ВИДЕО: Палчо го посипа со боја Героски иако тој дојде со „татко му“ Милчин и со Алфите на „ферка“

Palco-Gero

Главниот медиумски стратег на СДСМ Бранко Героски и поранешниот прв човек на градската организација на СДСМ, Љупчо Палевски, верувале или не, закажаа тепачка за денес во 12 часот. Палевски најпрво го предизвика Героски, а тој пак прифати…

Со мало задоцнување, вооружен со силна придружба од новинари од Слободен печат, но и поранешниот прв човек на Сорос, Владимир Милчин, Героски се појави на закажаното место.

"

Палевски во меѓувреме објави на Фејсбук дека Героски дошол со Алфи, кои седеле во кафулето спроти „Манда“ и чекале да видат што ќе се случи.

Палевски му пријде на Героски и побара од него да му се извини за навредите што ги изнел за него, а откако овој немо го гледаше неколку мига, Палевски му истури жолта и црвена боја, како што рече, во манир на Шарената револуција што самиот ја измислил. Боите, рече Палевски, ги избрал намерно, за и Геро еднаш да биде обележан во националните бои на Македонија.

Фејсбук страната Видео Вести вршеше лајф стримиг на закажаната „ферка“и неколку пати се вклучуваа во живо пред почетокот на „двобојот“

Се открива позадината на лицата кои бараат реформи во ВМРО-ДПМНЕ: “Деформаторите“ со пари од Сорос врбуваат луѓе за нивните пресови

deformatori

Се погласни се гласините дека т.н. “реформатори“ во ВМРО-ДПМНЕ имаат една и единствена цел, да му помогнат на СДСМ во битката против ВМРО-ДПМНЕ. Дел од партиското членство вели дека со пари кој ги добиле од Чадорот и од Сорос тие имаат цел да ја уништат ВМРО-ДПМНЕ.

Според информациите до кои дојде „Журнал“, Александар Коневски познат и како Цезар, како што велат членови на ВМРО-ДПМНЕ “деформатор“ од групата на Александар Михајлоски и Петар Богојески, се јавувал на помлади луѓе од Скопје, Охрид, Велес и Куманово за еден час безгласно да се појават на прес на т.н. реформатори.

Како што велат нашите извори секако тоа не е бесплатно, туку со пари од Чадорот и Сорос, тој обезбедувал платен превоз, бесплатен ручек, како и 3.500 денари хонорар.

Со ова во вода паѓаат сите лажни изјави на членови на т.н. реформатори, дека имаат поддршка од голем дел од членството. Според нашите информации, малку се оние кои им веруваат на зборовите на Михајлоски и Богојески, најголемиот дел од луѓето му даваат голема поддршка на сегашното раководство предводено од Никола Груевски.

За една недела починаа 6 дечиња: Смртта стана невидлива за невладините под контрола на СДСМ

Najcevska-Janevski

Премиерот Зоран Заев, министерот за здравство Таравари и новата директорка на ГАК, Јовановска молчат 6 дена откако починаа 4 новороденчиња. Мегафоните на СДСМ се обидоа да го заташкаат скандалот и граѓаните да не дознаат.

Од Таравари и директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство нема ни трага ни глас. Бегаат и се кријат од одговорноста.

Невладините организации кои беа критички настроени додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт сега никаде ги нема.

Умреа 4 новороденчиња! Зарем тоа не е доволно да излезат да бараат одговорност од министерот за здравство Таравари и од пријателката на Зорица Заева, Викторија Јовановска?

Каде е сега активистот Огнен Јанески да му испорача ЦРВЕН КАРТОН на Таравари како што тоа го направи на поранешниот министер  Тодоров?

Каде е сега Мирјана Најческа која пишуваше секојдневно за лошата состојба во здравството и дека за секоја смрт одговара министерот. Или сепак овие критики само се однесуваа на министрите од ВМРО-ДПМНЕ?

Според овие лица, за смртта на 4-те новороденчињата сега никој не треба да сноси од одговорност затоа што Таравари доаѓа од партијата на Зијадин Села поради која СДСМ успеа да направи Владата!

Наместо живот за Македонија, сега дојде режимоте. Режим кога умираат новороденчиња, а медиумите молчат. Дојде време кога НВО немаат сила да излезат и да бараат одговорност за грешките на владата на СДСМ. Оние кои за секоја смрт го обвинуваа поранешниот министер Тодоров сега покажаа дека не им било грижа за човечките судбини, туку за партиски препукувања.

Новинарот близок на СДСМ, Огнен Јанески, свесно креираше силен револт кај сопартијците злоупотребувајќи смрт. Тој го нарекуваше Тодоров „министер за смрт“! Сега, кога во една недела починаа 6 деца, од Јанески ни збор против новиот министер Таравари.

Продолжуваат владините вработувања за лажните граѓански активисти: Студентски пленум и „Цивил“ со нов доказ дека одработуваа за СДСМ

Delov

Нови вработувања во Влада на т.н. невладини граѓански активисти, како што себеси се нарекуваа платениците на Сорос додека одработуваа за СДСМ.

Марија Теговска од „Цивил“ е последното подновување во редовите на Министерството за информатичко општество и администрација, каде ќе биде портпарол на ресорот кој го води Дамјан Манчевски.

Таа не е прв „цивилаш“ кој влегува во делот за односи со јавност во влада. Пред неа истото во министерството за култура го стори Петрит Сараќини, кој долги години ја убедуваше јавноста дека е независен граѓански активист.

Потврда дека меѓу предводниците на „Студентски пленум“ имаше навистина партиска позадина кај одредени лица е и ангажманот на Владимир Делов, еден од предводниците на студентите, како што вели „Фокус“, како портпарол во ресорот на Рената Дескоска, министерката за образование и наука.

Вработувањето на Делов е уште еден доказ на тврдењата дека огромен дел од незадоволните студенти беа изманипулирани и злоупотребени во политичката агенда на СДСМ.

И МИЛЧИН РАЗОЧАРАН ОД ЗАЕВ: Дураку и Османи можат да направат само штета

milcin-protest-sdsm

Платеникот на Сорос, Владимир Милчин не е задоволен од составот на новата влада која што СДСМ и нејзиниот лидер, Зоран Заев се обидува да ја направи.

Milcin-ministri-DUI-SDSM

-И јас, Геро, бев одлучил да не коментирам за составот на новата влада, но не можам да одмолчам што мислам за некои предлози на Али Ахмети. Се разбира доколку она што се појавува на ФБ е точно. Мислам на предложените министри Садула Дураку и Бујар Османи. За нив не е потребно да причекаме 100 дена па да видиме што можат. И едниот и другиот можат само штета да направат. Нема зошто да чекаме 100 дена. Кога Бучковски го предложи Садула Дураку алиас Командант Вентили за министер за земјоделие во Централниот одбор на СДСМ јас гласав против и си дадов оставка на членството. И мислам дека бев прав, пишува Милчин.

