Новаковски: Резултатот од изборите е јасен со верификацијата на мандатите

novakovski-tv-nova

Имајќи ги предвид сите случувања во текот на изминатите години, ние бевме опседнати со избори кои мораат да завршат коректно и да имаат легитимитет, истакна поранешниот претседател на ДИК, Александар Новаковски во „Отвореното студио“ на ТВ Нова.

Тој додаде дека резултатот од изборите е јасен со самата верификација на мандатите во Собранието.

-Познато е кој има мнозинство, а кој нема. Мандатот е доделен на победникот, не можеме да кажеме дека друг е победник, победникот се знае, резултатите се признати, и никој не ги оспори, посочи Новаковски

Милошоски: Ќе се обидеме да создадеме влада која ќе ја отсликува волјата на гласачите искажана на изборите

Milososki-Kanal5

Не планираме да формираме влада по секоја цена. Особено не за оние клучни прашања, како менување на Уставот. Нема да го менуваме Уставот по никоја цена, особено не за воведување двојазичност на територијата на државата. Ние немаме мандат од нашите граѓани за тоа да го направиме, вели во интервјуто за Канал 5, Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

– СЈО во изминатиот период видовме колку е политизирано. Мандатот и надлежноста на СЈО ќе ги испочитуваме но нема да влегуваме во политички инжињеринг. Очекувавме дека спротивставените позиции по овие прашања со ДУИ може да претставуваат отежнувачки фактор во формирањето влада. Очекувам во текот на следната недела ВМРО ДПМНЕ официјално да ги почне преговорите со ДУИ за состав на нова влада. Дали ќе успееме ќе се знае на истекот од законскиот рок – 29 јануари.

Милошоски вели дека зачудува тоа што изминатите две недели СДСМ имаат став за загадувањето, увозот на струја и други прашања но не и за главната тема – Платформата на албанските партии. Партијата на Заев преку свои експерти праќа сигнал дека за нив е се прифатливо само да дојдат на власт – вели Милошоски.

– Платформата е постизборна на неколку партии на македонските Албанци во Република Македонија и тоа што ние го забележува беше начинот на кој таа е создадена. Пред се, без разлика на содржината на Платформата, многу е непринципиелно кога премиер на соседна, трета држава се меша преку учество во таа Платформа во внатрешно политичките работи на друга држава и тоа е спротивно на меѓународното право и на самите Декларации на ОН за почитување на суверенитетот на сите земји членки на ОН. Ние имавме пред две години една политичка криза во Македонија и е надвор од правилата на игра таа политичка криза некој да ја искористува и преточува во меѓуетничка криза за компензирање на одредени прашања кои можеби се приоритет за две, три партии, но не и за сите граѓани на Република Македонија. Тоа јасно го кажавме, ќе се обидеме да создадеме влада која ќе ја отсликува реалноста на гласачите преку нивната волја на изборите, истакнува Милошоски.

ДИК ги објави конечните резултати од прегласувањето во Теарце

Izbori-glasanje

Конечниот резултат е 51 пратенички мандат за ВМРО-ДПМНЕ, 49 за СДСМ, што значи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата влада.

На прегласувањето во Теарце, ВМРО-ДПМНЕ освои 149 гласа, СДСМ 245, ДПА, ДУИ и Алијанса за Албанците по 1 и ВМРО за Македонија 2 гласа. Ова се официјални резултати кои ги објави ДИК и според нив нема да има промена во освоените пратенички мандати.

preglasuvanje-tearce-rezultati

СКАНДАЛ: ТВ Телма не ја објавила целата анкета – и според нив ВМРО-ДПМНЕ ќе има 160.000 гласа повеќе од СДСМ

narod-vo-dvizenje

На пет дена до изборите , Телевизија Нова ви претставува нови податоци од анкета на јавното мислење. Кој ќе биде идниот премиер, кој најмногу  ги штити националните интереси, која политичка опција е поблиска со ставовите на граѓаните, ова се само дел од прашањата на кои одговор се бараше од 1.000 испитаници, во периодот од 26.10 до 5. 11.

