„Винер Цајтунг“: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Protest-Za-zaednicka-Makedonija-2

Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата  своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата.

Но, постојат два недостатоци: Прво, Џафери беше висок офицер во македонската армија пред тој да дезертира во почетокот на 2001 година  во УЧК каде беше познат под името “Командант Форина” – нему му се препишува одговорност за извршен масакр  во заседа од страна на УЧК на осум на полицијци и припадници на армијата. Дури и неговото краткорочно назначување за министер за одбрана во 2013 година предизвика насилни протести, пишува во својата анализа за случувањата во Македонија австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг“, еден од најпознатите весници во Европа, кој важи за најстар весник кој се уште се печати.

Wiener-Zeitung-Puch-Makedonija

Второ, начинот на кој Џафери е избран за нов спикер на парламентот беше јасно незаконски : Процесот на изборот на 27 април од страна на пратениците на социјалистите и албанските партии се одржа по завршувањето на редовната парламентарна седница надвор од пленарната сала, и само со 59 од потребните 61 гласови. Од САД и ЕУ, Џафери беше прогласен како нов претседател на парламентот, еден (етнички Албанци) Вработените во Секретаријатот достави – исто така нелегално – документи потребни за Службениот весник, докази за  “законскиот избор” со печат и потпис. Толку од “правните вредности”, кои САД и ЕУ  ги пропагираат – и еден предвкус на владеењето на правото во земјата под зголеменo албанско влијание.

Парламентарните избори во декември 2016 не ја решија политичката криза во земјата, но без мешање на САД и ЕУ, конзервативната ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжеше како најсилна парламентарна партија со нејзиниот долгогодишен партнер албанската партија ДУИ од нивната претходна коалициска влада. Сепак, Вашингтон и Брисел работат со години за пад на Владата, бидејќи таа не работи во согласност со нивните насоки (на пример, во однос на не-учество во ембаргото кон Русија или гасоводниот руски проект “Турски поток”).

Германската канцеларка Ангела Меркел е лута, бидејќи таа лажеше: Често зборуваше дека  илегалните имигранти (попозната како “бегалци”) не може да се запрат – но мала Македонија покажа дека тоа може со леснотија само ако сакате. Официјално, меѓу другото, корупцијата се наведува како главна причина за  од надвор направената промена на власта. Ова да се исклучи во една балканска земја, ќе биде нереално. Сепак под Конзервативната Влада барем за разлика од минатото  остана и нешто за луѓето. Економските успеси на претходната влада, се гледаат од економски податоци и зголемување на животниот стандард.

И покрај масовната  западна изборна помош излегоа втори на парламентарните избори, социјалистите сакаат по десет годишно отсуство со сила до власт. Дури и по цена на спроведувањето на т.н. Тиранска платформа, на која сите партии на етничките Албанци во Македонија се договорија како услов за влез во Владата.

Отпорност на претседателот и мнозинството на населението

Оваа листа на барања на албанската заедница беше донесена во декември 2016 година на средба свикана од страна на албанскиот премиер Еди Рама на етнички албански лидери во Тирана. Тоа вклучува голем број на мерки со цел подобрување на статусот на Македонските албанци од етничка група како државовторна нација и всушност де факто федерализација на земјата. Со тоа  не се задоволија албанските аспирации. Нивната крајна цел и понатаму останува иста со децении: отцепување во насока на Голема Албанија.

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја гледа имплементација на платформата од Тирана како неуставна и одби да го именува претседателот на социјалистите, Зоран Заев за мандатар кој ќе формира влада. Тој беше поддржан од страна над  200.000 демонстранти кои непартиски се организирани  , кои доаѓаат од сите сфери на животот и помалите етнички малцинства – Од почетокот на март тие мирно протестираат за зачувување на Македонија.

27 април упаднаа наводно како одговор на изборот на претседателот на Собранието – една група на насилници проследени со некои демонстранти во Парламентот. Не е јасно кој стои позади и кој е   двигател на инцидентот. Западните медиуми веднаш ги идентификуваа како поддржувачи на поранешната владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е малку веројатно, бидејќи оваа активност само и наштети на партијата.

Cui bono? Само очекуваната Владина коалиција може да има корист. Сепак, не може да се исклучи дека настаните – од “парламентарните избори” до упадот во парламентот се  лажирани спектакли од ЕУ и САД. За комунистите патот е отворен, конзервативците се повлекуваат во име на понатамошниот мир и под меѓународен притисок, а ЕУ и САД ја добиваат нивната „режимска промена“.

СДСМ со обид за Пуч во Собрание: Сака да избере спикер кој ја нема отфрлено и осудено Тиранската платформа – спротивно од барањата на граѓаните

Pratenici-SDSM-Zaev

СДСМ се обиде да изврши Пуч во Собранието со неделовничкиот предлог да се скрати правото на дискусија и да се премине веднаш на следната точка, избор на претседател на Собранието.

Собранието на конститутивната седница расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувања, но СДСМ упорно сака да ја прескокне оваа точка и директно да се гласа за претседател на Собранието, што е спротивно од Деловникот за работа.

Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат од СДСМ да се откаже од Тиранската платформа или да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со локалните, СДСМ сака да избере претседател на Собранието кој ја нема отфрлено и осудено Тиранската платформа.

Тоа е спротивно и од барањата на граѓаните, бидејќи едно од главните барања на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ е идниот претседател на Собранието јавно да се откаже и да ја осуди платформата.

Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, ова е класичен обид на грубо кршење на Деловникот на Собранието и обид за одземање на најсветото право на пратениците, а тоа е, како што вели, правото на говор и правото на искажана мисла и политички став.

-Посебно заради тоа што се работи за обид со кои што не се кршат само пратениците, туку е обид за кршење на над 200.000 граѓани на Република Македонија кои што секојдневно протестираат на улиците и кои што секојдневно апелираат нивните ставови и нивните видувања за политичката состојба во Република Македонија, да бидат јасно, гласно и прецизно искажани во Собранието, посочи Димовски.

Според него, секој обид кој што би одел спротивно на интересите на Република Македонија не може да донесе ништо добро.

-Ние неколку пати укажавме и официјално и неофицијално, дека имаме информации во текот на претходните пет, шест дена Социјалдемократскиот сојуз ќе се обиде на ваков или на сличен или на уште подрзок начин да направи грубо насилство врз Собранието и да го измени текот на седницата односно да оневозможи на пратениците да говорат, вели Димовски.

