МАКЕДОНИЈА Е НА НОЗЕ: Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија!

Makedonski-patriotski-zdruzenija-Zurnal

Десетици патриотски организации, граѓански иницијативи и бројни интелектуалци се мобилизираат против федерализацијата на Македонија, откако на повидок е погазување на волјата на македонскиот народ и коалиција помеѓу ДУИ и СДСМ со целосното прифаќање на албанската платформа од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Jane-Cento-FB

Лавина од реакции има и на социјалните мрежи, каде атмосферата е зовриена после откривањето на содржината од договорот меѓу СДСМ и албанските партии. Граѓаните се бесни и бараат одговорност и реакција на обидите да се воведе двојазичност во Македонија, посебно со договор аминуван од партија која ја нема поддршката од мнозинството граѓани во Македонија.

Албанците на социјалните мрежи се фалат дека со тоа ќе се чекор поблиску до Голема Албанија.

858483

80797877

9190898887767574737271706968676665646362616059585756555453525150494847
44

4342414039383736353433323130292625242322212019181716

15

16

Ахмети: Нема договор со Заев – размислуваме да останеме во опозиција (ВИДЕО)

Ali-Ahmeti-Mala-Recica

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред почетокот на Централното претседателство рече дека е мала можноста да има договор денеска.

– Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција, рече Ахмети.

Според него, се уште не е постигнат договорот дали ќе ги даде потписите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за тој да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов.

ПОВТОРНО РАЗОБЛИЧЕН: Заев со купена награда избега од „Поткуп“- еве кој стои зад неговото алиби

zaev

Одбраната на Судот му презентирала известување дека Заев добил награда за најградоначалник на Југоисточна и Средна Европа и дека поради тоа, лично ќе присуствувал во Сараево за истата да му биде врачена. Поради неприсуството на Заев, судење не се одржа, а следното рочиште е закажано за 3 април.

Сепак, според информациите до кои дојдовме, станува збор за уште едно евтино алиби на Заев да го избегне судењето и соочувањето со правдата. Потпретседател на жирито кое ја доделува оваа награда е Ердал Трхуљ, поранешен министер за енергетика на Босна и Херцеговина, кој денеска работи за босанската компанија „Еуроасфалт“.

ifimes

Трхуљ инаку е добар пријател со првиот човек на организацијата ИФИМЕС, Зијад Бечировиќ , кој отворено го фаворизира Заев, поради што е јасно како Заев успева да стигне до оваа “престижна“ награда и тоа баш на истиот ден кога треба да се појави на суд за случајот „Поткуп“, па мора да отпатува во Сараево за да ја прими.

Токму Заев неодамна се сретна со директорот на ИФИМЕС, Бечировиќ, а лидерот на СДСМ учествуваше и на неколку дебати организирани од ИФИМЕС. На една таква дебата органзиирана од ИФИМЕС учествуваше и сдсмовскиот идеолог Љубомир Фрчкоски и на истата најавуваше широка коалиција за промена на уставното име. Љубљанската ИФИМЕС важи за водечки лобист и отворен поддржувач на полтииките на СДСМ во Словенија.

zaevСредба на Заев со првиот човек на ИФИМЕС Бечировиќ

Доброупратени извори коментираат дека дел од договорот при оваа купена награда на Заев е ако лидерот на СДСМ ја преземе власта во Македонија, фирмата „Еуроасфалт“ зад која стои потпретседателот на жирито кое ја доделува анградата, да добие големи градежни тендери во Македонија, бидејќи Заев ветува брда и долини кога ќе дојде на власт. Инаку, Бечировиќ е веќе разоткриен од словенечките медиуми, откако неговата ИФИМЕС е обвинета дека била вмешана во коруптивни скандали со градоначалникот на пристанишниот град Kопар, Борис Поповиќ, кој инаку близок пријател на Заев.

Истите извори коментираат дека било договорено Заев да ја добие таа награда веќе минатата година, но се чекал момент кој нему би можел да му помогне најмногу за политички да поентира на македонската политичка сцена. Токму поради тоа, Заев отиде баш денеска да ја прими фамозната награда, со цел повторно да избега од судењето во случајот „Поткуп“ и уште еднаш потврди дека со смислени сценарија се обидува да избега од правдата.

Првото рочиште за случајот „Поткуп“ беше закажано за 25 јануари минатата година, а оттогаш имаше повеќе одложувања за старт на процесот поради, како што тврдеше одбраната, службени обврски на Заев. Според Обвинителството, Заев во својство на градоначалник на Општина Струмица од струмичкиот бизнисмен Иван Николов побарал поткуп од 163.924 евра, односно по две евра за еден квадратен метар градежно земјиште во Струмица, за кое Николов бил заинтересиран да го приватизира.

Волјата на мнозинството е важна само кога се во прашање Албанците: Ахмети и Заев ја игнорираат волјата на Македонците

zaev-ahmeti-albanci

Ние не можеме да си играме со чувствата на граѓаните Албанци во Македонија. Ако уште еднаш се случи како што се случи во 2006, јас мислам дека тие луѓе што ќе преземат ваква погрешна одлука не ја сакаат Македонија, и тие сигурно се определени за некој друг концепт а ние тој не го знаеме, тврдеше Ахмети во 2008 година, во претсрет на предвремените парламентарни избори што ги иницираше неговата партија

Централното претседателство на ДУИ на маратонски состанок одлучува за предлогот што СДСМ го достави до ДУИ во врска со барањата на албанските партии за примена на албанската платформа донесена во Тирана. Овој состанок, на кој се одлучува дали ДУИ ќе ѝ ги даде потписите потребни за формирање влада на партијата од македонскиот блок, која изгуби на изборите, доаѓа по средбата помеѓу Али Ахмети и Зоран Заев.

Сепак, во 2008 година во пресрет на предвремените парламентарни избори, чијшто иницијатор беше токму ДУИ кога беше засегната волјата на мнозинството граѓани Албанци и постоеше можност Груевски повторно да формира влада со партијата на Мехдух Тачи како во 2006 година, Али Ахмети не само што не размислуваше дека потписите треба да ги добие партија што загубила на изборите, туку и инсистираше на коалиција меѓу победничките партии од македонскиот и од албанскиот блок.

