Касами со докази: Теута Арифи го злоупотребувала општинскиот буџет за лични потреби

Кандидатот за градоначалник на Тетово и претседател на Беса, Билал Касами ја обвини градоначалничката на Тетово, Теута Арифи дека ја злоупотребува општинската каса. Таа според него, го трошела буџетот на општината за личности кои и вршат лични услуги,, користејќи ја буџетската линија за договори на дело.

-Во овој период од нејзиното неуспешно четиригодишно владеење, се евидентира огромни трошоци за лични потреби и на нејзиниот тим и за вработувања на договор на дело, главно партиски милитанти и групи на интерес со што овие услуги и ги “отплаќат” на градоначалничката во заминување со најниски клевети кон секого кој ги открива и ги обелоденува овие коруптивни факти. Според информаците сега веќе објавени од организации кои ја мониторират општината, 113.6 милиони денари се потрошени за договори на дело (1 милион и 830 илјади евра), додека освоена од паниката за пораз на изборите доаѓаат информаци дека таа потпишува десетици такви договори за услуги на дело за овој петмесечен период, а во суштина се услуги кои и се нудат само неа, а не на жителите на општината, вели Касами.

Касами вети дека сите овие податоци ќе ги обелодени јавно ако тој ја преземе градоначалничката функција во Тетово.

ЗА МИР ВО КОАЛИЦИЈАТА: СЈО е и слепо и глуво за дивоградбите на Теута Арифи

Специјалното јавно обвинителство, кое без никакви правни аргументи бараше замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, за дивоградбите на тетовската градоначалничка Теута Арифи во градот со кој раководи е и слепо и глуво. Медиумите неодамна пишуваа дека Арифи ги гледа од канцеларија, ама не ги руши дивоградбите од црниот список во Тетово, пишува порталот Денешен.

-Кога од Тетово ќе се погледне кон Шар Планина, кон патот што води кон Попова Шапка и од спротива кон Тетовското кале и течението на реката Пена, може да се види како еден цел град надвиснал на Тетово. Многу куќи на два, на три па и повеќе катови, огромни објекти за ресторани или хотели кои имаа и по неколку стотици квадратни метри површина, а сите имаат една заедничка карактеристика – сите се дивоградби. Општина Тетово во август, 2016 на тендер ја избира фирмата „Еуро инвест“, која  со нејзината градежна механизација треба да ги руши дивоградбите. На интернет страницата на Бирото за јавни набавки објавено е дека Општина Тетово на фирмата треба да ѝ исплати 6.500.000 денари или 100.000 евра за рушење на објектите. Иако од потпишувањето на договорот поминаа веќе 9 месеци, досега во Тетово се срушени само бараките кај старото Медицинско училиште и еден ѕид и ништо друго, пишуваа медиумите.

Толку ли беше слепа градоначалничката, прашувуваат тетовчани?

„Ова што го гледате над Тетово, овие огромни ресторани, хотели, куќи, бидете сигурни дека тиа никогаш нема да се рушат иако се дивоградби. Толку ли биле слепи инспекциите, па и градоначалничката, и не можеле навреме да видат дека се гради објект од стотици метри квадратни? Не треба воопшто некој да им каже, доволно е само да погледнале од прозорецот на нивните канцеларии, цела Шара и Кале се гледаат начичкани со дивоградби. Сето тоа ќе си остане така, а ќе се сруши некое поткровје или шупа на некој сиромав кој нема ниту пари ниту врски да си го зачува објектот. И уште нешто, кој градоначалник врши рушење пред избори? А ние во Македонија избори имаме секоја година“, вели тетовецот кој сака да остане анонимен.

Постапката за рушење на останатите дивоградби во Тетово кои ги има повеќе од стотина  е заглавена некаде во општинските служби и комисии.