Конгресмени во Скопје ќе проверуваат како работеле УСАИД, а Соросовите медиуми во кампања за креирање магла

Soros-Bejli-Sareni

Соочени со обвинувања од страна на американски конгресмени, угледни аналитички организации и истражувачката мрежа Џудишал Воч, за своите злоупотреби во трошењето на државните средства во Македонија, дипломатите од американската амбасада во Скопје и од Стејт Департментот одлучија да бараат помош од медиумите кои се поврзани или финансирани од мрежата на Сорос. Истите тие медиуми кои се платени за објавување нарачани политички текстови со цел вршење притисок врз политичари и влади, во изминатиот период беа активирани да објават серија текстови во поголем број списанија упатени на сметка на групата конгресмени и сенатори кои побараа истрага во американската амбасада во Скопје и смена на амбасадорот Џес Бејли.

amerikan spektator

Пред неколку дена, од САД стигна нова информација според која во „итна мисија“ на Балканот заминале на 15 конгресмени предводени од републиканецот Боб Гудлат со задача да ја ревидираат работата на американските амбасадори кои се уште ја спроведуваат политиката на Обама. Објаснувајќи ги причините за мисијата на конгресмените, медиумите во САД пишуваат дека „Балканот е регион со растечки тензии, каде се уште во сила е пропаднатата политика на Обама и Сорос и каде што се фаворизираат некои кругови на штета на граѓаните, локалните институции и регионалната стабилност“. Како и во сите претходни случаи кога беа објавувани информации за истраги и злоупотреби од страна на американските дипломати во Скопје, Република дознава дека и овој пат се очекува преку соросови медуми да биде дефокусирана јавноста со нарачани текстови.

politico-us-baily

Нарачани текстови или текстови на кои соработуваат новинари кои добиваат пари од мрежата на Сорос или од дипломатски извори претходно беа објавени во повеќе странски медиуми, меѓу кои и во Њујорк Тајмс. Политичкиот портал Политико објави текст во кој позитивно ги цитира амбасадорот Бејли и директорот на УСАИД Македонија Џејмс Стајн, а ги критикува сенаторите кои се “дрзнале” да побараат истрага за нив. За авторот на овој текст во Политико, Кен Вогел, набргу се покажа дека порано работел за фондацијата на Сорос.

goran buldioski foreign policy

Форин Полиси објави нарачан текст од Горан Булдиоски, директор во фондацијата на Сорос. Максим Такер, поранешен новинар Тајмс и Политико, кој сега работи во фондацијата на Сорос и ја посети Македонија пред неколку месеци, објави веројатно платен текст во Њузвик.

Во кампањата со нарачани текстови се вклучува и истражувачката новинарска мрежа ОЦЦРП, која е директно финансирана од страна на Фондацијата Отворено Општество и УСАИД.  Седиштето на ОЦЦРП е во Сараево, а има мрежа низ целиот Балкан.

occrp

Со години наназад, оваа организација известува крајно пристрасно и еднострано од Македонија, објавувајќи наводни корупциски скандали од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, а  игнорирајќи ги бројните скандали на Заев и на СДСМ. Ако видиме кои се соработниците на ОЦЦРП во Македонија начинот на известување не е никакво изненадување. ОЦЦРП води портал наречен Скуп, во кој соработува Зоран Иванов, скандалозниот поранешен портпарол на претседателот Бранко Црвенковски, најдобро познат по неговата вмешаност во аферата Надеж и милионскиот грабеж на државни пари извршен преку неа. Иванов сега работи про-сдсмовската телевизија 24. Оваа новинарска мрежа исто така соработува и со порталот Нова ТВ на Борјан Јовановски.
Новинари на ОЦЦРП се обидувале да заплашат и изманипулираат дел од поддржувачите на кампањата да се истражат злоупотребите на американската амбасада во Македонија. Се работи за двојна злоупотреба – ако се има предвид дека ОЦЦРП е делумно финансиран од УСАИД, тоа практично претставува  ситуација во која американски дипломати користат медиуми што се под нивна контрола за да спречат известување за финансиските и политичките злоупотреби кои ги вршеле во Македонија.

Според сознанијата на Република најновиот проект за нарачани манипулативни текстови е доверен токму на ОЦЦРП. Проектот не е одобрен на скопскиот огранок, туку се координира преку Сараево, каде што нарачателите сметале дека имаат повеќе капацитети. Целта на овие нарачани текстови е да се направи целосен дефокус од делувањето на Сорос во Македонија и неговата симбиоза со УСАИД, односно да се прикрие реалноста, а преку наменски текстови да се отворат други теми.

Нас не интересираше колку пари се доделени за овој проект, кој се е ангажиран, колкумина се ангажирани и слично, но до овој момент не успеавме да воспоставиме контакт со директорот Обери Белфорд кој е прв човек на мрежата во Сараево.

sdsm-soros-bejli1

Американските дипломати сфаќаат дека со буџетот предложен од страна на претседателот Доналд Трамп драматично ќе се скратат финансиските средства за овој вид на злоупотреби, делење пари на новинари и невладини организации кои се блиски до нивната лева политичка опција и финансирање на проектите на Џорџ Сорос. Тие знаат дека со секоја нова вест во Вашингтон за досега извршените злоупотреби се засилуваат повиците да се стави крај на оваа корумпирана пракса, и затоа користат новинарски проекти, кои наводно треба да се борат против корупцијата, за да ги замолчат тие што ги критикуваат и кои поставуваат прашањата за нивната работа.

Ваквата пракса за објавување нарачани текстови за притисок врз политичари и влади се очекува да продолжи и во иднина имајќи предвид дека истрагите против амбасадорот Џес Бејли и УСАИД во Македонија ќе добиваат на интензитет.

