Андонов: МВР призна дека го прислушкува целиот врв на ВМРО-ДПМНЕ

МВР призна дека го прислушкува целиот врв на ВМРО-ДПМНЕ. МВР ги потврди наводите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, господинот Никола Груевски, дека МВР прислушкува над 100 луѓе од врвот на партијата, истакна Оливер Андонов на денешната прес-конференција.

„Тоа што го прави МВР е легално и со наредба од судот преку Јавното обвинителство, а токму обвинителството е тоа што ги води истрагите.” – Пишува МВР во одговор на прашањето : Дали ги следи комуникациите на врвот на ВМРО-ДПМНЕ? Ова е скандал и атак врз демократијата, плурализмот и слободната мисла. Ова е огромен скандал. Нема друга опозиција во светот чие раководство се прислушкува, а МВР тоа јавно го признава. Во исто време МВР се самодемантира, бидејќи пред само еден месец директорот на УБК во интервју за ТВ Телма кажа дека МВР повеќе не врши прислушување на комуникациите. Очигледно е дека МВР под раководство на СДС манипулира и со законските процедури и со граѓаните покрај другото и во врска со следењето на комуникациите како дел од посебните истражни мерки.

Полицијата, додаде Андонов, под контрола на СДС призна дека врши систематско следење на комуникациите на политичарите од ВМРО-ДПМНЕ.

-СДС врши политички прогон на сите неистомисленици и политички противници. СДС ја претвори МВР во алатка за пресметка со демократските сили во државата. СДС ја претвори МВР во партиска полиција, која наместо да работи за интересите на граѓаните, работи во интерес на СДС. СДС целосно ги има окупирано истражните органи, како што се Јавното обвинителство, МВР и финансиски истражните служби, како и судството и секако СЈО и ги употребува како алатки за преку нив да поткренува нарачани истраги и обвиненија за пресметка со политичките неистомисленици. СДС ја врати Република Македонија во 1949-та година, кога граѓаните за различен став од тој на комунистичката партија на власт беа казнувани со затвор, беа малтретирани и врз нивните семејства беше вршен прогон. СДС владее со истите недемократски методи, со уцени и закани, со помош на полицијата која е ставена во исклучива корист на партискиот врв, вели Андонов и додава:

„Бараме веднаш да се направи стручна експертиза, во која ќе бидат вклучени домашни и меѓународни експерти и кои ќе ја утврдат состојбата со следењето на комуникациите од страна на МВР. Кога СДС се дрзнува да го прислушкува раководството на ВМРО-ДПМНЕ, сигурни сме дека секојдневно се прават злоупотреби од секаков вид. Помина времето кога граѓаните подлегнуваа на притисоци. Граѓаните се охрабрени и достоинствено ќе си го заштитат своето право на глас, мисла и ќе застанат на страната на демократијата. Очигледно е дека борбата за македонската државност продолжува во континуитет и во современи услови“.

СДСМ ГО АКТИВИРА ШЉАМОТ: И шпионот Божиновски ќе рекетира за Заев на локалните избори

Стратегијата со која СДСМ настапува на локални избори се заснова на лаги и манипулации. Закон за јазици, закон за амнестија, ослободување на затвореници, предизборни притисоци, рекет и кражба на денот на изборите. По овој редослед безидејноста на СДСМ ќе се реализира како изборна pрограма.

Свесни дека Владата која ја предводат со својата работа и најавени проекти, не само што не ги исполни очекувањата, туку и ги разочара граѓаните кои можеби и малку поверуваа во најавениот „живот“ кој го ветуваше СДСМ, на Заев и СДСМ не им останува ништо друго освен повторно да се служат со лаги за локалните избори.

Ветената амнестија за осудени криминалци се должи на високиот рејтинг на ВМРО-ДПМНЕ, па ослободените криминалци и бандити од страна на Заев би требало да ги заплашуваат граѓаните и тие да гласаат за СДСМ. Криминалците кои ќе добијат слобода од Владата предводена од СДСМ и Зоран Заев, ќе бидат главниот адут на владејачката партија за локалните избори.

Заев веќе почна да го отвора портите на затворите – уште во јули беше ослободен рекетарот Зоран Божиновски, Божиновски е обвинет во случајот „Шпион“.

-Јас сум за закон за амнестија, се надеваме дека што побрзо ќе може да влезе во владина и во собраниска процедура, изјави Заев при неодамнешната посета на затворот во Идризово.

Додека се чека Законот за амнестија да биде биде изгласан во Собранието се бара начин како од затворите во Македонија да бидат ослободени лица осудени за тешки кривични дела. Медицински причини, пуштање на викенд без враќање назад се дел од методите кои се спроведуваат.

Па, така медиумите изминативе денови пишуваа за ослободувањето на Агим Красниќи и Бајруш Сејдиу од затвор.

Пред четири дена од затворот во Штип, дома за Куманово си замина Сејдиу, кој повеќе од шест години е во затвор за перење пари, насилство, злосторничко здружување и фалсификување. Сејдиу е пуштен по молба за прекин на казната, а со дозвола на директорот на Управата за извршување санкции. Сејдиу доби привремен отпуст до четврти октомври, а како што официјално е наведено од медицински причини.

Бајруш Сејдиу е осуден на казна затвор од 12 години. Во придружба на полицијата често беше носен на прегледи и интервенција во Клиничката болница во Штип.

Здравствените проблеми вчера вечерта тутунскиот бос Сејдиу ги лечеше во кафеана во Куманово од каде порача „Да живее Зоран Заев“, кој го ослободи од затвор.

Неодамна, на викенд беше пуштен Кондовецот Агим Красниќи, осуден за изборни насилства, атерористите од Диво Насеље по посетата на Заев на „Идризово“ добија мобилни телефони.

САМО ЗАЕВ ДА СЕ СПАСИ ОД ОДГОВОРНОСТ: СЈО и СДС вршат притисоци незаконските снимени и монтирани разговори да бидат прифатени како доказ во политичкиот мотивиран прогон

СЈО е институција која работи за Заев и СДС. Сакаат да го легализираат криминалот на Заев и Верушевски кои со останатите обвинети во случајот Пуч незаконски следеа телефонски разговори и потоа ги вадеа од контекст и монтираа за да креираат хајка против ВМРО-ДПМНЕ. СЈО и СДС сега вршат притисоци овие незаконски снимени и монтирани разговори да бидат прифатени како доказ во политички мотивираниот прогон на ВМРО-ДПМНЕ и нејзините функционери, изјави денес Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ.

-Зоран Заев изврши низа криминални дела за кои согласно Устав и закон треба да одговара. Заев беше спасен од одговорност од СЈО, кое неколкукратно го прекрши законот само за да го амнестира за сторениот криминал по втор пат. Барањето на СЈО за прифаќање на нелегално прислушкуваните и монтирани разговори кои Заев нелегално ги објавуваше, е срамно и без никаква правна логика. Тоа е обид за покривање на антидржавното делување на Заев повеќе од две ипол години, вели Александрова.