Во интервју за Радио Слободна Европа дадено во мај 2008 година, тој вели дека треба да се почитува „волјата на мнозинството граѓани Албанци во Македонија и таа волја да се одрази во претставување на интересите на Албанците при градењето на новите коалиции“.

Јас очекувам многу нешта да се сменат и да не се повтори тоа што се случи во 2006 година. Очекувам сега да имаме еден коректен и праведен однос во правец на почитување на волјата на мнозинството граѓани Албанци во Македонија и таа волја да се одрази во претставување на интересите на Албанците при градењето на новите коалиции. Јас не прејудицирам кој ќе победи, но праведно би било волјата на мнозинството на заедницата да се почитува зашто само на таков начин ние ќе градиме одржлива политичка стабилност и нема да ни се повтори тоа што ни се случуваше во изминатите 18 месеци во Собранието на Македонија. Ако ни се случи 2006 година уште еднаш, тогаш престанува смислата зошто кај Албанците да постојат две или три политички партии или зошто тогаш Албанците да гласаат? Јас сум повеќе од сигурен дека тоа што ѝ се случи на Македонија во 2006 година нема да се повтори во иднина – вели Ахмети.

Ahmeti-Zaev-so-kecinja

Ахмети беше оптимист дека, како и во 2006 година, ќе освојат најмногу гласови меѓу албанскиот електорат и на овие избори нема да останат без место во владата.

Јас мислам дека тоа нема да се повтори, нема да се случи затоа што по осумнаесет месеци или по една година повторно ќе имаме предвремени парламентарни избори во Македонија. Ние не можеме да си играме со чувствата на граѓаните Албанци во Македонија. Ако уште еднаш се случи како што се случи во 2006 година, јас мислам дека тие што ќе преземат ваква погрешна одлука, не ја сакаат Македонија и тие сигурно се определени за некој друг концепт, а ние тој не го знаеме – убеден е Ахмети.

Тој потсетува дека ДУИ имала легитимитет, граѓаните, Албанците во Македонија, ѝ верувале на партијата и бараат тој легитимитет и таа волја да ја претставува и во Владата.

Нашата понуда  сѐ уште е отворена за сите работи што ги направивме, а граѓаните на Македонија позитивно ги оцениле, а за другите работи што сме ги ветувале дека ќе ги оствариме, граѓаните на Македонија се сигурни дека ние ветувањата ги исполнуваме, за разлика од другата партија која неправедно ги претставуваше Албанците во власта и која ветуваше, а ниту едно ветување не исполни. Ова не се случува и со ДУИ. ДУИ тоа што ќе го ветува, и го реализира. Тука е разликата меѓу ДПА на господинот Тачи и ДУИ – објаснува Ахмети.

Катица и Фатиме направија театар во судот: Судијата ги казни со 4.000 евра – тие се фалат дека ќе плати народот

katica-fatime

Јавните обвинителки уште еднаш покажаа елементарно непочитување на институциите на државата и на судот. Фрапантно и скандалозно однесување на специјалните обвинителки Фатиме Фетаи и Катица Јанева денеска во судот. На расправата и претрес во судот сакаа да направат театар преку постојано прекинување и лични навреди кон судијата и судот.

Уште незапочнато судењето, без да им се даде збор, двете обвинителки почнаа да го навредуваат судот и цело време ја прекинуваа судијката Татјана Михајлова, упатуваа навреди лично кон неа, а на моменти имаа дофрлања и до обвинетите во судницата.

Не сум дошла да ве видам колку сте убава. Вие како судија немате елементарно познавање на правото – рече обвинителката Фетаи.

Таквото однесување судијката не го толерираше и во четири наврати им изрече казни од по 1.000 евра. Откако судијата ги казни, тие безобразно се пофалија дека ќе плати народот и плаќањето ќе биде од огромниот буџет што се изделува за СЈО, за кој Јанева досега не дала отчет како го троши.

Со ова тие практично признаваат дека вршат злоупотреба на државните пари. Лична казна не може да се плаќа со народни пари, освен ако државните пари не се злоупотребуваат за приватни цели.

Рочиштето беше презакажано поради немање услови за работа.

КУПУВАЛЕ ГЛАСОВИ: Обвинителството ги гони братот на Зоран Заев, Вице, и Оливер Спасовски за изборни измами

Zaev-Vice-Oliver

Вице Заев, братот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, и бившот министер во МВР од редовите на оваа партија, Оливер Спасовски, се осомничени за изборни измами во истрагите кои ги води Основното јавно обвинителство, дознава Нетпрес неофицијално од извори во истрагата.

Обвинителството вчера соопшти дека „спроведува предистражни постапки за утврдување на постоење на основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службените овластувања во вршење на функцијата од страна на поранешни високи функционери на МВР и други физички и правни лица од Скопје, Куманово и Струмица“.

„Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека работејќи континуирано на откривање и гонење на организираниот криминал и корупција, спроведува предистражни постапки за утврдување на постоење на основи на сомневање за организирано извршени кривични дела против изборите и злоупотреби на службените овластувања во вршење на функцијата од страна на поранешни високи функционери на МВР на РМ и други физички и правни лица од Скопје, Куманово и Струмица. Делата за кои се водат постапките се вршени во текот на 2014 и 2016 година. Постојат основи на сомнение дека лицата вршеле влијание врз начинот на гласањето преку различни форми за време на изборите, со што ги сториле кривичните дела.

Во насока на целосно утврдување на фактичката состојба, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција  презема  дејствија на вршење проверки и прибавување на потребни известувања, податоци и докази“, се вели во информацијата на Обвинителството.

Нашите извори велат дека станува збор за сомненија за нелегално финансирање на кампањата и корупција при изборниот процес, односно купување на гласови или правно влијание врз волјата на гласачите. Првичните сознанија на истражните органи се дека во прашање се илјадници гласови, а што се однесува, пак, до сумите кои фигурираат засега информации велат дека стануба збор за стотици илјади евра. Освен парите, се проверува и поврзаноста и нудењето на разни други услуги во замена за гласови, како условување со вработувања, тендери преку кои потоа се финасирала кампањата и разни активности преку т.н. невладин сектор. Неофицијално, изворите од истрагата за Нетпрес велат дека Вице Заев наводно бил фатен како дели пари на ромското население во Турското маало во Струмица, и дека за тоа имало и докази.

