Избришаното интервју на Сорос повторно достапно: „Јас сум Бог, имам многу силни фантазии дека сум луд, соработував со нацистите против Евреите“ (ВИДЕО)

soros-nacist

Видеото од 60-на минути, кое Џорџ Сорос го има дадено за CBS во 1998 година, неколку пати е избришано од интернет, токму поради контроверзните ставови и сето она што го кажува Сорос во него. Но, колку и да е широко распространето неговата соросова мрежа, видеото повторно успева да се најде на интернет и да се дознае вистината за тоа каков човек е Џорџ Сорос.

Снимката која долго време беше скриена, сега повторно е достапна за очите и ушите на светската јавност.

Џорџ Сорос е роден во Унгарија, во богато и образувано еврејско семејство. Кога нацистите ја окупирале Будимпешта во 1944 година, таткото на Сорос бил успешен адвокат, но знаејќи дека периодот што следи ќе има големи проблеми за Евреите, одлучил да го раздели семејството, им купил лажни документи, подмитил човек од власта за да го земе 14-годишниот Џорџ Сорос и да го престават како христијанин и негов кум.

Додека 100 илјадници унгарски Евреи биле пренесени во логорите, Џорџ Сорос и неговиот „кум“ од владата се спасиле, но не само тоа, туку заедно го конфискувале имотот на Евреите, пријатели и соседи, па дури и роднини на малиот Сорос.

Овие контроверзни одговори за тоа што им правеле на Евреите, почнуваат од 6:43 во видеото.

Сорос: Имав 14 години и можам да кажам дека токму тогаш се оформи мојот карактер.

Крофт: На кој начин?

Сорос: Да сфатам дека еден човек мора да гледа напред и да ги предвидува настаните. Тоа беше страшна закана на злото.

Крофт: Колку што разбрав, ти заедно со човекот кој се претставувал како твој кум, сте оделе низ еврејските имоти и сте конфискувале што ќе најдете?

Сорос: Да, тоа е точно.

Крофт: Да бил некој друг на ваше место, она што го правел ќе го довело до лудница и психички пореметувања… Дали беше тешко да го правите тоа?

Сорос: Не, не беше. Воопшто не беше. Можеби како дете не гледате поврзаност, но мене не ми претставуваше никаков проблем.

Крофт: Не чувствувате вина?

Сорос:Не.

Крофт: На пример: Јас сум Евреин и еве ме гледам како луѓето ги пренесуваат во логори, јас можев да бидам на нивно место. Јас требаше да бидам на нивно место. Ништо од тоа не почувствувате?

Сорос: Секако дека можеше да бидам на другата страна, но не чувствував вина за тоа што сум на таа страна. Смешно но, тоа е исто како пазарната економија-Ако не бев јас, ќе беше некој друг, вели Сорос со ладна насмевка на лицето.

Во интервјуто вели и дека не е религиозен и дека не верува во Бог. Смета дека Бог е создаден од човекот а не обратно. Аналогно на ова тој за себе смета дека е Бог…

Неговиот „боженствен“ комплекс е тој кој што ја анулира вината во него.

-Покрај моите фантазии дека сум Бог, исто така имам и многу силни фантазии дека сум луд, признал Сорос во интервју за британска телевизија.

-Всушност, мојот дедо беше параноичен. Има многу луди луѓе во моето семеjство, до сега јас успеав да го избегнам, иронично вели тој.

„Нешнл Ривју“: Републиканците ќе мора да го расчистуваат политичкиот хаос и нестабилност во Македонија создаден од администрацијата на Обама

the-corner-macedonia

Во текст објавен во водечкото американско десничарско списание „Нешнл Ривју“ се вели дека Македонија може лесно да стане една од земјите во кои администрацијата во заминување на претседателот Барак Обама предизвикала политички хаос и нестабилност, кој потоа ќе мора да го расчистува идната републиканска администрација.

Во текст на коментаторот Ендрју Статафорд се потсетува на претходната исцрпна репортажа на „Нешнл Ривју“ од 2015 година, во која се укажа на финансирањето на левичарски невладини организации и медиуми, од мрежата на Џорџ Сорос или поврзани со партијата СДСМ, од страна на американската администрација преку проекти на УСАИД. Но, Статафорд вели дека исходот на изборите, во кои американската администрација во заминување и амбасадата беа силно вмешани, претставува дополнително разгорување на ситуацијата.

“Не е тешко да се претпостави дека Брисел и администрацијата на Обама беа водени од идеолошки причини во својот пристап кон Македонија, и втрчаа на терен кој е далеку покомплициран од што самите можеа да претпостават. Можно е да влегуваме во минско поле со сериозни последици. Македонија е навистина далечна земја, но мора да се обрне внимание на развојот на настаните во неа”, предупредува „Нешнл Ривју“.

Во текстот се укажува дека во предизборната кампања СДСМ им давала ветувања, или навестувања за идни отстапки на партиите на етничките Албанци кои во иднина може да преизвикаат етнички тензии. Ова, според угледното конзервативно списание, е проблематично меѓу другото и затоа што Македонија е во првата борбена линија на бегалската и мигрантската криза и ја чува надворешната граница на Европа.

“ВМРО-ДПМНЕ протестира дека САД поддржуваа една од политичките страни во изборите, и критиките од оваа партија на сметка на американската Амбасада стануваа се погласни”, пишува во текстот, кој посочува на прогласот на партијата прочитан од страна на Никола Груевски пред Државната Изборна Комисија како на пример дека критиките на ВМРО кон мешањето на странските дипломати во внатрешните политички прашања стануваат неприфатливи.

“Груевски посочи одредени амбасадори, веројатно мислејќи на претставниците на Европската Унија и САД, што не охрабрува, особено имајќи предвид дека се работи за традиционално про-американски политичар”, додава Статафорд.

