ИВАНОВ ГО ОТКАЧИ ХАН: Нема за што да разговараме, сретни се со граѓаните што протестираат

Ivanov-Han

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот.

Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на Унгарија,  во Македонија ќе се врати доцна вечер, при што нема можност за средба со еврокомесарот Хан.

Дека Иванов во својата агенда не планирал средба со еврокомесарот Хан и со тројцата европратеници уште во петокот му било соопштено на амбасадарот Самуел Жбогар, велат од кабинетот на шефот на државата.

– Претседателот Иванов своите ставови веќе му ги соопшти на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на нивната последната средба на 10 февруари 2017 година и тие остануваат непроменети. Претседателот Иванов јасно и недвосмислено порача дека нема да определи мандат, без претходна јавна осуда и отфрлање на платформата од Тирана, се вели во соопштението од кабинетот на Иванов.

Со оглед на тоа дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан, од кабинетот велат дека претседателот Иванов предвидениот термин им го отстапува на претставниците од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кои бараа средба со Хан. Добро е еврокомесарот да се запознае со аргументите и причините поради кои македонските граѓани протестираат повеќе од дваесетина дена, велат од кабинетот на Иванов.

Претседателот Иванов вчера престојуваше во работна посета на Будимпешта, каде што имаше средби со претседателот на Унгарија, со премиерот и со претседателот на унгарскиот Парламент.

Иванов-Орбан: Неприфатливо е други држави да се мешаат во внатрешните работи на Македонија

Ivanov-Orban

За Унгарија неприфатливо е други држави да се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија. Нови предвремени избори се единствено исправно решение за излез од политичката криза во Република Македонија, порача унгарскиот премиер Виктор Орбан на средбата со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во Будимпешта.

На средбата, претседателот Иванов изрази благодарност за севкупната поддршка што Република Македонија ја добива од Унгарија во однос на нашето уставно име, за предизвиците од илегалната миграција, како и за унгарската иницијатива за осуда на Тиранската платформа на последниот состанок на Европскиот совет.

Воедно, македонскиот претседател го запозна својот соговорник со актуелните состојби во Република Македонија и за можните решенија за излез од кризата и ги повтори добро познатите ставови – или да се отстранат пречките за мандат или да се одржат нови избори.

Премиерот Орбан нагласи дека Унгарија има цврст став против Тиранската платформа и додаде дека стабилноста на ЕУ е невозможна без стабилноста на Република Македонија.

– Македонија ја има и ќе продолжи да ја има поддршката од Унгарија, рече унгарскиот премиер, запознавајќи го претседателот Иванов за неговиот став на Европскиот совет и немањето консензус во однос на прашањето за предизвиците со кои се соочува нашата држава.

Орбан нагласи дека ЕУ имаше погрешен пристап кон Република Македонија и додаде дека нашата држава одамна требаше да биде членка на ЕУ и НАТО.

На средбата беше договорено да продолжи соработката и комуникацијата на сите нивоа и по сите прашања од заемен интерес. Се разговараше и за мигрантската криза и беше договорено одличната соработка да продолжи и во наредниот период.

Претседателот Иванов денеска оствари средба и со претседателот на Унгарија, Јанош Адер и со претседателот на унгарскиот Парламент Ласло Ковер.

Костов: Хан и европратениците ќе вршат невиден притисок врз претседателот Иванов

sotir-kostov-tv-nova

Аналитичарот Сотир Костов смета дека комесарот Јоханес Хан доаѓа за да изврши притисок врз претседателот Иванов за да ја смени одлуката и да му го даде мандатот на Зоран Заев.

– Очекувам дека господинот Хан и тројцата европратеници ќе вршат невиден притисок врз претседателот Иванов, врз ВМРО ДПМНЕ и Никола Груевски во смисла, првиот да ја смени одлуката за недавање мандат на Зоран Заев, а вториот како победник да прифати други да владеат во РМ, поточно, три албански политички партии и една албанизирана политичка партија СДСМ, вели Костов. Но, тој е сигурен дека граѓаните на Република Македонија тоа нема да го дозволат.

