги сопствените животи се бореле за самостојна независна држава на нашата татковина Република Македонија.Драги мои сограѓани кој му дал право, да ја распродава сопствената држава, кој му го дал тоа право така лесно да се расфрла со националните интереси, кој му го дал тоа право да прави планови да ни ја подели Македонија?, рече Василевски,

Тој додаде дека „Заев е класичен терорист, кој е свесен и знае и е свесен дека на овие исзбори жестоко ќе биде казнет од вас и катастрофално ќе ги изгуби овие избори, затоа дневно и прави огромна штета на сопствената држава и на сопствениот народ, затоа да ве прашам сите овде на кого ќе му ја дадете довербата да ја води Македонија во следните 4 години, на Заев од Муртино или на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија, господинот Никола Груевски.“

-Да се чуе дека државата се води со подршка на народ а не со тајни служби, не со понуди и пазари дека ако тој дошол на власт, а никогаш нема да дојде дека ќе ја федерализирал, кантонизирал и распарчел нашата држава. Драги мои браќа, сестри, драги мои сограѓани Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми држава се води и се сака од душа и срце и ве уверувам дека нема да дозволиме сите заедно некој да си игра со угледот и стабилноста и унитарноста на Македонија. И во минатото сме имале вакви Зајковци, национални предавници, а нив историјата секогаш ги фрла на буниште, рече во своето обраќање Василевски.