Фатиме Фетаи со поддршка за Албанија во Струмица, со смеење и потценување за македонската репрезентација

Fatime-Fetai-Strumica
Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи имала непријатен и вулгарен „настап“ за време на натпреварот меѓу Македонија и Албанија во Струмица кој заврши со резултат 1:1. Фетаи, според навивачите кои го проследиле натпреварот во нејзина близина, гласно се смеела и со потценување зборувала за македонската репрезентација.
Луѓето кои седеле околу неа со гадење го коментираат нејзиниот однос кој не само што не доликува на лице кое извршува висока државна функција, туку и не доликува на лице кое е жител на Република Македонија.
Фетаи е позната како обвинител кој почесто подига чашка отколку обвиненија, па не би било чудно доколку пред натпреварот Фатиме посетила некоја локална кафеана во Струмица за да ги загрее гласните жици пред да се исмева со играта на Македонската репрезентација.
За жал доминантната игра на македонската репрезентација не беше крунисана со втор погодок и заслужена победа, после која ќе можеше да се заклучи дека кој последен се смее, најслатко се смее. Иако Фетаи веројатно ќе има и други натпревари на кои ќе може да ја научи и таа лекција.

БЕЈЛИ НИ ГОТВИ НЕШТО НОВО: Обвинители од СЈО биле на обука во Амбасадата на САД во Скопје (ВИДЕО)

SJO

Неколкумина обвинители од СЈО изминативе 10-тина дена биле на обука во американската амбасада во Скопје, дознава ТВ Нова. Нема информации која е целта и за што се обучувале специјалните обвинители.

ТВ Нова побара детали од СЈО, но досега нема одговор од ова обвинителство која е целта на обуката и која е причината за поминувањето на работното време во амбасадата на САД?

Деновиве ВМРО-ДПМНЕ повторно излезе со обвинување кон СЈО за нивно политичко, а не правно делување.

Во последните неколку настапи ВМРО-ДПМНЕ ја обвини Катицаа Јанева за обид да се вмеша и да влијае во полза на СДСМ.

Мандатот на СЈО од 18 месеци за покренување обвиненија истече на крајот на јуни. Според законот, за сите предмети кои ги водеше ова обвинителство, а не отвори обвиненија, должно е, да изготви решение за прекин на постапката.

Формирањето на СЈО беше дел од Договорот од Пржино и беше одобрено од сите четири политички партии, под покровителство и на Соединетите Американски Држави, кои многупати досега истакнаа дека целосно го поддржуваат Кабинетот на Специјалната обвинителка и нејзината улога во истражувањето и гонењето на криминалните дејствија кои произлегуваат од содржините од нелегално прислушуваните разговори.

Минатата година беше поднесена и иницијативата за оценување на уставноста на СЈО во судот , но досега не се најде на дневен ред на седниците на Уставниот суд.

РЕВАНШИЗАМ ПРОТИВ КРИТИЧАРИТЕ: Приведен Љупчо Палевски по барање на СЈО

Ljupco-Palevski

Љупчо Палевски, бизнисмен од Скопје, вечерва е приведен во полициска станица по барање на СЈО, дознава телевизија 24 од извори во обвинителството на Катица Јанева.

Според истите извори во СЈО се води предистражна постапка за Палевски. Нема информации за кој предмет, ниту пак во која полициска станица е приведен скопскиот бизнисмен.

Палевски важеше за силен критичар на насилничкиот режим на СДСМ кој ја превзема власта во Р.Македонија со класичен државен удар. Тој редовно објавуваше скандалозни документи и информации за раководството на СДС.

Палевски често го критикува и амбасадорот на САД Џес Бејли, нарекувајќи го премиер во сенка.

САМО ЗАЕВ ДА СЕ СПАСИ ОД ОДГОВОРНОСТ: СЈО и СДС вршат притисоци незаконските снимени и монтирани разговори да бидат прифатени како доказ во политичкиот мотивиран прогон

verusevski-zaev

СЈО е институција која работи за Заев и СДС. Сакаат да го легализираат криминалот на Заев и Верушевски кои со останатите обвинети во случајот Пуч незаконски следеа телефонски разговори и потоа ги вадеа од контекст и монтираа за да креираат хајка против ВМРО-ДПМНЕ. СЈО и СДС сега вршат притисоци овие незаконски снимени и монтирани разговори да бидат прифатени како доказ во политички мотивираниот прогон на ВМРО-ДПМНЕ и нејзините функционери, изјави денес Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ.

-Зоран Заев изврши низа криминални дела за кои согласно Устав и закон треба да одговара. Заев беше спасен од одговорност од СЈО, кое неколкукратно го прекрши законот само за да го амнестира за сторениот криминал по втор пат. Барањето на СЈО за прифаќање на нелегално прислушкуваните и монтирани разговори кои Заев нелегално ги објавуваше, е срамно и без никаква правна логика. Тоа е обид за покривање на антидржавното делување на Заев повеќе од две ипол години, вели Александрова.

Таа истакнува дека политичкиот притисок за истото барање на СЈО да биде прифатено од страна на Апелациониот суд беше огромен и со истиот судот беше принуден да донесе нелогична одлука, со сомнително образложение кое е незаконско и крајно неаргументирано, спротивно на член 12 став 2 од законот за кривична постапка. Истото е ноторен пример за целта на СЈО да го легализира криминалот на Заев.

-Легализацијата на криминалите на Заев, за СЈО е уште еден инструмент во крајната цел за неосновано политичко оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ и нејзините функционери во очите на јавноста преку медиумите под партиска комтрола на СДС. Токму затоа, без логично образложение, под политички притисок врз судот, беа одземени и патните исправи на дел од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ. Така сакаат да создадат негативна слика во јавноста за истите, вели таа.

Александрова додава дека барањата за одземање на патните исправи беа целосно неосновани и без соодветна аргументација, истите не беа со цел да се задоволи правото, туку желбата за политички прогон на поедини личности кои застанале во одбрана на Република Македонија, нејзините државни и национални интереси.

-СЈО и институциите под контрола и влијание на СДС кои работат надвор од законот, односно прекршувајќи го истиот со цел исполнување на политичките нарачки на одредени лица треба да знаат дека за своите нелегални активности и одлуки ќе бидат санкционирани веднаш по враќањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт и повторното воспоставување на правната држава и владеењето на правото во институциите. Сите криминалци и прекршители на законот ќе одговараат. За криминалите и антидржавните дејствија кон државата и нејзините граѓани мора да има соодветни санкции, изјави Александрова од ВМРО-ДПМНЕ.