Инаку телевизија Нова оваа анкета ја нарача од истата рејтинг агенција која подготви теренско истражување и за телевизија Телма. Резултатите од двете анкети драстично се разликуваат, а дел од анкетните прашања не се објавени во јавноста. Затоа телевизија Нова во целост ви го прикажува расположението на електоратот.

На прашањето упатено до македонските граѓани – во  кој политичар  имате најмногу доверба, нешто над 32% изјавиле дека му веруваат на Никола Груевски, лидерот на СДСМ Зоран Заев добил 14,6% од подршката на анкетираните. Следува прашањето кој  има повеќе реализирано од предизборната кампања во минатото. Високи 55,8% добива Груевски наспроти 16,6% Заев.

Кога се во прашање националните интереси, соодносот помеѓу Груевски и Заев изнесува 2:1. 49,6% од анкетираните сметаат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ води повеќе грижа за националните интереси, додека за Заев се изјасниле 23,2%..

Анкетата продолжува со прашањето која партија е поактивна на терен – со граѓаните, соодносот помеѓу владеачката и опозициската партија е 5:1 или 67,2% од испитаниците сметаат дека тоа се претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, а за СДСМ истото го сметаат 11,7%.

Речиси идентичен е и резултатот за тоа кој е подобро организиран во внатрешната организираност – 64,1% и 14,7%. 43,8 % од испитаниците сметаат дека нивните сопствени ставови и размислувања се поблиски до ставовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а поблиски до СДСМ во размислувањата се чувствуваат 22, 5% од граѓаните.

Во однос на оддржувањето на изборите, доколку утре се оддржат изборите 29,7 % својот глас би го дале за ВМРО-ДПМНЕ, 20,6% проценти за СДСМ.

Во истражувањето што го објави Телма, според објавата од телевизијата, вклучен бил и Институтот за демократија. Оваа невладина, пред две години во пресрет на Превремените избори во 2014 година, исто така направи истражување на јавното мислење, според кое разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е 5,2%, а на изборите владеачката партија победи со 11% разлика, односно со скоро 200.000 гласови. Ако сега разликата е 3%, а е работена според иста методологија, математиката вели дека разликата на овие избори би била околу 8,8% односно 160.000 гласа.

АНКЕТА: ВМРО-ДПМНЕ ќе освои 62 пратеници

izbori-anketa-mandati

ВМРО-ДПМНЕ ќе освои 62 пратеници на изборите на 11 декември, покажува симулацијата на анкетата на Институтот Павел Шатев. Опозициската СДСМ според истите податоци треба да освои 36 пратеници. ДУИ се очекува да падне на 10 пратеници, а втор албански политички субјект во Собранието да биде БЕСА која се очекува да добие 7 пратенички столчиња. Партијата на Тачи, ДПА ќе освои 5 пратенички мандати.

Симулацијата е правена како Македонија да е една изборна единица со праг од 3%. Пратеничките места од дијаспората не се вкалкулирани.

Анкетата на Институтот Павел Шатев е спроведена телефонски врз репрезентативен примерок од 1090 испитаници во периодот меѓу 30 ноември и 2 декември.

Божиновски: Во политиката 1+1 не е 2

vladimir-bozhinovski-tv-nova

Прашањето околу двојазичноста би требало да се набљудува најмногу од политички аспект, односно од тоа колкава штета или корист ќе им донесе на СДСМ, смета професорот Владимир Божиновски.

-Претпоставувам дека базичната теза од која тие тргнале е тоа дека гласачите кои не се Албанци, а го сочинуваат најголемиот дел од гласачите на СДСМ се сигурни гласачи. Сега во неможност да се покачи рејтингот се оди кон определен обид за привлекување гласачи од оној дел од каде досега не се црпеле гласови, односно од кај албанските граѓани. Тие мислат дека ќе успеат да ги привлечат на својата страна, а нивните членови и приврзаници ќе останат лојални и ќе гласаат за нив. Во политиката неколку пати се покажа дека 1+1 не е 2. Тука е проблемот, СДСМ не сметаат дека некој после овие изјави можеби ќе го промени ставот“, изјави Божиновски.

