Фамилија Прекардашијан: Обезбедувањето на Зоран Заев со закани го натерало Жељко Самарџиќ да ја поздрави сопругата на Заев

zeljko

Апсурден и трагикомичен настан на Античкиот театар во Охрид, арената во која најчесто владее културата, а сосема ретко врвниот простотилак, кич и некултура.

Охриѓани со срам зборуваат дека пред целата јавност за време на концертот на Жељко Самарџиќ обезбедувањето на Зоран Заев буквално го натерало Жељко Самарџиќ да упати поздрав до сопругата на Зоран Заев која била меѓу гледачите заедно со неколку члена на фамилијата.

После многу притисок на кој сведок била публиката на концертот на Самарџиќ до Охрид, тој иронично ја поздравил после што следело свиркање и погрдни зборови од публиката на адреса на Заеви.

Сите присутни на концертот со огорченост низ Охрид раскажуваат за овој немил настан и за нескриениот нагон и желбата на Заеви да бидат во центарот на внимание тотално незаслужено.

jatrvi

Коментарите на граѓаните се дека очигледно оваа фамилија со својата целокупна активност и нарачани новинарски текстови во кои ќе се зборува за нив сака да стекне статус како фамилијата Кардашијан од Америка, но резултатот од акумулираните фрустрации од струмичките села каде Заеви со години како помлади биле предмет на потсмевање, не наидуваат на одобрување меѓу пошироката јавност.

„Не Кардашијан, туку Прекардашијан. Срамота е да тераш пејач со сила да ја поздрави „првата дама“ на Македонија, срамота“, пишуваат охриѓани на социјалните мрежи.

Сараќини и Алаѓозовски збеснале затоа што имаше македонски знамиња на суперкупот, сакале да ги казнат виновниците

234

Првиот човек во културата Роберт Алаѓозовски и неговиот најблизок соработник Петрит Сараќини вчера биле многу незадоволни затоа што на церемонијата за отворање на супер купот во Скопје имало македонски знамиња.

Иако УЕФА забранила носење на знамиња освен од земјите кои играат во супер купот, на самиот почеток на свечената церемонија се појавија игаорци од КУД Танец а веднаш после нив и неколку деца со македонски знамиња истрчаа на теренот.

Министерот Алаѓозовски и неговиот човек за односи со јавност Сараќини биле бесни поради оваа „провокација од организаторите“ како што ја нарекле, па започнале да се распрашуваат кој е виновникот за одлуката да има македонски знамиња на отворањето на мечот меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, велат извори од организацијата.

Откако дознале кои луѓе се задолжени за тоа заклучиле дека се работи за поддржувачи ина ВМРО-ДПМНЕ и побарале „вмровците да бидат казнети“ за онесувањето надвор од препораките на УЕФА и провокацијата со македонските знамиња.

„Урлаа по телефон, ни викаа дека само англиски и шпански знамиња смее да има, па дека ако имало македонски требало да има и албанско знаме и турско и бугарско за да има од сите заедници кои живеат во Македонија. На крај се заканија дека ова нема да остане вака“, вели анонимен извор од организацијата кој бил сведок на овој настан.

Ибрахими: Ременски и СДСМ немаат право да зборуваат за социјална политика бидејќи тие создадоа армија невработени и социјалци

ibrahim-ibrahimi-640x411

-Времената техничка министерка Ременски во многу наврати при носење на одлуки, наредби и решенија се повикува на Законот за организација и работа на органите на државна управа, притоа заборавила дека во истиот закон во членот 48  став 2 стои  „(2) Заменикот го заменува министерот во случај кога тој е отсутен или кога поради болест и други причини не е во можност да ја врши својата функција, со сите негови овластувања и одговорности во раководењето“, но изгледа народната читано – недочитано и Фросина Ременски го толкува законот како што неа и одговара. Како Ременски ќе го оправда своето отсуство од 50 владините седници, бидејќи тоа е местото каде што се носат владините одлуки и се предлагаат законите и политиките на кои таа се повикува, или пак ќе излезе на виделина пред колегите министри нејзиното нејзиното непознавање на институцијата. Фросина Ременски за тоа време се занимаваше со минорни работи, како менување на членови на комисии, префрлање на вработени од едно на др место и намалување на трошоците за гориво за заменик министерот и државниот секретар, вели Ибрахими кој додава дека Ременски и СДСМ немаат апсолутно никакво право да зборуваат за социјална политика бидејќи тие се луѓето кои што создале армија невработени и армија на социјалци.

– Нивната политика кон другите ја покажаа со тоа што при креирањето на листите водеа грижа за лицата кои ќе донесат двојазичност отколку за другите кои ги ставија на недобитни места. Ќе дојде и 12.12.2016 година и Ременски ќе замине во историјата запаметена како времена техничка министерка за спроведување на избори со резултат 0, додава заменик министерот Ибрахими.