– Дојде време кога тие суверенитетот ќе го земат во свои раце и ќе го одбранат Уставот на Република Македонија со се што е внатре напишано, во смисла на унитарност, мултикултурност, а не бинационалност, билингвалност и давање на специјален статус на албанскиот јазик и онеправдување на Турците, Бошњаците, Србите, Ромите, Власите и Македонците, појаснува Костов.

За него, пресврт би било прифаќањето на Јоханес Хан да се сретне со идејните творци на граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија# Борис Дамоски, Богдан Илиески, Игор Дурловски и 150 до 200 илјади граѓани кои стојат зад нив и кои секојдневно маршираат по улиците на градовите низ Република Македонија.

– Е, во тој случај ќе знаеме дека господинот Хан и европратениците ги ценат граѓаните на Република Македонија. Сето друго е лицемерие. Можеби, ќе беше поинаку доколку тие од Брисел претходно порачаа дека одлучно се спротивставуваат на мешањето на Тирана и Приштина, односно на Еди Рама и Хашим Тачи и одредени пратеници во нивните собранија, во внатрешните работи на Република Македонија, дека тоа не само што не е добрососедски гест, туку и дека е надвор од сите принципи и правила на меѓународната дипломатија, изјави Костов.

Иванов: Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана

Ivanov-Janos-Ungarija-sredba

Јавна благодарност до Унгарија која покрена иницијатива со барање до Советот на ЕУ да се отфрли и осуди тиранската платформа, искажа македонскиот претседател Ѓорге Иванов на денешната прес-конференција со неговиот унгарски колега Адер Јанош во Будимпешта.

На средбата Иванов и Јанош разговарале за политичката состојба во Република Македонија, како и за можните излези од оваа криза која земјата со години ја држи во заложништво, јави известувачот на МИА.

Иванов, како што рече, му укажал на тоа што досега тој има преземено како претседател на РМ и она што му го овозможува Уставот на РМ.

Во контекст на тоа додаде дека за разлика од уставите на другите држави, нашиот Уставот е недоречен и имаме голема уставна празнина за вакви состојби кога не може во првиот обид да се избере влада.

– Особено се усложнува состојбата што сега имаме влијание од друга држава во внатрешните работи во Македонија со изготвување платформа, која е постизборна и која опфаќа прашања што ние сметаме дека досега се затворени со Охридскиот рамковен договор и со Уставот, истакна македонскиот претседател.

Иако, како што рече Иванов, очекувавме досега да биде осудена и отфрлена таа платформа на туѓа држава која отвора прашања во Македонија досега тоа не е случај и се плашиме дека ова може да биде преседан кој ќе го користат други дражави да вршат притисок, како што се случува во последно време и во некои други земји.

Иванов одговарајќи на новинарско прашање посочи дека ургентно е потребно конститутивната седница на Собранието на РМ да биде завршена, да се избере претседател и да  можат активностите кои ги имаме како држава, нормално да се спроведуваат.

Во контекст на тоа порача дека мнозинството треба да се откаже од тиранската платформа за да може да го добие мандатот за да се формира влада која ќе почне да се справи со сите овие предизвици. – Има правни пречки кои би се совладале, доколку заврши конститутивната седница, и има политичка пречка, а тоа е да се отфрли и осуди платформата од Тирана, рече Иванов.

Унгарскиот претседател пак рече дека не е во негова наделжност да одговори на прашањето  во врска со решавањето на политичката криза во Македонија, туку  тоа е надлежност на македонскиот Уставен суд.

Тој додаде дека од разговорот заклучил оти македонскиот претседател се стреми за изнаоѓање решение во согласност со неговата заклетва како претседател на РМ и со одредбите на македонскиот Устав и дека само едно такво решение би било прифатливо.

