Смрт наместо живот: Никој не одговара за тоа што умираат бебиња

Низа трагедии ја потресоа македонската јавност, неколку семејства се завиени во црно затоа што им умреа најмилите, а Владата на чело со Зоран Заев си молчи.

Црн биланс ги одбележува случувањата во македонското здравство изминативе неколку месеци. Умираат бебиња и деца во клиниките ширум Македонија, а Заев си тера кампања за да придобие гласачи за своите кандидати за градоначалници.

Дрско е и арогантно премиерот да ветува подобар живот додека бебиња и деца умираат во клиниките кои сега се во надлежност на неговата Влада и каде тој постави директори од својот партиски кадар.

Две ипол годишно дете од Велес почина пред неколку дена на Детска клиника. Детето било хоспитализирано на одделот за неврологија со симптоми на губење свест, односно тешка општа состојба со знаци на сепса и менингитис. Поради овие симптоми и влошувањето на состојбата на детето според информации од Министерството за здравство, проценката на докторите била тоа да биде префрлено на интензивната нега на Клиниката за детски болести. Според неофицијални информации, детето веднаш не било пренесено на интензивната нега бидејќи немало место. Веќе Канал 5 објави дека токму на интензивната нега се располага само со шест места за итни деца, за што е добиена и потврда од шефот на одделот Лилја Којиќ.

Хорор во здравството, Заев си тера кампања!

Случајот со починатото детенце на Детска клиника е само една од низата трагедии кои ја потресоа цела јавност, откако Заев е премиер, а неговите луѓе се поставени како директори на клиниките.

Додека премиерот Зоран Заев си тера кампања, во македонското здравство се случува вистински хорор и хаос. За жал, смртните случаи во болниците стануваат се почеста појава, а никој од одговорните се уште нема понесено никаква одговорност.

Минатата сабота во тетовската болница почина триесетгодишна родилка, а неколку дена подоцна почина и бебето, кое беше беше префрлено во Детската клиника во Скопје.

Шест дечиња ги загубија животите за само неколку дена во месец август. Четири новороденчиња починаа на ГАК, две ипол годишно детенце во Охрид и 7-месечно бебе во Струга. Црниот биланс е поголем. Вкупно 9 дечиња ги загубија животите за само два месеци.

Наместо живот, смрт: Иднината на државата умира по болниците, Владата нема одговор за смртноста на новороденчињата!

Бебиња и деца умираат, а Владата избегнува одговорност обидувајќи се да ги заташка грозоморните случаи. СДСМ ветуваше дека ќе донесе живот во Македонија, а наместо живот донесе смрт. По секоја трагедија, Заев молчеше и згора на тоа се обидуваше да го заташка случајот за да се спаси себеси и неговите соработници од одговорност. Во друга држава, премиерот лично ќе бара одговорност, ќе ги истражи случаите, а ако се докаже дека во прашање се грешки на луѓето кои сам ги постави на функции, треба да си поднесе оставка. Но, Заев е зафатен со одржување на митинзите и за големите потресителни трагедии, очигледно нема време. Одговорност од Заев бараат дури и неговите најжестоки поддржувачи.

Живот за сите, освен за бебињата?!

Дури и најжестоките поддржувачи на Заев и неговите политики, излегоа со остри пораки за ваквиот игноранстки однос на Заев и неговите министри пред големите трагедии.

Со низа критики за постапките и непревземањето одговорност од страна на Заев и за неговите луѓе излезе и Сашо Ордановски. Тој во колумна насловена како „Живот за сите, освен за бебињата?!“, удри по политичарот чии постапки со години јавно ги фалеше и поздравуваше.

-Во нормални држави, кога ќе ви умрат 130 бебиња за неполни десет месеци во главното државно породилиште во земјата, се одлагаат сите други активности и се решава тој проблем ИТНО и БЕЗ ОДЛАГАЊЕ! Само во Македонија може да се случи надлежниот министер (за здравство) да се даде во нова изборна кампања, додека има криза од ваков обем во ресорот, а при тоа да се надева и дека ќе ги добие изборите! И само во Македонија премиерот ветува здравствени ДОНАЦИИ, качен на бина на предизборен митинг – дополнителен популистички митингашки безобразлук е што тоа ќе го направел со парите заработени од продажбата на мајбахот на Грујо! Па, каков „Живот за сите“ ветува Заев по митинзи, кога ни/му умираат бебиња по државни инкубатори како да се вински мушички?! И кои се тие други приоритети во државата, за надлежното Министерство да не може да набави – без тендер! – толку нови инкубатори (20, 50, 100?) колку што се неопходни. Всушност, зошто веќе ВЧЕРА, итно и без одлагање, не се набавени тие неопходни апаратури?!, напиша Ордановски.

Јоци: Каде се сега шарените, оние кои се вработија во влада да реагираат за смртните случаи на бебиња

Нема кој да организира протест за 6 починати бебиња за десет дена. Ни да пише отровна колумна, да гукне бар. Сите “граѓански активисти”, кои, претходно се колнеа во чесност и партиска необоеност, се вработени во Влада, по кабинети, носат бурек, точат зелка за некој министер, напиша Јорданка Ивановска – Јоци на својот Фејсбук профил.