Инаку, техничката министерска денес по примерот на нејзиниот лидер во својата реакција продолжи да етикетира медиуми и истата ја упати на погрешна адреса. Ременски својата реакција ја упати до Курир, но појаснуваме дека текстот објавен на Курир е превземен од друг интернет портал, за што уредно стои цитирање на истиот во објавата.

Нов проект на ВМРО-ДПМНЕ: По 3% од добивката на кладилниците за поддршка на македонскиот спорт

Gruevski-VMRO

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најавува нови мерки за спортистите во Македонија, кои ќе поттигнат помасовно занимавање со спортот и огромна поддршка на спортот.

Се работи за 4 нови мерки во оваа област.

1 мерка е Зголемена поддршка на државата за спортските федерации чии дисциплини се олимписки. Ќе се издвојуваат средства од обложувалниците и автоматите, за развој на спортот. Ќе има и законски измени кои по јавна расправа ќе влезат во процедура.

Ќе се утврди правилник за распределба и трошење на средствата. Ќе одат на посебна сметка, 65 отсто за колективни спортови, а 35 за индивидуални. Првите четири години ќесе распределуваат линеарно, а потоа делумно линеарно. Средствата може да се користат за организација на натпреварите во домашните лиги, за организација на репрезентативни натпреварувања, учество на олимпијади, подмирување трошоци за пат, престој, опрема, финансирање тренери, спортски академии. Ќе се користат за уплаќање на членарини и ќирии.

Средствата ќе се користат и за врвни спортисти и за надоместок на работата на членовите на извршното тело.

Невремето однесе најмалку 17 животи, можно е бројот да расте- извлечени и спасени над 1.000 граѓани

todorov-izjava-nevreme-640x366

Петнаесет часа сите институции се во борба со отстранување на последи од силното невреме од невидени размери што не се памети долго време, со огромна количина на дожд, истакна вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров  по завршување на состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи.

-Седумнаесет животи потврдено е дека се загубени, во моментов добивме информација за дополнителни тројца со што бројката може да порасне на 20 и се надевам дека тука се застане. Сите институции од почетокот на оваа непогода се во постојана активност во борба со оваа природна стихија. Припадниците на МВР специјалните единици, припадниците на АРМ, ДЗС, општините, Градот Скопје, противпожарната бригада, Министерството за здравство преку преку итна помош се обидуваат да им помогнат на граѓаните. Над 1000 граѓани беа извлечени и им беше помогнато, беа во многу сериозна ситуација, а голем дел од нив и во животозагрозувачка ситуација. Институциите помогнаа оваа катастрофа да не поголема, истакна Тодоров.

Тој додаде дека од изутринава од 6 часот теренот се пребарува и со хеликоптери.

-Почнавме со ваква систематска активност со прочешлување на целиот терен. При овие пребарување беа најдени неколку починати лица во рамки на оваа бројка. Искрено сочувство до семејствата на сите кои претрпеа сериозна загуба, до сите граѓани на Град Скопје. Фокусирани сме на пребарување на целиот терен и извлекување на оние кои се во загрозениот регион, обезбедување на сместување, храна, вода, испумпување на надојдената вода од поплавените куќи, потенцира Тодоров.

Нагласи дека договорено е да се отпочне со правење на комисии за проценка на штета која веднаш како се расчистува теренот, ќе врши проценки.

Тодоров потенцираше дека ќе прдложат до Владата прогласување на кризна состојба во траење од 15 дена во скопски и тетовски регион.

Најголемото невреме во последната деценија со трагичен биланс: МВР потврди за 15 загинати

poplavi

Петнаесет лица го загубија животот во поплавите предизвикани од поројниот дожд и големото невреме кое вчера го зафати Скопје и околината, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи за порталот Курир.

Според информациите од полицијата жртви се потврдени во Арачиново и областа, Сингелиќ и Стајковци како најпогодени места од невремето.

Во Ургентниот центар со тешки повреди примени се 11 лица. Повеќе детали ќе бидат познати во текот на денот.

Имено, од УХМР утринава информираа дека најмногу дожд во изминатите 24 часа имало во Скопје каде се измерени 93 литри на метар квадратен наврнат воден талог до 8 часот утрово.

Во Маврово наврнале 39, во Пожаране 28, Крушево 20,  Охрид 18. Во Ѓуриште за изминатото деноноќие се измерени 11 литри на метар квадратен, 10 во Лазарополе, 5 во Скопје – Петровец, два литра  во Тополчани и Берово и еден литар на метар квадратен во Куманово, Штип и Претор.