Соросови легионери ќе го бранат Заев од народот

Legioneri-Soros

Збо­рот ле­ги­ја оз­на­чу­ва рим­ска во­е­на еди­ни­ца, нај­че­сто со­ста­ве­на од 3.000 до 5.000 вој­ни­ци. За жал на пред­вод­ни­кот Зо­ран и на не­го­ви­от са­та­ни­стич­ки за­ме­ник-цен­ту­ри­он Ју­гос­лав, ша­ре­на­та ре­во­лу­ци­ја не­ма­ше тол­ку ни во „злат­ни­те“ де­но­ви. Тие, се­пак, ма­кар на хар­ти­ја, ко­ја тр­пи сѐ, соз­да­доа „Ле­ги­ја на че­ста“. За поз­на­ва­чи­те таа по­ве­ро­јат­но е „Ле­ги­ја на стран­ци­те“, ка­ко и сѐ кај За­ев и кај ти­ра­ни­сти­те. Дру­го­то зна­че­ње на збо­рот ле­ги­ја е ор­да, тол­па, глут­ни­ца, бан­да. По­со­од­вет­но, не­ли. Да­ли тоа би би­ла За­е­ва­та бан­да про­во­ка­то­ри, соз­да­де­на за да ис­про­во­ци­ра су­дир со „За за­ед­нич­ка Ма­ке­до­ни­ја“? Ќе му дој­дат ли на­по­мош на Јов­че Ре­мен­ски? Да, и Ср­би­те имаа гр­до искус­тво со Ле­ги­ја…

Ед­на сли­ка, ил­ја­да збо­ро­ви. Две, пак, пра­ват па­те­тич­на ша­ре­на при­ка­ска, по­ве­ро­јат­но бур­ле­ска. Та­ков е слу­ча­јот со овие фо­то­гра­фии на ли­де­ри­те на но­во­фор­ми­ра­на­та „Ле­ги­ја на че­ста“, сдсмов­ска кон­тра­бан­да, ко­ја опо­зи­ци­ски­те ме­ди­у­ми ја нај­а­ви­ја со на­суш­на жел­ба и не­пре­суш­на но­стал­ги­ја по ре­ин­кар­на­ци­ја на тол­ку љу­бе­на­та ша­ре­на „ре­во­лу­ци­ја.“ Ги зез­наа сли­ки­те, на кои „од ави­он“ се гле­да вљу­бе­но­ста на „ле­ги­о­не­ри­те“ во ли­кот и де­ло­то на мур­тин­ски­от спа­си­тел и уни­шту­вач на са­мо­за­мис­ле­ни „ре­жи­ми“. Ед­но­став­но, зра­чат од сре­ќа и ис­пол­не­тост при поз­дра­вот со не­го, а ра­ку­ва­ње­то без­мер­но ги ис­пол­ну­ва и им ги грее ду­ши­те ле­ги­о­нер­ски. Не­ба­ре ви­стин­ски ме­си­ја до­пи­ра­ат. И бла­же­ни се, за на­век. Бу­јрум пог­лед­не­те са­ми­те. Ве­лат, ако „ку­рир“ ла­же, сли­ка не ла­же…

Спас од народ – Сдсмовска дигресија со легионери

Сар­ди­са­ни и вчу­до­ви­де­ни од тол­ку мно­гу, на­стра­на и убав, не­по­ко­рен на­род на ули­ци­те, иде­ја­та за не­ка­кво, ка­кво и да е, во ко­ја и да е фор­ма, кол­ку и да е не­до­вет­но вра­ќа­ње на ша­ре­на­та глу­пост, којa им бу­ди уба­ви „мо­ле­ро-бо­ја­ди­су­вач­ки“ спо­ме­ни, ед­но­став­но, им заз­ву­чи тол­ку пре­крас­но на на­па­те­ни­те со­ци­јал­де­мо­крат­ски уши. Зна­е­те, глад­на ко­ко­шка про­со со­ну­ва, а безв­лас­ни­от СДС без М и не­го­ви­те под­др­жу­ва­чи из­ма­че­ни за моќ, зас­пи­ва­ат и се бу­дат со фо­тел­ја во мис­ли­те. Упа­те­ни­те ве­лат, им се при­сто­ру­ва­ла и на ја­ве. Та­ка ги пре­жи­ву­ва­ле и де­но­ви­те во Со­бра­ние, во­де­ни од мис­ла­та за за­мис­ле­на­та фо­тел­ја, ко­ја ни­ка­ко да се ма­те­ри­ја­ли­зи­ра. Се­ка­ко, ло­ци­ра­на на „Илин­ден­ска“. Да, пре­ку гла­ва им е од тие што се ста­ци­о­ни­ра­ни на „Па­вел Ша­тев“, ма­кар би­ле и во Со­бра­ние.

Та­ка, со­о­че­ни со сопс­тве­на­та жел­ба, ко­ја по це­ли, те­шки 11 го­ди­ни пост, се­га не мо­же да се ос­тва­ри са­мо по­ра­ди еден оби­чен и раз­бу­ден, стро­ен ма­ке­дон­ски на­род, фо­тел­јо­љуп­ци­те се нај­доа на го­ле­ми ма­ки. Ста­ри­те твор­ци на ди­гре­си­ја по­тфр­ли­ја на го­ле­мо. Не по­мог­на Ка­ти­ца, Хан и Мо­ге­ри­ни им на­пра­ви­ја кон­тра­ус­лу­га, Туск и Билд мно­гу ги раз­о­ча­раа. „Ча­до­рот“, пак, се­га мо­ра да се крие на ри­дот, за­тоа што тој од до­ма си има проб­ле­ми и му го сле­дат се­кој че­кор, па мо­ра да се за­ни­ма­ва со еко­ло­ги­ја и со до­на­ции.

Ве­лат, бес­по­мош­но со­о­че­ни со без­и­деј­но­ста, ко­ја тол­ку до­бро им при­ле­га, „си­но­крв­ни­те“ об­ја­ви­ле и ин­те­рен ог­лас за спас, ча­ре од на­ро­дот, ка­кво и да е. Зна­е­те, во сти­лот на ве­стерн-по­тер­ни­ци­те „Се ба­ра, жи­во или мр­тво ЧАРЕ за раз­бу­де­ни­от на­род. На­гра­да 100.000 евра, па и по­ве­ќе. Аман!“

Раз­бу­де­ни од ми­ри­сот на па­ри­те, на по­мош им дој­доа стра­те­зи и ју­риш­ни­ци, се­ко­гаш под­го­тве­ни­те и „че­ти­ри пр­ста“ отво­ре­ни за до­би­вка, кои ши­ро­ко ја пре­гр­наа и ја про­тур­каа низ „про­фе­си­о­нал­ни­те“ ме­ди­у­ми­те (кои од збо­рот има­ат са­мо „про“ ка­ко про­ча­дор­џи­ски) „до­бра­та“ иде­ја за во­скрес­ну­ва­ње на ша­ре­но­ли­ки­те ле­ги­о­не­ри. Ка­ко се­ко­гаш, че­до­то им из­ле­зе не­до­но­се­но. Се тре­се­ше го­ра­та, се ро­ди „Ле­ги­ја на че­ста“…