Со сличен став излезе и Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој вели дека има обид за насилно и неделовничко однесување во Собранието.

-Имаме еден обид за насилно и неделовничко однесување во Собранието од оние кои што три години не учат на демократија, на слобода на говор, на пресумпција на невиност, само затоа што имаат ограничен временски рок кога треба Заев да го испорача она што го вети, истакна Милошоски.

Рече дека Деловникот треба да биде жртва поради амбициите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев да стане Претседател на Владата.

-Сега Деловникот треба да ја плати цената за неговата политичка амбиција од аболициран криминалец да стане Претседател на Владата. Никој нема против никого да има амбиции, ниту за оние кои се аболицирани, ниту за оние кои не се аблолицирани. Не може тука деловникот да биде жртва, и слободата на говорот на пратениците избрани од народот да биде помалку важна од изборите и од изборната демократија, а најважно да биде тоа што е договорено по изборите, посочи Милошоски.

Претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски, 13-тото продолжение го закажа за вторник, 18 април.

На денот на предавството на Јуда, амнестираните за „Пуч“ заговараат нов пуч во Собрание

Zaev-Verusevski

На денот на предавството на Јуда, амнестираните за „Пуч“ заговараат нов пуч во Собранието, напиша на својот профил на „Фејсбук“ пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

– Туѓи платформи против Македонија, за 30 сребреници! (12 април, 22 часот, Струмица) – напиша Милошоски.

Миленко Неделковски ги објави деталите од неуспешниот обид на СДСМ и „Тиранците“ да направат државен удар

milenko-nedelkovski

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил ги објави деталите од вчерашниот обид на албанољупците СДСМ и нивните „Тирански партнери“ да направат државен удар.

Неговата објава ја објавуваме интегрално:

За ДЕТАЛИТЕ од денешната Собраниска седница. За деталите во врска со неуспешниот државне пуч:

Во текот на денот, околу пладне, во таборот на “Тиранците“ имало дилема дали да се оди со план “А“ или со план “Б“:И двата плана им имале свои добри и лоши страни.

Планот “Б“ бил да се соберат во салата “Борис Трајковски“ и таму да си одржат свое конститутивно собрание. Оние што се спротиставиле на овој план сметале дека во таа сала е незаконско донесување на било какво решение. Особено, формирање на ново Собрание и избирање на нов Претседател. Едноставно таа одлука не само што би била еднострана, ами и неуставна и незаконска бидејки е донесена на место кое нема такви ингеренции. Плус, сето тоа би било без присаство на јавноста со помош на Собранискиот канал.

Планот “А“ подразбирал акција, односно државен пуч во главната собраниска сала.
Околу 16.00 во Собранието дошле сите пратеници освен Мендух Тачи и Али Ахамети.

Пратениците од ВМРО навремено биле предупредени што ќе
се случува од своите колеги од СДС, од неколкумина кои се свесни за катастрофата што следи, но се преуплашени јавно да реагираат. Па со пораки на мобилни алертираат.

Околу 17.20 часот Петре Шилегов добил задача да ги преброи “своите“. Но, традиционално бил летва пијан, па не му одело. Се збунивал после 20-тиот пребројан. Така таа работа на пребројување ја презел Оливер Спасовски околу 17.30 часот. Требал да се осигура дека се над 65 души.

Планот под работен наслов “Предлогот на Фрчко“, односно тегнењето за уши на Трајко Вељановски, бил следен: На истекот од седницата, некаде околу 17.40 или 17.45 (седницата трае до 18.00) за дискусија да излезе Радмила Шекеринска. Да предложи прекин на дебата и избор на нов претседател на Собранието. Нормално, јасно било дека таа работа Вељановски нема да ја дозволел, но требало веднаш до Шекеринска на говорницата да застане Оливер Спасовски, и да го побара истото со гестикулирање, викање, навреди. Потоа да притрчаат за асистенција Горан Мисовски, Љупчо Николовски и неколкумина други, да ги турнат од фотеља на патос Вељановски, и како во “светлите“ примери на Јужно Корејскиот парламент да заседнат на столчето на Председавачот. Да биде таму веднаш ставен нивниот најстар пратеник и веднаш да се преминело на гласање на нов спикер. Во првиот налет тоа требал да биде Олиевр Спасовски, а за некоја недела ДУИ да седне на тоа место.

Целото сценарио било предвидено да трае 10-тина минути. Да го претрка народот што стои пред Собранието. Да нема можност за било каква акција. За време на куражењето на своите пратеници денеска на “Тиранците“ им било кажувано дека пред Собрание нема повеќе од 600-700 луѓе.

Но, благодарејки на неколку свесни пратеници од СДС, ова сценарио е разбрано на време. За збор од ВМРО се јавуваат повеќемина. Излегуваат, и како премината преку Сахара пијат вода па и дебатираат (Трајко Вељановски му вели на Влатко Ѓорчев: “Додека пиете вода ви тече времето“! Овој одговара: “Нека тече“.). И семафорот означува 18.00 часот, па судијата означи крај на денешниот натпревар.

Утре има нов.

Во овие моменти во Собранието на Републка Македонија останати се 20-тина пратеници од коалицијата на ВМРО за да ја чуваат зградата. Да се осигураат дека сите од “Тиранците“ ќе го напуштат Собранието и дека нема да направат преврат на полноќ.
ВМРО и Коалицијат во моментов се на “мртва стража“ во Законодавниот Дом.

Инаку, на влезот за пратеници од кај домот на АРМ има повеќе ТВ екипи од Соросовите телевизии. Им било кажано околу 16.00 часот да бидат тука оти ќе имало ексклузива и радосна вест.

Толку.

Велиновска: Нарачителите ќе одговараат во САД, а контракторите во Македонија (ВИДЕО)

Mirka-Velinovska-Vo-Centar

На чело на целата организација или кровна конструкција на ОТ е организацијата УСАИД која функционира на територијата на Република Македонија и која се финансира освен од структурите на Сорос и од буџетските средства на САД.  Васко Ефтов во својата емисија исткна и дека главната оперативна алатка на УСАИД е организацијата ОТИ која всушност е оперативната сила на целата таа структура и ако УСАИД се бави со одредени хуманитарни форми на делување на територијата на Република Македонија, тогаш стуктурата на ОТИ функционира за брзи политички промени или брзи политички транзиции. Истата оваа организацијата дели мали грантови од 50 до 100 илјади американски долари, може и флексибилно да делува и всушност ги координира сите тие активности за промена на политичката клима и политичките структури во Република Македонија, рече Ефтов.