Двајцата претседатели на средбата размениле мислења и за состојбите во регионот, односите меѓу двете земји, како и унапредување на соработката во повеќе области меѓу Македонија и Унгарија.

– Досегашната поддршка, пријателството и солидарноста помеѓу Унгарија и Македонија треба да биде пример како една земја членка на ЕУ треба да се однесува со земја која е кандидат за член во Унијата, рече Иванов.

Унгарскиот претседател истакна дека скоро 10 години на Македонија и се нудат позитивни, но лажни забелешки и ветувања во поглед на евроинтеграцијата. – По лажните и празни ветувања сега е дојдено времето за започнување вистински преговори помеѓу ЕУ и РМ, рече тој.

Унгарија, како што посочи, е една од државите кои на Македонија и дадоа безрезервна поддршка и помош за справување со илегалната миграција.

На средбата станало збор и за најавите за втор мигранстки бран и за продолжување на соработката во насока на разрешување со сите предизвици кои можат да се случат во овој период кога се чувствува раздвиженост не само од Блискиот Исток, туку и од Африка кон Европа.

Шефот на македонската држава рече дека очекува ЕУ и НАТО внимателно да ја разгледаат реалноста со која се соочува Македонија и нашиот регион и во овие тешки моменти да испратат силна порака за нашата европска и евроатлантска перспектива, а не да ја блокираат Македонија и оваа статус кво состојба со евроинтеграциите во Македонија да предизвикува огромна фрустрираност кај нашето население.

Попладнево македонскиот претседател ќе има средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан и со претседателот на Парламентот на Унгарија Ласло Ковер.

Иванов: Заев не ја отфрли и осуди тиранската платформа – пречките за определување мандат не се отстранети

Gjorge-Ivanov-obrakjanje-2017

Пречките за определување мандат се уште не се отстранети, велат од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, по повиците од СДСМ Иванов веднаш да го додели мандатот на Зоран Заев.

– Претседателот Иванов останува на ставот изнесен во обраќањето до граѓаните на Република Македонија на 1 март 2017 година. Пречките за определување мандат за состав на влада се уште не се отстранети, се вели во ставот од Кабинетот на претседателот на Република Македонија.

Во обраќањето на 1 март, претседателот Иванов од лидерот на СДСМ Зоран Заев побара јавно и јасно да ја отфрли и осуди тиранската платформа, со која, според шефот на државата, се доведуваат во прашање темелните државни интереси на Република Македонија и нејзините граѓани.

Според претседателот Иванов платформата ја доведува Република Македонија во положба на потчинетост или зависност спрема друга држава, земјата е уценета, а нејзината унитарност, сувереност и независност се загрозени.

– Сè додека сум претседател на Република Македонија, нема да дадам мандат ниту на човек, ниту на партија што се залага или во својата програма има платформа за рушење на суверенитетот, територијалниот интегритет и самостојност на Република Македонија. Бидејќи длабоко верувам дека ова се темелни вредности со кои никој нема право да тргува. И не мислам да отстапам од нив, изјави претседателот Иванов на 1 март.

СМК стравува од атентат врз претседателот Ѓорге Иванов!

Protesti-Ivanov

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК) Тодор Петров објави коментар за случувањата околу насилното наметнување албанска платформа од Тирана и стравување дека е можно, како во случајот на Киро Глигоров или Борис Трајковски, врз претседателот Ѓорге Иванов да биде извршен атентат за да помине платформата од Тирана и стане дел од македонскиот Устав и законите. Ова е коментарот на Тодор Петров на таа тема.

Според членот 90 од Уставот, Собранието избира Влада, на предлог од мандатар кој добил мандат за нејзин состав доверен од претседателот на Републиката. Бидејќи претседателот на Републиката не им доверува мандат за состав на Влада на СДСМ и ДУИ, се разработуваат опции како Ѓорге Иванов да се елиминира од оваа постапка.