Кога будењето и заедништвото ви пречат, ама многу…

И та­ка, дов­че­раш­ни­те ша­ре­ни „ре­во­лу­ци­о­не­ри“, оду­ше­ве­ни и по­не­се­ни од „ус­пе­хот“ на сопс­тве­на­та глу­пост, чиј­што ре­зул­тат се сто­ти­ци ил­ја­ди евра ште­та од ур­ни­са­ни­те фа­са­ди, искр­ше­на кан­це­ла­ри­ја и двај­ца „не­за­вис­ни“ (од са­мо­стој­но раз­мис­лу­ва­ње) пра­те­ни­ци, „му­дро“ смис­ли­ја кон­тра­о­фан­зи­ва. Мис­ле­ле, мис­ле­ле и смис­ли­ле да „удрат“ по ини­ци­ја­ти­ва­та „За за­ед­нич­ка Ма­ке­до­ни­ја“ со не­ве­ро­јат­но до­бра и но­ва иде­ја. Ве­ру­ва­ле или не, ле­ги­о­не­ри­те ќе го ури­ва­ле ре­жи­мот. Ало, мом­ци, фра­за­та ви е евти­на, по­тро­ше­на и не­кол­ку го­ди­ни ста­ра. Но за овие че­да ша­ре­ни и та­ка по­вто­ру­ва­ње­то е мај­ка на зна­е­ње­то, па чу­му да не се оби­дат по­втор­но. Ја зна­е­те онаа „ста­ра фин­та, но­ва бу­да­ла“. А за нив на­ро­дот е се­ко­гаш тоа вто­ро­то, бу­да­ла, на­стра­на не­ми­ен и прост, па зо­што да не одат на ис­про­бан „фа­зон“. Ма­кар бил и до­ка­жа­но не­ус­пе­шен, бу­да­лест, иди­от­ски. Дру­го­то ба­ра ин­вен­тив­ност, раз­мис­лу­ва­ње. Ра­бо­та? Скра­ја да е…

Об­јас­ну­ва­ње­то за име­то е уште по­до­бро, се мо­ти­ви­ра­ле од фран­цу­ски­от ме­дал, нај­го­ле­ма­та во­е­на на­гра­да. Мо­же­би зна­ат и де­ка ток­му На­по­ле­он во 1802 го­ди­на го во­ста­но­вил, но на­та­мош­но­то об­јас­ну­ва­ње им е по­ве­ќе од ве­тво. На­стра­на, не­ло­гич­но. Еве што из­не­соа ле­ги­о­не­ри­те во пр­во­то ин­терв­ју:

– Да раз­јас­ни­ме од старт, да не бидeме пoгреш­но раз­бра­ни. Ние не сме, ни­ту са­ка­ме да би­де­ме ра­ди­кал­ни или ми­ли­тант­ни. Ме­ѓу­тоа, ко­га се ра­бо­ти за на­ро­дот, што има по­ми­ли­тант­но од тоа што на­ро­дот са­ка да си ја бра­ни сво­ја­та др­жа­ва и сво­ја­та де­мо­кра­ти­ја? Ни­кој не смее да ни го од­земe правoто на про­те­сти и на изра­зу­ва­ње не­за­до­волс­тво! – из­ја­ви пр­ви­от цен­ту­ри­он Зо­ран Ди­мо­ски.

Искре­но, не се се­ќа­вам де­ка не­кој не­ко­гаш не­ко­му му од­зел пра­во на про­тест (иа­ко тре­ба­ше), а цен­ту­ри­о­нот мал­ку се за­мо­та со ми­ли­тант­но­ста и со па­ра­до­ксал­но­то об­јас­ну­ва­ње за неа, но ле­ги­о­не­ри­те ни­ко­гаш не би­ле по збо­рот, ту­ку по­ве­ќе по осво­ју­ва­ње­то те­ри­то­рии, нај­че­сто ту­ѓи. А овие да ти би­ле од до­маш­но про­из­водс­тво, по стран­ска иде­ја, не­ли…

Збо­рот ле­ги­ја оз­на­чу­ва рим­ска во­е­на еди­ни­ца, нај­че­сто со­ста­ве­на од 3.000 до 5.000 вој­ни­ци. За жал на Ди­мо­ски и на не­го­ви­от са­та­ни­стич­ки за­ме­ник-цен­ту­ри­он Ју­гос­лав Пе­тров­ски, ша­ре­на­та ре­во­лу­ци­ја не­ма­ше тол­ку ни во „злат­ни­те“ де­но­ви. На­стра­на што го­лем дел од нив одам­на се раз­о­ча­раа од учес­тво­то во ша­ре­на­та глу­по­ста, па пи­шу­ваа ста­ту­си, јав­но ки­неа фо­то­гра­фии од учес­тво­то во неа итн. Ле­ги­ја ни­ту за лек.

Милитаризмот како фетиш на стратезите на СДСМ за плашење народ

analiza243-legioneri-soros-2

Дру­го­то зна­че­ње на збо­рот ле­ги­ја е ор­да, тол­па, глут­ни­ца, бан­да. По­со­од­вет­но, не­ли. Да­ли тоа би би­ла За­е­ва­та бан­да про­во­ка­то­ри, соз­да­де­на за да ис­про­во­ци­ра су­дир со „За за­ед­нич­ка Ма­ке­до­ни­ја“? Ќе му дој­дат ли на­по­мош на Јов­че Ре­мен­ски и на Та­лат Џа­фе­ри? Да­ли оваа ор­да Со­ро­со­ви пла­те­ни­ци вљу­бе­ни во СДСМ ќе има за­да­ча да соз­да­ва тен­зии и да глу­ми „гра­ѓа­ни“, рол­ја што ја има­ше и при ша­ре­на­та глу­пост во ми­на­то­то? Има­ат ли За­ев и „ча­до­рот“ оста­на­то не­кое евро за но­ви днев­ни­ци по 20 евра од чо­век? Ова ли е нај­до­бро­то што им оста­на на „си­но­крв­ни­те“ не­ра­ни­мај­ков­ци и ка­ко мис­лат со оваа ша­ре­ног­ла­ва глут­ни­ца да им па­ри­ра­ат на сто­ти­ци ил­ја­ди гра­ѓа­ни на ули­ца, лу­ѓе спло­те­ни и со сил­на љу­бов кон единс­тве­на­та та­тко­ви­на, ор­ни за чу­ва­ње на неј­зи­на­та уни­тар­ност без ни­ка­ква лич­на ко­рист, кои из­ле­гу­ва­ат се­кој ден на ма­ке­дон­ски­те ули­ци во од­бра­на на све­ти­те на­ци­о­нал­ни и др­жав­ни обе­леж­ја?

