Закон за јазиците ќе има: Заев не се откажа од двојазичноста и Тиранската платформа на Еди Рама

Zaev-pres-vo-Sobranie

Откако прво од собраниската говорница денеска повика на пуч и на избор на нелегитимен претседател на Собранието на Република Македонија, надвор од собранискиот деловник и процедура, спротивно на Уставот, веднаш потоа лидерот на СДСМ Зоран Заев потврди дека не се откажува од двојазичноста и најави закон за јазици.

-Точно е дека ќе има закон со кој ќе се унапреди употребата на јазиците на албанската етничка заедница и на другите етнички заедници – рече Заев на прес-конференција во Собранието и додаде дека тоа ќе било во согласност со практичната потреба на граѓаните Албанци.

Во првата точка од платформата од Тирана, која Заев ја прифати, се бара македонскиот јазик да не биде единствен официјален јазик во Република Македонија и се бара целосна јазична еднаквост на целата територија на Македонија, односно Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија.

– Постигнување целосна јазична еднаквост, употребата на албанскиот јазик на сите нивоа на власта и гаранција за неговата примена како фундаментално и уставно право. Уставот на Република Македонија треба да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија – стои во првата точка од тиранската палтформа.

Милошоски до Заев: Кога се јавивте за збор, мислевме ќе ја отфрлите Тиранската платформа

Antonio-Milososki-Sobranie

Во Република Македoнија 60 дена имаме маса народ што протестира и е незадоволен. Во Република Македонија имаме една многу поларизирана ситуација најмалку што треба да се направи е како било чекор надвор од Деловникот и надвор од законите, потенцираше пратеникот Антонио Милошоски на денешната собраниска седница.

-Кога господинот Заев првпат побара збор да се обрати тука до пратениците имавме малку надеж дека ќе каже дека ја отфрли платформата заверена во кабинет на премиер на туѓа држава. Имавме малку надеж дека ќе упати апел до пратениците до победничката коалиција да ја дадат нивната поддршка ако има желба за власт, само со цел Република Македонија да не биде уценета и редефинирана – нагласи Милошоски.

Тој на Зоран Заев му порача доколку тој е уценет да не ја уценува цела Република Македонија.

– Ако сте вие заложник на некаков направен постизборен договор или на некој судски случаи, немојте Република Македонија да ја ставате во заложништво. Влогот во оваа држава на секој политичар, посебно на претседателите на политички партии е многу голем за личните амбиции, фрустрации и неостварени цели да бидат причина и повод за дополнителни ризици, нестабилност и поделба во државата – додаде Милошоски.

На крајот тој рече дека пратенците кога говорат во Собранието, говорат во името на своите гласачи, замолчување пратеник да го оствари своето право на говор значи замолчување на народот.

Ѓорчев до СДСМ: Народот вика НЕ за платформата, имате 500.000 народ на улица!

Vlatko-Gjorcev-Sobranie

Со оваа платформа која што ја приредивте на Р. Македонија имате масовно незадоволство на македонскиот народ. Македонскиот народ со сооднос 3: 1 и повеќе од тоа и вика „НЕ“ на оваа влада и оваа платформа. Оваа влада уште не избрана има ситуација каде што 500.000 луѓе се на улица, кои што ротираат секој ден.

Со овие зборови денеска пратеникот Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ им се обрати во собранието на пратениците од СДСМ.

Ѓорчев запраша од кои причини конститутивната седница трае толку долго, кога досега тоа не било случај.

-Затоа што во 2006 година ние ве победивме, 45 пратеници со 33. Сега имате пораз кој што е 51 наспроти 49. Имате пораз кај македонскиот народ од 100.000 разлика . Имате пораз кај турската етничка заедница, кај српската етничка заедница, пораз кај бошњачката етничка заедница, кај влашката и ромската заедница. А со оваа платформа која што ја приредивте на Р.Македонија имате масовно незадоволство на македонскиот народ . Македонскиот народ со сооднос 3: 1, и повеќе и вика „НЕ“ на оваа влада, рече Ѓорчев.

