ФОТО: Кога министерот е потпретседател, полицајците стануваат партиски војници

oliver policajci

СДСМ додека беше во опозиција како еден од најголемите проблеми во државата го постави тоа што тогашната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, покрај министерската функција била и партиски функционер. Истите тие за кои ова беше проблем сега нов потпретседател на партијата го поставија Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи.

Во непартизираната полиција која СДСМ ја најавуваше работат полицајци кои гордо се сликаат со знамиња во штабовите на партијата.

На фотографиите се Б.Г. кој работи во БПС Струга како полицаец, Б.К. полицаец во ПС Струга, В.Г. исто така полицаец во ПС Струга, Б.Д. поранешен полицаец, В.О. полицаец во ПС Струга.

sdsm mvr

Инаку, од СДСМ и самиот Спасовски цело време зборуваа дека полицијата била партизирана и дека тоа ќе се промени, граѓаните се прашуваат дали ова е таа департизацијата која е најавувана.

СДСМ ќе ги враќа партиципациите за студирање на 1000 евра

zaev-deskovska

Партиципациите за студирање на државните универзитети во Македонија ќе бидат вратени на висината која беше определена во времето на СДСМ пред 2006 година – и кои достигнуваа до 1000 евра.

Ова за нашата редакција го соопшти анонимен извор од кабинетот на министерката за образование Дескоска, додавајќи дека СДСМ е сериозно подготвен да крати средства во образованието за да има пари за своите популистички проекти кои ги најавуваше во кампањата.

Досега откако се на власт СДСМ го укинаа екстерното тестирање, најавија укинување на кембриџ програмата, а како што се шегуваат по социјалните мрежи, мерките за штедење ги примени и врз студентските домови, па ги остави студентите во „Гоце Делчев“ цел ден без струја, бидеќи МОН и Дескоска заборавиле да ги платат сметките за електрична енергија.

Последна „голема мерка“ на СДСМ беше таа за укинување на дисперзираните студии, со која илјадници студенти од внатрешноста ќе останат без можност за достапно високо образование, и доколку сакаат да се школуваат на факултет, ќе мора да се преселат во Скопје, да плаќаат високи кирии и да живеат со цените на главниот град.

СДСМ оваа мерка исто така ја оправда со финансиските придобивки кои ќе ги има Владата ако нема дисперзирани студии.

Токму затоа, вели нашиот извор, наредни на мета се партиципациите кои ВМРО-ДПМНЕ пред повеќе години ги намали на 200 евра за во државна квота и 400 за во приватна за сите кои студираат во Скопје, а половина од тоа доколку се студира на дисперзираните студии во внатрешноста.

Со укинувањето на дисперзираните студии се придонесува директно за намалување на бројот на жители на помалите градови, а со зголемувањето на партиципациите кои во времето на СДСМ беа до 1000 евра се очекува да се намали и бројот на студенти во Македонија.

Дојде живот, криминалците чувствуваат силна поддршка од власта

zaev kr

Врската на СДСМ со криминалното подземје не е некоја новина за граѓаните, имено јавноста беше сведок на голем број криминалци кои во изминатиов период пред СДСМ да ја превзеде власта завршија зад решетки поради шверц и трговија со дрога. Но, очигледно врската со криминалното подземје СДСМ ја оддржува и по превземањето на власта, па така високи претставници на СДСМ можеме да ги видиме во често друштво на  Леко Муртезани, како Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи и донеодамна генерален секретар на СДСМ, Мухамед Зекири, кој е врска на СДСМ со повеќе криминални структури од регионот и Љупчо Николовски, министерот за земјоделство.

spasovski

Инаку Леко Муртезани е човек со дебело криминално досие, во 2001 година има одлежано 6 месеци затвор за извршено кривично дело тешка кражба, во 2003 година е осуден на казна затвор од 6 месеци, условена 2 години, во 2004 година осуден е на 1 година затвор со 3 години условно и во 2011 година е осуден на 7 години затвор.