Димовски: Се сомневам дека СДСМ ќе го признае резултатот од изборите

ilija-dimovski-tv-nova-1

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во „Аргументи“ на ТВ Нова изрази сомнеж сдека СДСМ ќе го признае резултатот на престојните избори на 11-ти декември.

„Од самиот почеток целата приказна околу немањето на услови за избори во Република Македонија беше сконцентрирана околу две теми, и тоа, едната беше избирачкиот список, а втората беа медиумите. Избирачкиот список денес е ист како и списокот за изборите во 2014, 2013, 2011-та. Тоа значи дека нема апсолутно никакви драстични промени. Веројатно јас бев еден од првите кој што кажа дека не може држава со 2 милиони жители да има 1 800 000 гласачи, јас бев еден од првите кој кажа чекајте малку, запрете кренете рачна, ние имаме 2 милиони жители во државата иако вие попатно кажувате дека 600,000 избегале, што е неточно,  но имаме 2 400 000 милиони државјани на Македонија односно луѓе кои имаат македонско државјанство, македонски статус на граѓани и право на глас“, појасни Димовски.

Во однос на медиумите ставот на Димовски е дека никаде во светот нема непристрасни медиуми. Така е во САД, така е и во Германија, па и кај нас не може да биде поинаку.

Илија Димовски беше гостин во „Аргументи“ на ТВ Нова со Љубиша Николовски на тема „До изборите и по нив“

ИЗБОРИ 2016: ВМРО-ДПМНЕ со 63 мандати, СДСМ 35 пратенички места

anketa-rezultati-simulacija

Симулацијата на анкетата на институтот „Димитрија Чуповски“ покажува дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на изборите во декември ќе освојат 63 мандати.

Се очекува во законодавниот дом да влезат и БЕСА и Движењето за реформи на Зијадин Села. Според пресметката, СДСМ ќе освои 35 пратенички мандати, пренесува Пресс24.

ДУИ значително ќе го загуби влијанието и ќе освои 13 места во Собранието, а ДПА, 6.

Треба да се има предвид дека симулацијата е направена според Донтовиот модел, но пресметките се правени како Македонија да е една изборна единица, без никаков цензус.

Се очекува мала промена во бројките, особено кај партиите кои имаат помал број гласачи кога би се правела симулација по изборни единици.

Груевски: Владините мерки даваат резултати и покрај политичките кризи

gruevski-izjava-ohrid-kostal

Растот на индустриското производство, извозот и намалувањето на невработеноста покажува дека и покрај тешкотиите што и се создадоа на македонската економија од политички кризи од опозицијата добрите владини мерки даваат резултати, оцени денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

По официјалниот почеток со работа на германската компанија Костал во просториите на поранешен ЕМО, лидерот на владејачката партија одговарајќи на новинарски прашања потсети на последните податоци на Заводот за статистика за раст на индустриското производсво од 5,2 отсто во август, споредено со истиот месец во 2015 година. Раст од 5,5 проценти на индустриското производтво има и во првите осум месеци од годинава споредбено со минатата, што, според Груевски, е одличен показател дека и во вакви сложени политички услови индустријата расте, односно има зголемен обем на работа.

– Покрај ова беше објавен и податок кој покажа дека извозот е пораснат за околу шест проценти. Тоа дополнително укажува дека и покрај тешкотиите што и се создадоа на македонската економија со предизвикувањето полтиички кризи од страна на опозицијата, поради добриот амбеинт што беше направен од страна на Владата, добрите мерки и добрата бизнис клима во Македонија и покрај огромните опструкции и тешкотии со кризата и сите политички попречувања што беа направени имаме напредок во економијата. Имаме раст на извозот и раст на идустриското производство, намалување на невработеноста и прилив на нови компании кои отвораат нови работни места, изјави Груевски.

