Тешко на владата во која Рамиз Мерко ќе биде реформатор (ФОТО)

Ramiz-Merko

Некои од медиумите на големо пишуваат за новиот состав на владата која лидерот на СДСМ, Зоран Заев пробува да ја формира. Според некои од нив, поранешниот градоначалник на Струга Рамиз Мерко ќе добие министерско место.

Изборот на Мерко наиде на негодувања кај новинарите, но и кај македонската јавност.

-Тешко на владата во која Рамиз Мерко ќе биде реформатор…, напиша на својот Фејсбук профил новинарката, Душица Мрѓа.

Dusica-Mrgja-Ramiz-Merko

ФОТО: Заев продолжува со приватизација на СДС – Вистинските социјалдемократи видно разочарани

Zaev-UCK-USA

Социјалдемократите го одржуваат 22 Конгрес, каде очекувано се случи реизборот на Зоран Заев и нови членови Централниот одбор. Тоа што не е изненадување е што Заев продолжува да ја гради некогашната партија како приватна организација, нешто што го започна уште од неговото доаѓање кога почна да ги менува старите кадри и да го уништува  „скопското“ лоби.

И денеска според информациите од Централниот одбор се исфрлени 20 поранешни „бранковисти“, а за Генерален секретар е избран неговиот аѓутант Љупчо Николовски.

Palco-za-Ljupco

Од неговото преземање на Социјалдемократскиот сојуз, Заев го измени статутот со што си овозможи лично тој да ги именува претседателите на партиските разграноци и на градскиот скопски одбор.

На оваа одлука жестоко реагираа тогашните високи функционери на партијата. Меѓу звучните имиња потсетуваме на реакцијата на Јани Макрадули, кој оцени дека „именувањето и разрешувањето од страна на еден човек (добро два), ниту има врска со демократски процедури, а за некакво јавно пролкамирано единство и да не зборуваме“.

Daneva-protiv-SDSM

Со него се сложи и партиската екс- потпретседателката, Ана Павловска Данева, која обраќајќи се до членството праша „дали посакуваат да се членови на партија во која нема да има различни мислења, дискусии, дебати, дури ни кога е во прашање менување на суштински одредби од статутот?“ Тоа продолжи и пред денешниот конгрес кога Софија Куновска го опиша како „кимјонгунизација“.

На Конгресот од 11 мај 2014 кога се гласаше доверба на досегашното раководство, право на глас немаа дел од неговите најголеми противници кои тогаш не го прифатија пратеничкиот мандат со што немаа право да гласаат, а против Заев отворено застанаа скопските делегати.

esko slika

Есад Рахиќ од говорница на конгресот му порача на Заев да си оди, а Гордан Георгиев изјави дека „СДСМ е жив мртовец“ и дека партијата избегала од идеолошката матрица и додаде не може политиката да ја прават само тројца луѓе. За Заев тој изјави дека прави концепт во кој ни тој не верува.

gordan

Расчистувањето со старите кадри и скопскиот одбор продолжи и на последните избори кога на кандидатските листи за пратеници се појавија голем број на лица кои немаат никаква врска со СДСМ, а за кои се верува дека се во лична и финансиска врска со Заев.

delegatite

На изборите повторно беше игнорирана скопската организација што резултираше со оставка на Софија Куновска претседателската функција.

Така со методите на Заев во партијата СДСМ на функции повеќе не се наоѓаат кадри кои се политички искусни и стручни. Сега во партијата се наоѓаат неискусни лица кои кои немаат никакво влијание, туку се само верни полушници и спроведувачи на личните политики на Заев.

Никој од нив, како ниту еден од присутните на конгресот, нема да потсети на изјавата на Заев дека ако загуби со само еден глас на изборите, дека ќе си поднесе оставка од сите функции и во партијата и во државните институции и дека ќе се врати на бизнисот.


-Ако на вака значајни избори се случи негативен резултат тогаш ми завршува политичката кариера, рече Заев само неколку часа пред да биде поразен.

zaev demokratija

Згора на сето, без трошка срам, денеска во медиумите контролирани од заевиот клан, се пренесува негова изјава дека иако е единствен кандидат, на овој конгрес делегатите кои што тој сам ги избра, можеле да гласаат за или против неговиот реизбор, оценувајќи го тоа како демократија.