Конзервативното списание се повикува на Фајненшл Тајмс и Форбс за да укаже дека ВМРО-ДПМНЕ е навистина про-реформската опција во Македонија, посочувајќи ги бројните мерки за подобрување на бизнис климата, намалување на невработеноста, привлекувањето на странски инвестиции и рекордниот пласман на индексот Дуинг Бизнис на Светската Банка. Но, американската амбасада и програмите на локалниот разгранок на УСАИД, според Нешнл Ривју, служеа да се финансира опозицијата на реформските политики на ВМРО-ДПМНЕ, пред се преку мрежата на Фондацијата Институт Отворено Општество на Џорџ Сорос.

“Американските даночни обврзници, преку УСАИД, и даваат пари на локалната фондација на Сорос. Македонските конзервативци велат дека со ова САД практично одбрале страна на во политичката поделба во Македонија – и тоа ја одбрале СДСМ или про-комунистичката страна. Други соговорници велат дека десницата прави страшило од Сорос и дека американските дипломати
се чесен посредник во овој спор. Но, македонските конзервативци се длабоко погодени од начинот на кој се развиваат односите со САД во Ерата на Обама. ‘Ние сме автентичната про-американска, про-западна партија во земјава. А вие не туркате во рацете на Русија’, велат тие”,

Статафорд цитира и извадоци од минатогодишната репортажа на „Нешнл Ривју“ од Македонија.

Џорџ Сорос почнува отворена војна против Доналд Трамп

soros-tramp

Америка, која е водечката демократија во светот, избра шарлатан и потенцијален диктатор за претседател. Иако Трамп ја ублажи острата реторика откако беше избран, тој воопшто го нема сменето ниту однесувањето ниту вкусот за советници. Неговиот кабинет се состои од некомпетентни екстремисти и пензионирани генерали, пишува Џорџ Сорос во неговата колумна, пренесува Телеграф.мк.

Германија, Европската Унија, Доналд Трамп, Владимир Путин се најдоа на удар во годишната колумна на милијардерот Џорџ Сорос објавена во „Project-syndicate“ со наслов „Потребна е одбрана на отвореното општество“. Тој ги отвора картите и тргнува во отворена војна против новоизбраниот претседател на САД, за кого вели дека ќе биде диктатор.

Сорос на почетокот од колумната вели дека како што тој ги дефинира, отворените општества се во криза и потребна е нивна редефиниција.

„Отворените општества се во криза и разни форми на затворени општества – од фашистички диктатури до мафијашки држави – се во пораст. Бидејќи избраните лидери не успеаја да ги исполнат легитимните очекувања и аспирации на гласачите, електоратите станаа разочарани од постојните верзии на демократијата и капитализмот“, се вели во почетокот од колумната.

Во продолжение ја пренесуваме во целост колумната на Сорос:

Пред Доналд Трамп да биде избран за претседател на САД, испратив празнична порака до моите пријатели која гласеше: „Сегашното време не е само бизнис. Ви посакувам сè најдобро во еден проблематичен свет“. Сега чувствувам потреба да ja споделам оваа порака со остатокот од светот. Но, пред да го сторам тоа, морам да кажам кој сум јас и за што се залагам.

Јас сум 86-годишниот унгарски Евреин кој станал американски државјанин по завршувањето на Втората светска војна. Научив уште на рана возраст колку е важно каков вид политички режим преовладува. Формативното искуство во мојот живот беше окупацијата на Унгарија од страна на Германија и Хитлер во 1944 година. Веројатно ќе загинев доколку татко ми не ја сфатеше сериозноста на ситуацијата. Тој успеа да направи лажни идентитети за своето семејство и за многу други Евреи, и со негова помош, повеќето преживеале.

Во 1947 година избегав од Унгарија, која тогаш беше под комунистичка режим на Англија. Како студент на Лондонската школа за економија, дојдов под влијание на филозофот Карл Попер и ја развив мојата филозофија, изградена на двојните столбови на несовршеноста и рефлексивноста. Направив разлика помеѓу два вида политички режими: оние каде што луѓето ги избираат нивните лидери, кои потоа треба да се грижат за интересите на електоратот, и другите каде што владетелите се обидуваат да манипулираат со нивните луѓе за да им служат на интересите на владетелите. Под влијание на Поперовите дела, првиот вид општество го именував како отворен, а вториот, затворен.

Класификацијата е премногу симплистичка. Постојат многу степени и варијации во текот на историјата, од добро функционални модели до пропаднати држави, како и многу различни нивоа на влада во некоја конкретна ситуација. Дури и така, сметам дека дистинкцијата помеѓу овие два типа режими е корисна. Станав активен промотор на отворените и голем противник на затворените.

Моменталната ситуација е исклучително болна за мене. Отворените општества се во криза и разни форми на затворени општества – од фашистички диктатури до мафијашки држави – се во пораст.  Како може тоа да се случи? Единственото објаснување е дека избраните лидери не успеале да ги исполнат легитимните очекувања и аспирациите на гласачите и дека овој неуспех ги натера гласачите да бидат разочарани од постојните верзии на демократијата и капитализмот. Едноставно, многу луѓе чувствуваат дека елитите ја украле нивната демократија.

По распадот на Советскиот Сојуз, САД се издигнаа како единствената преостаната суперсила, еднакво посветена на принципите на демократијата и слободните пазари. Главниот развој оттогаш е глобализацијата на финансиските пазари, предводена од страна на адвокати, кои тврдат дека глобализацијата го зголемува вкупното богатство. Впрочем, ако победниците ги надоместат губитниците, тие, сепак, ќе имаат нешто што ќе им остане.