Мухамед Зекири, кој во изминатиов период имаше за задача да ги врзе за СДСМ радикалните албански гласови и да биде врска со криминални структури од Косово, неодамна беше во друштво со браќата Геци во посета кај Зијадин Села, кои според ЕУЛЕКС се прогласени за виновни за воено злосторство против цивилното население, поради убиството на Гани Бериша извршено на 18-ти јуни 1999 година во медицинскиот центар во Скендерај / Србица.

zaev kr5

zaev kr6 zaev kr7

Леко Муртезани, не е единствен криминоген лик во друштво на Спасовски. Оливер Спасовски беше често фотографиран и со Ердован Џафероски, кој се обиде да го убие лицето С.З. (29) пукајќи кон него со огнено оружје, после тепачката меѓу две фамилии во селото Св. Петка и беше чест посетител на настаните на СДСМ и шарената револуција.

zaev kr4

Во често друштво со врвот на СДСМ беше и Сеад Рахиќ – Сетко, кој беше уапсен во акција на полицијата во февруари оваа година за трговија со дрога. Во акција на полицијата во март беше сузбиена и криминална група од Арачиново за трговија со дрога меѓу уапсените тогаш беше и братот на Претседателот на ОО СДСМ во Арачиново, лице кое е во блиски релации со Заев и Зијадин Села и за кое медиумите пишуваа дека е една од врските помеѓу двајцата.

zaev kr1

Во март оваа година полицијата уапси и сузби криминална структура од с.Орди, тетовско, за трговија со дрога, лица кои беа во блиска соработка со Петре Шилегов, за време на изборите. Во акцијата во тетовско беа уапсени Сами.Ф, заедно со Ферит.И и Мендух. А.

tetovsko

Лица припадници на криминалното подземје не само што се пријатели и први соработници на Заев, туку истите од него добиваат и врвни партиски функции, таков е примерот со браќата близнаци од Ѓорче Петров, Даниел и Дејан Трајковски. Имено Дејан Трајковски е осудуван за казна затвор во висина од 5 години и 2 месеци и сега моментално е во бегство за обид за убиство. Истиот е член на ОО нна СДСМ во Ѓорче Петров и за време на изборите во 2014 беше личен шофер на Петре Шилегов.

 

Даниел пак во јавноста се „прослави“ како човек што бараше рекет и го уценуваше скопскиот бизнисмен Орце Камчев и бившиот директор на УБК, Сашо Мијалков. Двајцата браќа заедно имаат 21 ривична пријава.

zaev kr2

status

Дел од луѓето со дебело криминално досие и со силни врски со СДСМ е и Харун Хаџибулиќ, кој е познат припадник на скопското криминално подземје и е осудуван за насилство и наркотични деликти, а по него беше распишана и потерница за помагање во убистото на Мирсад Криешторац кај Универзалната сала во Скопје во 2010 година, за од неодамна да биде составен дел од економскиот тим во новата Влада на Заев.

zaev kr3

КРВОЛОЧНИ НЕКРОФИЛИ: Атентатот над Тодоров резултат на говорот на омраза од заевистичките орди

Kolaz-za-nasilstvo

Обидот за убиство на Никола Тодоров, носител на најодговорните функции и тела на ВМРО-ДПМНЕ, како и доскорешен министер во здравството и во образованието од партијата која 11 години по ред ја добива најголемата поддршка од гласачите, не е ништо друго туку добро осмислено и подготвувано сценарио, анализира Република.

Обидот за убиство на Никола Тодоров, носител на најодговорните функции и тела на ВМРО-ДПМНЕ, како и доскорешен министер во здравството и во образованието од партијата која 11 години по ред ја добива најголемата поддршка од гласачите, не е ништо друго туку добро осмислено и подготвувано сценарио. Насилството е предолго во речникот на сета групација која со сите сили, конечно ја порази јасно изразената волја на граѓаните изразена и на последните изрежирани избори. Повиците за напади, рушење, убиства, воедно со оцрнување и етикетирање на раководните функционери на партијата на власт неминовно доведоа до оваа состојба во која, денес, се обидува да се претстави како афект нешто што е долготрајно подготвувано. Имено, неуспешниот атентатор во текот на денот на нападот не само што подолго време го чекал Тодоров да дојде во министерството, туку и претходно, според сознанијата, својата цел ја барал и дома кај Тодоров!