Јакимовска: Судот се наоѓа под организиран политички притисок и канонада од напади од новата власт на СДС, медиумите под нивна контрола и СЈО

Marija-Jakimovska

Судот под политички притисок од страна на новата власт на СДС донесува одлуки надвор од секоја правна логика, одземајќи им ги патните исправи на неколку функционери на ВМРО-ДПМНЕ без да предочи убедувачка правна аргументација за тоа, истакна Марија Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ.

-Судот се наоѓа под организиран политички притисок и канонада од напади од страна на новата власт на СДС, медиумите под нивна контрола и СЈО. Токму затоа истиот овој суд пред само година дена донесе одлука да му го врати пасошот на Зоран Заев кој беше фатен жив како изнудува поткуп од 200.000 евра. Судот трпеше уцени и дозволуваше да биде понижуван од страна на Зоран Заев, кој бегаше од закажаните рочишта заради наводни  средби со странски амбасадори, средби кои по само неколку часа беа демантирани од самите амбасадори. Судот беше притиснат и молчеше и кога Зоран Заев јавно од партиска говорница изјави дека не го признава истиот и нема да се појавува на рочиштата против него, подвлече Јакимовска.

ВМРО-ДПМНЕ, додаде таа, верува дека македонското судство има капацитет да одолее на притисоците и да си го обели образот со донесување на одлуки исклучиво врз основа на позитивните законски норми на Република Македонија.

-Дека судот ги донел одлуките за одземање на патните исправи под притисок се гледа и од образложението на основниот суд кој не наведува ниту една причина за одземањето на истите. Судот и судиите во изминатиов пеирод ја занемарија должноста на секој еден судија, да одолее на притисоците кои врз него се обидува да ги прави одреден центар на моќ, што е должност за еден судија, бидејќи правораздавањето се врши врз основа на Устав и на закон, а не по притисок и сугестии. Сите учесници во политичката хајки против ВМРО-ДПМНЕ треба да знаат дека власта не е дадена еднаш за секогаш и секоја незаконска одлука ќе биде ревидирана, а за прекршителите на законот ќе следи одговорност по промената на власта и враќање на правната држава и владеењето на правото во органите на власта, рече Јакимовска од пред Апелациониот суд.

СЈО по налог на СДСМ ќе го уништува ВМРО-ДПМНЕ

SJO

Со­ци­јал­де­мо­крат­ско­то ја­бан­џи­ско оруж­је (СЈО) по­тфр­ли во ис­пол­ну­ва­ње­то на на­ло­же­но­то. Да, мо­же­би де­лум­но и ус­пеа во ми­си­ја­та „со две ра­це“ да по­мог­не во на­мет­ну­ва­ње­то на За­ев за ман­да­тар, но нес­по­рен факт е де­ка му тре­ба про­дол­же­ние на сопс­тве­ни­от ман­дат. СЈО е да­ле­ку од фи­ни­ши­ра­ње на сво­е­то не­де­ло. Крај­на­та цел е уни­шту­ва­ње­то на опо­нен­тот на па­те­тич­ни­от мур­тин­ски спа­си­тел. Сè до­де­ка Гру­ев­ски и ВМРО-ДПМНЕ се при­сут­ни во јав­но­ста, СДС без М не­ма да ја има по­са­ку­ва­на­та сло­бо­да за да ги ис­по­ра­ча да­де­ни­те ве­ту­ва­ња, кои и го про­тур­каа до ов­де. А дол­гот е го­лем и ви­си над де­моН­крат­ски­те по­ри­ви и гла­ви. Не Ја­не­ва, пра­шај­те ја Мо­ге­ри­ни…

По­не­дел­нич­ки, Ка­ти­ца по­втор­но ја из­не­на­ди јав­но­ста. Мно­гу­ми­на на­ив­ни со­ци­јал­де­мо­кра­ти „пад­наа“ во не­свест за­тоа што, ве­ру­ва­ле или не, Ја­не­ва по­ба­ра про­дол­же­ние на ман­да­тот на СЈО?! За­чу­де­но­ста од овој чин не­ми­нов­но про­из­ле­зе од ед­на мно­гу ед­но­став­на при­чи­на. Па чу­му Ка­ти­ца ба­ра про­дол­же­ние на ман­да­тот, ко­га це­лос­но си ја из­вр­ши за­да­ча­та за ко­ја бе­ше соз­да­де­но СЈО? Зо­што по­ба­ра нов ман­дат ко­га ус­пеа во ни­е­тот и во ми­си­ја­та да му обез­бе­ди ман­дат на За­ев? Па не­ли тоа бе­ше и по­ен­та­та на оваа ан­ти­прав­на и пар­ти­ска фор­ма­ци­ја? Или, се­пак, спе­ци­јал­ци­те стиг­наа до цел­та на­ло­же­на од на­ло­го­да­ве­цот од ри­дот?

Да, иа­ко дел од пред­ви­де­но­то е ис­пол­не­то, крај­на­та цел на па­ра­ин­сти­ту­ци­ја­та е да­ле­ку од сво­јот фи­ниш. СЈО не го за­вр­ши сво­е­то не­де­ло. Крај­на­та цел е уни­шту­ва­ње­то на опо­нен­тот на па­те­тич­ни­от мур­тин­ски спа­си­тел. Сѐ до­де­ка Гру­ев­ски и ВМРО-ДПМНЕ се при­сут­ни во јав­но­ста, СДС без М не­ма да ја има по­са­ку­ва­на­та сло­бо­да за да ги ис­по­ра­ча да­де­ни­те ве­ту­ва­ња што и го про­тур­каа до ов­де. А дол­гот е го­лем и ви­си над де­моН­крат­ски­те по­ри­ви и гла­ви. И та­ка, ми­си­ја­та на Ја­не­ва и неј­зи­на­та пар­ти­ска по­друж­ни­ца бе­ше ток­му де­вал­ва­ци­ја и раз­не­би­ту­ва­ње на по­ли­тич­ки­те фа­кто­ри што се гри­жат за на­ци­о­нал­но­то и за уни­тар­но­ста на др­жа­ва­та. Ва­ка, де­лум­на­та ис­пол­не­тост на за­да­чи­те зна­чи са­мо не­моќ­на ма­ри­о­нет­ска вла­да, ко­ја стар­ту­ва од по­зи­ци­ја на сло­бо­ден пад и сил­но ќе „трес­не“ при пр­ви­от пре­диз­вик. Си­лен пре­диз­вик за нив, не­за­вис­но да­ли тоа би­ло име­то, зна­ме­то, хим­на­та, гр­бот, ја­зи­кот, фе­де­ра­ли­за­ци­ја­та…