Во членот 87 од Уставот се вели: “1. Претседателот на Републиката е одговорен за кршење на Уставот и законите во вршењето на своите права и должности. 2. Постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Републиката покренува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. За одговорноста на претседателот одлучува Уставниот суд со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии. 3. Ако Уставниот суд утврди одговорност на претседателот на Републиката, функцијата му престанува по сила на Уставот.” Оваа опција отпаѓа затоа што СДСМ и ДУИ немаат 80 пратеници.

Во членот 83 од Уставот се вели: “Должноста претседател на Републиката е неспојлива со вршење на друга јавна функција, професија или функција во политичка партија.

Претседателот на Републиката ужива имунитет. За одземање на имунитетот на претседателот на Републиката одлучува Уставниот суд на Република Македонија со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии.” Оваа опција отпаѓа затоа што Уставниот суд не би влетал во авантура за одземање на имунитетот на претседателот. Ниту има двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии, ниту има дело за такво дејствие, освен ако му се “придодаде кривично дело што го прави недостоен за вршење на функцијата.”

Во членот 82 од Уставот, пак, се вели: “1. Во случај на смрт, оставка, трајна спреченост да ја врши функцијата или престанок на мандатот по сила на Уставот, до изборот на нов претседател на Републиката, функцијата претседател на Републиката ја врши претседателот на Собранието. 2. Настапувањето на условите за престанок на функцијата претседател на Републиката го утврдува Уставниот суд на Република Македонија по службена должност.

Во случај на спреченост да ја врши функцијата, претседателот на Републиката го заменува претседателот на Собранието. 3. Кога претседателот на Собранието ја врши функцијата претседател на Републиката, тој учествува во работата на Собранието без право на одлучување.” Се вртат опции за избор на претседател на Собранието, кој би го доверил мандатот на кандидатот на СДСМ за состав на Влада, но за тоа потребно е претседателот на Репубчиката да биде спречен да ја врши функцијата.

Значи, или 1. Претседателот Иванов да си поднесе самиот оставка, или 2. Врз него да биде извршен атентат со смртни последици или нарушување на здравјето што ќе го спречат да ја врши функцијата претседател.

Македонија има такво искуство и со Киро Глигоров и со Борис Трајковски. И двајцата беа жртви на атентат. Првиот го жртвуваа за да се ратификува Времената согласност со Атина во Собранието за промена на името (Македонија во ФИРОМ) и знамето, а вториот заради Законот за територијалната организација на локалната самоуправа.

Во 1995 година СМК, ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија организираа протести низ Македонија против Македонско-Грчката времена согласност од 13 септември 1995 година. На 5 октомври 1995година, се очекуваше најголемиот протест во историјата на Македонија, пред Собранието во Скопје, за да се спречи промената на името и знамето, дента кога се ратификува Македонско-Грчката времена согласност.

Но, и ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија го откажаа протестот поради атентатот врз Киро Глигоров на 3 октомври 1995 година. Парламентарниот спикер Стојан Андон дури не почека епилог од атентатот, дали Киро Глигоров ќе преживее, експресно свика Собрание коешто го донесе Законот за ратификација на Македонско-Грчката времена согласност и го смени знамето на државата. Се’ помина тивко, без галама… Атентат врз Ѓорге Иванов е ризична операција поради драстично влошување на безбедносната состојба во земјата до граѓанска војна.

Но, опцијата за атентат врз Ѓорге Иванов не е исклучена… Скраја да е, ама во политиката се’ е можно, не се избираат средства да се оствари целта. Мерките не безбедност на претседателот на Републиката треба да бидат на највисок степен на подготвеност за заштита на неговиот живот и здравје… Господ напомош…

Иванов упати писмо до Трамп, Ердоган, Туск и Столтенберг – побара осуда и отфрлање на платформата од Тирана

Gjorge-Ivanov

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо до членовите на Европскиот совет, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, до Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и до двата стратегиски партнери на Република Македонија, до претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп и до претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, во кое ги запознава со актуелната состојба и со сето она што се случува во Република Македонија.