Но, оние кои навистина стојат зад овој чин веројатно сметаат на затапеноста на сетилата на јавноста за нивните повици за крв на улиците, шетаните крстови и мртовечки ковчези, или за желбата „Куманово да ви се случи“ упатувана кон безбедносните сили, или пак, на сновидениските написи за смртта, убиствата, погребите на Груевски, Иванов, министри, полицајци, секој политички опонент. Оттука, никого не треба да изненадува ладнокрвноста, затапените чувства за тоа што се случи, ниту пак за несфаќањето што овој чин требаше да предизвика.

Заев, Социјалдемократите, соросовите орди, следбениците на канвас, таа „затапеност“ и индокринација дека навистина таков чин би бил поздравен со овации го градат со години, без воопшто да остават ништо нечепнато во општеството. Не е толку оддамна, ниту пак не се оставени записи за тоа како Заев, откако „јадеше живи луѓе“ и повикуваше на украинско сценарио, преку телевизиско интервју порача дека не е грев ако загине политичар.

И, ќе гинат политичари и ќе заминуваат од политика. Но гинеа нашите дедовци и татковци за оваа наша Македонија, ништо нема трагично ако политичари загинат – вели Заев пред изборите, на 7 декември во нему најблиската телевизија.

Не е само Заев тој што повикува на крв. Ова однесување кое не наиде на никаква осуда од неговите надворешни ментори, подолго време ги заземаа и социјалните медиуми, а потоа и класичните, пишаните и електронските. Па, во тоа предничеа „колумнисти“ како Тричковски, Героски кој се пофали дека поседува оружје, други партиски високи функционери, како актуелниот безресорен министер кој бара крв по улиците „за слобода“.

Професорски кадар како Калајџиев немаше проблем да рече дека „ако треба ќе паднат и жртви. Братот на Сашо Ордановски, Ванчо, не се стега да посака смрт на деца, на цели семејства.

Или пак и полициски инспектори, како Зоран Блажевски од П.С. Чаир кој јавно, без стега, поттикнуваа насилство, величејќи го прететпувањето на Тодор Петров.

Цели орди под знакот на општински организации на социјалдемократите најавуваа дека ќе палеле и ќе рушеле, како кавадаречкиот кој се силеше на Уставниот суд.

Заевите орди, без никаква стега се закануваа и кон граѓаните од За заедничка Македонија, каде што во пораките не се посакува само некого да смена, туку извира чисто зло, со тоа што некои „лично ќе се погрижеле“ за некој „Жив ќе гориш“.

Дури и пратеникот, гласноговорникот на Заев, Шилегов, среде седница на колега од ВМРО-ДПМНЕ му порача дека ќе го убие!Тука е и „прочуениот“ Мирослав Грчев, инаку универзитетски професор, кој не само што не осудува туку и поттикнува говор на омраза во најсурова смисла. Тој бил против политичката коректност, за да не ја „шминкале диктатурата“.

Никола Тодоров до сега е најдиректниот случај на напад со обид за атентат од раководството на ВМРО-ДПМНЕ, но за жал не е единствениот. Пред само неклку недели обид за атентат имаше и врз Антонио Милошоски, и тоа со бомба во куќата на неговите родители. Напад се случил и врз Гордана Јанкуловска, каде што настрадал нејзиниот автомобил. Сите тие се високи претставници на партијата, на чие чело, веќе подолго време, под сериозна закана е и нејзиниот лидер, Никола Груевски.

Ваквото сценарио, со поттикнување на насилство врз високите членови на партијата, не е случајно. Всушност, се поставува прашање и зошто сега, по толку минато време, ожалостениот, како се сака да се претстави, се обиде да убие?