Таа истакнува дека политичкиот притисок за истото барање на СЈО да биде прифатено од страна на Апелациониот суд беше огромен и со истиот судот беше принуден да донесе нелогична одлука, со сомнително образложение кое е незаконско и крајно неаргументирано, спротивно на член 12 став 2 од законот за кривична постапка. Истото е ноторен пример за целта на СЈО да го легализира криминалот на Заев.

-Легализацијата на криминалите на Заев, за СЈО е уште еден инструмент во крајната цел за неосновано политичко оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ и нејзините функционери во очите на јавноста преку медиумите под партиска комтрола на СДС. Токму затоа, без логично образложение, под политички притисок врз судот, беа одземени и патните исправи на дел од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ. Така сакаат да создадат негативна слика во јавноста за истите, вели таа.

Александрова додава дека барањата за одземање на патните исправи беа целосно неосновани и без соодветна аргументација, истите не беа со цел да се задоволи правото, туку желбата за политички прогон на поедини личности кои застанале во одбрана на Република Македонија, нејзините државни и национални интереси.

-СЈО и институциите под контрола и влијание на СДС кои работат надвор од законот, односно прекршувајќи го истиот со цел исполнување на политичките нарачки на одредени лица треба да знаат дека за своите нелегални активности и одлуки ќе бидат санкционирани веднаш по враќањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт и повторното воспоставување на правната држава и владеењето на правото во институциите. Сите криминалци и прекршители на законот ќе одговараат. За криминалите и антидржавните дејствија кон државата и нејзините граѓани мора да има соодветни санкции, изјави Александрова од ВМРО-ДПМНЕ.

Чилиманов: СДСМ сега сакаат да го довршат започнато од 2001

Терористичко загрозување на уставниот поредок беше војната од 2001, која исто така почна со афера прислушкување од СДСМ. По тоа што го видовме во изминатите две години, нема сомнеж дека СДСМ и тогаш бил активен соучесник во нападот врз државата. Сега сакаат да го довршат започнатото. Ова е дел ос статусот кој на Фејсбук го објави новинарот Цветин Чилиманов, потенцирајки дека СДСМ сакаат да го довршат започнатото од 2001 година.

Законот изричен: Апсурдно е нелегални докази да се користат во судска постапка

Ниту македонската легислатива, ниту светската пракса дозволува користење на докази кои биле стекнати спротивно на законот. Во европските земји постојат исти вакви закони како во Македонија, кои не дозволуваат незаконски стекнати материјали да се користат како доказ во суд. Тоа покажува дека и европските судови носат и би донеле одлука исто како и македонскиот суд, пишува Република.

Основниот суд Скопје 1 уште во 2015 година ги отфрли снимките од телефонските разговори и транскриптите, приложени како докази за прислушување, бидејќи биле прибавени на незаконски начин. Иако СДСМ обвинува дека одлуката е противправна, експертите по право и меѓународната практика, се децидни – судот работел исклучиво според законот.

Прислушуваните материјали се обезбедени на незаконски начин, без примена на законски утврдена процедура од страна на одметната група на чело со Верушевски кои на своја рака го прекршиле законот и вршеле снимање на телефонските разговори без одобрение ниту од обвинител, ниту од суд, ниту од било каков друг надлежен орган. Како такви тие материјали не може да се користат во судска постапка и политизација на овој случај не е потребна воопшто. Се работи за чисто правна проблематика и токму на изработка на овој нов закон за кривична постапка работеше работна група која беше предводена, односно чиј претседател беше социјалдемократскиот жесток поддржувач Гордан Калајџиев како и професорката Гордана Бужаровска, вели во изјава за Република професорот од Правниот факултет Александар Климовски и појаснува дека врз основа на барање на адвокат, судот уште во август 2015 година донесе одлука за издвојување на тие материјали и со право ги стори неупотребливи во идни судски постапки.

-Судот не можеше да донесе поинаква одлука со оглед на фактот што тука имаше црно бела ситуација: ако доказите се незаконски стекнати се носи одлука за издвојување на тие докази, ако не се незаконски стекнати се одбива барањето, дециден е професорот.

Никаде во светот не може да се покрене судска постапка врз основа на докази до кои се дошло преку нелегален пат. Материјали кои се обезбедени на незаконски начин, како што на незаконски начин се обезбедени прислушуваните материјали, никако не можат да се користат како докази ниту пак врз нив да се заснова судска одлука. Оттука, нема ништо спорно во судската одлука, а тоа го потврдува и членот 12 од Законот за кривична постапка, кој вели: „Доказите прибавени на незаконит начин или со кршење на слободите и правата утврдени со Уставот на Република Македонија, законот и меѓународните договори, како и доказите произлезени од нив, не можат да се користат и врз нив не може да се заснова судската одлука“. 

СЈО може да понуди незаконски докази, но судот проценува дали ќе им поклони верба

Професорката по уставно право Тања Каракамишева – Јовановска објаснува дека нашиот Закон за кривична постапка, не случајно уште во основните начела, поточно во чл. 12, став 2 утврдува дека „доказите прибавени на незаконит начин кои со кршење на слободите и правата утврдени со Уставот на Република Македонија, законот и меѓународните договори, како и доказите произлезени од нив не можат да се користат и врз нив не може да се заснова судската одлука“. Практично, овој став од членот кажува се во врска со (не)дозволеноста незаконски стекнатите прислушувани материјали, како и доказите кои произлегуваат од нив да можат да се користат како законити и полноправни докази врз основа на кои ќе се носи судската одлука.

Впрочем, и професорите по казнено-процесно право од Правниот факултет во Скопје во својот учебник од 2015 година, на страна 44, точка 3-Судските одлуки не смеат да се засноваат врз незаконити докази, ќе констатираат: „Нашиот ЗКП предвидува исклучување на правно невалидните докази, пропишувајќи во основните начела дека тие се недозволени согласно чл. 12, став 2, од ЗКП. На овој начин, велат професорите, се настојува да се добие целосно чиста концепција на законот, според која, во кривичната постапка како доказен материјал може да се употреби само оној што е набавен со почитувањето на основните процесни форми и гаранции за заштитата на правата на граѓаните. Ова начело произлегува од идејата за правичност, ќе заклучат професорите. Согласно чл. 93 од ЗКП се вели дека кога во законот е определено дека врз некој доказ не може да се заснова судската одлука, судијата во претходна постапка, по службена должност или по предлог на странките, ќе донесе решение за издвојување на тој доказ од списите најдоцна до завршувањето на истражната постапка. По подигнувањето на обвинителниот акт, решение за издвојување на доказ донесува советот за оцена на обвинителниот акт. Против ова решение е дозволена посебна жалба по која одлучува повисокиот суд. По правосилноста на решението издвоените докази се чуваат кај судијата на претходната постапка, одвоено од другите списи и не можат да се разгледуваат ниту можат да се користат во постапката. Издвоените записници се затвораат во посебна обвивка и се чуваат кај судијата во претходната постапка. Издвојувањето на доказите може да биде направено по барање на странките, но судот е тој што одлучува дали и колку докази треба да бидат издвоени согласно законот. При тоа, нашиот закон ја има прифатено теоријата на слободна оцена на доказите (слободно судиско уверување) како клучна доказна теорија која се заснова на фактот дека судијата суди врз основа на стекнатото убедување во постоењето, односно непостоењето на определен факт. Според оваа теорија, законот не бара од судиите да полагаат сметка за начинот врз основа на кој тие го создале своето уверување, ниту пак им пропишува правила според кои треба да ја одредуваат потполноста и доволноста на еден доказ. Од судијата единствено се бара мирно, прибрано, и со искрена совест да испитува каков впечаток на нивниот ум оставиле доказите поднесени против обвинетиот, како и во негова одбрана. Суштината на слободната оценка на доказите се состои во правото на судот да го оценуваат (не)постоењето на фактите според сопственото убедување и ваквата нивна оценка не е врзана ниту ограничена со посебни формални доказни правила. Имајќи го во предвид изнесеното може да се заклучи дека страната што обвинува (во нашиов случај СЈО) може да предложи различни докази со цел да го оправда своето постапување, поведување истрага, или поведување обвинителен акт, но она што е важно е дека само судот е тој што е надлежен да цени дали понудените докази можат да се употребат, дали се дозволени или не во судската постапка. Тужителот, СЈО може да стави се на хартија, и да понуди разно-разни, па дури и незаконски докази, но судот е тој државен орган кој мериторно проценува и на крај одлучува дали ќе им поклони верба, дали ќе ги издвои како незаконски, и што со тие докази натаму.