-Вазалство е мал збор. За греота е правиот. Направија кариери врз мртви деца, а сега си прават селфија, пишува Јоци.

Ивор Мицковски до Владата на СДСМ: Сега се молчи за бебињата, ќе преземе ли некој одговорност, а партиски слуги дволични?

Вистински хорор и хаос се случува во македонското здравство во последниот период, смртните слуачаи по болниците во Македонија стануваат се почести. Лошите политики на новата власт во здравството, наидоа на голема и силна критика и кај луге од СДСМ. Ивор Мицковски е уште еден во низата кои јавно излегоа со критика за работата на оваа Влада, тој прашува дали некој конечно ќе преземе одговорност.

-Имаме министер за здравство кој си брка политика. Сега се молчи за бебињата, а директорката кажа, ништо не се инвестира, ништо не е подоборено. Ќе преземе некој одговорност, ќе преземе некој одговорност нешто да подобри, а партиски слуги дволични?!, напиша во статус на Фејсбук, Ивор Мицковски.

Ставриќ: Катастрофа!

Лошото менаџирање со здравството кое го прави новата Влада предводена од СДСМ и Зоран Заев, наиде на остра критика и кај доктор Дејан Ставриќ, кој организираше протести против поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Тој вели дека кадровските промени кои ги направи новата власт штетни, а доколку не се реагира соодветни, последиците би можеле да бидат сериозни според него.

-Катастрофа! Се боревме да го смениме амбиентот, квази реформите и ступидните проекти кои доведоа до смртни последици и енормни долгови, а што добивме? Само континуитет, бидејќи де факто во здравствениот систем ништо не е сменето. Состојбата не е само наследена, нема реална и суштинска промена, нема нови програми, туку само кадровски промени кои во поголем дел ја продолжуваат штетната политика во работењето на своите претходници. Доколку не се реагира соодветно, последиците можат да бидат посериозни, а крахот би бил неизбежен, предупредува д-р Дејан Ставриќ, поранешен прв синдикалец на лекарите во Клиничкиот центар во Скопје, во изјава за Дојче Веле.

Познавачите на состојбите велат е навистина загрижувачки фактот што и понатаму продолжува низата на трагичните случаи на македонските клини, тие велат дека овие четири месеци се најцрниот период во нашето здравство. Тие велат дека некој мора да понесе одговорност за оваа состојба и големиот број на смртни случаи, од кои најголем дел се деца и новороденчиња.

Граѓаните бараат одговорност од раководните лица во врвот на власта, бидејќи како што велат во здравството се случува вистинска чума, откако Зоран Заев е премиер.

СМРТ НАМЕСТО ЖИВОТ: Починаа 130 бебиња – Владата нема одговор за смртноста на новороденчињата

Низа трагедии ја потресоа македонската јавност, а Зоран Заев си тера кампања пред локалните избори. Бебиња и деца умираат, а Владата избегнува одговорност обидувајќи се да ги заташка грозоморните случаи.

СДСМ ветуваше дека ќе донесе живот во Македонија, а наместо живот донесе смрт. Пред неколку дена две ипол годишно детенце го загуби животот на Детска клиника. Според неофицијални информации, детето веднаш не било пренесено на интензивната нега бидејќи немало место. Веќе Канал 5 објави дека токму на интензивната нега се располага само со шест места за итни деца, за што добивме и потврда од шефот на одделот Лилја Којиќ.

Случајот со починатото детенце на Детска клиника е само една од низата трагедии кои ја потресоа цела јавност, откако Заев е премиер, а неговите луѓе се поставени како директори на клиниките.

Додека премиерот Зоран Заев си тера кампања, во македонското здравство се случува вистински хорор и хаос. За жал, смртните случаи во болниците стануваат се почеста појава, никој од одговорните се уште нема понесено никаква одговорност.

Минатата сабота во тетовската болница почина триесетгодишна родилка, а неколку дена подоцна почина и бебето, кое беше беше префрлено во Детската клиника во Скопје. На родилката која заврши трагично во тетовската клиника ова и било втора бременост.

Шест дечиња ги загубија животите за само неколку дена во месец август. Четири новороденчиња починаа на ГАК, две ипол годишно детенце во Охрид и 7-месечно бебе во Струга. Црниот биланс е поголем. Вкупно 9 дечиња ги загубија животите за само два месеци.

Владата не сака да понесе одговорност, додека повеќе семејства се завиени во црно, голем број на родители стравуваат за иднината на сопствените деца, а јавноста бара некој да одговара за црниот биланс.

Живот за сите, освен за бебињата?!

Дури и најжестоките поддржувачи на Заев и неговите политики, излегоа со остри пораки за ваквиот игноранстки однос на Заев и неговите министри пред големите трагедии.

Со низа критики за постапките и непревземањето одговорност од страна на Заев и за неговите луѓе излезе и Сашо Ордановски. Тој во колумна насловена како „Живот за сите, освен за бебињата?!“, удри по политичарот чии постапки со години јавно ги фалеше и поздравуваше.