За случајот од 2014 година, медиумите објавија обвинителството одзело компјутери од општината Струмица, за кои се претпоставува дека содржат податоци корисни за истрагата.

Додека за случајот од декември, 2016 година, медиумите објавено дека е извршен претрес во домот на началникот на кумановската полиција.

Вејн Медсен: Зад аферата „Пуч“ стои најсилната тајна служба на светот?!

Wayne-Madsen

Станува збор за активност позната како класичен дезинформациски маневар да се инсинуира голем скандал за владата на премиерот Никола Груевски, зад која може да стои најсилната тајна служба на светот а Заев притоа да дејствува како „бомбаш самоубиец“ на СДСМ, изјави во врска со актуелната афера со масивното прислушување на македонски политичари од власти и од опозицијата што ја обелодени челникот на опозицијата кој за тоа ја обвини власта, во ексклузивното интервју за Програмата „Гласот на народот со Слободан Томиќ, Вејн Медсен, американски истражувачки новинар кој ја истражува работата на американската Национална агенција за безбедност (NSA), чиј соработник бил, објавува „Макфакс“.

Медсен притоа додава дека „Ова е директно од книгата за упатства на CIA и во моментов се спроведува против аргентинска претседателка Киршнер, челничката на Бразил Дилма Русеф и на чилеанската Мишел Башеле, и сите тие се соочуваат со псевдоскандали подготвени од CIA и од медиумите што таа ги контролира и преку нив оперира“. „Во Македонија, медиумите што се под влијание на Сорос и Радио Слободна Европа се дел од оваа операција“, истакна Медсен.

Поранешниот американски разузнувач во интревјуто за „Гласот на народот“ направи оцена и на американските реакции, за тоа кои и како би биле вмешани евентуалните странски служби кои се споменуваат од самиот почетока на аферата „Пуч.“

„Тие се истите американски сили кои стојат зад изборот на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која ја нарекуваат ’Кралицата на НАТО’, зад уличните прорсти против премиерот Виктор Орбан во Унгарија, и зад дружината Порошенко – Јацењук во Киев. Тоа се Нуланд, Томас Мелија, заменик-асистентот државен секретар во Фондот за демократија, човекови права и труд кој дојде на оваа функција од Фридом Хаус, неоконзервативниот изум со база во Њујорк, Саманта Пауер и Сузан Рајс, кои стојат зад создавањето проблеми од CIA, и во Македонија и на други места во Европа и Евроазија. Директорот на CIA, Џон Бренан, пушти тајни оперативци на многу долг ремен“, вели Медсен.

Поранешниот американски разучнувач ги коментираше и неодамнешните избори во Грција, на коишто победи радикалната левица Сириза која направи коалиција со крајната десница Независни Грци. „Новиот министер за надворешни работи на Грција е поранешен просоветски комунист кој го поддржуваше генералот Војчех Јарузелски против Лех Валенса во Полска. Ова го иритираше челникот на ЕУ, Доналд Таск, таканаречен нео-војник од периодот на Студената војна од полското движење Солидарност финансирано од CIA. Иако грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис си игра ’валцер’ со европските банкари, односите меѓу Грција и структурите на ЕУ се на многу ниско ниво. Се надевам, дека грчката влада нема да биде водена од нејзините ксенофобични коалициони партнери, партијата Независни Грци, и ќе го запаметат денот кога имаше солидарност меѓу вистинските грчки социјалисти и социјалистичка Југославија, и дека ќе постигнат договор за името на Македонија, како и дека ќе го остават на страна грчкиот национализам во полза на анти-банкарската солидарност“, вели.

Медсен не го изостави од својот видокруг и телефонскиот разговор меѓу премиерите Груевски и Ципрас, и вели „Секој кој ќе биде означен како пријател на Путин ќе биде нападнат од ’кучиња на војната’ – Сорос/ЦИА/НАТО. Ништо поразлично не е и за Груевски. Со исклучок на Грција, Македонија е опкружена од про ЕУ/НАТО земји, вклучувајќи ја неверојатно и српската влада. Има смисла Груевски да направи конкордат со Ципрас и неговите министри од Сириза“, истакнува Американецот.

Запрашан од водителот за тоа кој би бил неговиот совет за македеонскиот народ „кој бара мир, економски развој, сувернитет, право да го избере името на земјата и крај на вештачки наметнатата изолација“, Медсен со одговор дека „Советот би бил – да не прифаќа ’спогодби’ со Нуланд и нејзините ’ционистички кланови’. Тие носат само неволја каде и да одат како што сведочи и Украина. Македонија треба да се спогодува директно со Грција без надворешни ’медијации’ од Вашингтон, Брисел или Берлин.

„Американската ’Кралица на погачата’ Викторија Нуланд, помошник државен секретар за европски и евроазиски работи, беше во центарот на обидот за државен удар ’обоена револуција’ против владата на македонскиот премиер Никола Груевски. Нуланд и нејината ’погача’ како потпис понудени на протестантите на киевскиот плоштад Мејдан кои на крајот ја отфрлија украинската влада на претседателот Виктор Јанукович се сведок на длабоката вмешаност на Америка во неуставните владини промени во источна и централна Европа. За да се одржи во чекор со моделот на ’обоените револуции’ на Џорџ Сорос/Џин Шарп, украинскиот пуч може да се нарече ’револуција погача’“, вели натаму соговорникот.

Тој вели дека „во Македонија, Нуланд и нејзините заговорници имаат направено многу одвратен вид на обид за државен удар, таков кој врз сегашната влада е спроведен сп прислушување на видовите комуникација на кои американската NSA ја изложува Македонија и остатокот од Европа на дневна основа“.

„Овојпат, Нуланд е во соработка со дел од македонското разузнавање во заговор со лидерот на опозицијата, Зоран Заев од поддржаната од Сорос – СДСМ, и неговата заменичка Радмила Шеќеринска, да предизвикаат ткн ’обоена револуција’ против владата на десноцентрираната ВМРО-ДПМНЕ на Груевски. Груевски, за разлика од многу американски инсталирани и инфлуенцирани влади во регионот, не беше подготвен да воведе санкции против Русија поради Украина. Тоа гледиште го предизвика за владата во Скопје непријателството на администрацијата на Обама и најзабележително на Нуланд, чиј сопруг Роберт Кејган ги води неоконзервативните воено настроени јастреби кои помагаат да се направат воените линии на сенаторите како Џон МекКејн и Линдзи Грахам“, оценува Медсен.