-Групацијата ОТИ има два свои контрактори едниот контрактор е структурата на Аеком кој делува во Македонија и вториот контрактор е Ест Вест институтот кој се формира во Република Македонија, а во неговото формирање учествува младинскиот националниот совет на Република Македонија, невладината организација Адин на господинот Алберт Муслиу, фондацијата Сорос и структурата на Метаморфозис. На чело на Аеком во Република Македонија е госпоѓата Елизабет Фелпс, а таа на функцијата доаѓа веднаш по годишните одмори и на 15 ноември 2016 година таа побарала сертификат на тајност за делување на територијата на Република Македонија и тука се поставува прашањето зошто одредена структура на Аеком која е финансирана од УСАИД во рамки на Република Македонија има потреба за сретификат за тајност за делување? Дали тоа можеби има некаква корелација со политичките кризи и промени кои се случуваа или треба да се случат во Република Македонија, Рече Ефтов.

-Истите госпоѓи Фелпс и Мартинез  присутни се и во 2001-та, бидејќи во политиката нема случајности и сега ти ги гледаш стуктурите фактички и гледаш што они обработуваат, вели Мирка Велиновска.

Таа додава и дека Обама и целата таа екипа која преку Аеком, преку ОТИ и преку сите овие контрактори ќе одговара за велепредавство во Америка и тоа го кажа на последната 90 минутна конференција и готово е тоа, се собира материјал од сегде каде што дејстувале они.

На прашањето ако нарачателите ќе одговараат во Америка како контракторите или извршителите нема да одговараат во Македонија, туку ќе формираат влада, Велиновска во интервјуто на Ефтов вели:

-Нема да формираат влада, туку тие од Америка ќе бидат маринци кои ќе спроведат горе, а овие што се од домашно потекло нашите органи и служби ќе си  ги третираат, потенцираше Велиновска.

Вејн Медсен: Зад аферата „Пуч“ стои најсилната тајна служба на светот?!

Wayne-Madsen

Станува збор за активност позната како класичен дезинформациски маневар да се инсинуира голем скандал за владата на премиерот Никола Груевски, зад која може да стои најсилната тајна служба на светот а Заев притоа да дејствува како „бомбаш самоубиец“ на СДСМ, изјави во врска со актуелната афера со масивното прислушување на македонски политичари од власти и од опозицијата што ја обелодени челникот на опозицијата кој за тоа ја обвини власта, во ексклузивното интервју за Програмата „Гласот на народот со Слободан Томиќ, Вејн Медсен, американски истражувачки новинар кој ја истражува работата на американската Национална агенција за безбедност (NSA), чиј соработник бил, објавува „Макфакс“.

Медсен притоа додава дека „Ова е директно од книгата за упатства на CIA и во моментов се спроведува против аргентинска претседателка Киршнер, челничката на Бразил Дилма Русеф и на чилеанската Мишел Башеле, и сите тие се соочуваат со псевдоскандали подготвени од CIA и од медиумите што таа ги контролира и преку нив оперира“. „Во Македонија, медиумите што се под влијание на Сорос и Радио Слободна Европа се дел од оваа операција“, истакна Медсен.

Поранешниот американски разузнувач во интревјуто за „Гласот на народот“ направи оцена и на американските реакции, за тоа кои и како би биле вмешани евентуалните странски служби кои се споменуваат од самиот почетока на аферата „Пуч.“

„Тие се истите американски сили кои стојат зад изборот на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која ја нарекуваат ’Кралицата на НАТО’, зад уличните прорсти против премиерот Виктор Орбан во Унгарија, и зад дружината Порошенко – Јацењук во Киев. Тоа се Нуланд, Томас Мелија, заменик-асистентот државен секретар во Фондот за демократија, човекови права и труд кој дојде на оваа функција од Фридом Хаус, неоконзервативниот изум со база во Њујорк, Саманта Пауер и Сузан Рајс, кои стојат зад создавањето проблеми од CIA, и во Македонија и на други места во Европа и Евроазија. Директорот на CIA, Џон Бренан, пушти тајни оперативци на многу долг ремен“, вели Медсен.

Поранешниот американски разучнувач ги коментираше и неодамнешните избори во Грција, на коишто победи радикалната левица Сириза која направи коалиција со крајната десница Независни Грци. „Новиот министер за надворешни работи на Грција е поранешен просоветски комунист кој го поддржуваше генералот Војчех Јарузелски против Лех Валенса во Полска. Ова го иритираше челникот на ЕУ, Доналд Таск, таканаречен нео-војник од периодот на Студената војна од полското движење Солидарност финансирано од CIA. Иако грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис си игра ’валцер’ со европските банкари, односите меѓу Грција и структурите на ЕУ се на многу ниско ниво. Се надевам, дека грчката влада нема да биде водена од нејзините ксенофобични коалициони партнери, партијата Независни Грци, и ќе го запаметат денот кога имаше солидарност меѓу вистинските грчки социјалисти и социјалистичка Југославија, и дека ќе постигнат договор за името на Македонија, како и дека ќе го остават на страна грчкиот национализам во полза на анти-банкарската солидарност“, вели.

Медсен не го изостави од својот видокруг и телефонскиот разговор меѓу премиерите Груевски и Ципрас, и вели „Секој кој ќе биде означен како пријател на Путин ќе биде нападнат од ’кучиња на војната’ – Сорос/ЦИА/НАТО. Ништо поразлично не е и за Груевски. Со исклучок на Грција, Македонија е опкружена од про ЕУ/НАТО земји, вклучувајќи ја неверојатно и српската влада. Има смисла Груевски да направи конкордат со Ципрас и неговите министри од Сириза“, истакнува Американецот.

Запрашан од водителот за тоа кој би бил неговиот совет за македеонскиот народ „кој бара мир, економски развој, сувернитет, право да го избере името на земјата и крај на вештачки наметнатата изолација“, Медсен со одговор дека „Советот би бил – да не прифаќа ’спогодби’ со Нуланд и нејзините ’ционистички кланови’. Тие носат само неволја каде и да одат како што сведочи и Украина. Македонија треба да се спогодува директно со Грција без надворешни ’медијации’ од Вашингтон, Брисел или Берлин.