Причината е иста со провокацијата направена во собранието со поставувањето на Талат Џафери- да се предизвика реакција, конфликт, да се распламти граѓански судир. Да се предизвика украинско сценарио, во кое ВМРО-ДПМНЕ би се оцрнило, би се изолирало и осудило од меѓународната заедница.Тоа е целта, бидејќи сите се свесни дека не само што е морален победник на изборите, поддршката кон ВМРО-ДПМНЕ е се поголема со секој следен чекор кон финалето на оваа игра- смената на името и обезличувањето на македонскиот народ. Ваков „трансфер на власта“ каков што се случува не е според замислениот план, бидејќи единствен кој што може и ќе застане на остварување на тој пат се граѓаните кои одбраната на националните и државните интереси ја гледаат токму во таа партија.

Бомба за Милошоски, куршуми за Тодоров: Црната кампања на СДС ги поттикна насилниците да посегнат по животот на политичките противници

Milososki-Todorov

Обид за атентат на поранешниот вицепремиер и министер за здравство, Никола Тодоров беше извршен денеска во просториите на Министерството за здравство пред да се случи примопредавањето на функцијата. Ова не е прв пат да се посегне по животот на функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

На 13. мај пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски пријавил дека во куќата на неговиот татко во село Ижиште била пронајдена бомба.

-Екипи на МВР крим техника од М.Брод, Прилеп и анти-тероризам од Скопје успешно демонтирале бомба на задната врата во куќата на Татко ми, кукавички поставена со цел да ги убие или рани моите родители. Имале среќа и Божја рака врз нив, и Татко ми и Мајка ми, што не турнале посилно кога отварале, а откако тој видел за што се работи, уредно пријавил. Очекувам сторителите да бидат пронајдени од надлежните органи, напиша Милошоски по инцидентот на Фејсбук.

Напаѓачот кој денеска се обиде да го убие Тодоров е идентификуван. Се работи за Љупчо Стојановски, 57 годишен граѓанин на Велес кој веднаш е приведен од страна на полиција.

Иако мотивите за инцидентот засега не се познати, останува прашањето дали по доаѓањето на новата влада чиј претседател е лидерот на СДСМ, Зоран Заев ќе се зголемат ваквите инциденти и обиди за убиства и закани кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Зад атентатот врз Тодоров стои СДСМ и лудилото на Заев

Zaev-premier-izjava

Позади денешниот обид за атентат врз довчерашниот министер за здравство Никола Тодоров стојат СДСМ и лудилото на нејзиниот лидер Зоран Заев. Обидот за убиство на Тодоров е плод на реваншизам и постојаното подгревање на нетрпеливост од страна на сега новата власт.

Во последниот период врз досегашниот министер за здравство и поранешен пратеник и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров се водеше претенциозна црна кампања, која имаше цел да доведе до зголемување на револтот кај некои граѓани.

Во кампањата на СДС и медиумите под контрола на Сорос Тодоров беше нарекуван „министер за смрт“, а оваа црна кампања изгледа ја исполни целта – на денот на мирниот трансфер на власта дојде до обид за убиство на министерот за здравство кој требаше да изврши примопредавање на министерството.

За жал, последниов период Тодоров не е единствениот висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ кој е предмет на закани по животот.

Денеска при влезот во Министерството за здравство 57-годишниот Љупчо Стојановски од Велес со неколку истрели од огнено оружје се обидело да го убие досегашниот министер за здравство и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров. Тодоров е надвор од животна опасност, а лицето што пукало во него е фатено.

Според информациите, атентаторот бил дел од „Шарената револуција“ на СДСМ и бил во контакт со новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Груевски до СДСМ: Знам дека најмалку во првите 6 месеци вашата неспособност ќе ја прикривате со префрлање на вината на нас

Gruevski-obrakjanje-Sobranie

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва се обрати во Собранието на Република Македонија.