„Сѐ што е изградено после 3 март, 2011 година според Законот за легализација на дивоизградените објекти, се смета за дивоградба и не може да подлежи на легализација. Ние како инспекциска служба ги имаме евидентирано речиси сите вакви објекти и тој список сме го испратиле до Комисија за легализација на Општина Тетово. Сега оваа комисија треба само да утврди дека овие објекти не можат да се легализираат бидејќи се изградени после дадениот законски рок и да ни достави такво решение. Врз основа на тоа ние, како инспекциска служба, дури тогаш можеме да ја започнуваме постапката за рушење на дивоградбата. Досега од Комисијата за легализација на бесправно изградените објекти немаме добиено ни позитивно ни негативно решение за ниту еден од овие предмети што сме и ги доставиле, а без такво решение ние не можеме да рушиме иако очигледно е дека станува збор за дивоградба“, вели Виктор Стојановски, раководител на инспекциските служби во Општина Тетово.

collage-divogradbi

ФОТО: СДК.мк

 

Чист криминал за кој знае цело Тетово

Според Стојановски, во списокот има над 100 диво изградени објекти кои најмногу се наоѓаат на патот кон Попова Шапка и Тетовското кале, течението на реката Пена а исто така голем дел има и во градот и тоа претежно се надградби и поткровја на станбени објекти. Десетина дивоградби има и во викенд населбата на Попова Шапка. Во општинските кулоари овој список се нарекува и „црн“ список на дивоградби, но засега страшно му е само името бидејќи тетовските дивоградби никој не сака да ги руши.

-Луѓево ги става да кренат дивоградби на прва линија на Шапка на државно земјиште, и без кров, колку да се огради објектот, за да може после да утрдува согласно закон за легализација на бесправно изградени објекти и истите да се легализираат како да се донесени пред носење на законот т.е. во рокот во кој беше дозволено да се легализираат. Чист крииминал за кој знае цело Тетов, вели за Денешен уште еден тетовец кој сакаше да остане анонимен и кој додаде дека вакви биле десетина објекти моментално.

До нашата редакција беше и испратена фотографија од еден ваков објект, пишува Денешен.

tetovo

СЈО беше слепо и глуво и за дивоградбите на Заев

 

СЈО не покажуваше никаков интерес ниту за Заев и неговите дивоградби, иако јавноста е одлично запознаена со криминалот на „Цареви Кули“. ВМРО-ДПМНЕ неколку пати обвинуваше дека Заев со денови молчи за незаконското постапување, фалсификување, узурпирање на државно земјиште и изигрување на законот во случајот со објектот на Цареви Кули.

-Заев се крие во врска со најновата афера во која е вклучен заедно со неговиот долгогодишен пријател Коце Ристовски, кој фигурира како сопственик на луксузниот комплекс Цареви Кули. Заев молчи ама граѓаните на Струмица, но и целата македонска јавност веќе знаат дека тој го озаконил криминалот и му дозволил на својот верен пријател да легализира објект по истекувањето на законскиот рок за легализирање на дивоградби. Скандалот да биде поголем другарчето на Зоран Заев, Коце Ристовски освен што бил почестен со незаконска легализација на луксузниот комплекс Цареви Кули, му бил и еден од најомилените тендер пајташи на Зоран Заев. Коце Ристовски и неговата фирма Чамчифлик Голд ДООЕЛ години наназад редовно добивале јавни набавки од општина Струмица и јавното претпријатие ЈПКД Комуналец Струмица, истакнуваа од ВМРО-ДПМНЕ.

carevi-kuli-640x275

СЈО беше слепо и глуво и за овие дивоградби, исто како и оние во Тетово на Теута Арифи. Овие случаи покажуваат како ќе владеат овие луѓе кои утре ќе станат власт и како работи обвинителството кое го поддржуваа, со неосновани хајки кон политичките противници на Заев и тиранската коалиција, со нарачки од СДСМ, а при очи слепи се за сите криминали на СДСМ и партнерите.

Палевски тврди: Арифи и Меџити се уценети од Бејли со готови предмети во СЈО (ВИДЕО)

Во СЈО постојат неколку предмети кои се насочени директно кон високи функционери на ДУИ, и тоа токму оние кои денес глумат социјалдемократи, а се членови на ДУИ, открива за ТВ „Нова“ поранешниот висок функционер на СДСМ, Љупчо Палевски, притоа наведувајќи ги Изет Меџити, Теута Арифи и други.