„Американската ’Кралица на погачата’ Викторија Нуланд, помошник државен секретар за европски и евроазиски работи, беше во центарот на обидот за државен удар ’обоена револуција’ против владата на македонскиот премиер Никола Груевски. Нуланд и нејината ’погача’ како потпис понудени на протестантите на киевскиот плоштад Мејдан кои на крајот ја отфрлија украинската влада на претседателот Виктор Јанукович се сведок на длабоката вмешаност на Америка во неуставните владини промени во источна и централна Европа. За да се одржи во чекор со моделот на ’обоените револуции’ на Џорџ Сорос/Џин Шарп, украинскиот пуч може да се нарече ’револуција погача’“, вели натаму соговорникот.

Тој вели дека „во Македонија, Нуланд и нејзините заговорници имаат направено многу одвратен вид на обид за државен удар, таков кој врз сегашната влада е спроведен сп прислушување на видовите комуникација на кои американската NSA ја изложува Македонија и остатокот од Европа на дневна основа“.

„Овојпат, Нуланд е во соработка со дел од македонското разузнавање во заговор со лидерот на опозицијата, Зоран Заев од поддржаната од Сорос – СДСМ, и неговата заменичка Радмила Шеќеринска, да предизвикаат ткн ’обоена револуција’ против владата на десноцентрираната ВМРО-ДПМНЕ на Груевски. Груевски, за разлика од многу американски инсталирани и инфлуенцирани влади во регионот, не беше подготвен да воведе санкции против Русија поради Украина. Тоа гледиште го предизвика за владата во Скопје непријателството на администрацијата на Обама и најзабележително на Нуланд, чиј сопруг Роберт Кејган ги води неоконзервативните воено настроени јастреби кои помагаат да се направат воените линии на сенаторите како Џон МекКејн и Линдзи Грахам“, оценува Медсен.

Како одговор на обвинувањето на Заев дека Груевски прислушкувал повеќе до 20 илјади македонски граѓани, вклучувајќи ги и телефонските повици меѓу Заев и неговата ќерка, Владата обвини дека Заев и неговите соработници, соработувале со странски разузнавачки служби, за соборување на владата на Груевски. На Заев му беше наредено да го предаде својот пасош поради можно бегство од земјата. Другите, покрај Заев, коишто беа обвинети за соработување со странска разузнавачка служба за соборување на владата се Соња Верушевска и Бранко Палифров, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (ДБК), Зоран Верушевски. Груевски го обвини Заев дека се заканил деча ќе објави чувствителни информации за неговата влада кои на СДСМ му ги дала наводно странска разузнавачка служба, во македонската јавности и медиуми препознатливи како „бомби“, доколку не биде формирана ткн техничка влада која ќе ги организира предвремени парламентарни избори, но дотогаш и ќе ја води земјата. Премиерот Груевски го нарече потегот на Заев „притисок со уцена“.

„Вулгарната Нуланд на маргините од Минхенската безбедносна конференција се сретна со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и претседателот Ѓорге Иванов за да го изрази своето незадоволство околу обвинувањата на Груевски против нејзиниот ’пријател’ Заев и неговите заговорници од СДСМ. Претходно Нуланд се понуди да биде медијатор на долгата расправа меѓу Грција и Македонија за употребата на името Македонија, кое некои Грци го сметаат за грчки ексклузивитет. Македонските набљудувачи ги видоа интересот на Нуланд околу расправата за името како стапица што ќе и’ овозможи на проамериканската влада, заедно со ционистичките и глобалните банкарски багажи што доаѓаат од таквите ’обоени’ државни удари, да ја зграпчат власта во Скопје, слично на тоа што се случи во Киев во почетокот на 2014 година“, вели Медсен.

Потсети притоа дека македонската полиција, во рацијата спроведена во Скопје и во Велес, заплени пет преносни компјутери, три статични компјутера, 19 мобилни телефони, 100 ЦД-еа и ДВД, 17 хард-диска и дури девет штедни книшки на припадници на чувствителните сектори во безбедносните органи.

„Употребата на социјалните медиуми од заговорниците на државниот удар не треба да нé изненади. Социјалните медиуми беа во самата суштина на ткн обоени револуции спонзорирани од CIA и Сорос, и тоа двапати во Украина (Портокаловата револуција и Евро-Мејдан востанието), Револуцијата на јасмините (Тунис), Лотосовата револуција (Египет), Розовата револуција (Грузија), Револуцијата на лалињата (Киргистан) и Зелената револуција (Иран). Во случајот на Македонија, постојат јасни индикации дека заменикот помошник државен секретар на Бирото за демократија, човекови права и труд (ДРЛ) Томас Мелија, одговорен за работата на ова биро во Европа, вклучувајќи ги и Русија и Средниот исток и северна Африка, заговарале директно со Заев за да направат државен удар против владата на Груевски“, смета Медсен.

За Мелија, соговорникот истакнува дека е поранешен директор на Фридом Хаус, којашто ја смета за неоконзервативна група од периодот на Студената војна на американските военствени јастреби со седиште во Њујорк. „И покрај тоа што е формирана во 1941 година од такви прогресивци како што се Еленор Рузвелт, Ралф Банч, новинарката Дороти Томсон, новелистот Рекс Стут, и републиканскиот претседатески кандидат Вендел Вилки ,к ој ќе биде сметан од денешниве републиканци на САД како дијаметрално спротивно насочен либерал, Фридом Хаус стана неоконзервативен озборувачки извор што како членови на одборот во последните години има вработено јастреби како Пол Волфовиц, Кен Аделмен, Збигњев Бжежински, Доналд Рамсфелд и Ото Рајх. Фридом Хаус беше фатена на дело како ги канализира парите на CIA до опозициски групи во Иран, Судан, Русија и Кина. Во основа, Фридом Хаус, како и невладините на Сорос, служат како спроведувач на поддршката на CIA за бунтовничките опозициски сили во 12-ина земји во светот, земји во кои сега е вклучена Македонија, како и Унгарија, Венецуела, Сирија, Египет, Србија, Јордан, Мексико и Куба“, рече во разговорот за Програмата „Гласот на народот“ на ТВ Сонце, Вејн Медсен, американски аналитичар и поранешен разузнавач.