УХМР соопшти дека и денес подрачјето на Македонија ќе остане под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, која попладне и во вечерите часови повторно ќе предизвика променливо и нестабилно време со врнежи од дожд кој локален ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

Најпрво ќе бидат зафатени западните делови, а потоа кон крајот на денот и во вечерните часови ќе се прошират и во централните и североисточните делови. Процесите се очекува да бидат локално и во форма на невреме со интензивен пороен дожд, особено во западните делови. Ќе дува повремено и умерен до засилен ветер. Повремени врнежи ќе продолжат и преку ноќта. Дневната температура ќе биде во интервал од 25 до 32 степена.

Во Скопската котлина времето ќе биде променливо а попладне нестабилно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни и со грмежи. Врнежите се очекува да бидат поинтензивни кон крајот на денот и во вечерните часови. Дневната температура ќе достигне до 29 степени.

БУГАРИЈА: Странски разузнавачки служби го користат невладиниот сектор за ширење влијание

sarena-revolucija-640x405

Во одделни случаи се регистрирани обиди за “иницирање” на внатрешни проблеми кон и во Бугарија но и обиди за реализација на странски државни доктрини кои ги оштетуваат бугарските национални интереси, посочуваат уште од бугарското контраразузнавање во дел од извештајот, кој е посветен на активностите на странски специјални служби против интересите на државата, пренесува Вечер.

Странски специјални и разузнавачки служби ги користат невладини организации за формирање на влијание и за нивно дејствување во Бугарија. Ова стои во годишниот извештај на бугарската Државна агенција за национална сигурност “ДАНС”, пандан на македонската УБК, кој е официјално достапен за јавноста а го пренесе агенцијата “Бгнес”.

– Се зголемува користењето на субјекти од невладиниот сектор, како дел од применетиот комплексен алат за влијание и дејствување, пишува на страница 13-та од документот.

Во одделни случаи се регистрирани обиди за “иницирање” на внатрешни проблеми кон и во Бугарија, но и обиди за реализација на странски државни доктрини кои ги оштетуваат бугарските национални интереси”, посочуваат уште од бугарското контраразузнавање во дел од извештајот, кој е посветен на активностите на странски специјални служби против интересите на државата.

– Активноста на странските разузнавачки и безбедносни служи во текот на 2015 година кои се евидентирани и документирани во ДАНС покажуваат дека се во директна зависност од надворешно-политичките приоритети на засегнатите земји, како и со динамиката на геополитичките процеси на глобален план во регионите на Црно Море и Балканот, додаваат од Агенцијата.

Според документот, кој почнува со краток вовед на претседателот на ДАНС Димитар Георгиев, кој ја презеде Агенцијата минатата година, главните приоритети за 2016 година продолжуваат да бидат борбата против меѓународниот тероризам, екстремистичката и антидржавна активност, блокирање на работата и влијанието на странските разузнавачки и безбедносни служби и уништувањето на нивната мрежа и влијание преку невладиниот сектор.
Слични информации во домашната јaвност, соопшти и претседателот Ѓорге Иванов, кој во неколку од своите обраќања изјави дека има информации кои се базираат на докази а кои покажуваат дека дел од невладиниот сектор се користи како алатка во специјалната војна која се води со месеци се води против нашата држава.

– Во Македонија се води Специјална војна како дел од стратегиите за предизвикување на тензии и воспоставување на постојани политички кризи со технички влади за неможност во справување со закани и доведување во положба на потчинетост, изјави Иванов.

Според информциите кои нашите безбедносни и разузнавачки агенции ги доставиле во неговиот кабинет, станува збор за поединци кои се долгогодишни членови на неколку невладини организации.

– Автентичниот невладин сектор кој со години кондтруктивно придонесува кон решавање на голем број проблеми во општеството да се дистанцира од оние групи и поединци кои протестираат само за да профитираат, порача Иванов.

Слични информации соопшти и српскиот премиер александар Вучиќ, кој најави дека нема да дозволи “македонско сценарио’ во Србија, алудирајќи токмју на овој проблем, влијанието на странскиот фактор во домашните невладини организации и спроведувањето на нивните агенди, геополитички и стратешки интереси.