За­мис­ле­те са­мо, За­ев и СДС без М пра­ват из­лет и ис­пол­ну­ва­ат, а СЈО и Ја­не­ва не се ту­ка за да ја за­ме­тку­ва­ат јав­но­ста со из­мис­лен кри­ми­нал на ВМРО-ДПМНЕ? А тол­ку се на­вик­наа на мо­мен­тот, се­ко­гаш ко­га ќе на­пра­ват или пла­ни­ра­ле да на­пра­ви­те глу­пост, ед­но­став­но, вр­тат во СЈО и оп, ди­гре­си­ја! Ка­ко то­гаш би функ­ци­о­ни­ра­ла вла­да­та на За­ев без СЈО? Па не мо­жат Мо­ге­ри­ни, Хан, Хојт Ји и ком­па­ни­ја це­ло вре­ме да ги спа­су­ва­ат, не­ли. Та­кси­рат, ама го­лем…
Со што од на­ве­де­ни­те иден­ти­тет­ски „ре­фор­ми“ и да поч­нат, со опо­зи­ци­ја ка­ко ВМРО-ДПМНЕ и си­лен на­род, раз­бу­ден, дла­бо­ко осве­стен и одам­на све­сен за пос­ле­ди­ци­те од ти­ран­ска­та пла­тфор­ма, кој де­мон­стри­ра­ше (до­се­га не­ви­де­ни во Ма­ке­до­ни­ја) 250.000 при­сут­ни на про­те­сти­те при по­се­та­та на „при­ја­те­лот“ Хан, свес­ни се де­ка тоа ќе би­де са­мо брз по­че­ток на кра­јот на нив­на­та по­ли­тич­ка ка­ри­е­ра.

Со­о­че­ни со ви­сти­на­та и со си­ла­та на про­тив­ни­кот, на чи­ја стра­на е на­ро­дот и кој, уште по­бит­но, му пре­чи на „ча­до­рот“ и има ма­на што се про­ти­ви на ис­пол­ну­ва­ње­то на не­го­ви­те скри­е­ни жел­би, пла­нот за уни­шту­ва­ње на не­по­жел­ни­те по­ли­ти­ча­ри со став бе­ше и е да би­де ток­му пре­ку про­дол­же­на­та ра­ка СЈО. Кра­тен­ка што, всуш­ност, зна­чи СЕНЗАЦИОНАЛИСТИЧКО ИЛИ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКО ЈАБАНЏИСКО ОРУЖЈЕ. Из­бе­ре­те са­ми­те…

СЈО: Многу фантазија, читање, глума и индиции со малку факти и докази

За го­ле­ма жал на Ка­ти­ца, таа уште утре­ден­та бе­ше за­се­не­та од не­до­вет­но­ста на Фе­де­ри­ка Мо­ге­ри­ни, ко­ја без срам и пер­де го по­ви­ка ман­да­та­рот За­ев во Бри­сел. Не­фер чин од Ита­ли­јан­ка­та, ко­ја со пре­се­да­нот го от­трг­на вни­ма­ни­е­то од тол­ку те­шко смис­ле­ни­те и из­мис­ле­ни пос­лед­ни об­ви­не­ни­ја во СЈО, две од три про­тив нај­го­ле­ми­от не­при­ја­тел Гру­ев­ски. Не са­кај­ќи, ча­дор­џи­ка­та за­се­ни тол­ку труд и не­прос­па­ни но­ќи по­ми­на­ти во из­мис­лу­ва­ње. А и зо­што да не, па ако го прог­ла­си­ја Та­лат за пре­тсе­да­тел на Со­бра­ни­е­то во 19.00, т.е. са­мо по­ло­ви­на час по не­у­став­но­то наз­на­чу­ва­ње, чу­му и ман­да­та­рот, кој сѐ уште пре­го­ва­ра за Вла­да, да не го прог­ла­сат за неј­зин пре­тсе­да­тел? Или, уште по­ед­но­став­но, зо­што во Ма­ке­до­ни­ја да има ка­кви и да е из­бо­ри, да­ли пре­тсе­да­тел­ски, пар­ла­мен­тар­ни или ло­кал­ни? Ед­но­став­но, за да нѐ спа­сат од мал­тре­ти­ра­ње и тро­ше­ње па­ри, Бри­сел и Ва­шин­гтон не­ка ни из­би­ра­ат сѐ, па и та­ка ни го пра­ват тоа кр­шеј­ќи ги си­те пра­ви­ла и нор­ми. Што е по­ен­та­та на „има­ње“ др­жа­ва во ко­ја сѐ се ре­ди и на­ло­жу­ва од стра­на? На­стра­на што се­ко­гаш ни мис­лат „до­бро“, а не де­ка те­ра­ат свои лич­ни ин­те­ре­си, не­ли…

За гре­во­та, но Мо­ге­ри­ни ја за­се­ни смо­квар­ка­та од Мр­зен­ци ток­му отка­ко „спе­ци­јал­ци­те“ се „скр­ши­ја“ од ра­бо­та и од из­мис­лу­ва­ње слу­чаи, во мо­мент ко­га со­о­че­ни со кра­јот на сво­е­то и та­ка не­до­вет­но дејс­тву­ва­ње и ман­дат, при­тис­на­ти од об­вр­ска­та да „ис­по­ра­ча­ат“, па­ра­ин­сти­ту­ци­о­нал­ки­те нав­ле­гоа во сво­јот зе­нит. Со пос­лед­ни­те три слу­чаи, се раз­би­ра на „Т“, Ка­ти­ца, Лен­че и Фа­ти­ме го стар­ту­ваа сло­бод­ни­от пад кон за­ле­зот на „ин­сти­ту­ци­ја­та“, ко­ја во исто­ри­ја­та ќе оста­не за­па­ме­те­на ка­ко нај­го­лем срам за прав­на­та фе­ла во др­жа­ва­та. Слич­но ка­ко ша­ре­на­та на­пра­ви­ја за по­и­мот ре­во­лу­ци­ја. Се на­ѕи­ра ли сли­чен исто­ри­ски при­мер со но­ви­от пре­ми­ер? По ана­ло­ги­ја, не­ли…