-Од утре, СДСМ ја превзема одговорноста за водење на државата. Однапред знам, дека најмалку во првите 6 месеци, неспособноста ќе ја прикривате со префрлање на вината на нас, ќе се занимавате со нас, ќе ја омаловажувате нашата работа, и тоа ќе се обидете да го претставите како оправдувања на вашите неуспеси, на нереалните ветувања и неспособноста. Но, после 26 години демократија, народот е толку свесен и толку искусен, што тоа нема да ви помине, истакна Груевски.

АМНЕЗИЈА И ЛИЦЕМЕРИЕ: Како СДСМ го обвинуваше Бујар Османи за криминал?

Зоран Заев и СДСМ по кој знае кој пат си го погазија зборот, како да заборавија во минатото што зборуваа за нивниот коалиционен партнер во Владата, ДУИ. Во предизборната кампања СДСМ го обвинуваше ДУИ дека бил дел од криминалите за кои го обвинуваа и ВМРО-ДПМНЕ, за сега заедно со нив да формира влада.

На 26 февруари Емилијан Станковиќ на прес конференција го обвинуваше Бујар Османи, кој ќе биде вицепремиер за евроинтеграции во новата влада, дека купувал медицински апарати за повисока цена.

-Ова е увоз на царинска декларација и фактура за комплет ренгенски и компјутерски томограф, со опреми и прибор ВЦТ ХТ-64 слајс од марката Генерал електрикс, кој во Македонија е увезен пред три месеци по цена од 533.334 евра. Само за споредба Груевски, Османи и ВМРО-ДПМНЕ го набавуваат со народни пари ЦТ-64 сити скен компјутерот, по цена од 900 илјади евра или за 370 илјади евра поскапо. Сега очекуваме од Груевски и од како што самиот се нарекува од инвестициски аспект во наводници најзначајниот министер за здравство да и ги објасни на јавноста овие факти, кажа тогаш Емилијан Станковиќ на прес на СДСМ.

На 3 март 2010 години Менде Диневски на прес конференција го обвинуваше Османи дека го одвел здравството во целосен колапс.

-Господине Груевски и Османи што се уште треба да се случи за да сфатите и колку уште човечки животи треба да се изгубат, за да сфатите дека вашата политика  во здравството доживеа целосен колапс. Здравството не може да се подобри со вашиот популизам, лажните ветувања, владините кампањи  и партиските војници. Здравството не може да се подобри со коруптивните афери и разлики во набавна цена за четири години најавуваната медицинска опрема од неверојатни 28 милиони евра. Недозволиво е личните и партиските бизнис интереси да се поважни од здравјето на граѓаните, изјави тогаш Менде Диневски на прес конференција на СДСМ.

На 16 април 2010 година Андреј Петров на прес конференција го обвинуваше новиот вицепремиер за евроинтеграции дека го наполнил здравството со партиски војници.

-Министре Османи еднаш во вашата министерска кариера кажете нешто конкретно, нешто штоп нема да биде ветување на брда и планини или препишување на вашите неуспеси на нечие туѓо конто. Велите дека банкротот на  Фондот за здравство ќе го решавате на сметка на граѓаните со ограничување на нивното право на избор на здравствена институција во која ќе се лекуваат. Од друга страна се полни јавното здравство со партиски војници, на кои не им е јасно што треба да работат, ама го празнат без потреба здравствениот буџет, за нив имате пари. А клиниката за трансфузиологија нема пари за фактори за коагулација на крвта, со што многу чувствителна популација ја доведувате во животна опасност, изјави тогаш Андреј Петров на прес конференција на СДСМ.

Од 1990 година до денес, СДСМ само еднаш беше легален победник на избори

SDSM-Crno

На предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 11 декември 2016 година, ВМРО ДПМНЕ издвојува уште една победа, од деветте по ред одржани Македонски парламентарни избори од 1990 година до денес. Наместо коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ да формира влада со победник во албанскиот блок според востановената практика, по изборниот инжинеринг и интриги поддржани од странски центри на моќ, коалицијата предводена од СДСМ и дел од албанските партии формираат влада.