– Изет Меџити е предмет околу изборен фалсификат на минатите локални избори, за што има и сведоци и претседател на Општинска и фалсификат потписник на општинската изборна комисија. Тоа стои во фиока кај Катица (Јанева). Процесор на целата таа работа, локална, македонскиот процесор е Ленче Ристоска. За Теута (Арифи), исто така, големиот социјалдемократ од редовите на ДУИ постои конкретен веќе документиран предмет каде транспортот на ученици во Тетово чини колку во Битола, каде што имаше куќен притвор и, исто така, критикуван и покриен со истраги, транспорт во Струмица. Значи, колку што чинат заедно Струмица и Битола, толку е транспортот на ученици на Теута Арифи во Тетово. Нема кривична пријава, нема процесирање. Тоа е тој главен алат на Џес Бејли за креирање политички состојби и резултати – открива Палевски.

Главните кочничари – Арифи, Бејта и Меџити се исплашија дека ќе бидат збришани на локалните избори

Стравот на ДУИ дека ако влезе во владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, ќе ги загуби локалните избори во мај, била втората главна причина, по двојазичноста и пописот, зошто не се случи договорот за состав на влада меѓу победничките партии, пишува Дневник.

Зошто Ахмети се повлече?

Kако што дознава „Дневник“, завчерашната изјава на Талат Џафери дека главната пречка во преговорите настанала кога на маса било ставено прашањето за Специјалното јавно обвинителство, всушност, е неточна – бидејќи СЈО било спомнато само неколку секунди, еднаш на почетокот на разговорите, но дискусијата не продолжила.

Имено, во финалето на разговорите изминатиот викенд, во саботата, 80 проценти од членовите на ДУИ го поддржувале Ахмети во намерата да формира влада со Никола Груевски. Но, како што дознаваме, во неделата по 17 часот се случил пресврт под влијание на Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити, по што мнозинството застанало во нивна поддршка, па Ахмети во страв да не биде изолиран и да не крахира партијата, на крајот се повлекол.

-Според нашите извори, меѓу аргументите Арифи нагласила и дека нејзината сестра работи во фондацијата финансирана од Џорџ Сорос, во која порано била и член на Одборот, па се заканила и дека ако се реализира заедничка влада со ВМРО-ДПМНЕ, таа ќе излезе од партијата. Вториот нејзин аргумент, но и на Бејта, бил дека по ударот што ДУИ го доби на декемвриските избори, само партнерство со СДСМ може да ги спаси од дебакл на претстојните локални. Иако Ахмети, како што брифираат изворите, се противел на нивните ставови, нагласувајќи им дека токму поради СДСМ ги изгубија албанските гласови, сепак, на крајот ја прифатил тезата како нова политичка реалност за ДУИ, пишува Дневник.

Со други зборови, потпретседателите покажале загриженост дека постои можност на следните локални избори со кандидати Албанци од СДСМ, ДУИ да бидат поразени од партијата на Зоран Заев во најважните општини со доминантно албанско население, како Чаир, Тетово, Гостивар, Струга, Арачиново и други. Но ако успеат да се договорат со СДСМ да се поддржуваат едни со други во различни општини, тогаш ДУИ би можела да излезе со крената глава од следните локални избори.

Иако некој од присутните споменал дека ДУИ на тој начин станува разгранок на СДСМ, сепак преовладала тезата дека е најважно да се „преживеат локалните избори, за другото потоа“. Преовладал наметнатиот страв на Ахмети дека одејќи во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ ќе остане без главните ресурси – големите општини, односно дека СДСМ и Беса ќе станат доминантни албански партии во Македонија.

И Бејта со свои аргументи во полза на коалиција со СДСМ

Освен причините што ги изнеле Арифи и Меџити во полза на коалицирање со СДСМ, свои аргументи имал и Бејта. Според нашите информации, Бејта стравувал од можноста кривично да биде гонет за сторени финансиски кривични дела при изградба на локални патишта, односно градени без тендер. За да ги прикрие сторените дела, Бејта налагал тендери да се објавуваат по една година за патишта што веќе се готови.

