Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи јавно се заканува!

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи јавно се заканува, објави Медиа.мк. По одлуката на Судот да не определи мерка притвор на барањето на СЈО за 8 лица опфатени во нивната истрага, специјалната обвинителка реши да се стави над Уставот, законите и над Република Македонија и јавно преку нејзиниот фан клуб на социјалната мрежа Фејсбук порача:

Fatime-zakaniТие мислат дека преживеале? Многу згрешат само што почнаа да тонат!

За јавна закана и јавно вршење притисок, малтретирање во вршење служба, казната затвор е од една до 5 години затвор по член 143 до Кривичниот законик. Ако на ова се додаде и незаконско влијание на сведоци, на Фатиме Фетаи и се заканува плус казна затвор од една до 3 години.

Ова не е прв пат јавните обвинителки да се ставаат над Уставот, законите и да изигруваат Господ. Претходно, веќе се поднесени кривични пријави против СЈО за исти и слични дела, особено за закани и влијание врз сведоци.

Zakon-zakaniНа фан страната на Фатиме Фетаи, граѓаните реагираат дека таа треба да биде обвинител, а не старлета која ќе се фали и заканува преку социјални мрежи.

Граѓаните и порачуваат да внимава кој тоа ќе си замине, бидејќи како СДСМ порачува, така СЈО испорачува!, пишува Медиа.мк.

Fatime-fanovi

СКАНДАЛОЗНО: Специјалната Ленче е ќерка на судија сменет за криминал

Работите со фронтмените на СЈО не изгледале баш онака како што треба да изгледаат според нивните планови. Миленко Неделковски на својот портал Дудинка ги објавува следните факти.

Како само „Специјалната“ Гица Прасица успеа да ги собере околу себе сите синчиња и керкичиња на татковци криминалци и манипулатори. Рецидиви од комуњарскиот режим, богаташи од Бранковата транзиција?!

Земајки предвид дека Гица одработува за криминалец со десетици кривични пријави, чии татко е осуден за кражба на струја – Зоран Заев, а заедно со криминалци како Кирацовски и идни осуденици како Оливер Спасовски, се избиструва маглата што САД и Британската амбасада сакаат да ни ја продададт за “професионалците“ од СЈО.

Таткото на љубовџиката во таборот на Гица, обвинителката-портпаролка Ленче Ристовска, бил КРИМИНАЛЕЦ. Еве што пишува Утрински весник во понеделникот на 16-ти октомври 2006-та:

– „Разрешување на тетовски судии
Републичкиот судски совет вчера одлучи да му предложи на Собранието разрешување и на двајца судии од Основниот суд во Тетово поради нестручно и несовесно вршење на судиската функција. Станува збор за тетовските судии Никола Ристовски и Ќани Абдуљи. Двајцата судии, кои биле „специјализирани” за овој вид предмети, на кои им давале приоритет, противправно легализирале 16 постари возила. Како што веќе пишуваше „Утрински весник”, во целата оваа афера биле вклучени и тројца полициски службеници од Тетово, кои помогнале за добивање уредна документација на спорните возила“.

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=2066&stID=67505&pR=2

Од тие ујдурми со возилата, што „судијава“ со години ги работел и од тоа “заработувал, и купува на Ленче стан на нејзино име, кај градинката во Карпош 4, одкако таа почнува да студира прва година, негде околу 2001 година.

Гица Кејти Прасица е магнет за криминалци и деца на криминалци.

Предходно за СЈО Гаврил Бубевски јавноста дозна дека:

– „Гаврил Бубевски во јавноста е познат како кум на Филип Медарски, кој пак е адвокат на Зоран Заев. Елица Медарска пак, мајка на адвокатот на Заев и СДСМ, Филип Медарски, е обвинител во Вишото јавно обвинителство Скопје. Софија Медарска претходно Спасова, пак, сопруга на Филип Медарски е судијка во скопскиот Основен суд 2. Софија е ќерка на Ристе Спасов, секретар на судот.

Значи, по логиката на нештата, мајка му на Медарски обвинува, а неговата сопруга пресудува. Сестрата на Филип Медарски, пак, Ана Медарска Лазова, работи на прием на тужби за Република Македонија во Стразбур. Од ова произлегува дека најтесното семејство на адвокатот на Зоран Заев, сега засилено со неговиот кумашин во тимот на Катица Јанева е одлично распоредено во македонскиот правен систем и дели правда.