Овој аргумент беше погрешен затоа што го игнорираше фактот дека победниците ретко, можеби и никогаш, ги надоместуваа губитниците. Но, потенцијалните добитници трошеа доволно пари за промовирање на аргументот дека преовладуваат. Тоа беше победа за оние што веруваа во неограничената слободна трговија или „пазарните фундаменталисти“, како што ги нарекувам. Бидејќи финансискиот капитал е неопходен елемент на економскиот развој, и неколку земји во светот во развој можеа доволно да генерираат сопствен капитал, глобализацијата се рашири како шумски пожар. Финансиски капитал можеше да се движи слободно и да избегне оданочување и регулирање.

Глобализацијата имаше далекосежни економски и политички последици. Таа придонесе за економска конвергенција меѓу сиромашните и богатите земји, но ја зголеми нееднаквоста и во сиромашните и во богатите земји. Во развиениот свет, придобивките беа главно за големите сопственици на финансиски капитал, кои претставуваат помалку од 1% од населението. Недостигот на прераспределувачките политики е главен извор на незадоволството што противниците на демократијата го експлоатираат. Но, постоеја и други фактори што исто така придонесуваа, особено во Европа.
Бев страстен поддржувач на Европската Унија од нејзиното основање. Ја сметав за олицетворение на идејата за едно отворено општество: здружение на демократските држави кои се подготвени да жртвуваат дел од својот суверенитет за општото добро. Таа започна како храбар експеримент во она што Попер го нарече „постепен социјален инженеринг“. Лидерите поставија остварлива цел и фиксна временска рамка и ја мобилизираа политичката волја, која беше потребна за тие да се исполнат, знаејќи многу добро дека секој чекор ќе бара уште еден дополнителен чекор напред. Така, Европската заедница за јаглен и челик беше развиена во рамките на ЕУ.

Но, тогаш нешто тргна во погрешна насока. По падот во економијата во 2008 година, доброволното здружение на еднаквите се трансформира во однос меѓу доверителите и должниците, каде што должниците имаа тешкотии во исполнувањето на своите обврски, а доверителите создадоа услови кои должниците мораше да ги почитуваат. Тој однос ниту е доброволен ниту еднаков.

Германија се појави како хегемонистичка сила во Европа, но не успеа да ги исполни обврските што сите успешни хегемони мора да ги исполнат, што би значело поглед надвор од нивниот тесен личен интерес, а во интересите на луѓето што зависат од нив. Споредете го однесувањето на САД по Втората светска војна со однесувањето на Германија по падот на економијата во 2008: САД започнаа со имплементација на Маршаловиот план, кој доведе до развој на ЕУ; Германија воведе програма за штедење, што ѝ служеше исклучиво на својот тесен личен интерес.

Пред повторното обединување, Германија беше главен двигател на европската интеграција: таа секогаш беше подготвена дополнително да придонесе за да им угоди и на оние што даваа отпор. Се сеќавате на придонесот на Германија за исполнување на барањата на Маргарет Тачер во врска со буџетот на ЕУ?

Но, повторно обединување на Германија на 1:1 основа испадна премногу скапо. Кога „Леман Брадерс“ пропадна, Германија не се чувствуваше доволно богато да преземе какви било дополнителни обврски. Кога министрите за финансии на ЕУ изјавија дека нема да дозволат неуспех на друга системски важна финансиска институција, германската канцеларка Ангела Меркел, правилно читајќи ги желбите на своето гласачко тело, изјави дека секоја земја членка треба да се грижи за своите институции. Тоа беше почеток на еден процес на дезинтеграција.

По падот на економијата во 2008, Европската Унија и еврозоната станаа дисфункционални. Актуелните  услови беа далеку од оние што беа одредени преку договорот од Мастрихт, но промена во договорот беше речиси невозможно да се постигне затоа што не можеше да се ратификува. Еврозоната стана жртва на застарени закони, а потребните реформи можеа да се спроведат само преку дупки во законот. Така институциите станаа многу комплицирани, а електоратите се изолираа.

Зголемениот број на анти-ЕУ движења дополнително го отежни функционирањето на институциите. Овие сили на дезинтеграција добија голема поддршка во 2016, прво со Брегзит, потоа со изборот на Доналд Трамп за претседател во Америка, и со отфрлањето на конституционалните реформи од страна на италијанските гласачи на 4 декември.

Демократијата моментално е во криза. Дури и Америка, која е водечката демократија во светот, избра шарлатан и потенцијален диктатор за претседател. Иако Трамп ја ублажи острата реторика откако беше избран, тој воопшто го нема сменето ниту однесувањето ниту вкусот за советници. Неговиот кабинет се состои од некомпетентни екстремисти и пензионирани генерали.

Што ќе се случува во иднина?

Јас сум сигурен дека демократијата ќе се покаже како отпорна во Америка. Уставот и институциите, вклучувајќи ги и медиумите, се доволно силни да ги издржат владејачките ексцеси, на тој начин спречувајќи потенцијален диктатор да стане вистински диктатор.

Но, Америка ќе биде преокупирана со внатрешни проблеми во блиска иднина и одредени малцинства ќе страдаат поради тоа. Америка нема да биде во можност да ја заштити и промовира демократијата во другите земји. Трамп, всушност, ќе биде понаклонет кон спријателување со други диктатори. Ова ќе овозможи некои од нив да се вдомат во Америка, а другите ќе бидат слободни да продолжат да функционираат како што функционирале и претходно. Трамп ќе претпочита да прави зделки наместо да брани некои принципи. За жал, ова ќе биде прифатено од неговите поддржувачи.

Посебно сум загрижен за судбината на ЕУ, која е во опасност да потпадне под влијание од страна на рускиот претседател Владимир Путин, чиј концепт за влада не се усогласува со оној на отворените општества. Путин не е пасивен играч кога станува збор за скорешните случувања, тој всушност работеше напорно тие да се случат. Тој ја препозна маната во својот режим – природните ресурси се користат, но нема економски пораст како резултат. Тој беше загрозен од „шарените револуции“ во Грузија, Украина, итн. На почеток, тој проба да ги контролира медиумите. Потоа, преку брилијантен потег, тој го искористи бизнис-моделот на социјалните мрежи да шири лажни вести, и така ги дезориентира електоратите и ги дестабилизира демократиите. Вака помогна Трамп да биде избран.