-Во нормални држави, кога ќе ви умрат 130 бебиња за неполни десет месеци во главното државно породилиште во земјата, се одлагаат сите други активности и се решава тој проблем ИТНО и БЕЗ ОДЛАГАЊЕ! Само во Македонија може да се случи надлежниот министер (за здравство) да се даде во нова изборна кампања, додека има криза од ваков обем во ресорот, а при тоа да се надева и дека ќе ги добие изборите! И само во Македонија премиерот ветува здравствени ДОНАЦИИ, качен на бина на предизборен митинг – дополнителен популистички митингашки безобразлук е што тоа ќе го направел со парите заработени од продажбата на мајбахот на Грујо! Па, каков „Живот за сите“ ветува Заев по митинзи, кога ни/му умираат бебиња по државни инкубатори како да се вински мушички?! И кои се тие други приоритети во државата, за надлежното Министерство да не може да набави – без тендер! – толку нови инкубатори (20, 50, 100?) колку што се неопходни. Всушност, зошто веќе ВЧЕРА, итно и без одлагање, не се набавени тие неопходни апаратури?!, напиша Ордановски.

Политички поени на грбот на починатите деца!

Деца умираат низ клиниките, а Заев си собира политички поени на митинг говорејќи за Мерцедесот.

На митинг во Скопје најави дека со парите од овој автомобил ќе купува амбулантни возила, сакајќи пред јавноста да покаже дека, ете, се грижи за здравството.

По секоја трагедија, Заев молчеше и згора на тоа се обидуваше да го заташка случајот за да се спаси себеси и неговите соработници од одговорност. Во друга држава, премиерот лично ќе бара одговорност, ќе ги истражи случаите, а ако се докаже дека во прашање се грешки на луѓето кои сам ги постави на функции, треба да си поднесе оставка. Но, Заев е зафатен со одржување на митинзите и за големите потресителни трагедии, очигледно нема време.

ВМРО-ДПМНЕ: Инспекцијата на ГАК ги потврди нашите наводи за низа неправилности во работењето на клиниката

Санитарниот инспекторат по извршената инспекција на Клиниката за гинекологија во Скопје одржа прес конференција во која беа посочени низа неправилности во работењето. На директорката Ирина Сотирова Бухова очигледно според снимките во медиумите најважно и беше како и стои фризурата која неколкупати ја корегираше во текот на кратката и празна изјава, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Овие наоди на инспекторатот укажуваат дека реакциите на ВМРО-ДПМНЕ, одржаните редица прес конференции пред самата клиника и привлекувањето на вниманието на јавноста како аларм и притисок на надлежните било оправдано и корисно доколку се превземат мерки и остранат недостатоците. Санитарниот инспекторат потврди дека ВМРО-ДПМНЕ не се трудело да привлече партиски поени со неточни вести, со манипулации или со лажни вести, туку одговорно како опозиција ја одиграла улогата на коректив на власта, се вели во соопштението на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи и понатаму одблиску да го следи спроведувањето на потребните интервенции од власта.

-Прв лош сигнал е што по смртта на 30-тина новороденчиња нема реална одговорност за никого освен само дисциплинска одговорност за едно лице што е недозволиво и е прикривање на катастрофалното работење на раководството на клиниката кое предизвика смрт на 30-тина новороденчиња, се наведува во соопштението.

Владата на Заев сакаше да сокрие четири смртни случаи на бебиња

Трагедиите во здравството откако Зоран Заев стана премиер, а Арбен Таравари министер, се поголеми и почести.

Смртните случаи ја потресуваат јавноста и се бара одговорност, па токму затоа владата на Заев се обидува да ги сокрие трагедиите и докторските грешки.

Четири новороденчиња починале во еден ден на скопска гинекологија. Сите биле предвремено родени и сместени во инкубатори на одделот за интензивна нега.

Скандалозно во овој случај е што дежурниот педијатар не бил на работното место. Докторката ја напуштила клиниката само еден час откако дошла на смена. Медицинските сестри ја повикале кога се влошила состојбата на едно од бебињата. Од Клиниката го потврдуваат случајот и информираат дека уште наредниот ден ја суспендирале од работа.

-За овој случај се води дисциплинска постапка. Извршен е и надзор од министерството за здравство. Интензивна нега со над 50 деца не смее да остане без лекар, велат од Клиниката за гинекологија и акушерство.

Според информации на Сител целиот случај го испитувал и заменик министерот за здравство Гоце Чакаровски. Била формирана и комисија.

После неколкуте смртни случаи на новороденчиња кон крајот на август и последните четири починати бебиња во еден ден се поставува прашањето- Што ќе превземат надлежните здравствени власти за да се намали смртноста на предвремено родените деца?

За оваа трагедија, како и за големиот број на смртни случаи од минативе месеци, Заев и Таравари не ја информираат јавноста. Дури откако медиумите ќе објават, а граѓаните ќе го покажат својот револт, институциите излегуваат со куси информации за ваквите случаеви. Владата сака да сокрие дека поради негрижа на кадрите кои тие ги поставија умираат бебиња.

Бебињата масовно умираат, но за СДСМ коалицијата е поважна од животите на децата: Таравари е заштитен поради коалицијата Заев и Села

Низа трагедии ја потресоа Македонија. Бебиња и мали деца масовно умираат, но премиерот Заев бега од одговорност, а од истата го лиши и министерот за здравство Арбен Таравари.

Заев го штити министерот кој доаѓа од редовите на партијата на Зијадин Села, бидејќи без нив тој ќе го загуби мнозинството во македонското Собрание.