Оттука произлегува тесната поврзаност на Гаврил Бубевски, и неговото просперирање во кариерата. Но тоа не е се.

Имено, Гаврил Бубевски е син на Данче Бубевска судијка во Основниот Суд во Берово и Киро Бубевски транзиционен директор на Агрокомбинатот „Малешевска слива“ – Берово, кој своевремено беше распарчен и распродаден, а стотици семејства беа оставени на улица.

Агрокомбинатот пред уништувањето од страна на таткото на Гаврил Бубевски поседувал 660 хектари земјоделско обработливо земјиште претежно под овошни насади, јаболки, вишни и сливи. Исто така, агрокомбинатот поседувал и илијадници грла на стока, поточно 5.000 овци, 200 кози и 300 крави, сопствена млекара и дестилерија во која се произведувала популарната Беровска ракија од слива.

По уништувањето на фирмата во која биле вработени неколку стотоици ако не и илијада луѓе кои поради таткото на Бубевски останале на улица, тој купува неколку станови во Скопје, каде Бубевски и неговата сестра живеат (секој одделно во посебен стан) за време на студиите.

Освен ова, Бубевски во СЈО е познат заведувач, и често е гледан во интимно присуство со обвинителката Фатиме Фетаи, со која се одвојувал во одвоени простории како и се сретнувале надвор од канцелариите за наводна консултација“.

Извор: Дудинка.мк

Специјалниот обвинител пред Уставен суд

Институцијата Катица Јанева се најде во небрано откако Законот за специјалното обвинителство беше оспорено и од нејзините колеги, а еден правник, адвокат, Законот го даде за преоценување на неговата уставност. Советот, пак, на јавни обвинители, и покрај отворените закани од странските дипломати, не дозволи да преовлада самоволието на Јанева.

Всушност, засега и не постои институција Специјален јавен обвинител. За да профункционира институцијата замислена како паралелен систем во судството, треба да се донесат подзаконските акти, да се донесе статут, систематизација, правилник на функционирање. Барем да има вистинска локација и телефонски линии за разговорите оттаму да стигнуваат до несакани уши.

Но, што ли слушнале нејзините уши, кога се јавила да се понуди да ја извлечат од Гевгелиско и да ја донесат во Скопје за да ја сработи паралелната задача? Што ли нејзините „контакти“ и „адекватни луѓе“ кои ги исконтактирала, за да „со своја волја“ конкурира, ѝ посочиле дека треба да направи? Јанева заплива и во други води – додека за Советот на обвинители оцени дека „не знаат да читаат закони“, додава дека странците сè си знаат. Катица, алтер егото на Кејти Џејн, влегува и во толкување дали е прекршен договорот од Пржино. Колку за специјален обвинител, би требало да знае дека нејзиниот опфат на толкување би требало да биде до донесениот Закон врз чија основа и си побара плата за која нејзините колеги работат по неколку месеци.

Специјалниот обвинител Јанева би требало и да знае дека, барем пред колегите, е пожелно да даде образложение зошто ѝ биле потребни толку луѓе и по кои критериуми се водела при нивниот избор. Барем неколку зборови повеќе од тоа дека таа ги познавала. Би требало и да биде свесна, ако веќе знае за договорот од Пржино, дека тоа што еден од нејзините избраници има врски со СДСМ, ќе ѝ биде „триено на нос“, колку и да наведува отпосле дека го познава својот колега со години.

Всушност, ако некој се сомневаше, и посочувањето дека целиот предложен паралелен систем е противуставен го гледаше како политичка игра во преговорите на скопско Пржино, сега неуставноста и паралелизмот се покажуваат на дело. Доколку политичките партии можат да се сложат на сè, за да можат да најдат политичко решение за кризата, правната фела – судиите, адвокатите, обвинителите, извршителите – а во чии редови несомнено ги има од сите политички определби и симпатизери, не дозволуваат да бидат заплашени од неколку редови напишани заеднички во амбасадите на САД и на ЕУ. Советот на обвинители, како и колегиумот на обвинителите од сите виши и основни обвинителства ден претходно застанаа зад Уставот, како највисок критериум во една независна држава.

akt163-Ustaven-sud-2
Политичко обвинителство
– Недовербата кон Јавното обвинителство на Република Македонија и кон другите обвинителства е неоснована, постои голем револт што е избрано паралелно обвинителство. Тоа е навреда на целото обвинителство, затоа што со ништо не покажало дека не работи – пренесе јавниот обвинител Марко Зврлевски, откако обвинителите во земјата побараа еднаков третман во работата, но и во парите, заштитата и условите за функционирање.