Вечер: Обвинителството да почне постапка за конфискација на имотот на Заев и сопругот на Шеќеринска

trio fantastiko
Бобо Дајнерс и Зоран Заев да побараат укинување на аболицијата

Во случај Заев и Шекеринска да одлучат да се кријат и да молчат околу поднесување на за деаболиција, ВМРО-ДПМНЕ го повикува Јавното обвинителство да почне со постапки за одземање на криминално стекнатиот имот, бидејќи законот мора да важи за сите подеднакво и не смее да се дозволи само заради партиските функции некому да му биде дозволено да замине неказнето со незаконски стекнатиот имот. Од ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа СДСМ и Сорос да прекинат со малтретирање на граѓаните

Зоран Заев и неговата криминална дружина од “Глобал” треба веднаш и безусловно да поднесат барање до претседателот Иванов за поништување на аболицијата на Црвенковски, а СДСМ и Сорос да се откажат од насилствата и да престанат да ги малтретираат граѓаните. Тоа вчера го порача членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, кој додаде дека лидерот на СДСМ е должен да одговара за криминалот со случајот “Глобал” со проневерените 8 милиони евра.

– Исто така, сопругот на потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, треба веднаш да си поднесе барање за деаболиција и да излезе пред судовите за криминалното издавање на становите на сам себе.
Доколку ова не го сторат и Зоран Заев и Радмила Шекеринска веднаш да си поднесат оставки од своите функции бидејќи во македонската политика нема место за политичари кои се аболирани за криминално вртоглави износи.

Во случај Заев и Шекеринска да одлучат да се кријат и да молчат околу поднесување за деаболиција , ВМРО-ДПМНЕ го повикува Јавното обвинителство да почне со постапки за одземање на криминално стекнатиот имот, бидејќи законот мора да важи за сите подеднакво и не смее да се дозволи само заради партиските функции некому да му биде дозволено да замине неказнето со незаконски стекнатиот имот, истакна Ѓорчев.

Како што рече, со исполнување на овие точки кои се едноставни и правични, СДСМ може да докаже дека кај нив постои волја за во иднина да се откажат од нивната долгогодишна деструктивна политика. Тој дополни дека СДСМ и СОРОС мора да се откажат од насилствата и деструкцијата, да прекинат да ги малтретираат граѓаните со блокирање на улиците и бруталното уништување на јавниот имот и да ја надоместат штетата која ја направија уништувајќи ги објектите на институциите и спомен обележјата.
– Додека СДСМ и Сорос се занимаваат со уривање и дестабилизација на Македонија, владејачката ВМРО-ДПМНЕ продолжува со несмалено темно да работи на отворање на нови работи места и реализација на проектите кои беа ветени. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека во наредните денови ќе биде понуден пакет на клучни реформи во областа на правосудството и медиумите во согласност со со препораките на Европската комисија и извештајот на Прибе.

Три студентски домови ќе се градат во 2016

studenski-dom-goce-nova-soba-2-custom-520x564-640x694

Министерството за образование и наука бара компанија која ќе гради два, од вкупно трите најавени студентски домови кои е предвидено да се градат годинава.

На Бирото за јавни набавки е објавен повик според кој најповолниот понудувач, ќе треба да изгради нов објект на местото на старите бараки од студентскиот дом „Невена Георгиева-Дуња“ во Скопје, како и објект за потребите на студентите од Државниот универзитет во Тетово, кој досега немаше сместувачки капацитети.

Новиот “Медицинар“ во кругот на универзитетската клиника во Скопје, ќе се гради на површина од 1.200 метри квадратни, ќе има четири ката и спортска сала, а ќе може да смести 350 до 400 студенти. Додека, домот во Тетово согласно проценетата потреба на почеток ќе има околу 350 места, но со можност понатаму да се надгради за дополнителни 150 места.

Инвестицијата за овие два капитални објекти, со кои значително ќе се унапредат условите за сместување, домување и едукација на студентите е проценета на 5 милиони евра. Заинтересираните градежници можат да ги достават своите понуди до 12ти април.

За третиот дом, кој исто така, согласно ветувањата на претседателот на владејачката ВМРО – ДПМНЕ, треба да се гради во Скопје, во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, министерствата за транспорт и врски и за образование интензивно работат на подготовка на таканаречен специјален план за локацијата, со кој ќе се допрецизираат детали за веќе избраната градежна парцела. И тој ќе има капацитет меѓу 400 и 500 легла.

-Студентскиот дом кој ќе се гради во Скопје и тоа во близина на спортската сала „Борис Трајковски“ ќе има капацитет за 400-500 студенти, рече Груевски на 20-ти декември минатата година при посетата на „Маедицинар“ и информираше дека доколку има потреба ќе има и повеќе легла.

Во меѓувреме, продолжуваат активностите за подобрување на условите и во постојните студентски домови. Во тек е реконструкција на вториот од вкупно четирите блока на студентскиот Гоце Делчев. Отпочната е постапка за набавка на лифтови во сите домови каде има лифтови и неопходно е да бидат заменети. Наскоро ќе се набави и целосно нов инвентар, маси, столици, кревети, бироа, полици за сите домови, а во 2017 студентите ќе добијат нови перални и сушални.