Ќе се спаси ли Заев од одговорност за Пуч после аболицијата на Јанева?

zaev-verusevski-puc

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и претседателот на Советот на јавни обивнители Петар Аневски следната недела ќе ја договараат динамиката за „Пуч”

Јанева и Аневски имаа кратка средба во врска со преземањето на списите и документацијата од предметот „Пуч” од страна на Советот.

Аневски по завршувањето на средбата рече дека со Јанева разговарале околу динамиката за преземање на предметот.

-Се договоривме следната недела, петмина обвинители од СЈО да имаат средба заедно со членовите на Советот на јавни обвинители и да се договорат како ќе оди постапката, вели Аневски.

Аневски појасни дека со ова сакаат да ги утврдат прицините поради кои СЈО донесе одлука да се откаже од предметот и да го повлече обвинението.

Јанева, не сакаше да даде изјава.

Пет обвинители ќе образложуваат зошто СЈО се откажа од случајот „Пуч“

Janeva-Anevski

По претставка од МВР Советот на јавни обвинители во јануари побара од СЈО да ги образложи причините зошто се откажува од „Пуч“

Заврши средбата на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски, која траеше околу половина час. На средбата се договарала динамиката со која Јанева ќе го достави и ќе го образложи предметот „Пуч“ и нивната одлука за откажување од обвинението.

Иницијатор на денешната средба беше Катица Јанева. Денеска се договоривме следната недела, петмината обвинители од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да имаат средба заедно со членовите на Советот на јавни обвинители и да се договорат како ќе оди постапката, истакна Аневски.

Јанева не даде изјава, само кусо рече дека повеќе детали ќе бидат соопштени на состанокот или по средбата со Советот следната недела.

По претставка од МВР, Советот на јавни обвинители во јануари побара од СЈО да ги образложи причините зошто се откажува од „Пуч“.

Колумна на Оливер Андонов: СЈО И ПУЧ

Oliver-Andonov

Многу е пишувано за работата на СЈО, за неправните постапки на СЈО и за неговата против уставна позиција, како и за политичката улога која несомнено сестрано ја игра во поддршка на Заев. Пишувано е и премногу за сите овие работи и веќе се е толку јасно што и последниот чин на ослобидување од обвинението за „Пуч“ на Заев и неговите соработници може да го сметаме како очекувана работа во редоследот на глупости и правни недоследности што од самиот почеток го следат СЈО и неговата божем работа.

Во оваа колумна сакам да се вратам на основите на целата операција против Македонија, а која е започната пред повеќе години, а сега ги гледаме завршните епизоди.

Тврдам дека се работи за класична разузнавачка операција на долг рок, со цел разбивање на Република Македонија и нејзиниот уставен систем преку уривање на легално избраната власт и инсталирање на марионетска влада која „легално и уставно“ (со претходно преземање на парламентарното мнозинство ќе го смени уставот) ќе изврши тотално редефинирање на Република Македонија како унитарна држава и единствена држава на Македонскиот народ.

И верувам дека веќе е јасно, првенствено затоа што многу долго време за крајната цел се зборуваше во македонските медиуми, а покрај се и самиот Заев ги откри крајните цели во предизборната кампања. Сепак, дел од македонските граѓани, особено Македонците не ја разбраа пораката. Дури не сум сигурен дали и колумната на колешката Каракамишева, насловена како „Сега јасно е или пак не е“,во која многу експлицитно ги објасни последиците од политиката на Заев, двојазичноста на цела територија на Македонија, кантонизацијата и се останато, допре до македонскиот граѓанин и му ја предочи опасноста од најголемиот предавник на Македонија и политиката на СДСМ.

Ете така истиот тој Заев, аболициран криминалец, по којзнае кој пат повторно е ослободен и од најтешки кривични дела против државата. Целта на оваа игра на СЈО е многу едноставна, а тоа на прво место е со цел да му симнат еден голем товар од грбот на Заев пред да се формира политичка влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и целиот случај влезе во судска постапка, а потоа да неможе да се избегне одговорноста. На второ место е да го исчисти Заев пред да со сите сили чадорот и останатите соросоидни играчи го промовираат во премиер па дури и насила. Затоа што спинот и перењето мозок на граѓаните треба да биде комплетно, а како на друг начин човек обвинет за шпионажа и против државни активности кои се очигледни, човек кој ја урива и разнебитува сопствената татковина со отворено обвинение може да биде премиер на таа иста држава, доколку воопшто успеат да го направат овој анти Македонски политички инжинеринг. Ете тоа е епизодната улога на СЈО со случајот „Пуч“ и тоа како прва задача по која следуваат и други причини зошто СЈО се откажа од кривично гонење на Заев.

Всушност, сакам и да го освежам паметењето на македонските граѓани воврска со целиот овој случај наречен „Пуч“, а кој само ја откри целата разузнавачка операција која се водела против Македонија неколку години наназад, претпоставувам од некаде 2009 – 2010 година.

Некаде пред две години на самиот почеток на кризата во Македонија, секако предизвикана од СДСМ и надворешните им помагачи дадов една изјава за медиумите во која напоменав дека е нужно да се открие кој е нарачателот на прислушувањето, за кои цели го нарачал тоа, кој го извршил прислушувањето и поради што го направил тоа и на крајот каква е одговорноста на луѓето во безбедносниот систем на Република Македонија, токму по овој редослед за потоа да следуваат и казнени мерки против секого од инволвираните.

Да појаснам дека одговорноста на луѓето од безбедносниот систем на Македонија го сметам за клучен не затоа што се прислушувало во државата, туку затоа што овие службеници носат одговорност пред се професионална и морална кон државата за нејзина заштита, а истите не успеале да ја спречат оваа разузнавачка операција. Верувам дека и во овој контекст има некое оправдување, па дури можеби и наивност дека ние како држава не водиме непријателски активности кон ниту една друга држава, особено не кон државите земји членки на НАТО и ЕУ и сме потполно соработливи, така што не е нормално тие да водат операции против нас. Тоа е во доменот на наивноста и една од лекциите кои како народ треба сите да ја научиме „Нема вечни пријатели постојат само вечни (читај клучни национални) интереси“. За се останаото одговорноста паѓа на нарачателите и извршителите на операцијата во сите нејзини фази.

Уште едно појаснување е неопходно за да се вообличи целата сликата. Имено, ниту една странска разузнавачка служба нема да се обиде да спроведе разузнавачка операција против друга држава, доколку во таа држава нема своја мрежа и особено свои соработници од внатре, помеѓу политичките елити и во безбедносниот систем.