Како одговор на обвинувањето на Заев дека Груевски прислушкувал повеќе до 20 илјади македонски граѓани, вклучувајќи ги и телефонските повици меѓу Заев и неговата ќерка, Владата обвини дека Заев и неговите соработници, соработувале со странски разузнавачки служби, за соборување на владата на Груевски. На Заев му беше наредено да го предаде својот пасош поради можно бегство од земјата. Другите, покрај Заев, коишто беа обвинети за соработување со странска разузнавачка служба за соборување на владата се Соња Верушевска и Бранко Палифров, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (ДБК), Зоран Верушевски. Груевски го обвини Заев дека се заканил деча ќе објави чувствителни информации за неговата влада кои на СДСМ му ги дала наводно странска разузнавачка служба, во македонската јавности и медиуми препознатливи како „бомби“, доколку не биде формирана ткн техничка влада која ќе ги организира предвремени парламентарни избори, но дотогаш и ќе ја води земјата. Премиерот Груевски го нарече потегот на Заев „притисок со уцена“.

„Вулгарната Нуланд на маргините од Минхенската безбедносна конференција се сретна со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и претседателот Ѓорге Иванов за да го изрази своето незадоволство околу обвинувањата на Груевски против нејзиниот ’пријател’ Заев и неговите заговорници од СДСМ. Претходно Нуланд се понуди да биде медијатор на долгата расправа меѓу Грција и Македонија за употребата на името Македонија, кое некои Грци го сметаат за грчки ексклузивитет. Македонските набљудувачи ги видоа интересот на Нуланд околу расправата за името како стапица што ќе и’ овозможи на проамериканската влада, заедно со ционистичките и глобалните банкарски багажи што доаѓаат од таквите ’обоени’ државни удари, да ја зграпчат власта во Скопје, слично на тоа што се случи во Киев во почетокот на 2014 година“, вели Медсен.

Потсети притоа дека македонската полиција, во рацијата спроведена во Скопје и во Велес, заплени пет преносни компјутери, три статични компјутера, 19 мобилни телефони, 100 ЦД-еа и ДВД, 17 хард-диска и дури девет штедни книшки на припадници на чувствителните сектори во безбедносните органи.

„Употребата на социјалните медиуми од заговорниците на државниот удар не треба да нé изненади. Социјалните медиуми беа во самата суштина на ткн обоени револуции спонзорирани од CIA и Сорос, и тоа двапати во Украина (Портокаловата револуција и Евро-Мејдан востанието), Револуцијата на јасмините (Тунис), Лотосовата револуција (Египет), Розовата револуција (Грузија), Револуцијата на лалињата (Киргистан) и Зелената револуција (Иран). Во случајот на Македонија, постојат јасни индикации дека заменикот помошник државен секретар на Бирото за демократија, човекови права и труд (ДРЛ) Томас Мелија, одговорен за работата на ова биро во Европа, вклучувајќи ги и Русија и Средниот исток и северна Африка, заговарале директно со Заев за да направат државен удар против владата на Груевски“, смета Медсен.

За Мелија, соговорникот истакнува дека е поранешен директор на Фридом Хаус, којашто ја смета за неоконзервативна група од периодот на Студената војна на американските военствени јастреби со седиште во Њујорк. „И покрај тоа што е формирана во 1941 година од такви прогресивци како што се Еленор Рузвелт, Ралф Банч, новинарката Дороти Томсон, новелистот Рекс Стут, и републиканскиот претседатески кандидат Вендел Вилки ,к ој ќе биде сметан од денешниве републиканци на САД како дијаметрално спротивно насочен либерал, Фридом Хаус стана неоконзервативен озборувачки извор што како членови на одборот во последните години има вработено јастреби како Пол Волфовиц, Кен Аделмен, Збигњев Бжежински, Доналд Рамсфелд и Ото Рајх. Фридом Хаус беше фатена на дело како ги канализира парите на CIA до опозициски групи во Иран, Судан, Русија и Кина. Во основа, Фридом Хаус, како и невладините на Сорос, служат како спроведувач на поддршката на CIA за бунтовничките опозициски сили во 12-ина земји во светот, земји во кои сега е вклучена Македонија, како и Унгарија, Венецуела, Сирија, Египет, Србија, Јордан, Мексико и Куба“, рече во разговорот за Програмата „Гласот на народот“ на ТВ Сонце, Вејн Медсен, американски аналитичар и поранешен разузнавач.

Мицов: Претседателот не смее да даде мандат на антидржавни елементи (ВИДЕО)

Stefan-Vlahov-Micov

Ќе излезе ли некој од глувчешката дупка? – прашуваат од Македонскиот манифест преку отвореното писмо до јавноста. Носењето одлуки без даден легитимитет од народот од страна на политичките лидери, комплетното уништување на безбедносните структури на државата, вмешаноста, диктатите и уцените на странските мешетари, создавањето на противуставниот Пржински договор и специјалното јавно обвинителство, но и огромната поделеност меѓу граѓаните, отворија можност за лесно и агресивно дејствување на оние чија цел е погребување на Република Македонија и нејзиниот вековен идентитет. А овие удари доаѓаат од секаде, соопштува граѓанската организација Македонски манифест.

– Претседателот не смее да се залаже и да даде мандат за составување на влада на антидржавни елементи, изјави во гостувањето во вестите на ТВ Нова Стефан Влахов Мицов од Македонскиот манифест.

„ВНИМАВАЈТЕ ШТО ПИШУВАТЕ!!!“ – Есад Рахиќ од СДСМ се закани на новинарите (ВИДЕО)

Esad-Rakic

Екс-пратеникот на СДСМ Есад Рахиќ, чиј брат е осомничен за трговија со дрога и нелегално поседување на оружје и кој доби 30 дневен притвор, денеска во интервјуто за опозцииската 24 Вести испрати закана кон новинарите, објавува „Инфомакс“.