Според извори на Дневник, силна улога врз промената на ставот на ДУИ доцна во неделата имало и Соросовото влијание, пренесено преку влијанието на неколку локални дипломати, кои буквално оделе од човек на човек со убедувања да не се прифати коалицијата со Груевски. Иако Ахмети на состанокот спомнал дека има поддршка од две од трите најголеми партии во Албанија, од главните политички партии на Kосово, од новата администрација во САД и од некои европски држави, за коалиција со Груевски, сепак, од неколкумина присутни, повеќепати било спомнувано дека некои локални дипломати им го сугерирале спротивното.

Во неформалните разговори надвор од седницата, дел од присутните го отвориле прашањето дали ДУИ треба да остане верна на соросоидните влијанија во ситуација кога Сорос стана не само главен непријател на ВМРО- ДПМНЕ, туку и на новата администрација на Доналд Трамп. Сепак, на партиската седница никој не се осудил јавно да го каже тоа.

За време на партиските разговори во ДУИ, за издвојување бил ставот на поранешниот министер за локална самоуправа Тахир Хани, според кого, „сега е вистинскиот момент ВМРО-ДПМНЕ да ја моли ДУИ на колена и да бидат притиснати да прифатат с` што тие бараат“.

И ЗАКОН ЗА НВО СТАВЕН НА МАСА

На заедничката средба, според нашите извори, покрај другите, ВМРО-ДПМНЕ изнела предлог за носење закон со кој би се оневозможило некомерцијално финансирање од странство на телевизиите и другите медиуми. Kако што е познато, Сорос со свои пари и со парите доверени од УСАИД дава многу пари во вид на грантови или т.н. проекти во опозициските медиуми со цел нивно корумпирање и наведување да ги прокламираат политиките на оние што им плаќаат, а не да имаат сопствена уредувачка политика. „Телма“, „Алсат“ и поголем број други медиуми во Македонија се приматели на огромни вакви пари.

Од ВМРО-ДПМНЕ побарале законски измени со кои сите НВО ќе бидат задолжени на своите веб-страници детаљно и прецизно да ги објават сите свои приходи и расходи, односно целосна транспарентност во нивното работење.

Ова би вклучувало и информации за тоа од кого точно доаѓаат парите за каква намена и во каква форма, по која основа, со наведување на секое физичко и правно лице.

СОРОСОИДИТЕ ЛАЖАТ: Трудовата инспекција е раководена од кадар на ДУИ – била и кај Чадиев, не само кај Арифи и Меџити

Дотолку повеќе лагите и манипулациите од соросовите медиуми излегуваат на виделина за што сведочи и фактот што токму Трудовиот инспекторат е раководен од кадарот на ДУИ, Алајдин Авзиу, а не од кадар на ВМРО-ДПМНЕ.

Соросовите опозициски медиуми кои важат за блиски до СДСМ излегоа со информација дека трудова инспекција влегла на проверки во општината Тетово, која е под водство на градоначалникот од ДУИ, Теута Арифи и тоа го опишуваат манипулирајќи како еден вид на реваншизам поради непостигнувањето на договор за Влада со ВМРО-ДПМНЕ.

Inspekcija-Arifi-Medziti

Но, вистината е далеку од оваа обликувана лага. Имено, дознаваме дека се работи за редовно работење на трудовиот инспекторат и дека исти такви проверки се водат паралелно и во повеќе други општини каде градоначалници се од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Според информациите, се работело за редовно работење на службите, а една од општините каде е извршена контрола е општината Велес, каде градоначалник е Славчо Чадиев од ВМРО-ДПМНЕ. За таквата проверка ниту беше крената фама, ниту пак се доведе во политичка конотација.

Дотолку повеќе лагите и манипулациите од соросовите медиуми излегуваат на виделина за што сведочи и фактот што токму трудовиот инспекторат е раководен од кадар на ДУИ, Алајдин Авзиу, а не од кадар на ВМРО-ДПМНЕ.

Се работи за очигледна тенденција за отворено манипулирање какво досега е видено на многу пати.