Меѓународната кривично-правна практика на страната на судот

Правните експерти појаснуваат дека правниот основ по кој се водел македонскиот суд е ист како и во САД и во европските држави.  Според американските закони  доказите на СДСМ би се нарекле „плодови на отровно дрво“  и тие  не може да бидат доказ во ниту една граѓанска, кривична или управна постапка.

И законските решенија од Белгија, Кипар, Шпанија, Грција, Исрка, Луксембург, Холандија, Португалија, Малта го  предвидуваат исто, што  и нашиот закон, односно доказите прибавени на противправен начин, не се допуштени во рамки на судска постапка.

И Европскиот суд за човекови права заземал став дека користењето на противправно прибавени докази, особено доказите прибавени со повреда на членот 8 од Конвенцијата кој го гарантира правото на почитување на приватниот живот може да доведе до неправична кривична постапка.

Според правото во Грција, правниот режим на доказите прибавени со предизвикување на повреда на заштитата на приватниот живот е регулиран со Уставот. Став 3 од член 19 од Уставот на Грција, усвоен со уставните измени од 2001, предрвидува дека „користењето на докази прибавени со повреда на правата од овој член (заштита на тајната на кореспонденцијата и комуникацијата генерално) како и членовите 9 (заштита на приватниот живот, фамилијарниот живот и домицилот) и 9А (заштита на личните податоци) е забрането“.

Генерално е признато дека оваа забрана е директно и веднаш применлива и дека таа ги покрива сите постапки судски и административни, дури и во отсуство на конкретни правни норми.

Според грчкиот Устав, како резултат на ова, доказите прибавени со повреда на правата коишто го заштитуваат приватниот живот треба да бидат отфрлени како недопуштени, под закана за запсолутна ништавност на кривичнатга постапка во случај на нивно користење од страна на судијата. Ова се однесува без оглед на сторителот на таа повреда (дали станува збор за јавен орган или приватно лице).

Ниту во Италија не смее да се користат докази стекнати спротивно на законот. Член 191 од Законот за кривична постапка на Италија ја уредува допуштеноста на доказите во кривичната постапка во Италија. Според оваа одредба, доказите прибавени со предизвикување на повреда на забраните предвидени со закон, не можат да бидат употребени.

Неможноста за нивна употреба може да биде проверена/верифицирана од орган на државата во која било фаза на постапката. Што се однесува до прислушување на разговори или комуникации, член 271 од Законот за кривична постапка на Италија во став 1 и 3 се предвидува дека „резултатите од прислушување не можат да бидат користени доколку истите биле реализирани надвор од оние случаи предвидени со законот или доколку одредбите од член 267 (коишто ги дефинираат условите и формите на овластување) и член 268 ставовите 1 и 3 (начини на извршување на операциите) не биле почитувани. Во секоја инстанца на постапката, судијата кој ја поседува документацијата од прислушувањата предвидени со став 1 и 2 од овој член обезбедува истите да бидат уништени, освен доколку тие не претставуваат предмет на кривичното дело“.

Докази како оние на Заев не поминуваат ни во Шпанија, Португалија, Холандија…

Во шпанското законодавство оваа материја ја регулира Органскиот закон 6/1985 од 1 јули за судската власт, во членот 11.1, во кој се вели дека „доказите прибавени директно или индиректно со повреда на фундаменталните слободи и права не можат да предизвикуваат правни ефекти“.

Уставот на Португалија во член 32 предвидува дека доказите прибавени преку упад во приватниот живот (како овие на Заев), особено преку следење на комуникациите, ќе се сметаат за ништовни. Се смета дека кривичниот прогон во никој случај не ја легитимира употребата на неовластено прибавени докази. Во став 8 од членот 32 децидно се предвидува дека сите докази прибавени на противправен начин, вклучително и преку упад во приватниот живот и домот, а особено преку следење на кореспонденцијата и телекомуникациите ќе се сметаат за ништовни.

Членот 359 а од Законот за кривична постапка на Холандија предвидува дека доказите обезбедени со кршење на човековите права, вклучително и правото на приватност, се исклучуваат и не можат да послужат како докази во прилог на обвинението, па дури и недопуштеност на обвинението, доколку доказите во прилог на истото биле обезбедени со сериозно прекршување на човековите права.

Во Ирска, пак, прибавувањето на докази за кое ќе се констатира дека било свесно и намерно направено на начин со кој се кршат уставните и законските гаранции за заштита на правото на приватен живот неминовно ќе доведе до изземање на таквите докази, односно нивно прогласување за недопуштени во текот на кривична постапка во која биле предложени.

Инаку на изработката на Законот за кривична постапка, според кој судот ја носи одлуката, работеа експерти кои важат за блиски до СДСМ. Работната група беше предводена од професорот Гордан Калајџиев, за кој се верува дека е еден од советниците на Заев, а дел од групата беше и професорката Гордана Бужаровска, која јавноста ја поврзува со СДСМ.

Целта е да се обесхрабри загрозувањето на фундаменталното право на почитување на приватниот живот

Целта на овие македонски, европски и американски законски решенија, смета Климовски, е да се обесхрабри загрозувањето на  фундаменталното право на почитување на приватниот живот преку одбивање на доказите прибавени на противправен начин, вклучително и преку загрозување на правото на приватност. Во спротивност, секој кој би стекнал вакви материјали би можел истите да ги користи и за тоа да не сноси никаква одговорност за нивна дистрибуција или закана за дистрибуција во јавноста. Со тоа приватниот живот на секоја граѓанин во Република Македонија не би постоел, односно целосно би се укинал со обелоденување, односно прикажување во јавноста.