На крајот на десет минутното интервју, Рахиќ испрати закани кон новинарите да внимаваат што пишуваат бидејќи тој и неговото семејство имале многу пријатели, за кои не можел да гарантира како ќе се однесуваат кога ќе ги сретнеле новинарите кои пишувале за него и неговиот брат.

-Сакам да ги замолам вашите колеги да внимаваат што пишуваат, затоа што Есад Рахиќ и семејството Рахиќ имаат многу пријатели, верувајте многу пријатели кои што јас не можам да гарантирам како ќе реагираат кога ќе сретнат некој од нив што пишуваат вакви небулози, рече Есад Рахиќ.

Сеад Рахиќ  беше уапсен во петокот вечерта рација на полицијата заедно со уште четири лица, под сомнение дека организирал криминална група, која вршела продажба на кокаин на наркозависници од Скопје, но и пошироко.

Надлежниот судија на петтемина членови на криминалната група кои беа уапсени во акцијата „Мрежа“ на МВР им изрече мерка притвор во времетраење од по 30 дена. За време на вчерашното спроведување во Судот, членови на групата ги пцуеја, навредуваа и им се закануваа на новинарите, покажува снимката која ја објави порталот Телеграф.мк.

Според информации кои вчера ги објави МВР, криминалната група, организирана од Сеад Рахиќ, од ноември, лани, континуирано вршела продажба на кокаин низ цело Скопје, но и надвор од градот, и тоа по цена од 3.000 до 4.500 денари за една паковка, или меѓу зависниците популарно наречена „пакетче“. Полициската истрага засега утврдила осомничените дрогата ја набабувавале од, во моментов, непознато лице од Србија, и тоа во количество меѓу 100 и 200 грама. Македонската полиција интензивно работи на идентификција на српскиот добавувач на осомничените скопски наркодилери.

„Република“: Заев со две раце потпиша капитулација на Македонија

Y

За­е­ва­та пис­ме­на ка­пи­ту­ла­ци­ја ис­пра­те­на до ДУИ е са­мо не­го­ва. Со неа не­ма да се сог­ла­си мно­зинс­тво­то во др­жа­ва­та, за­луд­ни се и лаж­ни­те ан­ке­ти на „Тел­ма“, кои тре­ба­ше да му да­дат ве­тер во едра­та на не­до­вет­ни­от ли­дер. Ви­сти­на­та е по­и­на­ква. Ду­ри и да до­бие пре­од­на оцен­ка за пис­ме­на­та за­да­ча од на­став­ни­кот Ах­ме­ти (кој со­се­ма слу­чај­но е пе­да­гог по про­фе­си­ја, не­ли), уче­ни­кот За­ев за да по­ло­жи и да по­ми­не „на пра­во“ има уште мно­гу, мно­гу ра­бо­ти да на­у­чи за сопс­тве­ни­от на­род и др­жа­ва. Мал­ку исто­ри­ја не е ло­шо за ни­ко­го…

Два ме­се­ца За­ев и вр­ху­шка­та ка­ко зми­ја но­зе­те го кри­е­ја ста­вот за ал­бан­ска­та пла­тфор­ма. Очиг­лед­но, кри­ен­ка­та не би­ла за­луд­на. Си­те на­се­ту­ваа де­ка има и зо­што, но тоа што по­ле­ка из­ле­гу­ва на ви­де­ли­на ги над­ми­ну­ва и оче­ку­ва­ња­та на ал­ба­но­фи­ли­те во СДСМ. Ве­ро­јат­но, Му­хи, Ка­са­пи и Аде­ми пад­на­ле во „не­свест“ од сре­ќа. Па и тие не оче­ку­ва­ле ва­кво ал­ба­но­љу­бие од мур­тин­ски­от спа­си­тел, а и ни­кој од не­до­вет­ни­те не ја сфа­ќа­ше се­ри­оз­но прог­но­за­та де­ка ќе ја про­да­де и сопс­тве­на­та мај­ка за да дој­де на власт. И би прог­но­за­та. За жал на мно­гу­ми­на. Најм­но­гу на Ма­ке­дон­ци­те и на Ма­ке­до­ни­ја. Ос­но­ва­ни да ти би­ле прет­по­ста­вки­те на поз­на­ва­чи­те и на „ку­ри­ри­те“ де­ка За­ев, фа­тен во пу­чи­стич­ки­от тес­нец, ќе да­де сѐ за да из­ле­зе од кал­та што му стиг­ну­ва­ла до уши до­кол­ку не го ос­тва­ри ве­те­но­то на „ча­до­рот“. Та­ка и из­ле­зе. Ли­кот што ја овоз­мо­жи оваа глу­пост со пла­тфор­ма­та, се­га са­мо ја про­дол­жи. Не­го­ви се по­че­то­кот и кра­јот. Али, Би­лал и Зи­ја­дин беа са­мо про­дол­жу­ва­чи на не­го­во­то де­ло, а Зо­ран ги има си­те зас­лу­ги пред и по­тоа.

analiza233-zaev-shqip-2

Та­ка, по­не­дел­нич­ки, кол­ку за да му трг­не не­де­ла­та не­ли, За­ев пот­пи­ша ка­пи­ту­ла­ци­ја на Ма­ке­до­ни­ја и на се­то тоа што ја оз­на­чу­ва, кра­си и пра­ви по­и­на­ква од дру­ги­те др­жа­ви. Име, ја­зик, хим­на… Фер, па чо­ве­кот тол­ку глас­но и јас­но на де­се­ти­ци на­ста­пи, јав­но ја пре­ду­пре­ду­ва­ше ма­ке­дон­ска­та јав­ност што ни сле­ду­ва. Ар­но ама, дел од не­по­мир­ли­ви­те гра­ѓа­ни со вла­де­е­ње­то на „кри­ми­нал­ци­те, ло­ши­те и не­пис­ме­ни­те“ „фа­кти“со кои им ја на­пол­ни­ја гла­ва­та „про­фе­си­о­нал­ни­те“ ме­ди­у­ми со Со­ро­сов предз­нак на бан­кар­ско­то кон­то, не по­ве­ру­ваа, ду­ри ни на збо­ро­ви­те ка­жа­ни лич­но од не­го. Мо­же­би за­тоа што ми­лу­ва да збо­ру­ва за се­бе во тре­то ли­це ед­ни­на, па си по­мис­ли­ле де­ка Зо­ран За­ев збо­ру­ва за не­кој друг Зо­ран За­ев? Ко­ин­ци­ден­ци­ја со исто­и­ме­но­ста, Ма­ке­до­ни­ја е ма­ла зем­ја, Зо­ран че­сто име. Те­шко…