А де­ка ле­ги­ја­та не е слу­чај­ност и де­ка ми­ли­тант­но­ста им ле­жи на со­ци­јал­де­мо­крат­ски­те стра­те­зи, до­каз е го­ле­ми­от иди­о­ти­зам за Ја­сен, но­ви­от из­мис­лен ко­ман­ден цен­тар на Ива­нов и на Гру­ев­ски, од ка­де што, спо­ред не­до­вет­ни­те со­ро­со­ид­ни ко­ле­ги, воз­љу­бе­ни во се­фот на Беј­ли, двај­ца­та ќе ко­ман­ду­ва­ле со вој­ска­та што ќе се со­о­чу­ва­ла со на­ро­дот на ули­ца?! За­мис­ле­те ја са­мо ма­ке­дон­ска­та АРМ ка­ко уби­ва сопс­тве­ни гра­ѓа­ни?! По­го­ле­ма глу­пост не сте чу­ле, не­ли, но тие ја те­ра­ат ве­ќе два ме­се­ца. И ни­ко­му ни­што, ла­жат ли ла­жат, без срам и пер­де и си ја те­ра­ат при­ка­ска­та зло­у­по­тре­бу­вај­ќи сѐ што ќе им „свет­не“ во од­бра­на на За­ев и на ти­ра­ни­сти­те. Сѐ поч­на со ва­де­ње­то вој­ска на ули­ца за спас на „фа­ми­ли­ја­та“, про­дол­жи­ја со Ива­нов, кој од Ја­сен ќе го ко­ман­ду­ва ап­се­ње­то на пу­чи­сти­те, ла­га што опас­но им се до­пад­на, па се­га со си­те ре­сур­си и ме­ди­у­ми, сил­но и со елан ја про­те­жи­ра­ат при­ка­ска­та. Не­про­коп­са­ни бу­да­ла­шти­ни на из­вр­те­ни мрач­ни умо­ви.

Зна­е­те, та­кви се и си­те нив­ни до­се­гаш­ни из­вр­ту­ва­ња и при­ка­ски за из­не­се­ни 5,5 ми­ли­јар­ди, за 500.000 фан­то­ми, за 620.000 исе­ле­ни, за 200.000 укра­де­ни гла­со­ви и што ли не. Ах, да, лаж­ни па­со­ши, уште по­лаж­ни лич­ни кар­ти, кои се по­ка­жа де­ка ги пе­ча­тел нив­ни­от За­хир. Ар­но ама, „Фа­бри­ка­та за афе­ри“ не згас­на со за­тво­ра­ње­то на Ча­у­шот. Јок, СДСМ, очиг­лед­но, има „го­ле­ма“ сре­ќа да има мно­гу дру­ги Ча­у­ши во сво­и­те ре­до­ви. Лаж­гов­ци par excellence што би рек­ле вљу­бе­ни­ци­те во фран­цу­ски­те збо­ро­ви, ме­да­ли, ам­ба­са­ди и гран­то­ви. Иа­ко, не ги од­би­ва­ат ни дру­ги­те ам­ба­са­дор­ски аз­на. Од кал да е, стран­ско да е, ма­кар и ле­ги­ја, не­ли…

Са­мо за по­тсе­ту­ва­ње, и во со­сед­на Ср­би­ја имаа гр­до искус­тво со Ле­ги­ја. Се ви­ка Ми­рос­лав Уле­мек…

Чилиманов: Ова е „легија на странците“, не на честа

Од це­ли­от овој про­ект единс­тве­но што мис­лам де­ка е на ме­сто е упо­тре­ба­та на изра­зот „ле­ги­ја”, ве­ли но­ви­на­рот Цве­тин Чи­ли­ма­нов, кој прет­по­ста­ву­ва де­ка ор­га­ни­за­то­ри­те на овој про­ект са­ка­ле да се по­вр­зат со фран­цу­ска­та „Ле­ги­ја на че­ста“, но мис­ли де­ка јав­но­ста мно­гу по­ско­ро и по­пра­вил­но ќе го по­вр­зе овој про­ект со таа дру­га­та фран­цу­ска ле­ги­ја, со „Ле­ги­ја­та на стран­ци­те“.

Чилиманов: И, на­ви­сти­на, од тоа мал­ку што е до­се­га е поз­на­то, не­ма ни­што чес­но или до­маш­но во овој про­ект, ту­ку се ра­бо­ти за од­но­во акти­ви­ра­ње лу­ѓе од не­ко­гаш­на­та обо­е­на ре­во­лу­ци­ја, кои тре­ба по­втор­но да одра­бо­ту­ва­ат за ту­ѓи, стран­ски ин­те­ре­си. Прет­по­ста­ву­вам де­ка ве­ќе и на нај­мал­ку упа­те­ни­от наб­љу­ду­вач на по­ли­тич­ки­те слу­чу­ва­ња му е јас­но де­ка тоа што се слу­чу­ва­ше во из­ми­на­ти­те три го­ди­ни во Ма­ке­до­ни­ја е стран­ско сце­на­рио во кое ма­ке­дон­ски­те учес­ни­ци се на­ем­ни­ци, пла­те­ни ста­ти­сти, кои одра­бо­ту­ва­ат за ту­ѓи ин­те­ре­си, и за­тоа име­то ле­ги­ја (на стран­ци­те) им при­ле­га во це­лост.

Са­ми­от збор ле­ги­ја ни до­а­ѓа од вре­ме­то на Рим, ка­де што оз­на­чу­вал бан­да до­бро пла­те­ни си­ле­џии, обу­че­ни и дис­цип­ли­ни­ра­ни да не по­ста­ву­ва­ат ни­ка­кви пра­ша­ња ту­ку без при­го­вор да ги слу­ша­ат за­да­де­ни­те на­ред­би, со чи­ја­што по­мош Рим­ска­та Им­пе­ри­ја се со­о­чу­ва­ла со не­пос­луш­ни­те по­ма­ли пле­ми­ња и ги по­ко­ру­ва­ла со­сед­ни­те др­жа­ви. Отка­ко осво­ју­ва­ње­то ќе би­ло за­вр­ше­но и до­мо­род­но­то на­се­ле­ние истре­бе­но или по­ро­бе­но, вој­ни­ци­те од ле­ги­ја­та во­о­би­ча­е­но ста­ну­ва­ле ко­ло­ни­за­то­ри на но­во­о­сво­е­на­та те­ри­то­ри­ја. А ко­га не слу­же­ла за по­ро­бу­ва­ње на но­ви на­ро­ди, ле­ги­ја­та би­ла ин­стру­мент со кој рим­ски­те ге­не­ра­ли се прес­ме­ту­ва­ле ме­ѓу се­бе, во бор­ба­та за пре­сто­лот.