Груевски: Граѓаните да се потсетат какви и кои реформи биле направени кога владеел СДСМ

Gruevski-pred-Vlada

На конгресот на СДСМ гледам стари лица што ги изгубија изборите во 2014 и 2016 година и на некој начин успеја да дојдат на власт, дадоа сериозни и крупни ветувања поради што луѓето со право имаат очекувања, оцени денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

– Ги гледам горе доле истите луѓе коишто ги препознаваме од нивното владеење по корупција, криминал, неработење, лажни ветувања, манипулации, лажни информации, обвинувања на противникот наместо фокус и концентрација на нови проекти и на нешто што ќе го подобри животот на народот. Се фокусираат на опонентите за да ги оцрнат и да фрлат лаги и невистини врз нив, рече Груевски, одговарајќи на новинарско прашање по официјалното пуштање на германската инвестиција за производство на индустриски и технички текстил – Лутекс во погоните на „Нонча Камишева“ во Велес.

Тој посочи дека СДСМ секогаш кога доаѓа на власт ветува реформи и сами се нарекуваат реформска влада. Но, нагласи, ние не се сеќаваме на ниту една реформа од СДСМ.

– Секогаш со фамфари доаѓаат во владата и кажуваат какви се не реформи ќе направат, каков живот ќе донесат, како ќе биде подобро, рече Груевски и побара од граѓаните да се потсетат какви и кои реформи биле направени кога владеел СДСМ.

Беса поцврста во преговорите од ДУИ: Сега и Касами бара писмени гаранции од Заев

zaev-sdsm-kasami-besa

Не отстапуваме од принципите што писмено му ги доставивме на мандатарот и ако тој ги прифати, ќе бидеме дел од владата, но за тоа бараме на документот да биде потпишан мандатарот Зоран Заев, велат од Движењето Беса

Доколку Kасами не е подготвен на отстапки од црвените линии, за кои бара потпис од Заев, речиси е извесно дека новата влада ќе биде без Беса, односно на „Илинденска“ ќе седнат СДС, ДУИ и „Алијансата за Албанците“, анализира денешен „Дневник“. Тактизирањето на Беса го одложи екипирањето на владиниот кабинет и очекувањата се дека Заев ќе ги достави до Собранието составот и владината програма најверојатно в понеделник.

– Сметаме дека принципите за кои бараме Заев да ги прифати се за доброто на државата и оти со тоа ќе придонесеме новата влада да биде реформска. Чекаме дали Заев ќе се потпише на документот. Без целосно прифаќање на нашите принципи, во владата да нема лица осомничени во истрагите на СЈО, рокови за гласање на законот за албанскиот јазик, отворање на темата за редефинирање на државата и балансирано владеење, нема ни преговори за поделба на ресорите. Впрочем ако нема принципи, зошто би останале во политиката – вели висок функционер на Беса.

Тој додава дека има шанси за компромис само за распределбата на министерските позиции, но додава дека остануваат на ставот за контрола на владеењето, односно во секој ресор да има преставници од сите партии што ја сочинуваат владата.

Очекувањата се дека с` ќе биде јасно по средбата меѓу Заев и Kасами, која требаше да се одржи вчера попладне, откако немало поместување меѓу двете партии по телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери откако Заев се врати од Брисел.

Претходно на Бихаќска, Заев се сретна со лидерите на ДУИ и на ДР-ДПА, Али Ахмети и Зијадин Села.

Од Беса повторуваат дека ако не постигнат договор со СДС, Беса како опозиција ќе ги поддржува сите реформски проекти на владата и прашањата што се битни за Албанците. Според функционерот, партијата с` уште не одлучила дали ќе ја гласа новата влада ако остане во опозиција.

Од СДС велат дека разговорите со Беса продолжуваат и оти се прават напори викендов да се комплетира владиниот кабинет.

– Преку разговорите ќе видиме дали Беса ќе отстапи. Веруваме дека до крајот на денот ќе биде јасно дали ќе има договор за влада.- вели функционерот.

Од исходот на разговорите меѓу Заев и Kасами ќе зависи и конечната распределба на ресорите меѓу СДС, ДУИ и Алијансата за Албанците, како и дали викендов предлогот за влада ќе влезе во Собранието.