Од 1990 година до денес, СДСМ само еднаш беше легален победник на избори.

Доколку се навратиме на македонски парламентарни избори од 1990 до денес може да се забележи следното:

Македонски парламентарни избори – 1990

Во 1990 година беа одржани првите парламентарни избори во Република Македонија (тогаш СР Македонија) по воведувањето на политичкиот плурализам. Во првиот круг на парламентарните избори одржани според мнозинскиот систем на 11 ноември 1990 година најмногу гласови освои дотогаш владеечката партија СКМ-ПДП (подоцна СДСМ), а во вториот круг најмногу гласови освои ВМРО ДПМНЕ, која доби најмногу мандати – 38. Тогаш СДСМ освои само 31 мандат.

Иако ВМРО ДПМНЕ победи на овие избори, поради распоредот на силите во Собранието, настанаа сериозни проблеми за формирање на влада. На крај се пристапи кон формирање на техничка влада и мандатот му беше доделен на Никола Кљусев, кој ја доби довербата од пратениците на Македонското собрание и стана прв премиер на македонската влада. Уверени дека ВМРО ДПМНЕ може да состави своја влада и Љупчо Герогиевски да стане премиер, експертската влада во август 1992 година си поднесе оставка. Но, наместо ВМРО ДПМНЕ, СКМ – ПДП (СДСМ), кој умешно со интриги ја водеше играта, формира своја влада.

Македонски парламентарни избори – 1994

Парламентарните избори во 1994 година се првите парламентарни избори кои се одржаа по стекнувањето независност на Република Македонија. Истовремено, на 16 и 30 октомври 1994 година за првапат се одржаа и непосредни претседателски избори. Победа издвојува Сојузот на Македонија предводена од СДСМ, откако опозицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ го бојкотираа вториот круг на гласање. Иако анализите покажуваа дека во вториот круг на гласање ќе имаат повеќе гласови, веднаш по првиот круг, поради основани сомевања во регуларноста при првичното гласањето, како и можноста од сериозни нарушувања на изборниот процес во вториот круг, ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија решија да апстинираат. СДСМ повторно успеа со интриги да го исфрли ВМРО-ДПМНЕ од парламентарната трка, по што без конкуренција победи и владееше апсулитистички четири години. Периодот од 1994 до 1998 година ќе остане запаметен како темен период кога целосно згасна македонската демократска пролет и започна долгата пролет на тоталитарна власт. Тоа е време без дијалог, тоталитарен режим на СДСМ, кога тој ќе ги постави основите за ескалација на меѓуетничките односи во земјата.

Македонски парламентарни избори (1998)

Тоталитарниот режим кој го воспостави раковоството на СДСМ, народот ќе го казни на парламентарните избори во 1998 година. На изборите кои се одржаа на 18 октомври и 1 ноември 1998 година според мешовит изборен систем, победи ВМРО ДПМНЕ, која по изборите формира влада со Демократската алтернатива и Демократската партија на Албанците.

Меѓутоа, неместо прогрес и земјата да се развива како граѓанска демократија, во 2001 година земјата беше втурната во етнички конфликт, кој СДСМ со разни интриги, закани и уцени, го искористи да влезе во власта, во таканаречената широка коалиција. Како резултат на политичките игри на СДСМ добивме спорен Рамковен договор, со кој се промовира и легализира насилството како начин на постигнување на политички цели.