От­та­му, по­вто­ру­вам, име­то на овој нов со­бир на акти­ви­сти­те на СДСМ/Со­рос е до­бро од­бра­но. При­чи­на­та по­ра­ди ко­ја СДСМ/Со­рос ги мо­би­ли­зи­ра сво­и­те ле­ги­о­не­ри, исто та­ка, лес­но мо­же да се прет­по­ста­ви. Не­о­че­ку­ва­но, сил­ни­от от­пор на ма­ке­дон­ски­те гра­ѓа­ни што се кре­наа со­о­че­ни со ти­ран­ска­та пла­тфор­ма зап­ле­тка мно­гу кон­ци и на­ру­ши мно­гу пла­но­ви. Во СДСМ/Со­рос се свес­ни де­ка ја не­ма­ат по­треб­на­та под­др­шка од јав­но­ста, а при­тоа вре­ме­то им исте­ку­ва и над­во­реш­но­по­ли­тич­ки­те ус­ло­ви ста­ну­ва­ат сѐ по­те­шки за нив. Од дру­га стра­на, по­тро­ше­ни се мно­гу па­ри и да­де­ни се мно­гу ве­ту­ва­ња на мно­гу опас­ни лу­ѓе. Гру­па­та ра­ди­кал­ни со­вет­ни­ци на Зо­ран За­ев (цен­ту­ри­о­ни­те) зна­ат де­ка единс­тве­на мож­ност за по­ли­тич­ки оп­ста­нок им е во фор­ми­ра­ње­то вла­да со се­гаш­ни­от со­став на Со­бра­ни­е­то, ма­кар и со са­мо 62 пра­те­ни­ка, и при­тоа со це­лос­но рас­про­да­ва­ње на на­ци­о­нал­ни­те ин­те­ре­си. Тие го со­ве­ту­ва­ат За­ев да ис­про­во­ци­ра, ако мо­ра, и су­ди­ри на ули­ци­те, но по се­ко­ја це­на да го спро­ве­де пла­нот до крај.

Со овој по­тег, СДСМ/Со­рос ја про­дол­жу­ва сво­ја­та опас­на игра и по­на­та­му ја тур­ка Ма­ке­до­ни­ја во по­ши­рок конф­ликт, кој гле­да­ме де­ка жел­но се оче­ку­ва во не­кои со­сед­ни и по­да­леч­ни др­жа­ви. Ме­ди­ум­ски, ос­но­ва­та на овој конф­ликт ве­ќе е по­ста­ве­на со не­кол­ку­не­дел­ни­те оби­ди па­три­от­ски­те про­те­сти на ма­ке­дон­ски­те гра­ѓа­ни про­тив ти­ран­ска­та пла­тфор­ма да се прет­ста­ват ка­ко на­ци­о­на­ли­стич­ки (при­тоа се иг­но­ри­ра ико­но­гра­фи­ја­та на го­ле­ми­те цр­ве­ни зна­ми­ња и ма­па­та на Го­ле­ма Ал­ба­ни­ја под кои таа пла­тфор­ма бе­ше пот­пи­ша­на). Про­во­ци­ра­ње ин­ци­ден­ти пре­ку ор­га­ни­зи­ра­ње ле­ги­о­нер­ски кон­тра­про­те­сти, за кои по­тоа ќе би­дат об­ви­не­ти мир­ни­те и до­сто­инс­тве­ни де­мон­стран­ти на „За за­ед­нич­ка Ма­ке­до­ни­ја“, е еден од на­чи­ни­те во кој СДСМ/Со­рос гле­да спас од оваа гу­бит­нич­ка си­ту­а­ци­ја за нив.

Прет­по­ста­ву­вам де­ка тоа е цел­та на по­ви­ку­ва­ње­то на нај­ра­ди­кал­ни­те, нај­на­сил­ни и без­ум­ни след­бе­ни­ци од обо­е­на­та ре­во­лу­ци­ја, ве­ро­јат­но за­си­ле­ни и со аук­зи­лии (по­мош­ни си­ли, че­сто стран­ски пла­те­ни­ци), за ко­неч­на прес­ме­тка со ова ма­ло не­по­кор­но пле­ме, кое, ка­ко во епи­зо­да на „Асте­рикс“, ѝ се спро­ти­ста­ви на си­ла­та на ле­ги­и­те. Гле­да­ме де­ка ед­но од ба­ра­ња­та на оваа ле­ги­ја ќе би­де ос­ло­бо­ду­ва­ње на гру­па­та стран­ски пла­те­ни­ци, кои во 2015 го­ди­на ја на­пад­наа Ма­ке­до­ни­ја во Ку­ма­но­во. Со­ци­јал­ни­те мре­жи вед­наш се на­пол­ни­ја со ин­фор­ма­ции за кри­ми­нал­но­то ми­на­то и со по­тсет­ни­ци за раз­у­ла­ве­но­ста на ли­ца­та што се­га се ја­ву­ва­ат ка­ко ос­но­ва­чи на ле­ги­ја­та на стран­ци­те на СДСМ/Со­рос. Ло­кал­ни кри­ми­нал­ци и ре­ке­та­ри, уце­ну­ва­чи и ху­ли­га­ни, тоа е про­фи­лот на чле­но­ви­те на ле­ги­ја­та, пред­во­де­ни од дек­ла­ри­ра­ни­от са­та­нист Ју­гос­лав Пе­тров­ски, кој ве­ро­јат­но тре­ба да да­де не­ка­ква бо­жем ин­те­ле­кту­ал­на те­жи­на на це­ли­от овој про­ект (или, уште по­ве­ро­јат­но, ни­кој друг ве­ќе не се на­фа­ќа да ги одра­бо­ту­ва пла­но­ви­те на СДСМ/Со­рос, освен пос­лед­ни­те очај­ни­ци).

ПРЕДАВНИЧКИ ДУШМАНИ: СДСМ и соросовите медиуми удираат врз „За заедничка Македонија“ и народот кои се најсилниот бедем на државата

Za-zaednicka-Makedonija-protest-transparent

Соросовите медиуми предводени од Алсат вечерва пишуваат дека наводно Министерството за внатрешни работи побарало од Основното јавно обвинителство гонење на организаторите на мирните и најмасовните протести на „За заедничка Македонија“ кои траат 61 ден. Медиумите на Сорос информираат и дека побаран бил нивен притвор.

Потврдено е дека се работи за лажна вест, какви што досега имало многу од овие медиуми. Тие ја откриваат намерата на СДСМ и Сорос за сузбивање и удирање врз најавтентичното граѓанско движење во историјата на Македонија кое ги спроведе најмасовните протести на кои дневно на улиците ширум Македонија излегуваа 200.000 граѓани.

Токму тие станаа најсилниот бедем кој се спротивставува на Тиранската платформа договорена од албанскиот премиер Еди Рама и одобрена од лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој уште не дојден на власт започнува со егзекуција на народното движење.

Социјалните мрежи се зовриени од коментари, граѓаните велат дека тоа однесување на СДСМ ќе ја прелие чашата. Велат народот нема со скрстени раце да набљудува како се удира во нејзините темели и се злоупотребува народот прикажувајќи го како криминален и насилен.