Тој посочи дека се наоѓаме во важни денови и моменти за македонската државност и додаде дека од настаните кои претходеа и настаните кои што следат ќе зависи иднината на Р. Македонија.

-Може и надвор од сите правила да изберете претседател на Собрание, па една запирка од платформата кога нема да реализирате, ќе нема кој да свика седница на Собрание . Македонија нема да има Собрание, рече Ѓорчев.

Јовановски до СДСМ: Не покажувајте омраза кон народот кој што бара отфрлање на Тиранска платформа

Krste-Jovanovski

Пратеникот Крсто Јовановски денес од собраниската говорница им порача на колегите од СДСМ да ги слушната барањата на граѓаните кои што секојдневно протестираат и да се откажат од Тиранската платформа за ситуацијата и политичката криза да дојде до својот крај.

-Ако нас, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нè мразите, тогаш слушнете го народот што надвор протестира и бара да се откажете од Тиранска платформа, рече Јовановски.

Иванов: Без отстранување на правната и политичката пречка не можам да доделам мандат

Gjorge-Ivanov

Се додека не бидат отстранети правната и политичката пречка не можам да го доделам мандатот за составување на владата, вели македонскиот претседател Ѓорге Иванов во интервју за унгарската државна телевизија МТВА.

Според Иванов, постојат правен и политички проблем за определување мандат за состав на влада. Политичкиот проблем, односно тиранската платформа, според Иванов, е посуштествениот.

– Мнозинството беше обезбедено со уцена – да биде прифатена платформа на партии на Албанците од Македонија која е донесена во Тирана, во кабинетот на премиерот на Албанија. Тоа согласно нашиот Устав и согласно нашите закони е доведување на Македонија во подредена состојба и зависност на друга држава. Тоа е и казниво дело, но и се коси со заклетвата која сум ја дал кога сум ја презел функцијата Претседател, бидејќи јас не само што совесно и чесно треба да ја вршам функцијата Претседател, да го штитам Уставот и законите, јас сум одговорен за сувереноста, територијалниот интегритет и независноста на Македонија, вели претседателот Иванов за унгарската МТВА.

Според него, доколку даде мандат на некого што прифатил платформа на туѓа држава ќе биде доведена во прашање независноста на државата.

– Ако дадам мандат на некого што прифатил платформа на туѓа држава, јас ја доведувам во прашање независноста на државата и таа одлука може да биде оспорена. Затоа, превентивно кажав, кога ќе се отстранат правната пречка и политичката пречка нема ништо спорно да се додели мандатот. Но, додека не бидат отстранети правната и политичката пречка не можам да го доделам мандатот, вели претседателот Иванов во интервјуто за унгарската државна телевизија.

Македонскиот претседател објаснува дека неговата одлука е превентивна, со цел да не се создадат уште поголеми проблеми.

– Ако не го почитувам Уставот секој може да отвори прашање за мојата одговорност како Претседател, бидејќи не сум го испочитувал Уставот. Затоа, одредени политичари, користејќи ја ваквата состојба во регионот, создаваат претстави дека некој има нешто лично против нив. Не. Мора да се почитува Уставот и процедурата која веќе постои, бидејќи ако таа не се почитува, одлуките и владата која би била составена без почитување на уставните основи ќе биде нестабилна влада и ќе биде оспорена, истакнува претседателот Иванов за унгарската државна телевизија МТВА.

Мијалковски: Ниту една партија со постизборна измама нема да дојде на власт

Darko-MIjalkovski

Сите ние сакаме оваа криза што побрзо да заврши, затоа го предлагаме фер и демократското решение, а тоа се предвремени парламентарни избори – изјави Мијалковски

Драги браќа и сестри повторно дојдовме пред македонското Собрание, пред нашето народно собрание за јасно и гласно да им кажеме дека нема да им дозволиме ниту една политичка партија со пост изборна измама да дојде на власт, рече Дарко Мијалковски од пред Собранието на Македонија.