Афинитетите и „квалитетите“ на СЈО

analiza247-zaev-top-tema-katica

Во ре­чи­си 18 ме­се­ци ра­бо­та по­ка­жаа ед­но. Де­ка „Ву­јак­ли­ја“ по­сто­ја­но им е отво­рен на бу­ква­та „Т“ и де­ка има­ат мно­гу, мно­гу фан­та­зи­ја. Мал­ку бол­на, но, се­пак, фан­та­зи­ја. Са­мо за по­тсе­ту­ва­ње, збро­у­ва­ме за не­до­вет­ни­те и без тро­шка до­ка­зи во се­бе „Ти­та­ник“, „Твр­ди­на“, „Тенк“, ТНТ“, „Тор­ту­ра“, „Транс­пор­тер“, „Ти­фа­ни“, „То­тал“, „Три­ста“, „Таб­ла“, „Тре­зор“, „Топ­лик“, „Тен­де­ри“, „Тар­гет“, „Тенк“, „Та­ри­фа“, „Труст“, „Та­лир“, „Тра­е­кто­ри­ја“ и „Трев­ник“… И та­ка не е бит­но име­то, си­те се про­тив ВМРО-ДПМНЕ, што очиг­лед­но и бе­ше цел­та на не­про­коп­са­ни­те на­зи­ви. Ге­не­ра­ли­за­ци­ја, неј­се што е те­ме­ле­на на пу­сти ин­ди­ции…

Не де­ка за ед­на и пол го­ди­на не по­ка­жаа и одре­де­ни ква­ли­те­ти. Мо­же­би не прав­нич­ки, но пре­зен­ти­раа ду­зи­на дру­ги афи­ни­те­ти. Фа­ти­ме јас­но и нед­вос­мис­ле­но ѝ де­мон­стри­ра­ше на ма­ке­дон­ска­та јав­ност де­ка има не­ос­тва­ре­на, сил­на и огром­на жел­ба да би­де актер­ка. И по­до­бро што не би­ла, би­деј­ќи со ка­та­стро­фал­ни­от та­лент ќе ги за­се­не­ла ду­ри и Ри­стиќ и Та­сев­ски.

Ка­ти­ца, пак, освен афи­ни­те­тот кон смо­кварс­тво­то и ста­но­ви­те, по­ка­жа де­ка има огром­на жел­ба да на­у­чи да чи­та. Не­ко­гаш, ко­га ќе го сов­ла­да и овој те­жок чин, мо­же­би и ќе ус­пее да ги про­чи­та и на­у­чи тол­ку по­треб­ни­те за­ко­ни.

Уло­га­та на Лен­че за мно­гу­ми­на оста­ну­ва ми­сте­ри­ја, но ви­сти­на­та е де­ка „ча­до­рот“, кој им ја на­мет­на игра­та со „Т“, хо­ли­вуд­ски­те цир­ку­сант­ски прес-кон­фе­рен­ции и ома­ло­ва­жу­вач­ки­от од­нос кон ви­стин­ски­те ин­сти­ту­ции, неа ја на­мет­на ка­ко уб­ла­жу­ва­ње за „спо­соб­но­ста“, сти­лот и ли­кот и де­ло­то на Ја­не­ва. Кла­си­чен кон­траст или ди­гре­си­ја – ка­де да гле­да­ат гра­ѓа­ни­те при јав­ни­те на­ста­пи, со што би ѝ да­ла по­го­лем про­стор и сло­бо­да на Ка­ти­ца. Кол­ку по­не­за­бе­ле­жи­тел­на и по­не­и­стак­на­та, тол­ку по­до­бро за из­вр­шу­ва­ње на глу­по­сти­те. Во сен­ка…

8 милиони во ветер, ама ветер во едрата на СДСМ

За овие ре­чи­си 18 ме­се­ци, кои на­бр­гу за­вр­шу­ва­ат, СЈО по­тро­ши не­ве­ро­јат­ни осум ми­ли­о­ни евра. На­род­ни па­ри, да­де­ни во ве­тер, но не кој би­ло, ту­ку ве­тер што за­вр­ши во едра­та на СДСМ. Неј­се што сѐ им се те­ме­ли на ин­ди­ции и за тол­ку мно­гу вре­ме не из­гра­ди­ја ни­ту ед­но цвр­сто об­ви­не­ние, но за дел од па­ри­те Ја­не­ва не мис­ле­ше де­ка е по­треб­но ни да да­де от­чет пред Со­бра­ни­е­то, кое ги изг­ла­са. На­стра­на што не го ни приз­на­ва­ат. Че­каа ли да дој­де спи­ке­рот Та­лат за по­лес­но да ги оправ­да­ат? Да, но­во­то „мно­зинс­тво“ соз­да­де­но од ма­ша­та на „ча­до­рот“ пре­ку пре­диз­бор­ни­от и по­стиз­бор­ни­от ин­же­не­ринг, не­ма да има ни­ка­ков проб­лем да ги оправ­да тро­шо­ци­те на Ја­не­ва. Кол­ку и да се не­о­прав­да­ни и не­до­вет­ни. Па што ако вра­бо­ти­ла ду­зи­на на­па­те­ни и не­вра­бо­те­ни со­ци­јал­де­мо­крат­ски про­фе­си­о­нал­ни плу­ка­чи и из­вр­ту­ва­чи, кои из­ми­на­ти­те де­се­ти­на го­ди­ни беа ма­кси­мал­но вне­се­ни во де­вал­ва­ци­ја­та на акту­ел­на­та власт? Па и та­ка тоа бе­ше при­мар­на­та цел­та на СЈО и за­тоа овие ли­ко­ви тол­ку до­бро се вкло­пи­ја во па­ро­ди­ја­та. Очиг­лед­но, не е лес­но да се би­де спа­си­тел­ка на спа­си­тел од Мур­ти­но, ма­кар и са­мо­на­ре­чен. Оста­ну­ва са­мо ед­но пра­ша­ње, ко­ја ќе би­де на­гра­да­та за „пре­трг­на­то­то“ и за це­ла­та таа ма­ка со из­мис­лу­ва­ње кри­ми­нал? Да, но­ва­та „ре­форм­ска“ вла­да за­бр­за­но до­а­ѓа, „ча­до­рот“ ја тур­ка без исав, па не­ма да че­ка­ме мно­гу за да ви­ди­ме со што ќе би­дат на­гра­де­ни За­е­ви­те па­ра­ин­сти­ту­ци­о­нал­ни бор­ци. Зас­лу­жи­ја дел од ко­ла­чот. Им сра­бо­ти­ја мно­гу, што е пра­во, пра­во е…

Каракамишева-Јовановска: Граѓаните нема да ги заборават холивудските карактеристики на трите грации

karakamiseva-tv-nova

СЈО, мно­гу оче­ку­ва­но, нај­а­ви ка­но­на­да од об­ви­не­ни­ја во на­ред­ни­от пер­и­од про­тив глав­ни­от кон­ку­рент на не­го­ви­от мен­тор За­ев. Ако вни­ма­тел­но ја сле­дев­ме пос­лед­на­та прес-кон­фе­рен­ци­ја на СЈО за­бе­ле­жи­тел­но бе­ше де­ка таа не се раз­ли­ку­ва­ше мно­гу од прет­ход­ни­те, со хо­ли­вуд­ски­те ка­ра­кте­ри­сти­ки на „на­ши­те“ три гра­ции-лов­џи­ки на „кри­ми­на­лот“ и на „ко­руп­ци­ја­та“ во зем­ја­та, ве­ли проф. д-р Та­ња Ка­ра­ка­ми­ше­ва-Јо­ва­нов­ска од Прав­ни­от фа­кул­тет во Скоп­је, спо­ред ко­ја тие по­сто­ја­но го ко­ри­стат исти­от реч­ник, иста­та на­со­ка и ше­ма, иста­та цел.

