ФОТО: Членови на СДСМ ги враќаат книшките, Темелковски ветил изградба на џамија во Драчево

Кандидатот за градоначалник на општина Кисела Вода, Филип Темелковски, предизвика гнев и разочарување кај партиското членство.

Имено, членови на СДСМ од Драчево се откажаа од своите членски книшки од партијата поради ветувањето на Темелковски дека ќе дозволи градба на џамија.

Со писмени изјави, поголем број на членови на СДСМ, се откажаа од своето членство во партијата и ги вратија книшките. Тие не го кријат револтот што Темелковски од СДСМ за да собере некој глас повеќе на утрешното гласање, вети градба на џамија кај ромското маало.

 

Каде се СДСМ и соросовите „Паркобрани“ кои се противеа на изградба на легална црква во Центар, сега да реагираат за сечењето дрва и изградба на џамија дивоградба во Чаир?

Каде се паркобраните на СОРОС и противниците од СДСМ кои жестоко се противеа за изградба на легална црква во општина Центар и сечењето на пет стари дрва, сега да реагираат за сечењето на десетици дрва и изградбата на џиновска џамија дивоградба во општина Чаир?

На огромна парковска површина со многудеценски дрвја во населбата Топанско Поле ќе се гради џамија. Просторот е веќе ограден со лимена ограда, а со забрзано темпо речиси за два дена е изградена монтажната лимена куќа, која веројатно ќе се користи за градежните работници.

Истите оние соросови активисти, кои себеси се нарекуваа „Паркобрани“ и кои наводно се залагаа за зачувување на дрвјата и зеленилото, сега ги нема никаде да излезат со било каква реакција за сечењето на многудецениските дрвја каде ќе се гради џамија. Истите оние кои жестоко протестираа за изградба на легална црква во центарот на Скопје, сега не им пречи тоа што се уништува парковска површина за да се изградија џамија дивоградба.

parkobrani

Во 2013-та година, токму оваа група политички инструирана од СДСМ и градоначалникот Андреј Жерновски започна протести кај хотелот „Бристол“ во центарот на Скопје, затоа што биле загрижени поради тоа што ќе се уништело зеленило за да се изградела црква.

parkobran

Дека нивните протести имаа политичка позадина, а не стануваше збор за вистинска еколошка грижа покажува фактот што истите беа исценирани од страна на партиска група во која најголемиот дел беа функционери и вработени во Општина Центар, но и роднини на високи политичари од СДСМ. Оние кои со месеци ја манипулираа јавноста дека се грижат за зеленилото во Скопје, со низа постапки докажаа дека истите тие кои протестираа против сечењето на пет стари дрва на место каде што треба да се изгради црква, не беа ништо друго туку само група на луѓе која се користеше за партиски цели.

Истите овие „Паркобрани“ молчеа и кога Андреј Жерновски сечеше дрва на улицата „Ѓорѓи Пешков“ во Дебар Маало, како и на низа други локации во централното градско подрачје.  За таквите акции на Жерновски за сечење на дрвја немаше протести, вандалско рушење тараби, ноќни “дежурства“, транспаренти и огрдување на објекти во центарот на градот.

parkobran-500

Овие активисти кои се претставуваа за независни дрвољупци беа редовен декор кога поради планските промени во согласност со урбанистичките планови се отстрануваше старо зеленило со цел да се реуредува просторот во централното градско подрачје.

Некои дрва не заслужуваат протест во име на повисоките „непартиски“ цели

Селективното реагирање на групата наречена „Паркобрани“ е доказ дека протестите кај „Бристол“ беа политички мотивирани. Од „Паркобраните“ кои со ноќи го чуваа паркот кај Бристол, сега нема ниту трага, ниту глас кога во Чаир се уништува огромна парковска површина и се сечат многулетни дрвја.

secenje-drva

Тоа што тие сега не реагираат, покажува дека тогаш не ги бранеле личните, туку бранеле партиски ставови. Ова само наведува дека дрвјата во Дебар Маало кои ги сечеше Жерновски и оние во Чаир кои сега ги сече Изет Меџити изгледа немаат иста политичка тежина како оние пред Бристол. За едните требаше партиски да се одработува, за другите не.

До каде може да оди лицемериото на СДСМ и Андреј Жерновски кога “уништување“ на зеленило е во прашање покажува и последните случувања кај поранешен „Чичко Стоилко“ во близина на ГТЦ. Изминативе денови Жерновски преку соопштение обвини дека последниот потег на град Скопје да ги исечело зимзелените садници на потегот од Триумфалната порта до ГТЦ било несфатливо уништување на зеленилото.

debardrvo4

На ваквите обвинување од Жерновски реагираше Градот Скопје, кој соопшти дека на ова место се искастрени неколку грмушки, а не дрва како што се наведува. Стручните служби од ЈП „Паркови и зеленило“, по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба да бидат отстранети.

20170419083855

Истите оние кои сега реагираат за исечени диви грмушки, молчат кога истовремено се сечат десетици дрва во Чаир каде никнува огромна џамија дивоградба, која според последните информации ќе биде една од најголемите во Европа.

Има ли “дил“ меѓу Заев и Меџити?! – СДСМ молчи за џамијата дивоградба, а кочеше изградба на легална црква во Центар

Општина Чаир и Изет Меџити засега молчат и не одговараат за грандиозниот верски објект кој ќе се гради на територија на општината. И додека СДСМ од една страна за пет исечени стари дрвја ја кочеше изградбата на легална црква во центарот на Скопје, сега социјалдемократите молчат за џамијата дивоградба во Чаир.