-Како што гледате нашите мирни протести вродија со плод, успеавме неразумните политичари да ги спречиме во нивните нечесни намери, немаме претседател на собранието и немаме влада скроени по теркот на Тирана, нема ниту да ги имаме. Повеќе од педесет дена баравме од политичарите кои ја создадоа оваа криза да излезат пред народот и да се откажат од Тиранската платформа. Сите ние сакаме оваа криза што побрзо да заврши, затоа го предлагаме фер и демократското решение, а тоа се предвремени парламентарни избори. Господа политичари ако не ви ејасно ќе ви повториме, Тиранската платформа нема да ја има, нови предвремени избори во Република Македонија ќе има. Вашата желба за коалиција со албанскиот блок има многу висока цена, зборувате за поддршка од 700-ни илјади гласови но заборавивте дека ниту еден од нив не беше даден за поддршка на платформата од Тирана – потенцираше Мијалковски.

Тој истакна и дека тие се тука и денес и утре, а тука ќе бидат и во иднина, бидејќи прашањата за името, знамето и химната не смеат да бидат предмет на партиско пазарење. За таквите прашања само народот има право да одлучува и тоа само преку организирање на референдум, вели тој.

-Овој народ не е ниту глув ниту слеп, нам ни е јасно каква игра играте, а во битката за власт заборавивте на македонскиот народ и држава. Растурањето на државата по секоја цена е нешто што нема да ви помине, револтот кај народот од ден на ден е се поголем и постои само еден мирен начин за овие илјадници граѓани да си одат од улиците, а тоа е нови предвтремени парламентарни избори. Покажете дека работите во интерес на народот затоа впрочем земате плата од нас, на избори се плашат да излезат само оние кои што се плашат дека ќе изгубат, порача Мијалковски.

Димовски: Блокадата ја правите вие со тоа што прифаќате постизборна манипулација

Ilija-Dimovski-Sobranie

Пратеникот Илија Димовски до колегите од СДСМ денес порача да се откажат од манипулациите коишто постизборно сакаат да ги спроведат во Република Македонија и да се откажат од прифатената тиранска платформа којашто е причина за сите блокади што се случуваат во општеството.

-Сакам да апелирам како втора партија, да не ве наречам губитничка партија, да прифатите дека граѓаните не одлучиле вие да бидете победничка партија каква и постизборна манипулација да се обидувате да правите никогаш ќе го немате легитимитетот од граѓаните на ниво на држава. Изгубивте во 5 од 6 изборни единици, изгубивте во 80% од општините, добивте помал број на гласови, добивте помал број на пратеници и го немате легитимитетот. Единствено што треба да направите е да ги отфрлите сите постизборни манипулации, да го прифатите вашето место на втора партија и работите ќе бидат одблокирани. Практично блокадата ја правите вие со тоа што прифаќате постизборна манипулација и нормално е да очекувате дека граѓаните, пратениците, многу уметници, спортски работници, многу културни работници се спротиставија на ваквиот начин на политичко насилство кое што вие се обидувате да го наметнете на сцената – порача Димовски.

Прво Заев нека каже што прифатил, па потоа ќе избираме претседател на Собранието

Manojlovski

Пратеникот Горан Манојлоски од ВМРО-ДПМНЕ, од собраниската говорница денес порача дека Собранието на Република Македонија не смее да премине на следната точка додека не се расчисти и не се стави на очиглед на јавност што Зоран Заев и СДСМ прифатиле со Тиранската платформа, односно што договориле и дали граѓаните го поддржуваат тој договор.

-Не смееме да поминеме на следната точка на дневен ред се додека не се расчисти што е договорено со прифатената Тиранска платформа од страна на Зоран Заев и СДСМ, рече Манојлоски.