Слични ситуации ќе има и во Европа, на изборите во Холандија, Франција и во Италија. Во Франција, двајцата потенцијални избраници се блиски со Путин и тие се желни да го успокојат. Кој и да победи, доминацијата на Путин во Европа ќе биде неоспорлива. Се надевам дека лидерите и граѓаните на Европа ќе сфатат дека ова сценарио ќе го загрози нивниот начин на живот и идеалите според кои е градена ЕУ.

Со економскиот пораст во стагнација и беснеењето на мигрантската криза, ЕУ е на раб на пропаст и постои опасност да ја снајде истото што му се случи Советскиот Сојуз во 90-тите. Оние што веруваат дека ЕУ треба да се спаси за да се обнови мора да направат сè за исходот да биде добар.

ТАЈНАТА ВЕЧЕРА НА СОРОС: Ги собра богаташите со една цел – да се сруши Трамп

dzordz-soros

Милијардерот Џорџ Сорос, еден од главните спонзори на кампањата на Хилари Клинтон не може да се помири со победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Американскиот бизнисмен со унгарско потекло собрал голем број богати либерали во Вашингтон каде во луксузниот „Мандарин ориентал“ хотел на три дневен состанок се обидуват да пронајдат начин да го саботираат мандатот на Трамп, пишува угледиот магазин „Политико“.

Конференцијата почнала во неделата, а како што пренесува весникот главниот спонзор на состанокот е влијателниот клуб Демократска алијанса – ДА (Democratic alliance). Покрај богатите бизнисмени настроени против Трамп, на состанокот присуствуваат и политичари како Ненси Пелоси, шефица на демократите во Сенатот, сенаторката Елизабет Ворен и други.

На овие состаноци детално се разработува стратегијата за саботажа на плановите на Трамп за првите 100 дена од мандатот, за кои оваа група смета дека се „ужасен напад на достигнувањата на Барак Обама“.

ДА во последните децении креираше изглед на институионална левица, како што се претставува и Демократската партија и ја издигна Хилари Клинтон на позиција на централна фигура во Демократската партија.

Campaign 2016 Debate

Демократската алијанса сметаше дека кампањата креирана на темели на климатските промени, правата на жените и малцинствата ќе биде доволна за Клинтон да го победи Трамп, но се случи сосема спротивното.

-Нема да загубиш на избори на кои сите очекуваа победа, на избори со толкав влог, освен ако не направиш крупни грешки, како во претпоставките така и во сратегиите и тактиките. Нема да брзаме со ништо, но ќе и се спротивставуваме на администрацијата на Трамп, истакнала Гара Ламарш, претседател на ДА на вечерата за добредојде во хотелот „Мандарин“ во неделата.

Оваа нејзина констатиција укажува дека нешто сериозно мора да се смени, како меѓу демократите, така и во „Демократската алијанса“, како и дека главните финансиери се седнати на големо столче за да се договорат што им одговара.

Најавена е голема офанзива за враќање на моќта и довербата кај гласачите пред се во државите каде Трамп ги однесе клучните победи – Флорида, Охајо, Пенсилванија, Мичиген, Виконсин….

Што е Демократска алијанса (ДА)?

democracy-alliance-da

ДА е основана по изборите во 2004 година на кои Американците повторно го избраа Џорџ Буш за претседател на САД. Алијансата за основаа Џорџ Сорос, починатиот могул на пазарот на недвижности Питер Луис и група мега донатори од Демократската партија на САД кои тогаш вложиле стотина милиони долари во кандидатурата на сенаторот Џеон Кери, поразен во дуелот со Буш.

Целта на оваа организација е формирање на бројни советодавни групи и стручни тела надвор од Демократската партија, кои со своето дејствување би влијаеле на политичарите да ги прифатат ставовите на левицата. Демократската алијанса,  која сега брои повеќе од 100 члена вклучувајќи финансиски титани како Сорос, Том Стејер, Доналд Сусман, бара од своите членови годишен придонес од најмалку 200.000 долари за потребите на гореспоменатите советодавни тела. Исто така плаќаат и годишна членарина од 30.000 долари.

Од 2005 година Демократска алијанса уплатила повеќе од половина милијарда долари на разни групи, почнувајќи од „Media Matters”, организација која ги следи објавите во медиумите, компанијата „Catalist” која се занимава со собирање податоци, како и фирмата „Центар за американски напредок“. Сите овие компании се тесно поврзани со Хилари Клинтон, наведува „Политико“.

Сорос не го поднесува Трамп

donald-tramp

Џорџ Сорос активно беше вклучен во кампањата за време на внатрепартиските избори, кога само за конкуренцијата во Демократската партија донирал 25 милиони долари. За време за преелиминарното гласање ги нарекол републиканските кандидати Доналд Трамп и Тед Круз „соработници на Исламската држава“. Иако подоцна се повлече од кампањата и ретко се појавува на состаноците на ДА, неговото појавување во Вашингтон укажува на тоа дека е подготвен да му ги помати сметките на Трамп, тврди американскиот весник.

Покрај тоа, Демократската алијанса се сомнева дека изборите се хакирани, за што всушност говори и називот на конференцијата: „Was the 2016 Election hacked?” (Дали изборите 2016 се хакирани?). Сега Сорос и неговите соработници имаат ист план: како да го хакираат Трамп.