– Ние не сме политичка институција и нас политичките договори не нè интересираат. Ние постапуваме согласно со Законот, ако некој донесе политичка одлука да формира политичко обвинителство, јас се гордеам што ние не сме политичко обвинителство, а тоа обвинителство нека си постапува согласно со политиката – додава Зврлевски, кој најави и дека Јавното обвинителство ќе поднесе иницијатива за да се оцени неговата уставност, иако такво барање до Уставниот суд веќе е поднесено од адвокат од Свети Николе.

Незадоволството кај обвинителите заради третманот кон нив, нивните постојано неуслишани барања за доекипирања, но и заради поддршката отстрана за мегаломанските потреби на Јанева за формирање на паралелното обвинителство, колегиумот обвинители, едногласно ги срочи во неколку барања. Накусо, обвинителите бараат ист третман преку Измени и дополнувања на Законот за јавно обвинителство со што ќе може кадровски да се доекипираат со нови јавни обвинители и покрај кандидатите од Академијата за обука на судии и јавни обвинители; бараат соодветни плати и надоместоци за ризик, страв и доверливост, а сите законски измени во таа насока да се донесат во итна постапка.

akt163-Katica-Janeva-3
Кој ќе го брани специјалниот обвинител?

Политичкиот момент на кој укажува Зврлевски не е новина, ниту изненадување. Не само што најавите на Јанева кога би можело да се очекуваат првите акти од нејзината работа се во релација со политичките изјави со датуми од опозицијата, туку и СДСМ ги напушти преговорите (до затворање на овој број на Република), како притисок да ѝ се даде сè што ќе побара Јанева. Ако кон ова, повторно, се додаде и дека дел од тимот што специјалниот обвинител го побара е и човек близок со СДСМ, сликата станува сè појасна.

Но, не е само СДСМ тој што тесно се врзува и политички и како иден фактор во политичките случувања во земјата. Ако формирањето на специјално, паралелно обвинителство се сметаше за преседан, договорот за изборот на Катица Јанева за специјален јавен обвинител, падна како решение понудено од странските помагачи во меѓупартиските преговори. Сè уште не е јасно чиј предлог беше Катица Јанева зад која застанаа странците. И во што се состои таа помош што ѝ ја нудат тие за таа да може да најави дека за малку повеќе од еден месец ќе го изготви првиот обвинителен акт? Зар беше потребно формирање на специјална паралелна институција, ако тежината на обвиненијата на кои ќе работи специјалниот јавен обвинител може да се спакуваат за еден месец?

Кога, пак, нејзините планови станаа тема во фелата од правдата, без никакво стеснување поставите на Вашингтон и на Брисел во суверена Република Македонија испратија заедничка порака дека без поговор „од суштинска важност е Советот на јавни обвинители… да го именува тимот на г-ѓа Јанева“. Притоа, „Делегацијата на ЕУ и Амбасадата на САД се подготвени да помогнат доколку тоа се побара од нив и да обезбедат обука и техничка помош за да може канцеларијата на јавниот обвинител да води истрага за прислушуваните комуникации“.

Двете претставништва, иако прашани од македонските медиуми, не одговорија дали со тоа не се мешаат во внатрешните работи на една суверена држава. Не посочиле ниту со колкави средства ќе ја помогнат нејзината работа. И најважното – како Јанева во случаите што ќе се најдат пред неа ќе се ослободи од нивното влијание при креирањето на обвиненијата? Но, Јанева и сама во своето прво интервју посочи дека очекува „голема меѓународна поддршка во откривање на фактичката состојба“, без да води сметка дали некому тоа ќе му се допаѓа или не.

Колку и да смета на поддршка, било од странците или од медиумите, Јанева како јавен обвинител со 12-годишното искуство што нагласува, треба да знае дека како специјален јавен обвинител може и мора да се потпре исклучиво на позитивните законски решенија во Република Македонија. Затоа што и нејзиниот избор, и покрај тоа што е политичко решение во даден момент, е решение во насока за зачувување на правото и правдата. И ниедна партија, и ниедна амбасада не може да е над тоа. Патот од Гевгелија до Скопје ќе значи богат курикулум витае за странците, но пред колегите и пред домашната јавност – само ако притоа го зачува достоинството на професијата.

Извор: Неделник Република бр.163