Пратениците на ДУИ не му беа доволни на Заев за да дојде на власт, па во тоа му помогна Села. Овие партии заедно едвај направија мнозинство од 62 пратеника.

СДСМ со освоени 49 пратеници беше далеку од формирање на мнозинство. ДУИ кои имаат 10 пратеници не беа доволно, па затоа Села со само 3 влезе во нивната коалиција за да направат Влада. Оваа математика е доволен доказ дека Заев не смее да побара од Села било какво разрешување, ако не сака да го загуби тенкото мнозинство.

Сега, дури и по цена на детските животи, Заев ја штити коалицијата со партискиот лидер на Таравари, Села. Очигледно за сите овие тројца политичари, политиката е поважна од трагедиите.

Три новороденчиња починаа на Клиниката за гинекологија и акушерство

Пациентката И.М. била хоспитализирана на 21 август на Клиниката за гинекологија и акушерство поради болки во абдоменот. Истиот ден е породена со царски рез во 27. недела со тројка, по претходно прснат воденик и пролабирана (испадната) папочна врвца и со цел да не биде прекинат доводот на кислород, веднаш е извршено породување.

Со семејството во неколку наврати од страна на персоналот на Клиниката било разговарано, со цел да се објасни состојбата на новороденчињата, третманот и можните шанси за преживување и веќе следниот ден е констатирана смрт на сите три.

Освен што го заштити Таравари, Заев застана во одбрана и на новата директорка на ГАК, Викторија Јовановска, која е блиска пријателка на неговата сопруга.

По овие три дечиња, на ГАК почина уште едно новороденче. Министерството за здравство молчеше додека не почна притисокот од јавноста.

Откако докторите ја вратиле дома, малата Анастасија почина

Голема трагедија се случи и во Охрид. Почина малата Анастасија Маркоска која била донесена на детското одделение при медицински центар Охрид со симптоми на малаксаност. Според информациите, лекарите го враќале дома детето за на крај родителите да ја донесат својата ќерка мртва. Одговорот на Таравари за оваа трагедија гласеше „Формирана е комисија“!

Новороденче почина во кичевска болница

На охридската гинекологија била примена мајка во својата 30-та недела од бременоста. Детето родено во таа гестациска недела по правило се пренесува во Скопје во инкубатор. За транспортот на вакви комплицирани случаи, постои веќе воспоставен протокол, кој најверојатно не бил испочитуван од страна на вработените во охридската болница, поради што состојбата на бебето се влошила некаде пред Кичево.

Бебето е префрлено во кичевската болница, каде два часа се обидувале да го реанимираат, но за жал не успеале.

Почина седуммесечно бебе во Струга

7-месечното девојче од Струга било донесено без знаци на живот на детското одделение во овој град, објави телевизија Алсат. Според директорот на болницата, Асим Муса, бебето имало тешка вродена болест на главата, а состојбата деновиве се влошила. Детето било донесено на детското одделение во Струшката болница. Лекарите им предложиле на родителите да го хоспитализираат, но родителите не прифатиле и го вратиле дома.  По кратко време детето повторно било донесено, но овој пат мртво.

Бебе од Гевгелија и новороденче од Гостивар починаа на Детска клиника

Четиримесечно новороденче од Гевгелија со респираторен инфект и тежок малформативен синдром со засегнувања на повеќе органи – срце, белите дробови…, почина денеска на Одделот за интензивна нега при Клиниката за детски болести.

Ова денеска го истакна директорката на Клиниката за детски болести, Катерина Ставриќ, која рече дека и новороденче од Гостивар донесено на Клиниката во тешка здравствена состојба и кое веднаш било ставено на респиратор починало денеска.

– Ова е терциерна установа. Сите најтешки случаи доаѓаат тука. Ние докторите и покрај тоа што имаме можности од опрема и знаење не секогаш можеме се да излечиме. Се случува тешки деца и да починат. Тоа се тешки деца кои престојуваат во интензивна нега на машини. Голем дел од нив преживуваат со овие можности и со несебичната заложба на докторите и на сестрите, но не секогаш тоа е возможно, посочи Ставриќ.

Таа рече дека новороденчето од Гевгелија од самото раѓање е донесено на Клиника со проблеми, престојувало на интензивна и тогаш стартно, било на респиратор. Со подобрување на состојбата, посочи таа, е пренесено на Одделот за интензивна нега.

Мајката на починатото бебе се сомнева дека се работи за лекарска грешка

Родителите на четиримесечното доенче кое почина на скопската Детска клиника се сомневаат дека станува збор за лекарска грешка. Бебето пред два дена било хопситализирано со белодробна инфекција. Иако било приклучено на апарати, здравјето не му се подобрило, пишува Република.

Според лекарите инфекцијата го потикнала мулти-малформацискиот синдром од кој боледувало бебето– слабо срце и оштетени бели дробови. Прогнозите да преживее биле мининални, затоа што со овој синдром, како што велат лекарите, бебињата не живеат повеќе од една година. Но мајката на бебето која не сакаше да зборува пред камерите рече дека се сомнева на лекарска грешка. Доенчето, како што наведе, тешко голтало и повеќе пати било лекувано на неонаталниот оддел, пишува порталот.