АНАЛИЗА НА ЕФТОВ И ВЕЛИНОВСКА: Системот на Сорос кај христијаните и на Ѓулен кај муслиманите ќе бидат први на удар

vasko-eftov-mirka-velinovska

Повеќе од 20 години Џорџ Сорос во христијанскиот свет и Фетулах Ѓулен во муслиманскиот беа машина која правеа конфликти, правеа мрежи кои беа предвесници на сите процеси на граѓанска непослушност, немири и војни кои се случуваат на територијата на Балканот, Арапската пролет .

-Тоа што се случуваше во Турција оваа и минатата година или во Украина. Луѓе и луѓе, генерации и генерации беа уништени од мрежите кои Сорос и Ѓулен ги имаа инсталирано ширум светот. По претседателските избори во САД и победата на Доналд Трамп, токму Сорос и Гуѓлен ќе бидат први жртви на неговото владеење, вели новинарот Васко Ефтов во неговата емисија.

Направен е систем, објаснува кој треба да се демонтира а кој е вмрежен во сите институции и кој има прв втор и трет ешалон  таму и кај нас. Демонтирањето ќе започне кај нив и ќе продолжи кај нас.

– Сите се збунети. Сите кои се дел од  договорот, корисните марионети ширум планетата, а особено во Европа се стаписани. Наеднаш немаат газда и немаат кој да им даде директива а тоа значи дека немаат водечка линија која што треба да ја следат, објаснува Мирка Велиновска која што беше гостин во емисија Во центар, на Ефтов.

-Балкански конфликт предизвикува само македонското прашање. Само Македонија може да ги вовлече Грција и Албанија и Србија и дасе шири нагоре. Едната линија е Македонија, другата е Турција. Го имаме Сорос кој треба да го дестабилизира Балканот и Ѓулен кој тоа требаше да го направи во Турција, објаснуваат во емисијата.

Сорос почна „Шарена револуција“ во САД со насилни протести против волјата на народот – Трамп ги нарече „професионални демонстранти“ (ФОТО+ВИДЕО)

protesti-soros-tramp

Запалени контејнери, искршени излози, илјадници луѓе на улиците – ваква е сликата на улиците во големите американски градови еден ден откако Доналд Трамп беше избран за претседател на најголемата светска сила. НВО организациите финансирани од Сорос веќе втор ден организираат протести против изборот на американскиот народ.

Невладината организација MoveON, која е под контрола на Џорџ Сорос уште истата вечер организираше протест пред штабот на Трамп, на кој се палеа американски знамиња и фотографии на Трамп. Во организација на нередите е и организацијата Black Lives Matter која од Сорос има добиено 100 милиони долари за оваа цел.

tramp-soros

Активистите на невладините организации кои се под контрола на контроверзниот бизнисмен Џорџ Сорос и демократскиот естаблишмент, во нивната земја се односуваат исто како соросовите организации во Македонија – не ја признаваат вољата на граѓаните и убедливата победа на Трамп со над 70 изборни поени разлика.

-Трамп не е нашиот претседател – извикуваат демонстрантите кои новиот претседател го обвинуваат за расизам, сексизам, фашизам и што уште не. Според анализите на видните светски медиуми, се работи за истите луѓе и организации кои во изминатите години ги организираа насилните протести во Балтимор со пари кои може директно да се поврзат со Џорџ Сорос и неговите партнери.

Овие организации се повеќе се обидуваат и да ги извадат на улица американските со латино потекло кои ги манипулираат дека во најскоро време ќе бидат депортирани од земјата. Протестите досега се одржуваат во Вашингтон . Њу Јорк, Лос Анџелес, Сан Франциско, Балтимор,  Филаделфија, Оукленд, Минеаполис, Портланд ,Денвер…

Новоизбраниот претседател експресно го возврати ударот и ги обвини медиумите дека се иницијатори на протестите.

-Имавме фер и успешни претседателски избори. Сега имаме професионални демонстранти, иницирани од медиумите. Тоа е многу нефер, напиша Трамп на Твитер.

Претходно, неговиот советник, Руди Џулијани демонстрантите ги нарече разгалени плачковци.

По победата на Трамп, уште за време на изборната ноќ први пред неговиот изборен штаб излегоа од организацијата MoveON, која е 100 проценти финансирана од Сорос, тие палеа американски знамиња и фотографии со сликата на Трамп. Дел од нив најавуваат и дека со жив штит ќе го спречат новиот претседател на влезе во Белата куќа.

Во исто време, една од организациите кои се логистика на протестите е Black Lives Matter, која според последното истражување на новинската мрежа Фокс, во периодот пред изборите доби 100 милиони долари од Сорос и партнерите – веројатно со цел да се организираат вакви сценарија во случај на победа на Трамп.

Последните крици на поразените елити

Обоените револуции, кои за прв пат се појавија во Србија во 1999, продолжија да бидат организирани од истите структури на сите светски мередијани. Грузија, Украина, Арапските земји, Израел, Бугарија и Македонија се само мал дел од земјите жртви на овие обоени револуции, кои беа организирани за личен профит на нивните финансиери.

soros-protesti-13

Се чини, македонското сценарио се повторува во Америка. Исто како денес во САД, во Македонија веднаш по изборите во 2014 соросовите структури почнаа со организирањето на обоената револуција. Во периодот што следуваше опозицијата ги лансираше т.н бомоби по кои почнаа протестите финансирани од Сорос. Во целата операција беше вклучена и белградската агенција Канвас, за која медиумите објави документи кои потврдуваат дека на различни локации ги тренирала активистите за претстојните протести. Овие протести кулминираа со таканаречената Шарена Револуција која во главниот град на Македонија нанесе милионски штети со фарбањето со боја и оштетувањето на државните објекти. Освен од СОРОС, овие активности беа финансирани и од американската државна агенција УСАИД, за која Доналд Трамп најави дека целосно ќе и го скрати буџетот за вакви активности.

soros-protesti-12

Познавачите велат дека токму оваа пресвртница е главната причина поради која раководтвото на СДСМ и челниците на Соросовите организации го искажуваат своето незадоволство од изборот на Доналд Трамп за претседател на САД.