Македонски парламентарни избори (2002)

Разочарани од капитуланскиот однос на владата на Љупчо Георгиевски, како и од ветувањата на СДСМ дека по 15 септември ќе има вработен по еден од секое семејство, народот го казни ВМРО ДПМНЕ на парламентарните избори во 2002 година. СДСМ за првпат и веројатно последен пат победи чисто на едни парламентарни избори, кои се изведоа по пропорционален изборен систем

Сепак, победата на СДСМ скапо ќе го чини македонскиот народ. За време на нивното четиригодишно владеење во коалиција со Демократската унија за интеграција, формирана од страна на ОНА, која претходната година го предизвика конфликтот, беше извршена промена на Уставот и новата територијална организација на локалната самоуправа, што за многумина граѓани на Македонија не беа прифатливи. Стружани тогаш најдобро ја почуствуваа репресијата на актуелната власт кога се спротивставија на албанизацијата на градот. Тогаш народот сфати кон каде ги води полтиката на СДСМ.

Македонски парламентарни избори (2006)

На следните парламентарните избори кои се одржаа на 5 јули 2006 година, народот го казни СДСМ. На изборите победи опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, која потоа формира влада. Всушност, изборите во 1998 и 2006 година беа најрегуларни избори од воведувањето на повеќепартискиот плурализам во 1990 година.

Под раководство на лидерот на победничката партија Никола Груевски, ВМРО започна да реди успеси. Но, овие успеси му сметаа на опозициската СДСМ кој правеше се за да ја сруши владата на Никола Груевски или да стане дел од власта. Ваквото однесување на опозицијата, како и неуспешниот Самит на НАТО во Букурешт (3 април 2008), кога Македонија не беше примена во алијансата, ќе биде причина да се оди на предвремени парламентарни избори.

Македонски парламентарни избори (2008)

Предвремените парламентарни избори во Република Македонија се одржани на 1 јуни 2008 година. Тоа беа први предвремени парламентарни избори од осамостојувањето на Република Македонија во 1991 година. Иницијативата за вонредни избори била поддржана од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ заедно со нејзиниот коалициски партнер Демократската партија на Албанците, додека опозициските СДСМ и ЛДП свесни за рејтингот гласале против.

Народот свесен дека неуспехот во Букурешт е поради ветото на Грција, повторно масовно му ја даде довербата на колацијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Тоа му даде полет на младата влада на Никола Груевски да продолжи со успешното менаџирање во време кога светот влегуваше во економска криза.

Македонски парламентарни избори (2011)

СДСМ како опозиција не мируваше. Постојаните опструкции и барање на опозицијата за нови избори ќе го натераат ВМРО ДПМНЕ да излезе на втори по ред предвремени парламентарни избори на 5 јуни 2011 година. На овие избори за првпат македонските државјани во странство избираа свои пратеници, откако оваа можност беше воведена со измените на Изборниот законик во 2008 година. И на овие избори победи коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Новата коалициона влада која ја предводеше Никола Груевски продолжи да реди успеси во справувањето со економската криза која го тресеше светот, потоа со невработеноста и т.н.

Македонски парламентарни избори (2014)

Свесни дека немаат доволен рејтинг, СДСМ ќе ги испровоцираните настани од 24 декември 2012 година во Собранието на Македонија, по кои континуирано ќе инсистираа на нови избори. Тоа ќе доведе до нови трети по ред предвремени парламентарни избори кои се одржаа на 27 април 2014 година. На изборите победи коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Опозицијата барајќи причина за својот пораз, ги прогласи изборите за нерегуларни и по 15-месечен бојкот на 1 септември 2015 година повторно се врати во Собранието. За тоа време владата на Никола Груевски продолжи успешно да ја води земјата.

Македонски парламентарни избори (2016)

Предвремените парламентарни избори се одржаа на 11 декември 2016 година. ВМРО ДПМНЕ издвојува уште една победа, од деветте по ред одржани Македонски парламентарни избори од 1990 година до денес. Наместо коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ да формира влада со победник во албанскиот блок според востановената практика, по изборниот инжинеринг и интриги поддржани од странски центри на моќ, коалицијата предводена од СДСМ и албанските партии формираат влада.