– С` зависи од преговорите. Сакаме с` што може да се стори за владата да има поддршка од 67 пратеници. По преговорите со Беса ќе разговараме и со коалициските партнери од нашата коалиција – вели функционерот.

Исходот од преговорите меѓу Заев и Kасами го чекаат и Али Ахмети и Зијадин Села за конечно да се пребројат министерските позиции со кои ќе раководат ДУИ и Алијансата за Албанците, иако начелно ресорите веќе се распределени. Меѓу лидерите се усогласуваат и кандидатите за министерските позиции.

Села повтори дека „Алијансата“ ќе гласа за новата влада и оти ќе ~ даде време дали ќе ги реализира барањата на Албанците, во спротивно, ќе ја напуштат владата.

Според начелната поделба на ресорите, од тоа што е досега познато, СДС ќе ги предводи ресорите одбрана, МВР, култура, за каде што се споменуваат Радмила Шеќеринска, Оливер Спасовски, Едмонд Адеми, Драган Тевдовски за финансии, Никола Димитров за надворешни работи, а за труд и социјала во игра се Мила Царовска и Фросина Ташевска Ременски.

Партијата на Ахмети ќе ги задржи министерствата со кои и претходно раководеше, со исклучок на ресорот образование, кој најверојатно ќе оди за Беса ако биде дел од владата. Ова значи дека вицепремиерското столче за Рамковниот договор останува кај ДУИ, како и ресорите локална самоуправа, животна средина, правда и економија. Информациите од ДУИ се дека Ахмети неколкупати ја менува листата со имиња за министерските позиции поради несогласувањата меѓу двете крила во ДУИ. Неофицијално има нетрпение меѓу крилата што преговараа за влада со ВМРО-ДПМНЕ и за влада со СДС. Од една страна отпор има Теута Арифи и Изет Меџити како директни преговарачи со СДС да бидат министри и, од друга страна, дека не може преговарачите за влада со ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои и Артан Груби, сега да се дел од владата на СДС. Најсигурни имиња за извршната власт засега се Хазби Лика како претставник на военото крило, но и Бујар Османи и Лирим Шабани.

Ако „Алијансата за Албанците“ влезе во извршната власт, ќе раководи со вицепремиерската позиција за евроинтеграции и министерството за здравство, за каде што се споменува генералниот секретар Арбен Таравари.

Дали Бејли ја составува новата Тиранска влада во Македонија?!

bejli-sdsm

Најавите на лидерот на социјалдемократите, Зоран Заев беа дека денеска ќе се знае составот на идната Влада. Но, тоа не се случи. Додека Заев преговараше со лидерот на БЕСА, Билал Касами, Али Ахмети, претседателот на ДУИ, беше на средба со американскиот амбасадор, Џес Бејли на која се разговарало на истата тема – формирање на новата влада. На средбата во американската амбасада во земјата претходеше разговор меѓу Заев и Ахмети.

По ова Ахмети побрза во американската амбасада за да види што имаат од таму да му кажат.

А Касами и Заев ништо не се договориле. Имало, како што рече Заев напредок во разговорите, но не и договор. За БЕСА пак нема напредок – има принципи од кои тие не отстапуваат, како рокови за донесување на некои закони, како на пример законот за јазицит, како и редефинирањето на државата.

Bejli-Ahmeti

Зошто Ахмети побрза на средба со Бејли?! Оваа денешна средба отвори многу прашања. Кои принципи Бејли му го кажа на Ахмети?! Дали токму Бејли е составувачот на новата влада во земјата – тиранската влада во Македонија. Не е новина мешањето на Бејли во македонските политички случувања.

Да потсетиме што објави  „Стандард“ во април :

Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли уште во вторникот 11 април се сретнал со Зоран Заев. Бејли во просториите на СДСМ стигнал околу 17 часот со своето службено возило, опкружен со телохранители. Во негова придружба биле уште неколку службеници од Американската амбасада. Во таа прилика со Заев е договорен, поточно аминуван, план на насилно преземање на местото на претседател на Собранието, а потоа и противуставно конституирање на Влада, која би ја спровела на дело „Тиранската платформа“, направена од страна на Еди Рама.