Аналитичарите коментираат дека ерата на обоените револуции по се изгледа ќе заврши во Америка со победата на Доналд Трамп кој ќе го спречи ваквото криминално делување. Протестите во САД се само последниот крик на поразените елити.

soros-protesti-11

-Мислам дека ќе биде најдобар пример како светската демократија број еден се справува со овој тип на протести. Ова е јасен сигнал за сите земји во светот кои и до сега биле под терор на овие соросови платеници и шарени револуцонери. Станува јасно дека промената на власта во САД и надежта дека тие ќе згаснат уште повеќе ги радикализираат овие структури, па може да очекуваме дека и Америка и светот во наредниот период доколку не реагираат одлучно ќе бидат под нивниот терор, вели за Вечер политичкиот аналитичар Александар Пандов.

soros-protesti-10

Во изборната кампања Доналд Трамп најави дека жестоко ќе се пресметува со ваквото криминално делување на Џорџ Сорос, кој според него, во светот организира протести за да може така да манипулира со берзите.

soros-protesti-9soros-protesti-8soros-protesti-7soros-protesti-6soros-protesti-5soros-protesti-4soros-protestiu-3soros-protesti-2soros-protesti1soros-protesti

ВИДЕО: Говорот со кој Трамп ја соголи Клинтон и ја уништи корумпираната левица на чело со Сорос

soros-hilari

На скоро секој митинг, новиот американски претседател не штедеше зборови за контроверзниот милијардер Џорџ Сорос и неговите длабоки корупциски врски со демократскиот естаблишмент.

Тој целосно ги разголи левицата и СОРОС по што освои победа на изборите.

-Тоа се луѓето кои имаат глобален интерес и секојдневно принудуваат илјадници илегални мигранти да се селат од земјите, затвораат фабрики и работни места, а работната сила ја префрлаат надвор од државата. Единствена работа која што ќе го спречи сето ова сте вие, единствени што ќе ја зачуваат оваа земја сме ние и единствени луѓе кои ќе ја спречат корупцијата се Американците, порача Трамп.

СОРОС со огромни суми на пари ја финансираше кампањата на Клинтон.

Во видеото во продолжение, погледнете како Трамп ги соголи овие структури

Лажниот месија Ѓорѓи Шварц – Џорџ Сорос

Soros-f

Бранко Црвенковски еднаш ме опиша како државник без државјанство. ‘Државите имаат свои интереси, но не и принципи’, рече тој. ‘Вие имате принципи, но не и интереси’. Ми се допаѓа таквата формулација и се обидувам да живеам според неа. Светот е очаен во потребата од државници без државјанство. – Џорџ Сорос.

Soros-1

Меѓу другото, во 2000та го финансираше и српскиот Отпор, организацијата која ги доби оние куфери со пари како поддршка на превратот со кој беше соборена југословенската влада.

Напорите да се дестабилизира и вознемири Македонија не се од сега. Наводно, дневниот весник Дневник бил формиран во кабинетот на тогашниот министер за внатрешни, Фрчкоски. Истиот бил поддржан со грант и бескаматен заем од Сорос. Тој исто така беше и главен финансиер на А1 ТВ, факт што беше дополнително потврден со документ од Wikileaks. Во своето писмо до Собранието на Македонија од 1992 јасно кажал и побарал промена на знамето на РМ, тогашното Сонце од Кутлеш. Во истиот период, грчки новинари добиле многу пари за ширење на анти-македонска пропаганда.

Што прави овој “државник без државјанство” на светската политичка сцена е јасно. Целата пропаганда се гледа преку поддржувањето на браковите од исти пол  и слични “модерни” трендови.

Soros-2

 Изјави на Џорџ Сорос:

Кога се сметаш себе си за еден вид на бог, креатор на се’, тоа е еден вид на зараза. Но, се чувствувам удобно во врска со тоа, особено откако почнав да живеам на тој начин.

(The Independent, June 3, 1993 “THE BILLIONAIRE WHO BUILT ON CHAOS – GEORGE SOROS.”)

Признавам дека од секогаш имав претеран поглед на мојата важност – да бидам подиректен, се сметав себеси за некаков вид на бог или економски реформатор. (The Alchemy of Finance, George Soros)

Ако треба да се знае вистината, уште од рано детство имав потентни месијански фантазии кои беа тешки за контролирање, но сепак морав да ги зауздам, за да не завршам во лудница. Но, кога успеав во светот, сакав да се впуштам во исполнување на сопствените фантазии до нивото кое што можев да си го дозволам.

(George Soros “Underwriting Democracy: Encouraging Free Enterprise And Democratic Reform Among the Soviets and in Eastern Europe)

Крофт – Дали сте религиозен? Сорос – Не. Крофт – Дали верувате во Бог? Сорос – Не. (George Soros 60 Minutes Interview with Steve Kroft – 12/20/98) Во истото интервју, на прашањето Дали чувствува вина за соработката со нацистите и конфискувањето на имотите на Унгарските Евреи, повторно одговара со категорично НЕ.