Каракамишева-Јовановска: Единс­тве­на­та раз­ли­ка на пос­лед­на­та прес-кон­фе­рен­ци­ја бе­ше во тоа што ше­фи­ца­та јав­но и со до­за на го­ле­ма па­ни­ка си го по­ка­жа за­бот што најм­но­гу ја бо­ли.

По­ка­жа де­ка, бу­квал­но, го прес­па вре­ме­то што ѝ бе­ше да­де­но на рас­по­ла­га­ње и се­га ка­ко ма­му­рен чо­век што е све­сен де­ка мо­ра да ста­не за да сра­бо­ти не­што се пре­пел­ка на прес-кон­фе­рен­ции и ба­ра до­пол­ни­тел­но вре­ме за да мо­же да сра­бо­ти не­што што ѝ е од­на­пред на­ра­ча­но. Тоа што Ја­не­ва и дру­ги­те спи­е­ја на др­жав­ни јас­ли 18 ме­се­ци, што во ме­ѓу­вре­ме по­тро­ши­ја не­кол­ку ми­ли­о­ни евра на лу­ксу­зи­ра­ња и на хо­но­рар­ци, и пак не ус­пе­аа да нај­дат ни­што по­се­ри­оз­но во бом­ба­стич­но нај­а­ве­ни­те пред­ме­ти, се­га тре­ба да се за­о­би­ко­ли, да се пре­скок­не сопс­тве­на­та од­го­вор­ност пре­ку под­не­су­ва­ње ба­ра­ње за про­дол­жу­ва­ње на ман­да­тот не­ба­ре ман­да­тот им е ви­но­вен за нив­на­та не­од­го­вор­ност и сер­вил­ност во ра­бо­та­та.

Пр­во, фа­ктот де­ка Биг Ма­ма има­ше по­тре­ба на са­ми­от по­че­ток од пре­сот лич­но и са­мо­у­ве­ре­но да кон­ста­ти­ра де­ка СЈО и таа ка­ко ше­фи­ца лич­но и пер­со­нал­но ја оправ­да­ле до­вер­ба­та што им би­ла да­де­на од гра­ѓа­ни­те, а ко­ја за неа би­ла од огром­но зна­че­ње и де­ка, за­мис­ле­те, тие ка­ко јав­ни об­ви­ни­те­ли ка­ко до­се­га, та­ка и во ид­ни­на ќе про­дол­же­ле нај­про­фе­си­о­нал­но да ја вр­шат сво­ја­та функ­ци­ја, и де­ка СЈО во рам­ки­те на сво­е­то по­сто­е­ње се етаб­ли­ра­ло ка­ко про­фе­си­о­на­лен др­жа­вен ор­ган што ус­пе­ал да из­гра­ди ин­те­гри­тет на не­за­вис­на и не­при­страс­на ин­сти­ту­ци­ја, а де­ка по­твр­да за тоа би­ла кон­ти­ну­и­ра­на­та до­вер­ба, ко­ја гра­ѓа­ни­те ја има­ле во ова јав­но об­ви­ни­телс­тво ка­ко ин­сти­ту­ци­ја на ко­ја најм­но­гу ѝ ве­ру­ва­ат, всуш­ност, по­ка­жу­ва ко­ја е нај­го­ле­ма­та бол­ка на Ка­ти­ца Ја­не­ва, ко­ја е нај­го­ле­ма­та ко­ле­ктив­на бол­ка на СЈО и на си­те ин­вол­ви­ра­ни ви­со­ко пла­те­ни хо­но­рар­ци во овој об­ви­ни­тел­ски цир­кус, кој по­ве­ќе од ед­на и пол го­ди­на се­којд­нев­но нѐ мал­тре­ти­ра пре­ку ма­ли­те екра­ни.

Вто­ро, ни­ту Ка­ти­ца Ја­не­ва ја оправ­да­ла до­вер­ба­та да­де­на од гра­ѓа­ни­те, ни­ту СЈО не­ко­гаш бил, ни­ту ко­га би­ло ќе би­де про­фе­си­о­на­лен др­жа­вен ор­ган, ни­ту ра­бо­та­та на оваа цир­ку­сант­ска гру­па мо­же да се тре­ти­ра ка­ко не­за­вис­на, а уште по­мал­ку ка­ко пар­ти­ски не­при­страс­на ин­сти­ту­ци­ја, ни­ту, пак, а нај­мал­ку СЈО и Ја­не­ва ужи­ва­ат кон­ти­ну­и­ра­на до­вер­ба од гра­ѓа­ни­те. Ова се бес­мис­ле­ни ла­ги и ши­ре­ње лаж­на са­мо­у­ве­ре­ност за про­па­ганд­на цел да се при­крие це­ли­от срам и ре­зил со кој е об­ви­ен овој па­ра­др­жа­вен ор­ган, да се скрие си­от не­про­фе­си­о­на­ли­зам и прав­но нез­на­е­ње, кое по­ве­ќе од ед­на го­ди­на исте­ку­ва од ска­по пла­те­ни­те вра­ти на СЈО, и да се ис­пе­рат кол­ку што е мож­но по­ве­ќе вал­ка­ни­те али­шта од сво­е­то ра­бо­те­ње во сог­лас­ност со пар­ти­ска­та аген­да на За­ев и ком­па­ни­ја.

Ни­ту мо­жат да се ис­пе­рат, ни­ту мо­жат да го ре­ла­ти­ви­зи­зра­ат оп­шти­от гра­ѓан­ски впе­ча­ток де­ка СЈО има ед­на единс­тве­на цел во си­сте­мот, а таа е да оцр­ни сѐ и се­ко­го што зна­чи не­што во ВМРО-ДПМНЕ.