Со логиката на постапувањето на Заев, СДС и СЈО, за жал, тоа е сосема нормално кога се работи за другите. Затоа СЈО како алката на СДС ги преслушува и истражува само прислушкуваните разговори на функционери од спротивните политички партии. Заев своите разговори и оние на своите луѓе најверојатни ги задржал кај себе, за да си обезбеди механизам за “дисциплинирање” во своите партиски редови. Можеме да замислиме што македонскиот би направил македонскиот Фауст како премиер на Владата на Република Македонија со овој аморален, криминоген начин на функционирање, вели Климовски.

Денес, кога имаме високоразвиена технологија на полето на следењето на комуникациите, при нејзина евентуална злоупотреба од страна на криминални групи, особено при масовно прислушување на разговори, може да доведе до загрозување на приватниот живот и да биде алатка во нивните раце за уцени од разни мотиви, изнуди на пари и услуги и да доведе до целосен распад почнувајќи од семејните односи, па се до деловните и политичките реалции меѓу поединци или групи, предупредува професорот.

Исто така, вадењето од контекст на кажаното во тие разговори и нивното паушално поврзување со одредени фикции и нивно третирање како правни настани кои воопшто не се ни случиле води кон единствен заклучок, а тоа е дека институцијата која ги третира тие незаконски прибавени прислушкувани разговори (СЈО) работи непрофесионално и политички мотивирано. И токму затоа професоналното и законитото работење на судот кој постапува по нивните предмети им беше пречка во остварување на нивната политичка агенда. Кога политиката ќе се наметне врз правото, и кога таа ситуација ќе премине на теренот на правосудството, не можеме да очекуваме реализација на правдата, бидејќи правдата е тоа што е вградено во правните норми. Затоа сите повици од одредени „засегнати“ поединци (читај „независни аналитичари и експерти“, протестирачи (читај Шарена револуција), невладини организации (читај Сорос) или политички партии (читај СДС) за правда, се само хистерична мимикрија на она што значи право и правда во Република Македонија.

Преку случајот со објавување на незаконски приватни разговори и нивно користење за уцени и изнуди, правото и правдата се категории од кои погоренаведениве се светлосни години одалечени од нив. Таквата правда базирана на незаконски прислушкувани приватни разговори и таквото право кое го наметнаа со противуставни договори (читај Пржински договор) за која тие се залагаат значи неправда за секој граѓанин во Република Македонија, завршува Кломовски.

Закани со „бомби“ во Собранието – СДСМ не се откажува од нелегалните снимки

Ме­сто, спо­ред за­ко­нот, да се уни­штат ма­те­ри­ја­ли­те од „бом­би­те“ во кои не­ма не­ле­гал­ни дејс­тва или, пак, се при­ват­ни раз­го­во­ри, СЈО ќе ги „чу­ва“. Не­до­сти­га уште „спе­ци­јал­ни­те“ да наг­ла­сат де­ка ќе ги чу­ва­ат во се­фот на со­ци­јал­де­мо­кра­ти­те за да мо­же, ка­ко и до­се­га, ко­га ќе им згу­сне, да поч­нат со по­ли­тич­ки ре­кет – од га­ќи и ави­о­ни, до „Мон­струм“ и „Ди­во На­се­ље“, за ко­га ќе им тре­ба ме­ѓу­ет­нич­ка тен­зи­ја, пишува Република.

Спе­ци­јал­ни­те јав­ни об­ви­ни­те­ли не са­мо што не­ма­ат по­им кол­ку не­ле­гал­но сни­ме­ни раз­го­во­ри има­ат(има­ле) со­ци­јал­де­мо­кра­ти­те, ту­ку и не по­ве­доа ни­ка­ква ак­ци­ја за да се открие ка­де се оста­то­кот од ма­те­ри­ја­ли­те за кои збо­ру­ваа и Зо­ран За­ев и по­ло­ви­на од со­ци­јал­де­мо­крат­ска­та вр­ху­шка; СЈО го отфр­ли слу­ча­јот „Пуч“ и ни­ко­гаш не рас­чи­сти за што „нај­ве­ро­јат­но, ќе би­де гра­ѓан­ска вој­на“ од раз­го­во­рот ме­ѓу „Ко­ка ко­ла 10а“ и „Ор­ке­стар11“; не го ин­те­ре­си­ра­ат за­ка­ни­те за но­ви „бом­би“ и за пу­шта­ња сним­ки по со­ци­јал­ни­те мре­жи; се за­ни­ма­ва со га­ќи, ду­ше­ци и со ави­о­ни, не пре­зе­де ни­што за тр­го­ви­ја­та и за уце­ну­ва­ња­та со сним­ки­те; во це­лост дејс­тву­ва по по­тре­би­те и нај­а­ви­те на за­е­ви­сти­те, а се­га се нај­а­ву­ва де­ка ду­ри и тие ма­те­ри­ја­ли што СЈО, на­вод­но, ги има, од­нос­но му беа от­ста­пе­ни од за­е­ви­сти­те, не­ма да би­дат уни­ште­ни, ту­ку ќе оста­нат за да мо­же и на­та­му, во ид­ни­на, да би­дат зло­у­по­тре­бу­ва­ни.

Во са­мра­кот на пр­ви­от дел од нив­на­та при­вре­ме­на ра­бо­та, ова на­ве­сту­ва­ње од СЈО де­ка ма­те­ри­ја­ли­те не­ма­ло да би­дат уни­ште­ни, ја отво­ра ста­ра­та ди­ле­ма – има ли во­оп­што ма­те­ри­ја­ли во СЈО. За по­тсе­ту­ва­ње, по по­ли­тич­ко­то фор­ми­ра­ње на спе­ци­јал­ни­от имп­лант во суд­ски­от си­стем, со­ци­јал­де­мо­крат­ска­та вр­ху­шка по­дол­го вре­ме не му ги пре­да­ва­ше ма­те­ри­ја­ли­те. По­ми­на по­дол­го вре­ме во пер­и­пе­тии и во над­му­дру­ва­ње око­лу ус­ло­ви­те за чу­ва­ње, поз­на­ти ка­ко „спе­ци­ја­лен сеф“ за по­тоа пред ка­ме­ри­те од авто­мо­бил­ски ба­гаж­ник да би­дат пре­да­де­ни ку­тии со хар­ти­ја и, на­вод­но, пол­ни твр­ди ди­ско­ви со сни­ме­ни те­ле­фон­ски раз­го­во­ри.