Во продолжение интегрално писмото на Иванов:

Република Македонија веќе две и пол години минува низ длабока политичка криза. Со олеснувачката улога на ЕУ и на САД беше постигнат Договорот од Пржино во чија суштина беше организирање предвремени парламентарни избори во фер и демократски услови и формирање Влада на Република Македонија што најпрво ќе се фокусира на итните реформски приоритети.

На 11 декември 2016 година се одржаа слободни, фер и демократски избори, кои беа поздравени од сите страни. Но, наместо излез од кризата и фокусирање на итните реформски приоритети, ние повторно се најдовме во длабока политичка криза. Имено, по изборите, три од четирите парламентарни партии на етничките Албанци во Република Македонија, со 18 од вкупно 120 пратеници во Собранието, под покровителство на премиерот на Република Албанија, Еди Рама и неговиот министер за надворешни работи во Тирана создадоа платформа за Албанците во Република Македонија.

Тиранската платформа стана предуслов за формирање Влада на Република Македонија.

Платформата е постизборен документ усвоен во туѓа држава во кабинет на странски државник и со посредство на премиер на туѓа држава. Со оваа платформа се загрозува сувереноста и независноста на државата, доведувајќи ја Република Македонија во положба на потчинетост или зависност спрема друга држава. Реализацијата на платформата подразбира промени во Уставот на Република Македонија со кои би се загрозил унитарниот карактер на државата. Платформата го нарушува Охридскиот рамковен договор, кој ги регулира односите на етничките заедници со државата Република Македонија и нивните меѓусебни односи. Во спротивност со Охридскиот рамковен договор, платформата е дискриминаторска кон другите етнички заедници, бидејќи приоретизира само една заедница. Оваа платформа од Тирана дополнително ја дестабилизира внатрешнополитичката состојба и ги зголемува меѓуетничките тензии во Република Македонија.

Со начинот на кој е донесена и со изјавите на официјалните претставници на Република Албанија и Република Косово, негативно се одразуваат на меѓусоседските односи и се врши дестабилизација на регионот на Западен Балкан. Оваа платформа, нас нè доведе во застој од кој е тешко да се излезе бидејќи има ултимативен и уценувачки карактер.

Во согласност со член 84, алинеја 1 од Уставот на Република Македонија, на 1 март 2017 година донесов одлука да не определам мандат за состав на Владата на Република Македонија на секој оној кој преговара за платформи на други држави со кои се уценува македонскиот народ, се загрозува унитарноста на државата, нејзиниот суверенитет и независноста. Како претседател на Република Македонија, моја уставна должност е да ги почитувам Уставот и законите и да ги штитам суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста на Република Македонија.

За сите овие нешта лично ги информирав комесарот г. Хан и високиот претставник, г-ѓа Могерини. Од нив побарав јавно и јасно да ја осудат и да ја отфрлат платформата како чин на мешање во внатрешните работи на суверена држава и како документ што дополнително нè дестабилизира и изложува на внатрешнополитички, меѓуетнички и можни геополитички влијанија. Ќе повторам дека овој документ кој е ултимативен и уценувачки го суспендира и Договорот од Пржино во кој Европската Унија го вложи сиот свој надворешнополитички кредибилитет.

Сметам дека осудата и отфрлањето на овој документ е единствен начин за излез од безизлезната состојба во која се наоѓаме. Само на тој начин ќе ги постигнеме целите на Договорот од Пржино, пред сè итните реформски приоритети, политичката стабилизација, намалувањето на меѓупартиските и меѓуетничките тензии во Република Македонија и враќање на државата на патот кон европските и евроатлантските интеграции. Во тој контекст, барам со внимание да ја разгледате вистинската реалност со која сме соочени и да се заложите оваа штетна платформа да биде јавно отфрлена и осудена од страна на Европската Унија и НАТО и нивните земји членки. Понатаму, очекувам да го осудите флагрантното мешање во внатрешните работи на Република Македонија од страна на два нејзини соседа – аспиранти за полноправно членство во Унијата. Конечно, очекувам да испратите силна порака до нашиот геополитчки ранлив регион за неповредливост на границите на Балканот и да ја реафирмирате европската и евроатлантската перспектива на земјите од регионот.