Смртта стана невидлива за невладините под контрола на СДСМ

Каде е сега активистот Огнен Јанески да му испорача ЦРВЕН КАРТОН на Таравари како што тоа го направи на поранешниот министер  Тодоров?

Каде е сега Мирјана Најческа која пишуваше секојдневно за лошата состојба во здравството и дека за секоја смрт одговара министерот. Или сепак овие критики само се однесуваа на министрите од ВМРО-ДПМНЕ?

Симница и Гостивар во грч и страв од епидемијата беа на погреби, Таравари си тераше посета во странство со изјава од хотелот

Наместо веднаш да излезат со информации за јавноста, смртта на таткото и синот од село Симница, беше мистерија. Надлежните молчеа, граѓаните на Гостивар живееја во страв бидејќи не знаеја од што починаа нивните сограѓани.

Жителите на околните места од Горна и Долна Ѓоновица, Маврово, Ростуше како и градот Гостивар беа вознемирени од  настанот со трагичен епилог каде што животот го загубија две машки лица на возраст од 50 и 23 години кои се во роднинска врска и се презиваат Мифтари.

КОШМАРОТ ПРОДОЛЖУВА: Таравари се обидувал да сокрие уште една трагедија која се случила во битолската болница!?

Кошмарот во кој западна македонското здравство по промената на власта во Македонија завзема загрижувачки пропорции, а ситуацијата дотолку е посериозна ако се има во предвид дека наместо одговорност од министерот за здравство, властите се обидуваат да ја сокријат вистината за тоа што се случува во здравствените установи во земјата, пишува Инфомакс.

За само една недела во Македонија, благодарение на негрижата на министерот за здравство Таравари, згаснаа шест млади животи, а некои не успеаа ниту да ја видат светлината на денот, благодарение на неодговорноста на директорката на ГАК во Скопје, инаку куќна пријателка на сопругата на Зоран Заев, Зорица Заева.

Она што ја прави ситуацијата неподнослива, е тоа што наместо одговорност и решение за проблемите, Таравари и останатите одговорни лица се обидуваат да ги сокријат кобните случаи, притоа избегнувајќи секаква одговорност.

Владините медиуми, кои до пред половина година врескаа и бараа одговорност од претходниот министер, молчат, правејќи ги директни соучесници во злосторствата на Таравари.

По кошмарот на скопска гинекологија каде што се криеше смртта на четири новороденчиња, владата на СДС и Таравари се обидоа да сокријат ваква кобна случка и во Охрид и Струга, а според последните информации, веќе една недела криеле за тоа што се случувало и во Битолската болница.

Имено, како што дознаваме, на 20-ти август годинава, во Битолската клиничка болница починало новороденче, а причините за трагедијата не се познати. Од болницата не успеавме да добиеме потврда за трагичната случка, со образложение дека одговорниот за одговори не е на работа.

Никој не се јавува ниту на телефонските броеви во Министерството за здравство, ниту пак кај #АлоТаравари.

Црниот биланс на Таравари, за жал продолжува да се зголемува, а од владата сеуште никој не бара одговорност од министерот за здравство. Сеуште нема реакција ниту од „невладините“ организации.

КРАЈНО НЕОДГОВОРНА ВЛАСТ: Почина затвореникот В.К., а Заев, Спасовски, Таравари и Хелсиншкиот комитет ги штитат директорите Костов и Махмути

Веќе 3 дена молк од сите владини институции. Премиерот Зоран Заев, Владата, министрите Оливер Спасовски и Арбен Таравари, како и директорите на КПД Идризово и Градската општа болница молчат за смртта на затвореникот.

Се уште никој не превзема одговорност за смртта на 46 годишниот затвореник В.К., кој во четвртокот под засега неразјаснети околности почина во  ГОБ „8 Септември“.

Нема одговорност ниту од првиот човек на КПД Идризово, Ќерим Махмути, ниту директорот на Градската општа болница „8 Септември“, Кристијан Костов.

Молк и од Хелсиншкиот комитет на Уранија Пировска, кој изминативе години при вакви и помалку тешки случаи редовно бараше одговорност  од претходната власт.

Премиерот Заев, министрите Спасовски, Таравари и Хелсиншкиот комитет на Пировска сега  ги штитат директорите Костов и Махмути, кои се најодоговорни во овој сучај.

Деталите за причината за смртта на осуденикот се уште се непознати.

Смртни закани кон новинарите и медиумите кои не мислат како Заев – Вака „реформската влада“ на СДСМ ја сфаќа демократијата

Закани по живот на новинарите, цензурирање имиња во емисии, сечење телевизиски прилози , заплашување на луѓето, насилство и слично се дел од старо-новата програма на се уште неизбраната „реформска влада” предводена од СДСМ и албанските партии.

„Ќе бидеш однесена во институција за душевно болни во Косова, каде што лудаците ќе се изживљаваат врз твоето тело. Се надеваме дека нема да бидеш многу оштетена, бидејќи после тоа идеш у жолтата куќа. Таму ќе престанат сите твои проблеми. Не плаши се, тоа нема да боли. Едноставно, ќе престанеш да постоиш. Но затоа, твоите органи ќе продолжат да живеат во некои други тела. Мозокот не. Иако е ептен испран, премногу е болен за да се постигне добра цена за него“, стои во заканувачката порака што ја добила новинарката на МИА, Ирена Радовановиќ.