Се по­ка­жа де­ка по­го­лем дел од тие „ма­те­ри­ја­ли“ – на­вод­но ма­те­ри­ја­ли, би­деј­ќи и са­ми­те „спе­ци­јал­ки“ не­маа иде­ја што им би­ло пре­да­де­ни, па ин­фор­ма­ци­ја­та сле­ду­ва­ше ду­ри по при­ти­со­кот од јав­но­ста – спо­ред СЈО, се од­не­су­ва­ат на при­ват­ни раз­го­во­ри и на ма­те­ри­ја што не на­ве­ду­ва на не­ка­кви про­тив­прав­ни дејс­тва. Пре­циз­но, во тре­ти­от, мар­тов­ски из­ве­штај, СЈО на­ве­ду­ва де­ка до то­гаш би­ле прес­лу­ша­ни 272.950 ау­ди­о­фај­ло­ви или 45 про­цен­ти од вкуп­ни­от број. Од нив 90.618 се при­ват­ни раз­го­во­ри, а во 181.372 слу­чаи не е утвр­де­но по­сто­е­ње ин­ди­ции за сто­ре­но кри­вич­но де­ло. И ток­му за тие ма­те­ри­ја­ли СЈО се­га нај­а­ву­ва де­ка са­ка да ги со­чу­ва. Са­мо што ме­сто во СЈО, ве­ро­јат­но тие ма­те­ри­ја­ли се чу­ва­ат во се­фо­ви­те на за­е­ви­сти­те. Та­ка ка­ко што За­ев и са­ми­от нај­а­ву­ва­ше, де­ка ако СЈО би­де за­кон­ски уки­на­то, тре­ба да му ги вра­ти сним­ки­те за да мо­же и на­та­му јав­но да ги еми­ту­ва.

До­кол­ку се по­ста­пи за­кон­ски, ка­ко што по­со­чу­ва и по­ра­неш­ни­от ми­ни­стер за прав­да Ми­хај­ло Ма­нев­ски, и ма­те­ри­ја­ли­те за кои е утвр­де­но де­ка не­ма­ат ко­рист во дејс­тву­ва­ње­то на СЈО или на кој би­ло дел од суд­ска­та власт, се уни­штат, да­ли то­гаш СЈО би им ги вр­за­ло ра­це­те на за­е­ви­сти­те за по­ве­ќе од 270 ил­ја­ди мож­ни ид­ни уце­ни во по­ли­тич­ко-еко­ном­ски­те игри? Ако ги уни­шти, а тие пак „се по­ја­ват“ зна­чи де­ка или има­ле ко­пии или СЈО не до­би­ло ни­што, освен ма­те­ри­ја­ли на ла­жич­ка. Во два­та слу­ча­ја – за­луд­но по­тро­ше­ни бу­џет­ски па­ри за чи­ста по­ли­тич­ка кал­ку­лант­ска ин­ста­ла­ци­ја во пра­во­то. Пар­ти­ја­та на за­е­ви­сти­те во екот на по­тре­си­те за од­ло­жу­ва­ње на април­ски­от тер­мин за из­бо­ри ус­пеа во ед­на од ко­мер­ци­јал­ни­те бан­ки да го ре­про­гра­ми­ра кре­ди­тот, со што ја спа­си хи­по­те­ка­та врз пар­ти­ска­та цен­тра­ла, а ни­кој не мо­же да ка­же со пол­на уста де­ка во тој пер­и­од во јав­но­ста слу­чај­но бе­ше пу­штен те­ле­фон­ски раз­го­вор со ди­ре­кто­рот на таа бан­ка.

Ва­кви при­ме­ри има по­ве­ќе, дел знај­ни, дел тај­ни. Но, ко­га ва­кви­те уце­ни функ­ци­о­ни­ра­ат од по­о­дам­на, зо­што се­га за­е­ви­сти­те би се отка­жа­ле од „злат­на­та ко­ко­шка“ да­де­на на за­ем во СЈО. Уште по­ве­ќе што СЈО да­ва ле­ги­ти­ми­тет на та­кви­те „ак­ции“ за ома­ло­ва­жу­ва­ње на „не­при­ја­те­ли­те“. Ти­пи­чен при­мер е прес­ме­тка­та на за­е­ви­сти­те со уред­ниш­тво­то на ед­на те­ле­ви­зи­ја. Пу­шта­ње­то при­ват­ни раз­го­во­ри по скри­ен ка­нал на со­ци­јал­ни­те мре­жи, по­тоа до­би и по­твр­да од СЈО со це­ла прес-кон­фе­рен­ци­ја за га­ќи и за ду­ше­ци!

Си­гур­но­ста и сле­па­та вер­ба на за­е­ви­сти­те во СЈО ги „отво­ра“ и во по­ли­тич­ка­та би­тка што се бие во пар­ла­мен­тот за за­чу­ву­ва­ње на це­ло­ви­то­ста на др­жа­ва­та. Еден од по­и­скус­ни­те пра­те­ни­ци во пар­ла­мен­тот, Ан­то­ни Ми­ло­шо­ски јав­но со­оп­шти де­ка му би­ле упа­те­ни за­ка­ни по­ра­ди не­го­ви­те ста­во­ви про­тив За­ев и де­ка „не би би­ло чуд­но“ да би­де по­ви­кан во СЈО. Ми­ло­шо­ски откри­ва и де­ка не е единс­тве­ни­от за ко­го се по­ве­де­ни слич­ни по­стап­ки „ка­ко по­ли­тич­ки и ин­сти­ту­ци­о­на­лен ме­тод на при­ти­сок“. Не мо­же да не се сме­та за при­ти­сок ни­ту лан­ски­от обид на пред­вод­ни­кот на СЈО, Ка­ти­ца Ја­не­ва, ко­ја во Со­бра­ни­е­то ток­му на пра­ша­ње на Ми­ло­шо­ски се оби­де да би­де ма­ли­ци­оз­на по­со­чу­вај­ќи де­ка го слу­ша­ла вни­ма­тел­но „ка­ко што го слу­ша­ла“ во бом­би­те.

Но ра­бо­та­та е мно­гу по­се­ри­оз­на од пет­па­рач­ки­те при­каз­ни за под­гре­ва­ње на ни­ски­те стра­сти на „ши­ро­ки­те на­род­ни ма­си“, за што за­е­ви­сти­те одам­на по­е­ди­неч­но се има­ат из­јас­не­то ка­ко гле­да­ат на нив. По се­кој го­лем пре­тр­пен по­раз на по­ли­тич­ки план, за­е­ви­сти­те го акти­ви­ра­ат ме­ѓу­ет­нич­ко­то оруж­је, со кре­ва­ње на тен­зи­и­те за по­сто­е­ње раз­го­вор за ет­нич­ко сен­зи­тив­ни слу­чаи. Игра­ње­то врз тен­ка­та жи­ца на со­жи­во­тот за пре­диз­ви­ку­ва­ње ме­ѓу­ет­нич­ки тен­зии со нај­а­ви за „бом­би“ со со­др­жи­на за „ви­сти­на­та“ за ма­са­крот кај Смиљ­ков­ско Езе­ро или за Ди­во На­се­ље до се­га ве­ќе не­кол­ку па­ти е зло­у­по­тре­бе­но.