Како сето ова им избегало од вид на службите за безбедност на Македонија, па реагираа веќе во доцната фаза кога се станало толку очигледно преку уцените на Заев, требаше да даде одговор разрешницата на „Пуч“ како судска завршница отворено пред македонската јавност.

Токму оваа завршница СЈО ја минираше и на тој начин го заштити нарачателот, организаторот, изведувачот, предавникот Заев и целата агентурна мрежа и соросоидни инсталации во Македонија. Зошто ги заштити, па за зло не требало, можеби пак ќе имаат потреба од иста или слична операција, а знаете како се вели „нов бунар копај, во стариот не плукај“, секако ова е првата задача на СЈО, покрај хемиското чистење на Заев докажаниот криминалец кој секогаш го спасуваат од одговорност па затоа е и најподобен за спроведување на секакви гадости против сопствената татковина и народ.

Да се вратиме на разузнавачката операција. Имено, во контекст на ангажманот на лица, организатори, финансиери, групи на корисни глупаци, умоболни и исфрустрирани, богоборни лица од разни општествени групи, не е возможно да се спроведе операцијата само со еден или двајца платени-поткупени службеници во безбедносниот систем на Македонија, конкретно во УБК. Потребна и силна надворешна поддршка во оперативна техника и оперативно работење (особено оној дел познат како врбување). А нели, човечките слабости и падната природа се најпогодни за вакви врбувања. И кога ќе зборуваме за „жолти комбиња“ од кој некои тешко болни и паднати педерастични типови прават пародија, можам да тврдам дека жолто, бело, црвено, сино или незнам какво комбе или подобро кажано возило било во игра, па дури и бубачки и други видови оперативна техника биле применувани и тоа со сигурност го тврдам. Со сигурност тврдам дека за сето тоа во владата на Република Македонија, а за жал и во контраразузнавањето на Макеоднија немале никакви сознанија.

Сепак една вака обемна разузнавачка операција за уривање на држава како што веќе кажав не се спроведува без поддршка од внатре, од самите институции на системот, особено употребувајќи ги спијачите инсталирани во институциите кои на даден знак тргнуваат во акција. Токму тука е основната игра на СЈО и Катица во однос на целата политичка криза во Република Македонија, а посебно во случајот „Пуч“. Од сите досегашни показатели на однесувањето на Катица можам да се сомневам дека токму таа е спијач. Неелоквентен, неинтелегентен, лажлив, без трунка срам, подводлива, но среврољубива и слепо послушна. Токму добар профил на спијач.

Е затоа драги мој граѓани на Македонија, СЈО и Катето се откажаа од прогон на Заев во случајот „Пуч“, впрочем тоа е втората причина покрај онаа да го исчистат докажаниот и аболициран криминалец и предавник Заев. Втората и можеби за Катето специјалка лично позначајна причина е да се заштити себеси од тотално разоткривање и потоа потпаѓање под кривичен прогон заради шпионажа и уривање на уставниот поредок на Република Македонија.

Можеби некој од читателите и ќе се запраша како пак сега СЈО (читај на прво место Катица Јанева) има врска со „Пуч“, а тоа не е во правно-обвинителски рамки? Ете така, едноставно има, и можеби звучи фантазмагорично, но верувајте оваа теорија има многу врска со потполна вистина. Токму затоа што при расветлувањето на случајот „Пуч“ на површина во судот и пред македонската јавност ќе излезеа на виделлина имињата на сите инволвирани во соработка со странски служби, соросоидни инсталации и секаква друга збирштина. Убеден сум дека и Катето не е надвор од овој список, туку дека е некаде на врвот од истиот. Доколку не беше така, зошто Катица толку силно се бореше цела година наназад да не почне судењто за овој предмет и секогаш дури и со најприземни образложенија го одложуваше судското рочиште.

Затоа тврдам дека врската СЈО (Катица) – „Пуч“ (Заев) е многу подлабока, а за нас и многу значајна бидејќи, судската разрешница на случајот ќе ги открие сите игри и актерите.

Што повеќе да се каже, останува да ја гледаме драмата на СЈО во која во иднина Катето со оние две . . . (пииииииип), ќе глуми независност и посветеност во случаевите против раководството на ВМРО-ДПМНЕ во кои нема да има ниту еден доказ за некакво кривично дело, но за кои со сигурност ќе закажува судски рочишта. И не се сомневајте, и тоа е дел од театарот со кој треба да продолжи заштитата на аболицираниот криминалец Заев, сопствената заштита која си ја намени Катето за себе и најважно заштита на нарачателот и организаторот на оваа разузнавачка операција.

Единствено со што не сметаа во сите анализи кои ги направиле пред отпочнувањето на разузнавачката операција и влегувањето во разузнавачкиот процес, е жилавоста на македонскиот народ и ВМРО-ДПМНЕ како политичка структура и интелегенцијата на неговото раководство (веројатно во овој контекст како урнек го имале СДСМ со неговото раководство?). Напоменувам дека никој од нив па ниту Јанева и СЈО не сметаа на тоа дека доказите за анти државната и шпионска активност на Заев ги добија од ОЈО вклучително и целосните снимки на ПИ мерките, така што верувајте ќе се најде јунак во Македонија кој ќе покрене приватна тужба против Заев, а ќе се повика на сите тие докази. Е тогаш ќе видиме кому „Шутка не му бега“.

Да бидеме подготвени за продолжеток на постојната криза и да се мотивираме да издржиме и да се избориме за нашата правдина како граѓани, народ и како Република Македонија да имаме своја држава Македонија. Сите Заевци и Катици ќе поминат, ќе поминат и ќе се отфрлат и платформите за растурање на Република Макеоднија, а за предавство на сопствениот народ и држава нема простување ниту во историјата, а Бог казнува врз поколенијата на предавниците.