Имено, новинарката на МИА, Ирена Радовановиќ, добила смртни закани од лице со лажен профил на “Фејсбук”, на кој, според новинарката, нема фотографии, нема пријатели во листа и е наменски отворен за да се заканува на неистомисленици.

“Брзо ќе биде готово. Останувањето на улица е твојот најмал проблем. Ќе ги прошириш твоите познанства во Идризово. За возврат, твоите нови пријатели ќе те прошират тебе, т.е. твоето чмарче. Нема веќе лигавење околу тебе и гребење за сношај во стилот на Цане Соколовски, само брутални силувања и тепања, секојдневно, за да памтиш кога си поддржувала багра”.

Ова стои во фејсбук-пораката која ја добила Радовановиќ од извесната Славица Петковска, која не испраќала пораки само до новинарката туку испраќала пораки и до други лица со слична содржина.

За кратко време по испраќањето на првата заканувачка порака, Радовановиќ добила уште една порака со исто така страшна содржина испратена од истиот лажен профил.

“Пријави во полиција, а? Кај имбецилите од одделението за компјутерски криминал!? Твојата полиција е во фаза на распаѓање, меѓутоа, плановите во врска со тебе се променети. Ќе бидеш однесена во институција за душевно болни во Косова, каде што лудаците ќе се изживљаваат врз твоето тело. Се надеваме дека нема да бидеш многу оштетена, бидејќи после тоа идеш у жолтата куќа. Таму ќе престанат сите твои проблеми. Не плаши се, тоа нема да боли. Едноставно, ќе престанеш да постоиш. Но затоа, твоите органи ќе продолжат да живеат во некои други тела. Мозокот не. Иако е ептен испран, премногу е болен за да се постигне добра цена за него”, стои во втората порака која ја примила новинарката.

Радовановиќ во колумна за Дневник ги обелодени заканувачките пораки и вели дека се чини дека некои лица уште живеат во времето кога било најнормално за кажано мислење спротивно на КПЈ да се носат луѓето на Голи Оток. Новинарката очекува надлежните органи да откријат кој стои зад овие пораки, а личноста да биде соодветно санкционирана.

-Одговорност мора да има, а новинарите не смеат да бидат изложени на закани по живот и да живеат во страв. Не ми е првпат да добивам вакви пораки, меѓутоа овие кои ми ги прати лицето Славица Петковска со лажен профил беа многу страшни. Кога ја примив втората порака бев непријатно изненадена што личноста која ми ја испрати пораката се уште е фокусирана на мене, вели новинарката.

Радовановиќ истакна дека од пораките може да се забележи дека не се работи за неписмен човек туку за образован кој го владее добро правописот. Се сомнева дека зад заканите стојат лица кои сакаат на ваков начин да ја исплашат и да извршат притисок врз новинарите.

-Се сомневам дека се лица од СДСМ или пак можно е да се од албанските партии бидејќи во пораките се споменуваат Косово и Жолата куќа. Мислам дека се работи за некој од СДСМ, член, поддржувач, симпатизер…

Радовановиќ посочи дека како што може да забележи дека не само кон неа туку и кај други лица зачестиле таквите закани што значи дека паѓа во вода дека тие се лица што можат многу лесно да прифатат туѓо мислење.

-Јас често велам некој ако ви се претстави како демократ почнете да му контрирате и тогаш ќе видите колку е тој демократ. Се гледа дека тие се демократи само на збор.
Новинарката очекува надлежните органи да откријат кој стои зад овие пораки, а личноста да биде соодветно санкционирана. Одговорност мора да има, а новинарите не смеат да бидат изложени на закани по живот и да живеат во страв, вели Радовановиќ.

Во колумната таа пишува дека заканите станаа секојдневие деновиве откако СДСМ е на чекор до влада, туку дека и таргетирањето од страна на едно лице на друго конкретно лице, со конкретна закана по живот.

Ваквите пораки се исход на проблемот на осветољубивите “демократи”, односно ДЕМОНкрати. Нивниот проблем е што не можат да најдат ништо за да поведат некаква постапка за Радовановиќ.

-Јас во животот не сум направила никаков криминал. Работам за плата каква што има мнозинството во оваа држава. Живеам скромно како што живее секој во Македонија. Во речиси две децении во новинарство, повеќе сум зијан отколку ќар од професијава. Но, го сакам новинарството и сакам да пишувам. И секако дека и натаму планирам да кажувам што мислам. Некој може да се согласува со мене или не. Но за различно мислење да ми се заканува со убиство, е надвор од умот. За ваква ли демократија зборуваше СДСМ? За ова ли плачеа 10 години? Несомнено тие под демократија подразбираат сите да мислиме како нив. Јас не знам што глумиме? Дајте да го вратиме едноумието во Устав и да завршиме работа! Сите ќе мислиме како КПМ, односно наследникот СДСМ и сите ќе си живееме среќни и весели. Кому треба плурализам, стои во колумната на Радовановиќ.

Ова не е прв случај на закани по живот до новинарите кои не се истомисленици со СДСМ и СОРОС.