Горан Момироски: Кога агенциите ќе стивнат

anketa-rezultat-vmro-sdsm-gruevski-zaev

Земји како Германија, САД или други кон чиишто демократии се стремиме постојано, а особено во месеците пред одржување парламентарни или претседателски избори, ги бомбардираат граѓаните со информации за популарноста на партиите и на политичарите. Оваа информативна алатка, која со развојот на демократските механизми сѐ повеќе станува и начин за да се изврши влијание врз гласачите, кај нас сѐ повеќе кризира. Додека во САД два месеца пред изборите речиси секој ден има резултати од анкети, а во Германија на една година пред парламентарното изјаснување може да се види рејтингот на партиите неделно, во Македонија состојбата е поинаква. Што е тоа што смрди во македонските анкети?

Македонија е една од ретките земји во светот каде што институтот за истражување на јавното мислење е до таа мера руиниран што почнаа да го избегнуваат и партиите и агенциите, кои по природа на нештата треба да го нарачуваат, спроведуваат и објавуваат. По катастрофалните мерења на рејтингот на партиите во 2011 година кога, пред сѐ, дел од пропозициските институти, маркетиншките агенции, екипите за мерење рејтинг целосно ги утнаа резултатите од гласањето на граѓаните и целосно се посрамотија, останаа само уште неколку „храбри“ истражувачи на јавното мислење кои јавно стојат зад својата работа.

Причината за таквата ситуација е едноставна. Преголемото политичко влијание и кроењето на резултатите ја уништија довербата во таквите истражувања. Точно е дека секаде во светот со оваа алатка може да се прави ситна манипулација, односно со „освежување“ на резултатите да се стимулираат, да се охрабрат гласачите пред изборите, но кога тоа се прави надвор од најголемата можна статистичка грешка, резултатот е катастрофален и за агенциите и за политичките субјекти што го прават тоа.

kolumna-anketa-1

Тоа е една од причините поради кои македонската опозиција сега не објавува ниедно свое истражување. Првиот проблем се лошите резултати за нив кои, ако бидат објавени без интервенции, ќе го обесхрабрат опозицискиот блок при што голем број гласачи воопшто нема да излезат на гласање ако е јасно дека се соочени со уште еден пораз. Вториот проблем при објавувањето на резултатите е неможноста да се најде агенција што ќе се согласи со штимање на резултатите по партиска нарачка и јавно ќе застане зад тоа. Секој дебакл како тој од изборите во 2011 година за агенциите значи пад на довербата кај бизнисот, кој е најголем корисник и најдобар плаќач на нивните услуги.

kolumna-anketa-2

Логично би било СДСМ, како партија која 10 години е во опозиција и која постојано преку медиумите и социјалните мрежи тврди дека ВМРО-ДПМНЕ е минато, сега секојдневно да ја бомбардира јавноста со анкети во кои ќе се тврди дека „трендот кај опозицијата е одличен, дека имаат предност во некои изборни единици, дека има раст на партискиот рејтинг во Скопје“ и слично, но тоа не се случува. Причината е едноставна – разликата од најмалку 100 илјади гласови и отсуството на нови политички решенија, нови проекти, нови стратегиски визии и партнерства не можат да ја сменат состојбата во периодот до 11 декември. Затоа е подобро да се молчи и да се чекаат подобри денови.

Власта, пак, си има други проблеми со анкетите. Неофицијални информации од владејачката гарнитура велат дека последната анкета објавена од Институтот „Павел Шатев“ е најлошата анкета за ВМРО-ДПМНЕ. Според други, во уште најмалку две анкети нарачани од најголемата партија резултатите за СДСМ се уште полоши, но тие се кријат и не се објавуваат од страв опозицијата да не избега од избори.

kolumna-anketa-1

И, навистина, политичката логика вели дека ако сте соочени со нов катастрофален пораз во третото вонредно парламентарно изјаснување, а притоа странците потврдиле дека има услови за фер избори, не ви преостанува ништо друго освен да баталите анкети и кампања и да барате алиби за нов бојкот на изборите. Во ситуација во која лидерот на опозицијата сега не е соочува само со пораз на избори, туку и со нова голема победа на ВМРО-ДПМНЕ, по која сонот за голема коалиција ќе биде тешкоостварлив, единствено ви преостанува да ги убедите сопартијците дека изборите не се демократски и да не излезете на нив. Во тој случај Заев ќе мора да избира меѓу целосно губење на довербата кај граѓаните и кај странците или, пак, да излезе на избори и потоа да ги негира резултатите. Секоја од овие две опции значи дека Македонија уште долго не може да излезе од кризата.