По измамата – следува срам или револт кај измамените?

analiza233-zaev-shqip-3

И та­ка „из­ма­ме­ни­те“ си гол­таа без да изџ­ва­ка­ат, ла­мен­ти­ра за „ре­жи­мот“, меч­та­е­ја за из­мис­ле­на „сло­бо­да“, го слу­шаа са­мо­де­ман­ти­рач­ки­от ли­дер ка­ко про­па­ги­ра дво­ја­зич­ност и ја бен­ди­су­ва швај­цар­ска­та фе­де­ра­ли­за­ци­ја, го пре­скок­ну­ваа гр­до­то во со­ста­ве­но­то од не­го и си со­ну­ваа ка­ко тој ќе дој­де на власт и ќе им ја ис­пра­ви „не­прав­да­та“. А таа да ти би­ла од нај­раз­лич­на при­ро­да и да ти со­бра­ла на еден куп нај­раз­но­бој­ни не­за­до­вол­ни­ци, ша­ре­ни по мно­гу ос­но­ви. Кој ти не­мал сре­ќа во бра­кот, друг не го би­ва­ло в кре­вет,трет да ти бил ин­те­ле­кту­ал­но не­ре­а­ли­зи­ран, а имал тол­ку го­лем ка­па­ци­тет во се­бе што ни­кој не го пре­поз­на­вал, на че­тврт вмро­вец шеф му се по­го­дил, на пе­ти­от му пре­чел со­се­дот и не­го­ва­та уба­ва ку­ќа итн. И ни­кој од нив ни „под раз­но“ да не ти ве­ру­вал де­ка мо­же да се нај­де чо­век, Ма­ке­до­нец, ба­рем та­ка се дек­ла­ри­рал во па­со­шот, кој ќе ти сме­ни име, хим­на, ја­зик и сѐ што сле­ду­ва. А исти­от тој, бар за дво­ја­зич­ност и фе­де­ра­ли­за­ци­ја, да си меч­та­ел јав­но и со ед­на при­друж­на цел – да им „вле­зе“ под ко­жа на Ал­бан­ци­те, за­тоа што друг спас не­ма­ло. Ни­ту дру­ги по­дат­ли­ви гла­са­чи. Па Зо­ран им се дод­во­рил на Ал­бан­ци­те, кои во не­го го пре­поз­на­ле по­бра­ти­мот Агим (Зо­ран и Агим има­ат исто оно­ма­стич­ко зна­че­ње ка­ко ими­ња и оз­на­чу­ва­ат ра­ѓа­ње на де­нот). Но и тие, ка­ко и Ма­ке­дон­чи­ња­та, да не ти пре­поз­на­ле де­ка зад не­го­ва­та по­ну­да за „ри­до­ви и до­ли­ни“ се крие на­суш­на по­тре­ба за власт. Спас. Од дру­га стра­на, за нив и де­лум­но оправ­да­но. Па ним, за раз­ли­ка од пр­ви­те, им по­ну­дил и не­што што по­тај­но си го по­са­ку­ва­ле, иа­ко ре­ал­но не им тре­ба­ло. Кол­ку и да ви изг­ле­да не­до­ве­тен, овој чо­век из­ла­жа до­бра „број­ка“ од при­пад­ни­ци на две на­ции. Ај­де што ги над­му­дри Ма­ке­дон­ци­те, но ги пре­ла­жа и Ал­бан­ци­те, убе­ду­вај­ќи ги де­ка не им тре­ба по­до­бар жи­вот, ту­ку тол­ку не­по­треб­ни­те на­ци­о­на­ли­стич­ки дре­бу­лии.

Да, чо­ве­кот, очиг­лед­но, тре­ба да вле­зе во исто­ри­ја­та и во ан­то­ло­ги­ја­та на нај­го­ле­ми­те свет­ски из­мам­ни­ци, зна­е­те, тие од ти­пот на Че­хот Ви­ктор Лу­стиг, кој ја про­да­де Ај­фе­ло­ва­та ку­ла во Па­риз, или Ар­тур Фер­гу­сон, кој на за­ин­те­ре­си­ра­ни­те ту­ри­сти им ги про­да­ва­ше спо­ме­ни­ци­те во Лон­дон. Зна­е­те, и нив ги спо­ју­ва ед­на ни­шка. Нај­го­лем дел од из­ма­ме­ни­те не ги ни при­ја­ви­ле из­ма­ми­те. Од пу­сти срам. Којз­нае ка­ко ќе ре­а­ги­ра­ат на­ши­те из­ма­ме­ни че­да ма­ке­дон­ски на За­е­ви­те на­ци­о­нал-про­даж­ни „мај­сто­рии“. Со срам или ре­волт, оста­ну­ва да ви­ди­ме.

Како зборуваше Заев, т.е. како лажеше

analiza233-zaev-shqip-5

„На­ши­от Устав е ли­бе­ра­лен и европ­ски по пра­ша­ња­та на ја­зи­ци­те. Тоа е та­ка. И та­ка ќе оста­не. На­мет­ну­ва­ње­то на тоа што ре­ал­но не по­стои го пра­ват тие што не­ма­ат ни­ка­ква по­ну­да за гра­ѓа­ни­те и тие што се пла­шат од сло­бод­но иска­жа­ни­от збор“. Та­ка го­во­ре­ше За­ев. Ова се не­го­ви­те збо­ро­ви иска­жа­ни на пр­ви­от ми­тинг во При­леп. Со нив поч­на дол­го­то и, за жал, ус­пеш­но прав­да­ње и убе­ду­ва­ње де­ка ВМРО-ДПМНЕ ла­же за Берн и за не­го­ва­та жел­ба со дво­ја­зич­но­ста да ги на­ма­ми Ал­бан­ци­те. Абе ка­ква дво­ја­зич­ност, се мај­та­пеа не­го­ви­те пу­ле­ни, Гру­ев­ски не зна­ел за што да го фа­ти За­ев, па му из­мис­лил нов скан­дал.