Гра­ѓа­ни­те на РМ не­ма да ги за­бо­ра­ват хо­ли­вуд­ски­те ка­ра­кте­ри­сти­ки на три­те гра­ции, не­ма да ги за­бо­ра­ват те­а­трал­но­сти­те во из­ве­ду­ва­ње­то на прес-кон­фе­рен­ци­и­те не­ба­ре сни­ма­ат кри­ми-филм, а не во­дат прес-кон­фе­рен­ци­ја за се­ри­о­зен др­жа­вен ор­ган ка­ков што тре­ба да би­де јав­но­то об­ви­ни­телс­тво. Во си­те до­се­гаш­ни по­стап­ки јас­но ка­ко ден се до­ка­жа се­ле­ктив­на­та прав­да што најм­но­гу ја ми­лу­ва СЈО, се по­ка­жа де­ка СЈО не ги по­чи­ту­ва клуч­ни­те на­че­ла на кри­вич­на­та по­стап­ка, ка­ко што се на­че­ло­то на пре­сумп­ци­ја на не­ви­ност, тај­но­ста на по­стап­ка­та, ле­га­ли­те­тот на по­стап­ка­та, по­чи­ту­ва­ње на чо­ве­ко­ви­те пра­ва на осом­ни­че­ни­те и слич­но. За СЈО нај­важ­на ра­бо­та во овие 18 ме­се­ци ра­бо­та бе­ше ка­ко по­бом­ба­стич­но да го оцр­нат Ни­ко­ла Гру­ев­ски и не­го­ви­от најб­ли­зок тим од со­ра­бот­ни­ци и ка­ко да им на­ле­пат по­ве­ќе ети­ке­ти де­ка се ло­ши лу­ѓе.

СЈО е мно­гу, ама мно­гу да­ле­ку од не­за­вис­на и не­при­страс­на ин­сти­ту­ци­ја за ка­ква што се тру­ди, со свои збо­ро­ви, да ни се при­ка­же. СЈО е мно­гу да­ле­ку од ре­а­ли­зи­ра­ње­то на пре­по­ра­ки­те на Ве­не­ци­јан­ска­та ко­ми­си­ја би­деј­ќи оваа Ко­ми­си­ја ни­ко­гаш и ни­ка­де во Евро­па и во све­тот не под­др­жа­ла кла­си­чен пар­ти­ски раз­гра­нок во пра­во­суд­ни­те си­сте­ми, кој има единс­тве­на цел – да пра­ви пар­ти­ски лов на ве­штер­ки. Сра­мот и ре­зи­лот на „про­фе­си­о­нал­ци­те“ во СЈО не мо­же да се по­крие со ни­ту ед­но по­ви­ку­ва­ње на пре­по­ра­ки­те од Ве­не­ци­јан­ска­та ко­ми­си­ја, ни­ту со обич­но­то по­ви­ку­ва­ње на дру­ги до­ку­мен­ти до­не­се­ни од Со­ве­тот на Евро­па, од ЕУ, од ООН. Тие са­ми­те си се ви­нов­ни што се ста­ви­ја во ску­тот на За­ев, и што сле­по и вој­нич­ки ги ис­по­ра­чу­ва­ат не­го­ви­те на­ред­би за под­не­су­ва­ње об­ви­не­ни­ја, жи­го­су­ва­ње и ана­те­ми­су­ва­ње на ил­јад­ни­ци ли­ца – чле­но­ви на ВМРО-ДПМНЕ.

Ток­му за­тоа во на­ред­ни­от пер­и­од ќе се из­наг­ле­да­ме се­ка­кви пред­ме­ти за кои СЈО ќе се по­ста­ву­ва во уло­га и на ја­вен об­ви­ни­тел, зна­чи истра­жи­тел, и во уло­га на ос­но­вен, апе­ла­ци­ски, па ду­ри и вр­хо­вен суд во исто вре­ме. Ка­ти­ца Ја­не­ва со сво­јот тим ќе би­де пар­ти­ски ег­зе­ку­тор и оцр­ну­вач на се­кој што ќе мо­же да се по­ја­ви ка­ко по­тен­ци­ја­лен играч на ВМРО-ДПМНЕ за по­бе­да на ло­кал­ни­те из­бо­ри. Цел­та ќе би­де на до­се­гаш­ни­те, но и на мож­ни­те ид­ни но­ви кан­ди­да­ти за гра­до­на­чал­ни­ци што би про­из­лег­ле од оваа пар­ти­ја, а кои ка­ко лич­но­сти би мо­же­ле да од­не­сат по­бе­да на оваа пар­ти­ја во оп­шти­ни­те.

СДС пре­ку СЈО ќе би­де бе­скру­пу­ло­зен. Јав­на тај­на е де­ка СЈО е са­мо ед­на од ала­тки­те што СДС ќе ја ко­ри­сти за оцр­ну­ва­ње на по­тен­ци­јал­ни­те кан­ди­да­ти на ВМРО-ДПМНЕ. Дру­га­та ала­тка е, се­ка­ко, це­лос­но­то пре­зе­ма­ње на цен­трал­на­та власт и бр­ка­ње од ра­бо­та на сим­па­ти­зе­ри­те, под­др­жу­ва­чи­те и на чле­но­ви­те на ВМРО-ДПМНЕ. Среќ­на но­ва ’49 го­ди­на се­кој ден ќе ни би­де на ре­пер­то­а­рот. Уште се­га, уште не усто­ли­че­ни упа­ту­ва­ат за­ка­ни и уце­ни за бр­ка­ње од ра­бо­та, за пар­ти­ски ре­ван­шиз­ми, за чис­тки, за мет­ли, за ле­та­ње на гла­ви и на дру­ги ор­га­ни, и што ли сѐ не по­ра­ди раз­лич­но мис­ле­ње и раз­ли­чен став од пар­ти­ски­от став на СДС. Ве­лам став на СДС, би­деј­ќи во оваа пар­ти­ја по­стои ко­ле­ктив­но ед­но­у­мие ка­ко ре­ликт од вре­ме­то на СКЈ-СКМ.

Извор: Република

Ефтов: Нема логика ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да не се договорат поради СЈО (ВИДЕО)

Vasko-Eftov

На ВМРО-ДПМНЕ многу полесно ќе му беше да ја минира работата на СЈО, доколку направеше коалиција со ДУИ, отколку во овој момент да ја прифати тоа да го прави како опозициска партија, изјави Васко Ефтов во својата емисија „Во Центар“.