Меѓутоа, следејќи ги изборните парламентарни процеси, видливо е дека народот дава и го зема мандатот. Ниту една партија не може да биде вечна, па како доаѓа, така и заминува. А сите обиди со дестабилизација на земјата да се изврши рекомпонирање на власта, ќе останат безуспешна авантура, којашто неизбежно ќе им се врати како бумеранг на авторите кои ја турнаа земјата во политичка и безбедносна криза.

Извор: Македонска Нација

СДСМ направи целосно бинационално Собрание – Талат го крши Уставот, СДСМ аплаудира

Talat-Dzaferi-Sobranie

Со поздравно обраќање на албански јазик, Талат Џафери од претседателската фотелја, на првата собраниска седница по спорниот избор за претседател на парламентот ги прекрши Уставот, Законот за употреба на јазиците и собранискиот Деловник. Додека Џафери го крши Уставот, СДСМ го фали и аплаудира, притоа правејќи целосно бинационално Собрание.

Злоупотребата на Џафери на претседателскиот пулт, со обраќањето на албански јазик предизвика тензичен почеток на седницата за избор на новата влада, на што реагираа пратениците Антонио Милошоски и Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. На непочитувањето на Уставот, Законот и Деловникот не реагираше новото парламентарно мнозинство предводено од СДСМ.

Џафери прво на албански и потоа на македонски јазик им се заблагодари и на тие што го поддржале и на тие што го оспоруваат неговиот избор за претседател.

– Свесен сум за сите предизвици со кои се соочувам и за сите обврски што ги презедов. До почетокот на исполнувањето на коалицискиот договор на мнозинството, односно до донесувањето на законот за јазиците, ќе продолжам да ја водам седницата на македонски јазик. Со тоа укажувам и докажувам дека сите сме подготвени за ниво на толеранција, која треба да ја рефлектираме сите ние во нашите односи и понатаму да создаваме демократски можности по демократски пат да се остварат сите очекувања од граѓаните – рече Џафери.

Но со ова, Џафери де факто потврди дека претседател на Собрание може да се обраќа и пленарните седници да ги води само на македонски јазик.

На ова реагира пратеникот Милошоски, кој му повтори на Џафери дека за ВМРО-ДПМНЕ, тој е само пратеник и му укажа дека ги крши Уставот, Законот за јазиците и Деловникот.

– Почитуван пратеник Џафери, веднаш почнувате да ги кршите Деловникот и Законот за јазиците. Собранието и пленарната седница не се работно тело за да се обраќате на албански јазик и бараме тоа да се почитува. Ова Собрание, за жал, почнува со голема политичка недемократска дамка, која ќе виси над пратеникот Талат Џафери, кој на нелегален начин беше избран за претседател. Вас ќе Ве почитуваме како пратеник, но ништо повеќе од тоа затоа што сами влеговте во игра и го прекршивте Деловникот – рече Милошоски.

Џафери обраќањето на Милошоски кон него како пратеник се обиде да го сврти во своја полза.

– Јас сум претседател избран од мнозинството и треба да се договорите во пратеничката група дали ќе комуницирате со пратеникот или претседателот. Ако ми се обраќате со пратеникот, согласно Деловникот, пратеникот има право да го користи својот јазик. С` дури така се обраќате, јас ќе ја користам мојата деловничка можност да си го користам својот мајчин јазик – одговори Џафери.

Но, и во таков случај, Џафери продолжува да ги крши Уставот и Законот, бидејќи како пратеник, тој на албански јазик може да се обраќа од говорница, од пратеничко столче или на комисија, но не и од претседателскиот пулт. Ова значи дека ако Џафери говори на албански јазик, за да не ги прекрши Уставот и Законот, ќе мора да го напушти претседателскиот пулт.

Додека претседателот на Џафери го крши Уставот, СДСМ тоа го одобрува и дополнително го фали собранискиот спикер за таквите постапки.

-Задоволство ми е што после 8 години можам да кажам од оваа говорница дека го почитувам претседателот на Собранието на Република Македонија што не беше случај во изминатиот период за претходниот претседател на Собранието, рече пратеникот од парламентарното мнозинство, Горан Мисовски.