Колумна на Мирка Велиновска: ЕУ и Сорос организираа стенд ап судење на Виктор Орбан

Mirka-Velinovska-objasnuva

Охо-хо! Ова што се случува во моментов со постмодерната реинкарнација на дегенерираното Западно Римско Царство преименувано во ЕУ, ескалира како урнебесна гротеска. Ние, Варварите од Балканот, кој има јасна ЕУ перспектива, испоседнати во многубројните амфитеатри што ги оживеа во 21 век затвореникот на совеста (и монтажното ни судство) и археолошки ентузијаст, великиот Паско Kузман, уживаме во претставите. За последнава што ја приреди Европската комисија, особено, се бара карта отпојќе (ги молам конзервативните лектори на „Дневник“ да не ми интервенираат непотребно во јазикот, оти со македонската раскошна говорно јазична палета јас сликам со зборови). Во режија на некое си бирократско тело напукано со соросоидни платеници, европската влада го покани својот главен спонзор и митаџија Џорџ Сорос на стенд ап судењето на Виктор Орбан. Диктаторот Орбан сакал да му го затвори приватниот универзитет на филантропот мизантроп Суруш, а Брисел не дава. Не било демократски! Зашто кој друг ќе произведува ви се молам избањати бројлери во 31 полова варијанта, зомби креатури, куртон политичари и ,,све ми боје, лепо стоје“ револуционери за разно-разни намени. ЕУ и онака кубури со живо работоспособно население и нормални човеци, па мора да се пополни со емиграција и мигранти како евтина робовска работна рака и ,,граѓанство“ кое колективно несвесно ѓоа ќе управува со ѓоа државната администрација откако ќе ,,гласа“ на наместени божем избори. Е сега, ние гледачите на гротескнава парада на евродегени совршено јасно виѓаваме дека сопственикот на радио ,,Слободна (читај Соросова) Европа“ мегафашистот Сорос налудничав од раната младост кога се пронашол во фашизмот (тоа му бил најсреќниот период), всушност на перверзен начин се заебава со слободното човештво. Ужива кога гледа како европската и американска ,,левица“ лабораториски ги претворил во подлуѓе со испран мозок. Ликува што оние што ги заробил и понижил го бранат како свој бог. За пари и дрога. Им се смее на ликови како Жан Kлод Јункер, Туск, Могерини, политичари како Шулц, Меркел, Оланд и слични. Да не должам, ги дупи како сака, кога сака, колку сака и со што сака. Првенствено со пари кои претходно шпекулативно ги украл од сите нив, а за да ги направи свои робови. Сите заедно се нарекуваат дружина на либерал фашисти. Ова ,,либерал“ му доаѓа нешто како географска одредница, а всушност дополнителна дупешка со симболот слобода. Јас не знам како се самодоживуваат нашиве дибеци и негови следбеници кога го читаат обвинението на сицилијанскиот обвинител во кое со илјадници факти и докази стои дека Сурушов им дал пари на невладините организации од ЕУ да купуваат бродови со кои по договор со шверцери на луѓе од Африка преку Либија до Италија, префрлаат мигранти. Хуманитарциве на филантропот на секој од овие несреќни луѓе им наплаќаат по 570 евра од глава. Значи за таква дубара на северноафриканските сметки на МОСТ се нашле многу пари што ги намириса македонската финансиска полиција. Затоа ли оној несреќник лидер, градежник и експерт за избори не ги даваше по цена на живот. Затоа ли целиот случај го голтна медиумски мрак? Сепак, живо ме интересира како спијат деновиве македонските соросомафијашки консиљере НВО-курири. Оти обвинителите во Италија се опасни дечки. Kако питбули се.

А бе дечки, гледате ли вие како патетично тоне последново издание на криптофашизмот. ЕУ била наднационална диктатура на одбрани фашизоиди, а не асоцијација на демократски суверени држави или, според Жерновски, ексклузивен клуб на успешни држави. Затоа ништо не бидува од овој илјадагодишен рајх. Рестлови и фронцли од замислената светската империја пафтаат на сите страни. Ордите на Сорос и ЦИА, отпорашите на Срѓа, разно-разни меѓународни кризни групи, тинк-тенкови и други квазиинтелектуално-профитерски куротресини се сосема разобличени. Во стариот свет беа фактор, страв и трепет, а сега се празнозборци без влијание и моќ. Просто е жално да ги гледаш довчерашните силници од УЧK како зевзеци без компас кои не знаат на каде да фатат, а се закануваат со војна на целиот Балкан и на Европа. Или овие од СДС соросоидна на кои сега веќе ни црпка не им помага оти мозоците си ги беа пуштиле на пасење верувајќи им на Бејли и Верушот, на Фуере, Ван Хуте, Едвард Џозеф, Даниел Сервер и се некои такви мивки, та сега нема таков авторитетен овчар што ќе да им ги прибере во трло.

Знам дека со нетрпение и надеж го чекаат ,,авторитетниот“ помошник на заменикот (или нешто слично) Хојт Ји да истрча на ,,дивиот“ балкански терен и да даде гол со пета, разбира се. По промашувањето на празна мрежа во Загреб, сега ќе ни шутира од единаесет метри. Во приватна посета на Kосово, за да ја согледал состојбата со границата со Црна Гора, ќе нашол малку драгоцено време за да скокне и до Скопје и да полафи троа со партиските ,,лидери“. Тие традиционално примаат секого од цивилизираниот запад, сеедно дали е заменик телохранител, помошник шофер или заменик на помошничката собарка во некој крајпатен мотел во Бафало или европски Ебен (Австрија). А што да ви кажувам! Издресирани се, индоктринирани се, иако не сите го поминале соросоидниот курс за ретарди. Kако знам? Па многу лесно. Се гледа преку Македонија. Таа е природна географска раскрсница. Ги поврзува Европа и Азија. Заради геостратешки и политички игри меѓу двата блока, во неутрална СФРЈ, беше претворена во слепо црево, во ќор-сокак кој има само во еден правец на движење од север кон југ ама не и обратно. Македонија затоа не се развиваше економски. И дадоа да биде суровинска, неразвиена и прикрепена на фондови република. На ова беше заснована политиката, избирани политичарите, моделирана интелектуалата, контролирана културата, фингирана науката, прилагодено и образованието. Требаше да одгледува зелкари и аморфна маса. Соросоидите, напукани како професори во државните универзитети, таа освоена позиција и денес ја бранат со сите сили. Пленумските востанија, отпорите кон евалуацијата, покачувањето на стандардите јасно ни го покажаа тоа. Затоа нека не н` чуди што образованата Рада, учениот Макрадули, интелектите Фрч и Грч, ,,ноу хау“ експертите Геро и Брицо, јазичките виртуози како Чом се западоиди. Човеколики ќор-сокаци.