Прашањето кое се поставува во јавноста е дали тоа е премолчен “дил“ на Заев со градоначалникот Меџити, кој во последно време повеќе делува како заменик на Петре Шилегов на портпаролското место во СДСМ, отколку како градоначалник на општина Чаир? Дали за сметка на молк за изградба на џамија во Чаир, СДСМ добива поддршка од Меџити за коалиција?

dzamija

Од сето ова излегува на површина дека целото противење на СДСМ на сите градби е чисто поради теснопартиски и политички причини, а не поради еколошка грижа за зеленилото и дрвјата.

Молк и од опозициските медиуми. Сдсмовските портали кои деноноќно ја следеа ситуацијата кај „Бристол“ и постојано известуваа за уништување на зеленилото, истите оние партиски активисти кои молчеа за сечата на дрвјата во Дебар Маало, сега нема да излезат со “жив штит“ пред дрвјата кои се сечат по наредба на Општина Чаир, бидејќи очигледно таму нема партиски интерес.

СДСМ НА МИТИНГ ВО ЏАМИЈА: Спасовски и Шилегов фатени на дело како потплаќаат гласачи во Теарце!

Со службено возило на Министерството за внатрешни работи, министерот Оливер Спасовски денес тргнал во кампања во Теарце.

rover-mvr-tearce

На фотографиите кои ги објави „Вечер“ се гледа службениот Ленд Ровер на Спасовски со кој на државна сметка, генералниот секретар на СДСМ си тера кампања за прегласувањето во Теарце. Во селото бил и заменик министерот за земјоделие Љупчо Николовски кој држел говор во дворот на една џамија пред најрадикалните албанци од Теарце.

Засилување пристигнало и од портпаролот Петре Шилегов, кој таму пристигнал заедно со Спасовски и Самка Ибраимовски.

silegov-samka-tearce

Граѓаните кои ја доставиле фотографијата од службеното возило на Спасовски, велат дека Македонците од Теарце се обединети и успеваат да ги блокираат сите обиди на СДСМ да го потплаќа населението.

– Ова создава паника кај СДСМ, па сега не бираат средства и начин, затоа со државни пари прават се да направат фалсификат во Теарце, велат тие.

СДСМ ИСЛАМИСТИЧКА: Џамијата за која се залагаше Мухамед Зекири стана штаб на СДСМ во Крива Паланка

Откако не успеа планот за бесправна изградба на џамија во Крива Паланка, финансирана со крвавите пари од радикалните исламисти, кои ги поддржуваше тогаш „независниот новинар“, а од пред некој месец и член на Извршниот одбор на СДСМ, Мухамед Зекири, најверојатно со истите тие крвави пари импровизираниот муслимански верски објект стана Централен изборен штаб на СДСМ во Крива Паланка.

Овој потег на СДСМ наложува поставување на следниве прашања: Дали по завршувањето на изборите СДСМ ќе им го врати објектот на муслиманите за да вршат верски обреди или им ветила изградба на џамија на неколкумината платеници за да ги придобие нивните гласови? Дали ова е продолжение на сите антимакедонски кампањи, на сите антимакедонски изјави дадени од СДСМ и продолжение на сценариото на Заев за двојазичност на целата територија на Република Македонија? Дали покрај двојазичност, СДСМ со вдомувањето на исламскиот радикал Мухамед Зекири во Извршниот одбор на партијата потајно се залага и за целосна исламизација на Македонија, дури и во места како Крива Паланка каде што над 99% од населението е со православна вероисповест?

Порталот Пулс24.мк објави писмо од група револтирани кривопаланчани кое го пренесуваме интегрално

„На сите нас кривопаланчани ни е добро познато местото, каде сега партијата која се бори за „подобар живот“, отвора свој штаб и ќе се борат да дојдат до само сонуваната победа.

До пред некој месец организираа протести и ги обвинуваат локалните власти, зошто не го спречиле муслиманското (наметнато) население кое доаѓаше од сите градови од Македонија, да реализира верски дејствија во стогиот центар на градот, каде никој не сакаше да биде изградена џамија на ИВЗ и се претставуваа како бранители  на христијанството, а сега дојде ред својот штаб да го отворат во истите простории?

oo-sdsm-stab

Дали ова е продолжение на сите антимакедонски кампањи, на сите антимакедонски изјави дадени од СДСМ и продолжение на сценариото на Заев и неговите сдсмовци за двојазичност во  Македонија?

`Изгледа правилата постојат за да бидат прекршени`, така е и во случајот на СДСМ, еднаш ќе плукаме, ќе обвинуваме, ќе бидеме против наметнување на исламот, против албанските интереси, а сега ќе купуваме поени токму во нивните редови и ќе ветуваме двојазичност. Зад сите овие работи стоеше во одбрана и Мухамед Зекири, сега веќе добро познат член од редовите на СДСМ.

muhamed-zekiri-islamizacija

Нема место каде може да сокриете сѐ што сторивте, секој ваш обид за исламизирање, двојазичност и префрлување на топката на ВМРО-ДПМНЕ, ќе ви се врати на 11ти декември!

Епа НЕ, фала ви за таквата игра, од нас гласови не добивате, се спротивставивме и тогаш, а и сега не само Крива Паланка, туку сите во Македонија се свесни  што сакате да постигнете, но тука е партијата која ќе ги штити интересите на државата и која нема да дозволи да се поигрувате со сѐ што е македонско!“ – стои во писмото пратено до редакцијата.