-Ако некој се плаши од СЈО, повеќе може да ја блокира работата на СЈО како власт или како опозиција. Ако Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се плашат од СЈО, тогаш многу пологично е да направат коалиција со ДУИ и од позиција на власт да ја минираат работата на СЈО, отколку да не се договорат за нова влада поради СЈО, нема логика, изјави Ефтов

Гостин во емисијата на Ефтов беше Слободан Близнаковски од ВМРО Народна партија, кој што кажа дека за секоја одлука за понатамошниот мандат на СЈО е потребно двотретинско мнозинство. Ефтов смета дека ВМРО-ДПМНЕ нема страв од СЈО, бидејќи доколку имаше страв многу полесно ќе направеше влада со ДУИ, со што немаше да дозволи структурата на СЈО да се претопи во Основното јавно обвинителство.

Ефтов се надоврза и на претставката за уставноста на СЈО која стои во фиоката на уставниот судија Јован Јосифовски, кој за време на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ беше претседател на ДИК. Ефтов кажа дека се прават многу погрешни политички анализи околу улогата на СЈО, иако дефакто тоа е партиска институција, како што кажа тој.

-Уставен суд не расправа за СЈО, иако има претставка, иако таа претставка е кај господинот Јосифовски ако не се лажам, кој беше претседател на ДИК во мандатот на ВМРО-ДПМНЕ. Значи тој како известител пред Уставниот суд може кога сака да го отвори тоа прашање за уставноста на СЈО, но не го отвара. Многу фама, многу баук се прави околу тоа СЈО, мислам дека многу погрешни политички анализи се прават околу улогата на СЈО, иако дефакто СЈО делува на некој начин партиски, изјави Ефтов.

Ефтов се надополни и на политизираноста на судството откако Близнаковски обвини дека политиката е вмешана во Уставниот и дека таму има малку правосудство. Ефтов спомена и дека политичар со најмногу судски постапки е токму лидерот на СДСМ, Зоран Заев, партија со која ВМРО НП сака да влезе во коалиција

-Како и секаде во државата знаете, не можеме да вадиме само камчиња од мозаикот кои нас ни одговараат, ако има политика има секаде во државата политика, во секое судство, во секоја судска постапка. На крајот на краиштата, политичар со најмногу судски постапки, не сме јас и вие, туку тој со кој треба да коалицирате, односно вие сакате да коалицирате, изјави Ефтов.

Заев: Поднесена е кривична пријава за Бујар Османи (ВИДЕО)

Zaev-Pruga-e-re

На истите оние за кои пред извесно време тврдеше дека биле заглавени во криминал, лидерот на СДСМ Зоран Заев сега им понуди да бидат дел од неговата „реформска влада“.

Во интервју за ТВ Шења во декември 2015-та година, кое патем го водеше сега неговиот сопартиец Мухамед Зекири, Заев одговарајќи на прашањето има ли некој фунционер, односно предмет со кој што ќе се занимава СЈО за функционери од ДУИ, претседателот на СДСМ вели:

Да, Да. Поднесени се и кривични пријави. Мислам дека поднесени се кривични пријави за Бујар Османи, за Муса Џафери. Поднесени се кривични пријави за некои политичари во делот на тетовската индустриска зона. Тоа моите адвокати подобро го знаат. Поднесени се, но не е толку важно што ние сме поднеле кривични пријави, СЈО со примањето на материјалите ќе види што тоа има криминал и во другите случаеви

НОВИ НЕУСТАВНИ ЖЕЛБИ: Јанева бара двотретински закон да се смени со просто парламентарно мнозинство!?

sjo-katica-lence-fatime

Основно правно начело во нашиот систем е закон што е донесен на еден начин не може да се менува со друг вид мнозинство, предупредува Михајло Маневски, поранешен министер за правда.

Доколку повикот на специјалната јавна обвинителка Kатица Јанева до новото парламентарно мнозинство значи дека рокот за истрагите треба да се избрише со гласови на просто мнозинство на пратениците, тогаш тоа ќе биде драстично кршење на Уставот и на законите, смета Михајло Маневски, поранешен министер за правда. Во изјавата за „Дневник“ Маневски објаснува дека барањето на Јанева соопштено на вчерашната конференција за печат така како што е кажано навестува дека се бара токму тоа – промена на законот на нелегален начин.

– За рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија, СЈО покажа дека е на вистински пат во справување со криминалот, бараме новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине членот 22 за да може ова јавно обвинителство да продолжи со својата работа. Сметам дека во периодот од мојот избор како обвинител, со својата работа ја оправдав довербата што ми е дадена од граѓаните. Ќе продолжиме најпрофесионално да ја вршиме својата работа, изјави неодамна специјалната јавна обвинителка Kатица Јанева.

Таа рече и тоа дека СЈО досега преслушало и дека се процесираат 45 отсто од нелегално снимените разговори, а дека останале уште 55 проценти.

– Ќе продолжиме да пуштаме обвиненија за преслушаните разговори, рече таа.

Според Маневски, ваквото барање е како уставно така и законски целосно неосновано.

– Суштината е во тоа што е Законот за специјалното јавно обвинителство е донесен во парламентот со двотретинско парламентарно мнозинство, врз основа на консензусот на четирите партии што го потпишаа и познатиот пржински договор. Kога еден закон се носи со двотретинско парламентарно мнозинство, тогаш тој единствено така може и да се менува. Тоа е основно уставно и законско начело. Не можете вие еден таков закон – за кој е предвидено двотретинско мнозинство, односно, гласови на повеќе од 81 пратеник – да го менувате со гласање на 61 или на 67 пратеници, колку што сега изнесува новото парламентарно мнозинство. Тоа би отворило многу неприфатливи преседани – предупредува Михајло Маневски.

Во Законот за Јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, во неговиот прв член, е наведено: „Овој закон ќе биде во сила пет години од усвојувањето од страна на Собранието, и може да се продолжува за еднаш годишно со одлука донесена со двотретинско мнозинство од пратениците“.

Во случајот, интересно е тоа што Јанева вчера не побара промена на овој прв член, туку се бара промена на членот 22, кој го предвидува рокот за поднесување обвиненија од страна на СЈО. „Јавниот обвинител кој раководи со Јавното обвинителство може да поднесе обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на преземањето на предметите и материјалите во негова надлежност“, пишува во оваа одредба за која сега специјалната јавна обвинителка бара да биде избришана, изменета или укината.

Поранешниот министер за правда Маневски објаснува дека Јанева, можеби, мислела да апелира до партиите да постигнат договор за промената.

– Но, доколку тоа го сакала, тогаш и нејзиното обраќање требаше да биде кон сите партии, а не само кон парламентарното мнозинство – потенцира тој.

Според Маневски, единствен начин законот да биде сменет е партиите потписнички на договорот повторно со консензус да се договорат за измените. -Не може дел од учесниците во договорот сега да го менуваат без согласност на четвртата партија. Единствен начин е лидерите на партиите повторно да седнат и да се договорат за ова барање. С` друго ќе биде прекршување на Уставот и на законот – наведува тој. Познато е, ВМРО-ДПМНЕ категорично се спротивставува на продолжувањето на рокот за поднесување обвиненија од страна на СЈО.