Отсуството на јавна осуда на платформата од Тирана од страна на меѓународната заедница само ќе охрабри слични обиди во нашиот, но и во други региони во Европа со сложена етничка, религиска и јазична реалност.

Најискрено се надевам дека ќе наидам на Вашето разбирање. Во прилог Ви доставувам копија од горенаведената платформа, како и изјави на официјални претставници и институции на Република Албанија и Република Косово.

Како претседател на Република Македонија, земја долгогодишен кандидат за членство во Европската Унија и НАТО, очекувам да се ангажирате и да ни помогнете бидејќи иднината и перспективата на моите сограѓани се пред мошне сериозен предизвик.

НЕМА МАНДАТ ЗА ТУЃИ ПЛАТФОРМИ

Gjorge-Ivanov-nasmean

Со оваа платформа Република Македонија е уценета, а нејзината унитарност, сувереност и независност се загрозени, образложи претседателот Ѓорге Иванов, кој не му даде мандат на Зоран Заев за формирање влада. Додека социјалдемократите и нивните сателити „на лажичка“ ја оправдуваат неоправдливоста на прифатеното разнебитување на државата, незадоволството од процесот на федерализација се прелеа низ улиците.

Претседателот Ѓорге Иванов застана во одбрана на суверенитетот на Република Македонија. Оцени дека постизборната политичка платформа од туѓа држава со нејзината содржина е надвор и од Уставот и од Охридскиот рамковен договор.

– Со оваа платформа се загрозуваат сувереноста и независноста на државата доведувајќи ја во положба на потчинетост или зависност спрема друга држава. Со оваа платформа Република Македонија е уценета, а нејзината унитарност, сувереност и независност се загрозени. Процесот на постизборно коалицирање и формирање нова влада стана заложник на оваа постизборна платформа од туѓа држава. Наместо, конечно, да излеземе од политичката криза, поради оваа платформа ние, за жал, заглавуваме во уште подлабока криза во која се доведоа во прашање темелните државни интереси на Република Македонија и нејзините граѓани – посочи претседателот Иванов образложувајќи дека не се исполнети условите мандатот за формирање нова власт да го понесе коалиција создадена наспроти темелните вредности на државата.

– Сè додека сум претседател на Република Македонија, нема да дадам мандат ниту на човек ниту на партија што се залага или во својата програма има платформа за рушење на суверенитетот, територијалниот интегритет и самостојноста на Република Македонија. Бидејќи длабоко верувам дека ова се темелни вредности со кои никој нема право да тргува. И не мислам да отстапам од нив – нагласи претседателот на Република Македонија.

Место веднаш и без дискусија да се отфрли, додаде Иванов, се лицитираше со унитарниот карактер на државата. Оттука, како суштинска забелешка, Иванов наведе дека разговарање за содржината или преговарање за платформа на туѓа држава е спротивно од Уставот на Република Македонија.

– За карактерот и за иднината на државата не може да се преговара, ниту да се водат разговори на нетранспарентен начин… За време на средбата од господинот Заев побарав јавно и јасно да ја отфрли и осуди оваа платформа бидејќи македонските граѓани на изборите гласаа за реформите и за исполнување на обврските од Договорот од Пржино, а не за постизборна платформа на туѓа држава – посочи во своето обраќање до нацијата претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој истакна: Во согласност со мојата заклетва, ниту Уставот ниту совеста ми дозволуваат да дадам мандат на некој што ги руши суверенитетот и независноста на Република Македонија.

Некои прашања заслужуваат одговор

И пред одлуката на Иванов, јавноста, а особено жестоките поддржувачи на социјалдемократите, се спротивстави и бараше одговори за платформата и за договорот со кој се дојде до потписите потребни за барање мандат за власт. Но, место транспарентност, свесни дека, всушност, навистина сите чекори им водат кон разнебитување и федерализација на државата, вистината за тоа што го прифатиле со платформата, социјалдемократите ја делеа „на лажичка“.