Обидот за пуч договорен помеѓу Бејли и Заев, а реализиран во четврток 27 април со нелегален избор на Талат Џафери за претседател на Собранието претходните недели во своја колумна го најави Љубомир Фрчковски, водечкиот стратег на СДСМ – пишува медиумот.

Сега Бејли повторно стапува на сцена. А што бара Али Ахмети денеска на баци рака кај американскиот амбасадор?!

ТОЛКУ ОД ЗАЕВ: И за најголемите поддржувачи Заев е „за греота”, па се крстат во странците

Zaev-Origjanski

Откако попладнево Заев најави дека до вечерва до полноќ нема да биде познат составот на новата влада, ниту, пак, до утре пред конгресот на партијата, неговите поддржувачи почнаа да бараат помош од надвор.

Заев рече дека преговорите не се закочени, но дека очекува многу бргу да се усогласат внатрепартиските ставови на партиите од албанскиот блок. Тој уверуваше дека следната недела ќе биде познат составот на новата влада, но не прецизираше точен датум кога тоа ќе се случи.

На своите Фејсбук профили Златко Ориѓански и Ставре Темелковски напишаа дека „човекот е за греота“.

Untitled 1

-Заев, искрено, јака ти душа, тебе и на твојто семејство. Опкружен со крвожедни волци, предавници и лицемери, од сите страни. Верувам деа овие однадвор ќе помогнат, оти ова не го решава ни Господ, напиша Ориѓански на „Фејсбук“.

Untitled

Темелковски, пак пишува: „За гревој е човекот, мора кураж да му се даде“.

БЕСА по средбата со Заев: Нема договор, разговараме за принципите од кои не отстапуваме!

zaev-besa

Заврши средбата на Зоран Заев со претставиците на БЕСА, по која Заев изјави дека е оптимист дека до недела ќе се објави составот на идната влада.

Според него сеуште траат разговорите и негува надеж дека до недела се ќе се знае.
Од друга страна од БЕСА велат дека нема договор и дека разговараат за принципите.
-Сега за сега само за принципите, не отстапуваме од нив, а нашите принципи ги знаете, рекоа од БЕСА.

СКАНДАЛОЗНО ПРИЗНАНИЕ: Раководството на СДСМ ме плаќаше да правам емисии за оцрнување на власта на ВМРО-ДПМНЕ

Sofija-Teodor

Контроверзната режисерка Софија Теодор преку пост на својот Фејсбук профил излезе со скандалозно признание дека раководството на СДСМ ја плаќало да прави емисии за оцрнување на власта на ВМРО-ДПМНЕ.

-Ве чекам на првата конференција на СДСМ пред новинари да се појавите и пред Заев и раководството на СДСМ да ме покажете мене со прст и во очи да ме гледате, а Заев да ви каже во очи заедно со раководството на СДСМ дека ме плаќаа за моите емисии 2014-та година, пишува меѓудругото Теодор во постот.

Sofija-Teodor-FB

СДСМ БЕЗ ДЕМОКРАТИЈА: Заев двоен губитник на изборите и единствен кандидат за претседател

Zaev-Kongres

Зоран Заев е единствениот кандидат за претседател на партијата што ќе се избира на задутрешниот, 22. редовен конгрес, кој ќе се одржи во хотелот „Александар Палас“, јавуваат сдсмовските медиуми повикувајќи се на извори во партијата. И покрај тоа што Заев е двоен губитник на изборите, тој е единствен кандидат за претседател, факт што ја доведува во прашање демократијата во СДСМ.

На конгресот ќе се избира и нов состав на ЦО на партијата, бидејќи мандатот на сегашниот истекува во јуни.И додека соросовите медиуми бараат оставка од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кој има 11 последователни победи на изборите во Македонија, човекот кој има низа последователни порази и двоен губитник на изминатите два парламентартни циклуса е единствен кандидат за претседател на СДСМ.

-Зоран Заев беше вршител на должноста претседател на СДСМ 2008-та година, а тогаш СДСМ ги изгуби локалните и парламентарните избори во Република Македонија. Во 2014 година повторно лидер на СДСМ е Зоран Заев и повторно ги губи изборите и парламентарните и претседателските избори. На 11 декември 2016 година Зоран Заев повторно е лидер на СДСМ, тој ги губи парламентарните изборите од пред четири месеци со 20 илјади гласа разлика во корист на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, анализираше во една од своите претходни емисии новинарот Васко Ефтов.