ЗА МИР ВО КОАЛИЦИЈАТА: СЈО е и слепо и глуво за дивоградбите на Теута Арифи

Teuta-divogradbi

Специјалното јавно обвинителство, кое без никакви правни аргументи бараше замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, за дивоградбите на тетовската градоначалничка Теута Арифи во градот со кој раководи е и слепо и глуво. Медиумите неодамна пишуваа дека Арифи ги гледа од канцеларија, ама не ги руши дивоградбите од црниот список во Тетово, пишува порталот Денешен.

-Кога од Тетово ќе се погледне кон Шар Планина, кон патот што води кон Попова Шапка и од спротива кон Тетовското кале и течението на реката Пена, може да се види како еден цел град надвиснал на Тетово. Многу куќи на два, на три па и повеќе катови, огромни објекти за ресторани или хотели кои имаа и по неколку стотици квадратни метри површина, а сите имаат една заедничка карактеристика – сите се дивоградби. Општина Тетово во август, 2016 на тендер ја избира фирмата „Еуро инвест“, која  со нејзината градежна механизација треба да ги руши дивоградбите. На интернет страницата на Бирото за јавни набавки објавено е дека Општина Тетово на фирмата треба да ѝ исплати 6.500.000 денари или 100.000 евра за рушење на објектите. Иако од потпишувањето на договорот поминаа веќе 9 месеци, досега во Тетово се срушени само бараките кај старото Медицинско училиште и еден ѕид и ништо друго, пишуваа медиумите.

Толку ли беше слепа градоначалничката, прашувуваат тетовчани?

„Ова што го гледате над Тетово, овие огромни ресторани, хотели, куќи, бидете сигурни дека тиа никогаш нема да се рушат иако се дивоградби. Толку ли биле слепи инспекциите, па и градоначалничката, и не можеле навреме да видат дека се гради објект од стотици метри квадратни? Не треба воопшто некој да им каже, доволно е само да погледнале од прозорецот на нивните канцеларии, цела Шара и Кале се гледаат начичкани со дивоградби. Сето тоа ќе си остане така, а ќе се сруши некое поткровје или шупа на некој сиромав кој нема ниту пари ниту врски да си го зачува објектот. И уште нешто, кој градоначалник врши рушење пред избори? А ние во Македонија избори имаме секоја година“, вели тетовецот кој сака да остане анонимен.

Постапката за рушење на останатите дивоградби во Тетово кои ги има повеќе од стотина  е заглавена некаде во општинските служби и комисии.

„Сѐ што е изградено после 3 март, 2011 година според Законот за легализација на дивоизградените објекти, се смета за дивоградба и не може да подлежи на легализација. Ние како инспекциска служба ги имаме евидентирано речиси сите вакви објекти и тој список сме го испратиле до Комисија за легализација на Општина Тетово. Сега оваа комисија треба само да утврди дека овие објекти не можат да се легализираат бидејќи се изградени после дадениот законски рок и да ни достави такво решение. Врз основа на тоа ние, како инспекциска служба, дури тогаш можеме да ја започнуваме постапката за рушење на дивоградбата. Досега од Комисијата за легализација на бесправно изградените објекти немаме добиено ни позитивно ни негативно решение за ниту еден од овие предмети што сме и ги доставиле, а без такво решение ние не можеме да рушиме иако очигледно е дека станува збор за дивоградба“, вели Виктор Стојановски, раководител на инспекциските служби во Општина Тетово.

collage-divogradbi

ФОТО: СДК.мк

 

Чист криминал за кој знае цело Тетово

Според Стојановски, во списокот има над 100 диво изградени објекти кои најмногу се наоѓаат на патот кон Попова Шапка и Тетовското кале, течението на реката Пена а исто така голем дел има и во градот и тоа претежно се надградби и поткровја на станбени објекти. Десетина дивоградби има и во викенд населбата на Попова Шапка. Во општинските кулоари овој список се нарекува и „црн“ список на дивоградби, но засега страшно му е само името бидејќи тетовските дивоградби никој не сака да ги руши.

-Луѓево ги става да кренат дивоградби на прва линија на Шапка на државно земјиште, и без кров, колку да се огради објектот, за да може после да утрдува согласно закон за легализација на бесправно изградени објекти и истите да се легализираат како да се донесени пред носење на законот т.е. во рокот во кој беше дозволено да се легализираат. Чист крииминал за кој знае цело Тетов, вели за Денешен уште еден тетовец кој сакаше да остане анонимен и кој додаде дека вакви биле десетина објекти моментално.

До нашата редакција беше и испратена фотографија од еден ваков објект, пишува Денешен.

tetovo

СЈО беше слепо и глуво и за дивоградбите на Заев

 

СЈО не покажуваше никаков интерес ниту за Заев и неговите дивоградби, иако јавноста е одлично запознаена со криминалот на „Цареви Кули“. ВМРО-ДПМНЕ неколку пати обвинуваше дека Заев со денови молчи за незаконското постапување, фалсификување, узурпирање на државно земјиште и изигрување на законот во случајот со објектот на Цареви Кули.

-Заев се крие во врска со најновата афера во која е вклучен заедно со неговиот долгогодишен пријател Коце Ристовски, кој фигурира како сопственик на луксузниот комплекс Цареви Кули. Заев молчи ама граѓаните на Струмица, но и целата македонска јавност веќе знаат дека тој го озаконил криминалот и му дозволил на својот верен пријател да легализира објект по истекувањето на законскиот рок за легализирање на дивоградби. Скандалот да биде поголем другарчето на Зоран Заев, Коце Ристовски освен што бил почестен со незаконска легализација на луксузниот комплекс Цареви Кули, му бил и еден од најомилените тендер пајташи на Зоран Заев. Коце Ристовски и неговата фирма Чамчифлик Голд ДООЕЛ години наназад редовно добивале јавни набавки од општина Струмица и јавното претпријатие ЈПКД Комуналец Струмица, истакнуваа од ВМРО-ДПМНЕ.

carevi-kuli-640x275

СЈО беше слепо и глуво и за овие дивоградби, исто како и оние во Тетово на Теута Арифи. Овие случаи покажуваат како ќе владеат овие луѓе кои утре ќе станат власт и како работи обвинителството кое го поддржуваа, со неосновани хајки кон политичките противници на Заев и тиранската коалиција, со нарачки од СДСМ, а при очи слепи се за сите криминали на СДСМ и партнерите.