Осо­бе­но слу­ча­јот „Мон­струм“ е ору­ди­е­то во по­ве­ќе на­вра­ти и со по­ве­ќе це­ли. Ка­ко пр­во се оче­ку­ва да ги акти­ви­ра ма­ке­дон­ски­те Ал­бан­ци де­ка „ВМРО-ДПМНЕ е ан­ти­ал­бан­ско“, ка­ко вто­ро пар­ти­ја­та пред Ма­ке­дон­ци­те да се при­ка­же ка­ко „без­ми­лос­на“, тре­то за по­ди­га­ње на не­до­вер­ба кон суд­ски­от си­стем и, на кра­јот, си­те три точ­ки за­ед­но да се фо­ку­си­ра­ат врз опре­де­ле­на лич­ност. Во мо­мен­тов таа цел е пре­тсе­да­ва­чот во пар­ла­мен­тот, Трај­ко Ве­ља­но­ски , кој не доз­во­лу­ва кр­ше­ње на со­бра­ни­ски­от де­лов­ник по жел­ба на со­ци­јал­де­мо­кра­ти­те за пре­ку­тру­па да би­де спро­ве­ден дел од ти­ран­ска­та пла­тфор­ма. И овој пат, отво­ра­ње­то на ра­на­та што се оче­ку­ва да пре­диз­ви­ка ин­ци­ден­ти е упа­те­на од ме­ди­ум, кој, спо­ред по­ра­неш­ни пар­ти­ски функ­ци­о­не­ри во СДСМ, е дел од се­меј­ни­те биз­ни­си на За­е­ви.

Слу­ча­јот „Мон­струм“ е спе­ци­фи­чен ко­га ста­ну­ва збор за на­мер­но пре­диз­ви­ку­ва­ње тен­зи­ја: се ра­бо­ти за убис­тво на пет­ми­на Ма­ке­дон­ци од кои че­тво­ри­ца мла­дин­ци, на Ве­ли­че­твр­ток, спро­ти Ве­лиг­ден, нај­го­ле­ми­от пра­вос­ла­вен праз­ник, на 12 април 2012 го­ди­на. За убис­тво­то на до­жи­во­тен за­твор се осу­де­ни Ал­бан­ци, со пре­су­да те­ро­ри­зам. И За­ев и тие око­лу не­го без­ми­лос­но го иско­ри­сту­ва­ат слу­ча­јот во по­ли­тич­ки це­ли се­ко­гаш ко­га ќе им за­гу­сти. Уште од по­че­то­кот на 2015 го­ди­на За­ев лич­но по­со­чу­ва обе­ло­де­ну­ва­ње на сним­ки за Смиљ­ков­ско Езе­ро, кои „мо­же са­мо да ги обе­ди­ни си­те“; сле­ду­ва ин­терв­ју во кое по­ра­чу­ва де­ка „во за­твор ле­жат не­ви­ни“, на род­ни­ни­те и на уби­е­ни­те и на за­тво­ре­ни­те им ве­ту­ва јав­но еми­ту­ва­ње на „раз­го­во­ри­те“, за по­тоа да се пре­мис­ли и да не ги еми­ту­ва, но за­тоа и во из­бор­на­та кам­па­ња во де­кем­ври 2016 го­ди­на се слу­жи со нај­а­ви за „рас­чи­сту­ва­ње“ на „Мон­струм“. Во ме­ѓу­вре­ме, пре­су­да­та за убиј­ци­те на кра­јот од 2015 го­ди­на е по­твр­де­на и од апе­ла­ци­ја, па не­јас­но е ка­ко За­ев би им по­мог­нал на „не­ви­ни­те“ со чу­ва­ње на сним­ки­те и со нив­на зло­у­по­тре­ба во по­ли­тич­ки це­ли? Исто та­ка, не­јас­на е и уло­га­та на СЈО во се­та оваа по­ли­тич­ка зло­у­по­тре­ба, осо­бе­но што пред по­ве­ќе од ед­на го­ди­на ме­ди­у­ми­те бли­ски на за­е­ви­сти­те об­ја­ви­ја де­ка „спе­ци­јал­ни­те“ би­ле за­ин­те­ре­си­ра­ни за слу­ча­јот, а од то­гаш не­ма ни­што.

Пре­ку нај­а­ви­те на за­е­ви­сти­те за об­ја­ву­ва­ње сним­ки за „Мон­струм“, но и за „Ди­во На­се­ље“, Мар­тин Не­шков­ски, Ни­ко­ла Мла­де­нов, СЈО ми­ну­ва не са­мо ка­ко да не се слу­чи­ле, ту­ку ка­ко и во­оп­што да не вли­јае врз нив­на­та ра­бо­та и врз нив­ни­от кре­ди­би­ли­тет. Ед­но­став­но, до­де­ка За­ев пре­ку сво­и­те лу­ѓе се за­ка­ну­ва со ма­те­ри­ја­ли­те што, на­вод­но, се во СЈО и се пред­мет на не­го­ва­та ра­бо­та, од та­му ба­ра­ат ави­о­ни и га­ќи. Но, те­шко е да се оче­ку­ва чу­до, де­ка по исте­кот на ман­да­тот на СЈО за отво­ра­ње но­ви истра­ги, во ју­ни, на­ви­сти­на, „спе­ци­јал­ки­те“ ќе со­бе­рат хра­брост да го по­чи­ту­ва­ат пра­во­то нас­про­ти пар­ти­ја­та, и да ги уни­штат тие ма­те­ри­ја­ли што ќе оста­нат не­у­по­треб­ли­ви. Со тоа , ба­рем на мо­мент, ќе се по­чи­ту­ва пра­во­то и ќе се на­пра­ви еден ви­стин­ски че­кор кон рас­чи­сту­ва­ње со мож­но­ста по­ли­ти­ка­та по­втор­но, за днев­ни по­е­ни, да ги зло­у­по­тре­бу­ва ви­стин­ски­те жр­тви – и по­чи­на­ти­те и нив­ни­те се­мејс­тва. Ко­га са­мо би со­бра­ле хра­брост…

Текст објавен во 241. број на неделникот „Република“, 14.4.2017

СОС: Зад прислушувањето стојат Рама, Ренци и Заев под капата на Сорос (ВИДЕО)

Никулецот на политичката криза во Р. Македонија е во незаконското прислушување. Постојат сериозни индиции дека зад него стојат Еди Рама, Италијанецот Матео Ренци и Зоран Заев под капата на Џорџ Сорос, информираа денеска на прес конференција од граѓанското движење „Стоп Операција Сорос“.

-Ваквата конекција ја потврди и поранешниот претседател на Врховниот суд на Албанија, Крешник Спахиу, кој јавно изјави дека Еди Рама погрешно изиграл со Заев кој бил директно финансиран од Сорос и дека е познато дека Сорос го финансирал прислушувањето во Македонија, истакна Никола Србов еден од основачите на СОС.

Според  „Стоп Операција Сорос “ планот за незаконското прислушување бил креиран во Рим, а времето кога е направен коинцидира со престојот на Зоран Верушевски во Рим  каде во македонската амбасада бил одговорен за соработката со  безбедносните служи на Италија.

-Според италијанскиот закон, во Италија прислушување за потребите на државата вршат неколку приватни компании кои имаат склучено соработка со италијанските власти. Од целиот континент, само во Италија опрема за следење на комуникациите може да купат и правни субјекти со специјална дозвола од италијанската влада. Индициите водат кон тоа дека Џорџ Сорос ја финансирал целата операција , од набавка на опремата до креирање на снимките, рече Србов.