Доцент д-р Оливер Андонов

Скандалозни одлуки во празни соопштенија

Zaev-SJO-Global

Очигледно, сценографот и драматургот во СЈО загубија инспирација. За ова сведочи начинот на кој СЈО, преку соопштенија, ѝ ги пренесе двете одлуки на јавноста. Амнестијата на Заев за „Пуч“ и трагикомичната дигресија со „Тенк“ и со „Тарифа“ во продолжение дојдоа преку соопштение?! Абе ајде? Зар Катица, Фатиме и Ленче се откажаа од театарот на СЈО и од драмскиот настап, кој толку го љубеа? Трите „Амазонки“ се откажаа од нови „Златни малинки“?! Истите тие зависници од медиумско внимание во два толку „сериозни“ случаја минаа со пишани, лошо составени текстчиња, без целата помпа, овенчана со социјалдемократските „шарени“ фанфари? Тешко. Поверојатно, дури и во СЈО имаат срам, кој се засилува со завршувањето на мандатот. А на Трамп штотуку му почна. Таксират, голем таксират…

Крајот го краси делото. А што ќе биде со крајот на мандатот на СЈО? Очигледно, неговиот крај ќе го „краси“ сѐ што Катица не успеа да направи во предвидените 18 месеци. Следува период на театар и на идиотштини. Во најава, но без аргументи и финиш, како и секогаш. Поверојатно, тоа што следува ќе го нагрдува и така максимално извалканото лице на СЈО, но не и во очите на врхушката на СДСМ и на верните беспоговорни соросоидни следбеници. За нив е валкано само тоа што ќе им го кажат духовните гуруа Фрчко и Тричко. А сте се прашале ли зошто Фрчко и Тричко се римуваат со „потрчко“? Ама не наш, странски или, поверојатно, „меѓународен“ потрчко како што милува да рече првоименуваниот лустриран професор-кодош вљубен во интернационализми.

Рецепт на СДСМ: Кога ви е најтешко, повикајте ја Катица!

janeva-sjo-sorosoidi

Беше очекувано, иако, можеби, и не со овој „набиен“ интензитет, дека како што ќе наближува крајот на антиуставната „направија“, финиш предвиден со Пржино, така ќе се засилува и „активноста“ на Јанева. Многумина ќе речат дека поради крупната става, особено во зима, дефинитивно, ѝ е потребна поголема активност за на плажата што следува, но тие забораваат дека нејзина омилена активност е да „чита“. Сетете се на славното интервју на МРТВ. Тогаш за прв и последен пат го прочита обвинението за „Пуч“. Веројатно, уште тогаш знаела дека навлегувањето во обвинението нема никаква поента. Па чуму да трошите време за нешто за кое знаете дека сте назначени само за во вистинскиот момент да се откажете од него. И додека јавноста очекува отфрленото и несакано Катино чедо „Пуч“ да го преземе потаткото Зврлевски, најтешко, сепак, му е на СДСМ. Сега притисокот е двоен. Да, не само „спасителката“, им заминува и „чадорот“. Двоен таксират за една партија, која и така веќе еден и пол месец без усул лаже дека победила на избори. Не им веруваат ниту сопствените партијци, но на безидејните губитници, кои оваа финта, најверојатно, ја украле од „Монти пајтон“ воопшто не им е лесно, а фактот што некогаш, кога и да е, ќе мораат да се изјаснат за албанската платформа, чиишто основоположници се самите тие, воопшто не им ја олеснува работата. Особено проблемот наречен 70.000 гласови, Мухи, Адеми, Касапи… Не им е лесно.

Ризикот е засекогаш да ги загубат гласовите за кои јавно ветија дека ќе си ја продадат и видоизменат државата, а за другиот дел од нив ги испостија паричниците на странските мецени. Настрана, прашање на време е до кога Вицето ќе може да ја финансира едната телевизија, а за другата е јасно. По Трамп, очигледно, таму нема да влезат пари. А газдите, иако ја продаваат, не „пијат“ нафта. За жал, во МТВ уредникот им замина со изборните резултати. Вистински хорор во улицата на „Павел Шатев“. Паниката во социјалдемократските редови мора да е ужасна. По 10 години, конечно, добија министри, но тие си заминаа како што дојдоа. Со ред идиотштини. Времето на Сорос и на УСАИД се тенчи, нема недоветни ад хок медиумски тела, па дури и хохштаплерот Ванхауте се измори. Странците им дадоа десетици адути, но кога не оди, не оди. А проклетството не го носи името на Марфи, туку почнува на буквата „З“. Истовремено, се откажаа и мршојадците. Со непогрешливото сетило, мирисајќи недостиг од пари, ги снема и Фуере, Станишев, Ховит и дузина други припадници на платеничката плејада…

Заев сигнал за помош – симболот на Катица блесна над скопскиот рид

analiza230-3За СДСМ, гевгелиската смокварка со просек 6 е вистински суперхерој. А како и не кога секогаш кога ќе им затреба, тие само ја повикуваат, а таа веднаш прави „чуда“ за нив, со посебна слабост кон обожаваниот камикаѕе политичар.

Знаете, во криминалниот Готам Сити, секогаш кога ќе им затребаше помош од јунакот Бетмен, го повикуваа со специјален рефлектор, кој на небото го создаваше неговиот симбол на лилјак. На „Павел Шатев“, сепак, повикувањето „напомош“ на Катица не е толку едноставно. Иако многу би сакале, но за нивна голема жал, тие не можат да ја повикаат „специјалната“ со рефлектор со нејзиниот лик. Настрана што симболот би личел на една голема топка, или поверојатно смоква (соодветно поради нивите во Мрзенци). Нејзиното повикување е многу покомпликувано од тоа на Бетмен, нејсе и што тој е позитивен лик. Процедурата „повикај ја спасителката“ има неколку чекори. Прво, назначениот социјалдемократ за комуникација со „чадорот“ треба својот сигнал за безидејност и загрозеност од ВМРО-ДПМНЕ, на која било основа, а најчесто поради пад на рејтингот, да го пренесе до скопскиот рид. Таму, тие треба да создадат стратегија затоа што СДСМ никогаш ја нема, ниту знае да ја направи, а потоа и да го насочи, инструира, калибрира и активира специјалното оружје. Интересно, но тоа антиуставно и неконвенционално оружје да било стационирано токму на „Рузвелтова“. Колку соодветно име за „чадорот“ да се чувствува како дома, нели…