Само напишете дека поранешната Советска Империја сега се вика Соросова Империја.(The New Republic, Jan 1994)

Се однесувам според фантазијата, а исто така се однесува и Источна Европа. Еден психијатар одамна ми кажа колку е опасно да бидеш воден од фантазиите и дури сега почнувам да разбирам што всушност мислел. (http://www.osi.hu/oss/postscript.html)

Soros-3

Што велат другите за него:

Мора да разберете дека тој мисли дека е помазан од Бога за да решава нерешливи проблеми. (Byron Wien, Time Magazine, Sept 1, 1997)

Сите овие земји потрошија преку 40 години обидувајќи се да ги изградат сопствените економии, се’ додека не се појави морон како Сорос со еден куп пари за шпекулации за да ги уништи. (Mahathir bin Mohamad, Prime Minister of Malaysia, quoted in Baily, N. M., D. Farrell and S. Lund (2000), The Color of Hot Money, Foreign Affairs)

Половина од денот го поминува во најгруби финансиски експлоатации, уништувајќи животи на стотици, илјадници, дури милиони луѓе. Во другата половина од денот дава дел од крвавите пари назад. (Slavoj Žižek, The Reality of the Virtual)

Кога веќе почнавме да разговараме за сценарија, за многу позлобно сценарио го сметам делот од големото сценарио, најстрашната агенда на Сорос. Духовното обескостување на еден народ. Проектот Отворено Општество, како дел од планот Сорос за Источна Европа, не е активно единствено во неговата родна Унгарија, која му кажа отсечно – не, надвор. Тој проект ги нанесе оние рани кои ни го лишија општеството од квалитетна елита. Елита која ќе носи морална одговорност за сопствениот народ. Зошто да се лутиме затоа што имаме такви политичари? И тие се дел од истото сценарио. За жал, сето тоа кое го гледаме е еден многу лош програмиран документарен филм. Овој план го изгради внатрешниот берлински ѕид во духот на народот, кој што не’ раздели на два одделни табора, делејќи не на фоби, фили и секакви. Затоа се наоѓаме во оваа состојба. Ако другите злобни намери можат да се решат со пари за едно десетилетие, ќе ни треба едно столетие за да се опоравиме од оваа злокобна агенда. (Димитар Недков, Въпрос на гледна точка – 9/11 Америка под атака).

Soros-4

Извор: Лоза

Како Сорос ги поттикнувал нередите во Фергусон со 33 милиони долари ?

Eye-of-Soros

Зад протестите во Фергусон, во центарот на финансиите стои само еден човек. Тоа е либералниот милијардер Џорџ Сорос, кој има бизнис империја преку океанот – во Европа, градејќи политичка машина овозможена од непрофитни фондации коишто влијаат врз американската политика, како што направи и со организацијата „Мув он“, пишува Вашингтон пост во текстот посветен на масовните протести во малото место Фергусон, кои прераснаа во судири со полицијата испровоцирани наводно од убиството на црномурно момче од страна на полицаец-белец, пренесува Република.

soros-fergie12-520x268

 

Во истражувачката сторија на „Вашингтон пост“ се вели дека, според даночните извештаи на непрофитната фондација „Отворено општество, Сорос дал 33 милиони американски долари за само една година за поддршка на постојни групи кои ги охрабруваат активистите во Фергусон.

–       Финансискиот синџир на Сорос до активистичките групи ескалираше во протести кои вообичаеното кривично дело во Мисури го претворија во 24-часовен општонароден настан.Организациите спонзорирани од Сорос помогнаа во мобилизацијата на протестите во Фергусон преку оформување граѓански коалиции, поддржани од кампања на интернет и на социјалните медиуми низ целата држава – пишува реномираниот весник.

Други групи, според „Вашингтон пост“, исто така, финансирани од Сорос, имале задача од набљудуваат и да искористат сè што е поврзано со инцидентот и да го протолкуваат како грешка на конзервативците, а потоа да развијат академски истражувања и статии кои понатаму ќе ги шират во медиумите за да не згасне приказната.

–       Многуте организации финансирани од Сорос црпеа теми едни од други користејќи содржина и клучни зборови создадени од една организација и објавени на нејзиниот веб-сајт, каде што се цитираа и наведуваа колумни на таа тема и работеа да соберат што повеќе „лајкови“ и „твитови“ на друштвените мрежи, па така да доминираат во мејнстрим медиумите и на објавите на личните профили на луѓето – пишува весникот.

SorosFundsFerguson33Million-520x585

 

Автобуси полни активисти од организациите „Семјуел девит проктор конференс“ од Чикаго, од „Драг полиси алајанс“,„Мејк д роуд Њујорк“ и „Иквал џастис“ од Њујорк, „Соуџрнерс“,„Адвенсмент проџект“ и „Центер фор комјунити чејнч“ од Вашингтон, фондацијата „Гамалиел“ – сите до една делумно финансирани од Сорос – се нафрлија на Фергусон уште од август, а потоа организираа и протести и собири во градот до крајот на месецот.

– Отидов во Фергусон на мисија за солидарност и да ги поддржам младите организатори и да го афирмирам нивното водство – изјавиКасандра Фредерик, одговорна за политиките на „Драг полиси алајанс“, финансирана од Сорос, за која неговата фондација издвојува 4 милиони американски долари годишно.

Касандра заминала за Фергусон во октомври и работела со Опал Томети, основач на #БлекЛајвсМетар – ознака којшто се појавува по убиството на Трејвон Мартин во Флорида и придонесуваше за промовирање на настанот во новостите на „Ди-Пи-Еј“. Томети е водач на „Блек алајанс фор џаст имигрејшн“ – организација на којашто Сорос во 2011 година ѝ додели 100 илјади американски долари, како што стои во последните даночни извештаи на фондацијата.

– Над 500 луѓе тргнавме од Бостон, Чикаго, Колумбос, Детроит, Хјустон, Лос Анџелес, Нешвил, Портланд, Таксон, Вашингтон, Винстон-Салем, Северна Каролина и други градови за да им дадеме поддршка на граѓаните од Фергусон и да помогнеме локалниот настан да прерасне во национално движење – напиша во описот на настанот Акиба Соломон, новинар од „Колорлајнс“.