Леснотијата со која Радмила Шекеринска глуми нормалност изгледа невозможна, во нејзин веќе препознатлив манир, кога се обидува да објасни дека на Македонија ѝ е потребен документ дека „сите заедно сме страдале“. Истата таа нејзина леснотија ја продаде територијалната отстапка во Струга, Скопје, Кичево… Истата леснотија го продаде и „бонбона“ бизнисот. Денес втората жена-социјалдемократ „со консензус“ се обиде да ја продаде сеалбанската платформа која го запали регионот како прифатлива. Но, во платформата не се бара осуда дека „сите заедно сме страдале“, како што вели Шекеринска, туку „усвојување резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот 1912-1956“.

Нејзиното признание е прво од социјалдемократите по редицата настапи на етничките Албанци дека е договорено целосно исполнување на барањата договорени во Тирана. Но, не е Шекеринска осамен продавач. Улогите за протнување на „нормалноста “ се поделени. Тито Петковски, социјалдемократскиот сателит, ја продаваше прифатливоста на промената на државните симболи, знамето, грбот, химната. За неа не само што ќе се зборувало, туку за нејзината „тежина“во пишувањето ќе придонеле и странски експерти!?

Познат продавач на тезите за промена на името, на двојазичноста и други федерални категории, социјалдемократскиот гуру Љубомир Д. Фрчкоски, ја продаваше „нормалноста“ да се „направи нешто околу името за влез во НАТО оваа година“. Сето тоа се само фази од оправданијата на СДСМ за прифаќање на сеалбанската платформа, додека од нив јавноста бара целосен список за тоа што е договорено во замена за поддршката за добивање мандат за власт.

Продавањето лаги е позната особина на социјалдемократите и на нивните сателити. Но, попуста е лагата на Заев дека ќе го брани Уставот кога само во првата ставка од прифатената платформа на три места се спомнуваат уставни измени со тоа што Македонија би се претворила во бинационална држава; промена на Уставот кон двојазичноста со додавка дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија”; за промената на државните симболи, знамето, химната и државниот грб, „да ги рефлектира општествената мултиетничност и етничката рамноправност“.

Социјалдемократите се познати и по тоа што не се грижат кога нацијата не ги прифаќа нивните игри со суверенитетот на државата. Не се грижат што редефинирањето, како што Заев и партнерите-потписници на сеалбанската платформа го нарекуваат федерализирањето на државата, наидува на отпор и кај членството и кај неопределените, кај граѓаните без разлика на етничкото, националното и верското чувство. Не се грижат за осудата кај сиот македонски народ кој препозна платформа за губење на државата, онаква каква што сите ја граделе. Тоа за што сега се грижат на улица Павел Шатев во Скопје е што реализацијата на планот за разнебитување не се одвива со замисленото темпо. Но, и што јавноста се буди и е сѐ погласна во барањето на вистинските одговори од нив. Секому веќе му е јасно дека некои прашања заслужуваат вистински одговори и дека нема да се дозволи лесно и молкум да се одигруваат дозираните игри за федерализирање.

Пишува: Наум Стоилковски за Неделникот „Република“

Хрватски аналитичари со поддршка за Иванов: Албанската платформа го загрозува и Балканот

Hrvatski-ahaliticari

Политиколозите од Хрватска, во емисијата на хрватската радио телевизија посветена на случувањата во Македонија, застанаа во оправдување на потегот на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот на Зоран Заев, предупредувајќи дека со албанската платформа во опасност се доведува целиот регион.