Реприза од пред девет години, разликата е во синот и таткото

zaev-verusevski-albansko-zname

И така, истата оваа обемна и здодевна процедура со повик на Јанева да ти се случила во понеделникот вечерта. Претходната ваква активност, пак, да ти била пред Водици. За нивна среќа, ова гротексно оружје не се троши лесно и чини само четири милиони евра. Не нив, ја чини Македонија, чиишто граѓани дарежливо и мазохистички ги плаќаат сопствените штетници. Ним парите им требаат за албански гласови, нели. Како и да е, битно, обвинителката од соседството на Заев му даде нова шанса за спас од криминалните дејства. Од кал да е, Катица да е, велат во СДСМ. Но прикаската не застана овде. Поведена од еуфоријата што ја предизвика со новата амнестија на сопствениот лидер и пофалбите за изведбата, Јанева стана инстант зависник од пофалби и од милозвучни зборови од него, сопартијците и од чадорот. Па така, не минаа ни пет дена од најголемата глупост од пребогатата, а толку куса кариера и постоење на „специјалните“, па Јанева мораше да угоди со нов социјалдемократски десерт. Разбирливо, по чудната логика на нејзините наредбодавци (логика што и така никој не ја разбира бидејќи не се од овдешните простори) по божествениот амнестирачки дар за Заев, требаше да следува „казната“ за Груевски и за ВМРО-ДПМНЕ. А негова вина да ти била што не сакал, ниту тој ниту некој од неговите наследници, да не заврши како Киро Глигоров во мандатот на Фрчковски, возљубениот од СДСМ и од нивните поддржувачи. Небаре, „мерцедесот“ е купен за дома или за со него да се чаталат по маало, како Заев и Шилегов со „аудијата“, или Рада со џипот што го немаше, па се преврти со него. Арно ама, тие да ти биле купени од „сопствени“ пари, кој од кирии, кој од отровни корнишони, тендери и што ли не. Сето тоа докажано, ама небитно за да го смени мислењето на верните обожаватели на врхушката.

И така, правдољубивиот Заев без мака си ја тера својата втора амнестија. Првата беше пред „само“ девет години, случај кога тогаш чиракот и чувар на тронот беше амнестиран од мајсторот и „папа“ Бранко Црвенковски. Иако веројатноста е минимална, но историјата се повтори. Сега аболицијата помина од син на татко. Од колено – на колено, се разбира. Истиот тој БЦ, кој го аболираше својот наследник за криминал од „само“ осум милиони евра во скандалот „Глобал“, го амнестираше и синот на Зоран Верушевски, кој пукаше и тепаше луѓе низ целата Македонија. Долгот на Бранко кон Верушевски за „Големо уво“, кое му овозможи сценски ефектно враќање, беше голем и соодветно наплатен. Сега, бидејќи „папата“ се пензионираше и одамна не е претседател ни на СДСМ, а не на државата, неговата лоша навика ја презеде новата спасителка. Не, не зборуваме за вискито, иако според фотографиите од кафеана со Фатиме и со Ленче и таа си го милува, но во засега непознати количини.

По востановената шема од пред девет години, бидејќи во „државотворната“ СДСМ ништо не се менува, жената со членска книшка потпишана токму од БЦ , сега пак ги помилува Заев и Верушевски. Единствената разлика е што сега го спаси таткото. Вториот актер остана ист. Зоран Заев, човекот што не го вади криминалот од уста, исто како и врхушката на партијата. Му остана уште „Поткуп“, арно ама тој „тежи“ само 200.000 евра, помалку од една триесетинка од „Глобал“, а тука се и неговите адвокати, кои успеваат да го одложат секое можно рочиште. Катица, барем, беше поинвентивна во одложувањето на „Пуч“, де свадба, де одмор, де Заеви средби со италијански амбасадори, невработени струмички кореспонденти и што ли не. Во „Поткуп“, пак, им пречат обвинителите. Сите да ти биле злосторници, настрана здружени. Оти тие немале книшка од СДСМ…

Тешко оружје за дигресија од „Пуч“

analiza230-4

Катица неаргументирано се изглупира со амнестијата за „Пуч“, за која постоеја солидни, тешки докази, настрана и признание. Веројатно, не ѝ било лесно да го направи тоа, но наредба си е наредба, велат во СС, или беше СЈО… Откако сфатија дека ја „претерале“ и дека отворија фронт на кој губат полошо од британските навивачи од руските на Светското првенство во Франција, Катица се фати за тешко оружје. И така, извади тенк. Да, тенк, затоа што ракета не е на „Т“, а и ова си е солидно тешко оружје. Веројатно е тип „абрамс“ и може да помине низ секаков тип терен, но македонскиов, очигледно, не му се погоди, како и на шарената „револуција“, нели. Оклопното возило, кое како гориво ги „троши“ Јанева и нејзините партиски обвинители, уште од старт откажа, блокира и заглави на македонското „бојно“ поле. Најверојатно, лошо му ги „наместиле“ гасениците со докази. Не е лесно кога по секоја цена морате да измислите случаи што, реално, не држат вода, а некој ви стои на глава и притиска да го сторите тоа поради кусиот рок. Интересно е и што токму со тенк се правеше дигресија за пуч. Да, со еден трагикомичен СЈО „Тенк“ јавноста се замајуваше за да заборави на „Пуч“, сериозен обид за насилно менување на власта со уцена од лидер на партија со незаконски снимени материјали од „вечниот“ разузнавач. Парадоксално, затоа што тенкот, најчесто, е главното оружје во вооружените пучови. Во реалноста, тенковите се видливи и гласни и со истиот тој тенк се прави пуч. Само во Македонија, пучеви се затскриваат со тенкови…

Нешто „смрди“ во СЈО: Чуму соопштенија место драматични прес-конференции?!

Настрана, дека драмата губи на замав сведочи и начинот на кој СЈО ѝ ги пренесе двете одлуки на јавноста. Или, поверојатно, чадорот што ја загуби основата и поткрепата во сопствената земја, на заминување почнува да игра итро и повнимателно.

Првата одлука за откажувањето од аферата „Пуч“ и амнестијата на Заев и на Верушевски и втората за наводните истражни постапки „Тенк“ и „Тарифа“ одеа по иста матрица. И двете на јавноста ѝ се предочија преку бедни соопштенија. На хартија. Или по социјалните мрежи. Верувале или не, Катица, Фатиме и Ленче се откажаа од театарот на СЈО и од драмскиот настап со толку многу лоша глума? Трите „Амазонки“ се откажаа од нови „Златни малинки“?! Истите тие зависници од медиумско внимание во два толку „сериозни“ случаи поминаа со пишани, лошо составени текстчиња, без целата помпа, овенчана со социјалдемократските „шарени“ фанфари? Тешко. Поверојатно, дури и во СЈО имаат срам, кој се засилува со завршувањето на мандатот. А на Трамп штотуку му почна. Таксират, голем таксират…

Извор: Неделник „Република“