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската платформа и сака да ја направи Македонија двојазична

VMRO-DPMNE-Soopstenie

Криминалецот Заев со својата сервилна и антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот и затоа не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од творците на Тиранската платформа, Еди Рама и Дитмир Бушати, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение следува интегрален текст од ВМРО-ДПМНЕ

Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар.

Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје.

Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична, да ги смени знамето, химната и грбот, да го смени името на државата по грчки терк и да ја федерализира Република Македонија, со опасност на нејзино растурање.

Аболицираниот криминалец Заев сака своите долгови кон нарко-мафијата и неговите истомисленици од надвор да ги плати со македонската државност и прифаќањето на Тиранската Платформа.

ВМРО-ДПМНЕ апелира криминогената врхушка во врвот на СДС веднаш да ја отфрли Тиранската Платформа и да прифати нови парламентарни избори, на кои граѓаните ќе кажат што мислат за Тиранската Платформа.

Затоа народот е на нозе!

Затоа Македонија се буди!

СДСМ формира контра здружение „Легија на честа“ за одбрана на Тиранската платформа

Petrovski-Dimovski-Zekiri-Zaev

СДСМ и Зоран Заев со цел да ја одбранат Тиранската платформа која во целост ја прифатија,  формираат свое контра „граѓанско“ здружение наречено „Легија на честа“ составено од докажани соросови активисти кои учествуваа во „Шарената револуција“.

Како што објавуваат соросовите медиуми, претседател на ова здружение е Зоран Димовски, а негов заменик е Југослав Петровски, инаку и двајцата отворени поддржувачи на СДСМ и Заев. Здружението формирало дури и свој Надзорен и Управен одбор, како и други тела и органи.

Зоран Димовски со генералниот секретар на СДСМ Оливер Спасовски и пратеникот Васко Ковачевски
Зоран Димовски со генералниот секретар на СДСМ Оливер Спасовски и пратеникот Васко Ковачевски

И Димовски и Петровски беа дел од таканаречената „Шарена револуција“ на СДСМ/Сорос која со месеци дивееше, палеше и уништуваше низ главниот град. Преку ова контра здружение на СДСМ, истите соросови активисти сега се вклучуваат за одбрана на Тиранската платформа, против Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе два месеци мирно, гордо и достоинствено протестира низ цела Македонија.

dimovski-zekiri
Претседателот на здружението Зоран Димовски со Мухамед Зекири

Токму Југослав Петровски, кој директно учествуваше во соросовата „Шарена револуција“, а сега се јавува како заменик-претседател на ова здружение, пред неколку дена пишуваше дека ја поддржува Тиранската платформа, која според него, била одлична основа за разрешување на отворените дилеми.

Jugoslav-Petrovski-1200x545_c
Југослав Петровски на протестите на „Шарената револуција“

-Значи јас Jugoslav Petrovski ја подржувам “тиртанската платформа“ – која, по мое мислење, е одлична основа за конечно разрешување на отворените дилеми при една здрава собраниска расправа и при таквата расправа што поскоро да се дојде до собраниски компромис и допринос – а за да до тоа дојде, прво треба да се избере: НОВАТА РЕФОРМСКА ВЛАДА!, пишува Петровски.

со-трицко
Југослав Петровски и Бранко Тричковски
со-заев
Петровски и Зоран Заев
бој
Петровски директно учествуваше во уништувањето на „шарените“

Дури и самите членови на таканареченото здружение признаваат дека 90% се членови на СДСМ.

пост

Ова контра здружение СДСМ е формирано со цел да ја брани Тиранската платформа прифатена од Зоран Заев и да внесува раздор меѓу македонскиот народ кој веќе два месеци протестира против Тиранската платформа, која претставува вовед во федерализација на Македонија и разнебитување на унитарноста на државата.