Монструозни закани по живот пред неколку години добија и новинарите на нашиот портал од лица членови и активисти на СДСМ.

Откако портал под капата на опозицијата, Народен глас, на Рубин Ивановски, објави фотомонтажа каде што наводно вработена во “Курир” говори за високи хонорари кои ги добива, активистите на СДСМ се охрабрија да се закануваат по живот. Во својот текст и постовите кои подоцна ги објавуваа по социјалните мрежи, овие луѓе употребија фотографија на 5-ГОДИШНО ДЕТЕ. ГОРАН ГЕРАСИМОВСКИ, член на СДСМ испрати смртни закани до вработената, каде што се закануваше и по живот на сите вработени во КУРИР.

-Поздрави ги сите во КУРИР!!! Вие нема да имате восочни фигурни, нема да може да ве препознаат за да имате восочни фигури. Затоа што ќе ве влечам по “Партизанска# со кола 7 дена и 7 ноќи!! Дур не ви се распадне телото и почне да смрди. Малку ми е жал за тебе пошо имаш синче, ама си се нафатила со политика, ќе го јадеш, ќе мора да го јадеш, јебига, сега мајчиното млеко ќе го исплачете, ќе ви искочи низ нос секоја буква што ја напишавте изминативе 10 години во Курир , пишува во заканувачката порака што ја доби вработената во “Курир”.

 

Лудилото со заканување и повредување на новинари и медиумски работници е позната стратегија на СДСМ и луѓе блиски до нив, тие продолжуваат со сеењето омраза, агресија и закани кон новинарите, но и кон сите кои немаат исто мислење со нив и не ја поддржуваат нивната агресивна политика.

Пред извесен период закани беа упатени и до новинарот Бобан Нонковиќ од страна на активист близок до опозицијата Петрит Сараќини, кој во просториитена Македонскиот институт за медиуми со шипка го нападнал дописникот на МИА и ТВ Сител од Брисел.

Нонковиќ, многупати претходно бил вербално нападнат и провоциран од страна на Сараќини, најчесто во просториите на МИМ.

– Додека стоев со колегите и разговарав, Сараќини кој се симнуваше по скалите почна да ме навредува и провоцира, сакајќи да предизвика и моја реакција со која потоа ќе може да се направи медиумска фама. Знаејќи ја намерата јас останав смирен. Но, Сараќини најверојатно ја забележа мојата смиреност па откако увиде дека тоа нема да му “запали” зема монопод (метална прачка за поставување на камера) и проба со истата да ме нападне – вели Бобан Нонковиќ.

Сведоци на настанот биле и професорите кои работат на МИМ како и персоналот кои пристапиле кон смирување на состојбата, но Сараќини не престанувал со навредите, а во еден момент додека го држеле тој почнал и да замавнува кон Нонковиќ со зборовите “Сега ќе те убијам!”

Отворени закани пристигнаа и до уредничката на “Сител” и главната уредничка на дневниот весник ВЕЧЕР, Ивона Талевска. Заканите беа упатени од страна на техничката министерката од СДСМ за труд и социјала, Фросина Ременски, и нејзиниот сопруг преку социјалната мрежа “Фејсбук”.

Ременски и порача на Талевска дека ќе одговара два пати, и дека допрва ќе биде во наводници “наградена”, сугерирајќи дека не знае што се нема во прислушуваните разговори. Ако првата казна е за клевета, Ременски не објави која е втората казна која ја најавува. Во исто време, сопругот на министерката на Фејсбук и се закани на Талевска дека ќе и земе милион.

И покрај заканите кои беа упатени кон уредничката таа пред 2 години беше и физички нападната од група на 15-ина демонстранти на плоштадот Македонија.

Како СДСМ се однесува со новинарите кои не одработуваат за нив покажуваат низа примери. Партискиот функционер Петре Шилегов, кој воедно е и пратеник во македонското собрание, преку статус објавен на својот фејсбук-профил директно му се закануваше на Драган Павловиќ- Латас, одговорниот уредник на Сител, медиум кој беше прогласен за еден петте непријателски од страна на СДСМ.

“И да, господине ДПЛ. Карма ис а битцх. Свесен си дека кругот врти и дека кој од каде почнал, таму завршува. Ти си почнал од казнено-поправни установи. Таму и ќе завршиш. И тука, веќе ти нема помош, пишува Шилегов.


Покрај речиси секојдневните закани и навреди, СДСМ директно стоеше и врз демолирањето на просториите на неделникот “Република” и Радио Слободна Македонија, за време на протестите на опозицијата. Пред некој период РСМ беше мета на груб напад на приврзаниците на опозицијата, организирани од невладини организации под водство на Сорос во кои посериозно беше повреден и фоторепортер на весникот “Вечер”.

Пред неколку месеци отоврени закани беа упатени и кон Никола Србов од страна на поранешниот директор на УДБА, Иван Бабановски.

Бабановски влегол во редакцијата на “Република” и отворено упатил закана до Србов, која гласела дека по изборите на 12 декември тој ќе заврши на Дрисла.

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите кон новинарите кои не мислат како Заев се класичен пример за замолчување на медиумите

Слободата на мислата и јавното изразување се темелни вредности на Уставот на Република Македонија и се гарантирани согласно член 16 од истиот и никој нема право истите да ги загрозува или на друг да му ги оневозможува.