„Колорлајнс“ е веб-сајт за вести кој се фокусира на расни прашања. Со него раководи „Рејс форвард“, група којашто во 2011 година добила 200 илјади долари од фондацијата „Сорос“. „Колорлајнс“ непрекинато објавува вести за активностите во Фергусон и упорно ја промовира ознаката #БлекЛајвсМетар и слични активности.

На крајот од маршот #БлекЛајвсМетар, организаторите се сретнаа со граѓански групи, како „Организејшн фор блек страгл“ и„Мисуријанс органајзинг фор риформ анд енпауермент“, за да направат стратегија за идните операции, напиша Соломон. „О-Би-Ес“ и „МОРЕ“ се, исто така, финансирани од Сорос.

Сорос дал 5,4 милиони долари за унапредување реформи во полицијата и јавна транспарентност во Фергусон и Стејтон Ајланд, објави фондацијата „Отворено општество“ на својот блог во декември. Над половина од тие средства биле за Фергусон – претежно за „О-Би-Ес“ и „МОРЕ“, изјави самата фондација.

Сорос, кој богатството го стекна со влогови против британската фунта за време на кризата на валутата во почетокот на 90-тите години, е познат поддржувач на прогресивните либерални идеи и е политички донатор на кампањите на Обама. Само во 2012 година, Сорос одвоил еден милион долари за идеите на Обама, пишува „Вашингтон пост“.

Алекс Џонс: Џорџ Сорос е жив ѓавол

Неколку дена по објавувањето на сторијата во „Вашингтон пост“, популарниот американски радиоводител Алекс Џонс во неговата емисија „Инфо ворс“ го нарече Џорџ Сорос најзлобниот човек на светот и најактивниот демон обвинувајќи го дека тој е вмешан во испланираната стапица за провоцирање судири меѓу белците и црнците со цел да се предизвика дестабилизација во државата, а потоа тие да ја преземат контролата.

 

-Штотуку разговаравме со полицаец од Илиноис кој рече дека 100-процентно се согласува со напишаното во „Вашингтн тајмс“ – дека Џорџ Сорос признава дека потрошил 33 милиони долари за да создаде движење за граѓански права во кое граѓаните би се судриле со полицијата. Нашироко ги критикуваме полицајците кои убија бездомник во Албакерки, а потоа славеа. Патем, против двајцата се покренати обвиненија. Жестоко ја критикуваме федерализацијата, глобализацијата, издавањето налози за претрес без предупредување во борбата против дрога. Токму јас направив четири филмаза тоа, напишав и книга – за федерализацијата, за обуките, за тоа дека ќе направат политичка полиција и полиција за спроведување на законите за животна средина, за тоа како вработените во секторот за урбано планирање ќе станат полицајци. Јас се борам против сето тоа. Не се борам против поединци бидејќи тие сакаат да создадат еден систем со кој ние би се судриле, а со тоа полицијата ќе биде присилена уште поборбено да реагира и ќе биде под федерална управа, па со тоа федералните органи не би ги апселе, затворале и тужеле. Така, федералците ги испратија паричните средства од Сорос и медиумите кои Обама ги контролира, ја обвинија целата полиција, јавно ги нападнаа, ги повикаа градоначалниците и претседателот во своите изјави итн. Сето тоа му го припишаа на просечниот полицаец. Веќе кажав – обичните полицајци се свесни за новиот светски поредок, за глобализацијата, за федерализацијата, за тоа дека целта на контролата на оружјето е заради разоружување на жртвите. Тие се многу посвесени отколку широките народни маси. Така, тие станаа непријатели. Локалните самоуправи се непријатели. Глобалистите не го сакаат тоа и затоа сакаат да предизвикаат граѓански немири кои ќе прераснат во граѓанска војна, токму на начинот на кој Џорџ Сорос се фали дека направил. Лани на „Си-Ен-Ен“, во емисијата на Фарид Закарија, изјави дека самиот тој, преку неговата фондација „Отворено општество“, стои зад тоа. „Вашингтон тајмс“ ги објави цифрите. „Отворено општество“ дала 33 милиони за да го разбранува случајот со убиството на Трејвон Мартин. Го фативме Стејт департментот како тајно се обидува да предизвика нереди во Флорида. Дали тоа значи дека Зимерман е добар човек? Дека е совршен? Не! Дали е трагично? Да, е. Но, не е важно.

Најзлобниот човек на светот – Џорџ Сорос. Најактивниот демон. Тој е вмешан. Ако успеат да направат војна помеѓу бели и црни луѓе, ако можат да ја вмешаат полицијата, ќе следува целосна дестабилизација, ќе падне довербата, а потоа ќе можат да воведат нивна контрола. Токму како што направија комунистите, како во секоја тоталитарна држава. Тоа е испланирана стапица.

Aко Џорџ Сорос сака отворени граници, ние не сакаме. Ако сака да ни ги одземе пиштолите, ние нема да ги дадеме. Ако сака ограничувања на религиските слободи, ние нема да се согласиме. Ако сака да ја уништи Украина, ние не сакаме. Тој е лош човек. Секој негов потег е злобен. Сепак, јас би ја поддржал легализацијата на марихуаната, но тој, всушност, го предводи движењето и ќе го искористи за политички цели во иднина. Сака да го контролира движењето и генетски да ја модфикува марихуаната за да може да ги контролира активистичките групи да не се противат. Тоа е целата поента на финасиите кои Џорџ Сорос ги дава. А марихуаната се користи како оружје, што децата ќе ги превори во зомби. Секое либералистичко движење си има своја мрачна страна. Го поддржувам ова движење бидејќи ја поддржува основната идеја за лични слободи на поединецот, но го поддржувам и правото да се критикува употребата на марихуаната како оружје и народот да биде предупреден. Луѓе ќе умираат од неа, а таа ќе си биде легална. Таа може да биде многу корисна, но може и да биде штетна. Сите аспекти треба да се имаат предвид.