Ја нема дури и контроверзната ИФИМЕС

zaev-becirovic

Колку е тешка ситуацијата во редовите на СДСМ покажува и фактот што, освен неколку портали во Србија под контрола на нивните српски советници кои со нарачани текстови ги храбрат Македонците да гласаат за Заев, ги нема и „експертите“ од ИФИМЕС.

ИФИМЕС е институт и лажна агенција за јавно мислење со седиште во Словенија, основана од босански и ирачки таканаречени експерти за Балканот и за Блискиот Исток. Се работи за еден од оние „плати-добиј“ институти, кои за неколку илјади евра можат да ве прогласат за победник на кои било избори, што, секако, нема никаква врска со изборот на граѓаните. Во Хрватска пред неколку години маргината на грешка им беше 40 проценти, а за неа медиумите во регионот уште во 2007 година открија дека воопшто не спроведува анкети, туку од ракав става проценти во своите „професионални“ истражувања. Сега дури ни неа ја нема да се појави со рејтинзите на партиите.

Откако лидерот на СДСМ лани отиде дури во Љубљана за да се сретне со претставници на „престижниот“ институт, а тие за возврат во април објавија анализа во која „ја сменија македонската влада“, ИФИМЕС го нема во македонскиот медиумски простор. Ако не подготвуваат некоја анкета слична на таа од 2011 кога СДСМ имаше предност од 100 илјади гласови, тогаш и на директорите на ИФИМЕС, Зијад Бечирович и Бахтијар Алијаф, им станало јасно дека е време да престанат незаслужено да наплатуваат пари од Зоран Заев, а за возврат да му даваат ништо. Тоа што дел од медиумите во регионот ги поврзуваат со екстремни исламистички структури не беше пречка за Заев да одржи предавање во Љубљана организирано од самонаречениот институт.

„Телма“ го презема ризикот

Во отсуство на анкети нарачани од СДСМ или спроведени од фактори блиски на опозицијата и во ситуација кога дури и Американскиот републикански институт (ИРИ) се откажа од анкети во Македонија поради притисоци од разни структури, на рејтинг-сцената стапува телевизијата „Телма“. Оттаму најавија дека ќе вршат анкети во соработка со престижни агенции за испитување на јавното мислење во периодот пред изборите.

За поздравување е тоа што „Телма“ влезе храбро во област во која политиката пречесто остава жртви на јавната арена, а никој разумен не би сакал жртва да биде токму овој медиум. Проблемот на „Телма“ е тоа што ако нивните анкети бидат слични на тие што ги објавуваат провладините институти и агенции, телевизијата веднаш ќе биде прогласена за пион во служба на ВМРО–ДПМНЕ, со што ќе загуби дел од опозициски настроените гледачи-гласачи.

Ако, пак, не го издржат притисокот од СДСМ и се согласат да ги штелуваат анкетите, секој резултат на изборите надвор од маргината од 2 процента ќе биде катастрофален за телевизијата, во која во последните две години многу се вложува и во кадар и во техника. Обидувајќи се да им даде точна слика на граѓаните за партискиот рејтинг, а во исто време борејќи се за сопствениот телевизиски рејтинг, „Телма“ излегува на бришан простор на кој дополнително може да ја загуби довербата кај граѓаните. За нив добитна варијанта би била заедно со своите партнери-истражувачи да предвидат победа на СДСМ и тоа навистина да се случи, што, сепак, е варијанта на која во обложувалниците се добива многу мал коефициент.

Извор: Неделник „Република“ бр.214
Пишува: Горан Момироски