Тој потенцираше и дека ако ги мериме резултатите на изборите кога тој е носител во четвртата изборна единица тогаш бројот на пет порази се зголемува на осум, односно девет политички порази на Зоран Заев на македонската политичка сцена. 2008, 2011 и 2014 Зоран Заев ја губи политичката битка, а истото се случи и во 2016 година кога Заев беше поразен од Груевски.

Ваквите аргументи говорат дека СДСМ е без демократија, а партијата која постојано говори за тоа всушност не ја практикува. СДСМ спроведува целосно затворена и недемократска постапка за избор на претседател кој зад себе има само порази. Во СДСМ имаат еден избор и ќе гласаат на гласачко ливче со еден и единствен кандидат, како во време на претходниот систем.

Синдикатите на СДС против изборот на Анѓушев за вицепремиер – Ќе оди ли Заев контра нив?!

Koco-Angusev

Синдикатите на СДС се против изборот на бизнисменот Кочо Анѓушев за кандидат за заменик-претседател на Владата задолжен за економски прашања.

-Ако на СДСМ воопшто му значи нешто социјалдемократската идеологија која наводно ја застапува, во најмала рака треба да бара решенија на линија на социјалното партнерство и да се држи неутрално во однос на социјалниот судир помеѓу трудот и капиталот. А ако одбира страна, тоа да биде страната на трудот, а не на капиталот. Ако СДСМ инсистира вицепремиер за економска политика да биде претставник на крупниот капитал, тогаш треба да делегира вицепремиерска позиција и за претставниците на трудот, за синдикатите. Или, барем, синдикатите да го добијат Министерството за труд и социјална политика. За да има директен линк помеѓу работниците и новата влада, исто онака како што претставниците на капиталот бараат директен линк помеѓу бизнис заедницата и новата влада – вели Здравко Савески од Левица.

Ова е став на 13 синдикални организации кои важат за блиски до СДС, односно организации кои во интерес и по барање на СДС во изминатиот период протестираа на улиците низ Скопје, како УПОЗ, Синдикатот на македонската дипломатска служба, Самостојниот синдикат на новинарите, Солидарност, Ленка, Синдикатот на културата, Агро синдикат.

Анѓушев е човекот кој предводеше кампања граѓаните на Република Македонија да плаќаат поскапа струја во државата. На големо се шпекулира дека Анѓушев буквално си го платил вицепремиерското место со финансиска помош за кампањата на СДС која се брои во милиони.

Дали затоа се појавуваат „контрааргументи“ зошто тој треба да биде вицепремиер. Медиуми блиски до СДС објавуваат дека претставник од бизнисот како вицепремиер може да помогне во брзо разрешување на проблемите во економијата, иницирање на нови проекти и секако заштита на домашните компании кои се најдоа на удар на неразвојната политиката на претходната влада водена во интерес да се донесат странски инвестиции, без никаков бенефит за државата, а пред сè за вработените.

Лидерот на СДС Зоран Заев е на крстопат да избира помеѓу синдикатите и Стопанската комора. Дал да удоволи на едните или да удоволи на другите. Се коментира дека зад ова стои добро смислена игра, односно дека синдикатите со кои диригира СДС не би се осмелиле самостојно, без консултација да се спротивстават на партијата и  нејзиниот лидер Заев.  Дали и овојпат Заев се крие зад Синдикатите?! Ги користи ли нив за лесно да ја спроведе својата желба да го тргне Анѓушев? Ќе ги користи ли како оправдувањеза таквиот чекор?! Или играта е обратна – му испраќа ли Заев порака на Анѓушев, повторно користејќи ги синдикатите – дека, еве тој е повторно „херојот“, направил огромна жртва одејќи контра синдикатите?!

Се коментира и можноста Анѓушев да ја искористи позицијата вицепремиер за свој личен интерес, по што е познат со својата дејност во трговијата на енергетскиот пазар?! Дали евентуалното доаѓање на Анѓушев на вицепремиерска позиција ќе значи и пораст на цената на струјата, што би значело и поголем профит за него?!