Петар Поповиќ, политиколог од Факултетот за политички науки во Загреб, посочи дека Заев со прифаќањето на сеалбанската платформа ги нарушува суверенитетот и унитарноста на државата. Околу прашањето на легитимитетот, тој вели дека доколку се наруши Охридскиот договор, се делегитимира целата политичка сцена.

popovic

-Во општества како што е македонското, како што е и БиХ, силно прашање е кој го има легитимитетот бидејќи тоа се општества кои се уредени со одередени меѓународни договори. Како што во БиХ беше Дејтон, така за Македонија е Охридскиот договор и било какво отстапување од таква рамка, де-факто ја делегитимира целата политичка сцена.

Главното прашање е што Заев договорил со лидерите на Албанците по прашање на албанската платформа и исполнување на нивните барања. Албанската платформа бара многу повеќе права, буквално потполно менување на конситуцијата, и химната и знамето и јазикот, всушност Македонија да биде двојазична држава, во кој случај тоа би било дефинитивно излегување од Охридскиот договор и во тој случај сите губат легитимитет.

Така што, иако може да се смета за недемократски чекор, не смее да се потцени ниту лесно да се гледаат причините зошто Заев не го доби мандатот од претседателот Иванов, бидејќи тој отворено порача дека една од причините зошто не го дава мандатот, воедно и единствена главна причина е тоа што државниот суверенитет и интегритет на Македонија е загрозен, вели Поповиќ за ХТВ.

Политикологот Ведран Обучина од Риека пак, анализирајќи што би предизвикало реализација на ваков договор во Македонија, посочи дека е многу опасно тоа што албанските лидери одат на консултации во Тирана и дека таа го загрозува целиот регион.

obucina

-Најголемата опасност од овој договор е федерализацијата на државата, односно создавање на две федерални единици од кои една ќе биде мнозинско Македонска, а другата мнозинско Албанска. Кај оваа албанска платформа најчудно е тоа што политичките партии кои се од Македонија, кои се партии на етничките Албанци одат на консултации во соседна држава. Тоа е многу опасно, особено за Македонија бидејќи знаеме дека тие страни беа во судир.

Доколку дојде до федерализација, тогаш во еден момент може да се зборува и за сецесија за што веќе и има некои идеи кои доаѓаат дури од САД. Ќе потсетам дека потпретседателот на одборот за надворешна политика на Конгресот кој се занимава со Европа, и стана познат на македонската јавност по изјавата дека Македонија би требало да се федерализира, а потоа албанскиот дел да се придружи на Косово, а остатокот да премине во Бугарија или кон некоја друга држава, бидејќи смета дека Македонија како држава нема смисла.

Значи ако имаме таков став од страна на една моќна држава како САД, тогаш тешко е да се предвиди што гаранторите, во однос на потписниците на Охридскиот договор, ќе застапуваат тука.

Како и да е, ако би се менувале тие граници, тоа е многу опасен преседан за цел Балкан- додава Обучина за ХТВ.

Јаневски: Во оваа ситуација нема назад за одлуката на претседателот Иванов

Darko-Janevski-TV-Nova

После одлуката на претседателот Иванов да не го додели мандатот, нема веќе назад, смета Дарко Јаневски, главен уредник на „Дневник“.

„Многу е јасна позадината на случајот, поентата е да се создаде нов договор меѓу, Албанците од една страна како конститутивен народ на оваа држава, а тоа значи дека тој има право на самоопределување до отцепување, и друг народ кои во овој момент нема име, и треба да се докаже дека тоа е нов народ, кои на некој начин е колатерална штета на распадот на Југославија, а мнозинскиот народ кои живее во него е вештачка творба“, истакна Јаневски во „Поенти“ на ТВ Нова.

Тој посочи дека не-случајна е таа одредба во платформата каде стои забрзан прием на Македонија во ЕУ и НАТО, што подразбира решавање на спорот со Грција за името, а ситуацијата во тој спор не е променета, нема никаков притисок кон нив, и додаде дека целата игра всушност се сведува на тоа да се преименуваме, под страв дека ако не го стоиме тоа, ќе исчезнеме.

Целосното интервју со Дарко Јаневски во продолжение: