„Ајмо звиждаљке“ и пред Белата куќа: Демонстранти собрани преку оглас протестираат против Трамп за 50 долари на час

tupa-768x550

Десетици илјади протестирачи се организираат да демонстрираат поради инаугурацијата на Доналд Трамп, 45-тиот американски претседател кој денес ја положува заклетвата и ја презема должноста.

Групите кои ќе протестираат се добро организирани преку мрежа на невладини организации поддржани и платени од Џорџ Сорос, кој не само што ја поддржуваше Хилари Клинтон, туку и влезе во отворена војна со Трамп по неговиот избор.

Планирано е да тргнат од 12 појдовни точки во Вашингтон, после што ќе се спојат и со транспаренти, знаци, маршеви, говори и други пердорманси ќе се обидат да ја попречуваат или прекинат инаугурацијата на Доналд Трамп.

Една од најгласните групи Дисрапт Ј20 вели дека очекува повеќе од 30.000 луѓе да се појават на протестниот настан за кој соросовите невладини имаат организирано и големи бини со звучни ѕидови кои ќе треба да пречат за време на инаугурацијата.

paid

Неодамна на интернет се појави и отворен повик/оглас за ангажман на платени протестирачи против Доналд Трамп. Во огласот од страна на „Деманд Протест“ движењето се нуди месечна надокнада од 2500 долари како и надомест од 50 долари на час, во зависност од степенот на учество на платениот протестирач на протестите против Трамп.

Деманд Протест е организација која за разлика од македонските платенички структури, не се срами јавно да признае дека за туѓи цели може да мобилизира група на млади луѓе преку плаќање и индоктринација/пропаганда за да протестираат за одредена цел.

„Наш врвен приоритет е да спречиме било каква поврзаност со нарачателот на протестот. Нашите оперативци контактираат само со нас и имаме докажано низ минатото дека ја зачувуваме тајноста на нарачателот“, велат од Деманд Протест.

Оваа група која ангажира протестирачи против Трамп за себе вели дека е збирштина на „стратези кои мобилизираат млади луѓе низ светот, креирајќи убедливи сценарија кои стануваат појдовни точки врз кои се прават масовни движења.

Слична организираност видовме и во Македонија преку платеничката т.н. „шарена револуција“ на СДСМ/Сорос. Американските случувања докажуваат нешто што повеќето и досега го знаеа – шарените платеници на СДСМ не се никаква авнагарда ниту се одликуваат со посебна инвентивност, туку делуваат по класична однапред утврдена шема. „No justice no peace“ (Нема правда, нема мир) е слоган кој е користен и порано во САД, но и токму сега на последните насилни протести на Сорос против новиот американски претседател.

blic3

Концептот на фрлање бои врз институции пак платениците на СДСМ и Сорос го украдоа од акциите во Сараево пред 11 години.

-Е ова е шарена револуција, сега почнува оваа шарена револуција, велат две млади лица на видеото снимено во септември 2006-та година, кои подготвуваат балони со боја, исто како и македонските “шарени револуционери“ , кои во јавноста се обидуваа нивната револуција да ја претстават како нешто уникатно, досега невидено, сплет на граѓанскиот активизам во Македонија.

ФОТО+ВИДЕО: Платеници на Сорос ја нападнаа полицијата во Вашингтон и ја попречуваат инаугурацијата на Трамп

Platenici-na-Soros-protiv-Tramp

Новиот американски претседател Доналд Трамп денеска официјално треба да застане на чело на САД. Поддржувачи на Трамп пристигнуваат во Вашингтон, но исто така и платеници на Сорос.

Во нивен познат стил, со покажување на среден прст, вулгарности, пцости и погрдни зборови активисти на Сорос протестираат пред Националниот прес-клуб, каде што се одржува “DeploraBall” за поддршка на Трамп.

Платениците на Сорос, делуваат по една иста шема ( и ние бевме сведоци на нивната насилна демонтрантска шема, за време на Шарената револуција), па така погрдните зборови и пцостите кулминираат во инициран судар со полицијата.

-Голем број од луѓето кое протестираа носат маски и физички и се спротивставуваат на полицијата, која сака да го обезбеди просторот пред зградата и да овозможи простор за движење, пренесува репортерот Брајтбарт, кој во живо пренесува што се случува таму.

Платениците на Сорос, користат и гасни бомби, а еден новинар успеа сето тоа да го фати пред камера.

Уште една работа која е за осуда, е користењето на малолетници. За време на пренос во живо, Фокс Њуз, интервјуира малолетник кој тврди дека потпалил оган на улиците во Вашингтон каде што се протестира. На прашањето зошто го направил тоа, малолетникот, кој инаку нема право на глас на избори, оговара: -Затоа што така сакав. И затоа велам „Нека се е*е „нашиот“ претседател. 

protest-2 protest-1 protest violence-2 violence

ПИШМАН КАТИЦА: Во ноември Јанева врескаше во судница и бараше судење за „Пуч“, во јануари вели немало докази

katica-sudenje-puc

„Подготвена сум да дадам воведно излагање“, рече на 22 септември минатата година специјалната обвинителка Kатица Јанева при расправата на собраниската комисија за работата на СЈО, пишува Дневник.

Седум дена пред тоа, на 15 септември, нејзината помошничка Ленче Ристоска на прес-конференција порача: „Доколку има услови за да биде одржана главната расправа, ние сме подготвени да започнеме со предметот „Пуч““. Еден месец и неколку дена подоцна, кога судијката Башевска ја одложи расправата поради безбедносните сертификати на поротниците, Јанева во судницата ѝ се развика:

„Kако не ви е срам што го одложувате судењето цела година, го одложувате предметот и нѐ малтретирате“.

Тоа беше на 1 ноември 2016 година. Kој ви е впечатокот од овие изјави? Дека Јанева никогаш не била поспремна за започнување на „Пуч“. Ви личи ли ова на случај во кој таа не е убедена во доказите? Или тоа беше само глума поради потребата да се прави спектакл пред изборите?

Значи, имаме три изјави, две на Јанева и една на Ристоска, со кои тие во месеците пред изборите, по дузина одложувања и развлекувања на случајот „Пуч“, меѓу другото, и поради свадба во семејството на Јанева, оставаа впечаток дека цврсто стојат на ставот за започнување на главната расправа. Сега, кога изборите поминаа, Јанева, која била спремна за воведното излагање и СЈО, во чие име Ристоска порача „ние сме подготвени“, одеднаш се откажува од процесот. Имале контрадикторни докази, па сега не биле убедени дека со тие докази можеле да водат случај против Заев, Верушевски и целата компанија. Можно ли е тоа? Тешко. Тоа што всушност сега СЈО ни вели е дека има нови докази што ги побиваат претходните докази, што кусо кажано значи дека претходните докази не биле докази. И тоа СЈО не можело да го види цела година? За што тогаш Јанева ќе давала воведно излагање? Меѓутоа, останува дека јавноста ја виде и снимката на Груевски и Заев во кабинетот на тогашниот премиер (сеедно што Јанева не ја прифати како доказ оти била компромитирана со објавување, а подоцна, пак, Фетаи бараше незаконските снимки да бидат доказ во случајот „Центар“). Останува и тоа дека на видело беа извадени и скајп-комуникациите на Верушевски (а можете да претпоставите дека тоа е само минорен дел од тоа што се случувало и минорен дел од доказите) за граѓанска војна за тоа дека вршат голема работа и дека нема да бидат заборавени, а конечно тука е и спогодбената пресуда на Звонко Kостовски.

Така што тешко е во оваа фаза некого да го убедите, освен шарената Соросова банда дека случајот не бил издржан. Независно од сето ова, има нешто друго што дополнително фрла комична светлина на с` ова што се случува. Во секое кривично дело мора да има жртва и оштетени. Инаку, нема дело. Kои се оштетените во овој случај и кои се жртвите? Kатица Јанева неколку пати изјавуваше дека како единствен нејзин сведок што ќе го повика на судењето е Никола Груевски. Тој е и еден од оштетените. Во согласност со нашиот Закон за кривичната постапка (член 57), секој оштетен има право „да биде известен за секое непреземање или откажување од кривично гонење од страна на јавниот обвинител“ и има, во согласност со истиот член, право „да изјави жалба до повисокиот јавен обвинител против одлуката на јавниот обвинител со која тој се откажува од кривично гонење под условите предвидени со овој закон“. Е, сега, едно прашање до Јанева, потоа до четворицата лидери на политичките партии и нивните наводни „експерти“ кои застанаа зад овој закон, потоа до Бејли Гарет, Жбогар, неговиот претходник Орав, Могерини, Хан и цела сурија меѓународни претставници кои работата на СЈО не ја вадат од уста: До кој повисок јавен обвинител оштетените од „Пуч“ да се жалат на одлуката на Јанева? И кои се, всушност, оштетените од делото? Утврдила ли Јанева или не? Според Зоран Верушевски и Ѓорги Лазаревски, меѓу другото, се товарат и ако соизвршители на делото неовластено прислушување од став 4 од член 151 од KЗ за кое се гони по службена должност.

Според изјавите на Заев, со тоа дело биле опфатени над 20.000 лица. Известени ли се сите дека се оштетени и ќе добијат ли сега документ дека Јанева се откажала од кривичното гонење на обвинетите во „Пуч“ за да може да се жалат и евентуално самите да го продолжат гонењето? Така бара ЗKП. Што правиме сега? Важи тој закон или не?Kако и да е, откажувањето на Јанева од „Пуч“ со очигледна идеја целиот случај да го сврти во спротивна насока во согласност со тврдењата на Заев дека власта е таа што се прислушувала сама себе, отвора простор за работа на Советот за јавните обвинители, кој е единствено овластен да ја оценува стручноста на работата на СЈО. А тој, заедно со Судскиот совет, треба да најде решение и за скратените права на оштетените, во што има место и за вмешување на Уставниот суд. Па, дури и за ова што го наведовме во согласност со член 51 од Деловникот. С` што треба е да се поднесе една претставка до него.

Објаснување од СЈО за откажувањето од „Пуч“

„Појаснуваме дека, во насока на професионално работење, ние не може да застапуваме обвинителен акт кој е во спротивност со доказите со кои располагаме и истрагите отворени од наша страна. Воедно укажуваме дека со откажување од обвинителниот акт во предметот „Пуч“ ние не прејудицираме дали некој е невин или виновен, туку сметаме дека за целосно и точно утврдување на фактичката состојба потребни се дополнителни докази, кои не можат да бидат прибавувани во фазата на главна расправа“, стои во соопштението на СЈО по повод откажувањето од „Пуч“. Во ова недостига само уште да се каже дека Груевски сам себе си се шпионирал, а Заев бил кај него во кабинетот да му каже дека сака да влезев во владата за Груевски веќе да не си го прави тоа.

Спорните одлуки секогаш пред празник

Интересно, ако се анализираат датумите кога Јанева носела некои одлуки кои предизвикуваат проблеми за неа и нејзините ментори во јавноста, ќе се види дека тие секогаш се носат пред некој празник. На пример, барањето за пуштање на Зоран Верушевски од притвор СЈО го упати до судот на 25 декември 2015 година, а тоа беше прифатено на 29 декември – два дена пред пречекот на Новата 2016 година.

Ден подоцна, на 30 декември, се случи и фамозното предавање на снимките од страна на Заев. Ако се сеќавате, без записник, што беше класично изигрување на ЗKП, кое помина несанкционирано. Сега Јанева одлуката за откажување од „Пуч“ ја соопшти на 18 јануари, ден пред празникот Водици, кога поголемиот дел од населението во државата се занимава со фрлањето на крстот. Дали е ова случајно? Се чини – не, туку е дел од стратегијата сите вакви спорни одлуки да се преземаат пред празнични и неработни денови кога вниманието на јавноста по дефиниција ќе биде одвлечено во друга насока.

СЛОБОДА НАМЕСТО ЗАТВОР: Купишта докази за криминалот на Заев, СЈО замижува и го амнестира

Zaev-Katica-SDSM

МВР и обвинителството за гонење организиран криминал, во јануари пред две години обвинија дека поранешниот контаразузнавач Зоран Верушевски, шпионирал и собирал документи од државни институции.

Криптирани пораки, анализа на безбедносната состојба и политичките случувања во Македонија, скајп комуникации и заговор на црни сценарија. Писма рачно напишани, за кои Заев потврди дека му ги испраќал на Верушевски, видео снимка од уцената во премиерскиот кабинет, не се доволно докази за СЈО и Катица Јанева, за да биде застапник на обвинението за мега-аферата „Пуч“, во која до вчера беа обвинети 5-мина, а шестто осомничениот призна вина и заврши во затвор, објавува Алфа телевизија.

МВР и обвинителството за гонење организиран криминал, во јануари пред две години обвинија дека поранешниот контаразузнавач Зоран Верушевски, шпионирал и собирал документи од државни институции, а лидерот на СДСМ, Зоран Заев му се заканувал и го уценувал тогашниот премиер Груевски дека ќе ги објави компромитирачките материјал.

zaev-verusevski-albansko-zname

Форензичката анализа на носачите на информации од запленетите компјутери на Верушевски открија скајп комуникација меѓу него и Лазаревски. Кока кола 10а и Оркестар 11 беа имињата кои ги користеле. Според истрагата беа пронајдени и анализи на политичката и безбедносната состојба во Македонија, неколку години наназад, поткрепена со тези, транскрипти од телефонски разговори и смс пораки.

Поголем дел од нив биле симнати од хард диск на веќе оштетен лап топ, еден од синовите на Верушевски се обидел да го искрши со секира пред да падне во рацете на полицијата, информираа тогаш од МВР. Лап топот, го уништил но хардискот останал неоштетен, па полицијата стигнала до траг на поголем број активности кои ги имал контраразузнавачот, информираа тогаш од МВР.

Полицијата во домот на Верушевски најде и писмо, за кое лидерот на СДСМ потврди во телевизиско интервју дека му го испратил.

„Работата која ја чекавме од пријателите од надвор … е завршена. Сите детали се прецизирани. Многу сум среќен поради тоа, затоа што и амбасадорот, но и јас вклучив многу високи познаници од партијата на премиерот … (мислејќи на странската држава) кои се токму на општествените позиции врзани за проблематиката која што ја разработуваме јас и вие. Сега останува само да ми кажете кога може да се видиме најбрзо затоа што мораме да дејствуваме и заради пријателите од надвор, но богами и овдека кај нас се очекува да почне процесот на враќање на слободата и демократијата“ – му напишал Заев на Верушевски.

-Писмото е автентично, комплетно точно – изјави претседателот на СДСМ, во интервју за 24 Вести, во февруари 2015 година.

За време на истрагата полицијата откри дека поранешниот шеф на ДБК, усовршил криптиран начин на комуникација со членовите на неговото семејство. Пораки меѓу себе не пишувале со букви, туку со бројки. Како да го разберат напишаното знаеле единствено тие. За секоја буква, имало број некои букви ги пишувале со едноцифрени, а некои со двоцифрени броеви. Еден од телефоните беше најден за време на апсењето на сопругата на Верушевски во домот на 5. обвинетиот, во Струмица. Според полицијата за време на акцијата таа го фрлила телефонот преку прозор.

ПРОДАДЕНИ ДУШИ: СДСМ прифаќа и федерализација само за да ја заобиколи волјата на мнозинството Македонци

Ordanovski-Alsat-M

Aналитичарите на СДСМ отворено зборуваат за спроведување на федерализација во Македонија и охрабруваат коалиција меѓу СДСМ и ДУИ се со цел да се заобиколи волјата на мнозинството Македонци кои на спроведените изброи јасно кажаа на кому му ја даваат довербата.

По изјавите дека нема ништо спорно во тоа СДСМ да ја прифати Платформата потпишана од албанските партии, аналитичарот на СДСМ Сашо Ордановски со нов телевизиски настап во кој вели дека федерализацијата на Македонија е легитимна.

-Јас не сум против федерализација, јас само знам дека за тоа има процес политички кој кога би се покренала темата која потполно е легитимна мора да помине низ одредени законски, уставни можности. Редефинирањето на Македонија како државата од ова што сега е, бара промена на Уставот, вели Ордановски во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М.

СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА НА СЈО: Катица го амнестираше Заев по втор пат

Zaev-Katica

Како и што се очекуваше, Катица Јанева продолжи со скандалозното и срамно однесување кое нема врска со право и правда и го повлече обвинението за предметот Пуч во кое еден од обвинетите е лидерот на СДСМ Зоран Заев. Според СЈО, поднесокот денеска ќе биде доставен до Кривичниот суд.

Катица Јанева и СЈО откако претходно го ослободија од притвор Зоран Верушевски, сега тргнаа да го извлекуваат и Заев „Специјалките“ објаснуваат дека се откажуваат од обвинението бидејќи обвинителниот акт бил во спротивност со наводните докази кои обвинителството ги собрало во истражните постапки за предметите „Таргет“ и „Тврдина“, иако јавноста имаше прилика да види со свои очи како Заев уценува со снимките со цел да предизвика промена на власт.

„Појаснуваме дека, во насока на професионално работење, ние не може да застапуваме обвинителен акт кој е во спротивност со доказите со кои располагаме и истрагите отворени од наша страна. Воедно укажуваме дека со откажување од обвинителниот акт во предметот „Пуч“ ние не прејудицираме дали некој е невин или виновен, туку сметаме дека за целосно и точно утврдување на фактичката состојба, потребни се дополнителни докази, кои не можат да бидат прибавувани во фазата на главна расправа.“ – стои во соопштението на СЈО, обвинителството кое се стекна со репутација на партиска испостава на СДСМ и тројански коњ во правниот систем контролиран од други центри на интерес.

Скандалозната и срамна одлука на СЈО не е ништо неочекувано за оние кои го следеа судскиот процес. Заев практично и не се појави во судница наоѓајќи разно разни апсурдни и комични оправдувања за одложување на рочиштата, бегајќи од соочувањето со правдата. За цело време вршеше и притисок врз судот нарекувајќи го контролиран од раката на власта, кога вистината е спротивна: токму тој во координирана акција со СЈО бега од лицето на правдата, односно е спасуван и извлекуван како што е тоа случај и сега во оваа втора амнестија за Заев.

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ уште пред неколку месеци најави дека овој процес ќе добие ваков епилог, бидејќи како што изјавија, СЈО е само продолжена рака на СДСМ, па оттука, не треба да се очекува дека Катица Јанева да води предмети против Зоран Заев.

Ова не е единствениот кривичен предмет кој се води против лидерот на СДСМ. Оној од кој Јанева не може да го спаси е преметот “Поткуп“ каде Заев е снимен во акција одобрена од Судот, како бара поткуп од бизнисмен во Струмица. И во овој процес Заев бегаше од појавување на рочишта лажејќи дека имал средби и состаноци со италијанскиот амбасадор баш во терминот за појавување на суд.

ШТО СПРЕМА СДСМ: По тајната средба на Заев со БЕСА, СДСМ на средба со криминалци од Арачиново!

Spasovski-Nikolovski-SDSM-sredba-Aracinovo

По едномесечниот молк и тајните средби со Беса, претставници на партијата конечно се појавија во јавност, а ни помалку ни повеќе, повторно како и пред изборите, во бастионот на СДСМ – Арачиново

По тајната средба на Зоран Заев со лидерот на БЕСА на ден Коледе, прво појавување во јавност на функционери на опозицијата е посетата на бастионот на СДСМ, Арачиново од страна на Љупчо Николовски и партискиот секретар Оливер Спасовски.

Заедно со лицето на Агрон, инаку обвинет во акцијата „Сава“ во врска со шверц на цигари (во чии простории е сместен и штабот на СДСМ), и со лицето Џелили Н. кој и е добро познат на полицијата.

Zaev-Neki-Dzelili

Џелили Н., човекот кој беше фотографиран во првите редови на митинзите на СДСМ, во друштво на Зоран Заев и Оливер Спасовски, како што дознаваме од полициски извори е лице добро познато на органите на прогонот како дилер на дрога, а за локалните жители важи и за „нарко бос“.

Според експертите, тајната средба на Заев со лидерот на БЕСА и молкот на опозициската партија може да се протолкува како обид за креирање на нови немири, имајќи ја во предвид деструктивноста на СДСМ и радикалноста на БЕСА.

Средбата на високи партиски функционери со арачиновци кои имаат дебели полициски досиеа, само ги потврдува овие сомнежи.

Spasovski-Nikolovski-SDSM-Aracinovo

Соросоидите месечно заработуваат колку 10 просечни плати

soros-fondacija

Бруто платата на Ф.К. од Фондацијата СОРОС Македонија за 2014 година износува над 2.000.000 денари, по основ на плати и дополнителни надоместоци. Пресметано по месечни примања, излегува дека приходите по основ на плата изнесуваат околу 170.000 денари. Следната година приходите се зголемени и за цела година изнесуваат над 2.500.000 денари, односно 3.400 евра месечно. Со тоа само во две години Ф.К. од СОРОС заработила фантастични 73.000 евра. Ако оваа сума се спореди со просечната македонска плата, актуелниот прв човек на фондацијата за еден месец од СОРОС добива колку што просечен македонски граѓанин му е потребно да работи 10 месеци.

Довчерашниот прв човек на фондацијата СОРОС во Македонија, В.М. во 2014 година по основ на лични примања уредени со договор, бруто примил без малку 2.700.000 денари или близу 44.000 евра и тоа за само една година. Месечно таа сума изнесува 3.600 евра.

На платниот список на „Сорос” е и С.Л. сопруга на петтоосомничениот во случајот „Пуч”, Ѓ.Л. Таа во 2014 година од СОРОС добила бруто приходи во висина без малку од 2.500.000 денари. Следната година, тој износ е поголем и е над 2.600.000 денари. Поточно, за само две години заработила околу 82.500 евра.

СОРОС во меѓувреме функционира како параполитичка организација, наплатувајќи големи средства на луѓе од нејзиниот платниот список, која дејствуваат како политички субјекти. Меѓу другите кои се јавно изложени на политичката сцена, е и сопругата на еден од осомничените во најголемата афера во последниве 25 години, со која насилно се руши легитимно избрана влада на државата.

Албанската платформа е предизборен маркетинг на албанскиот премиер Рама

rama-so-albanski-partii-od-makedonija-1

Албанската платформа е предизборен маркетинг на албанскиот премиер Рама, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, истакнувајќи дека улогата на Рама како покровител во составувањето на платформата е против принципите на Обединетите Нации и претставува директно мешање во внатрешните работи на една суверена држава.

„Она што го направи премиерот Рама е негов предизборен маркетинг наменет за албанската внатрешна јавност во соседна Албанија, но безразлика на предизборните побуди на Рама кој сака да се претстави како покровител на Албанците од регионот, две работи се непренципиелни:  Прво, непренципиелно е премиер на една држава да се меша во политиките на соседна држава преку утврдување на било какви проекти за составување на Влада во соседната држава. Тоа е мешање во внатрешните работи на една суверена држава и против принципите на Обединетите Нации, со тоа Рама направи престап. Дополнително во очите на јавноста, до одредена мерка ги направи недоветни претставниците на албанските политички партии во Македонија коишто делуваа како да немаа сопствен капацитет да состават платформа, па им требаше покровител“, заклучи Милошоски.

Тој заедно со поранешниот претседател на ДИК Александар Новаковски гостуваше во „Отворено студио“ на ТВ НОВА на тема „Преговори и црвени линии“.

Фани Каранфилова-Пановска троши над 13.000 евра на ден за уништување на државата

Fani-SOROS

Сорос Македонија троши 13.888 евра на ден, 416.666 евра на месец, односно 5.000.000 евра годишно, пари со кои Каранфилова Пановска, наследничката на Владимир Милчин, ги финансира опозициските медиуми и активности. Ова се парите со кои беше платена „Шарената револуција“ која над два месеци дивееше низ Скопје, ги  тепаше и навредуваше припадниците на македонските безбедносни сили , причини матријална штета од стотици илјади евра врз државен имот и го оневозможуваше нормалниот проток на луѓе низ Скопје секое попладне до доцните вечерни часови.


krs-3

krs-2

krs

На местото на Владимир Милчин, како директор на Сорос фондацијата во Македонија, Фани Каранфилова Пановска доаѓа во Јуни месец 2015, наследувајќи го Милчин кој 23 години беше неприкосновен владетел со Сорос Македонија која во текот на неговото директорување потроши 96 милиони евра, за пропаганда против ВМРО-ДПМНЕ. Владимир Милчин, беше чест посетител на митинзите и протестите на СДСМ и еден од говорниците на митингот што го одржа СДСМ  пред владата, по примерот на довчерашниот шеф и Каранфилова Пановска може да се види на сите активности на СДСМ.

pari-1

Во платеничката-шарена револуција таа лично учествуваше со целото нејзино семејство кои на еден или друг начин се сврзани со СДСМ. Кранфилова Пановска и нејзиниот сопруг Мартин Пановски секој ден на својот фејсбук профил секојдневно објавуваа слики од оштетени згради, имот и споменици.