Ка­ко во При­леп, ка­ко и на сто­ти­ци дру­ги ме­ста низ др­жа­ва­та, тој лич­но и не­го­ви­те во кам­па­ња­та ги ла­жеа и убе­ду­ваа Ма­ке­дон­ци­те де­ка тој За­ев пред нив не е исти­от тој За­ев од ТВ-екра­ни­те, кој јас­но збо­ру­ва за ал­ба­но­фи­ли­ја , дво­ја­зич­ност и за фе­де­ра­ли­за­ци­ја. И та­ка, ма­ѓепс­ни­кот За­ев, пот­по­мог­нат од вол­шепс­тво­то на „ча­до­рот“ или, по­до­бро ка­жа­но, од илу­зи­ја­та соз­да­де­на од Со­ро­со­ви­те ме­ди­у­ми, ус­пе­а­ја да из­ма­ми и за­ве­де го­лем дел од гра­ѓа­ни­те.

Дел од нив и де­нес, не­по­мир­ли­во свес­ни де­ка се пре­ла­жа­ни и из­ма­ме­ни, та­ка ина­ет­чи­ски, сѐ уште не са­ка­ат да приз­на­ат де­ка згре­ши­ле, па ве­лат: „Па што дво­ја­зич­ност, го­ле­ма ра­бо­та, де­нес-утре ќе дој­де! По­до­бро се­га откол­ку утре де, ту,ту, го­ле­ма ра­бо­та!“ И си се „пер­ат“ пред се­бе и дру­ги­те, са­мо за да ја оправ­да­ат сво­ја­та до­вер­ба во без­о­браз­ни­кот што ги пре­не­се жед­ни пре­ку во­да или глу­ви и сле­пи пре­ку Берн.

Да, бол­но­то бу­де­ње на из­ма­ме­ни­те што­ту­ку сле­ду­ва. Ве­ро­јат­но по на­ви­ка, се­га не са­ка­ат да им по­ве­ру­ва­ат ни­ту на ал­бан­ски­те ме­ди­у­ми, ка­ко „Топ че­нел“, кои пр­ви пре­не­соа де­ка За­ев во сво­е­то пи­са­ние му га­ран­ти­ра на Ах­ме­ти за­кон со кој ќе се ре­а­ли­зи­ра дво­ја­зич­но­ста во Ма­ке­до­ни­ја. Но не са­мо тоа, збо­ру­ва­ме за фер­ман од це­ли 72 стра­ни­ци. До­вол­но про­стор за уште мно­гу га­ран­ции за ис­пол­ну­ва­ње во це­лост на без­о­браз­на­та пла­тфор­ма, чиј­што ро­до­на­чал­ник е ток­му За­ев.

Ама, по­пу­сто ин­фор­ма­ци­ја­та. Ако не е на плат­ни­от спи­сок на Со­рос, то­гаш ни­ту „Топ че­нел“ не е ме­ро­да­вен за на­шин­ци­те со ша­ре­на про­ми­ни­ен­ци­ја. Ве­ро­јат­но, и „Топ че­нел“ е ку­рир­ски на­стро­ен, исто ка­ко „ Хил“, „Гар­ди­јан“, „Неш­нел рив­ју“, „Билд“ и ред дру­ги, кои пи­шу­ваа и ка­жу­ваа ло­шо (т.е. ре­ал­но) за За­ев и за СДСМ. Крад­ци…

Македонците гласаа за албанизација на државата?

analiza233-zaev-shqip-4

Еден по еден, со­ли­ден дел од ре­ал­ни­те, на­ив­ни и из­ма­ме­ни че­да со­бра си­ла и си ја приз­на гре­шка­та во ло­ша­та про­це­на. Та­ка, се из­на­чи­тав­ме за­доц­не­ти све­дош­тва за тоа де­ка не са­ка­ле та­ква др­жа­ва, не гла­са­ле за та­ква Ма­ке­до­ни­ја, не да­ле глас за ал­ба­ни­за­ци­ја, си ја са­ка­ле та­тко­ви­на­та… Ре­ди­ци и ре­ди­ци поп­ла­ки за из­не­на­де­но­ста од ли­де­рот на СДСМ. Не­ба­ре, из­ви­си тол­ка­ва до­вер­ба во За­ев. Да­де­на од ин­те­ле­кту­ал­ци, но­ви­на­ри, про­фе­со­ри, па ду­ри и со­пар­тиј­ци. Да, ре­ал­но­то пра­ша­ње е што со тие 350 ил­ја­ди Ма­ке­дон­ци што го да­доа сво­јот глас за За­ев? Гла­саа ли и тие за ал­бан­ска­та пла­тфор­ма? То­гаш таа не ни по­сто­е­ше, ос­но­во­по­лож­ник е За­ев, а ток­му нив­ни­от глас ги до­ве­де ра­бо­та­та и др­жа­ва­та до ова де­ре­џе. И се­га? „Шу прај­ме“ се­га, че­да пре­ла­жа­ни. Вра­ќа­ње не­ма, ба­рем до но­ви из­бо­ри. Се „отво­ри­ја“ и дру­ги­те не­за­до­вол­ни­ци, веч­ни, ама се­га од За­ев. Ме­ѓу нив и Со­фи­ја Ку­нов­ска, ко­ја по­ста­ви на­град­но пра­ша­ње, кол­ку­ми­на од СДСМ зна­е­ле што има во па­кет­че­то ис­пра­те­но во Ма­ла Ре­чи­ца? Не­за­до­вол­на од иск­лу­чен­ста од кан­ди­дат­ски­те ли­сти, јав­но си пра­ша: Во сог­лас­ност со ви­со­ки­те стан­дар­ди за де­мо­кра­ти­ја, кол­ку­ми­на во СДСМ зна­ат што има во па­кет­че­то до Ма­ла Ре­чи­ца? Де­мо­кра­ти­ја­та е моќ на убе­ду­ва­ње на ина­ку­мис­леч­ки­те во ис­прав­но­ста на сопс­тве­ни­те идеи. Во спро­тив­но, се до­би­ва #НаТаткоИмПартијата. Во СДСМ има пре­ка­ле­ни бор­ци, а не не­при­ја­те­ли на со­ци­јал­де­мо­кра­ти­ја­та и на та­тко­ви­на­та.