Заканите кон новинарката Ирена Радовановиќ, за кои истата пишува во својата најнова колумна само покажува до кое дереџе ја доведе СДС Република Македонија.
„Брзо ќе биде готово. Останувањето на улица е твојот најмал проблем. Ќе ги прошириш твоите познанства во Идризово. За возврат, твоите нови пријатели ќе те прошират тебе, т.е. твоето чмарче”, стои во една од заканите упатени до новинарката.

Вината за ваквите закани и зачестени заплашувања кон новинарите е директно кај Зоран Заев, кој јавно од партиска говорница рече: „Во моментов став на СДСМ и мој личен став е дека поголем политички непријател за нас како опозиција се медиумите како што се Сител, Канал 5, Алфа, Дневник и Македонската радио телевизија”.

Новинарката под закана е новинар во еден од медиумите кои Заев ги прогласи за свои непријатели, Заев со својата изјава директно ги мотивира сите негови истомисленици и поддржувачи да го употребуваат неговиот речник и да се закануваат.

Заканите кон новинарите кои не мислат исто како Зоран Заев кои во последен период се повеќе зачестија, се класичен пример за замолчување на медиумите. ВМРО-ДПМНЕ е згрозена од ваквите изливи на омраза и закани и ги повикува надлежните органи правовремено да реагираат за расчистување на истите.

Никој не смее да се осуди да ги загрозува со Устав загарантираните права на граѓаните, секој кој тоа ќе го стори ќе одговара согласно закон.
Одговорност мора да има и за заканувачите и за поттикнувачите, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ.

Тричковски од СДСМ: Нека има војна и нека загинат сите што ја сакаат Македонија

Бранко Тричковски, новинарот близок до СДСМ продолжува своето скандалозно однесување. Тој е познат по своите колумни и Фејсбук статуси каде што со тешки навреди удира по сите кои ја сакаат Македонија.

Тој во својот последен пост повика на смрт на сите патриоти.

– Јас сум за војна во која ќе загинат сите патриоти, гласи статусот на Бранко Тричковски.

Branko-Trickovski-FB-vojna

Но, ова не е прв пат овој соросоиден некрофил и бездушен сдсм-овец да посака смрт на луѓето што ја сакаат и бранат својата држава, тоа стана редовна пракса во опкружувањето на аболицираниот криминалец, шпион и шиптарољубец Зоран Заев.

Во јули минатата година, додека вандалите и дивите орди на СДСМ ги пцуеја фамилиите на полицајците, а чуварите на редот и мирот и луѓето кои ги ризикуваат и положуваат своите животи за одбрана на територијата на Македонија и безбедноста на граѓаните од страна на разјарената толпа на СДСМ повторно беа нарекувани – убијци. Тогаш некрофилот Тричковски на својот Фејсбук профил објави статус со ужасна содржина, посакувајќи „куп мртви полицајци“.

Trickovski-policajci-sardisani

 

Но, низата на Тричковски продолжува, тој и претходно, во екот на случувањата во Куманово за полицијата напиша:

Полицајците кои денеска не успеаја да загинат во служба на Големиот идиот, ќе имаат можност да се ослободат од усраните животи во првата наредна прилика

Branko-Trickovski-FB-1

Соросоидка од „Цивил“ им посакува смрт за новите полицајци: ДА ДАДЕ ГОСПОД ДЕЦАТА ДА ВИ ЗАГИНАТ ВО НОВО ДИВО НАСЕЉЕ

Како што може да се види овој активист на СОРОС од кочани не штедела погрдни зборови против МВР, полицијата и државата.

Viktorija-Divo-Naselje-MVR

Таа во исто време била ангажирана од ЦИВИЛ на Џабир Дерала за изборите. А може да се види дека и била по сите можни и неможни семинари на кои се пренесуваа инструкциите на Канвас за дестабилизирање на државата.

Viktorija-Civil

Исто така, како куриозитет или како логично следство овој лик навива за Шкендија чии што навивачи извикуваат редовно антимакедонски пароли и истакнуваат големоалбански аспирации.

Viktorija-Skendija

ВИДЕО: 1001 причина зошто нема да гласам за СДСМ – Затоа што им посакуваат смрт на полицајците

ВМРО-ДПМНЕ за предвремените избори ја подготви најобемната програма сместена на над 500 страници и нуди реални решенија во секој дел од инфраструктура, енергетски сектор, туризам, здравство, култура, спорт, животна средина, економски просперитет, но и во уште многу други области.

Програмата „Реално“ за период 2017 – 2020 година ги содржи реалните потреби на граѓаните на Република Македонија во сите сегменти во општественото живеење базирајќи се на три постулати, работа, сигурност и напредок.

Од сруга страна, единствено нешто што нудат балистот Заев и СДСМ се еден куп безмислени лаги и манипулации, нереални ветувања и пред сè и над сè двојазичност и федерализација на Македонија.

За таа цел, а како одбрана на црната кампања која што ја пласира анти-македонската партија СДСМ, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ понуди „1001 причина зошто нема да гласам за СДСМ“, а како причина под реден број 626 е затоа што СДСМ им посакуваат смрт на полицајците