panovski

Како што кажавме Каранфилова Пановска не е единствен експонент на СДСМ од нејзиното семејство во јавноста. На јавноста многу добро и е позната Ана Пановска, свекрва на Фани, која е редовен колумнист во опозицискиот неделник Фокус, кој исто така е финансиран од страна на Сорос Македонија , односно свекрвата пишува за весникот финансиран од снаата, чија главна цел е оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ со разни манипулации.

panovskii-2 panovski1

 

Ана Пановска, на својот фејсбук профил секојдневно пишува лаги и манупулации против ВМРО-ДПМНЕ  со што секојдневно си ги одработува парите од снаата.

panovska

Каранфилова Пановска за две години како претседател на Сорос Македонија инкасира неверојатни  4.800.000 денари  , т.е. 80.000 евра или 3330 евра месечно, плата која ретко кој во државата ја има. За тешките пари кои ги плаќа Сорос за дестабилизација на Македонија лани во Мај пишуваше порталот „Нетпрес“ во текстовите под наслов платеничка револуција, откри колку пари добивале „борците за граѓански права“.

Дневниот весник Вечер во Мај 2015 година под наслов „ Сорос со буџет од 5 милиони евра и оваа година, неофицијалната сума многу поголема“ пишува дека фондацијата само за плати и хонорарни надоместоци на годишно ниво издвојува 640.739 евра, додека под ставката „помош и давање“ , што се однесува на финансирање и на медиуми исплатиле 3.085.942 евра.

Медиуми и новинари кои добиле најмногу грантови од ФООМ се ПлусИнфо на Бранко Героски, Либертас на Ацо Кабранов, А1ОН  и многу други медиуми. Сорос „дебело“ ги плаќа и организациите „ Транспарентност Македонија“, МЦЕО – Македонски центар за европско образование чиј поранешен директор е Лидија Димова, пратеничка од СДСМ во последниот парламентарен состав, која на јавноста и стана популарна по возењето на комбето на „Шарена револуција“, разнесувајќи ја бојата со која беа оштетувани зградите низ центарот на Скопје.

МЦЕО сега го води Бојан Маричиќ, сопруг на Маринела Тушева , пратеничка во три мандати од СДСМ од Штип. Потоа корисник на грантовите на Сорос се јавува и  МОФ кој пружаше огромна подршлка за Пленумите и партискиот институт „Прогрес“ , како и многу други органзации кои со по еден човек примаат илјадници евра.

 

Медиумите во државата пишуваа дека според официјалните годишни финансиски извештаи на Сорос Македонија може да се види дека од формирањето на Сорос Македонија до 2014, Сорос во Македонија истурил 93 милиони евра, додека за последните две години 2015 и 2016 дополнителни 10 милиони евра или вкупно 103 милиони евра, пари кои јавноста многу добро гледа кај завршиле.

Инаку Сорос во неговиот официјален годишен  финансиски извештаи за 2016 година, објавен на нивната официјална интернет страница  www.opensocietyfoundations.org/about/expenditures , објавува дека фондацијата за 2016 издвојува 930.7 милиони долари, од кои за Европа се наменети 69,7 милиони долари, од кои за Сорос Македонија се одвојуваат  5  милиони евра, односно 5.367.775 милиони долари или 8% од вкупните пари наменети за Европа.

Од тука се поставува прашањето зошто Сорос за Македонија која има 2 милиони жители издвојува енормни 8  % од сите пари наменети за Европа , кој има над 600.000.000 жители. Која е целта зад овие огромни суми на пари истурени во Македонија  на јавноста од ден во ден и станува се повеќе јасно, имајќи го предвид горе пишаното кое до детал и е познато на јавноста таа веќе има јасна претстава што е заднината на сево ова.

Граѓаните видоа дека Сорос Македонија со овие свои активности и  пари причини материјална штета врз државен имот, блокираше цела една држава цели 2 години и уназадувајќи го нејзиниот општествено-економски прогрес, сето ова со амин на Џорџ Сорос. Овие средства граѓаните не ги гледаат како средства за граѓанскиот сектор, кој СДСМ го контаминираше и стави под целосна контрола за остварување на свои тесни партиски интереси, туку како пари директно наменети за финансирање на СДСМ и нивните активности за рушење на ВМРО-ДПМНЕ и забавување на општествено-економскиот прогрес.