Оста­ну­ва да ги ви­ди­ме не­ко­гаш на ја­ве и тие пре­ка­ле­ни бор­ци во СДСМ, кои си ја са­ка­ле та­тко­ви­на­та. Та­ка ба­рем твр­ди из­бр­ка­на­та пре­ка­ле­на со­ци­јал­де­мо­кра­тка, ко­ја не за­бо­ра­ви да ста­ви ко­му­ни­стич­ки „плу­кач­ки“ шмек на неј­зи­на­та твор­ба­та и да до­об­јас­ни де­ка ова не би­ло до­стап­но за спо­де­лу­ва­ње од „ку­рир­ски­те“ ме­ди­у­ми.

На­град­но пра­ша­ње и до Ку­нов­ска: Кол­ку „про­фе­си­о­нал­ни“ ме­ди­у­ми го пре­не­соа тво­јот ко­мен­тар? Нај­дов­ме вре­ме и про­ве­рив­ме. Ни­ту еден „про­фе­си­о­на­лец“, Со­фи­ја, не те пре­не­се. Де­ка се мно­гу про­фе­си­о­нал­ни, не­ли, во ши­ре­ње­то на илу­зи­и­те и во из­вр­ту­ва­ња­та, а овој став не им од­го­ва­ра­ше. На­стра­на, овој пост не им е исп­лат­лив, не­ма па­ри во не­го. Во­оп­што…

Недоветните во одбрана на антинационалните потези на Заев

За За­е­ва сре­ќа, оста­наа уште мно­гу под­ли­зур­ков­ци што има­ат за­да­ча ја прав­да­ат се­ко­ја не­го­ва глу­пост и гре­шка, на­веж­ба­ни апа­рат­чи­ци, кои кол­ку што бе­ља­та е по­го­ле­ма, тол­ку и по­же­сто­ко го „пер­ат“ из­бер­ба­те­но­то. Та­ка, ден­та ко­га на си­те, ду­ри и на скеп­ти­ци­те што гла­саа за СДСМ во уве­ру­ва­ње де­ка дво­ја­зич­но­ста е ла­га, им ста­на јас­но де­ка За­ев ја ис­пра­ти пис­ме­на­та га­ран­ци­ја до Ах­ме­ти, Ма­ке­до­ни­ја осам­на со нај­па­те­тич­ни­от нас­лов, кој, осо­бе­но во ва­ква де­ли­кат­на си­ту­а­ци­ја, тре­ба­ше да ги зат­скрие и оправ­да ли­де­ро­ви­те гре­во­ви кон се­гаш­ни­те и ид­ни­те ге­не­ра­ции Ма­ке­дон­ци.

„Со пис­мен чо­век, са­мо на­пис­ме­но!“ Ве­ру­ва­ле или не, но ова бе­ше нас­лов­на­та стра­ни­ца што тре­ба­ше да го „ис­чи­сти“ За­ев пре­ку Ге­ро­ви­от пар­ти­ски пе­чат. Ај­де што по­го­вор­ка­та е из­вр­те­на, нор­мал­но за нив, и ре­ал­но гла­си – со не­пис­мен чо­век са­мо на пис­ме­но, но проб­ле­мот е уште по­го­лем. Се­кој тој што го про­чи­та, пр­во што по­мис­ли е де­ка тре­ба да стои „Со лаж­го­то, са­мо на­пис­ме­но“. Па јас­но, не за­луд­но Ах­ме­ти ба­ра пис­ме­ни га­ран­ции од За­ев, од исти­от тој што за овие три го­ди­ни из­ла­жа без­број па­ти, чо­век што и по­крај пот­пи­сот, два­па­ти од­ло­жи из­бо­ри. Не пот­пис и пис­ме­на га­ран­ци­ја, Али­ја е по­ве­ќе од све­сен де­ка и та­ка ста­ро­врем­ски, со крв, да да­дат бе­са, па и „со­ле­на“ бан­кар­ска га­ран­ци­ја да оста­ви, ка­ко пра­те­ни­ци­те на ДУИ, со За­ев ни­ко­гаш не е на чи­сто.

На­стра­на, Со­ро­со­ви­те пер­ја­ни­ци со нас­ло­вот ис­пра­ти­ја уште ед­на тол­ку ка­ра­кте­ри­стич­на ели­ти­стич­ка кон­ста­та­ци­ја. Де­мек, За­ев бил пис­мен, не­ли, ка­ко и си­те во СДСМ, а дру­ги­те не­пис­ме­ни, не­ка­пе­ни, сто­ка. За­тоа му ба­ра­ле пис­ме­на га­ран­ци­ја, не де­ка е лаж­го.

Уште по­го­лем проб­лем е што не сфа­ќа­ат де­ка оваа За­е­ва ка­пи­ту­ла­ци­ја ис­пра­те­на до ДУИ е са­мо не­го­ва, ова е ка­пи­ту­ла­ци­ја на вр­ху­шка­та на СДСМ. Со неа не­ма да се сог­ла­си мно­зинс­тво­то во др­жа­ва­та, за­луд­ни се и лаж­ни­те ан­ке­ти, кои тре­ба­ше да му да­дат ве­тер во едра­та на не­до­вет­ни­от ли­дер и да го исп­ла­шат Се­ла да да­ва от­пор за но­ви из­бо­ри. Ви­сти­на­та е по­и­на­ква. Ду­ри и да до­бие пре­од­на оцен­ка за пис­ме­на­та за­да­ча од на­став­ни­кот Ах­ме­ти (кој со­се­ма слу­чај­но е пе­да­гог по про­фе­си­ја, не­ли), уче­ни­кот За­ев за да по­ло­жи и за да по­ми­не „на пра­во“ има уште мно­гу, мно­гу ра­бо­ти да на­у­чи за сопс­тве­ни­от на­род и др­жа­ва. Мал­ку исто­ри­ја не е ло­шо за ни­ко­го…

Извор: Република