Исток за нив не постои. Забранет им е. Го гледаат само низ идеолошки наочари кои им се всадени како диоптрија со одамна минат рок на важење. Не беше одамна кога од собраниската говорница, Макрадули и Тито Петковски (Бог да чува! и тој да ти бил западен) го прашуваа Груевски дали добил одобрение од Брисел за да оди во Москва. Еј бре! Марко Поло во гроб се превртува. Во 21 век, западнава политика која до вчера го колонизира истоков за да се богати и профитира, бара од Македонија и останатите балкански држави, да гледаат на Азија како на непостојно копно, амбис и табу-правец на движење. Што ним лично не им пречи ако ексклузивно го ораат, бомбардираат, купуваат или пљачкаат. Затоа Германија може да го гради и профитира од Северниот тек на руски „Газпром“, ама балканската сиромаштија не смее ни на прослава на денот на победата над фашизмот да отиде за да не ~ опнат руска етикета. Стана забранета земја и политичка клетва.

И така, нашиве политичари курсисти, гревчиња едни, несвесно се откажуваат од големата национална победа над фашизмот и од својата голема и славна историска секвенца, народна епопеја дека се претставници на една од малкуте државни творби во Европа (четири с` на с`) кои немаа квислиншка влада ниту локални фашистички друштва и воени единици (освен Албанците балисти) и не беа сојузници на Хитлер. Баш како таква, оваа Република Македонија е една од малкуте земји победнички кои ја основаа ООН. И како ви се молам дојдовме до тоа дереџе, да се самодеградираме и да виткаме кичма пред новите фашисти? Престанавме да го славиме 9 мај како симбол на победа над монстр – диктатура за да го славиме непостојниот ден на Европа со кој се краде историјата на човештвото платена со над 50 милиони жртви. Сопствениот ден на борецот во слава на нашите воени ветерани антифашисти го заменивме со прослава на американскиот ден на државна независност. Да ве потсетам и на жалниот пример кога Никола Груевски јавно се огради од едно државно руско знаме на еден народен митинг. По чија дипломатска ,,замолница“ баш ме интересира. Тоа беше услов за да почне Пржино, а тој да биде признаен за поглавица? Срамната политичко медиумска мантра дека сите наши ,,државотворци“ се прозападно ориентирани како да им носи плус поени при упис на факултет или идентификација на сослушување во ФБИ, каде што кажуваат крвна група пред да даруваат крв за Брисел и Вашингтон. Да не е тоа паралелна заклетва чија ,,сериозна“ библија беспоговорно ќе ја следат како политичари. Што е тоа? Kаква ориентација е тоа? Очите им се фиксирани во една насока. Имаат ли источно кокошкино слепило? Постои ли и хендикеп кој не им дава да гледаат угоре или удолу, напред или одзади, ако дојде таква директива од диктаторот? Со оваа референца за географска или вредносна припадност толку многу личат на издресирани џукци кои фантазираат да бидат видени како одгледани хибриди за парада што топтан му се згадени на народот. Оти тој, пак, со право очекува домашните политичари да се идентификуваат конечно како македонски. Kако такви да гледаат во сите правци за на народот да му се опулат и очите, да им се наполни плуќата со свеж воздух, а џебовите со повеќе пари. Kога веќе државата им е на раскрсница.

Пошто бараме избори и тоа веднаш, време е реално еднаш да ги видиме разликите меѓу СДС-Соросоидно балистичка и ВМРО-ДПМНЕ антисоросоидно Мекејн –соросоидна. Моето прашање на кое чекам одговор е дали уште ќе се давиме во полит шизофренија на такви кои објавуваат десоросоизација на земјава и нацијава, а уште го третираат како свој западен или антиисточен гуру сенаторот Џон Мекејн кој веќе е идентифициран како соросов платеник и лобист што бара американска интервенција во македонските работи. Што фактички го реализира актуелниот Џес Бејли преку тиранската платформа против која се бори македонскиот народ. Жални се и медиумите кои ударно ја пренесуваат неговата последна изјава како да е во полза на Македонија, а во неа врие од налудничави визии на еден изматуфен западен профитер обележан како соросоиден платеник. Ем не е лев!

„Стоп операција Сорос“ предупредува: Сорос и објави војна на македонската економија, преку бројни локални референдуми започнува сценариото

SOS-pres

Во наредниот период низ целата државата ќе бидат организирани бројни локални референдуми од страна на невладини организации кои и официјално се партнери на соросовата Фондација отворено општетство Македонија. Сорос започнува реализација на сценарио со кое практично објавува војна на странските компании кои пројавиле или ќе пројават интерес за инвестирање во државата, велат од организацијата „Стоп операција Сорос“.

Никола Србов истакна дека овие соросови организации ќе отворат многу сензитивни прашања за секој граѓанин, ќе манипулираат со чувствителни теми како што се здравјето и потомството. Србов додава дека сето ова е во пресрет на локалните избори, со што ќе се ловат гласови, ќе се креира јавно мислење.

Од огранизацијата „Стоп операција Сорос“ отворено ги кажаа целите на сценариото.

-Преку референдумите соросовите организации, кои се во коалиција со Социјал демократскиот Сојуз, уште од сега ќе ја започнат кампањата на СДСМ. Преку покренување на прашина за теми кои се од општ интерес, навидум позитивни и лесно приемчиви кај граѓаните, ќе се пренасочува гласачкото тело кон една политичка партија. Во исто време ќе се развива анимозитет и револт кој политичкиот опонент, тоа е ВМРО-ДПМНЕ. Соросовите организации преку овие референдуми ќе се обидат да ги спречат сите идни странски инвестиции кои треба да пристигнат во Република Македонија, а притоа ќе се обидат да ги затворат и веќе постоечките. Примарната цел на соросовите организации е уништување на македонската економија и најважно губење на енергетската независност. Целта е Македонија да стане целосно зависна држава и како таква да биде лесен плен и лесна за уценување во однос на надворешната и внатрешната политика, велат од „Стоп операција Сорос“.

Оттаму велат дека овие организации иако имале години наназад да ги покренат прашањата за кои сега распишуваат референдуми, тоа не го сториле што само покажува дека истите се активираат координирано од еден центар во моменти кога политичката криза го достигнува зенитот.

-Во моменти кога Македонија е исправена пред најголемите предизвици за нејзиното постоење, соросовите организации работат на сценариото македонскиот граѓанин да биде сиромашен, невработен и целосно зависен, само на таков начин Сорос се обидува Македонецот да ја прифати политиката која е на негова штета. Со овие референдуми целосно ќе се дефокусира јавноста од прашањето за Тиранската платформа и редефинирањето на нашата држава. Додека граѓаните ќе се занимаваат со беспредметни прашања, на терен ќе ни се спроведува она што е зацртано во планот на СДСМ. Сакаме да и укажеме на јавноста дека во наредниот период ќе биде под притисок со измислени теми и организирање референдуми, а во исто време во државата ќе се одвиваат антиуставни дејствија, вели Србов.

Тој додава дека истите организации кои беа изнесени во шемата на „СОС“ за текот на парите од Фондација отворено општество Македонија се ангажирани во организирањето на овие референдуми за што „Стоп операција Сорос“ ќе изнесе докази и детали во наредниот период.