Тој посочи дека врската помеѓу Сорос и прислушувањето во Македонија ја зацврстува и  Споменка Лазаревска, сопруга на второосомничениот во „Пуч“ Звонко  Лазаревски .

Од СОС велат дека истите луѓе кои стоеле позади прислушувањето сега стојат и позади „Тиранската платформа“.

-Позади тиранската платформа стојат Еди Рама, Зоран Заев и Џорџ Сорос, додека албанските партии се само маша преку кои се спроведува планот на Сорос во Македонија. Крајната цел е уривање на унитарноста на Р. Македонија и создавање на бинационална држава која де факто претставува федерација, рече Србов.

ОД СОС велат дека и СЈО е дел од соросовите инсталации во Македонија кое има за цел да ги амнестира сите актери кои ја создадоа кризата, а да ги дисциплинира сите неистомисленици.

Тие ги потсетија македонските институции да покренат истрага за улогата на „Фондацијата отворено општество“ и да испитаат каква е нејзината улога во државата.

Потврда од Албанија: Тиранската платформа е масло на Еди Рама, нарачана од Сорос (ВИДЕО)

Претседателот на партијата Црвено-црна Алијанса од Албанија,  Крешник Спахиу  потврди дека Тиранската платформа е масло на албанскиот премиер Еди Рама и како што вели, тој станува дел за начинот на кој треба да се формира македонската Влада, држејќи тотално страна на линијата на Сорос.

Tој во емисијата „Ora e intervistes“ на телевизијата Ора њус, која е лидер на пазарот на медиуми во Албанија вели дека се знае оти Заев е финансиран на директен начин од Сорос, па дури и дека прислушуваните разговори се финансирани од Сорос.

-Албанскиот Премиер и Тирана изиграа многу погрешно, изиграа погрешно затоа што ситуацијата во Македонија е многу чувствителна, многу кршлива, многу нестабилна и во одреден момент албанскиот Премиер станува дел, станува едностран дел за начинот на кој треба да се формира Влада држејќи тотално страна на линијата на Сорос. Затоа што се знае дека Заев е финансиран на директен начин се знае дури и дека прислушуваните телефонски разговори беа финансирани од Сорос и сигурно дека му се даде причина на претседателот Иванов да не го даде мандатот и да ја обвини Тирана за мешање во внатрешните работи и дестабилизација на Македонија, истакна Спахиу.

Тој е сегашен лидер и основач партијата Црвено-црна Алијанса, а во минатото бил Претседател на Транспаренси интернационал – Албанија во периодот од 2006 – 2007 година, како и Претседател на Врховниот суд на Албанија во периодот од 2007 – 2012 година.

По идеологија, Спахиу е националист, кој честопати е обвинуван дека е ултранационалист. Во 2013 година тој поднел барање до Централната Избирачка Комисија на Албанија за распишување на референдум за спојување на Албанија и Косово.

НСА и ФБИ потврдија: Прислушувањето и објавувањето разговори е кривично дело шпоинажа

Откако речиси три години Македонија се занимава со нелегално снимени и креирани телефонски разговори, што ја втурна земјата во најголемата политичка и безбедносна криза, и во која шпионите кои тоа го правеле, таканаречените „свиркачи“ се обидуваа со поддршка на „чадорот“ да бидат протнати како „херои“, директорот на американската ФБИ е директен – протекувањето на информациите до печатот и нивното објавување е кривично дело шпионажа.

Протекување на доверливи информации до печатот не се само кривично – тие, најверојатно, се вклопуваат во дефиницијата за шпионажа, посочи директорот на ФБИ Џејмс Коми на јавното сослушување пред Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом, заедно со директор на Агенцијата за национална безбедност Мајк Роџерс.

Посветена на истрагата за евентуалните руски мешање во текот на претседателската кампања на САД во 2016 година, набрзо прашањата во врска со протекувањето на прислушувани материјали, исто така, доби на тежина.

-Протекување на доверливи информации се сериозни, сериозни федерални злосторства со причина- рече Џејмс Коми за време на неговиот говор. Тој додаде дека оние што стојат зад протекување „треба да се испитаат и каде што е можно кривично гонети во начинот на кој се одразува таа сериозност, така што луѓето да разберат дека, едноставно, тоа не може да се толерира“.

На прашање од комитетот дали давање класифицирани информации до печатот може да се смета за прекршување на Законот за шпионажа, на директорот на ФБИ јасно и отсечно одговори „ДА“. Тој сепак не можеше прецизно да одговори дали новинарите може да се гонат за објавување на ист вид на класифицирани информации, туку само вели „Тоа е потешко прашање“.

Истовремено во заедничкото сослушување беше истакнато дека не само протекувањето и објавувањето, особено противзаконско е обелоденувањето на идентитетите на прислушуваните, чии што вистински имиња се класифицирани и до нив имаат простап само одреден број на луѓе. „Постојат други, помалку опасни начини фрустрираните административци да го искажат своето незадоволство“, забележа член на Комитетот, на што директорите објаснија дека сете минале низ „свиркачка“ обука како да пријават информација до Комитетот.

Оттука, откако за време на изборите во САД се пресликуваат случувањата како на филмска лента- од протестите организирани од соросовите организации, како и се водат истраги за прислушувања и шпионажа, се појасно е дека  СЈО – како надворешна инсталација во правниот систем во Македонија- имаше за цел само да ги заштити виновниците во случајот „ПУЧ“ кој никогаш не треба да биде решен.

Една година од предавањето на предметите: СЈО – ловец во матно со политичка агенда

Поминаа 365 дена откако Зоран Заев во СЈО ги предаде нелегално стекнатите материјали со снимки и транскрипти од приватни разговори. Врз основ на овие снимки, обвинителството предводено од Катица Јанева требаше да работи и да формира обвиненија во законскиот рок од 18 месеци. Во меѓувреме СЈО има подигнато само едно обвинение за случај кој практично не постои, а од другите помпезно најавувани политички прес-конференции за другите истраги кои ги започнало обвинителството – нема ништо.

Јанева, Фетаи и Ристовска одржаа низа прес-конференции на кои ги презентираа своите наоди од истрагите, сите до еден базирани на непотполни и измислени докази кои веднаш беа побивани од страна на обвинетите. СЈО неосновано од судот бараше притвори со цел да ги комплетира пи-ар спектаклите кои ги правеше на прес-конференциите, одработувајќи ја својата политичка задача во сценариото од кое е дел и ова обвинителство. Од СЈО постојано беше вршен јавен и отворен притисок врз судот во Македонија со цел да им ги прифаќа и оние мерки и барања за кои немаат ниту доказ, ниту елементарна основа да бидат прифатени. Откако судот им ги одбиваше нелогичните предлози за мерки, од СЈО јавно изјавуваа дека не се задоволни што судот не ги следи сите нивни барања кои немаат правна поткрепа, туку партиски мотивирана агенда.

Овој јавен притисок има две цели: прво, судиите по почуствуваниот притисок да почнат да им ги прифаќаат барањата за кои нема никаква основа, и второ, да подготват терен за поголем меѓународен притисок над судот со цел изнудување мерки и над власта со цел остварување на барањата на СЈО. За луѓето во СЈО е јасно дека не ги оправдуваат вложувањата кои се инвестирани во нив од страна на реализаторите на планот каде тие се главен инструмент за рушење на ВМРО-ДПМНЕ од власт и отворање терен за доаѓање на СДСМ на власт.

СЈО започна неславно и така продолжи во време на целото свое постоење. Јанева прво бараше повеќе обвинители во тимот отколку што и беа прифатени од Советот на обвинители. Откако и беа одобрени избрка 2 обвинителки со јавно објавено образложение во кое се вели дека имаат вишок на обвинители и нема потреба ниту доволно работа за нив. Притоа Јанева не посочи дека двете обвинителки кои сама ги одбра се неквалитетни или нелојални, туку едноставно дека немаат потреба од толку многу обвинители во СЈО, иако пред тоа тврдеше спротивно.

sjo-rastiman-orkestar

Потоа Јанева бараше пролонгирање на рокот за подигнување обвиненија, бидејќи имало многу работа, и не можеле во рокот од 18 месеци да стигнат се да сработат. Апсурдно, но Јанева ниту ги врати двете избркани обвинителки поради зголемениот обем на работа, ниту побара дополнителни 3,4,5 нови обвинители со кои ќе ја сработат работата на време. Уште еднаш стана јасно дека не е во прашање времето за работа и завршување на предметите, туку времето за да биде СЈО нечиј политички инструмент.

СЈО активно работеше на пролонгирање на правдата, помагајќи во одлагањето на рочиштата во корист на Заев во случајот „Поткуп“ со трагикомични изговори на Јанева од типот: „имам свадба за ќерката, не можам цел април да одржам рочиште“.

СЈО манипулираше со јавноста и кога тврдеше дека судот ги спречувал да добијат одредени доказни материјали, иако судот постапуваше по правилата и им дозволуваше целосен увид на материјалот кој го бараа, но во просториите на судот, како што наложува законот. Овој притисок на СЈО беше уште едно парче во мозаикот на СЈО и СДСМ во насока на создавање вештачка атмосфера за промена на судии како што најави Заев и за специјално одделение како што бараше СДСМ.

Околу двојните аршини на СЈО добро говори случајот „Пуч“ за кој не само што не бараа мерки за обезбедување туку и побараа укинување на мерките, со што на целокупната јавност и стана јасно дека нема ни п од професионалност, ни објективност или неселективност во нивното постапување. Сопругата на Зоран Верушевски, Соња Верушевска, дури и јавно му се заблагодари на Зоран Заев затоа што Катица Јанева го ослободи од притвор нејзиниот сопруг, кога веќе не успеа да го изнесе „под чадорот“ надвор од Македонија, како што Заев и призна дека планирал да стори.

Околу купувањето време на СЈО јасно говори и симптоматичниот избор на деловен простор во кој ќе функционира обвинителството. Од илјадници слободни и на понуда за издавање деловни простории во Скопје целосно спремни да примат било каква институција или компанија веднаш, без било какво реновирање и губење време, СЈО одбра простор за кој однапред знаеа дека им се потребни 8/9 месеци реновирање, за подоцна да може и тоа да го користат како изговор за продолжување на мандатот за политичко делување против ВМРО-ДПМНЕ. Наводно во старите простории на СЈО во палата Кузман имале несоодветни услови и уште во врска со тоа го доведуваат употребувањето на некаков софтвер за истражување. Божем за софтвер кој треба да истражува потенцијален финансиски криминал е важно дали е тазе молерисана просторијата во која се наоѓа или какви плочки има.

Втора манипулација околу времето е дека почнале подоцна заради одредени подготвителни работи. Вистината е обратна. СЈО беше избран на 15–ти септември. Законот предвидуваше дека почеток на 18–те месеци работа ќе биде моментот кога ќе ги примат матерјалите, иако најголем дел од нив ги имаше на сите портали бидејќи беа објавени. И тоа сите добро го знаеа.<

Зоран Заев и Катица Јанева спроведоа една тактика која не им пречеше на преставниците на меѓународната заедница. Цели три и пол месеци Заев не ги доставуваше матерјалите под разни изговори и лаги, а највпечатлива беше дека немало соодветни услови да ги примат и чуваат материјалите – им требал посебен сеф. Откако Владата експресно им донесе сеф, објавија дека е несоодветен. Потоа Владата им донесе сеф-шифоњер и веќе немаа каде, па преминаа на одолговлекување од страна на Зоран Заев со разни изговори, за некаде дури на 30–ти декември 2015–та Заев да ги достави материјалите и да почне одбројувањето на 18–те месеци во кои може да се отвори обвинение. Некаед на средината на 2016-та СЈО преку Ленче Ристовска се „переше“ дека наводно изгубиле многу време во подготовки од дадените 18 месеци, што е уште едно нечесно манипулирање со јавноста и со меѓународната заедница.

Кога се методите на СЈО за политичко влијание во прашање, веќе на сите им стана јасно дека „штанцањето“ барања за мерки за претпазливост кон судот за да го донесат во ситуација да ги одбива, беше да се создаде клима и направи атмосфера дека судот е пристрасен и потребно е специјално одделение со „подобни“ судии. Во иста насока е и најавата за генерален реизбор на судии од страна на Заев и СДСМ.

Прилично неискрен аргумент е и божемното загубено време со аболицијата, со кое исто така СЈО се обиде да купува изговори за продолжување на мандатот. Она што е вистина е дека СЈО за време на аболицијата не ги запре постапките кон никого, ниту правно формално со посебен акт, за што имаа законска обврска, ниту ги запре реално нивните истражни активности.

Во меѓувреме, уште не се знае каде се останатите материјали кои Заев излажа дека ги предал во целост на СЈО, а целата јавност гледа како се појавуваат на фејсбук и други интернет локации. СЈО, очекувано, воопшто не го истражува овој феномен – како е можно снимките кои се стекнати на нелегален начин и на кои има приватни разговори, а се снимки кои Заев тврди дека ги имаат само во СЈО – да излегуваат на интернет. СЈО не се занимава со ова. Туку продолжува со својата главна преокупација: обид за нанесување политичка штета на ВМРО-ДПМНЕ. Впрочем, во јавноста се појавија изјави од извори на „Дневник“ кои велат дека eден амбасадор повторно го притиснал алармот во СЈО давајќи насока останатите предмети да се стават на страна, а фокусот целосно да биде на партијата и нејзиното раководство. Пред да замине на прослава на божиќните празници со семејството амбасадорот си нарачал пресметка со партијата што победи на изборите. Насоката до кооперативните обвинители од СЈО била по секоја цена да се оди со истрага за партијата и раководството за тоа како се финансирале претходните избори.

Наредбата ја пренел еден од обвинителите пред целиот колегиум на СЈО јавно посочувајќи кои се очекувањата на амбасадата. Тој на своите колеги им укажал дека рокот во кој се очекува ваков резултат од СЈО е крајот на јануари или најдоцна до средината на февруари.